Philips-Televisie Ruytenburg corset Koop ND een Televisie-toestel A. van Cadsand FERNIONT A, LION Jaarlijkse Alg. Vergadering der Z.L.M. - jongeren Acco&tVr Zie het op z'n best met Philips Televisie - apparaten Drukwerkoi dei \s mENDT TL y* mm A. van Cadsand Fa. J. C VINK y ft 12 Tel. 646 AXEL - HONTENISSE. - - KOEWACHT TERNEUZEN. ,l Voor de hoest. 200 gram hoesttabletten voor 49 cent en 10 punten extra. Willem- sen's Levensmiddelenbedrijf Oosterstraat. m VERLOVINGSRINGEN H. D. Z. - AXEL Alleen deze week. 1 blik spinazie voor 66 cent. Wil- lemsen's Leveerismiddelen- bedrijf, Oosterstraat. Vraagt vrijblijvend inlichtingen. Wij kunnen ook bij U thuis een Televisie-toestel b.v. een week op proef geven met het plaatsen van een eenvoudige uitschuifbare televisie-mast. Televisie - Radio- en Electr. Installatie en Reparatiebedrijf Noordstraat 56 AXEL Telefoon 735 slaal U, letterlijk en figuurlijk een goea figuurI NOORDSTR. 31 bij de Axelse Televisie-specialist Voor kwaliteit en zekerheid Philips Televisie U ziet het op zijn best metPhilips Televisie Voor vakmanschap en service Radio- en Televisie Technisch Bureau Bylocqueplein 18 Telefoon 530 AXEL RADIO- EN TELEVISIE BUREAU Telefoon 227 SLUISKIL in diverse modellen en prijzen. Gaarne willen wij U de werking der apparten tonen, thuis of in onze zaak. Demonstratie reeds vanaf 1927 REPARATIE EN HUURKOOP Nu nog 1 flacon vloeibare shampoo voor 75 cent met 15 punten extra. Willem- sen's Levensmiddelenbedrijf Oosterstraat. Te koop Een kinderwagen z.g.a.n. Bevragen Bylocque- straat 59 boven, Axel. m- KLEINE en GROTE worden door ons accuraat, voordelig en met spoed uitgevoerd. Vraagt prijzen, modellen en inlichtingen. mmm <m -as- m DE AFDELING AXEL Het was aan mej. Suus de Putter Jd. dat de eer te beurt viel de zeer drukbezochte algemene jaarver gadering in het afgelopen week-end in „Het Centrum" te mogen verwelkomen. Hoewel drukker dan ooit bezocht, waren weinig vertegenwoordigers van elders aanwezig. Alleen de streeksecretaris en de presidente der afdeling Hoek, mej .de Mul waren degenen, die als zodanig met een bijzonder woord van welkom op deze als gewoonlijk feestelijk getinte bijeenkomst werden begroet. Mej. de Putter was enthousiast over datgene wat in 1954 door de jongeren in grote eendracht wederom was volbracht. De ijver en activiteit werd naar buiten o.a. weer gedemonstreerd bij de feesten van de 10- jarige herdenking van de bevrijding van Axel in de onvergetelijke Augustusdagen van 1954. Dat een kleine groep tot respect afdwingende prestatie s in staat is, werd wederom op afdoende wijze getoond. Zo ooit, dan was zeker nu de eerste prijs die ons werd toe- gekendvoor onze „Hoorn van Overvloed in de alle gorische optocht wel een beslissing die in overeen stemming was met de publieke opinie hier ter plaatse. Laat ons ook in de toekomst de goede naam, die wij verder ook bij de jaarlijkse plattelands-avond op 17 December weer hoog hielden, ophouden. De goede geest die de besturen van de beide jongeren-afdelingen blijft bezielen blijve gehandhaafd in 1955. Spr. besloot met te wijzen op de taak die voor de jongeren-organisaties is weggelegd ten opzichte van de ontwikkeling der plattelandsjeugd en in verband met de bestuursmutatties, die in deze vergadering aan de orde komen, drukte zij de hoop uit dat men daarmede ook ernstig zou rekenen. De leidinggevende personen moeten worden ver vangen .maar de nieuwe op de voorgrond tredende krachten behoren met dezelfde ijver en activiteit te worden toegerust. Hierna werden de notulen gelezen. Bij de ingekomen stukken werd naar aanleiding van een schrijven aangaande de cursussen op de Volks hogeschool opgewekt hieraan deel te nemen. Op 27, 28 en 29 Januari a.s. zal in de Jeugd herberg te Vlissingen vooral het Deltaplan en daar naast de beroepskeuze in het middelpunt der belang stelling staan, terwijl op 17, 18 en 19 Februari in de Jeugdherberg „Putven" te Chaam (N.-Br.) een cur sus zal worden gegeven in verenigingstechniek. In drie dagen zal hier de aandacht worden gewijd aan de volgende onderwerpen „De aantrekkelijkheid van het verenigingsleven" „Spreken in het openbaar „Het nut van discussiegroepen" „Sport, zang en muziek" en „Leiding geven en leiding ontvangen". Het bestuur der beide jeugdorganisaties beveelt deze studiedagen in de algemene interesse der leden aan en wekt op zo mogelijk beide cursussen mede te maken. De secretaris der L.J.G., afdeling Axel, de heer D. de Visser bracht daarop een uitvoerig en stijlvol jaarlijks overzicht ten gehore. Hierin passeerden de voornaamste gebeurtenissen de revue. Zeer in het bijzonder werd daarbij gewezen op de prachtige be zielende geest van eendracht en saamhorigheid die tot uiting kwam bij de bevrijdingsfeesten. Zo zou het altijd moeten zijn in het verenigingsleven. Een tweetal lezingen hadden plaats. De eerste met drs. Lockefeer uit Hulst over „Humor" en de tweede met ir. Everts over „Het bouwplan". Verder werd ennog twee onderwerpen behandeld door de heer W. de Feijter Jr., het eerste over „Het ontstaan en de opkomst der Z.L.M.het tweede over de kwestie van het „Rijn-Schelde-probleem ten op zichte van de landbouw." De jaarlijkse plattelands-avonden winnen in toe nemende mate aan betekenis en populariteit. Niet al leen toneel, doch ook zang, muziek, declamatie en volksdans zijn hier de bewijzen van levenskracht en animo die de leden tot een voortdurende prikkel zijn om steeds betere prestaties te bereiken. Spr. besloot met allen op te wekken in eendracht samen verder te bouwen aan de toekomst en het be stuur de tact toewensend de delicate problemen in goede harmonie op te lossen. Het verslag verwierf grote instemming. Mej. Chr. de Feijter gaf eveneens een levendig beeld van de toestand harer afdeling, die de steun van 42 donatrices en 2 donateurs geniet. Zij herinnerde aan de handwerktentoonstelling en de georganiseerde mode-show. De vertoning van de film „Land en volk van Zeeland", zomede de lezing van mej. Kleinepier over „Omgangsvormen", warefl alle hoogtepunten in het verenigingsleven. Ook werd weer een fietstocht ondernomen naar ,de Tromp". Het zangkoortje van de Z.P.M. werd ook gememoreerd en dit verslag ein digde eveneens met een gloedvol opwekkingswoord. Hierna was het tijd voor de koffietafel waaraan bijzondere zorg was besteed. De gezellige sfeer hiervan eigende zich wel bij zonder voor hetgeen in de tweede helft van deze mooie avond volgde. Mej. S. de Putter Hz. en de heer A. de Putter Hz. brachten beide financiële jaarver slagen uit die eindigden met voordelige saldo's en vervolgens splitste zich de vergadering in een twee ledige bijeenkomst .waarin de bestuursverkiezingen aan de orde kwamen. De heer Jac. de Feijter Az„ die gedurende een jaar het voorzitterschap op de meest loffelijke wijze had' bekleed, meende het zijn tijd gekomen af te treden en plaats te maken voor een jonger opvolger. Ook mej. S. de Putter Jd. deelde dit gevoelen. Zij heeft een jarenlange staat van dienst achter zich als presidente van de Z.P.M. en ook zij was van mening haar taak aan een jongere opvolgster t% moeten overdragen. Door beiden werden in verband hiermede hartgron dige woorden van afscheid gesproken tot de mede bestuurders en de leden in wier midden beiden hoopten terug te keren. LJ.G. EN Z.P.M, EENSGEZIND BIJEEN. t in weerwil van VAN "VjTV De heer de Feijter nam het niet zo zwaar op, en beëindigde zijn afscheidsvoornemen met een korte voordracht onder de titel „Het Kalf". Het aftreden Van de presidente, had nog al wat voeten in de aarde,' doch zij bleef de uitgeoefende aandrang nemen. De diverse stemmingen die volgden namen heel wat tijd in beslag. Het resultaat was dat als voorzitter van de L.J.G. gekozen werd de heer M. Murre (bij- eerste stemming). Vervolgens werden de heren A. de Putter en J. Dieleman herkozen, terwijl de heer Jac. Cappon in de vacature werd gekozen als nieuw bestuurslid. In het bestuur van de Z.P.M. werd herkozen mej. Chr. de Feijter en gekozen, mej. S. de Putter Hd. De verkiezing van presidente zal in een volgende ver gadering aan de orde komen. Met eenparigheid van stemmen besloot men daarop tot contributie-verhoging. Ten slotte trad de heer J. W. de Putter, wegens het bereiken van de leeftijdsgrens af als streekafge- vaardigde en tevens als streekvoorzitter. - Door de voorzitter werden woorden van bijzondere lof en hulde gewijd aan het werk van de heer de Putter, gedurende zovele jaren aan de L.J.G. besteedt. Als bewijs van grote erkentelijkheid overhandigde hij hem een boekenbon. De heer de Putter nam de gelegenheid te baift óm nog eens te herinneren aan de tijd van 13 jaar ge leden toen de L.J.G. werd opgericht en ondergronds moest worden gewerkt. In de dagen van het verzet werd door ons pioniersarbeid verricht. Met moed en vertrouwen is toen echter gewerkt en werd „de grond slag gelegd voor de jeugdbeweging. Hij dankt voor het langjarige Vertrouwen en hoopt dat de L.J.G. moge groeien en bloeien en dankte voor het bewijs -Van erkentelijkheid. Ook de heer Jac. de Feijter Az. sprak nog een af scheidswoord nu hij hel presidium overdroeg en sym bolisch de hamer aan de heer Murre ter hand stelde. Voor de heer Murre is deze taak niet vreemd en al eerder heeft hij deze functie bekleedt. Spr. beëindigde zijn humoristisch getinte speech met de beste wensen voor de toekomst. De heer M. Murre hield daarop zijn maiden-speech en verklaarde zich volgaarne bereid de taak van voor zitter weer op zich te nemen. Hij drukte de hoop uit dat in de toekomst steeds meer aan ontwikkelingswerk zal worden gedaan en dit streven voor de ontspanning op het voorplan zal komen. Mej. S. de Putter sprak ook nog een kernachtig woord en had geen volkomen bevredigend gevoel over de door haar vervulde taak. „Ik bèn niet zo'n goede presidente geweest", zeide Spreekster, „doch ik had altijd een zeer grote steun van de secretaresse." Bij de omvraag werd door mej. A. de Feijter krach tig opgewekt zich dienstbaar te stellen voor het col lecte-werk voor het Koningin Wilhelmina-fonds. De kankerbestrijding verdient ons aller steun en niemand uit de Z.P.M. mag zich dan ook onttrekken aan het nobele werk om deze volksvijand no. 1 te helpen be strijden. Ook de L.J.G.-ers kunnen daadwerkelijk mee werken in deze. Nog enige tijd bleef men in gezelligheid bijeen, waar bij kofie en versnaperingen werden rondgediend en zo mogen deze beide jeugdorganisaties terugzien op een prachtig geslaagde algemene vergadering. PROPAGANDA-ACTIE VOOR BOUW VAN ZWEMBADEN EN OPRICHTEN VAN CLUBS. De Kring Zeeland van de Koninklijke Nederlandse Zwembond zal een propaganda-actie in Zeeland be ginnen voor de bouw van meer zwembaden, het op richten van nieuwe zwemclubs en de uitbreiding /an het ledental van de bestaande zwemclubs. Dit werd vorige week besloten tijdens een te Goes gehouden bespreking, waaraan namens de Kring Zee land werd deelgenomen door ir. Geerling en de heer P. Slabber, respectievelijk voorzitter en secretaris en namens de propaganda-commissie van de K.N.Z.B. door Dick van Rijn en Escabach", respectievelijk voor zitter en secretaris van deze commissie. De actie zal in drie gedeelten Worden uitge Allereerst zal Zeeuwsch-Vlaanderen aan de beu Daarna komen Walcheren en Noord- en Zuid- land en ten slotte Schouwen-Duiveland en Op nader te bepalen data zal in Terneuzen,, Axel, Aardenburg en Sluis een lezing houden, terwijl tevens een zwemfilm zal word toond. Voorts zullen de scholen bij de actte betrokken, want men is voornemens de iezint; met filmvertoning overdag voor de schooljeugd te hóuden. Dick van Rijn, radio-reporter en voorzjy^j^va^de propaganda-commissie zal ook een van deze lezingen verzorgen. P.Z.C. MAN ONDER HET IJS. Kinderen die Maandagmorgen op weg warej}, aan1' de school te Hontenisse, zagen nabij de Kruisweg'h'et stuur van een fiets boven het ijs uitsteken. Dit oljge- wone feit, dat een ongeval voorspelde wekte hun nieuwsgierigheid en zij togen op onderzoek. Toen zij naderbij kwamen bemerkten zij tot hun schrik het ge zicht van een man onder het ijs. Geheel overstuur waarschuwden zij de wachtmeester van de Rijkspolitie die toevallig in de buurt op post stond en deze wist met hulp van enkele omwonenden het stoffelijk over schot van de 43-jarige Jac. Sorber uit Kloosterzande onde rhet ijs vandaan te halen. Bij nader onderzoek bleek, dat de heer Sorber, die ongehuwd was, Zondagavond rond 11 uur een café had ver la ten jt-dat slechts een honderdtal meters Wan de plaats van het ongeval staat. Men vermoedt dat de man doo/^Jejilorm en de sneeuwjacht in het duister werd misleid en met zijn fiets te water is gereden, waar hij zo snel door de koude is bevangen, dat het hem niet meer mogelijk was om op het droge te komen. ONGEVAL. Op het klompenbedrijf Flos te Koewacht had een ongeval plaats tijdens het vervoeren van bomen. Een knecht van de Houthandel den Doelder uit Axel gleed volharden in haar voor- deze werkzaamheden uit en kwam met het hoofd in onzachte aanraking met de auto waardoor hij be wusteloos bleef liggen, met een gapende hoofdwonde. Nadt door een lid van de plaatselijke E.H.B.O. en dr. Melchers de eerste hulp was verleend werd het slachtoffer naar het R.K. ziekenhuis te Sluiskil ver voerd. AUTO iVOOR DE WIJKZUSTER. Het bestuur van het Wit-Gele Kruis te Koewacht heeft thans een Volkswagen aangekocht ten behoeve van de wijkzuster van deze vereniging. Het geld hier voor is door de inwoners van Koewacht gezamenlijk beschikbaar gesteld. Vooral thans met het gure weer en de besneeuwde wegen zal de wijkzuster bij het uitoefenen van haar taak zeker groot gerief onder- vinden van deze aanwinst. FEEST VAN DE DUIVENMELKERS. De leden van de duivensociëteit „Nieuw Leven te Koewacht hielden in hun lokaal bij L. de Kindt hun jaarlijkse teerdag. Nadt in het clublokaal gezamenlijk "was gedineerd werd - een rondgang over het dorp ge maakt. Des avonds kwam weer men in gezelligheid in het lokaal bijeen, waar deze onderling werd door gebracht met zang en spel. DANSAVOND. Het actieve comité voor de Autorit van Ouden van Dagen te Koewacht is thans reeds begonnen mte het inzamelen van geld om de oudjes deze zomer weer hun jaarlijkse uitstapje te kunnen laten maken. Zij hebben het initiatief genomen om een dansavond te organiseren in het patronaat a.s. Zaterdag waarvan de entrée ten bate komt van dit doel. Steeds is voor gaande jaren deze dansavond succesvol geweest en zonder twijfel zal het ook nu niet aan succes ont breken gezien het mooie doel. STENOGRAFIE EN MACHËNESCHRIJVEN. Bij de Terneuzen gehouden-examens machinesch ven slaagden voor het vaardigheidsdiploma Mej. J. M. A. Verschelling teTerneuzen en de lier i H. van Belleghem en G. F. M. Meersschaert ie Sn van Gent J. A. Coone te Terneuzen. Voor het unie-practijkdiploma de dames S. van Cad- sand, J. Dieleman, M. Murre en I. de Ruijter, allen ,e Axel T. L. Meeuse en R. E. M. de Vos te Sluisk l C. S. Hamelink, L. van Hoorn, J. N. Paulusse en C. M. van der Peijl, allen te Terneuzen J. J. Leunis n C. J. van Maelsaeke te Zaamslag en de heren C. F. Provoost te Axel L. P. de Roo te Sas van Gent P. J. Maat en H. F. Spaas te Terneuzen. Voor het snelheidsdiploma slaagde mej. M. A. van Eek te Terneuzen. Een eervolle vermelding werd behaald door de dames M. A. van Eek en N. H. Keur te Terneuzen. Voor het diploma vergaderingsstenograaf 2e klasse slaagde mej. J. C. van Maelsaecke te Zaamslag. FAILLISSEMENTSSTATISTIEK. Opgegeven door Van der Graaf Co N.V. te Amsterdam. Het totaal aantal uitgesproken faillissementen uit gesproken in de maand December 1954, bedraagt 114 (140), te verdelen als volgt: Noord-Holland (excl. Amsterdam) 13 (19), Amster dam 18 (13), Zuid-Holland (excl. Den Haag en Rot terdam) 8 (12), Den Haag 4 (11), Rotterdam 6 (16), Utrecht 7 (11), Gelderland 14 (18), Noord-Brabant 18 (18), Limburg 7 (7), Zeeland 2 (3), Friesland 4 (3), Groningen 3 (0), Drente 5 (3), Overijsel 5 (6). Het totaal aantal uitgesproken faillissementen over het jaar 1954 bedraagt 1372 (1628). De tussen geplaatste cijfers hebben betrekking op dezelfde periode van 1953. j' V«

Axelsche Courant | 1955 | | pagina 2