AXELSE COURANT KOUDE is al even onmisbaar als WARMTE Sgr nippers DRAADOMROEP J. C. VINK Frankering hij abonnement, Axel ZATERDAG 8 JANUARI 1955 69e Jaargang No. 29 4^ NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR ZEEUWSCH-VLAANDEREN VERSCHIJNT IEDERE WOENSDAG EN ZATERDAG Drukker-Uitgeefster: FIRMA J. C. VINK Red. en Adm.: Axel, Markt 12, Tel. 0 1155-646 HoofdredactieJ. C. VINK Sinds kort heeft Philips de wereld verrast met een nieuw type koelmachine. Verrast niet alleen omdat deze machine volgens een geheel ander principe werkt dan de bestaande, maar ook omdat men er zo goed dat temperatuurge- bied mee kan bereiken, dat tot dusverre niet of slechts moeilijk toegankelijk was. Daardoor vooral wordt de nieuwe machine als een verrijking voor de huidige koeltechniek beschouwd. De productie van koude speelt pas sinds betrekkelijk korte tijd een belangrijke rol in onze samenleving. Wel heeft de mens al heel vroeg ontdekt hoe hij warmte kon pro duceren, doch het heeft daarna nog vele dui zenden jaren geduurd voor hij de kunst ver stond om ook koude op te wekken. Te ver wonderen valt dit niet, want technisch is het aanmerkelijk moeilijker koude te produceren dan warmte. Bovendien leek in vroeger tij den het opwekken van koude nu niet be paald een eerste levensnoodzaak, terwijl dit met de warmte wel het geval was. De behoefte aan koude openbaarde zich intussen al vrij vroeg. Zo bewaarden de oude Egyptenaren hun dranken reeds in poreuze aarden kruiken om ze op die manier koel te houden. De Romeinen gebruikten daarvoor het ijs, dat zij van de bergen haalden en in grotten en kelders bewaarden tot zij het ;n de zomer nodig hadden. Van een algemeen gebruik van ijs als koel- middel was voorlopig echter nog geen spra ke. Dat kwam pas nadat men in 1805 het ijs uit de Canadese meren gingen verzamelen om het naar West-Indië te verzenden, ten einde er daar de gele koorts mee te be strijden. In deze hete gewesten vond het ijs eveneens gretig aftrek als middel om er de dranken mee te koelen en zo ontstond er weldra een levendige handel in natuurijs, nier alleen naar verschillende tropische lati- den. maar ook naar minder hete gebieden. In Europa was het vooral Noorwegen dat natuurijs exporteerde tot zelfs naar Zuid- Afrika en Oost-Indië toe. Kunstijs krijgt zijn kans. Ten gevolge van de zeer zacte winter, die in 1890 in Canada heerste, was de ijsoogst er zo gering, dat men niet aan de vraag kon voldoen, met als gevolg dat men er hier en daar toe overging kunstijs te gaan maken. De mogelijkheid daartoe kende men reeds rrleer dan een halve eeuw, doch de produc tie was nog moeilijk en bovendien kostbaar. Dit veranderde echter toen men het ijs in grote hoeveelheden ging produceren. Daar- >ij kwam men van lieverlede tot allerlei ver- 'eteringen in de fabricage-methoden, het geen de kostprijs sterk deed dalen. Toen treeg het kunstijs ten volle zijn kans. Het maken van kunstijs geschiedt in een machine, waarin men een vloeistof snel laat verdampen. In de huishoudkoelmachine is dat vrijwel steeds freon, in de grote vries- en koelinstallaties meestal vloeibare ammo niak. Er gebeurt dan hetzelfde als bij het 'evochtigen van de hand met wat eau de cologne of aether, de vloeistof verdampt en de hand en haar omgeving worden daar door kouder. Toen men met behulp van dergelijke ver dampingsmachines er in slaagde grote vries- camers te bouwen, waarin men tot ver be neden nul graden kon afkoelen, opende dit tal van nieuwe mbgelijkheden. Het leidde o.a. tot de opkomst van de Amerikaanse vleesindustrie, waar men het geslachte vee nu zonder bezwaar kon bewaren totdat het ton worden verwerkt of verzonden. Nadat de koelmachines nog verder waren verbe terd en de zeeschepen niet zo lang meer over hun reizen deden, werd het zelfs mo- jelijk vlees uit Argentinië en Australië naar luropa te vervoeren. Interessant is het na te gaan, hoe de we- eldhandel in bananen van thans pas moge- ijk werd en haar ontstaan dankt aan de ontwikkeling van de moderne koelmachine, ien al even merkwaardige toepassing is het 'koelen van de milliarden bloembollen, die wen gedurende enige tijd in koelhuizen op- daat om ze vroeg in de winter te doen 'loeien. Zonder deze kunstmatige winter zouden de bollen wel groeien en bladeren 'rijgen .doch geen bloemen. In de bierbrouwerijen ontketende de koel machine een geweldige expansie en in ver scheidene andere industrieën werd de koel machine al evenzeer tot een onmisbaar hulp middel. Tal van chemische en physische pro cessen zijn namelijk alleen maar bij lage tem peraturen mogelijk of verlopen er beter dan bij gewone (kamer)temperatuur. Zo wordt de koelmachine zelfs wel gebruikt om een losse en vochtige bodem te bevriezen ten einde er gemakkelijker een tunnel of een schacht in te kunnen boren. Vloeibare lucht. Zoals men stoom tot water kan maken, zo kan men tegenwoordig ook lucht en alle andere gassen tot vloeistof verdichten. In het begin van de vorige eeuw was dit reeds met ammoniak, koolzuur en nog enkele an dere gassen gelukt, doch een zestal, waar onder zuurstof, stikstof en waterstof, boden onoverwinbare weerstand en bleven gas, hoe sterk men ze ook samenperste. Deze gas sen kregen daarom de naam permanente gassen. Heel lang zouden ze die naam echter niet dragen, want nieuwe onderzoekingen brach ten aan het licht, dat men deze gassen vol gens andere, meer op theoretisch inzicht ge fundeerde methoden, wel degelijk vloeibaar kon maken. Met de machine, die Carl von Linde in 1895 uitvond, werd het zelfs moge lijk lucht in grote hoeveelheden vloeibaar te maken. Vloeibare lucht is een lichtblauwe vloei stof met een soortelijk gewicht van 0,9 de vloeistof is dus iets minder zwaar dan water. De vloeibare toestand is voor de lucht kan men namelijk de zuurstof en de in een gloeiende oven is. Men kan de vloei bare lucht dan ook slechts in speciaal daar voor geconstrueerde vaten bewaren. Deze vloeistof staat daarin voortdurend te koken en daarbij blijft haar temperatuur steeds op het kookpunt, d.i. 194 graden onder nul. zo als ook kokend water nooit warmer of kou der is dan 100° C. Oorspronkelijk leek het alsof vloeibare lucht niet veel betekenis had voor de prac- tijk. Enkelen begrepen echter, dat men door middel van het vloeibaar maken van lucht de beschikking kon krijgen over de enorme rijkdommen aan zuurstof en stikstof, die in de atmosfeer zijn opgehoopt. Uit vloeibare lucht kan men namelijk dezuurstof en de stikstof gemakkelijker van elkaar scheiden dan op andere manieren mogelijk is. Zo maakt men alleen reeds in Nederland dage lijks 'meer dan een milliard liter lucht vloei baar. De hieruit vrijkomende zuurstof ge bruikt men o.a. in grote hoeveelheden om er mee te lassen, terwijl men van de stikstof kunstmest maakt of haar voor andere doel einden gebruikt. Verder haalt men uit de vloeibare lucht bovendien nog enkele andere gassen, die er in zeer kleine hoeveelheden in voorkomen. Het argon uit de lucht gebruikt men o.a. om er gloeilampen mee te vullen, het neon als vulling voor de bekende neon reclame-licht- buizen, terwijl krypton en xenon weer in andere buizen dienst doen. Daarnaast wordt de vloeibare lucht in vrij grote hoeveelheden als koelmiddel gebruikt, zowel bij het lucht ledig pompen van röntgen- en andere elec- tronenbuizen als bij tal van onderzoekingen in het laboratorium. Philips koudgaskoelmachine. Een nieuwe, door Philips ontwikkelde ma chine, die koudgaskoelmachine wordt ge noemd, stelt de techniek thans in staat met gunstig rendement elke gewenste tempera tuur tussen -80° en -200° C. te bereiken. Men kan er dus ook lucht en. andere gassen mee vloeibaar maken. De koudgaskoelmachine bestaat uit een cylinder, waarin een zuiger en een „ver- dringer" heen en weer bewegen. Binnen de cylinder bevindt zich een gas dat tot min stens -200° C. gas moet blijven, dus niet vloeibaar mag wiorden. Dit .werkgas wordt door de zuiger sa mengeperst en daarbij door koelwater op ka mertemperatuur gehouden. Daarna wordt het samengeperste gas door de verdringer naar een ander deel van de cylinder ge schoven, waar het gelegenheid krijgt'tot ex panderen. Hierbij wordt koude geprodu- Zo voel ik me nu met Studioklank als een Russische Grootvorst van vóór de Revolutie). Ik heb mijn eigen so listen en mijn eigen orkesten. Groot- vorstelijk ga ik bij mijn Draadom roep zittenen het is alsof ze om me heen staan, en voor MIJ spelen zo echt! In de Draadomroep-apparatuur van PTT werken de nieuwste snufjes mee om U het ongestoor de genot van Uw uitverkoren programma's te garanderen*. Draadomroep is zuinig op Uw geld en Uw stroom, maar royaal met de geluidskwaliteit. Geen vervelend zoeken en bijstellen. Eén draai aan de knop en V hoort het fijnste het best! Ideaal voor leder die brieven schrijft! FIRMA Markt 12 AXEL. ccerd. Dank zij de doelmatige constructie van de machine maakt de geproduceerde koude het expansiegedeelte zo koud, dat de lucht uit de omgeving er aan de buitenkant op condenseert en vloeibaar wordt, zoals ook de waterdamp uit de lucht tegen een koud glas tot vloeistof wordt. Wetenschap als wegbereidstcr voor de techniek. Toen Carl von Linde er in 1895 in ge slaagd was lucht in grote hoeveelheden vloeibaar te maken, was het nog niet mo gelijk de vloeibare lucht gedurende lange tijd te bewaren. Vloeibare lucht kookt im mers reeds bij 194 graden onder nul in een gewoon glas verdampt zij dus even snel als water op een gloeiende plaat. Ten behoeve van het verdere wetenschap pelijk onderzoek vond de Engelsman Dewar toen een dubbelwandig glas uit, waarin de vloeibare lucht wèl bewaard kon worden. Dit glas wordt thans onder de naam thermo- fles in millioenen exemplaren gemaakt om er warme dranken in warm te houden en koude dranken koel. Het was dus de wetenschap die de weg bereidde voor hetgeen in de practijk een nuttige toepassing zou worden. Op het gebied van de koeltechniek is het eigenlijk voortdurend zo gegaan. De weten schap ging steeds vooraan, terwijl de tech niek volgde en zo mogelijk maakte wat voor de practijk wenselijk leek. Zo kon men zes tig jaar geleden reeds de lucht vloeibaar ma ken, terwijl slechts weinigen enig idee had den, waartoe die vloeibare lucht zou kunnen dienen. Thans echter wordt ze in tal van fabrieken en laboratoria als een onmisbaar hulpmiddel gebruikt. Evenzo zal het waarschijnlijk gaan met de niewe koudgaskoelmachine juist omdat deze machine een totdus verre niet of slechts moeilijk toegankelijk temperatuurgebied ont sluit. Men zal de nieuwe machine o.a. stellig kunnen gebruiken bij het koud krimpen en het harden van metalen, voor het bewaren van serum en bloedplasma en voor nog tal van andere processen in fabriek of labora torium. Bij het slopen van een oude boerderij op de Groeneweg te Amsterdam kwamen drie arbeiders onder nen vallende muur te recht, waardoor zij min of meer ernstige ver wondingen aan hoofd, armen en benen op liepen. De arbeiders hadden juist een ver bindingsmuur gesloopt, toen door een ruk wind een andere in de nabijheid staande twee meter hoge muur werd omvergeworpen. Overal in het Zuiden van ons land heeft het verkeer ernstige moeilijkheden onder vonden ten gevolge van de ijzel. In Zuid- Limburg vielen tal van diensten "uit. Vele mijnwerkers kwamen te laat op hun werk. De enkele bussen, die zich nog op de wegen waagden, kwamen uren te Iaat. Op zee is het Dinsdagavond weer ruw geweest. Soms groeide de wind aan tot een kleine storm. De schelpenzuiger ,,Catarina" van de fa. Doeksen op Terschelling was op de wadden gestrand en gaf noodseinen. De reddingsboot ,,Dorus Rijkers" voer uit en bracht het schip vlot. Tijdens het slepen naar de haven van Oudeschild is het schip plotseling gezonken, waardoor twee opva renden te water raakten, maar gelukkig ge red konden worden. In de vroege avonduren heeft Woens dag te Tilburg een tot dusver onbekend ge bleven persoon drie schoten afgevuurd op een hem achtervolgende burger zonder deze te treffen. Rond 7 uur bemerkte een voorbij ganger op de Oisterw'ijkse baan een hem •onbekende man in een voor een café ge parkeerde auto, waarvan hij de eigenaar binnen wist. Onmiddellijk waarschuwde hij de eigenaar, die naar buiten rende en de blijkbaar gealarmeerde onbekende in een na burige staat zag verdwijnen. Hij zette een achtervolging in. Waarschijnlijk in het nauw gebracht bleef de vluchteling staan om drie schoten af te vuren zonder zijn achtervolger te raken, waarna hij verdween in het duis ter. Blijkbaar heeft hij zich verder uit de voeten gemaakt met een rijwiel, dat even later voor een perceel aan de Oisterwijkse baan werd vermist. De Tilburgse recherche heeft terstond een onderzoek ingesteld en vermoedt hier te doen te hebben met een ..zware jongen". De Koning en Koningin van Zweden hebben het voornemen van 25 tot en met 27 April een officieel bezoek te brengen aan H.M. de Koningin en Z.K.H. de Erins der Nederlanden. Het vertrek uit Stockholm bepaald op 23 April en de terugreis vangt aan op de avond van 28 April na een on officieel verblijf in Nederland gedurende de laatstgenoemde dag. In Doetinchem is Woensdag een luxe auto met vier inzittenden uit Terborg ge slipt ten gevolge van de gladheid van de weg. De wagen botste tegen een ijzeren lan taarnpaal. Alle inzittenden werden gewond. De 22-jarige mej. B., een zuster van de be stuurder is later aan de bekomen verwon dingen overleden. Van een andere inzittende die vastgeklemd zat in de wagen is de toe stand ernstig. Volgens radio-Warschau is voor het geredht van Silezië (Gliwice) een proces be gonnen tegen leden van de „Schwarzer Wolf". Deze groep, die op Pools gebied in structies van de Amerikanen en van Ade nauer opvolgden, had op het punt gestaan over te gaan tot recrutering van meer leden en het aanleggen van wapenopslagplaatsen. Het gewezen lid van de ..Hitler-Jugend". Manfred Lucia, had de leiding en Ernst Ro- zek, een gewezen soldaat van de ..Wehr- mjacht" had de verbinding onderhouden met een spionnage-centrum in West-Duitsland. aldus deze Poolse zender. In de Verenigde Staten is een nieuwe atoomreactor gebouwd, die volgens deskun digen voor een waarde van 100.000 dollar kan omzetten in energie ter waarde van 30 millioen dollar. De reactor verbruikt Tho rium, dat veel minder schaars is dan ura nium. Dank zij deze goedkope energie zou de wereld in een werkelijk land van belofte kunnen worden veranderd, als het waar is. ABONNEMENTSPRIJSLosse nummers 6 cent Kwartaal-abonnement Axel binnen de kom f 1,55 Andere plaatsen i 1,75 Buitenland f 2,00 ADVEETENTIEPÏIJS. Bi] contracten belangrijke Ingezonden Mededelingen 3 Kleine advertentiën (maximum 70 cent iedere regel *Als U in het gebied van een gemo derniseerd 4-programma-net woont. geeft storingvrije studioklank s

Axelsche Courant | 1955 | | pagina 1