t€RUQ in öe moööeR: De Vee- en Varkenshandel hield jaarlijkse praatavond FEUILLETON. door HENK VAN HEESWIJK naar een motief van L. K. v. d. Linden UIT ONZE OMGEVING AXEL STOPPELDIJK NATIONALE B.B.-MANIFESTATIE IN JUNI TE ROTTERDAM. Op Zaterdag 25 Juni a.s. zal te Rotterdam een nationale B.B.-manifestatie plaats vin den, Blokploegen, reddingsploegen, brand weereenheden en geneeskundige formaties van de Bescherming Bevolking in geheel Nederland zullen op die dag te Rotterdam hun vaardigheid demonstreren in landelijke wedstrijden. In alle provincies en in de drie grootste steden, zullen vóór-wedstrijden worden ge houden en de winnende ploegen zullen naar Rotterdam worden afgevaardigd. Verder wordt de mobiliteit van de B.B. gedemonstreerd door een sterrit naar Rot terdam, waaraan uit iedere provincie zal worden deelgenomen door een volledig be mande B.B.-motorspuit, een reddingsploeg en een Mobiel Geneeskundig Team. Uit het gewest Noord-Holland, Zuid- Holland en Utrecht, zullen ongeveer zestig B.B.-brandweer-eenheden in Rotterdam ge- concentreerd worden en daar een massa blus-demonstratie te zien geven. Ten slotte zal op dezelfde dag in Rotter dam een nationale B.B.-wandelmars worden gehouden, die ongetwijfeld zeer veel dee nemers zal trekken. Men verwacht dat die dag in totaal een kleine 10.000 B.B.-noodwachters in Rotter dam zullen samenkomen. Voor de voeding, de huisvesting en de ontspanning van deze duizenden B.B.-ers worden nu reeds maat regelen voorbereid door een aantal werk groepen, die deel uitmaken van een groot werk-comité, dat voor de organisatie van deze B.B.-manifestatie in het leven is ge roepen. Het programma moet nog nader worden uitgewerkt, doch zonder twijfel zal het een duidelijke demonstratie worden van de grote betekenis van de B.B. in ons land, een manifestatie die de geoefendheid en de binding der noodwachters ten goede za komen. DE VOEDING VAN SCHOOLGAANDE JEUGD EIST UW AANDACT. De eetlust van schoolgaande kinderen laat meestal niet te wensen over. Zij eten ons de oren van het hoofd. Geen wonder want hun lichaam heeft een goede en voed. zame voeding hard nodig. Een voeding, die het gestaag doorgaande groeiproces, dus het voortdurend produceren van nieuw weefse mogelijk maakt en het lichaam tevens in staat stelt, voldoende weerstand te krijgen. De in en uitwendige arbeid, die het kind in deze tijd verricht is groot, zijn behoefte nan brandstof is daarmee evenredig en zijn vraag naar grotere porties is het gevolg. Tekorten ondanks veel eten. Toch kan een groot etertje tekort komen namelijk wanneer zijn maaltijden alleen de behoefte aan brandstoffen dekken, maar te kort schieten in de voorziening met voedins- stoffen, die zijn lichaam nodig heeft voor de we^fselopbouw en de bescherming tegen slechjt^ invloeden van buitenaf. Voedings. stoff endus, die we naar hun speciale func tie zouden kunnen samenvatten onder de namen bouwstenen en beschermende stoffen Voor het lichamelijk welzijn van onze kin deren, nu en in de toekomst, kunn enwij, ouders, het onze bijdragen door hen een voeding te doen gebruiken, die rijk is aan eiwitten, voedingszouten en vitamines. Bestanddelen van een goede voeding. Zo'n voeding bevat melk, kaas, vlees of vis of peulvruchten of ei, groenten en fruit. Melk neemt als meest volledig voedings middel in deze rij de eerste plaats in. Voor de schoolgaande jeugd is driekwart liter werkelijk geen luxe. Wij raden daarom de ouders van die kinderen, die kunnen profi teren van schoolmelkverstrekking aan van de geboden gelegenheid gebruik te maken. Gaan uw kinderen op een school, waar deze mogelijkheid niet bestaat, laat hen dan zelf melk meenemen, zelfs al zouden ze thuis een verantwoorde voeding genieten. Een bijvoeding van melk bevordert het algemeen welzijn en daarmede de leerprestaties. G*ef Uw kinderen, vooral in het donkere jaargetijde dagelijks een lepel levrtraan en beperk het gebruik van snoep en zoetigheid als er gevaar dreigt, dat deze de eetlust ver minderen en daarmee de mogelijkheid tot het in voldo edenamte gebruiken van werkelijk gezonde voedingsmiddelen. - In het café ,,De Veehandel" van de heer Aug. de Moor op de Kaaiwal alhier kwamen de beide afde lingen van de Bonden van Vee- en Varkenshande laren Vrijdagavond bijeen om onder voorzitterschap van de heer H. J. Colsen te Sluiskil een „praat avond" te houden. Daartoe waren de leden weer van uit vrijwel alle plaatsen van Oost Zeeuwsch-Vlaan- deren opgekomen. De heer Colsen riep allen een oprecht woord van welkom toe, inzonderheid aan de heer Krommenhoek, als lid van het hoofdbestuur uit 's-Gravenhage en aan de beide leraren van de cursus, de heren van Harn en Booy, met de heer C. A. Hol uit Terneuzen en in het bijzonder ook de aanwezige vrouwen. Ook richtte hij een bijzonder welkom tot de jeugd die in flinke getale aanwezig was. Hij drukte zijn hoop uit dat alle 21 deelnemers aan de cursus dit jaar zullen slagen. ONS MELKVEE. Daarop gaf hij het woord aan de heer K. Booy, die een inleiding hield over „Ons Melkvee" en daarbij teruggreep tqt de oudste tijden, toen in Egypte, zowel als ten tijde van de Romeinen het melkvee reeds de grootste belangstelling had. De duidelijke aanwijzingen van waar het rode- en zwartbonte vee zijn herkomst heeft is o.a. na te gaan uit studie's van ir. G. J. v. d. Bosch, e.a. Spr. wees op het belangrijkste type van vee, het zwart-bonte Friese en kwam daarmede tot het nu reeds meer dan 75 jaar bestaande Rundvee stamboek en de ontwikkeling van de exporthandel ten' onzent. Onze nationale veestapel telt momenteel 3.000.000 stuks vee waarvan de helft is te beschouwen als melkvee en de andere helft als jong- en vetvee. De melkopbrengst in ons land kan gesteld worden op 5819 millioen kg. of circa 578 kg. per koe. Ons land telt 577 fabrieken en melkinrichtingen, waarvan 408 coöperatief en de overige 169 particulier bezit is. Met recht mag men Nederland „Zuivel"-land noemen. Onze zuivel-export bedraagt n.l. 90% van de totaal export. Spr. kwam daarna meer op het terrein van de sa menstelling der melk, die grotendeels uit water bestaande een groot aantal waardevolle bestand delen bevat als eiwitstoffen (kaasstof, albumine en globuline, vet, melksuiker en o.a. vitaminen). De mine ralen zijn van de grootste betekenis voor de opbouw var, het geraamte en al met ai dient melk beschouwd orden als een hoogst gezond en krachtig volks- voedsel. an het grootste belang voor het vee is de voe- waarbij spr. uitvoerig stilstond. De beste melk- ters zijn n.l. ook de beste „vreters". Geholpen een intensieve controle en door het Rundvee stamboek is het Nederlandse vee het beste melkvee ter wereld. Spr. wijdde nog uitvoerig uit over de melkgift, de bouw van de uier, de voeding, de besmettingskansen (o.a. bij zere spenen) etc. Alle daarbij opgesomde ge gevens weer te geven gaat dit bestek te buiten. Een reeks van practische wenken en de aanprijzing om een melkcursus te volgen, ook met het oog op de nodige ervaring, vormden het slot van deze zeer be langwekkende verhandeling, die met aandacht werd gevolgd. BOEKHOUDING EN BELASTING. Na een korte pauze was het woord vervolgens aan de heer Hol uit Terneuzen, die een populaire uiteen zetting gaf omtrent de inkomstenbelasting, speciaal voor degenen die geen boekhouding hebben. Spr. gaf op zeer bevattelijke en met voorbeelden geïllustreerde wijze de z.i. nodige en accurate bij houding van een kasboek als noodzakelijk aan. De 35) Hoofdstuk 5. DE STRIJD BEGINT NU PAS. Vijf dagen van strijd in Nederland, uitlopende op een nederlaag van het dapper vechtende Nederlandse leger. Resultaat rokende puinhopen in de Maas- std, enige honderden doden en een geweldige ravage. Vijf dagen van strijd in een ziekenkamer, waar Nol lag met een schedelbasisfractuur en andere verwon dingen. Waar Nora de zaak vergat en vrijwel ononder broken aan de sponde zat. Maar op het tijdstip, dat het Nederlandse leger de wapens neerlegde, week ook het doodsgevaar. De arts, die handenvol werk had, kwam trouw twee- of driemaal daags kijken en con stateerde Dinsdagsavonds, dat er weer hoop was. „Rust is het enige, mevrouw", zei hij, „rust en slaap zuil enhem weer doen genezen. En verder is het een kwestie van tijd en geduld." Beneden was er niet veel te doen. De wagens ston den in de garage, want niemand durfde te rijden. Ge lukkig was het magazijn vol voorraden, zodat er de eerste dagen niemand teleurgesteld behoefde te worden. En het personeel deed ook zonder Nora's aanwezig hei dzijn plicht. Langzaam knapte Nol op. Van het ongeluk wist hij zich aanvankelijk niets te herinneren. De eerste maal, dat hij behoorlijk bij kennis was, wilde hij uit bed. „Ik moet naar Rotterdam," zei hij, „mijn verlof is om. manier waarop dit dient te worden bijgehouden en ingericht onderwierp hij aan een bespreking. Spr. gaf een bondige samenvatting van een en ander om door het stellen van vragen door de aanwezigen nader verduidelijkende toelichting te verschaffen omtrent verschillende belastingproblemen. Hiervan werd een ruim gebruik gemaakt, vooral met het oog op de omzetbelasting. Na een tweede kort pauze sprak het hoofdbestuurs lid de heer Krommenhoek uit Den Haag en onder lijnde nog een en ander van de vorige sprekers nader door ook de nadruk te leggen op de varkensteelt, die evenzeer de belangstelling verdient vanwege de sppe- rieure kwaliteit. HET TEKEN AAN DE WAND. Ons mannetje overal in de wereld te staan is ook hier het devies en het is wel verheugend dat de jon geren van Zeeuwsch-Vlaanderen dit zo grondig heb ben begrepen en hier na Utrecht en Leeuwarden in Sluiskil de derde cursus in ons land kon worden ge sticht. Als een teken aan de wand gaf deze spontane drang te verstaan dat deze cursussen de pijlers vor men waarop de toekomstige handel zal dienen te worden geschraagd Voor de ouderen wekt spr. op tot trouw aan de organisatie. Enige maanden geleden kwam de z.g. Landbouwschap voor de boeren-orga- nisatie s tot stand. Voor de handel, die mede te maken heeft met het richtige functionneren van de Gezond heidsdiensten en het naleven der velerlei voorschriften zou het daarstellen van een Bedrijfsschap voor de Handel in Vee noodzakelijk zijn. De medewerking van de boeren-organisatie's is in deze geen factor waarop wij kunnen rekenen en daar er nog altijd handelaren zijn, die de weg der organisatie niet verkiezen, zo wekt hij op deze ook het organisatiebesef bij te brengen. Het gaat toch bij ons zei spr. om het voortbe staan van de vrije veehandel in Nederland (alge meen applaus). Voorzitter Colsen besloot daarop het zakelijke ge deelte met een opwekkend slotwoord. Hij stond daarbij stil bij de afwezigheid van de ijverige secretaris, de heer de Kunder, wiens echtgenote deze middag moest worden opgenomen. Hij hoopt op haar spoedig her stel ook in het belang der zes kinderen. Ook hij wees op een noodzakelijk organisatorisch inzicht. Speciaal de jongeren wekte hij op tot het opdoen van gedegen kennis, opdt zij als hun tijd komt zich ook op de departementen zullen kunnen doen gelden. Uit zijn persoonlijke ervaring puttend, plei hij voor de grootst mogelijke offervaardigheid en saam horigheidsgevoel. In Juli zal de Bond van Veehandelaren te Axel haar jaarvergadering in „Het Centrum" beleggen. Hij wekt nu reed» alle leden met hun vrouwen en verloofden op ter vergadering te komen, zodat de zaal te klein zal zijn. Nogmaals een dankwoord richtend tot allen en in het bijzonder tot de sprekers leraren en afgevaardigden sloot hij na een gloedvolle slot-peroratie deze wederom prachtig verlopen bijeenkomst. WINTER-TOOGDAG VAN C.P.M.B. EN C.J.B.T.B. De Christelijke Plattelandsjeugd zal Zaterdag a.s. een wintertoogdaghouden in „Het Centrum". In de morgenbijeenkomst zullen de Christelijke Plattelands meisjes hun algemene vergadering houden, waarbij mej. A. M. Hoekendijk uit Heemstede zal spreken over het onderwerp „Meisjes van de zelfkant". Ik had maar één dag." „Blijf maar rustig liggen, Nol," antwoordde Nora. „Je bent nog lang niet beter en in Rotterdam hebben ze bericht gehad. Over de oorlog, die uitgestreden was in Nederland, sprak ze nog niet. Begin Juni had Nora met de dokter een onderhoud. „Hoe moet ik het hem vertellen 7 Ik ben bang, dat hij weer zal instorten." „Wacht U nog maar even af, mevrouw. Zodra hij op de been is, is het nog vroeg genoeg." „Ja, maar ik heb al eens een Duitser in m'n winkel gehad en die lui schreeuwen zo. Als Nol het hoort, is hij in staat om uit zijn bed te komenf' „Tja, probeert U hem dan heel voorzichtig kleine bijzonderheden te vertellen. En dan geleidelijk aan de rest. Eens zal hij het toch moeten weten." „Goed dokter. Maar zal hij niet opnieuw instorten De arts schudde zijn hoofd. „U hoeft ook niet dadelijk te vertellen, hoe Rotterdam er uit ziet." s Avonds zat Nora aan zijn bed met een hand werkje, iets wat Nol haar in geen jaren had zien doen. Hij ging half overeind zitten en Nora schoof een kussen onder zijn rug. Ondertussen piekerde ze er over hoe te beginnen over het drama, dat had plaats gevonden. Maar Nol sneed het onderwerp, zonder dat hij er erg in had, zelf aan. „Zeg, Noor, geef me de krant van vandaag eens aan. Ik heb in geen Ja, lieve help, hoeveel dagen ben ik eigenlijk al ziek „Ziek ben je niet," antwoordde Nora kalm, pogende zijn gedachten af te leiden. „Je weet toch, dat je een ongeluk hebt gehad 7" „Dat is te zeggenja, ik ben met de motor ergens tegen opgereden, niet 7 Zeg, hoe is het met de motor 7" „Daar is niet veel meer van over. Maar je was verzekerd en ik heb het al opgegeven. Vandaag of morgen zul je de centen wel krijgen." Ook de C.J.B.T.B. komt des morgens in ledenver gadering bijeen, waarbij ir. P. R. Bouman alhier enkele landbouwfilms zal vertonen. In de gecombineerde middagvergadering spreekt de heer J. de Jong uit Alphen aan de Rijn over „Jeugd en Jeugdleven", terwijl de toogdag wordt besloten met de opvoering van het toneelstuk „De Huistyran". BEGIN VAN BRAND. Dinsdagnamiddag ontstond in de werkplaats van de aannemer H. van 't H. aan de Molenstraat alhier een begin van brand. De gealarmeerde brandweer was spoedig ter plaatse, doch gelukkig bleek het gevaar reeds te zijn bezworen en liep een en ander met ge ringe materiële schade af. PARTIJ-AFDELING „V.V.D." OPGERICHT. DEFINITIEF Vorige week werd in een bijeenkomst van Axelse geestverwanten met enkele vertegenwoordigers Van hoofd- en gewestelijk bestuur van de „Volkspartij voor Vrijheid en Democratie" definitief een afdeling Axel dezer partij opgericht. Een voorlopig bestuur werd gevormd. Dit bestaat uit de heren A. P. Esselbrugge, ir. H. den Hartog, ir. J. Geerling, F. Gerrits en R. H. de Ridder. GEVONDEN VOORWERPEN. Bruine kinderwant, blauwe wollen sjaal, blauwe autoped, grijze kinderwant, Geijser-besteck, groen kinderrijwiel, rood lederen portemonnaie, Rijkspolitie kinderwant en oorbel, Nieuwendijk 55 blauwe capu chon, Singelweg 19 grijze sjaal, Beatrixstraat 10 portemonnaie met inhoud, Emmastraat 20 porte monnaie met inhoud, Prins Mauritsstraat 29 vulpen, Julianastraat 13 armband. Prins Hendrikstraat 71 paar wollen handschoenen, Kanaalkade 34. GESLAAGD. Voor het practijk-examen boekhouden slaagde onze dorpsgenoot de heer E. de Theije, ambtenaar ter secretarie van Vogelwaarde. AUTOMATISCH TELEFONEREN MET ALKMAAR, ARNHEM, HENGELO, LEEUWARDEN, MAASTRICHT EN ZWOLLE. Met ingang van gisterenmorgen kunnen de abonné's van de geautomatiseerde -netten in Zeeland hun tele foongesprekken met de abonné's aangesloten op de geautomatiseerde netten van de districten Alkmaar, Arnhem, Hengelo, Leeuwarden, Maastricht en Zwolle langs automatische weg tot stand brengen. „Is het zo erg 7 Kan-ie niet opgeknapt worden 7" „Nou, veel verstand heb ik er niet van, maar ik vrees, dat er niets meer aan te repareren valt." „Wat voor dag hebben we vandaag 7" „Donderdag," antwoordde Nora, en ze liet er zacht op volgen „6 Juni." Hij keek haar verbaasd aan. „Zes Junf 7 Meid, dan lig ik allaat eens kijken morgen vier weken 7" Ze knikte, half lachend. „Ja, beste jongen, het was een dubbeltje op zijn kant. Je hebt een lelijke tik ge had en je zult er wel een lidteken van overhouden. Maar dat is niet erg. Je leeft en dat is hoofdzaak." „Zeg, is de kapitein nooit geweest om te kijken 7" Ze schudde ontkennend het hoofd. „Gek," prakkizeerde hij „als je in dienst bent en je krijgt thuis wat, komen ze toch altijd controleren." „O," loog Nora, „maar er is wel eens iemand ge weest Op dit moment gingen er twee Duitse soldaten voorbij, die misschien een beetje aangeschoten waren. Ze zongen op hun manier een Duits versje. Nol spitste zijn oren en keek zijn vrouw vragend aan. „Dat was een Moffenliedje, hé 7" Ze knikte zwijgend. „Hoe durven ze, zeg, en dat in deze tijd. Daar kunnen ze wel voor opgepikt worden." „Dat is niet waarschijnlijk, Nol." Hij keek zijn vrouw een poosje aan en schudde niet-begrijpend het hoofd. „Je spreekt in raadsels. Wat is er eigenlijk aan de hand,? Heb jij de zaak soms gesloten 7 Ik hoor overdag ook geen van de beide wagens 7 Wat is er eigenlijk aan de hand 7 Er is toch geen oorlog 7" Langzaam knikte ze bevestigend. „Verroest, en dat vertel je me nu pas 7 Maar dan moet ik toch naar mijn garnizoen 7 Geef me m'n uniform eens gauwIk moet naar Rotterdam Nora greep hem bijtijds, anders zou hij zo uit bed gestapt zijn. „Gebruik je verstand, alsjeblieft. Je bent nog lang niet beter en als je overeind zou komen, sloeg je in een paar seconden tijd weer voor de vlakte. Ze kunnen het zonder jou ook wel af, hoor." „Hoe is het er mee, Nora Vertel op Ik moet het weten Ze borg haar handwerkje op en ging op de bed rand zitten. „Als je je kalm houdt, zal ik je in het kort vertellen, wat er sedert de avond, dat jij ver ongelukte, gebeurd is." En Nora vertelde van het ver loop van de oorlog, van de nederlaag en van het feit, dat Nederland than sonder Duitse bezetting stond. „Maar datdat is verschrikkelijkbracht hij er met moeite uit. „Dus allesalles is ver geefs geweestEn toen opeens: „Hoe is het met Geurt 7 Heb je al van hem gehoord 7" Ze knikte en greep zijn hand, die bevend op het dek lag. „Ja, Geurt is er met een lichte verwonding afgekomen,. Hij vocht in Rotterdam en daar hebben ze het slecht gehad. Hij is gelukkig alweer beter en terug op de boerderij." „Maar moeten we niet in krijgsgevangenschap 7" vroeg Nol' na enige tijd. Nora haalde haar schouders op. „Heel wat jongens uit Papendrecht zijn behouden teruggekeerd. Voor zo ver ik weet zijn de meesten ongedeerd, maar van ge vangenschap heb ik niets gehoord." ••Dusde Duitsers zijn hier nu de baas 7" Ze knikte. "Enl°Pen ze zo maar rond 7 Ook hier in Papendrecht 7" „Opnieuw knikte ze. „Heb je ze al gezien 7" „O ja, ze komen wel eens in de winkel het een en ander kopen." (Wordt vervolgd)

Axelsche Courant | 1955 | | pagina 2