AXELSE COURANT Gemeenteraad van Axel 5 doktoren het misbruik van laxeermiddelen MÜNHARDT'S fA&WiB nippers 'HFRMQGENC J. C VINK waarschuwen tegen 511111 oenen dames Frankcring bij abonnement, Axel ZATERDAG 22 JANUARI 1955 69e Jaargang No. 33 NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR ZEEUWSCH-VLAANDEREN VERSCHIJNT IEDERE WOENSDAG EN ZATERDAG Ideaal voor ledei die brieven schrijft! FIRMA AXEI Maak Uw bloed ïuivor met Kruschen Salts. En voorkom zo Rheumatische Pijnen, Ruwe Handen 't Is of gij de vlam uitblaast ió prompt dooft xnurbranden op do maag - met een of twee Bennies. scheppen gezonde regelmaat Voor de vereniging van burgemeesters en secretarissen in Noord- en Zuid-Beve land heeft dr. ir. Sanders een nieuw plan bepleit om door de bouw van een grote dijk buitengaats tussen Westkapelle en Rockanje bestaande uit beton-segmenten het Delta plan goedkoper en vluger te doen verwezen lijken. Volgens het plan van deze 88-jarige ingenieur zou de aanleg slechts zeven jaar vergen tegen 15 tot 20 jaar volgens een ander plan. Bovendlien zou zijn plan, vol gens hem, goedkoper uitkomen. Hij raamde de kosten van zijn plan op 550 millioen tegen 1750 millioen volgens het Delta-plan. Zeelands bevolking is het afgelopen jaar toegenom|en met 1156 zielen. Het ge boorte-overschot bedroeg 3246. Er vestig den zich in de provincie 13.424 personen en er vertrokken uit de provincie 15.504 per sonen. De bevolking van Oost Zeeuwsch- V^Jaanderen nam toe van 63.168 tot 63.271 zielen. In Duitsland wordt het Rijndal ge teisterd door de ernstigste overstroming van de laatste 50 jaar. In dit gebied zijn ver scheidene dorpen afgesloten en duizenden personen zijn reeds geëvacueerd. Er vielen 16 doden. De Britse luchtmacht is met vlieg tuigen de Duitse politie bijgesprongen voor de hulpverlening. Het water van de Boven- rijn begint te zakken, na tot bijna zeven meten boven het normale peil te zijn ge komen. Om vijf over half zeven Woensdag avond is op de Laan van Nieuw Oost-Indiië te 's-Gravenhage een ernstig verkeersonge val gebeurd, dat aan de 56-jarige H. G. uit Den Haag het leven heeft gekost. H. G. wilde op zijn fiets van de Laan van Nieuw- Oost-Indië de Theresiastraat inrijden en sloeg daartoe linksaf. Hij lette echter niet voldoende op het hem achteropkomende ver keer en werd gegrepen door een personen auto, die achter hem reed en die bestuurd werd door de 44-jarige H. van H. uit Heemstede. G. werd tegen de grond' qe- smakt en met zware verwondingen overge bracht naar het ziekenhuis aan de Zuidwal. Daar is hij enkele uren later aan de be komen kwetsuren overleden. GRIEP! Tussen Maastricht en Bunde zijn Dins dagavond van een in de richting Sittard rij dende goederentrein de laatste 19 wagons ontspoord. Er deden zich geen persoonlijke ongelukken voor. De goederenwagons waren beladen met rollen plaatijzer bestemd voor Beverwijk. Door de ontsporing werd het spoor tussen Maastricht en Bunde over een afstand van 250 meter vernield. De boven- leiiding bleef intact, doch werd plaatselijk afgebroken om het opruimingswerk moge lijk te maken. Achter de 19 ontspoorde wa gons liepen nog 21 wagons, die in het spoor bleven en naar Maastricht werden terug gebracht. Enkele van de ontspoorde wagons kantelden van de spoorberm af. Een ervan stond vrijwel loodrecht met de korte kant op de weg. Het vermoeden bestaat, dat de la ding van een der wagons is gaan schuiven. Hierdoor zou de wagon zijn gaan hellen en in de bodht uiit de rails geraakt zijn, waar door het laatste treindeel als het ware werd afgescheurd. Door de werking van de auto matische luchtdrukrem is het voorste trein deel vrij spoedig tot stilstand gekomen. De remmer die in de laatste wagon van de trein zat heeft geen letsel bekomen, doordat deze wagon n/iet in de ontsporing is betrokken. Dinsdagmiddag hebben bij de receptie ter gelegenheid van het huwelijk van een onderwijzeres te Middelburg de kleertjes van een achttal meisjes vlam gevat. Leerlingen van de kleuterschool aan de Vlasmarkt, had den bij het huwelijk van hun „juffrouw", ver kleed als sneeuwpoppen, een erehaag ge vormd. Zij droegen 'linnen jurkjes die ge garneerd waren met watten. Vermoed wordt dat een 10-jarige jongen met brandende lu cifers heeft gegooid, waardoor de kleding van een der meisjes vlam heeft gevat, dat toen in haar radeloosheid de kleding van haar mede-leerlingen deed vlam vatten. Al'e acht meisjes liepen brandwonden op. Zij werden naar het Gasthuis vervoerd. Vier van hen konden na behandeling huiswaarts worden gebracht. SPIERPIJN, SPIT... In verscheidene delen van Europa dreigden Woensdag nieuwe overstromingen doordat smeltende sneeuw de meeste grote rivieren nog steeds doet wassen. Het ge vaarlijkst lis de toestand in het gebied van Parijs, waar het water van de Seine nog steeds stijgt. In de Parijse buitenwijk Passy staat het water al tot aan de drempels. Men verwacht de hoogste waterstanden dit week einde. De rivier de Rhone bereikte een breedte van 10 km. Het scheepvaartverkeer op de Seine is stilgelegd. Zeer critiek is de toestand in de vallei van de Garonne, waar de vloed een hoogte bereikte van meer dan 10 meter. In Schotland duurt de hulpactie aan de door de sneeuw geïsoleerde dorpen en ge huchten voort. Vliegtuigen werpen boven deze van de buitenwereld afgesneden plaat sen voedsel uit voor mens en dier alsmede medicamenten. Bijna iedere minuut werd op verschillende hoofdkwartieren een nood signaal ontvangen van families, die op een eenzame boerderij opgesloten zitten en in hoge nood verkeren door gebrek aan voedsel. In weer andere delen van Europa heerst een Siberische koude. In verscheidene streken in Oostenrijk vroor het Woensdag om streeks 20 graden en in de bergen viel op nieuw sneeuw. In Zweden noteerde men temperaturen van 35 graden onder nul. ABONNEMENTSPRIJS: Losse nummers 6 cent Kwartaal-abonnement i Axel binnen de kom 11,55 Andere plaatsen f 1,75 Buitenland i 2,00 Drukker - UitgeefsterFIRMA J. C. VINK Red. en Adm.: Axel, Markt 12, Tel. 0 1155-646 HoofdredactieJ. C. VINK ADVERTENTIEPRIJS 2 8 cent per m.m. Bil contracten belangrijke reductie. Ingexonden Mededelingen 20 cent per m.m. Kleine adrertentlên (maximum 6 regels) 1-5 regels 70 cent Iedere regel meer 12 cent extra Markt 12 De gemeenteraad van Axel komt Dinsdagavond om zeven uur voor de eerste maal in 1955 bijeen. De agenda vermeldt de volgende punten Notulen. Ingekomen stukken. Voorstel tot toekenning van een 6% verhoging voor bet jaar 1955 en wijziging van de kindertoelagever- oordening. Voorstel tot herziening van de staten A en B be horende bij de salaris- en loonverordening 1954. Voorstel tot wijziging van de verordening als be doeld in art. 10 en art. 43 der Drankwet. Voorstel tot wijziging van de verordening op de heffing en invordering van een belasting op ver makelijkheden in de gemeente Axel. Voorstel tot het onbewoonbaar verklaren van di verse woningen. Voorstel om medewerking te verlenen aan de ver eniging voor Chr. Nat. schoolonderwijs tot de bouw van een vijfde leslokaal aan de in aanbouw zijnde ULO.-school. Voorstel tot vaststelling van de vergoeding over 1953 ten behoeve van de bijz. scholen. Voorstel tot verrekening van de kosten van het vakonderwijs over het jaar 1953 ten behoeve van de plaatselijke bijz. scholen. Voorstel op diverse verzoeken om tegemoetkoming volgens art. 13 L.O.-wet in de vervoerskosten van leerlingen, die elders een school bezoeken. Voorstel om voor de onrendabele gebieden een bij- ln de kosten voor de aanleg van electriciteit te verlenen, t.w. voor de Ronde Putten en omgeving en Smltsschorre en omgeving. Voorstel tot vaststelling van de 6e wijziging van de gemeentebegroting dienst 1954. Voorstel tot het aangaan van een geldlening groot ƒ950.7 25,15 tot algehele aflossing (convestering) van de nog niet afgeloste gedeelten der Rijksvoorschotten voor de stichting van woningwetwoningen. Voorstel op het verzoek van de Kamer van Koop handel en Fabrieken voor Zeeuwsch-Vlaanderen om deel te nemen in de dekking van het verlies wegens het exploiteren van een helicopterdienst op Rotterdam. Aan het prae-advies ontlenen wij nog de volgende mededelingen van B. en W. naar aanleiding van door verschillende raadsleden in vorige vergaderingen ge stelde vragen. Op het verzoek van de heer K. Hamelink om maat regelen te overwegen om een eind te maken aan het onverantwoordelijke en ondeskundige gebruik van giftige stoffen bij de behandeling van de te velde staande gewassen. Hierdoor ontstaat schade aan de vogelstand, met name onder de duiven. Het college moet hierop helaas mededelen, dat zij geen doortastende maatregelen kan treffen, omdat van overheidswege aan de landbouw diverse behandelingen van de gewassen worden voorgeschreven met sproei middelen van verschillende samenstelling, waarvan er enkele voor mens en dier schadelijk zijn. Volgens verkregen inlichtingen hebben verschillende landbouw organisaties met de besturen van duivenverenigingen hierover reeds besprekingen gevoerd. Ook B. en W. hebben zich in verbinding gesteld met de landbouw- voorlichtingsdienst, die ook al een bespreking had ge had met het bestuur van de plaatselijke duivenvereni- ging. Het resultaat daarvan is geweest, dat de dui- venvereniging in het vervolg op de hoogte gesteld zal worden van de sproeidata. Is die tijd aangebroken dan zullen de leden van de duivenvereniging verzocht worden hun duiven op te hokken. B. en W. hopen dat met deze regeling een gunstig resultaat wordt be reikt. De heren Hamelink en W. de Feijter hebben de aandacht van het college gevraagd voor de slechte toestand waarin de Emmastraat verkeert en verzocht de nodige stappen te doen om tot verbetering te komen. Hierop kunnen B. en W. mededelen dat zij zich opnieuw tot de eigenaars van die weg hebben gewend om deze weg in een behoorlijke toestand te brengen. De vertegenwoordigers van deze maatschappij zijn uitgenodigd hierover met het college een bespreking te houden. Op de vraag van de heer K. Hamelink of de heer Als u geregeld laxeermiddelen slikt, ls er nu een manier om er van af te komen, 83 van de 100 personen lukte hetu kunt het ook. En wel zo Drink in de loop van elke dag enkele glazen water en bepaal een vast uur voor uw stoelgang. Neem de le week elke avond twee Carter's I,everpilletjes. 2e Week - elke avond één. 3e Week - om de andere avond één. Daarna niets meer. want Carter's Leverpilletjes stellen uw Ingewanden ln staat weer op eigen kracht te werken, zonder laxeermiddelen. Wanneer zorgen, vermoeidheid of te veel eten het tempo van uw ingewanden tijdelijk vertragen, neem dan tüdelük Carter s Leverpllletjes om u weer op gang te helpen. Zo raakt u uw verstopping kwijt en vervalt u niet in de laxeermiddelen-gewoonte. Haal dlrecl Carter's Leverpilletjes, f 1.20 per flacon. 7t J. A. de Smidt in verband met zijn aantal dienstjaren niet in aanmerking kan komen voor hoofdcommies, moeten B, en W. mededelen, dat op grond van de bezetting op de secretarie en het niet verkrijgen van de nodige toestemming, vanwege het departement van binnenlandse zaken, een bevordering van deze ambte naar niet verwezenlijkt kan worden. Als antwoord op de vraag van de heer Oggel of het B. en W. bekend was, dat niet alle percelen in de gelegenheid worden gesteld om aan te sluiten aan de waterleiding, hierbij het oog hebbende op een perceel aan de Doorndijk, delen B. en W. mede dat dit hun bekend was. Bij informatie is gebleken, dat dit perceel binnen afzienbare tijd zal worden aange sloten, wanneer hierop prijs wordt gesteld. Wat de vraag betreft van de heren Oggel en C. van Bendegem betreft of er reeds plannen bestaan tot riolering van de open sloot aan de Nieuwendijk wordt medegedeeld, dat binnenkort dit vak zal worden ge doleerd. De bloedzuiverende organen tot jeugdige, krachtige werking brengen, het bloed vrijmaken van pijnver- wekkende onzuiverheden, die zich anders vastzetten in spieren en gewrichten dat is het wonder dat zich voltrekt bij een regelmatig gebruik van Kruschen daarmee bevrijd ge Uzelf van de jammer en de chag rijnige pijnen die U het leven maken tot een last. Koop vandaag Kruschen bij Uw apotheker of drogist en begin morgenochtend die heilzame kuur. Ing. Med. Over de opmerking van mevr. Folkersma-Staal in zake de slechte verlichting en het voetpad in de Oude Wijk Noordzijde delen B. en W. mede, dat zij dit moeten beamen, doch in verband met andere plannen in groter verband kan hier vooralsnog geen verbetering worden gebracht. Wnaener de mogelijkheid aanwezig is om het voetpad te verbeteren zal hieraan de volle aandacht worden geschonken. B. en W. waarderen het dat de heren Oggel, de Feijter en C .van Bendegem aandringen op de sa nering van de blok Markt-Noordstraat, doch zij moe ten opmerken dat dit plan niet voor verwezenlijking vatbaar is, vanwege de grote financiële consequenties die uit een dergelijk omvangrijk plan voortvloeien. DeD opmerking van de heer W. de Feijter over de vervuiling van de ijsbaan moet het college beant woorden met de mededeling dat dit te betreuren is. Van gemeentewege zijn reeds plannen gemaakt om dit te verbeteren', doch andere plannen hebben voor rang en aangezien de nodige gelden ontbreken, kan dit werk pas worden uitgevoerd, wanneer de tijden daarvoor gunstiger zijn. De aansporing van de heer Oggel om te trachten bouwvolume te verkrijgen voor grote gezinnen neemt het college in dank aan. Zij moet echter mededelen dat hieraan reeds voldoende aandacht is besteed. Het resultaat is echter dat geen bouwvolume wordt toegewezen voor grote noch voor kleinere gezinnen. Mocht er nog bouwvolume toegewezen worden, dan staat het nog te bezien of voor grotere gezinnen een dragelijke huur uit de exploitatie zou rollen. Aan de wens van de heer Oggel om een officiële naam te geven aan het Domineestraatje en Zuivel- straatje kan wel voldaan worden. De naam Dominee straat heeft weliswaar voor de inwoners weinig of geen betekenis, daar hierin slechts werk- en opslag plaatsen te vinden zijn, doch dit zijn toch genummerde percelen. Ook de naam Zuivelstraat zou door de raad offi cieel kunnen worden bepaald. Dit straatje staat even wel in het saneringsplan om te verdwijnen. Mocht de raad er prijs op stellen deze namen officieel vast te stellen, dan hebben B. en W. daartegen geen be zwaar. Het snerpendste branden in de maag, soms tot in de keel toe, dooft U onmiddellijk. Talloze lijders aan brandend maagzuur nemen ook Rennies bij voorbaat. Bij wijze van sluitstuk op hun maaltijd, 't Is ook zo simpel, gewoon maar laten smelten op de tong. En Rennies zijn nog smakelijk ook. Ing. Med. voor het gehucht Spui beschikbaar te stellen zeggen B. en W. toe, dat wanneer particulieren daar willen bouwen bouwvolume te zullen toewijzen indien dit beschikbaar is. De heer Oggel vraagt het oog te willen richten op modernisering van de straatverlichting met gas. Waar het college van terzijde is medegedeeld dat de heer Oggel reeds in die richting een bespreking met voorstanders en vertegenwoordigers van die mo dernisering heeft gehad, zal het B. en W. en de raad zeker interesseren hierover van hem nadere ge gevens en richtlijnen te mogen vernemen. Aan het verzoek van de heer J. Pijpelink om de administrateur van het burgerlijk armbestuur zodanige bevoegdheid te geven, dat hij geen adviserende maar een volledige stem in de beslissingen kan hebben, wordt verwezen naar letter s van dit punt. Ingevolge de huidige redactie van het reglement heeft de pen ningmeester een adviserende stem. B. en W. geven de heer Oggel de verzekering dat ter bevoegder plaatse poging zullen worden onder nomen om op verlaging van de electrjciteitstarieven aan te dringen. Wat het verkeersprobleem door de kom van Axel betreft waarop de heer Oggel heeft gedoeld hieraan zullen B. en W. hun volle aandacht blijven wijden ook wat de bodemgesteldheid van die wegen betreft. Naar aanleiding van de reeds meerdere malen door de heer Hamelink gestelde vragen over de verbetering van de woningen der Vereniging tot verbetering van de volkshuisvesting wat betreft aanleg electrische ver lichting en aanvulling van de bestaande w.c.'s met waterspoeling, delen B. en W. mede, dat het bestuur te kennen gaf, dat dit zonder meer niet voor uit voering vatbaar is. Deze veranderingen zouden een funeste invloed hebben voor de huurprijs. Ter oriën tering is dit schrijven bij de stukken gevoegd. Uitvoering van de verbetering van de w.c.'s zal door het bestuur van die vereniging nader overwogen worden. S De heren Oggel en van Bendegem dringen aan op bevordering van de vaststelling van het uitbreidings plan van de kom van het gehucht Spui. B. en W. kunnen deze heren de verzekering geven, dat de nodige stappen gedaan zijn om deze plannen op korte tijd te verwezenlijken. De heer C. van Bendegem dringt aan op uitbreiding van het recreatie-oord, sportterreinen en openlucht theater. Het college kan hierop mededelen, dat de plannen daarvoor aanwezig zijn, maar dat er thans geen moegelijkheden zijn om deze uit- te voeren. De heren W. de Feijter, C. van Bendegem en A. J. M. Kesbeke die op vermindering van de ver makelijkheidsbelasting aandringen worden verwezen naar het desbetreffende punt van de agenda. Op de vraag van de heer Pijpelink om bouwvolume Mijnhardt's pm". zeggen: Voor de handen nieti beter dan HAMEA-GELEI. 't Loert overal. De weldadige warmte van de pijnstillende Thermogène ver drijft de snerpende pijn.

Axelsche Courant | 1955 | | pagina 1