in öe moööeR. t€RUQ UIT ONZE OMGEVING AXEL „Een week geleden had ik Mozart op bezoek. DRAADOMROEP FEUILLETON. door HENK VAN HEESWIJK naar een motief van L. K. v. d. Linden SPAARFONDS „O. O." BRACHT HOOGSTAANDE TONEELKUNST. Voor de tweede maal in dit seizoen gaf het plaat selijke Spaarfonds „O. 6 O." een opvoering voor haar leden, ditmaal met het gezelschap Herman Bouber uit Amsterdam. Opgevoerd zou worden een boerenspel in drie be drijven van Jan Frabicius, getiteld „Leentje Martijn begint haar leven Deze avond werd voor een welbezette zaa' van ,.Het Centrum" geopend door de heer J. v. d. Plasse, jdie de talrijke aanwezigen op zijn gewone hartelijke wijze verwelkomde. Hij deed de mededeling dat deze voorstelling na een bijna 10-jarig bestaan van „0.& O." de laatste is, die hij zal presideren, dit in verband met zijn vestiging in Souburg. Het brede Scheldewater en de ongeregelde werktijd maken het hem onmogelijk zich no gten volle voor dit werk te blijven geven, zodat hij na zèer veel innerlijke strijd dit besluit dat hem zwaar viel, moest nemen. In zijn plaats zal voortaan de heer Adr van Gink optreden als praesus van „O. O." doch hij twijfelt er niet aan, of hij zal in hem een waardig opvolger vinden, die nu reeds connecties met de artistenwereld heeft aangeknoopt, die waarborgen dat het peil van volgende opvoeringen steeds zal worden opgevoerd. Ook aan de pers bracht hij de allerhartelijkste dank voor de altijd milde critieken. Ook als het eens een enkele maal tegenviel, gaf men daarvan uiting, echter steeds in opbouwende zin en dit heeft ,,0. O." in hadr 10-jarig bestaan uit een propagandistisch oog punt zeker geen nadeel gedaan, doch integendeel om hoog helpen stuwen. Daarop ving de toneelvoorstelling aan. Dit toneelspel was weer een echt geesteskind van de auteur Jan Eabricius. En wel ten voeten uit vonden wij hem hierin weer getekend Zuiver realistisch van inslag plaatste dit volksstuk bij uitnemendheid ons midden in het leven „van alle dag". Zonder boertig te zijn ook a lis het een boerenspel bracht het ons diepgevoelde en fijn genuanceerde karaktertype ringen, zoals helaas maar weinig auteurs die weten te brengen. Leentje Martijn heeft op haar 65-jarige leeftijd haar man mede ten grave helpen brengen en keert van de begrafenis huiswaarts. Een mooie leeftijd om bij „Vader Drees aan te klop pen", zou men zo oppervlakkig kunnen redeneren. Maar hier liggen de kaarten toch enigszins anders Een zoon, die hotelhouder en een dochter die met e enkeuterboer getrouwd is, betonen zich in het sterf huis wel teer bezorgd over hun moeder, die op jeugdige leeftijd uit een weeshuis was uitgehuwelijkt en nooit geen leiding heeft kunnen geven op het boerenerf. Zij werd door de overleden vader steeds geleid en voor de hand liggend zal zij zich nu aan de wil harer kinderen dienen te onderwerpen. Als moeder zich aan het omkleden is, wordt onder heel veel onaangename disputen ten slotte bedisseld door de kinderen dat er een „boeldag" zal worden gehouden. Moeder zal beurtelings bij elk harer kinde ren een maand komen inwonen. De boerderij is door de ziekte van de overledene in een tamelijk desolate toestand geraakt en moet maar onder de hamer. Doch zij hebben buiten de waard gerekend. Moeder wil haar huis waarin zij zoveel lief en leed o ;de onder geen beding verlate.n. Zij bedankt .oor ,i de zorgen waarmede men haar wenst te om ringen. h een onderhoud met oom Roelof (haar mans oud- re broer en tevens een „oude vlam") is zij reeds overeengekomen dat hij vaders boel zal beredderen en zelf zijn eigendom van de hand zal doen om haar bij te staan. Dit plan veroorzaakt een geweldige deining en het resultaat is dat het viertal kinderen (getrouwd zowel als aangetrouwd) met spot of ergernis de ouderlijke woning verlaat. Alleen schoonzoon Lammert kiest Lcentje's zijde. In het tweéde en ook in het laatste bedrijf blijkt dat het heel erg meevalt en oom Roelof in minder dan geen tijd het achteruitgegane bedrijf heeft omgetoverd m een florisante hofstede. Maar het dorp roddelt over het feit dat Leentie onder één dak leeft met haar zwager en allerlei toe spelingen worden gemaakt, zodat ook de kinderen op moeder s verjaardag nog wel zich tot spreek buizen maken van de publieke opinie van de dorpse gemeenschap. Op deze verjaardag verenigd komen nalatenschap en testament weer ter sprake. Het blijkt vooral om deze inzet te zijn, dat de lieve vrede in de familie hopeloos verstoord raakt. Harde noten worden gekraakt. Maar Leentje over denkt rijpelijk wat haar te doen staat. Zij wikt en weegf en roept de notaris bij zich aan wij zij haar laatste wil kenbaar maakt. Doch tevens bespreekt zij met de notaris haar voor nemen over de helft van de nalatenschap te beschik ken zoals haar goeddunkt, hetgeen neerkomt op een huwelijk met oom Roelof. De kinderen Worden hiertoe bij haar ontboden en als zij op de hoogte zijn gebkacht van moeders plan is „Leiden in last". Thans blijkt de waarheid van het gezegde van vader zaliger, die kort voor zijn dood te kennen had gegeven, nat „hoe ouder men werd, des te meer de kinderen van de ouders ver vreemden." Ook Leentje gevoelt nu deze bittere waarheid en dit maakt haar besluit des te gemakkelijker. Zij weet van geen wijken. Alleen de aangetrouwde kinderen tonen ten slotte het nodige begrip en zo eindigde, na heel wat deining, een avond vol spannende verwikke lingen en vaak ontroerende momenten met een niet alledaags „happy end" van twee oudjes, die samen nog een genoegelijke levensavond beschoren werd. Vele open doekjes beleefde deze hoogst geslaagde opvoering, die lang in aller geheugen zal blijven voortleven en voorzitter van der Plasse was zeker aller tolk toen hij bij het einde Herman Bouber en zijn ensemble voor het forum der zaal hartelijk dankte voor hun sublieme spel. Alle spelers verdienen in één adem genoemd te wordenen Herman Bouber betoonde zich bij vernieu wing in Axel, behalve een begaafde „nestor" op de planken, weer een regisseur van formaat. Gaarne zal trien zijn ensemble nogmaals in Axel zien op treden. Voorzitter van der Plasse werd tijdens de voor stelling gehuldigd om zijn voorbeeldige staat van dienst. De nieuwe voorzitter bood hem namens het bestuur en de leden een prachtige sigarettenkoker met nog een fraai cadeau voor de huiskamer voor zijn echtgenote aan, voor welke attentie de heer v. d. Plasse dank bracht en verklaarde dat hij met aan gename herinneringen aan deze tijd zou terugdenken. Axel's Spaarfonds zal met veel waardering blijven denken aan het vele werk dat de scheidende voor zitter heeft verricht. „O. 6 O." heeft haar reputatie glansrijk herovetd. MOOI RESULTAAT. Bij een inzending van opstellen over de betekenis van „Vegla"-inmaakglazen kregen de leerlingen van de Landbouwhuishoudschool alhier niet minder dan 14 prijzen toegekend, waarvan Corrie le Feber zelfs een eerste prijs ontving. De jury die hierover besliste gaf in een apart, zeer sympathiek gesteld schrijven uiting van haar lof over de aardige en van grote attentie getuigende stijl en uitdrukkingsvorm van de meisjes, waaraan het goede algeme envormend onderwijs (A.V.O.) ongetwijfeld wel niet vreemd zal zijn 1 WITTE MUIZENv Bij het graandorsen werd dezer dagen in de nieuwe landbouwschuur van de landbouwer van Arenthals aan de z.g. „Bokkendijk" een nest witte muizen ontdekt. Het is eensdeels jammer dat de rood-ogige diertjes met bekwame spoed "Onschadelijk gemaakt werden. Maar, het zijn nu eenmaal muizen. Maar een niét alledaagse merkwaardigheid is het zeker wel MET PENSIOEN. Voor de 65-iarige kantonniers P. Dieleman alhier en P. de Ridder uit Zaamslag was het j.l. Zaterdag een heugelijke dag, maar ook een mijlpaal die beiden niet zonder weemoed passeerden. In café „De Sport" was, dank zij het initiatief van de Vereniging van Kantonniers voor Oost- en Wést- Zeeuwsch-Vlaanderen, een welvoorziene dis toebe reid en werden de beide scheidende vrienden met hun echtgenoten „in de blommetjes" gezet. Bij monde van de praesus dezer vereniging, de heer J. Vermeulen uit Groede werden de veteranen van de Prov. weg toegesproken en gehuldigd. Beiden ontvingen zij een fraai cadeau, terwijl hun echtge noten met bloemen- werden bedacht. De hoofd-ingenieur J. A. van Hofwegen en tech nisch ambtenaar H. J. v. d. Linden uit Terneuzen, gaven mede persoonlijk blijk van hun belangstelling en spraken de scheidende kantonniers in hartelijke bewoordingen toe. Een groot deel van de voormiddag verbleven de uitgenodigde vrienden daarna nog in gezelligheid bijeen. VERGADERING DER CENTRALE COMMISSIE VOOR GEORGANISEERD OVERLEG. In de vergadering der commissie d.d. 23 November 1954 werd aan B. en W. van Axel het verzoek ge daan, om te bevorderen, dat in staat B, betreffende de loongroepen, meerdere functies worden opgenomen, teneinde op deze wijze meer doorloopmogelijkheden naar hogere loonklassen te scheppen en in voor komende gevallen de benaming der functie aan de verrichte werkzaamheden te doen beantwoorden. B. en W. hebben thans een ontwerp aan de com missie om advies gezonden. Verschillende leden spraken in de vergadering van 11 Januari j.l. hun waardering uit voor het streven van B. en W. om aan de bij de betrokkenen levende verlangens tegemoet te komen, blijkend uit de door hen ontworpen zeer uitgebreide nieuwe staat B. Echter werd geadviseerd, er voor te waken, dat door al te grote uitgebreidheid de kans op goed keuring zou worden verkleind. Geadviseerd werd, verscheidene functies, welke in de practijk niet voorkomen, te schrappen,' alsmede om in de loongroepen I en II .welke practisch niet worden gebruikt .beide slechts één functie te noemen en de groepen Vla en VIb te schrappen, daar deze voor de gemeenten in het algemeen niet worden goedgekeurd. Dit laatste is te minder bezwaarlijk, aangezien eveneens een aanvulling wordt voorgesteld van staat A. Te dezen aanzien werd geadviseerd, inplaats van de nieuwe functies „opzichter C" en „opzichter D" te lezen „uitvoerder A" en „uit voerder". Ten aanzien van loongroep IV wordt in verband met de practijk bij het gasbedrijf geadviseerd, hierin op te nemen de functie van „hulpfitter-meteropnemer- incasseerder" en tevens, om de functie van meter- opnemer in groep V te schrappen. Inplaats van de benaming „plantsoenarbeider" werd geadviseerd „tuinman" aangezien de laatste benaming voor vaklieden gebruikelijk is. Indien aan de adviezen der commissie gevolg ge geven wordt, zal staat B de volgende functies be vatten Loongroep Iwerkman. Loongroep IIwerkman A. Loongroep IIIbosarbeider, chauffeur, hulpfitter, plantsoenarbeider, werkman in algemene dienst, op perman. Loongroep IV bosarbeider A, chauffeur A, fitter, metselaar, monteur, tuinman, schilder, hulp-straat maker, timmerman, werkman-vakman, hulpfitter-meter- opnemer-incasseerder. Loongroep Vchauffeur-monteur, fitter-bankwerker, monteur-bankwerker, metselaar A, tuinman A, schil der A, straatmaker, timmerman A, werkman-vakman A. Loongroep VIvoorman-bosarbeider, fitter-bank werker A, monteur-bankwerker A, voorman-tuinman, straatmaker A, voorman-vakman. Kennis werd genomen van de vanwege B. en W. in de vergadering gedane toezegging, dat de functie van technisch ambtenaar bij het gasbedrijf, opge nomen in staat A, nog nader onder het oog zal wor den gezien, alsmede van eenzelfde toezegging ten aanzien van de naar voren gebrachte wensen van de hulpfitter van het gasbedrijf betreffende de door hem gemaakte kosten van verplaatsing in de uitoefening van zijn dienst. „Mein Herr", zei hij, „zo mooi heb ik mijn eigen muziek nog nooit gehoord. „Geen wonder", antwoordde ik, „Draadomroep Dit is het Weens Phil- harmonisch Orkest, ze spelen in Keulen. „Keulen?!" riep Wolfgang Amadeus, „hoe is het mogelijk, zo klankrijk en klaar. „Door de speciale muzieklijnen van Draadomroep"zei ik, „die laten geen tóón verloren gaan Bekwame technici werken samen om U een volkomen ongestoord luistergenot te bezorgen. Met Draadomroep maakt U gebruik van de beschermde toevoerlijnen van PTT - voor binnen- en buiten landse programma's*. Daardoor krijgt U de beste weergave - een helder, natuurlijk geluid. En nooit meer dat vervelende zoeken! Boven dien - Draadomroep is zuinig op Uw geld en Uw stroom, maar gul met de geluidskwaliteit. Laat U ook aansluiten en U hoort het fijnste het best *Als U in het gebied van een gemo derniseerd 4-programma-net woont. geeft storingvrije studioklank PREDIKBEURTEN. Zondag 23 Januari 1955 Ned. Herv. Kerk. 10 uur en 2.30 uur Vicaris S. den Blaauwen (bed. H. Avondmaal). Geref. Kerk. 10 uur en 2.30 uur Ds. A. Kuiper. Geref. Kerk. (Pironstraat). 10 uur en 3 uur Ds. D. J. Couvée, Geref. Gemeente. 10 uur en 2.30 uur Leesdienst. Chr. Geref. Kerk (Ds. Jan Scharpstraat). 6.30 uur Ds. H. van Leeuwen. 34) Nora was Zaterdagavond doodop van vermoeid heid, zodat Nol besloot het gesprek uit te stellen tot de volgende dag. Toen vond Nora ook, dat hij zaken- verlof moest zien te krijgen. Zelf zou ze naar de burgemeester gaan om een bewijs van aanbeveling te krijgen cm nodat Nol met zijn verzoek de diverse instanties had gepasseerd, werd hem toegestaan op Dinsdag, Vrijdag en Zaterdag naar huis te, gaan. Een enkeH maal zou hij dan Zondags dienst moeten doen. Maar Nol was al blij, dat hij in ieder geval drie dagen in de week zich thuis verdienstelijk kon maken en dan werd er gewerkt. De distributie kwam en daardoor pieer administratie. Nora was, genoodzaakt een boekhouder in dienst te nemen en begin November deed de heer Hoffman zijn nfrede bij de firma Mansink. Toen Nol Maandags avonds laat thuis kwam, vertelde Nota het en Nol knikte. .„Heel verstandig", prees hij, „alleen, je had het enkele jaren eerder moeten doen." „Dan heb ik al die tijd in iéder geval het loon in ;iijn zak kunnen houden," antwoordde ze scherp. No! schudde bedenkelijk zijn hoofd. „Vrouwtje," "ei hij qngewoon zacht, „je kunt het toch niet mee nemen in het graf." „Nee, maar we hebben ook Iwee kinderen en aan hun toekomst dienen we in ieder geval te denken." „Maak jij je voorlopig maar geen zorgen over de toekomst van de kinderen. Denk eerst maar eens over de toekomst van ons land." „O," antwoordde Nora luchtig, „dat zal wel los lopen." „Laten we het hopen." Dinsdagsmorgens ontmoette Nol de boekhouder in het kantoor. De man die een goede veertiger was, weduwnaar zonder kinderen, stond op en boog onder danig. Hij stak zijn hand uit, die Nol drukte en zei „Aangenaam kennismaken, mijnheer. Ik hoop, dat U over mij steeds tevreden zult zijn." „De hoofdzaak is, of mijn vrouw over U tevreden zal zijn," antwoordde Nol op afgemeten toon. „U bent in haar dienst, niet in de mijne." Hoffman lachte. „O ja, maar man en vrouw zijn cén, nietwaar Toen de kinderen naar school waren en Nol nog even in de krant zat te kijken, vroeg zijn vrouw, die de tafel afruimde „En hoe vind je hem „Wie, Hoffman „Ja, wie anders „Stel je veel prijs op m'n oordeel „Anders zou ik het niet vragen." „O nee, ik dacht zo. Nu, als ik eerlijk moet zijn sympathiek vind ik hem niet bepaald. Waar komt-ie vandaan „Alblasserdam. Hij heeft uitstekende papieren en diploma boekhouden." „Zijn gezicht staat me niet aan." „Als zijn werk maar goed is. Hij is me aanbevolen. Z'n gezicht doet er minder toe. In de winkel komt hij toch niet." „Enfin, veel geluk met hem. Misschien valt zijn werk bijzonder mee, maar je smaak kan ik niet be wonderen." „Dat pleit niet voor je zelf, vind je wel. Ze lachte fijntjes. „Pardon, toen had je nog wel smaak." „Erg complimenteus ben je niet vanmorgen. Met het verkeerde been uit bed gestapt „Dat doe ik altijd met hetzelfde been." Hij vouwde de krant dicht. „Kom, we zullen maar weer aan de slag gaan." Gelijktijdig werd Nora zakelijk. „Zeg, er moeten drie ritten naar Delft gemaakt worden. Voor slaolie en vet. Hoe doen we dat Hij haalde de schouders op. „Een wagen huren." Ze zuchtte. „Dat kost me kapitalen deze maand. Ik ben al over de honderd gulden aan huur." Hij stond op. „M'n lieve kind, ik heb je verleden jaar al geadviseerd Koop er een wagen bij. Als je het toen gedaan had, zou het je zeker vijfhonderd gulden gescheeld hebben. Wees nu wijs en stel het geen da gmeer uit. Over een maand zijn de wagens misschien weer vijfhonderd gulden duurder, ondanks de prijsstop. Het leger heeft auto's nodig vergeet dat niet." Ze ging even zitten en keek hem aan. „Denk je, dat we een tweede wagen rendabel kunnen maken „Altijd. En desnoods verhuur je hem een dag in de week. Liefhebbers genoeg zou ik denken.' „Oké. We rijden vanmiddag even naar Rotterdam en kopen een klein bestelwagentje. Die is wat goed koper ook. Nu ik iemand heb voor de boekhouding, kan ik zelf weer wat meer aandacht aan het magazijn besteden en jij kunt het bestelwagentje rijden." „Zoals je wilt." s Avonds was de firma Mansink een tweede wagen rijker en Nol reed drie dagen in de week naar "Be klanten in de omtrek .terwijl de nieuwe chauffeur de verst afgelegen klanten bediende. Zo verliep 1939 en 1940 begon. Een paar malen werden de verloven ingetrokken, maar Nol zag steeds kans om er met permissie tussen uit te trekken. De kapitein was eens een keer met zijn vrouw op een Zondagmiddag op bezoek geweest in Papendrecht. Hij had ale eerder gezegd „Van Veen, ik wil die zaak van jou wel eens zien." En marinier van Veen had geantwoord ,,U bent altijd welkom, kapitein." Nora had zich van haar beste zijde laten zien en Nol's superieur was met een goede indru kuit Papen drecht vertrokken. Sedertdien werd hem het buiten gewone verlof steeds verleend. Toen kwam Mei 1940. De verloven waren op nieuw ingetrokken en zelfs in Rotterdam voelde men de spanning. Op Donderdagavond 9 Mei reed Nol nog op zijn motor naar Papendrecht. Vlak bij huis, in de bocht van de weg stond een defecte militaire auto. Misschien nam Nol de bocht iets te kort. Mis schien ook zag hij in het donker de wagen nite. Hoe het ook zij, hij reed tegen de klep van de wagen en de motor schoof onder hemvandaan. Nol zelf sloeg met een harde klap tegen de grond. Enkele uren later gierden de Messerschmidt's over Papendrecht, maar Nol van Veen merkte het niet hij lag nog steeds buiten bewustzijn in de grote slaap kamer boven de winkel. De oorlog zou uitgestreden worden zonder marinier van Veen. (Wordt vervolgd)

Axelsche Courant | 1955 | | pagina 2