AXELSE COURANT Gemeenteraad van Axel J C VINK DRAADOMROEP NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR ZEEUWSCH-VLAANDEREN VERSCHIJNT IEDERE WOENSDAG EN ZATERDAG FIRMA Markt 12 AXEL. Ik hoor het net zo als mijnheer Horemans U hoort het fijnste het best! Frankering bij abonnement, Axel ZATERDAG 29 JANUARI 1955 69e Jaargang No. 35 ABONNEMENTSPRIJS: Lom aummeri 6 CHt Kwartaal-abonnement Axel binnen de kom f 1,55 Andere plaatsen f 1,75 Buitenland f 2,00 Drukker - UitgeefsterFIRMA J. C. VINK Red. en Adm.: Axel, Markt 12, Tel. 0 1155-646 HoofdredactieJ. C. VINK ADVHTINTIEPRIJS Bij contracten belangrijke Ingexonden Mededelingen 20M Kleine adyertentièn (maximum 6 regels) 70 eest Iedere regel t cent per m.m. angrljke reductie, gen 20 cent per m.m. I lmum 6 regels) 1-5 regels meer 12 cent extra. J Voor de eerste maal in 1955 kwam Dinsdagavond de Raad onzer gemeente onder presidium van burge- necster van Oeveren bijeen in voltallige zitting.. Na de gebruikelijke opening werd door de burge meester de nieuwjaarsrede uitgesproken, die wij hier onder woordelijk laten volgen Leden van de Gemeenteraad, Vooral in tijden van haasten en jachten is het goed, om, wanneer zich daartoe de gelegenheid voordoet, eens even stil te staan en om te kijken naar hetgeen is geschied in de periode, die werd afgesloten. Deze gelegenheid doet zich in het bijzonder voor bij de jaarwisseling. Het zij mij vergund, U als leden van de Raad onzer gemeente, in deze eerste vergadering van het jaar 1955 toe te wensen, dat het in ^lle opzichten voor U en de Uwen een zeer voorspoedig jaar mooge zijn en dat gij als de Raad onzer gemeente, de U toever trouwde belangen zoveel als in Uw vermogen ligt, zult voorstaan en behartigen. Ik spreek de hoop uit, dat de Raad, evenals voorheen, zich zal inspannen om de belangen der gemeente te behartigen en dat déze inspanning met zegen zal worden bekroond. Wanneer wij dan de voornaamste punten uit het achter ons liggende jaar nog eens de revue laten passeren, dan moet als eerste punt wel worden ge noemd de woningbouw. In plan-West kwamen de 32 woningen gereed en zijn inmiddels alle bewoond. Met de bouw dezer woningen werd echter ook het beschikbare bouwvolume volledig verbruikt. Het nieu we bouts/volume van 25 woningen voor drie jaar biedt geen perspectieven. Dit kwantum zal, naar het zich laat aanzien, nodig zijn om in de behoefte voor par ticuliere bouw te voorzien Als wij in aanmerking nemen, dat vóór de oorlog in deze gemeente jaarlijks 40 tot 50 nieuwe woningen werden gebouwd, terwijl dit aantal thans, nu het aan tal inwoners zo belangrijk is toegenomen en de ge meente door handel en industrie veel levendiger is geworden, slechts acht per jaar kan zijn, dan moeten wij concluderen, dat I 1. de gezonde groei der gemeente wordt belemmerd I 2. de reeds bestaande ongewenste samenwoningen nog zullen toenemen 3. van krotopruiming op grote schaal geen sprake kan zijn 3 van industrie-bevordering zeer weinig zal kunnen komen. Over elk dezer punten zou ik graag enkele woorden willen zeggen Reeds in October 1953 heeft het gemeentebestuur in een uitvoerig en gedocumenteerd schrijven zich tot Gedeputeerde Staten gericht, er op wijzende, dat de normale groei der gemeente zou worden belemmerd, indien niet meer bouwvolume zou kunnen worden toegewezen. Tevens werd de nadruk er op gelegd, dat de on gewenste samenwoningen niet zouden kunnen worden opgeheven, doch nog zouden toenemen, terwijl van krotopruiming geen sprake kon zijn. De morele en hygiënische schade, die door onge wenste samenwoningen en door het wonen in krotten kan worden aangebracht, mag zeker niet worden onderschat. Het mag toch eigenlijk niet voorkomen, dat ouders met opgroeiende kinderen moeten slapen in hetzelfde vertrek. Wat is er al niet een narigheid ont staan door ongewenste samenwoningen onenigheid tussen man en vrouw of tussen ouders en hun ge trouwde kinderen, om van de grotere gevaren maar niet te spreken Ook uit een oogpunt van volksgezondheid en ver antwoorde volkshuisvesting is het noodzakelijk om over te gaan tot krotopruiming. Dit moest reeds te lang worden uitgesteld. Wil men echter onherstelbare schade voorkomen, dan zal daaraan aandacht dienen te worden geschonken Blijven dus door het tekort aan bouwvolume onze eigen mensen in de narigheid zitten, ook de aanvragers van buiten de gemeente kunnen slechts zeer spora disch worden geholpen. Hier ligt mede een zeer moei lijk punt voor de industrie. De bestaande industrieën kunnen in vele gevallen niet die mensen aantrekken van elders, die zij nodig hebben, terwijl het aan de andere kant moeilijk, zo niet onmogelijk is, om nieuwe industrieën aan te sporen, zich in Axel te vestigen, omdat er geen huisvestingsmogelijkheid is voor het mee te brengen personeel. Bij verschillende onderhan delingen toch, hebben wij de stellige indruk gekregen, dat gebrek aan personeel de oorzaak was, dat een mogelijke vestiging niet doorging. Wij zullen daarom moeten blijven hameren op het verstrekken van meer bouwvolume. In 1954 werden negen woningen onbewoonbaar ver klaard, terwijl drie krotten door de. eigenaars werden ■gesloopt, voordat tot onbewoonbaar verklaring was overgegaan. Ondanks het ontbreken van de mogelijkheid om op ■enigszins ruime schaal te voldoen aan de aanvragen van elders om vestigingsvergunningen, is het aantal inwoners der gemeente gestegen van 7822 tot 7856. Momenteel staan nog in totaal 230 personen op de wachtlijst voor een woning, waarvan 83 van elders. In 1954 werden 244 vestigingsvergunningen uitge reikt, waarvan 159 inwoners der gemeente een wo ning en 22 toestemming tot inwoning verkregen 47 verzoekers van buiten de gemeente werd een woning toegewezen, terwijl aan 16 personen van elders toe stemming tot inwoning werd gegeven. De plannen voor de bouw van een christelijke u.l.o.- school hebben zichtbare vormen aangenomen, nu dit gebouw onder de kap is. De plannen voor de bouw van de nieuwe openbare lagere school, de bijzondere school te Spui en de uitbreiding van de R.K. lagere school hebben voort gang, nu deze door de minister op de urgentielijst voor 1955 zijn geplaatst. De R.K. school kreeg dit jaar met medewerking van het gemeentebestuur een tweede nood-leslokaal. Het ware te hopen, dat ook in de bouw van de nieuwe landbouwhuishoudschool eens wat meer schot kwam. De wijze van huisvesting van deze school laat eveneens heel wat te wensen over. De school bloeit en voorziet in een behoefte. Het zou aangenaam zijn wanneer ook in 1955 aan de bouw van deze school zou kunnen worden begonnen. De noodzakelijkheid van een ambachtsschool in deze gemeente werd door de Raad uitgesproken. De oude muziektent op de Markt, welke niet meer was dan een bouwval, werd gesloopt, terwijl een nieuwe, verplaatsbare tent in bestelling is. Belangrijke besluiten voor de bewoners van de buitenwijken waren die tot medewerking aan de elec- trificatie en de drinkwatervoorziening van deze wijken. Op het door de gemeente aangekochte industrie terrein aan de Axelse Sassing heeft zich de eerste industrie gevestigd, n.l. de beton-industrie van de fa. Fassaert en van der Walle, Besprekingen werden gevoerd over de vestiging van andere industrieën, die voor onze gemeente interesse bleken te hebben. Hoewel dit zeker nog niet in het vergeetboek zal zijn geraakt, moet' toch worden genoemd de grootse wijze waarop het tweede lustrum van de bevrijding dezer gemeente werd gevierd. Door deze wijze van herdenking werden de genodigden, waarvan met name moeten worden genoemd Luitenant-Generaal Maczek en Kolonel Szydlowski, diep getroffen en met grote dankbaarheid jegens de bevolking vervuld. In dit verband kan ook worden gememoreerd de werkelijk stijlvolle dodenherdenking, welke op 4 Mei van het vorig jaar plaats vond. Als belangrijke evenementen dienen verder nog te worden genoemd de stichting en ingebruikneming van het consultatiebureau van het Groene Kruis, alsmede het veertigjarig bestaan dezer vereniging. Ook het Wit-Gele Kruis nam een consultatiebureau in gebruik, dat geheel verbouwd en gemoderniseerd was. Verder kunnen worden genoemd de ingebruikneming van het gebouw der Geref. Kerk aan de Pironstraat, de oprichting van de speeltuinvereniging „West", ter wijl in verband hiermede de eerste werkzaamheden voor de aanleg van de speeltuin Boutjesputten een aanvang namen. Ook van particuliere zijde werd dit jaar opnieuw medegewerkt aan de verfraaiing van de gemeente. Als steeds kan ook nu weer worden gewaagd van de activiteit van de middenstand, blijkend uit de uit breiding en modernisering van bestaande en vestiging van nieuwe bedrijven, waardoor Axel als koopcen trum steeds beter wordt geoutilleerd. De verbetering door de polderbesturen van ver schillende polderwegen mag evenmin ongenoemd blijven. De oudste inwoneres van Axel, mevr. Veele werd in 1954 honderd jaar. Van de heer W. A. den Boggende werd afscheid genomen als gemeente-ontvanger, in wiens plaats de heer Hirdes werd benoemd, terwijl de gemeente-secre taris, de heer Maris, ter gelegenheid van zijn veertig jarig jubileum door H.M .de Koningin werd benoemd tot ridder in de orde van Oranje-Nassau. De heer Iz. de Feijter is heengegaan als penning meester van het Burgerlijk Armbestuur. Hem komt een woord van warme dank toe voor het vele werk, dat hij als zodanig heeft verricht. Met zijn grote kennis van de inwoners der gemeente heeft hij veel bijge dragen tot leniging der noden. De financiële medewerking aan de Stichting Pro testantse Ziekenzorg „Zeeuwsch-Vlaanderen" heeft zowel het college van burgemeester en wethouders als de Raad veel moeite en hoofdbrekens gekost. Deze zaakk wam echter tot een eind en thans kunnen wij; er ons over verheugen, dat Oost Zeeuwsch-Vlaande ren weer over een prima ingericht en goed geoutil leerd ziekenhuis meer beschikt, dat in een behoor lijke behoefte blijkt te voorzien. Over een ander punt, de Centrale Dienst voor Bouw- en Woningtoezicht en de Dienst van Ge meentewerken waarover eveneens reeds veel werd ge zegd, zal ook in 1955 nog wel gepraat dienen te worden. En zo komen wij van de terugblik naar de plannen die wij in 1955 verwezenlijkt zouden; willen zien. Daarbij denken wij aan het parkeerterrein. Nu de werkzaamheden betreffende het afgraven van de Armendijk en het egaliseren van het parkeerterrein zijn beëindigd, moet met kracht word envoortgegaan aan de verharding en ontsluiting daarvan. De aanbesteding heeft reeds plaats gevonden. Laten wij hopen, dat in de loop van dit jaar met deze werkzaamheden een aanvang zal kunnen worden gemaakt. Eveneens werd aanbesteed het leggen van het stam- riool in plan-Wset en de vernieuwing van de rio- ring in verschillende straten. Aandacht zal ook dit jaar dienen te worden ge schonken aan he wegdek van de verschillende straten. Nu' te verwachten is, dat aan het op grote schaal opbreken van straten ten behoeve van telefoon, water leiding e.d. een einde is gekomen, zal een systema tische herbestrating kunnen worden doorgevoerd. De plannen hiertoe zijn in voorbereiding. Voorts ligt het in de bedoeling van het college van burgemeester en wethouders om in de loop van dit jaar te komen met e envoorstel betreffende de ver nieuwing en modernisering Van de reinigingsdienst, terwijl zo mogelijk tevens de vernieuwing van de open bare verlichting, waarmede wij gaarne in 1956 een aanvang zouden maken, aan llw Raad zal worden voorgelegd. Mijnheer Horemans zit in de controle kamer van het N.I.R. in Brussel. Hij hoort alles precies zoals het in de studio klinkt. Perfecte u/eergave! Ik hoor alles door de beschermde muziekltjn, die PTT voor mij naar Brussel heeft gelegd. Even perfecte weergave Ja, Uw Draadomroepluidspreker is via eigen muzieklijnen verbonden met Hilversum I en II en buiten landse stations. Daardoor geen gekraak, geruis en gebrom - maar een heldere klank, op volle band breedte*. Studioklank! Geniet van storingvrije ontvangst, vier pro gramma's zonder zoeken. U hebt weinig kosten en een vaste plaats in de studio - met studioklank Bespreek ook zo'n plaats en *Als U in het gebied van een gemo derniseerd 4-programma-net woont. geeft storingvrije studioklank Ook in het afgelopen jaar is weer gebleken, dat het recreatie-terrein in een behoefte voorziet. Meermalen kon worden beluisterd, dat het jammer is, dat het bos niet groter is. Nauw met de recreatie hangt de sport samen. Er zijn in deze gemeente een tweetal voetbalverenigingen, terwijl slechts één daarvan over behoorlijke terreinen beschikt. Teneinde de Zaterdag voetbal niet in zijn ontwikkeling te belemmeren, ware het gewenst, aandacht te schenken aan de uitbreiding der sportterreinen. Weliswaar zal verwezenlijking ■dezer plannen niet spoedig mogelijk zijn, omdat zo veel dringender zaken om een oplossing vragen, doch het moet wel gewenst worden geacht, de plannen gereed te hebben voor het geval dat tot uitvoering zou kunnen worden overgegaan. Betreurd moet worden, dat de financi le positie der gemeente nog steeds zorg baart en dat de regeling van de financiële verhouding tussen het Rijk en de gemeenten van dien aard is, dat de gemeente zich zeer moeilijk de noodzakelijke extra uitgaven kan ge troosten. Met het uitspreken van de hoop, dat wij dit jaar gespaard zullen blijven voor rampen, zodat wij on gestoord zullen mogen werken aan de verdere op bouw en uitbreiding der gemeente, moge ik dit over zicht besluiten. Als oudste lid van de gemeenteraad nam daarop de heer Wondergem het woord om de voorzitter na mens deze te danken voor zijn goede woorden. Hij sprak de wens uit dat deze zijn zo belangrijke taak weer in de beste gezondheid in het belang dezer ge meente zou mogen vervullen. Het vele dat onder zijn burgemeesterschap reeds is bereikt, moge ook in 1955 weer worden vermeerderd met al de door hem in zijn rede genoemde voornemens welke in nog velerlei vorm zijn opgesomd. Moge dit jaar voor hem en zijn gezin alzo wederom een goed jaar zijn en de zaken die ver wezenlijkt kunnen worden in onze vooruitgaande ge meente tot stand komen tot nog grotere bloei van ons stedeke. Moge ook de werklust en goede verstand houding die de Raad sinds het burgemeesterschap van de voorzitter steeds heeft gekenmerkt ook in het nieuwe jaar gehandhaafd blijven en wij in eendrachtig heid de belangen onzer geliefde gemeente Axel blijven behartigen. Daarna werd door de voorzitter de agenda aan de orde gesteld. De notulen van de beide voorgaande vergaderingen van 30 November en 7 December 1954 werden be houdens een redactionele opmerking van de heer C. van Bendegem (waarvoor hij echter geen notulen- wijziging vroeg) goedgekeurd. Daarop gingen een grote serie ingekomen stukken in de vorm van diverse door Ged. Staten goedge keurde raadsbesluiten onder 's voorzitters hamer door. Daaronder waren rapporten omtrent door het Cen traal Bureau voor verificatie der Ver. van Ned. Ge meenten verrichtte kasopnemingen en controles der administratie s van de gemeente-ontvanger, het wo ningbedrijf en de vleeskeuringsdienst, benevens het rapport van de overneming der administratie door de nieuwe administrateur van het gemeentelijk woningbe drijf van de tijdelijke functionnaris. Zeer belangrijk was onder .de diverse hamerstukken de mededeling van de Inspectur van het L.O. namens de minister van Onderwijs, Kunsten en Wetenschap pen, dat op de urgentielijst scholenbouw-1955 ten behoeve van deze gemeente is opgenomen de bouw ener nieuwe Openbare Lagere School met 7 lokalen, van een Prot. Chr. School met 3 lokalen te Spui en va neen aanbau waan de R.K. School. Vermelding verdient ook het schrijven van de A.N.W.B., waarbij mededeling gedaan werd dat de correspondentie met de Rijkswaterstaat omtrent ver betering van het rijwielpad Axel—Hulst weinig resul taat heeft opgeleverd. Het College van Ged. Staten heeft thans echter naar aanleiding van deze cor respondentie nu echter medegedeeld, dat het haar aan dacht zal blijven houden mede in verband met de aanleg van een vrij liggend rijwielpad langs de pro vinciale weg AbsdaleHulst, welk plan in verge vorderde staat van voorbereiding is. Stukken van meer formele betekenis ontlokten geen discussie, behalve de mededeling van de heer I. C. Provoost, dat deze zijn benoeming tot penningmeester van het Burgerlijk Armbestuur had aangenomen. Na de voorzitter werd ook door de heer C. van Bendegem hulde gebracht voor het vele werk door de heer Iz. de Feijter Wz. in deze sedert tal van jaren vrijwel belangeloos verricht. Spr. heeft van hem al tijd de grootste medewerking ondervonden in de tijd !toen zijn richting daarin nog niet was vertegenwoor digd, hetwelk voor zijn rechtvaardigheidszin pleit. De heer Pijpelink vond overigens de nieuwe oplos sing die gevonden is niet ideaal en had deze functio naris in het belang van het richtige functioneren van dit werk liever gewoon lid gezien. De heer Oggel bevreemde het, dat niets is gezegd omtrent de nieuwe positie der wethouders, dit naar aanleiding van de toe te kennen 6% verhoging waarin deze nu ook delen en waardoor deze meer in de amb- tenaar-lijke sfeer komen. Hij vindt dat het college meer en meer uitdijt tot een soort miniatuur college van Ged. Staten en vraagt zich af of dit streven wel is los te maken vaneen tendentieuze ontwikkel ling in deze. De heer C. van Bendegem zag het anders en met meer waardering en vond dat ook de wethouders zeer zeker hierin hun aandeel mochten hebben. Alsnog wordt naar aanleiding van ingekomen ver zoeken 50 subsidie verleend aan de R.K. Muziek vereniging „Tremola-Thalia" en ƒ25 aan de R.K. Bond voor Ouden van Dagen teneinde voor hun leden fde gelegenheid te kunnen scheppen dat in een ont- spanningslokaal enige afwisseling wordt geboden. .Afgewezen werden verzoeken van de dienst voor de •Geestelijke Volksgezondheid en van de Prov. Bond het ^ftVit-Gele Kruis om een subsidie van 3 cent per in- 'woner en per jaar. 'De talrijke mededelingen naar aanleiding van be antwoorde vragen door de raadsleden in vorige ver gaderingen gesteld werden reers j.l. Zaterdag uitvoe rig in ons blad qpgenomen.

Axelsche Courant | 1955 | | pagina 1