in öe moööeR. 1 t€RUQ MUNHARDTS SSS? Handen en Lippen ruw KOU-KOORTS-GRiEP DRAADOMROEP Wrijf Kou en Pijn ■we9 met DAMPO UIT ONZE OMGEVING AXEL FEUILLETON. door HENK VAN HEESWIJK naar een motief van L. K. v. d. Linden Er valt een speld in Keulen Met die speld in Brussel (31 Juli 1948) maakt dat 2 spelden in 6 jaar. Ik weet dat zo zeker omdat je met Draadomroep blits hoort. Alles, tot de fijnste nuances in ten orkat. Als groot muziekliefhebber van New Or leans tot Bach) heb ik dan ook Draad omroep. Zó duidelijk en ongestoord bren gen de vaklui van PTT de radio programma's van binnen- en bui tenland bij U in huis*. Zij stellen haarscherp voor U af U draait alleen maar even aan de knop (géén zoeken, géén bijstellen!). Op één van de zenders is er altijd gezellige muziek (prettig voor de huisvrouw!). Word óók abonné en U hoort het fijnste het best! voor kinderen,meHhijm en Honing OVERSLAG HELICOPTERVERBINDING MET ROTTERDAM EN BRUSSEL. Dank zij het initiatief en de activiteit van de Kamer van Koophandel voor Zeeuwsch-Vlaanderen is de Sabena thans met een voorstel ter tafel gekomen om een jaar lang een wekelijkse proefdienst te onderhou den van Brussel via Oost-Zeeuwsch-Vlaanderen (wel licht Sluiskil) naar Rotterdam. Eenmaal per week zou een vlucht worden gemaakt en wel op een der Rotterdamse beursdagen, Maandag of Dinsdag. De prijs voor een retourtje Sluiskil- Rotterdam zou in dat geval circa 30 gulden bedragen. Geraamd wordt voor deze dienst voor het traject Sluiskil—Rotterdam een tekort van circa ƒ27.000 en het is thans aan de overheid en het bedrijfsleven in onze streek of het gezamenlijk bereid is dit garantie bedrag bijeen te brengen. Voor 28 Februari wenst de Sabena een beslissing. Men denkt dit tekort te ver delen in een bijdrage van 15.000 van provincie en gemeenten, 10.000 van het bedrijfsleven en 2000 van landbouw en vlasindustrie. Het vertrekuur zou vanuit Zeeuwsch-Vlaanderen rond 9 uur 's ochtends liggen, waarna men dan binnen een half uur in Rotterdam kan zijn. De terugreis uit Rotterdam zou des middags omstreeks 4 uur zijn, met In Brussel aansluiting op de internationale luchtver- bindingen naar Londen, Parijs en Duitsland. Wij kunnen slechts hopen dat overheid en bedrijfs leven bereid zullen zijn het benodigde bedrag voor deze proefneming te voteren. Wanneer deze dienst aan de verwachtingen voldoet is het stellig weer een enorme verbetering, doordat dan ook vanuit Zeeuwsch Vlaanderen een snelle aansluiting op het internationale luchtnet is verkregen en een snelle verbinding met Rotterdam als centrum voor de Zeeuwse handel. 21 JUBILARISSEN OP DE „AZOTE". Woensdag was het een grote dag op de fabrieken van de „Azote", want op deze dag werden 21 jubi larissen, die in het afgelopen jaar hun 25-jarig jubi leum vierden officieel gehuldigd, in tegenwoordigheid van de heren ir. Marcerata en ir. Pajetta van de directie uit Brussel, terwijl de huldiging geschiedde door de gedelegeerde commissaris ir. Gustianini uit Milaan. De huldiging geschiedde in het Groot-Casino, waar bij behalve de genoemde directieleden ook aanwezig waren de heren afdelingschefs en afdelingsingenieurs en leden van de fabriekscommissie. Nadat ir. Wats de jubilarissen aan de directie had voorgesteld sprak ir. Gustianini de aanwezigen tot aller verrassing in het Nederlands toe. Hij ver klaarde de wederopbouw van de in de oorlog totaal vernielde fabriek met veel belangstelling te hebben gevolgd en meende dat ook voor deze jubilarissen, die uit steen, cement en staal het enorme fabrieks complex hebben zien groeien, het huidige resultaat, waarbij de fabriek reeds weer groter is dan voor de oorlog, tot voldoening stemt, waarbij hij in het bij zonder dankte voor het werkzame aandeel dat zij hierin hebben gehad. Ir. Gustianini reikte een gedenkpenning met diploma alsmede een geschenk onder couvert uit aan Ir. C. F. M. J. Wats, directeur van de fabrieken te Sluiskil, Ir. G. van den Berg, administratief-direc- teur, Ir. V. Gena, onderdirecteur, J. Aarssen, M. Dhont, J. Dieleman, M. Duine, A. Gijsel, D. Helmen- dach, A. Lioen, M. Schooff, R. Renique en W. Wa genaar te Sluiskil, C. de Bruijne en C. Oppeneer te Axel, H. Marquinie uit Sas van Gent, J. Baveko uit Zaamslag en J. den Engelsman, J. den Exter, M. Drabbe en G. Koole uit Temeuzen. Ir. Wats dankte ir. Gustianini en de leden van de 33) Op een middag liep hij met Geurt over het land en bekeek het opgroeiende koren. „Gek," zei Geurt, „de boeren in deze contreien willen er niet aan. Hier vind je voornamelijk grasboeren en ze zeggen, dat de grond hier niet geschikt is voor tarwe of gerst of haver. Nou, ik heb verleden jaar een stuk grasland ge scheurd en van de winter ingezaaid. Moet je nu eens zien staat het er goed voor of niet „Ik heb er niet veel verstand van," antwoordde Nol, „maar ik zou zo zeggen prijs de dag niet, voor de avond gevallen is. Je oogst nog niet." „Je lijkt jn'n vrouw wel. Die zegt ook altijd zodra je gedorst hebt, kom ik eens kijken naar de korrels. Natuurlijk kan er tegenslag komen met het weer. Maar als het normaal blijft, oogst ik hier goed van. Kom van het najaar maar eens kijken." „Dat doe ik. Hoe gaat het in Vaassen „Gaat wel de oudjes worden mensen van de dag. Vorige week ben ik er een Zondag geweest. Ze vin den het altijd prettig, als we komen. Hoe gaat het in Papendrecht „Uitstekend, dank je," antwoordde Nol, min of meer sarcastisch. „De zaak groeit voorspoedig en de kin deren ook. Wat wil een mens nog meer Geurt bleef stilstaan en keek naar zijn oude vriend. „Nol, jongen, je kunt, me vertellen, wat je wilt, maar gelukkig ben je niet." Nol haalde zijn schoouders op. „Wat noem je ge luk Een mens krijgt het in zijn leven nu eenmaal dierectie W de fabriekscommissie voor hun belang stelling bij^-dit' jubileum. De heer Compiet complimenteerde de jubilarissen namens de fabriekscommissie en dankte de hoofd directie voor de wijze waarop zij en de leden van de directie en de fabriekscommissie voor hun belang- op dezelfde plaats voor hun prestatie's heeft willen huldigen. Na de officiële huldiging bleef men nog geruime tijd in gezellige sfeer bijeen. MOTORONGELUK. De vlashandelaar A. de P., die j.l. Maandagavond per motor van de Markt te Hulst kwam had het ongeluk op enkele honderden meters afstand van zijn woning aan de Axelse Sassing een „sliding" te maken. De val was zeer ernstig en met een schedelbasis- fractuur moest de man worden opgenomen en naar het ziekenhuis te Sluiskil worden vervoerd. Zijn toe stand die aanvankelijk zeer zorgwekkend was is de laatste dagen enigszins verbeterd en momenteel bestaat er geen vrees meer voor zijn leven. HENGELAARSFEEST. Donderdagavond had weer de jaarlijkse feestelijke bijeenkomst plaats van de leden van de Hengelaars vereniging „G.O.A." alhier, op de bovenzaal van hotel ,,'s Lands Welvaren" bij de heer C. H. Jansen. De voorzitter van „de visclub", de heer J. S. J. Wijna, verwelkomde in zijn openingswoord de leden met hunne huisgenoten, die in weerwil van het win terse weer de zaal bijna geheel vulden. De verzorging van- het programma was weer op gedragen aan de toneelvereniging „K.T.C.", welke vereniging nu reeds een zestal jaren achtereen deze avonden van de Axelse hengelaars opluistert. De heer Adr. van Riel Jr. verscheen ten tonele met een uit zijn eigen brein ontsproten declamatie over het „Braakman-probleem", waarin hij op rijm een krachtig pleidooi liet horen om in het recreatie-gebied yan deze polder de gelegenheid tot de sportvisser!) voor de Zeeuwsch-Vlaamse hengelaars open te stellen en het bestuur op het hart drukte met alle mogelijke middelen te proberen om als eerste hengelaarsvereni ging in deze streek het visrecht hiervan te pachten. Voor de pauze volgde dan nog de vrolijke één- acter „Klaas Konijn" hetwelk evenals de voorafgaande declamatie veel bijval genoot. In de pauze had weer de grote verloting plaats ter dekking van de onkosten van deze avond, waarna het weer de beurt was aan de heer Adr. van Riel Jr., die nu een realistische declamatie vertolkte, getiteld „Jeugdvissers-leed". Als slot van het programma op de bovenzaal volgde nog de door „K.T.C." gespeelde twee-acter „De vis wordt duur betaald". Met het oog op het aanstaande jubileum van de voor zitter de heer J. S. J. Wijna, als besteller bij de P.T.T. werd hem reeds nu voor dit heugelijke feit namens „G.O.A." en „K.T.Ci" hulde gebracht, door de heer Adr. van Riel Jr. Hierna begaven de aanwezigen zich naar de café ruimte waar de danslustigen tot in de kleine uurtjes aangenaam werden bezig gehouden door een kleine bezetting van de Boerenkapel „De Aerpelkappers". In de beste stemming keerden de hengelaars met hun aanhang door de sneeuw baggerend huiswaarts. SANAPIRIN (Mijnhardt) veelvoudi ge geneeskracht door veelvoudige samenstelling. Prijs per koker 90 en 50'ct niet, zoals hij graag zou wensen. Ik heb één middag in de week voor mezelf en dan ben ik gélukkig." Geurt schudde zijn hoofd. „Het is misgelopen met jullie, hé „O, heb "je dat ook al gehoord?" „Och, gehoordWij horen niet veel.- Maar een blinde kan het immers zien. Lien komt nog wel eens een enkele maal aan de overkant. Ze heeft er een tante wonen en daar wordt nof wel eens gepraat. Je weet wel, hoe dat onder vrouwen gaat. Ik trek me er in de regel niet te veel van aan, want zo ben ik niet. Ieder leeft ten slotte z'n eigen leventje en ieder een heef de weg gekozen, die hij wilde. We hebben ten slotte allemaal onze zorgen en vreugden, onze prettige dingen en ons stille leed. Dingen, waarover je niet met alleman spreekt. Maar met jou is dat anders. Het boerenbedrijf is niet erg winstgevend in deze tijd, Nol. En de toestand is evenmin florissant. Het kon wel eens gebeuren, dat we weer in dienst moeten gaan." „Dacht je met Duitsland en zo 7" „Ja. Eerst dat Dantzig nu zitten ze te modderen in het Sudetengebied. Vandaag of morgen kijkt Hitier onze kant uit en dan krijgen wij moeilijkheden." Nol wuifde met zijn hand. „Zon vaart z"al het wel niet lopen." „Het is te hopen. Kom mee, we gaan een kop thee drinken." Lien begroette Nol op hartelijke en ongedwongen wijze. „Hoe is het thuis 7" vroeg ze automatisch. „Zoals ik al tegen je man gezegd heb Alles wel aan boord. Daar zorgt Nora wel voor." Lien keek hem aan en schudde haar hoofd. „Ik ken Nora niet mee rterug," zei ze, meer tot zichzelf dan tot de beide mannen. „We zijn jarenlang vriendinnen geweest, maar tegenwoordigDe enkele keer, dat ik In de winkel kom, heeft ze het altijd druk." „Tja, wat zul je er aan doen Ze is nu eenmaal geknipt voo> ém zaak." *Als U in het gebied van een gemo derniseerd 4-programma-net woont. fleeft itoringvrije studioklank EXCURSIE CHR. U.L.O.-SCHOOL. Een 30-tal leerlingen van de Chr. U.L.O.-school alhier heeft Donderdag kennis gemaakt met het Ne derlandse legerapparaat. Reeds vroeg ging men per autobus op stap, zodat men omstreeks 10 uur arriveerde aan de Crt. Heyli- gerskazeme te Bergen op Zoom, waar de lt.-kolonel Hussem de jeugd al opwachtte. Na een kopje koffie werd in vlot tempo een over zicht gegeven van de militaire opleiding, waarna groepsgewijs de gebouwen, keukens, enz. werden be zichtigd en waarbij steeds deskundigen aanwezig waren om toelichting te geven op de vragen die door de bezoekers (sters) werden gesteld. Des middags was het menu „snert", die in de cantine werd opgediend, waarna instructielessen wer den bijgewoond. Na een prettige en leerzame dag, waarbij de jeugd een indruk kreeg van het militaire apparaat en het leven van de soldaat, keerde men weer huiswaarts. Na een poosje vroeg Geurt „Waarom ga je niet meer in de scheepsbouw „Kom ik niet meer in," antwoordde Nol zuchtend. „Je vergeet, dat we bijna vierhonderdduizend werk lozen hebben. Bovendien ben ik te lang uit het vak m'n handen staan er verkeerd voor. Nee, ik zal ge doemd zijn m'n verdere leven te slijten tussen de fles sen azijn en de balen met suiker. Het zure en het zoet. Enfin, dat komt in ieders leven voor. „Zeg, hoe maakt je schoonmoeder het 7" vroeg Lien, terwijl ze een tweede kopje inschonk. „Wat hoor ik Is ze niet meer thuis 7" Nol schudde zijn hoofd, terwijl hij de sigaret aan stak, die hij van Geurt gekregen had. „Ze is bij een vroegere vriendin ingetrokken, die ergens in Friesland woont. Och, de zaak werd te druk voor haar. Nu heeft ze ook wat meer aanspraak. Het is een best oudje 's Avonds thuis zei Nol onderwijl zijn vrouw in de kamer koffie schonk „De groeten van Lien en Geurt." „O, dank je. Hoe gaat het er 7" „Zo n gangetje. Slechte tijden voor het boeren. En dan daarbij, ze zeggen niets, maar je kunt merken, dat ze er onder lijden zonder kinderen te blijven." Maar hierop gaf Nora geen antwoord. De voorspelling van Geurt kwam uit. Nog geen week later was er voormobilisatie en Nol moest naar Rotterdam. Hij haalde zijn uniform voor de dag en kwam tot de ontdekking, dat hij mager was geworden. Nora monsterde hem en zei „Dat vet komt er in dienst wel weer op." Doch toen hij op het punt stond weg te rijden, legde ze aarzelend haar armen om zijn hals en gaf hem een zoen. „Kom gauw terug, Nol," zei ze zacht. Hij keek haar verwonderd aan. „Stel je dat op prijs vroeg hij. Ze knikte. „Het was misschien niet goed tussen PREDIKBEURTEN. Zondag 16 Januari 1955. Ned. Herv. Kerk. 10 uur Vicaris S. den Blaauwen (voorber. H. Avondmaal), 2.30 uur Ds. P. J. Pennin.js. Geref. Kerk. 10 uur en 2.30 uur Ds. A. Kuiper. Geref. Kerk. (Pironstraat). 11 uur en 4.30 uur Ds. D. Middelkoop van Zaamslag. Geref. Gemeente. 10 uur en 2.30 uur Leesdienst, Chr. Geref. Kerk (Ds. Jan Scharpstraat). 6.30 uur Ds. H. van Leeuwen. GEVONDEN VOORWERPEN. Een portemonnaie met inhoud, Nieuwendijk 5 een wollen kinderwantje, Polenstraat 30. I ONWEL GEWORDEN. Toen mevr. de L. te Overslag aan het winkelen was werd zij in de winkel van de heer Ferket plot seling onwel en verloor het bewustzijn. Onmiddellijk werd dé familie, een dokter en geestelijke bijstand ontboden. LLater is de zieke per auto naar haar huis vervoerd, STAKING. Overslag staat bekend om zijn speciale gevallen welke zich daar nu en dan eens voor doen. Ook nu was er weer iets nieuws en wel een staking, maar niet zoals wij deze in fabrieken of havens kennen. Ditmaal was het in het gezin H. De zes zoons vroe gen vader om meer zakgeld doch deze weigerde. De zoons gingen Zondag normaal op stap doch Maandag morgen bleek voor hen geen werkdag. Kordaat bleven zij achter de kachel en vroegen verder onderhoud om trent de zakgeld-verhoging. Vader was wel even be duusd, doch zag dadelijk in dat hierin verandering moest komen. De verhoging van het zakgeld werd onmiddellijk toegestaan. DIENSTPLICHT Uitspraken inzake vrijstelling. De burgemeester van Axel brengt ter algemene kennis, dat een uitspraak op aanvraag om vrij stelling van dienst als gewoon dienstplichtige, welke uitspraak is gedagtekend 10 Januari 1955, ter secre tarie van deze gemeente voor eenieder ter inzage is gelegd. Tegen elke uitspraak kan iedere belanghebbende uiterlijk die tiende dag na de dag van deze bekend making in beroep komen. Het verzoekschrift, waarbij beroep wordt ingesteld, moet met redenen omkleed zijn. Het behoeft niet ge zegeld te zijn. Het moet worden ingediend bij de burgemeester, ter secretarie van deze gemeente. De burgemeester zorgt voor de doorzending van het verzoekschrift aan de koningin, die op het beroep beslist, na advies van de raad van state, afdeling voor de geschillen van bestuur. Indien de ingeschrevene, wie de uitspraak geldt, buiten Nederland verblijft, kan, voor zover het door deze in te stellen beroep betreft, met overschrljdng van de termijn van 10 dagen genoegen worden ge nomen. Zolang omtrent zodanige overschrijding geen beslissing is genomen, wordt de uitspraak na het ver loop van de termijn van 10 dagen als onherroepelijk beschouwd. Axel, 12 Januari 1955. De burgemeester van Axel, VAN OEVEREN. Nol keek haar aan en lachte. Voor hij ging nar hij haar op ouderwetse wijze in zijn armen en kuste haar ten afscheid. In de winkeldeur keek ze met de kinderen hem na, tot hij om de hoek verdwenen was. Drie weken later was hij weer thuis. En onmiddel lijk toog hij weer aan het werk. Zo goed en zo kwaad als het ging hadden de bedienden het werk in liet magazijn gedaan en Nol had drie dagen werk om alles weer naar zijn hand te ordenen. Er was weer een betere verstandhouding tussen Nol en Nora, maar van tijd tot tijd waren er toch weer woordenwisse lingen over de zaak. Het ging als met de baren van de zee. In de Augustusdagen van 1939 moest Nol opnieuw in dienst. Dat kwam wel heel slecht uit, want ook de chauffeur moest nu de wapenrok dragen en boven dien was Nora niet geheel in orde. Wel hield ze rich op de been, maar de koorts brandde in haar aderen en Nol ging met een ongerust gemoed zich opnieuw melden. Ditmaal was het geen kwestie van een paar wrjrcn. want toen de oorlog uitbrak, begreep Nol wel, dat hij voorlopig niet meer uit het uniform zou komen. \air de andere kant wist hij, dat er een mogelijkheid be stond om zakenverlof te krijgen en onmiddellijk stelde hij pogingen in het werk om dit te bemachtigen. Het eerste weekeinde, dat hij naar huis mocht, besprak hij het met Nora. Voor Jan was ei- een andere chauffeur gekomen, maar deze moest geheel ingewerkt worden, zodat er een achterstand in de werkzaamheden ont stond. Bovendien was er de neiging tot hamsteren en hoewel Nora iq de winkel order had gegeven, dat er geen abnormale verkopen gedaan mochten worden, was de omzet met meer dan honderd procent ge- stegen en de nieuwe chauffeur, die werkelijk yan goede wil was, deed wat hij kon om de saak gaande te houden. (Wordt vervolgd)

Axelsche Courant | 1955 | | pagina 2