AXEL v I! praktijk assistente attentie Super NORMA Fa J. C. Vink mm IN O KAARTSYSTEMEN iVnandft! weet 't le verkopen Tentoonstelling „De Rubber-industrie' accortVii .,llet Centrum" TL V Tandarts Van der Lee Dodendans der Sioux HÉ J. C. Vink RUBBER VEROVERT DE WERELD. IID Als 0 de 40 gepasseerd bent is oppassen dubbel geboden. Dan kunt D eigenlijk niet buiten Kruschen Salts. Rennios - Cu zuurbrand te blussen; ook om zuurbrand te voorkomen SPORTNIEUWS m m VERLOVINGSRINGEN H. D. Z. RIENDT vraagt MARKT 12 AXEL. Telefoon 575 AXEL Zaterdag 15 Januari, aanvang 630 uur en 9 uur Zondag 16 Januari, aanvang 4.15 uur brengen wij II een daverende Franse comedie vol kostelijke situatie's Deze keer ziet U Fernandel als reiziger in stof zuigers- en ook nu weet hij zijn woordjt te doen. Een lachfestijn voor jong en oud Toegang alle leeftijden. Zondag Ï6 en Woensdag 19 Januari om 8 uur ROD CAMERON en FORREST TUCKER in De verfilming van een der meest treffende ge schiedenissen uit de Amerikaanse historie. Het verhaal van dappere mannen en een vrouw die speelde met twee harten die slechts plicht kenden. Toegang 14 jaar. Het is de moeite waard om uiterst precies te zijn op het merk koffie, dat U koopt. LEKKERE koffie... dat is Douwe Egberts Koffie... het fijnste van de plantagesmet zorg behandeld...op een speciale wijze gebrand., en door de grote vraag altijd vcfS bij Uw winkelier verkrijgbaar. 11 VELSCHILLENDE LINIATUREN Vraagt onze nieuwe folder Firma In tegenwoordigheid van de plaatselijke hoofden van de diverse lggere scholen, de U.L.O.-, Landbouw- cn Landbouwhuishoudscholen en bijna alle aan deze onderwijs-inrichtingen werkzame leraren en onderwijs krachten opende Woensdagnamiddag bij verhin dering van burgemeester en wethouders de ge meente-secretaris, de heer J. L. J. Maris, deze ten toonstelling officieel met een bondig welkomstwoord tot allen. Hij constateerde met voldoening de aan wezigheid van nagenoeg de gehele Axelse onderwij zersstaf. Alleen is het jammer, dat het winterse weer wellicht afbreuk kan doen aan het bezoek dezer zo nuttige ten toonstelling, doch hij hoopte dat in weer wil van deze handicap het welslagen verzekerd moge zijn. Daarop was het woqrd aan de heer J. Ammerlaan, propagandist en tentoonstellingsleider van de Stich ting Onderwijstentoonstellingen te Den Haag. Ook deze stelde de daadwerkelijke, hier blijkende intense belangstelling op hoge prijs. Als men de jaarverslagen hoort van de Kamers van Koophandel of van de di recteuren van grote concerns en bedrijven, valt telkens te constateren en dit zal in 1955 niet anders "zijn dat er geschreeuwd wordt om vakmensen. GEBREK AAN KADER EN VAKMENSEN. De vakmensen toch zijn het, die het kader moeten vormen waarop alles draait en die weten moeten wat er in het bedrijf te koop is. Nu is Nederland een aan grondstoffen arm land en dit terwijl elk jaar weer een 80.000 mensen em plooi moeten vinden, om in het productie-proces te worden ingeschakeld. Wat men elders in de wereld te aanschouwen krijgt moge ons daarbij tot lering strekken. Het is n.l. momenteel zover dat ook Australië een complete wol-indiistrie uit de grond zal stampen en men 2ich ook in India en Pakistan sterk toelegt op de staal-industrie. Ons land dient rekening te houden met de snel- wassende bevolking, anderdeels ook met het feit dat onze naam als industrieel land nog niet gevestigd is, want daarvoor is het- niet voldoende dat men als kaas- en boterproducerend volk een wereldreputatie Verwierf. INDUSTRIALISATIE IS NOODZAAK. Spr. wees op een artikel als de polshorloges en de Zwitserse naam, die deze het alles zeggende cachet verlenen. Ons streven moet er ook op gericht zijn. dat men ook de producten van onze industrie in de toekomst zal prefereren. Het is een geluk dat men de menselijke kant niet uit het oog verliest, vanwege het gebrek aan onge schoolde arbeidskrachten en deze latente verschijn selen kon men dezer dagen weer opvangen in een redevoering voor de Kamer van Koophandel te Venlo. Want dat wij momenteel op een goedkoopte-eiland leven zegt niet veel, lettende op een reeds waarneem baar verschijnsel van teruggang in de textiel-industrie. Het feit dat wij ,,grondstoffen-a-rm" zijn moet een prikkel zijn ons toe te leggen op de voortbrenging van kwaliteitsproducten en steeds verdere perfectionnering van de productie-middelen. Bovenal echter zal ook goed vakmanschap resulteren in betere kwaliteit. In de textiel-industrie is het momenteel zo, dat zeker wel 80% der arbeiders zou willen overstappen naar een ander bedrijf, Ofschoon deze mensen in hoofdzaak niets anders dan mankracht van node hebben zijn er daaronder prachtkerels". Maar het is nu eenmaal zo dat het niveau onderschat wordt. Zo kon het b.v. ook ge beuren, dat wij een tweede opdracht voor een Zweeds schip op de Schelde-werf niet konden accepteren VOORLOPERS VOOR BEROEPSKEUZE. Het is daarom bemoedigend dat wij nu een stuk aanschouwelijk onderwijs binnen het bereik van de leerlingen kunnen brengen door de bereiding van halffabrikaten en de toepassing van grondstoffen aan te tonen en alzo niet in de diepte, maar oppervlakkig de belangstelling en leergierigheid der leerlingen op te wekken, alzo een synthese scheppend tussen onder wijs en industrie. Zwitserland is ons in dit opzicht stukken voor. Wij moeten de kinderen leren liefde tot de arbeid en daarin iets groots te zien. Door een materie als deze hier tot hen te brengen zullen, zij de maatschappelijke waarde leren beseffen. Is het niet bedroevend dat voor baantjes van 350 per maand tal van mensen met titels solliciteren, doch bij een oproep voor machine-bankwerkers zich maar één reflectant meldt. De resultaten van een gedegen vakopleiding, die broodnodig is, zal verheffend kun nen werken. Hebben wij als volk van schippers en zeevaarders niet volop getoond, b.v. op landbouwgebied wat te kunnen verwezenlijken waar men als het ware nergens aan kan tippen. Zo zullen wij nu de industrie moeten ontdekken 1 Bemoedigend is het, dat wij b.v. in een bedrijf als de „Hispano Suisse" te Breda reeds zulke fraaie resultaten behalen en onze vierde plaats na Zweden, Zwitserland en Duitsland toont ook ten aanzien van de rubberindustrie dat er voor ons land heus veel in zit. Spelenderwijs de blik van de jeugd helpen verruimen is het doel dezer tentoonstellingen, die leermiddel willen zijn en ook lesmateriaal leveren. Een 19-tal dezer tentoonstellingen reist ons land af en dan zullen er nog zes jaar nodig zijn eer men allen heeft kunnen bereiken. DE RUBBERWINNING EN -BE^JjtKING. Daarop voerde spr. de aanwezigen langgjdej,diverse panelen en instrueerde hij de aanwezigen na een his torische inleiding omtrent dit van zo enorme beteke nis zijnde product, waar niet minder dan circa 50.000 verschillende artikelen van vervaardigd worden, be ginnende bij Columbus die omstreeks 1500 in Haïti reeds opmerkzaam werd gemaakt op het spelen der eilandbewoners met rubberballen. Deze oorspronke lijk ca-ochu (wenend hout) genoemde stof (door de Peruanen) is eerst in 1876 van Brazilië door het „smokkelen" van 70.000 zaden naar Engeland over gebracht van waaruit zij hun weg vonden naar Ceylon. Thans is het zover dat het Verre Oosten op de wereldmarkt de productie van Brazilië verre overtreft. De diverse panelen geven verder een beeld van de rubberfeereiding in optima forma. Allereerst ziet men de winning door inkerving in de stam der rubber- na fl? bomen, waardoor de „latex druppelsgewijs gaat vloeien. Verder is het transport en de verscheping uitgebeeld en ten slotte volqt wel het meest interes- n-iT santé en sprekende deel de rubberbewerking. Het hele proces en alle methoden en mogelijkheden te schetsen,,died eze materie aanbelangen zou een boek deel vormgn. Rheumatisehe pijnen vinden in veel gevallen hun oor zaak imonzuiver bloed. De aansporende werking van Kruschehs zes minerale zouten geven de bloedzuive rende organen nieuwe kracht en energie. Als U die weer goed op gang brengt met de kleine dagelijkse dosis Kruschen, worden onzuiverheden in het bloed op natuurlijke wijze verwijderd en daarmee ook de oorzaak van Uw slopende pijn. Daarin zouden natuurlijk de glorieuze namen met gulden letteren prijken van een Dunlop, Good-Year en Sir Henri S. Wichham (die de zaden naar Engeland bracht). Dan zou de historie ons tonen de ontwikke lingsgang van de steeds veelvuldiger vereiste substan tie, die al of niet gekleurd, soepel en elastisch, dan wel onbuigzaam of onverwoestbaar lijkend, een plaats inneemt op de wereldmarkt, die niet valt weg te denken uit de hedendaagse samenleving. Deze tentoonstelling moge niet alleen de jeugd, doch ook ouderen aansporen tot een bezoek. Zij is dit ten volle waard. De heer Maris was dan ook aller tolk toen hij de heer Ammerlaan dank bracht voor zijn gedegen voor lichting en daaraan nogmaals de wens toevoegde dat deze tentoonstelling in het doel zou beantwoorden door een veelvuldgi bezoek. U hoeft niet meer tegen Uw maaltijden op te zien uit vrees voor zuurbranden op de maag. Met één of twee Rennies bij de hand blijft U iedere brand de baas en blust U de pijn bij voorbaat. Vraag Rennies bij Uw apotheker of drogist. Ing. Med. Biljarten. HET BILJARTKAMPIOENSCHAP VAN AXEL. Woensdagavond werd in café „de la Paix" bij de heer P. L. Groothaert alhier een aanvang gemaakt met de competitie om het biljartkampioenschap van Axel. De partijen worden gespeeld op 150 caramboles en de uitslagen van de op Woensdag- en Donderdag avond gespeelde wedstrijden is als volgt-: car. brt. h.s. gem. Fr. Groothaert 114 28 23 4,07 P. L. Groothaert 150 28 21 5,36 R. Dieleman 150 15 28 10,- H. van Harn 37 15 8 2,47 G. A. Mattheeuws 150 41 20 3,66 J. de Rijke 132 41 16 3,22 I. Groothaert 150 32 19 4,69 Jos. Lippens 108 32 17 3,37 J. de Rijke 81 37 12 2,19 P. L. Groothaert 150 37 18 4,05 H. van Harn 70 32 9 2.19 P. L. Groothaert 150 .32 18 4,69 R. Dieleman 150 14 30 10,71 Fr. Groothaert 44 14 14 3,14 Fr. Groothaert 150 45 21 3.33 H. van Harn 146 45 24 3,24 R. Dieleman 150 16 31 9,38 P. L. Groothaert 131 16 28 8,19 Schaken. LANDAU I—ZUIDZANDE I 4-6. Woensdag speelde Landau I haar vijfde competitie wedstrijd en we ltegen Zuidzande. Axel leed hierbij haar eerste nederlaag en wel met 46. De gedetailleerde uitslag is als volgt Landau I Zuidzande I C. de Putter J. Risseeuw 0 1 J. v. d. Hagen' F. de Putter 0 1 J. H. Peeters A. Cappon 0 1 R. H. de Ridder L. Verheijen Vi^Yl W. van Doeselaar D. M. Vermet 0 1 M. Mattelé I. Luteijn Vl 7. J. Bakker J. de Groote 0 1 8. J. Haak P. de Bruijne 1 0 A. Ruijtenburg Dr. E. v. d. Waag 10 J. de Ridder A. Kotvis 1 0 1. 2. 3. 4. 5. 6. 9. 10. nt- je- Gaal Supar-Norma, waraldi moolita k ^-Wleuren- po Mood. VobuX^tl,ck Berekend Jarenlange Si trouwe dienst Robuust van constructie en toch ulters» licht In de hand. Welko» geschenk bi] elke I gelegenheid. I f InCro-metaal. j J 1 vanafl 15.25, doublé on tllvor. Heb» U nog een bon van het rampenfonds voor schadevergoeding van: orgel piano ol rad'o wendt U dan spoedig tot ons, wij tegelen alles voor U. Fa Joh. de Heer, Oostzeedijk 276-278 Rotterdam Telefoon K 180 0 11 5 2.55 J-jjwi - FIJNE DESSERT De koffie voor fijn proevers; werkelijk bij uitstek iets bijzonders Pakje 100 gr. 1 Pakje lOOgr. 1.1 O 250gr. 2.75 ROOD MERK PAARS MERK De kwaliteitskoffie krachtig en voor delig Pakje lOOgr. 0.84 250gr. 2.48 250gr. 2.08 tv - X tatfc: Gas 2

Axelsche Courant | 1955 | | pagina 3