AXELSE COURANT „Bescherming Bevolking" een indrukwekkend apparaat ~<w nippers HAMEA-GELEI ET Waarom heelt Canada zoveel emigranten nodig PUROL in huis! J. C.VINK Frankering bij abonnement, Axel WOENSDAG 12 JANUARI 1955 69e Jaargang No. 30 NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR ZEEUWSCH-VLAANDEREN VERSCHIJNT IEDERE WOENSDAG EN ZATERDAG Drukker - UitgeefsterFIRMA J. C. VINK Red. en Adm.: Axel, Markt 12, Tel. 0 1155-646 Hoofdredactie: J. C. VINK Ideaal voor ieder die brieven schrijft! FIRMA Markt 12 AXEL. MONNIKEN IN UNIFORM - HET „BREIN" VAN DE B B. (Van een speciale verslaggever) Twee jaar geleden was Engeland voor de Nederlandse B.B. het voorbeeld voor een organisatie, die hier nog volledig moest worden opgebouwd. Maar toen onlangs op een internationale conferentie de vorderingen op het gebied van de „Bescherming Bevolking" werden besproken en Nederland kon rapporteren over wat hier inmiddels was geschied, erkende de chef van het Britse „Civil Defense" dat het tijd werd dat nu de Britten eens naar Neder land kwamen, niet om te zien hoe men het moest doen, maar hoe het gedaan is. Wij Nederlanders accelereren niet snel. Wij komen maar traag in onze vierde ver snelling. Maar zijn we eenmaal op gang, dan doen we het graag grondig en goed. De wijze waarop het B.B.-werk in Neder land moest worden aangepakt heeft dat ge toond tal van moeilijkheden in de aan vang, onderschatting van de omvang van dit reuzenwerk. Maar nu het eenmaal op gang is, lóópt heten goed Gehelmde Franciscaners. Toen Frans van Asissi zijn Minderbroe ders-orde stichtte, had hij nimmer kunnen denken dat zijn volgelingen nog eens in blauwe overalls en met stalen -helmen op het hoofd als volleerde experts schuimspui- ten zouden hanteren en met ingenieus uit gevonden hulp-installaties zich zouden oefe nen in het transporteren van gewonden Het was dan ook een merkwaardig en on vergetelijk schouwspel, dat wij zagen op de binnenplaats van het eeuwenoude Francis caner klooster te Weert, waar de indruk wekkende figuur van Broeder Arnoldus, ge helmd en in de blauwe B.B.-uniform, de leiding gaf aan blussings- en reddingswerk en zijn medebroeders zich langs steile muren, langs strakgespannen kabels, lieten trans porteren, vastgebonden op brancards. Deze goedgeslaagde B.B.-oefening in zelf bescherming, in deze burcht van gebed en meditatie, illustreerde duidelijk hoe de B.B.- gedachte overal wortel heeft geschoten, zelfs daar waar men zich liever van de wereld afzondert. De monniken van Weert zijn ijve rige B.B.-ers geworden en bij de oefening bleek, dat zij in geval van nood de handen uit de mouwen van hun pij weten te steken Net van verbindingen. Van het allergrootste belang is voor het B.B.-werk het waarschuwingssysteem. Over heel het land is een netwerk van posten op gebouwd. Wij zijn omhoog gekropen langs de Cauberg bij Maastricht naar de com mandopost Limburg, ondergebracht in het thans niet meer gebruikte Fort Willem I, waar onder metersdikke gewelven de ganse waarschuwings-apparatuur met telefoons, mobilofoons en radioverbindingen in op bouw is. Men beschikt daar over een geweldige schuilkelder en zelfs is er een gewelf waarin een altaar staat opgesteld, zodat zij die hier toevlucht zoeken, in allerhoogste nood de geestelijke bijstand niet behoeven te missen. De provinciale post Limburg heeft een be zetting van 40 man nodig. Dan komen wij bij de model-post Geleen (door een particulier gebouwd waar even eens onder de grond op buitengewoon prac- tische manier het „brein van de B.B. is op gebouwd. Weer heel anders is het in Roer mond. Daar trekt meteen de aandacht een reusachtige maquette van de stad Roermond warop ieder huisje in miniatuur is neergezet, herken en grote gebouwen daar hoog boven uit stekend. Werk van de B.B.-ers in hun vrije tijd. Dat zo'n gezamenlijk klusje niet weinig bevorderlijk is voor de „teamgeest die bij de B.B. een absolute noodzakelijkheid is, spreekt wel vanzelf Hier blijkt ook met hoeveel moeilijkheden men bij de werving te kampen heeft, omdat men o.a. niet kan rekenen op het personeel van de bedrijven die onder alle omstandig heden moeten doorwerken. Wat dit b.v. in de Mijnstereek betekent, kan m'en zich ge makkelijk indenkeen. Daar is de commandopost te Arnhem in het voormalige koloniehuis. met daarnaast de oefen-ruïne, een prachtig oefenterrein voor de B.B., en last but not least de Nationale Commandopost in Utrecht, het hart van het B.B.-waarschuwingsapparat. Op ingenieuze wijze (men heeft in dit opzicht gaarne van de Britten geleerd) is op een z.g. tally-board precies aangegeven wat ter beschikking is, waar het heen moet, wanneer het is aan gekomen en wanneer het zijn taak heeft vol bracht, zodat één blik op het bord de B.B.- leiders de toestand kan doen overzien. Nog steeds mensen nodig De bedoeling van deze interessante tocht was niet alléén te laten zien dat de B.B. thans een indrukwekkend apparaat is, en dat zij die zich daaraan verbinden niet bang behoeven te zijn dat het hun straks zal ont breken aan leiding aparatuur en gereedschap. Dat het zin heeft, zich op te geven voor de B.B. omdat men reeds thans, nu het apparaat nog niet eens geheel is afgebouwd, prachtig werk kan doen. Het gaat er ook m!, nog méér mensen warm te maken voor de gedachte, welke in de B.B. is belichaamd. De B.B. is het „thuisfront" bij iedere ramp die ons volk treft. Dan zijn er zovelen, die hun werk moeten blijven doen, die geen tijd hebben voor „zelfbescherming" omdat hun plicht hen elders roept. Voor hen moet het een geweldige morele steun zijn te weten, dat degenen die zij achterlieten niet onbeschermd blijven. Dat daar thuis een or ganisatie klaar staat, goed geleid, perfect uit gerust, terdege getraind, die kan helpen in tijd van nood. De regering ziet de noodzaak van de B.B. in. Het aanvankelijg uitgetrokken bedrag van 80 millioen gulden werd tot 90 millioen ver hoogd, waarvan alleen aan materiaal 65 mil lioen werd besteed. Thans is opnieuw 50 mil lioen op de begroting uitgetrokken en supple- aan „ambtenarij". Op een corps B.B.-ers van toir nog 22 millioen. En dat gaat niet weg 160.000 man zijn maar 450 beroepsmensen In deze wintermaanden is een nieuwe wer vingsactie voor de B.B. aangevangen. In de zomer van 1955 hoopt men de B.B.-opbouw „rond" te hebben. Deze actie geldt voor namelijk voor de A-kringen. Maar ook ten danzien van de B-kringen, die men vooral ten plattelande vindt, geldt het parool meldt U voor de B.B. Niet in een opwelling, niet zonder U te hebben ingedacht wat dit van U vraagt. Voor dit werk moet men niet slechts beschikken over een vaardigheid, die door oefening wordt verkregen, maar ook over naastenliefde en gemeenschapszin. Men dient er van door drongen te zijn, dat het nodig is dat enkelen in tijd van nood hun handen uit de mouwen steken tot behoud van velen, die niet voor zichzelf kunnen zorgen. Voor wie het werk van de Bescherming Bevolking zó ziet, geeft het een diepe voldoening. En zo alleen ook kan het slagen (Nadruk verboden). Lk. ENORME BODEMSCHATTEN WACHTEN OP ONTGINNING WITTE STEENKOOL" SPEELT EEN BELANGRIJKE ROL. Na de oorlog is de economie van Canada op alle mogelijke gebied met grote sprongen vooruitgegaan. De winning van grondstof fen bijvoorbeeld heeft een enorme vlucht ge nomen en ook de verwerking van de in de bodem gevonden ruwe materialen is als ge volg daarvan sterk uitgebreid. Het uitgestrekte land Canada is bijna even groot als Europa heeft enorme bo demschatten, die voor de ontwikkeling en de opbouw van talloze bedrijfstakken van groot belang zijn. Hierbij komt nog dat er steeds weer nieuwe delfstoffen en mineralen worden ontdekt. Het onderzoek hiernaar gaat nog steeds door en men weet zelfs bij lange na nog niet wat in de grond van min der bekende gebieden nog ligt verscholen. Om een idee van deze bodemrijkdommen te geven noemen we steenkool, olie, ijzer erts, nikkel, zink, koper, lood en goud. Ca nada bezit grote voorraden van vrijwel alle mineralen. Men zal begrijpen dat om de hieraan verbonden werkzaamheden te kun nen verrichten een groot aantal handen no dig zijn. Ook op ander gebied is Canada irr hoge mate met natuurlijke rijkdommen be deeld. De oppervlakte aan cultuurgrond is bijzonder groot. Maar behalve deze in cul tuur gebrachte gebieden, komien er ook uit gestrekte bossen voor die het materiaal leve ren voor onder andere de papierindustrie. Naast dit alles- beschikt Canada nog over een zeer belangrijk element, n.l. de „witte steenkool waarmede zoals nren weet wordt bedoeld het benutten van waterkracht, voor het opwekken van electriciteit.. Goedkope krachtsvoörziening is natuurlijk van belang voor de ontwikkeling van de industrieën. Een typisch Canadees voorbeeld hiervan is de aluminiumfabriek, die op het ogenblik in de provincie Brits-Columbia wordt ge bouwd. Nu worden bij de productie van alumi nium enorme hoeveelheden electriciteit ver slonden en het is dus van het grootste be lang deze electriciteit zo goedkoop mogelijk te verkrijgen. Men heeft dit probleem opge lost door in de bergen van Brits-Columbia door afdamming van een aantal rivieren een kunstmatig meer te vormen. De kracht van de uit dit meer naar beneden komende water massa's wordt omgezet in electrische ener gie die de nieuwe aluminiumfabriek nu juist nodig heeft. De Canadezen zijn er dus op uit de natuur lijke rijkdommen van het land op alle moge lijke manieren te benutten. Bodemschatten ten dienste van de mensheid. Enkele jaren na de oorlog verklaarde de toenmalige minister-president al, dat er een gevaar in schuilt als een betrekkelijk geringe bevolking zou trachten dit grote erfdeel voor zichzelf te bewaren. Dit betekent met andere woorden dat deze bodemischatten moeten worden aangewend ten dienste van de mens heid en dat het nodig is de bevolking van Canada te vergroten. Hieruit blijkt dus weer welke behoefte Canada heeft aan emigranten. De laatste tien jaar is men op grote schaal begonnen met het stichten van nieuwe fa brieken of het uitbreiden van alle bestaande industrieën, het aanleggen van spoorwegen, enz. De industriële ontwikkeling van Canada neemt een hoge vlucht en wanneer men deze ontwikkeling in de hand wil houden, zullen er voldoende mensen moeten zijn. Men zal begrijpen, dat al deze activiteiten op hun beurt hun invloed uitoefenen op andere ge bieden van het economische leven, waarbij we denken aan de handel, het verkeer, de ambachten, de vrije beroepen, enz. Hiermede wordt eveneens aangetoond, dat er niet alleen mogelijkheden zijn in de land bouw maar dat er ook tal van kansen zijn voor andere beroepsgroepen. De Canadese regering heeft een lijst van beroepen opge steld, waaraan Canada grote behoefte heeft. Iedereen die een dergelijk beroep uitoefent kan, wanneer hij ten minste aan de bekende voorwaarden ten aanzien van gezondheid etc. voldoet, naar Canada emigreren. De aan meldingskantoren kunnen omtrent deze lijst alle inlichtingen verschaffen. Zelfstandige vestiging. Velen hebben de vraag gesteld „Kan fk in Canada binnen niet al te lange tijd een eigen bedrijf opzetten De ervaring heeft geleerd, dat er inder daad in Canada voor vak- en ambachts lieden kansen zijn om een eigen bedrijf te stichten. Vele Nederlanders, zoals smeden, bakkers, monteurs en timmerlieden, zijn er reeds in geslaagd met succes een eigen be drijf te beginnen. Natuurlijk is voor zelfstan dige vestiging nodig, dat men in zijn eigen vak eerst voldoende Canadese ervaring op doet en dat men een goed inzicht heeft in de Canadese omstandigheden en gewoonten. Uiteraard is er ook een kapitaal nodig, maar door aan te pakken en zuinig te leven komt ook dit in de regel wel in orde. In een onbewoonbaar verklaarde wo ning in de Loggerstraat te Den Haag heeft zich een geval van kolendampvergiftiging voorgedaan. Toen daar Zondag visite kwam trof men de bewoonster, de 32-jarige J. H. B- van D. in versufte toestand aan. Het 3-jarig zoontje lag bewusteloos in bed. Het kind is naar het Juliana - kinderziekenhuis overge bracht en maakt het goed. De vrouw werd naar het Nebo-ziekenhuis getransporteerd, doch kon spoedig naar huis terugkeren. Het bleek dat de schoorsteen over een afstand van 25 cm. verstopt was. De vrouw wist dit wel en stookte daarom met de deur open. Vanwege de kou had zij de deur echter weer dicht gedaan. Maandagmiddag omstreeks half twee zijn de Koningin en de oudste drie prinses sen uit Sankt Anton aan het station Baarn gearriveerd. Zij begaven zich direct per auto naar het paleis Soestdijk. Maandagmiddag omstreeks half vier is nabij het zeebad „De Duintjes" aan de spoorlijn Bergen op Zoom Zeeland een blindganger ontploft, waarbij twee spoor wegarbeiders uit Bergen op Zoom ernstig werden gewond. Een ploeg arbeiders was bezig de spoorwegdijk te ontdoen van vuil, dat zij na het afhakken in de sloot bijeen brachten om het te verbranden. Tijdens dit werk deed zich plotseling een hevige ont ploffing voor, waarbij twee arbeiders door rondvliegende scherven vrij ernstig aan de benen en het onderlichaam wérden verwond. Militairen, die ter plaatse schietoefeningen hielden kwamen toegesneld en blusten het vuuri Bij omwonenden werden dekens ge haald, waarna de arts van de vliegbasis Woensdrecht eerste hulp verleende en de beide slachtoffers per ziekenauto naar het Algemeen Burger Gasthuis te Bergen op Zoom liet overbrengen. In de omgeving van „De Duintjes" is in de oorlog veel gevochten en er wórdt daar nog steeds munitie gevon den. Vermoedelijk is thans een blindganger, die in de sloot van de spoorwegdijk was ge schoten door de warmte van de vuilver branding ontploft. In Holland is Zondag op de ijsbanen geschaatst, waarbij ook vechtpartijen voor kwamen tussen politie en schaatsenrijders. Velen hebben de schaatsen ondergebonden en genoten van het ijs. Enkele treinen van het traject Den HaagRRotterdam moesten bij de Loolaan in Den Haag stoppen, omdat vele schaatsenrijders n^et de ijzers onder gebonden, de spoorbaan overstaken om zich van de ene sloot naar de andere te begeven. Spoorwegmannen maakten proces-verbaal op, doch gezien het grote aantal personen, dat hierbij betrokken was, zagen zij zich ge noodzaakt de hulp van de politie in te roe pen, die vrij baan voor de treinen maakte, maar daarbij enkele malen slaags raakte met enige schaatsenrijders. oeeFl handen om Irol-s op Ie zijn In de meeste gevallen heeft de emigrant niet voldoende geld om een bedrijf op te zetten en is hij dus aangewezen op credieten. De vraag of men in Canada crediet zal kun nen krijgen, hangt volledig af van de goede naam en reputatie, die men daar heeft ver worven. Dat is heel belangrijk en wat voor andere emigratielanden geldt, geldt ook hier. Plaatsing en vestiging zijn in de regel ge makkelijker in de kleine plaatsen op het platteland, dan in de grote steden. Men zal begrijpen waarom de kosten van levens onderhoud zijn daar lager, men raakt ge makkelijker bekend met de omgeving, men doet eerder relaties op, kortom allemaal van die dingen, die voor de aanpassing van zo'n groot belang zijn. ABONNEMENTSPRIJS: Lotte nummert 6 cent Kwartaal-abonnement i Axel binnen de kom f 1,55 Andere plaatien f 1,75 Buitenland f 2,00 ADVEHTNTIEPRIJS. Bij contracten belangrijke Ingezonden Mededelingen 2 Kleine adrertentlén (maximum 70 cent Iedere regel meer s Bij brand- en snijwonden, Pijnlijke kloven, p - handen en Schrale huid.

Axelsche Courant | 1955 | | pagina 1