in moöb€R. t€RUQ >4 PHILIPS gheidl de zu'ini UIT ONZE OMGEVING AXEL BESCHERMING BEVOLKING. De storm, die vorige week over ons land heeft gewoed, heeft opnieuw aangetoond hoe de toestand plotseling critiek kan worden. Overal in ons land was er zorg o£ de dij ken het wel zouden houden. In onze omge ving bleek in de Nieuw Neuzenpolder en bij Zeedorp (Ossenisse) schade aan de dij ken te zijn gekomen. De dijkwacht heeft hard gewerkt om de schade zo gauw mogelijk voorlopig te herstellen om erger te voor komen. De in de loop van dit jaar opgerichte dijk wacht is in actie geweest en heeft zijn nut reeds bewezen. Op de dijken werd gesur veilleerd en h'ier en daar waren groepen dijkwachters verzameld om bij eerste oproep naar de bedreigde punten te kunnen ver trekken. Sommige dijkwachters waren voor zien van mobilofoons, zodat voortdurend contact kon worden onderhouden met de commandopost van de B.B., waar men ieder ooenblik van de stand van zaken op de }te werd gesteld. ok uit onze gemeente is nog een groep de B.B. gewaarschuwd om zich paraat ouden om bij eerste oproep te hulp te n ïen snellen. et grote nut van een goede organisatie wel gebleken. e organisatie Bescherming Bevolking :s paraat. /aar blijven de vrijwilligers om«het no- aantal -in onze gemleente vol te maken leidt U aan, mannen, die bereid bent te en als de nood er is Wacht niet tot gen, maar doe het nu Hen goede organisatie met goed gereed- chap en materiaal en met geoefende man ie i, die hun taak kennen, kan veel meer esteren dan wanneer in los verband moet orden opgetreden. n daarom moet de B.B. nü opgebouwd orden. Vrijwilligers vóór! Doe mee, met de B.B. Aanmelding kan 1 stadhu'ize geschieden. FEUILLETON. door HENK VAN HEESWIJK naar een motief van L. K. v. d. Linden lampen Veel licht, zuinig en laag in prijs I Last van zenuwen? v. j. ZONDAGSCHOOL - KERSTFEEST. ''oveel animo bestaat er alhier voor het mooie l idagschoolwerk, dat voor het Kerstfeest telken- de Hervormde Kerk moet worden benut om de ïar honderd kinderen' en nog meerdere belangstel de ouders plaats te kunnen bieden. Dok Maandag was dit weer het geval en het was its nog drukker dan vorige jaren. De gebruikelijke tvertellingen wisselden de stemmingsvolle Kerst- ■ren af en de traditionele Kerstboekjes met aar- e kinderverhalen bleven weer niet achterwege, zo als de sinaasappelen *>n al het andere lekkers, -oals altijd prijkte er weer een enorme Kerstboom r het gebouw en in deze sfeer vlogen weer een paar i rjes om eer men er erg in had. En zo benoorde deze geslaagde Kerstviering weer tot het verleden. KERSTUITVOERING „ASAF". e traditionele Kerstuitvoering van het Chr. Gem. r „Asaf vond wegens omstandigheden ditmaal pas 1 .ndagavond plaats in het gebouw der Geref. Kerk" de Kerkdreef. Een bevredigend aantal belang- 30) een avond kwam Nol van zijn werk en ging hij, rgewoonte even kijken om het hoekje van de •gazijndeur, of Nora er ook was. Doch hij zag al- Peters, die op een zak zat en een sigaret rookte, s wat stren-t verboden was, want Nora wilde niet, 1 er in het miqazijng erookt werd om het brand- aar zoveel moge'.-.i kte beperken. Even later kwam i in de kamer. Na), die een sigaret had opge ien, begroette zijn vro*.w en kuste haar. den jij in het magazijn gtweest 7" vroeg ze. k Ja, dat wil zeggen'ik heb even om het <je gekeken, of jij er was." k was in de winkel. Was er iemand in het azijn 1" „Ja, Peters." „O, juist." Nora had geconstateerd, dat er gerookt was en even later kreeg Peters een standje. Deze zon op wraak. Het stond bij hem vast, dat Nol hem gezien en verraden had. „Ik zal hem wel eens krijgen," dacht hij nijdig. Maar hij kreeg er voorlopig de kans niet toe. Eind October was de verbouwing gereed en op een Zaterdagmiddag zou de vergrote zaak heropend worden. Er waren bloemen en voor deze gelegenheid had Nol zich in zijn nog steeds ongebruikte witte jasje gestoken en prijkte met de beide andere bedienden achter de toonbank. Er was veel publiek en er werd tot over elven verkocht. De politie kneep een oogje dicht en toen Peters eindelijk de knip op de winkel deur deed en de gordijnen liet zakken, loosden allen een zucht van verlichting. Zonder uitzondering was men doodop, Nora niet het minst, al liet ze niets merken. Ze wilde, nadat het personeel uitbetaald was, nog de kas opmaken, maar Nol nam beslist de boe ken uit haar handen en zei „Het is nu welletjes, beste kind. Maandag komt er weer een dag." „Jawel," antwoordde ze koppig, „maar dan is er weer ander werk." „Maar dan zijn er ook weer twee bedienden. En nu gaan we nog een kopje koffie drinken en dan naar bed. Dit zou de sterkste kerel niet vol houden op de duur. Laat staan een vrouw." Ze keek hem verontwaardigd aan. „Nou, denk maar niet zo min over me Ik sta mijn mannetje als het moet." „En wel twee ook, als het moet. Dat weet ik, maar nu gaat het licht uit en jij gaat mee naar achteren. Vandaag of morgen val je er bij neer en wat dan? Gebruik je verstand een beetje." Ze liet zich meenemen naar de kamer en Nol draaide de winkellichten uit. Toen hij zich omdraaide om achter haar aan naar de kamer te gaan, kon hij zijn vrouw nog juist opvangen ze was flauw ge vallen. Vlug droeg hij haar naar de divan en liep toen naar de keuken, waar hij een spons nat maakte. Daarmede bevochtigde hij haar slapen en polsen, maar toen ze niet bij kwam, ging hij naar het kantoortje en belde de dokter op. eDze was nog op en beloofde terstond te zullen komen. Intussen was Nora weer bij kennis gekomen en Nol ,die met een grimmig gezicht binnenkwam, zag met een zucht van verlichting, dat ze weer overeind zat. „Zo, zei hij, „wie heeft er r.u gelijk, jij of ik Maar nu is het afgelopen, jongedame. Je zou op die manier gauw de weg van je vader gaan eni daarvoor za lik een stokje steken. Blijf rustig zitten zo meteen komt de dokter." „eD dokter Ben je nu helemaal Ik was mis schien een beetje duizelig. Het betekent immers niets. Het gezin, dat U hier in het halfduister om de tafel ziet geschaard, koestert een schone wens. Deze mensen willen de vol gende zomer een vacan- tiereisje naar Zwitserland gaan maken. Daar sparen zij nu voor op allerlei manieren. Maar helaas op één post sparen zij averechts. Zij menen na melijk zuinig te zijn door onvoldoende licht te branden. Het tegendeel is waar. want slecht ilcht is duurt Aan een reisje naar Zwit serland moet U maar niet meer denken, als het van deze averechtse „bespa ring" moet komen ten minste. Alleen goede lampen zijn zuinige lampen I Met goede lampen bent U altijd beter en voorde liger uit. Dat bewijzen de Philips lampen over duidelijk. Ten eerste ge ven ze méér licht, ten tweede zijn ze laag in prijs en ten derde uiterst zuinig in 't gebruik. In alle lichtpunten horen daarom Philips lampen. De lampen die U wér kelijk geld besparen I De sleer In Uw zit» en woonkemerwordt noo gezelliger door Ret zachte licht van de Philips „Argenta" lampen. stellenden was aanwezig toen de voorzitter, de heer J. Koster deze avond opende door gemeenschappelijk te laten zingen Gezang 23 6. Vervolgens las hij een gedeelte voor uit Lucas 1 46—55 ,een schriftgedeelte dat als Latijnse tekst werd toegepast in het „Magnificat" van Dietrich Buxte- hude. dat als hoofdnummer op deze avond door ,Asaf' zou worden uitgevoerd na in gebed te zijn voorgegaan. Hierna zong men gemeenschappelijk het Cantus firmus „Komt allen tezamen" waarna het koor, onder leiding van de heer P. C. Brakman op haar bekende verdienstelijke wijze een viertal nummers, w.o. twee liederen uit „Valerius Gedenckklank" ten gehore bracht (a capella). Het uit ruim 30 leden bestaandemeisjeskoortje van „Asaf" is er in het geheel geen animo onder de jongens kwam daarop voor het forum, om even eens onder 's heren Brakmans leiding enige liederen uit te voeren. Ook dit onderdeel van het programma verliep vlot en correct. De dirigent gaf daarop op het orgel een drietal korte compositie's ten beste n.l. „Nun komm, der Heiden Heiland", van D. Buxtehude en „In dulce jubilo" en „Preludium in G" beide van J. S. Bach. Bekwaam organist als de heer Brakman is waren deze nummers wel van het allerbeste wat wij op deze avond te genieten kregen. Op talentvolle wijze ver tolkte hij deze achtereenvolgens voor het aandachtig gehoor op deze derde Kerstavond. Andermaal volgde het kinderkoor ditmaal met een luchtiger getint programmatje, alweer van vier num mertjes, die eveneens zeer in de smaak vielen. Het gemengd koor besloot daarna de mooie avond met een drietal bewerkingen van de dirigent persoon lijk, n.l. Psalm 103, „Dag des toorns" en „Engelen zang" een eigen verklanking van het algemeen be kende Kerstlied „Ere zij God". Zij werden uitstekend en a capella vertolkt. Het glansnummer van „Asaf" was het eerder ge noemde „Magnificat" van Buxtehude. eD diverse ge deelten werden instrumentaal ingeleid en afgewisseld. Met veel bezieling werd dit werk van deze 17e eeuwse Duitse componist (van Zweedse origine) vocaal "ver klankt en zo kreeg deze avond een hoogst waardig slot. De voorzitter beëindigde deze geslaagde avond met dankgebed. KLEURKANARIESHOW VAN DE ZEEUWSCH- VLAAMSE VOGELVRIENDEN. Evenals vorige jaren gedurende de Kerstdagen is ook nu door bovengenoemde vereniging weer een grote Kleurkanarie-show georganiseerd die op Vrijdag 24 December en op de Eerste Kerstdag voor het pu bliek toegankelijk was. Deze tentoonstelling vond weer plaats op de bovenzaal van „Het Gulden Vlies". Het aantal inzendingen overtrof dat van vorige jaren weer in belangrijke mate. Het gaat met deze mooie en intens beoefende sport nog voortdurend crescendo. Vooral bleek dit ook in de kwaliteit van de in gezonden exemplaren in de veelgevraagde en geliefde soorten. Toen de jury haar omvangrijke keuringsarbeid had verricht was de uitslag hiervan als volgt Eigen kweek: le prijs W. Dieleman (met domi nant-wit) 90 punten 2e. I. den Exter (met brons groen) 90 pt. 3e. G. M. Borghstijn (met zilver-isabel) 90 pt. 4e. J. Baveko, Zaamslag (met oranje) 89 pt. Vrije klasse le. M. G. Borghstijn (met citroengeel) 91 pt. 2e. M. Wieland (met oranjerood), 90 pt. 3e. J. C. Baveko, vnd. (met citroengeel) 90 pt. Stammenklasse (4 vogels van gelijke kleur, eigen kweek) le. W. Dieleman (met dominant-wit) 353 pt. Vrije Stammenklasse (4 vogels van gelijke kleur le. J. C. Baveko, Zaamslag, 353 pt. Kampioen eigen kweek W. Dieleman met dominant- wit). Kampioen vrije kleur: M. G. Borghstijn (met ci troengeel). Kampioen vetstof W. Dieleman met dominant-wit. Kampioen Pigment: I. den Exter (met bronsgroen). Kampioen der gchel e tentoonstellingM. G. Borgh stijn (met citroengeel). Er waren 179 vogels ingezonden. Keurmeester was de heer R. van Roosmalen uit Helmond. Deze tentoonstelling mocht zich niet alleen reeds Vrijdag, doch ook op de Eerste Kerstdag in veler belangstelling verheugen. Met kennersoog werden door talrijke sportliefhebbers en fokkers de zeer vele prach tige exemplaren bewonderd. Zelfs was er van een, levendige handel in deze zoveel zorg en kennis ver eisende huis-zangertjes te spreken. Ter opluistering waren ook nog tal van siervogels, zoals parkieten etc. ingezonden. Een tombola tot gedeeltelijke dekking der kosten slaagde mede uitstekend. KERSTWEDSTRIJDEN „A.B.C." In haar clublokaal „Het Wapen van Zeeland" orga niseerde de Axelse Biljart Cllib Donderdagavond haar traditionele Kerstwedstrijden voor de leden. Er bestond hiervoor als steeds weer een flinke animo, want een 24-tal leden waren opgekomen om elkaar op het „groene laken" de palm der eer te be twisten in een serie wedstrijden waarvoor speciale spelregels en puntentelling waren waren ontworpen. Zoals gebruikelijk waren de prijzen in de sfeer van de Kerst en bestonden deze uit een vijftal rollades, vele Kerstkransen en verder rookartikelen. Met grote ambitie, maar vooral in een sportieve Bel hem gauw op en zeg, dat hij thuis kan blijven." „Ik bel niets op. Van dit ogenblik af beslis ik nu eens. Per slot van rekening ben je nu mijn vrouw en daarom heb ik het recht te waken voor je gezond heid. Je ziet er uit als een' vuil laken." „Och, onzinOverdrijf toch niet altijd De dokter kwam en adviseerde Direct naar bed. Daar onderzocht hij haar en toen hij weer beneden kwam, zei hij tot Nol„Geen zorgen, Van Veen. Er is niets bijzonders aan de hand. Alleenvan van daag af moet ze een beetje kalmer aan doen en mag geen uren meer achter elkaar in de winkel staan." „Wat mankeert haar dan dokter „Niets," antwoordde de arts lachend een ge zonde ziekte noemen wij zoiets. Als alles goed gaat, ben je het volgend voorjaar vader." „Lieve help, dokter De arts klopte hem op de schauder en lachte nog maals. „Dus ze doet wat kalmer aan, hé Ik kom nog wel eens kijken." Met twee sprongen tegelijk nam Nol de trap naar boven. Daar lag een vermoeide, maar lachende vrouw. „Zo, aanstaande vaderlijkt het je Ontroerd knielde hij bij haar neer en streek haar over de wangen „Nora, meidwat fijn hé Ze knikte .terwijl ze haar arm om zijn hoofd legde. ••Ikik zal nu wat rustiger aan moeten doen,hé Het klonk haast spijtig. Dat zul je zeker, moeder van Veen. Enfin, nu gaan we slapen en morgen praten we er nog wel eens over." Zondags was Nora weer helemaal fit, maar aan het ontbijt zei Nol „Zo gaat het niet langer, Nora. Morgen neem ik mijn ontslag op de werf. Dan blijf i kthuis. Hier is genoeg te doen, vooral nu. Dan kan ik ook een oogje in het zeil houden." Nora protesteerde. „Geen sprake van.. Jij gaat morgen weer gewoon naar je werk en ik doe het mijne. Ik ben niet van koekdeeg." „Dat klopt, maar wel van vlees en bloed. Boven dien mijn vrouw, begrijp je De firma Mansink moet nu maar een beetje op de achtergrond geraken. Ik steming gaf men elkander partij als gold het een kampioenswedstrijd. De eindklassering viel ten slotte als volgt uit le pr. M v. d. Have, 2e. A. Mattheeuws, 3e. J. Scheele, 4e. J. van Fraayenhove, 5e. J. de Rijke, 6e. H. de Feijter, 7e. Adr. van Riel, 8e. R. Dieleman, 9e. Ed. Tieleman, 10e. G de Rijke, lie. K. le Sage, 12e. A. de Putter, 13e. H. van Harn, 14e. J. de Putter, 15e. A. Hoogstraate, 16e. J. Gommers, 17e. S. de Feijter, 18e. K. v. d. Berge, 19e. C. Hoog straate, 20e. J. de Visser, 21e. L. Schauwaert, 22e. P. Groothaert, 23e. I. Groothaert, 24e. P. de Feijter. Het clublokaal was met het oog op dit Kerstbiljart- festijn volkomen in de sfeer ervan gebracht door een passende versiering, waarbij zelfs de Kerstboom niet ontbrak. Na afloop toen de prijzen waren uitgedeeld bleven alle deelnemers nog geruime tijd ~- tot in de kleine uurtjes in allergenoegelijkste stemming bijeen. KERSTFEESTVIERING VAN DE KLEUTERSCHOLEN. Ook op de Kleuterscholen alhier werd weer het Kerstfeest gevierd. De kinderen van de kleuterscool in de Nieuwstraat vierden Donderdag het Kerstfeest, waarbij door de kinderen kerstliederen werden ge zongen en spelletjes gespeeld. Het feest werd gevierd in „Het Centrum" waar een imposante kerstboom het nodige tot de sfeer van dit feest bijdroeg. Het kerstverhaal met de blijde bood schap werd op voor de jeudige kinderen bevattelijke wijze verteld. He spreekt welhaast vanzelf dat ook vele moeders deze feestelijke viering bijwoonden, zo dat de zaal flink was gevuld. Ds. Pennings opende deze Kerstmiddag, terwijl de voorzitter van de schoolvereniging, de heer A. H. van der Lee de middag sloot. De kinderen mochten allen een Kerstsurprise in ontvangst nemen. Ook de Kleuterschool in de Ds. Jan Scharpstraat vierde dit feest, eveneens Donderdagmiddag en ook hier vanzelfsprekend in aanwezigheid van vele moe ders. Het Kerstverhaal vormde de hoofdschotel, ter wijl gemeenschappelijk kerstliederen werden gezongen en verder ook een tractatie voor de kleintejs dit fees telijk gebeuren extra luister bijzette. PREDIKBEURTEN. Donderdag 30 December 1954. Geref. Gemeente. 6.30 uur n.m. Ds. L. Rijksen, van Middelburg (Oudejaarspredicatié). Mijnhardt's Zenuwtabletten helpen "U er overheen. neem mijn ontslag en daar blijft het bij. En probeer me nu maar niet tot andere gedachten te brengen, want het gebeurt." Nora zuchtte, maar in haar hart was ze blij, dat hij eindelijk tot dit besluit was gekomen. Hoofdstuk 3. VERWIJDERING. Begin April werd in Huize van Veen een zoon ge boren. Nora wilde, dat hij Dick genoemd zou worden, naar haar vader. En Nol, die in de wolken was, vond alles goed. Trots als een pauw liep* hij naar het ge meentehuis om zijn zoon aan te geven en daar trac- teerde hij alle ambtenaren op een dure sigaar. Des middags ging hij even op de motor naar de overkant en bracht het bericht van de geboorte over aan zijn vroegere slapie, Geurt, die hem van harte feliciteerde. Ook LLien wenste hem geluk en zei, dat ze gauw eens op kraamvisite zou komen. „Ik zal 'r een half varken meegeven," zei Geurt lachend. „Dat is goed voor haar." Nol ,die nu al enige maanden van de werf was, hielp van tijd tot tijd in de winkel, hield het maga zijn bij en regelde zo goed en' zo kwaad als het ging de aankopen. Maar dikwijls gebeurde het, dat er een bepaald artikel uitverkohct was en niet op tijd was aangevuld. Dat was voorheen nimmer gebeurd en Nol verzweeg het maar aan zijn vrouw. In stilte ver wenste hij Peters, die het had kunnen weten, maar die het verzuimd had te zeggen. Een enkele maal stuurde Nol de chauffeur dan snel naar de stad om het ont brekende te halen. Maar er waren zo verbazend veel artikel enin de winkel, dat Nol het onmogelijk bij kon houden. Nu bewonderde hij zijn vrouw, die het gehele bedrijf vrijwe luit het hoofd kende. Als ze een blikje zalm verkocht .monterde ze gelijk de voorraad en wist ze ook: er zijn in het magazijn nog twintig blikken er moet besteld worden. Drie dagen later was er weer nieuwe voorraad. (Wordt vervolgd)

Axelsche Courant | 1954 | | pagina 2