in öe moööeR. De t€RUQ Ck\oev PHILIPS LAMPEN Millioenen dames Handen en Lippen r u w UIT ONZE OMGEVING ffSHrV J - FEUILLETON. door HENK VAN HEESWIJK naar een motief van L. K. v. d. Linden INGEZONDEN STUKKEN BURGERLIJKE STAND. AXEL .«•AAfr'S'*,.?; Ss -i.i BESCHERMING BEVOLKING. Axel is centrum-gemeente vpor de B.B. Onze gemeente kan daarom niet achterblijven met de hiervoqr nodige organisatie op te bouwen. In andere gemeenten is men zo goed als klaar. Doch in onze gemeente zijn er jammer genoeg nog steeds geen voldoende deelnemers, Materiaal en gereedschappen zijn reeds opgeslagén, maar het vereiste aantal mensen om hiermee te werken is evenwel nog niet bijeengekomen. Zonder voldoen de mensen kan de overheid geen goede organisatie opbouwen. Samenwerking tussen overheid en burgerij is nodig. Daarom wordt U opgewekt om U aan te sluiten bij de Bescherming Bevolking. Wanneer allen die kunnen, zich opgeven, is de zaak zó voor elkaar. Geeft U daarom dadelijk op ten stadhuize of stuurt een berichtje en kunt iemand thuis verwachten, die met u over deze zaak koomt spreken. WONDERLIJKE SPELING DER NATUUR Als een wel hoogst merkwaardige bijzonderheid temidden van dit winterse weer, vermelden wij dat. deïer dagen in de tuin van de heer Visser-Koole aan de Prins Hendrikstraat een pruimenboom in volle bloei stond. Inderdaad, een wonderlijke speling der natuur AANBESTEDING VERHARDING PARKEER TERREIN EN RIOLERING. Woensdagnamiddag' had ten gemeëntehüize alhier de openbare aanbesteding plaats voor de venharding van het nieuwe parkeerterrein aan de Gentsevaart- straat. De -uitsiagt was als vólgt V» - Fa. P .de Regt, Terneuzen 296.000 faa van Splunder, Ridderkerk ƒ287.000; fa. E. L. K„ Geleen 283.000 fa. P. A. van Hoeve. Axel 282.000 Ta. den Ouden, Blerv liet f 279.975. de riolering van Vak D, WWTv&O df ïitsiay ta. C. v. a. Xlippe, vnssingen ƒ166.000; fa. van 1 under, Ridderkerk 155.000 fa. J. P. Sanderse, A tel 104.220. IET BILJARTKAMPIOENSCHAP VAN AXEL. De biljartsport geniet de laatste tijd in onze ge- ente meer dan gewone belangstelling. Vorig jaar ts er reeds een tendenz aanwezig, die er op wees t deze sportbeoefening zich in stijgende lijn bewoog het verleden jaar in Februari door de heer P. L. Groothaert genomen initiatief tot het organiseren van het biljartkampioenschap, van Axel is zeker een goede stimulans geweest in deze richting, waarvan de resul taten niet zijn uitgebleven. Zo mocht het o.m. bij de aanvang van de huidige competitie van de Axels.' Biljart Club geen verwondering wekken dat zich een aantal hoofdzakelijk jeugdige personen opgaf als nieuw lid vair „A.B.C Gebruik makende van dit gunstig getij voor de Axelse biljartsport wordt nu weer in café ,,de la Paix bij de heer Groothaert het biljartkampioenschap van Axel georganiseerd. Medio November verscheen in ons blad reeds een advertentie dat deelnemers hier voor zich konden opgeven en dit heeft tot gevolg ge- h-vt dat een 9-tal bekende biljarters uit onze ge- nte zich hebben opgegeven om elkaar in de eerst- ïende weken in een sportieve kamp de palm der op het „groene laken" te betwisten. )e deelnemers zijn de heren R. Dieleman, I. Groot- rt, Fr. Groothaert, P. L. Groothaert, H. van Ham, Leunis, Jos. Lippens. G. A. Mattheeuws, en J. c-e Rijke. Jehalve de heer I. Groothaert, die vorig jaar onder wapenen was is dit hetzelfde team, hetwelk vorig •-^7 31) Maar Nol liep de hele dag met een boekje en een potlood heen en weer van de winkel naar het maga zijn en van het magazijn weer naar voren. Tot overmaat van ramp werd Jan, de chauffeur nog ziek en moest Nol zijn werk overnemen. Dick was vier dagen oud, zodat Nora voorlopig nog niet in staat zou zijn haar werk te verrichten. Nol gaf Peters opdracht om de voorraadstaten bij te houden en hij plaatste buiten medeweten van Nora een advertentie voor een tijdelijke winkelbediende. Hij nam er een aan die geschikt leek en deze deed de volgende dag al zijn intrede. Zelf ging Nol met de wagen naar de verschillende klanten en bezorgde zijn waren. Als hij 's avonds thuis kwam, was hij soms zo vermoeid, dat hij niet meer in staat was om de administratie bij te werken. En hij was blij, dat z'n vrouw na de tiende dag weer in staat was om in ieder geval in het kantoortje de in desolate toestand verkerende boeken bij„ te werken. Toen Nol, 's avonds van een lange rit thuis kwam, was Nora er slecht over te spreken, dat hij buiten haar medeweten een tijdelijke bediende had aange steld. Noora had hem op de eerste de beste dag weer ontslagen, hetgeen tot een woordenwisseling had ge leid.'/ - „Je had het mij eerst wel eens kunnen vragen," ver weet zij hem. l|l\ -i, AMSTERDAM. Zater- dag.Gisteravond wilde een bewoner van Amster dam-Zuid een kit kolen uit de kelder halen. Door de slechte verlichting (er brandde in de kelder slechts een zgn. „gloei ende spijker") stapte hij mis en viel van de kel dertrap. Hij mocht nog van geluk spreken, dat hij er met enkele kneuzin gen en een lichte hersen schudding at kwam. t 44n. IpoedUq AmmUL Dit zijn de sigaren, die de leden van de klaver- Jasclub hem hebben ge stuurd. En dit is de les: Op keldertrappen, overlo pen en zolders, in gangen, trappenhuizen, schuren e.d. goed licht van Philips lampen. Om de kosten hoeft niemand het te la ten. Op deze punten wor den lampen immers maar weinig gebruikt. Boven dien zijn Philips lampen uiterst zuinig en laag in prijs. MÉÉR LICHT voor WEINIG GELD! jaar om de hoogste titei in de plaatselijke bïlj'artsport streed. Zoals men zich wel zal herinneren behaalde vorig jaar de heer R. Dieleman de eretitel, n£! spannende strijd. Hij moest er zelfs een barragè-partij 'voor spelen tegen de heer Leunis, omdat deze belde/sjjëfers met een gelijk aantal matchpunten eindigden; De heer R. Dieleman eindigde toen met een moyenne over alle wedstrijden van 6,92, terwijl de héér'Lèütiis hem met een gemiddelde van 6,12 op de vóet vólgde. Nu zal te beginnen op Woensdag 12 Jörfüari a.s. en Verder op de volgehde Dinsdagen en TDoriderdagen de titelhouder dus zijn kansen op het behoud van zijn titel moeten verdedigen en wij menen wel 'te mogen veronderstellen, dat er weer een serie spannende mat ches zal moeten worden gespeeld alvorens dit kam pioenschap voor 1955 zal zijn beslist. Er staan de biljartliefhebbers en -beoefenaars in ortze gemeente dan ook weer enige interessante avon-, den te wgchten waarop men zal kunnen genieten van deze'zoveel geduld en ambitie vereisende sport. Wij hopen in de eerstvolgende nummers ónze lezers gedurig op dè hoogte te houden van het verloop van deze kampioenswedstrijden. zeggen: Voor de handen niets beter dan HAMEA - GELEI. IJZEL EN SNEEUW. Heel West-Europa bevond zich de afgelopen dagen in de greep van Koning Winter en Zeeuwsch-Vlaan deren mag er zich ditmaal in verheugen nu eens niet de laatste te zijn geweest, doch integendeel Dinsdag middag wel het eerste stukje Nederland te zijn ge weest dat in de greep* van het ijs kwam. Het verkeer ondervond vele moeilijkheden en Dins dags moesten vele busdiensten uitvallen, doordat de chauffeurs het niet verantwoord achten met de grote bussen met passagiers nog over de spiegelgladde wegen te rijden. Zo moesten velen die hun werk buiten hun woonplaats hebben de thuisweg geheel of gedeeltelijk i'-Si r «L ►CS. IMSi *- CCS 'Ve te voet afleggen. Vanzelfsprekend kwamen ook de nodige slippartijen voor, doch ernstige ongelukken bleven gelukkig uit. Op de weg TerneuzenSas van Gent kwam een bestelauto van een sigarenhandel uit Boxtel bij het passeren van een voorrijder te slippen en gleed in het kanaal. Gelukkig liep dit goed af doordat de be stuurder zijn tegenwoordigheid van geest bewaarde en rustig afwachtte tot de wagen zich op de kanaal bodem met water vulde. Toen klom hij door het por tierraampje en zwom naar de kant. De auto werd later door een kraanwagen op het droge gebracht. Wat betreft de kom van onze gemeente verdient gemeentewerken zeker een woord van waardering voor de snelheid en volharding waarmede niettegen staande de voortdurende ijzel getracht werd de glad heid te bestrijden. Hij knikte. „Inderdaad, dat had ik kunnen doen. Maar ik had in deze dagen zoveel aan m'n hoofd, dat het er bij ingeschoten is. Ik meende onder de gegeven omstandigheden het beste te handelen door onmiddel lijk iemand in de winkel er bij te nemen. Bovendien, jij lag op bed en voor jou was het in deze dagen beter, dat je er geen zorgen bij kreeg. En1'doe me een plezier, loop nu niet al te hard van «Stapel. Denk ook aan het kind." „Ik moet aan de zaak denken," antwoordde ze hard. „In die tien dagen is een toestand ontstaan, die in de veertig dagen van dit bedrijf nog niet is voor gevallen." „Lieve kind, dat is toch met een paar dagen weer in orde. We kunnen nu eenmaal geen ijzer met han den breken. Wees verstandig en roep Kees terug. Hij was werkelijk handig in de winkel. „Juist, tè handig. Hij gaf me een te ruim gewicht. Peters heeft het hem al een paar malen,gRgegd, maar hij doet net, alsof het niet op kan." „Nora, heus, je werkt met te weinig personeel. Dit bedrijf is te groot voor twee mensen in «ha*hinkel en één in het magazijn." 01 „Je vergeet, dat ik morgen weer in de rwinkel ga helpen. En jij kunt Jan vervangen, zolang hij ziek is.' Nol zuchtte en ging er niet verder op in. Hij be gon te leren, dat onder bepaalde omstandigheden zwijgen het beste is. Doch na een half jaar moest Nora toegeven, dat men het in de winkel niet meer aan kon. Er kwam weer een bediende bij en geleidelijk aan bleef Nora meer in het kantoor. Bovendien had ze nu ook haar zoon, die op gezette tijden dé aandacht van zijn moe der vroeg. Toen Jan weer beter was en ztjn werk hérvatte,. bepaalde Nol zich tot het magazijn en op dit terrein kwame-tij er .geleidelijk aan in. Hij schiep een eigen systeaö; Zodat het hem niet meer kon ontgaan, als er voorraden aangevuld moesten worden. HU gaf des GESLAAGD. Te Terneuzen slaagde voor het diploma machine- schrijven, C. F. Provoost, alhier. BENOEMD. Met ingang van 1 Januari werd tot peningmeester van het burgerlijk armbestuur alhier benoemd, de heer I. C. Provoost. Tot tijdelijk onderwijzeres aan de openbare lagere school alhier werd met ingang van 3 Januari aan gesteld mevr. M. F. v. d. Hem-Brouwer te Terneuzen. B. en W. hebben voor de volgende zittingsperiode herbenoemd tot lid van de bioscoopcommissie alhier, de heer P J. Olijslager. PREDIKBEURTEN. Zaterdag 8 Januari 1955. Geref. Kerk (Pironstraat)Zangdienst. Zondag 9 Januari 1955. Ned. Herv. Kerk. 10 uur en 2.30 uur Ds. P. J. Pennings. Geref. Kerk. 10 uur en 3 uur D. A. Kuiper. Geref. Kerk. (Pironstraat). 10 uur en 3 uur Ds. D. J. Couvée (bed. H. Avondmaal en Dankzegging.) Geref. Gemeente. 10 uur en 2.30 uur Leesdienst. dhr. Geref. Kerk (Ds. Jan Scharpstraat) 6.30 uur Ds. H. van Leeuwen. DE AXELSE JEUGDHERBERG VRAAGT UW AANDACHT (EN NOG WAT MEER) De Axelse Jeugdherberg „De Bleye Haghe" komt deze week een beroep op U doen. „Alweer", zult U zuchten. De beroepen op Uw beurs zijn niet van de lucht. Deze zelfde verzuchting hebben wij ook ge slaakt, toen het plan werd opgevat een comité te stichten met het doel middelen bijeen te brengen om enige noodzakelijke verbeteringen aan te brengen aan onze Jeugdherberg. De Jeugdherbergen zijn in het Nederlandse Jeugd werk een belangrijke plaats in gaan nemen, met als voornaamste doel voor de jeugdige trekkers een veilig tehuis te verschaffen bij hun trektochten door binnen- en buitenland. De „Bleye Haghe" is een schakel in het grote net van jeugdherbergen, dat geheel Europa bestrijkt, een tehuis, waarin ieder lid van de Jeugdherberg-centrale een nachtverblijf kan vinden en een goede maaltijd voor een prijs, die bereikbaar is voor bijna iedere beurs. Wist U, dat er per jaar een kleine half millioen overnachtingen zijn in de Nederlandse Jeugdherbergen en dat dit wil zeggen, dat er dus een half millioen nachten zijn, waarin de ouders van deze trekkers rus tig kunnen slap,, in de wetenschap dat hun kinderen veilig onder dak zijn in een omgeving, zoals zij dit zelf zouden wensen, onder toezicht van Jeugdherberg- ouders, die hiervoor een speciale opleiding hebben morgens het lijstje door aan zijn vrouw en deze be stelde via reizigers of per telefoon het nodige. Twee jaar later werd er een dochter geboren, die Ella gedoopt werd. Naar de moeder van Nol. Ge durende de tijd dat Nora niet in staat was haar werk te verrichten, verdeelde Nol zijn tijd over het kantoor en het magazijn. Hij gaf Peters opdracht de leiding in de winkel ter hand te nemen en zei hem kort en bondig, dat hij hem gedurende de komende dagen verantwoordelijk stelde voor de goede gang van zaken. „Ook wat betreft de voorraden in de winkel." Peters knikte en zei op korte toon, dat het in orde zou komen. Tussen de beide mannen kvas lang- zaemerhand een toestand van gewapende vrede ont sta.n en hoewel men nog nooit ernstig ongenoegen met elkaar had gehad, was er lang geen vriend schappelijke omgang. Peters beschouwde „de man van Noora",* zoals hij hem in stilte noemde,-als een indringer, die nooit het vak onder de knie zou krij gen. En Nol voelde zich altijd enigszins de mindere van de winkelchef, omdat deze met het bedrijf ver groeid was. Nora vroeg ook nooit haar man om advies, maar steeds Peters. En deze voelde zich dan gevleid. Inderdaad waren de adviezen van Peters vrijwel steeds de juiste. Zodat het spreekwoordelijk werd in de zaak van de firma Mansinkvraag het maar aan Peters. Nol werkte in deze dagen van 's morgens vroeg tot 's avonds laat en hij ging niet eerder naar bed, voor alles in orde was. Waarop Nora dan mopperde „Mens, dat jij toch altijd zo lang werk hebt." No lantwoordde dan geeuwend „Lieve kind, zodra jij weer in staat bent om je werk te hervatten, doe je het maar op jouw manier dat zal wellicht vlugger gaan, want jij doet het ook al zoveel jaren. Ik ben pas een beginnend broekje." „Maar een lief broekje," zei ze dan enigszins ver tederd. genoten De Nederlandse Jeugdherberg is een tehuis van en voor de jeugd, waarbij het echter soms noodzakelijk is, dat de ouderen eens bijsproingen. Dit bijspringen nu wordt van JJ gevraagd. De Axelse Jeugdherberg heeft namelijk dringend behoefte aan enige verbeteringen in de keuken, terwijl de af wezigheid van een douche-gelegenheid door vele trek kers als een ernstig bezwaar wordt gevoeld, wanneer zij des zomers moe en bezweet na een lange tocht daar aankomen. Het ligt nu in de bedoeling een bazar te houden om de nodige gelden voor een en ander bijeen te brengen. De Axelse winkeliers gaven reeds met gulle hand talrijke nuttige en smakelijke goede gaven voor deze bazar, waarvoor van deze plaats onze hartelijke dank. Binnen enkele dagen zult U weer zo n vervelende lijst of collectebus aangeboden krijgen met het verzoek wat te offeren voor onze Jeugdherberg. Overwin dan nog eenmaal Uw wrevel tegen deze bedelpartij in het besef, dat U hiermede onze jeugd een groot plezier doet. Het Comité. Gedurende de maand December 1954. Huwelijks-aangiften6. Johannes Cornelis David Pieterse, 25 j. en Leonie Maria Steenaert, 22 j. 23. Johannes Levinus Molegraaf (van Terneuzen), 23 j. en Geertruida Dina van Drongelen, 19 j. 24. Arman- dus Ludovicus Johannes van Hecke, 25 j. en Wil- frida Hermina Elza van Damme, 23 j. 31. Geert Christiaan de Groot, 24 j. en Neeltje Krina Re- minsen, 22 j. Gehuwd. Geen. Geboren. 2. Thona, d. van Abraham Hamelirik en Neeltje Aldertha Vlaander. 3. Trijntje, d. van Teije Hoekstra en Hiltje lestra. 3. Gerrit, z. van Teije Hoekstra en Hiltje lestra. 4. Jan Pieter, z. van Cornelis Jacobus van den Broeke en Margaretha Jansen. 16. Alphons Desiré Antonius, z. van An- tonius van Denderen en Maria Anna Buijl. 16. Jo hannes Hermanus, z. van Martinus Oppeneer en Pie- temella Boer. 20. Marinus, z. van Cornelis Marinus Haak en Elisabeth de Koeijer. 27. Maria Adriana Andrea, d. van Adrianus Cornelis van Loonen en Anna Catherina Martens. 25. Pieternella Adriana, d. van Christiaan Cornelis Bakker en Pieternella Maria Mangold. 31. Christiaan Jan, z. van Jaspert Hollebek en Adriana de Pooter. Overleden. 22. Janna van Espen, 67 j„ echtg. van Martinus Faas. 23. Jacobus Cornelis Vinke, 76 j„ z. van Adriaan Vinke en Wilhelmina van Wijck (bei den overleden). 29. Leintje Anna Harms, 55 echtg. van Nicolaas Scheele. Toen Nora weer op de been was, nam ze een kinderjuffrouw in dienst, zodat ze zoveel mogelijk haar handen vr ijkreeg. Zelf zetelde ze de hele dag in het kantoor, nam de telefonische bestellingen aan, hield de boeken bij en was in de winkel als het erg druk was. Ze werd gezet en kreeg scherpe trekken om haar gezicht. Ze was welwillend tegen iedere klant, maar streng voor het personeel. En toen de laatst aange nomen bediende op een onfortuinlijke morgen een kist met flesen wijn liet vallen, waardoor er in de winkel een ravage ontstond, ontsloeg ze hem op staande voet. Nol, die die dag met Jan mee was geweest naar verschillende klanten, hoorde het 's avonds en keek zijn vrouw verwijtend aan. „Heb jij vroeger nooit eens wat laten vallen 7" vroeg hij. „Nee," antwoordde ze hard, „nog geen rol be schuit. Onhandige mensen kan ik in mijn zaak niet gebruiken die gaan de laan uit." „Zo, zei hij droogjes, ,,dan mag ik ook wel wat voorzichtiger worden. Anders ontslaat de firma Man sink vandaag of morgen ook nog het ornament de prins-gemaal." „Praat geen onzin, Nol. Weet je hoeveel schade Geert me vanmorgen heeft berokkend Vier en twin tig van de dertig flessen stuk. Inkoop negentig cent per fles plus een dubbeltje statiegeld." „Dat is dus vier en twintig gulden schade voor de firma Mansink. Nog één zo n ongeluk, en je kunt onderhand je faillissement wel aanvragen, veronder stel ik 7" „Jij bent geen zakenman en jij zult het nooit worden. Daarom kun jij dit niet begrijpen. Die vier en twintij gulden is bijzaak het feit, daar gaat het om. Als ik dit vandaag door de vingers had gezien, zou er morgen wellicht een rek met eieren aan gaan. Zoiets kan in een bedrijf als het mijne niet getolereerd worden." (Wordt vervolgd) i

Axelsche Courant | 1955 | | pagina 2