AXELSE COURANT Tweede lustrum Zeeuwse Volksuniversiteit 30.000 H.A. CULTUURGROND nippers j. C. VINK Frankering bij abonnement. Axel WOENSDAG 26 JANUARI 1955 69e Jaargang No. 34 NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR ZEEUWSCH-VLAANDEREN VERSCHIJNT IEDERE WOENSDAG EN ZATERDAG Drukker-Uitgeefster: FIRMA J. C. VINK Red. en Adm.: Axel, Markt 12, Tel. 0 1155-646 Hoofdredactie: J. C. VINK Op 25 Januari herdacht de Stichting „Zeeuwsche Volksuniversiteit" de dag, dat zij tien jaar geleden te Middelburg werd op gericht. Nederland-boven-de-rivieren was nog niet bevrijd en Walcheren stond nog goeddeels onder water. De bezetting had aan de natuurlijke geïsoleerde positie van Zee land nog enige kunstmatige elementen toe gevoegd en het valt dan ook niet te ver wonderen, dat het (initiatief van mr. F. W. Adriaanse en de zijnen dadelijk grote weer klank vond. De cultuurhonger leek niet te stillen 500 tot 600 toehoorders bij een le zing met debat van b.v. prof. Bokhorst, dr. L. de Jong of prof. Goudriaan, waren in de eerste maanden regel. Hetzelfde kan worden gezegd van de concerten. Onvergetelijk voor hen die dit bijwoonden blijft, hoe tijdens het concert van Jo Juda en mr. J. A. Abbing op 4 Mei 1945 de capitulatie van het Duitse leger in Holland bekend werd. Reeds dadelijk na de start werd het werk uitgebreid over andere plaatsen van Zee land eerst Vlissingen en Goes en vervol gens de overkant" en zo werd de Z.V.U. de enige Volksuniversiteit rin Nederland, wier werkterrein in opzet een hele provincie bestrijkt. Als algemene gedachte lag hieraan ten grondslag, dat het brengen van goede muziek, goed toneel en goede lezingen in een door zo veel natuurlijke hindernissen doorploegd en bovendien ver van het cen trum des lands gelegen gebied als Zeeland slechts mogelijk zou zijn door het organise ren van plaatselijke cultuurevenementen in groter verband deze gedachte is in de practijk principieel juist gebleken. De aan vankelijke verwachting dat de Z.V.U. in staat zou zijn zichzelf financieel geheel te bedruipen, bleek ijdel te zijn de Z.V.U.- bestuurderen moesten ervaren, dat zonder steun van de overheid cultuurspreiding in onze tijd onmogelijk is geworden. Het mi nisterie van Onderwijs, Kunsten en Weten schappen is en dit terecht, gezien de te genwoordige opvattingen omtrent de cul tuurspreiding de grootste maecenas, doch daarnaast wordt ook van de zijde van de provincie en verschillende gemeenten be langrijke steun ondervonden. Het organiseren in grote omvang bleek op den duur voor amateurs niet doenlijk en zo moest worden overgegaan tot het aanstellen van een vaste staf. Ook moest een vorm worden gevonden voor een zo groot moge lijke medezeggenschap van de werkgroepen in de verschillende gebieden, vooral ten aan zien van de samenstelling der programma's. Deze vorm Werd gevonden in voortdurend overleg met deze werkgroepen en in de sa menstelling van het centraal Bestuur, waar door een behoorlijke democratie in de Z.V.U. is gewaarborgd. Sinds de oprichting tot September 1954 werden door de Z.V.U. 169 toneelvoorstel lingen in Zeeland verzorgd. De keuze wordt daarbij beperkt door vele factoren als de verschillende geaardheid der Zeeuwse be volking, de geringe capaciteit en de be perkte njogelijkheden der Zeeuwse schouw burgen, het doublure-ssteem der gezelschap pen en de noodzaak zeer vroegtijdig data bij de gezelschappen te bespreken. Toch is er ook hier reden tot grote dankbaarheid voor het vele schoons, dat kon worden gebracht, b.v, ..School der Dapperen", Glazen Speel goed" en zeer onlangs nog „Muiterij op de Canie". Voordrachtkunstenaars als Char lotte Kohier, Albert van Dalsum, Ruth Draper en Max Croiset stonden op de Zeeuwse podia en musici van het formaat als Kathleen Ferrier, Peter Pears en Ben jamin Britten, Pierre Bernac en Francis Pou- lenc, Jo Vincent, Janine d'Acosta, Johanna Martzy, Herman Krebbep^ het Hongaars en het Italiaans strijkkwartet en het Amadeus Kwartet, om er maar enkelen te noemen, traden in Z.V.U.-verband op het Resi dentie Orkest en het Rotterdams Philhar- monisch Orkest waren verschillende malen gast van de Z.V.U. De grote Nederlandse cabaretgroepen werden diverse malen in een tournée-verband in Zeeland gebracht en een groot aantal sprekers-van-gezag bespraken op 321 avonden voor de leden van de Z.V.U. onderwerpen van velerlei aard. Enige ten toonstellingen, waaronder de beroemide ex positie van oude meesters uit Rijksmuseum en Mauritshuis, die ,in Zeeland onder het mptto „Behouden Schoonheid" werd gelanceerd, trokken duizenden bezoekers naar de Zeeuw se hoofdstad. Volgens gegevens van het Cen traal Bureau voor de Statistiek neemt de Z.V.U. in absoluut bezoekers-aantal de 3c plaats in achter de Volksuniversiteiten van Rotterdam en Leiden. Speciale aandacht vraagt het jeugdwerk. Voor de jeugd van alle schoolleeftijden wer den 153 concerten, voordrachten en lezingen georganiseerd voor veelal geheel gevulde zalen. De jeugdboekerij te Middelburg, op gezet door mevrouw H. A. de Vink-Olthof, telt honderden trouwe lezertjes en op uit leendag en sihet er een alleraardigste bijen korf van komende en gaande jongens en meisjes van alle leeftijden. Enige dames ver richten daar vrijwillig de vaak niet eenvou- SAHARA 1 960: ONDERGRONDS MEER MET 60.000 MILLIARD KUBIEKE METER WATER. Te lang al heeft het verhaal over de vruchtbaarmaking van de Sahara als een sprookje gegolden. Het wordt daarom tijd, dat ook Nederland beseft, dat het de Fransen bittere ernst is. Stuk voor stuk zal de enorme, uitgestrekte zandwoestijn gecultiveerd worden. In 1960 hoopt men 30.000 ha. vruchtbare cultuurgrond te hebben gewonnen. De werkzaamheden zijn in volle gang. PROFESSOR HAD GELIJK. Lieden, die ver kijken worden altijd uit gelachen. Toen professor Savornin in 1920 beweerde, dat er zich onder de Sahara een grote, ondergrondse zee moest bevinden, wilde men hem aanvankelijk in een gekken huis stoppen. Zelfs heel geleerde collega's haalden hun schouders op. Het duurde tot de tweede wereldoorlog voor hij medestan ders kreeg. Juist toen men boringen wilde gaan verrichten ontketende Hitier het vrese lijke avontuur. Zodoende werd het 1948 al vorens men besloot de zaak eens nauwkeurig te onderzoeken. Vlak bij Zelfana begon men te boren. Op goed elfhonderd meter vond men water. Het sprong omhoog onder een pressie van elf atmospheren. De boringen werden voortgezet. Men vond water op een 500 km van Algiers, bij Golea, bij Ghardaia. Alleen laatstgenoemde put levert per secon de reeds 300 liter water. Pas in 1950 werd de theorie van professor Savornin, die bij alle onderzoekingen zelf de leiding op zich had genomen, volkomen geaccepteerd. Thans is er geen enkele deskundige, die er nog aan twijfelt onder de Sahara ligt een enorm meer, groter dan geheel Frankrijk, dat nog steeds vanuit het Noorden met water wordt bevoorraad, dat morg'enetel 60.000 milliard kubieke meter water moet bevatten. Dit wa ter behoeft men slechts aan de oppervlakte te brengen om de Sahara te kunnen culti veren. ZESJAREN PLAN. De werkzaamheden zijn in volle gang. Het betreft dus geen theorie meer, doch een pro ject, dat in uitvoering is. Vier putten zijn er reeds gemaakt. Ze leveren gezamenlijk 900 liter water per seconde. Op verschillende plaatsen worden momenteel twaalf andere waterbronnen aangeboord. Het ministerie voor overzeese gebiedsdelen heeft hierop een zesjaren plan gebaseerd. In 1960 moeten 30.000 ha. woestijn vruchtbaar zijn gemaakt. Er zullen ongeveer 1500 nieuwe oasen ont staan, ieder van plm. 200 ha. oppervlakte. En dit is sleets de eerste etappe. De be woners van de nieuwe oasen men rekent er op, dat de nomaden zich er blijvend zullen vestigen vinden een middel van bestaan in de cultuur der dadels. Tussen El Golea en Ghardaia boorde mien toevalligerwijs echter ook olielagen aan en hiermee openen zich nieuwe perspectieven. Momenteel wordt een plan gemaakt om de Sahara te maken tot de grootste zeewierpdoducent ter wereld. Voor de „vervaardiging" van zeewier (zee gras) heeft men nodig water, nitraat, elec- triciteit, oliegassen en veel zon. OORSPRONG VAN HET WATER. De geologen zijn het in grote trekken eens over de oorsprong van de onderaardse zee. Een enorme korst poreuze rotsen, van on geveer 100 metef dikte daalt ten Zuiden van het Atlasgebergte onder de Sahara. Onder de woestijn vormt deze korst een groot bek ken. De korst is bedekt met een vrij dunne laag niet poreus materiaal. Het water dat van het Atlas-gebergte afdaalt komt auto matisch in het bekken terecht. Men behoeft slechts de niet-poreuze laag te doorboren om het water aan de oppervlakte te brengen. Het bekken zou 600.000 vierkante kilometer groot zijn en 60.0000 milliard kubieke meter water bevatten. Ieder jaar komen er nog een 5 milliard kubieke meter bij. Zonder dus de reserves aan te tasten, die immers zorgen voor de pressie, zou het bekken in staat zijn per seconde 150.000 liter water te leveren. Op de huidige waterproductie van 900 liter per seconde baseert men 30.000 ha. oasen. Op de totale waterproductie kan men dus 4,5 millioen ha. cultiveren. De totale opper vlakte is 7 millioen vierkante kilometer. Het toekomstperspectief is dus dat na verloop van tijd de hele Sahara overdekt zal zijn met vruchtbare oasen. Het kan Het moet alleen nog gedaan worden Zondagavond is op de rijksweg te Zie- rikzee de heer B„ die daar met zijn echtge note wandelde, door een hem achterop ko mende bestelauto gegrepen en tegen de weg geslingerd. Hij moest ernstig, doch niet le vensgevaarlijk gewond, in het ziekenhuis te Noordgouwe worden opgenomen. De auto mobilist, die vermoedelijk niets van het on geval heeft bemerkt, reed door. Radio Moskou heeft medegedeeld, dat de opperste Sowjetraad der Sowjet-Unie voor Februari is bijeengeroepen. Dit opper ste parlement der Sowjet-Unie heeft meer dan 1300 afgevaardigden en wordt voor vier jaar gekozen. Zij vergadert in het grote pa leis van het Moskouse Kremlin. De laatste vergadering van de opperste Sowjet werd in April van het vorige jaar gehouden. Ongeveer 500.000 mijnwerkers en 260.000 metaalbewerkers in West-Duitsland hebben Zaterdag gestaakt. Deze staking was bedoeld als protest tegen een uitlating van een directeur van een der grootste kolen- en staalconcerns, dat de vakbonden met „chan- tage-middelen" het parlement hadden be- invloed om de arbeiders medezeggenschap te geven in het beheer van zware industriën. Het 360 brt. rrtetende Nederlandse kust vaartuig „Zwaantiena" van D. Pot uit Delf zijl is Vrijdagavond op reis van Hobro naar Wismar, ter hoogte van Grenaa op een mijn gelopen. Door de ontploffing werd schade aangericht in de machinekamer. Persoonlijke ongelukken deden zich niet voor. Het voor nemen bestaat om: de kustvaarder naar Rot terdam te slepen. FIRMA Markt 12 AXEL. dige taak orde op zaken te houden. De zo geslaagde voorstellingen van „El- ckerlijc" het vorig jaar, hebben perspectie ven ^geopend voor samenwerking m'et het Holland Festival, waarbij gedacht wordt aan een herhaling van deze voorstellingen, een uitvoering van een instrumentaal ensemble in de Burgerzaal van het Stadhuis te Mid delburg en een concert van een vocaal en semble, waarschijnlijk in een der Middel burgse kerken. Medewerking van alle in stanties is hier voor nodig, doch over mede werking van die zijde heeft de Z.V.U. zich nimmer te beklagen gehad en zij houdt zich overtuigd, dat ook voor deze culturele uit bouw de nodige steun van overheidswege zal kunnen worden verkregen. De herdenkingsavond, welke gisteravond plaats vond en waaraan tal van vooraan staande kunstenaars hun medewerking ver leenden, werd besloten door een ontvanqst ten stadhuize van het Centraal Bestuur der Z.V.U. met haar gasten en genodigden door het gemeentebestuur van Middelburg. Zondagavond is op de rijksweg Am sterdamDen Haag tussen de Lisserweg en de Venneperweg een auto van de Griekse legatie door de gladheid van de weg ge slipt van de berm geraakt en op zijn kop in een sloot terecht gekomen. Bij dit ongeval zijn de secretaris van deze legatie, de heer G. Vardas, benevens de Haagse journaliste, mej. I. Adema, om het leven gekomen. Nog twee andere inzittenden wisten zich uit de auto te redden en zijn ongedeerd. Volgens het West-Berlijnse dagblad „Der Abend" zijn er de laatste twee maan den onder zware geheimhouding atoomfca- nonnen en verdragende raketwapens van uit Rusland naar Oost-Duitsland overge bracht en geplaatst in de omgeving van Schwerin, Erfurt, Maagdenburg en 60 kml ten Zuiden van Berlijn. Ook zouden in de herfst van verleden jaar in de Russische zone van Duitsland 600 zware tanks van het type „Stalin II" zijn aangekomen. Het jonge echtpaar Ten C. tot voor kort woonachtig te Zuidbroek is door de politie gearresteerd, verdacht van diefstal, oplichting en inbraak. Het echtpaar is kort geleden naar Smilde verhuisd. Vele perso nen te Zuidbroek zijn benadeeld. Het echt paar leefde op grote voet. De 26-jarige Ten C. wordt er o.m. van verdacht diefstallen te hebben gepleegd als smidsknecht bij de smid S. te Zuidbroek en bij de smid P. R. te Sap- pemeer. Man en vrouw zouden voorts de Buurtbewoners-winkeliers hebben bestolen. Het echtpaar is voor de officier van justitie te Groningen geleid. Binnenkort zullen te Aardenburg door de Rijksdienst voor Oudheidkundig Bodem onderzoek nieuwe opgravingen worden ge daan om de plaats te onderzoeken, waar de vroegere middeleeuwse Onze Lieve Vrouwe- kerk heeft gestaan. Deze kerk werd in 643 qesticht door de H. Amandus ten zuiden van Aardenburg en was het middelpunt van vele pelgrimstochten. Hier kwamen o.m. de En gelse koningen Eduard I en Eduard III, de Franse koning Philips de Schone en de Bourgondische hertogen Philips de Goede (1425) en Karei de Stoute (1466). Men hoopt weer beschilderde graven te kunnen blootleggen evenals in de St. Baafskerk zijn gevonden. Veertien personen zijn om het leven gekomen bij een spoorwegongeluk in Enge land, terwijl er 40 personen gewond werden. Het gebeurde Zondagavond toen een snel trein, die op weg was van York naar Bris tol te Sutton Coldfield uit de rails liep. Be halve de locomotief ontspoorden er negen rijtuigen, zes er van kantelden en door de schok werden ettelijke rijtuigen in elkaar ge drukt. Op het moment van de ontsporing was bijna de gehele trein vol met reizigers. Bij de overstromingen in Frankrijk is het water van de Seine Zondag boven het peil van 7 meter gestegen. Vooral in de voorsteden werd veel schade aangericht, hoewel ook de bewoners van dure woningen nende werkloze Noord-Afrikanen hinder van bij het Bo'is de Boulogne en in kelders wo- overstromingen hadden. Meer dan 1000 per sonen hebben Zaterdagochtend de opdracht gekregen 'hun huizen te ontruimen, daar een dijk van de Marne in de oostelijke Parijse ■voorstad Saint Maur was doorgebroken. Te Cretei'l aan de Marne staan 3000 woningen in bet water en zijn 1757 personen als over stromingsslachtoffers genoteerd. Vrijwilli gers, militairen, brandweerlieden en pad vinders werken aan de versterking van de 'dijken op de meest bedreigde punten langs 'de nog steeds wassende rivieren Seine en Marne. In het centrum van Parijs werd de Pont des Invalides voor het verkeer gesloten -met het oog op scheuren in een steunboog. <Grote -aantallen ratten verlieten hun holen .aan de oevers van de Seine en drongen na bij gelegen huizen binnen. 300 Franse steden -en dorpen hebben op de een of andere wijze van de overstroming te lijden. Door de over stroming van de Rhone is het zuidelijk deel •van Avignon geïsoleerd, terwijl de Garonne •een gebied bij Toulouse dreigt te overstro men. Evenwkel begint het peil van deze laatstgenoemde rivieren te zakken. Vele fa brieken moesten sluiten, waardoor duizen den noodgedwongen buiten werk geraakten. Hieronder bevindt zich ook de reusachtige automobielfabriek van Renault, die op een ■eiland in de Seine is gelegen. ABONNEMENTSPRIJSLosse nummers 6 cent Kwartaal-abonnement Axel binnen de kom f 1,55 Andere plaatsen 11,75 Buitenland f 2,00 ADVERTENTIEPRIJS8 cant per m m. Bi] contracten belangrijke reductie. Ingezonden Mededelingen 20 cent per m.m. Kleine advertentiën (maximum 6 regels) 1-5 regels 70 cent iedere regel meer 12 cent extra s I f k

Axelsche Courant | 1955 | | pagina 1