AXELSE COURANT Het nationale paviljoen op E 55 Nieuwe Zeeuwse Industrie met kosteloze grondstof Puistjes D.D.D. [HE RMOGÉNEj 5 doktoren liet misbruik van laxeermiddelen J. C.VINK waarschuwen tegen Frankering bij abonnement, Axel ZATERDAG 15 JANUARI 1955 69e Jaargang No. 31 NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR ZEEUWSCH-VLAANDEREN VERSCHIJNT IEDERE WOENSDAG EN ZATERDAG Drukker-UitgMfiter: FIRMA J. C.VINK Red. en Adm.: Axel, Markt 12, Tel. 0 1155-646 HoofdredactieJ. C. VINK FIRMA Markt 12 AXEL. Het Nationale Paviljoen op de E 55 is het hart van deze manifestatie van Nederlands energie, die van 18 Mei 3 September 1955 in Rotterdam zal worden gehouden. Het middelpunt van het Nationale Paviljoen is de Gou den Koets, de staatsiekaros, die Koningin Juliana eens per jaar gebruikt, als zij naar de parlementsgebouwen rijdt ter opening van de zittinqen der Staten-Generaal. Koningin Juliana heeft direct haar toestemming gegeven, toen de voorzitter vgn de Tweede Kamer en van de commissie Nationaal Paviljoen, dr. L, G. Kortenhorst, haar verzocht de Gouden Koets te mogen gebruiken als het symbool van de parlementaire democratie, het constitutionele stelsel en de geliefde monarchie. Haar enige vraag was of zij hem weer op tijd terug zou hebben voor de jaarlijkse opening van het parlement op de derde Dinsdag van September. Het Nationale Paviljoen, gelegen op het Eif-provinciën-plein, zal de synthese geven van het miracle hollandais", het wonder van Nederlands wederopbouw sinds 1945. Elders op de tentoonstelling zal men die op bouw tot in details kunnen volgen, in het Nationale Paviljoen wordt geen documen tatie gegeven, maar wordt een bepaalde idee uitgebeeld. De idee, hoe Nederland in tien jaar tijds kon herrijzen uit de volslagen chaos tot welvaart en bloei dank zij een drachtige samenwerking in verscheidenheid. Voor de inrichting van het Nationale Pa viljoen heeft de architect G. Rietveld de beschikking gekregen over het vroegere pa viljoen Rotterdam in de Ahoy-hal. De re gelmatigheid van dit paviljoen, dat30x30x7,5 meter groot is, geeft aanleiding de ruimte en het onderwerp in negen vakken te ver delen, die dus elk 10x10x7,5 meter kunnen worden. De Gouden Koets komt op een entresol te staan. Men zal van het diepste donker gaan tot het stralende licht. Men betreedt het pavil joen door een 3 meter hoge duistere ruimte. Zodra men binnen is, ziet men als vaag visioen in een versluierde spiegel heel ver weg de Gouden Koets staan r zelfs in de donkerste en meest benauwde tijd bleef hij het symbool van de hoop, van de toekomst, die zeker werkelijkheid zou worden. Het eerste vak is het somberstehet geeft weer de tijd van de hongerwinter, toen er in Nederland hongersnood heerste, toen er geen licht en geen vuur was, toen men geen kleren had, om zich tegen de koude te beschermen. Tegen de wand ziet men de schildering van een wankel armzalig handkarretje, zo als men dat gebruikte om honderden kilo meters ver weg wat aardappelen of tarwe en misschien een klein stukje spek te gaan halen. Op een reclamezuil ziet men de aan plakbiljetten uit de die dagen. De herinne ring wordt opgawekt aan Koenraad, de jonge man, die volgens de bezetters reclame moest maken voor de Arbeidsdienst, maar met wie de Nederlanders vanaf de eerste dag van zijn verschijnen grondig de spot dreven. In dit vak moeten buitenlanders en jonge mensen iets ervaren van de beklemming van de laatste oorlogswinter. Ook in het tweede vak is het nog somber en duister. De vijand is geweken, maar de ellende blijft nog. Ziekten en hongeroedeem heersen de kleren zijn nog lompen, de zwarte handel tiert nog welig. Magere han den worden opgeheven, zij symboliseren de honger, het verlangen naar vrijheid, maar ook de dankbaarheid voor de hulp, die op komst is. Want het begint te dagen. Het derde vak is niet meer zo somiber als de vorigen. Geallieerde vliegtuigen laten het voedsel vanuit de lucht vallen, vrachtauto's brengen het aan. Zoals dit bij alle vakken het geval zal zijn, komt men zonder grote overgang in het vierde. Het licht zet al iets meer door. Er kan weer sprake zijn van een ge regelde, zij het nog niet overvloedige voed selvoorziening. Men kan weer eten. Maar door de volkomen ontwaarding van het geld tijdens de hongerwinter en om de zwarte handel uit te schakelen, is het nodig het geld te zuiveren. Gedurende één week in het najaar van 1945 waren alle Neder landers even rijk. Die week moest iedereen van tien gulden leven. In het Nationale Pa viljoen zal men een geldmachine zien, waar in ee brede vloed van waardeloos geld ver dwijnt en waaruit de aanvankelijk smalle stroom nieuw geld komt, waarmee men weer iets kan gaan doen. Men heeft weer te eten en men kan dus weer werken. Het geld is er weer om dat werk te betalen. Ziekten verdwijnen, de zorg voor de volksgezondheid maakt, dat de kracht om te werken weer wordt her steld, ook van buitenaf komt steun de eerste gelden van de Marshall-hulp komen naar Nederland. Nu is ook de tijd gekomen voor het her stel van het democratische bestuur waarin een sterk gezag wortelt in een gezonde volksinvloed. Dit wordt zichtbaar gemaakt in het vijfde vak. Eén van de vele aardige vondsten in dit paviljoen is de inrichting van een volledig stemlokaal als symbool van c|e democratie iedere Nederlander kan één stem uitbrengen. De democratie omvat méér zij schept de waarborgen voor de vrije ont plooiing van de menselijke persoonlijkheid, zij herstelt de vrijheid van woord (vrije pers) en van vereniging. Dank zij die vrijheid komt er samenwer king. Het meest treffende voorbeeld van samenwerking in vrijheid levert de arbeids- vrede, die er sinds 1945 in Nederland ge heerst heeft. Hieraan wordt het zesde vak gewijd. Een geweldig prentenboek gaat open met 24 afbeeldingen en voorstellingen onder de slagzin ,,Niet zo. maar zo". Men kan er zien, hoe het had kunnen gaan, als er niet eendrachtig was samengewerkt en men kan er zien hoe dank zij de begrijpende samenwerking van allen die bij het arbeids proces betrokken zijn, de wederopbouw snel kon voortgaan. Het is de tentoonstelling van een idee. Dit heeft ook paedagogische waar de. De arbeiders, de leden van de vakbon den, die er langs lopen, zien zo is het ge gaan dank zij onze discipline, in deze weder opbouw heb ook ik mijn aandeel gehad. Aan dit prentenboek dat men in verkleinde vorm zal kunnen kopen is ook een prijs vraag verbonden waarvan de opbrengst ten goede komt aan de rheuma-bestrijding. Een prentenboek dit betekent, dat men weer kan spelen en dat de wereld niet alleen maar somber en donker is. Dit blijkt uit de kleuren, in het zevende vak worden die al helderder en helderder. Het gaat nu snel met de industrialisatie en de wederopbouw. El ders op de E 55 kan men zien hoe en wat er precies gebouwd is, hoe de industrie zich heeft ontwikkeld, in dit vak van het Natio naal Paviljoen krijgt men een globaal over zicht, zoveel kubieke meter woningen, zoveel scholen en kerken, zoveel fabrieken, zoveel recreatieruimte. Men krijgt een indruk van het vernieuwde beeld van stad en land. Het achtste vak geeft een algemeen beeld van het tot nog toe bereikte. Er wordt een vergelijking gemaakt tussen 1945 en 1955, men ziet de minieme rantsoenen uit de win ter van 1945, daarnaast de maaltijden, die thans worden opgediend. Zo is het op alle gebieden, volop licht en er heerst vreugde, men ziet een korenveld, de bloemen bloeien, kinderen spelen. Een kleuterklas sugereert, dat m enook .aan de vorming van de jeugd denkt, dat men de toekomst met vertrouwen tegemoet kan zien. Men zal voortwerken om die kinderen een blijde toekomst te bezorgen. Volwassenen en kinderen van 1955 gaan nu ten slotte op naar de in een helder wit licht glanzende Gouden Koets, die als sym bool van de nationale eenheid van het Nederlandse volk de tocht door dit paviljoen afsluit. Een wandeling van een kwartier is vol doende om deze op de meest moderne wijze uitgebeelde herleving van Nederland in zich op te nemen. Aan die uitbeelding werken behalve het comité Nationaal Paviljoen onder voorzit terschap van dr. Kortenhorst en de architect G. Rietveld mee, de vroegere rijksarchivaris, die de historische gegevens verzorgt en een twaalftal kunstenaars, schrijvers, dichtprs, schilders, tekenaars en beeldhouwers. In een kwartier kan wie bewust heeft mee geholpen aan de opbouw zien, waartoe mede zijn arbeid heeft geleid. In een kwartier kun nen jonge mensen, voor wie de oorlog al weer geschiedenis is, en vreemdelingen het wonder van Nederlands herrijzenis beleven en daaruit zien, dat Nederland ook in de toekomst een waardevolle bijdrage kan ge ven aan de mensheid. Het kanaal door Zuid-Beveland is het drukst bevaren kanaal van West-Europa. Hoeveel 5-tons vrachtwagens zouden er en file rijden om het transport van die telkens en telkens weer passerende schepen van 1000 en 2000 ton te kunnen evenaren. Het drukst bevaren kanaal van West-Europa Wij hadden daar op die herfst morgen geen uitkijk gekozen om dat te controleren, maar om te luisteren naar het verhaal van het wier, zoals dat logisch vloeide uit de mond van Drs. K. Veldkamp, rustig zittende, liever ijsberende, en steeds weer weggeroepen voor zorg hier, advies, daar, klusje ginds. De nog jonge „N.V. Alginac" kent zijn voorgeschiedenis en ziet nieuwe toe komstmogelijkheden zonder tal. Daarin, éér dan in een overdreven outillage, vindt men steun om de problemen van het heden meester te worden. Nieuwe producten uit „waardeloze grondstof". Het wier, het gewone zeewier, zal Uw waarderende belangstelling zelden hebben genoten, de blazen zeiden alleen „klap" als U er op trapte, wanneer U over een van de vele pieren de Schelde inliep of ergens van de zeedijk af ging zwemmen in het zilte Scheldewater, maar de Brit Stanford zag er wat in. Die ging het in 1884 koken met soda en verkreeg een brij, die met een sterk zuur een neerslag gaf van een matig zwak zuur, het algine-zuur, waarin ge de algen herkent. Mr. Stanford brak zijn nek over het ge liefde wier en de zaak geraakte in het ver geetboek. Engeland en elders. „Peace for our time" of niet, Engeland kreeg in de jaren rond 1936 de oorlog in zicht. De enorme hoeveelheid wieren langs de Engelse en vooral langs de Schotse kust, deden voortbouwen op de oude Stanford. Een klein bedrijfje, opgericht in 1938, werd genationaliseerd en ging zich toeleggen op de fabricage van camouflage - netten. De Blitz" kon daarop wel bommen gooien, maar in brand gingen de netten niet. Zij wa ren gemaakt van vezels van de alginaten, verbindingen van verschillende metalen met het algine-zuur, sterk en onbrandbaar. Thans staat er nabij Edinburgh een re- search-instituut voor onderzoek van zeewier, waarin men een lieve duit investeerde, als een millioen pond per jaar nog „duit' mag heten. De begeerde alginaten komen alleen in de familie der bruinwieren voor. Noorwegen profiteert van het wier, dat de golfstroom komt brengen, het Franse be drijf staat in Bretagne, Amerika zendt de schepen om Wier naar deSargossa- zee, bij de zeitman berucht om de overmaat van wier en in Engeland bevindt zich even eens een alginaten-industrie. En dit zijn dan ook de enige concurrenten in de wereld vijf of zes bedrijven, in elk der genoemde landen één, voor Schore een overzichtelijke ,,vrienden"-krang. Bedrijf aan de „bron". De theorie van de vestigingsplaats was aan „Alginac" wel besteed. Nederland heeft bruin wier, in. Zeeland laat het verschil tus sen eb en vloed een strook van wel 8 meter vrij (in de Dollard b.v. maar 80 cm.), waar het wier bij laag water met sikkels kan ge sneden worden en aan het kanaal worden gelost. Er is zelfs plaats voor zeeschepen. Omdat de andere landen vaak diepzee wieren moeten gebruiken, die onder water worden gesneden is bij ons de grondstof re latief goedkoop. Grondstof arm Nederland verwaarloosde het eigenlijk waardeloze wier niet. Met over heidshulp werd de rersearch ter hand ge nomen. Het eiste brainwork, om alle ver- werkingsapparatuur voor drogen, bewerken, bleken, weer drogen en malen die niet kon worden afgekeken uit te dokteren en thans zijn wij zover dat ook wij even als het buitenland diverse alginaten kunnen leveren in de poedervorm, die de minder handige pasta-vorm verdringt. RHEUMATIEK... Uw tergende winterkwaal legt 't af tegen de weldadige warmte van de pijnstillende Thermogène. Wanneer hier chemisch niet te diep wordt gegraven, kan worden volstaan met de vluch tige kennismaking, die zegt „wij, alginaten, zijn plantenslijmen, z.g. polysacchariden, te vergelijken om onze eigenschappen met pec tine, agar-agar als zouten van zware me talen zijn wij onoplosbaar, maar als natrium-, kalium- en ammonium-zout oplosbaar" Gebruiksmogelijkheden. Maar wilt ge dit alles niet „naar huis schrijven", dan vinden toch zeker verschil lende gebruiksmogelijkheden ook zonder be- tooq Uw open oor. Het natrium-alginaat zegt „present" wan neer het gaat om verdikkingsdoeleinden, als drukpasta's voor filmdruk moeten worden gemaakt. In de levensmiddelenindustrie werkt het o.m. als stabilisator b.v. voor chocolademelk en voor de ijsfabricage. In Amerika wordt voor het ijs reeds voor 90% van alginaten gebruik gemaakt (nu is het langer houdbaar en heeft een betere, „romiger" structuur) hier is het nog in ontwikkeling. In de papierindustrie bewijst het zijn nut bij de vervaardiging van bepaalde soorten papier, de geneesmiddelenindustrie dankt aan algine-zuur het gemakkelijk uiteenvallen van tabletten die onder hoge druk zijn geperst en de bloedstelpende watten b.v. en voor tand- afdrukpreparaten is het alginaat ook van dienst. As noch ketelsteen. Mensen en stoffen waarderen wij om wat ze doen en om wat zij weten te verhinderen. Ook naar de laatste maatstaf waarderende kan men de alginaten met achting bejegenen. Daarvan maar een paar voorbeelden alle bladen van het boek van de toekomst laten zich niet tegelijk omslaan. Eén der variëteiten, het natrium-alginaat, toegevoegd aan ketelwater voorkomt de vor ming van het moeilijk te verwijderen ketel steen. Er ontstaat sponsachtig calciura-algi- naat, de andere hardheidvormers komen •daar op, zodat een slib wordt verkregen, dat •gemakkelijk kan worden verwijderd. Ook bij Ihet bakken van aardewerk bewijzen algi- mat-en goede diensten. iMoeilijk voor deze nieuwe industrie is de ibuitetalandse concurrentie, de probeert om ihet'bedrijf op de kniëen te krijgen. Het is te 'hopen, dat onze regering hier its zal willen doen ter 'bescherming. Schore, geheel Zee land en Nededand zouden dan een industrie, waarvan er nustar enkele in de wereld zijn en die toekomstmogelijkheden bezit, rijker zijn. ABONNEMENTSPRIJSLot ie nummert 6 cent Kwartaal-abonnement t Axel binnen de kom 11,55 Andere plaatten 11,75 Buitenland I 2,00 ADVHTINTIEPIIJS. Bij contracten belangrijke Ingezonden Mededelingen 20t Kleine adeertentlèn (maximum 6 regeli) 70 cent Iedere regel cent per mm. angrljke reductie. I igen 20 cent per m.m. lmum i regeli) 1-5 regel, meer 12 conl extra. J GENEESMIDDEL TEGEN HUIDAANDOENINGEN Zuiver en ontsmet uw huid met de helder vloeibare D.D.D. De Jeuk bedaart, de ziektekiemen worden gedood en de huid geneest. VLOEISTOF BALSEM ZEEP 'Als u .ger$g$Ld (laxeermiddelen plilpt, is er nu een rm&nler.oip er van af te kómen, 83 Van de, 100 personen fiuktehet; u kunt het ook. En wel zo: Drinken 4e loop van elke dag enkele glazen water •en bepaal een vast uur voor uw stoelgang. Neem de de week elke avond twee Carter s Leverpilletjes. 2e 'Week - elke avond één.3e Week-om de andere avond •één. Daarna niets meer, want Carter's Leverpilletjes ;stellen uw lngewandep in staat weer op eigen kracht ite werken, zonder laxeermiddelen. Wanneer zorgen, vermoeidheid of te veel eten het ♦tempo van uw ingewanden tijdelijk vertragen, neem •dan tUdelijk Carter s Leverpilletjes om u weer op gang ite helpen Zo raakt u uw verstopping kwijt en vervalt iu niet in de laxeermiddelen-gewoonte. Haal direct -Carter's Leverpilletjes, f 1.20 per flacon.

Axelsche Courant | 1955 | | pagina 1