Hoe kwam ik er toe? Zeeuwse verbindingsdienst bij zware oefening zeer goed op dreef. j Deze week kunt U nog profiteren van onze speciale I Opruimings-aanbieding Fa J. C. VINK Drukkerij AXEL 1 i i i i prima witte Visitekaartjes met bijpassende enveloppen 8 massale Een schrijver, die tevens lezingen houdt kan er vast van op aan, dat hij in de pauze, of na het verzorgen van de avond, wordt aangeklampt met de vraag ,,Hoe bent U tot schrijven gekomen Een vraag, die men kan afdoen met een bondig Omdat ik het niet laten kon Maar velen, die de drang in zich voelen hun ervaringen of gedachten op papier te uiten, komen nimmer tot schrijven, laat staan tot publiceren van de feiten of dromen die hen bezighouden, omdat zij er de tijd niet voor kunnen vinden, of doordat de aanmoe diging die zij behoeven uitblijft. Wie intens kan genieten v.an een roman en er al lezende in opgaat heeft m.i. blijk gegeven, dat wat de schrijver bezielde ook hem of haar eigen is. Zo gezien wordt het duidelijk, waarom maar al te vaak de veronderstelling wordt geuit, dat een van de hoofdfiguren in het boek de schrijver zelf moet zijn en de ge beurtenissen die hij geeft de eigen ervaringen betreffen. Ofschoon dat lang niet altijd het geval kan zijn is het toch wel opmerkelijk, dat vele schrijvers teruggrijpen naar de jeugdjaren, omdat de herinneringen uit de kindertijd het langste fris blijven en zich dus vlotter laten verwoorden. Merijntje, Boefje, Polletje Piek haar, Bartje, Ciske de Rat en talloze andere publicaties zijn er het voorbeeld van. Oe namen van de jongens waar we mee in de klas gezeten hebben blijven ons bij tot in de ouderdom, terw'ijl we, op gevorderde leeftijd vaak moeite hebben ons de naam van die of die, waarmee we in het dagelijks leven te doen hadden, te herinneren. Schrijven is zich laten gaan als de geest vaardig is We spreken dan van inspiratie, maar we moeten er eerlijkheidshalve aan toe voegen ,dat de inspiratie zich pas aandient als de tijd, in het contract met de uitgever bepaald, begint te dringen. Vooral als het voorschot is opgenomen en de aansprake lijkheid dreigt, wordt de pen willig éh de geest actief. Ook het succes speelt een grote rol. Vindt een schrijver bij z'n eerste publi catie waardering, dan heeft de lust die ar beid voort te zetten hem te pakken en volgt er veelal een nieuw en weeral een nieuw geschrift van zijn hand. Blijft succes in eer ste aanleg uit, doordat geen uitgever be langstelling toont of omdat het geschrift nipt aagslaat bij het publiek, en dus plat ligt, dan slaat ook vaak het talent van de jonge schrijver plat onder de last der ont moediging. En er zijn heel wat boeken die aanvankelijk plat lagen en eerst later waar dering en soms zelfs grote waardering von den. We denken hierbij aan Remhrque's „Van het westelijk front geen nlieuws", dat aanvankelijk in Duitsland geen belangstel ling vond, maar na verloop van tijd een wereldsucces werd. En terugkomend op hands verkocht aan een andere liefhebber en de Lord niet naar de bioscoop gegaan met Stella Okkeleen. Ook de Lord deed het en zou misschien in een derde deel tot een huwelijk met Stella zijn gekomen als de schrijver z'n figuur nie te lief had gekregen om hem dat aan te doen. Wie de drang tot schrijven in zich draagt heeft tijd, pa pier en aanmoediging nodig en doet wijs dich bij z'n scheppen niet te bewegen op het terrein waar hij niet thuis is. Voor mij ligt het boek van een jonge schrijver, die ongetwijfeld talent heeft, maar zich als stadsman inlaat met het dorpsleven op het platteland en een tuinder sperciebonen laat schoffelen in April Ze worden in Ivlei gelegd W. van Iependaal. „BESCHERMING BEVOLKING PERSONEEL VAN DE PROVINCIALE CENTRALE DE VERWACHTINGEN. POST OVERTROF Vrijdagavond om half acht hebben de kringhoofden en de provinciale staf van de Bescherming Bevolking in Zeeland hun gezegelde enveloppen geopend. Toen begon een oefening waarbij het nationale commando van de B.B. voor het eerst beproefde hoe zwaar een provinciaal verbindingsnet kan worden belast. Twee uur lang heeft het personeel van de B.B.-verbindingsdienst in Zeeland gewerkt. Het nationa'e commando had verwacht dat de provinciale centrale post in die tijd 75 berichten zou kunnen verwerken. Toen de oefe ning was afgelopen bleken er in werkelijkheid 104 berichten doorgegeven te zijn. In de stormnacht van de 23 December had de verbindingsdienst van de Zeeuwse B.B. reeds duidelijk bewezen zijn mannetje te staan. Na de oefening van vorige week. die aanzienlijk meer van het personeel heeft ge vergd dan de genoemde stormnacht durft het provinciaal commando te zeggen ,,Als de nood aan de man komt, kunnen wij de situatie opvangen." Toen Vrijdagavond om half 8 de kring- hoofden hun verzegelde orders openden la zen zij, door hoeveel bommen hun gebied werd verondersteld te zijn getroffen. Mid delburg b.v. was het doel geweest van acht ton bommen. Onmiddellijk werd bepaald welk perso neel voor hulpverlening nodig zou zijn. Het werd in werkelijkheid niet opgeroepen om de buitenwereld niet onnodig in opschud ding te brengen. Wel werden alle posten van de verbindingsdienst bezet. Al spoedig bleek, dat in vele kringen de veronderstelde schade te groot was om met eigen materiaal voldoende te worden be streden. Op dat moment werden verzoeken om bijstand gericht tot het provinciaal cord- mando. De provinciale centrale post was geheel werd het aantal berichten voor de verbin dingsdienst groter. Daar, in die kelder van de verbindings dienst is hard gewerkt. De centraliste had op 23 December al dienst gedaan. Zij kende het klappen van de zweep, of beter gezegd het gegoochel met draden. Maar het groot ste deel van de telefonistes in het dage lijks leven typistes was pas sedert Kerst mis in dienst van de B.B. Drie hadden nog de helft van de opleiding gevolgd. De ove rigen hadden nog slechts een paar lesuren achter de rug. Hoewel er volgens de voorschriften zestig opleidingsuren nodig zijn om als telefoniste bij de B.B. te kunnen werken, hebben al deze meisjes zich Vrijdagavond als volwaardige krachten betoond. Tijdens de oefening werd gedurende een kwartier verondersteld dat het electrisch net was uitgevallen. Toen gingen zowel het pro vinciale- als de kringposten over op de nood- aggregaten. Zowel de telefoon- als de radio verbindingen hebben gedurende deze oefe ning dienst gedaan. Van personeel en materiaal kan wprden gezegd, clat het de verwachtingen heeft over troffen. Alleen.de radioverbinding met Tho- PAS OP DE DIEREN. Nu de strengere koude weer haar intrede heeft gedaan, mogen wij onderstaande rege len zeker onder een ieders aandacht aan bevelen. Het in acht nemen van de volgen de punten, maar vooral door de navolging van de daarin gegeven wenken toch zal op nieuw veel onnodig dierenleed worden voor komen. 1. Bij het invallen van vorst denke men er aan de dieren zoveel mogelijk op stal te zetten. Schapen kunnen beter buiten blij ven, maar dan moet er wel gezorgd wor den voor drinkwater en bijvoedering. 2. Het verdient aanbeveling om koeien die g nog buiten zijn van een dekkleed te voor zien. Bijvoedering en drinkwater moeten worden verstrekt. Ze moeten ook een be schuttende plek kunnen vinden (schuur of afdak) waar ze zich nog wat meer kunnen bergen. 3. Het hakken van bijten is voor d» vogels dringend noodzakelijk. Ze hebben soms meer behoefte aan water dan aan voedsel. Evenwel, dat laatste is ook belangrijk. 4. Werp geen voedsel voor de vogels op de grond. Ze worden anders zo gemak kelijk een prooi voor katten. Een vogel- voedertafeltje kan gemakkelijk worden geplaatst door een paaltje van 1.75 m. in de grond te zetten en een plankje er op met een richeltje er omheen. Rotte appels^ en klokhuizen van appels en peren zijn vitamine voor de vogels. Geef de vogels ook gelegenheid om vet tot zich te nemen. Een klompje schapenvet, met wat vogel zaad er doorheen vermengd (z.g. vet bollen). Ook een halve kokosnoot, aan een draadje opgehangen, zal dankbaar worden geaccepteerd. 5. Bij gladde wegen zet Uw paard scherp. Voorziet uw paard(en) bij langdurig stil staan (b.v. gedurende het lossen of laden van de wagen) van een dekkleed. 6. Watervogels kan men ook dienen met fijngesnedennjgroenvoer, b.v. boerenkool. Wij denken aan de meerkoeten. 7. Let op de waakhond. Haal deze trouwe viervoeter bij strenge koude vooral des avonds en ook gedurende de nacht in huis of in de schuur en als hij overdag buiten is, geef hem dan zoveel mogelijk bewegingsvrijheid. bezet. De negen mensen van de verbindinqs- len gaf af en toe moeilijkheden. Het staat eigen ervaring Polletje Piekhaar kon geen uitgever vinden en toen het einde lijk gepubliceerd werd deed het boek aan vankelijk niets. Het boek lag plat, evenals schrijver, die z'n Remington op af betaling weer zag verdwijnen. Eerst toen Polletje ging „lopen" kwam het zelfvertrou wen en met het geld, dat Polletje inbracht, de lust en de mogelijkheid Lord Zeepsop van de vlakte in de etalage te manoeuvreren. Als Polletje het niet „gedaan" had dan Ach, dan was m'n schrijfmachine tweede- dienst werkten daar in ploegsysteem. Zij ontvingen de verzoeken om bijstand en ga ven ze door aan de staf, die het materiaal over de provincie verdeelde. Boven de vertrekken van het provinciaal commando in het woonhuis van de provin ciale adviseur, de heer L. A. Kakelbeeke, zetelde, om de oefening volmaakt te doen zijn, het nationale commando. P.T.T. had er een aparte lijn voor aangelegd. De pro vinciale verbindingsdienst van de B.B. had twee mensen uitgeleend om deze post te be zetten. Ook deze mensen kregen werk. Op een gegeven ogenblik bleek het namelijk nodig voor de brandweerploegen en de genees kundige dienst hulp van de Rijksmobiele co lonne in te roepen. Natuurlijk verschenen ook deze colonnes niet in werkelijkheid. Wel echter al vast, dat Tholen een hogere anten nemast krijgt. Vermoedelijk zal dat ook het geval zijn met het provinciaal commando. Dan zal ook de radioverbinding met Tholen wel aan alle eisen voldoen. Het ligt in de bedoeling bij een volgende oefening ook het radionet binn ende kring in te schakelen. Vrijdagavond heeft men zich beperkt tot de verbinding tussen de kringhoofden, pro vinciaal- en nationaal commando. Ook hoopt men de oefening bij een vol gende gelegenheid nog meer met de werke lijkheid in overeenstemming te doen zijn. Gedacht wordt aan het overbrengen van een Rijksmobiele colonne naar b.v. Schouwen- Duiveland. Na de geslaagde oefening van Vrijdag avond ziet men volgende experimenten met De trein Gouda Rotterdam heeft Zon dagavond v-ertraging ondervonden- doordat om 22.15 uur op het goederen-emplacement Rotterdam-Noord van een aldaar binnenko mende ledigé olietrein twee wagons ont spoorden. De laatste wagens van deze trein stonden niet vrij van het hoofdspoor Rot terdamGouda, waardoor de reizigerstrei nen tussen deze beide plaatsen tot midder nacht over enkel spoor geleid moesten wor den. Er deden zich geen persoonlijke onge lukken voor. Zondag is het gezin de Kroon te Ouden bosch verblijd rqlet de geboorte van een drie ling, twee meisjes en een jongen. Het gezin telde al vijf kinderen. vertrouwen tegemoet. Zowel het nationaal commando van de B.B. als het hoofdbestuur van de inspectie Breda van P.T.T. toonde voor deze oefe ning zijn belangstelling. s verpakt in doosjes van 50 stuks, in diverse soorten reeds vanaf f 1.95 Profiteert van deze aanbieding om Llw voorraad visitekaartjes, die met de jaar wisseling zijn opgeraakt, extra voordelig aan te vullen 8 s ye mm m> j-m X v V v V n rti f:*J 'pr V *5 V n 4 35 4 y

Axelsche Courant | 1955 | | pagina 3