in öe moööeR. t€RUQ den van de heren Feijter-But èri Chr. Smies staan, waarachter zich de lóoiputten en ho- peny looistof bevonden. Ook deze industrie is uit*Axel verdwenen. Het schijnt, dat an deren dan de heer Smies niet zo bang waren voor het mond- en klauwzeer, want de heer A. F. Schieman en anderen maakten be kend, dat zij de vellen wel inkochten. Eind October werd de jaarlijkse veemarkt gehouden. De datum daarvan is sedertdien dus wel wat verlaat. Er werd in de gemeen teraad herhaaldelijk gestemd bij de benoe ming van keurmeesters, wat in ^die tijd een erebaantje schijnt geweest te zijn. Ook werd toen gesproken over het houden van een wekelijkse veemarkt, wat toch niet doorge gaan is. Mij trof ook een advertentie van de ge meente Zaamslag, waarin bekend gemaakt werd, dat verpacht zou worden de „gras- etting", dat is het gras, dat na de eerste maaiing weer groeide. Etgroen betekent na- groen. En verder weer een advertentie, waarin parapluie's werden aangeboden, voor heren vanaf 1.20, vor dames vanaf ƒ1.en voor kinderen vanaf ƒ0.80. Niemand hoefde dus toen in de regen te lopen en perfecte regen kleding zoals nu bestond er toen niet. De winkelier wa^,met wemig winst tevreden, daar de verdiensten van de koper geen grote uitgaven toelieten. De Prov. Stoombootdienst liet boten va ren van Terneuzen naar Borssele en verder naar Vlissingen en van Vlissingen naar Breskens. Maar des Woensdags voer er ook een boot van Breskens naar Hoofdplaat. Die dienst is gebleven tot Februari 1895, toen ze even werd gestaakt en later weer voortge zet. Vanaf December 1894 werden er twee bootdiensten in gelegd van Vlissingen naar Hoofdplaat. Ook was er des Woensdags en Zaterdags een stoombootdienst tussen Ter- neuzen en Hoedekenskerke. Er was een wagendienst (diligence) van Hulst naar Walsoorden en een spoorboot- dienst WalsoordenVlake. De middelen van vervoer besloegen een groot gedeelte van de achterzijde van de krant. Er reed een stoomtram van Vlissingen naar Middelburg, m|aar men kon ook met een stoombootje van Vlissingen naar Middelburg door het kanaal, terwijl ik mij herinner, dat men met een boot, het z.g. Pennybootje kon varen van de slui zen van Vlissingen naar de stad. In de berichten „Buitenland"' werd gemeld het overlijden van Czaar Alexander van Rus land en de verovering van Port Arthur door de Japanners op de Chinezen. De keizer van China vond het onbegrijpelijk, dat de reus China de dwerg Japan niet kon verslaan, zo werd er nog bij vermeld. HET PAPIEREN BOEK. De papieren boeken zijn precies op tijd gekomen, anders hadden wij niet meer ge weten wanneer wij het Kerstfeest moesten vieren. Heel lang geleden kenden de mensen haast geen ander boek dan het boek der natuur, waarvan de hoofdstukken de jaar getijden en de bladzijden de dagen zijn. De mensen lazen het met zeer veel aandacht en leerden er telkens uit wat zij moesten doen. Daarom begrepen zij ook, dat de kortste bladzijde van het boek een heel bijzondere was. Het was een bladzijde die een keerpunt betekende in het nauurverhaal. Donker was het, maar het zou nu weer lichter worden, steeds lichter. En zij begrepen ook, dat dit lichter worden maar niet zo vanzelf g'ing het moest te danken zijn aan een hemels wezen, dat hoog uit het eindeloze licht zijn glans hier kwam ontsteken. Daarom vierden zij omstreeks die dag de geboorte van het goddelijk Kind in Bethlehem. Maar de wereld veranderde, want er wer den allerlei dingen u'itgevonden waardoor de mens van het boek der natuur vervreemdde, Hij maakte kunstmatig lichthij be hoefde maar een knopje om te draaien oi hij veranderde de nacht in een stralende dag, Hij stak zijn kachel aan en de winter in zijn huis werd zomer. Hij bouwde warme glazen huizen waarin 's winters de heerlijkste lente bloemen bloeiden. Hij vond zoveel uit, dat hij het boek van de natuur dat dacht hij ten minste niet meer nodig had. Maar op een gegeven ogenblik mefkte hij toch, dat hij het niet helemaal missen kon. Hij ging er weer in lezen, m,aar alleen voor zijn plezier hij trok naar buiten voor vermaak en ont spanning. Maar écht er in lezen deed hij toch n'iet, want hij wist uit zichzelr nog wat de kortste of de langste dagwas Gelukkig hadden wijze mannen het in boeken voor hem opgeschreven. Het Kerst, feest was in kostelijke geschriften vastge legd enieder jaar kwamen er sindsdien meer Kerstboeken bij, telkens weer om ons te herinneren aan de geboorte van het Licht, Of zij even rijk zijn als het boek der na tuur, waarin de mensen vroeger lazen Dat hangt er van af hoe U ze leest. Wanneer U slordig leest, wint LI noo'it iets leest U aandachtig met evenveel aandacht alt de natuur en het goede boek verdienen - dan wordt U zeker een licht ontstoken it veel dat U vroeger duister was. Gabriël Smit. BEKENDMAKING. UIT ONZE OMGEVING AXEL FEUILLETON. door HENK VAN HEESWIJK naar een motief van L. K. v. d. Linden UIT DE OUDE DOOS. XXI. Dat er wel geprobeerd werd enige in dustrie in Axel te krijgen blijkt wel uit het volgende In 1894 werd begin October op de Sas sing ingericht een zuivelfabriek. Deze onder neming telde 13 leden met ongeveer 70 stuks melkvee. Zeker door het geringe aantal le den, misschien ook doordat er minder koeien gehouden worden en een verkeerde inrich ting is deze fabriek langzamerhand achter uitgegaan en daarna opgeheven. Ook trof mij een advertentie van de heer M. A. Smies in de Kerkdreef over het niet meer inkopen van huiden en vellen. Dit moet maar een tijdelijke stopzetting van de inkoop geweest zijn in verband met het heersen van het mond- en klauwzeer. Oudere Axelaars zullen zich met mij de leerlooierij van de ondernemende heer Smies nog we lin het geheugen kunnen brengen met de huidenzouterij en drogerij in het pand in de Kerkdreef, waar nu gedeeltelijk de pan- DIENSTPLICHT Uitspraken inzake vrijstelling. De burgemeester van Axel brengt ter algement kennis, dat een uitspraak op aanvraag om vrij stelling van dienst als gewoon dienstplichtige, welk; uitspraak is gedagtekend 13 December 1954, ter secre tarie van deze gemeente voor eenieder ter inzage ii geleqd. Tegen elke uitspraak kan iedere belanghebbend! uiterlijk die tiende dag na de dag van deze bekend- making in beroep komen. Het verzoekschrift, waarbij beroep wordt ingesteld, moet met redenen omkleed zijn. Het behoeft niet ge zegeld te zijn. Het moet worden ingediend bij de burgemeester, ter secretarie van deze gemeente. De burgemeester zorgt voor de doorzending van het verzoekschrift aan de koningin, die op het beroep beslist, na advies van de raad van state, afdeling vooi de geschillen van bestuur. Indien de ingeschrevene, wie de uitspraak geldt, buiten Nederland verblijft, kan, voor zover het door deze in te stellen beroep betreft, met overschrijdnj van de termijn van 10 dagen genoegen worden ge nomen. Zolang omtrent zodanige overschrijding geen beslissing is genomen, wordt de uitspraak na het ver loop van de termijn van 10 dagen als onherroepelijl beschouwd. Axel, 17 December 1954. De burgemeester van Axel, VAN OEVEREN. COMITÉ KANKERBESTRIJDING. Vrijdagavond werd ten gemeentehuize alhier door burgemeester van Oeveren het plaatselijke comité tot steunverlening aan het Koningin Wilhelminafonds ge ïnstalleerd. In een korte toespraak, wees de burgemeester op de grote betekenins van het werk der kankerbestrij ding, de ernst van deze ziekte en de verschillende in- stantiec, die hieraa n reeds meewerken of steun ver lenen. Hij eindigde met de hartgrondige wens dat het comité hier ter plaatse vruchtbare arbeid zal mogen verrichten in het belang van de volksgezondheid. Het comité, dat is samengesteld uit vertegenwoor digers van verschillende richtingen en organisaties in onze gemeente, ging daarna over tot de verkiezing van een dagelijks bestuur. Gekozen werd tot voor zitter de heer A. C, van Houte, tot secretaresse mevr. C. W. Mattelé-Schepens en tot penningmees- teresse mevr. C. Smies-den Doeledr. Verder werd reeds besloten om in Februari a.s. een propaganda-vergadering te houden, waarin de film over de kankerbestrijding zal worden vertoond. Deze vergadering is bedoeld als een inleiding tot de leden werfactie die daarna zal worden gevoerd. Te zijner tijd zal een dringend beroep worden ge daan op de inwoners om deze actie zoveel mogelijk te steunen. PLATTELANDS-AVOND VAN L.J.G. EN Z.P.M. Hoe langer hoe meer en van jaar tot jaar in toe nemende mate kenmerken zich de jaarlijkse feest avonden van de in de L.J.G. en de Z.P.M. georga niseerde jongeren zich tot ware evenementen. Strikt genomen kan men spreken van een echt- intieme familie-sfeer en hier zien wij in de ruimste zin van het woord dan ook de bloem van het agra rische „land van Axel" bijeen op deze avonden. Zo was het ook weer Vrijdag toen voorzitter Jac. de Feijter van de afdeling Axel van de L.J.G. het bijna eivolle „Centrum" met enige uit het hart ge grepen woorden verwelkomde. Bijzonderlijk gold deze begroeting de vooraanstaanden van Z.L.M. en sym pathiserende jongeren-bestuurders, de Bond van Plat telandsvrouwen, mitsgadigers de vertegenwoordigers van het gemeentebestuur van Axel, in de meeste ge vallen met hunne dames. Ook de mede-aanwezige auteur van het op te voeren toneelstuk de heer D. van Es met zijn echtgenote deelden in deze warme verwelkoming. Hierop kreeg het veelhonder-koppige auditorium wij zagen talrijke bussen en vele luxe auto s uit wijde omtrek in een als het ware non-stop-tempo een rijk aan afwisseling en attractie s zijnd programma te aanschouwen, dat bestond uit tableau s, volksdans, sketches, het populaire „Trek aan de Bel"-experiment, waarbij de muzikale en vocale aanleg der deelnemers werd getoetst en nog vele andere leuke dingen in de vorm van conference's, pittige gedichten etc. Een repertoire dat terdege alzo in de smaak viel en het was dan ook spoedig tijd om te pauzeren. Eer men er aan dacht zelfs. Na de pauze kwam het hoogtepunt van deze avond, want het was duidelijk dat zich hiernaar de belang stelling in bijzondere mate richtte. „Ik wil niet meer lopen! Deze enigszins sombere titel, van een in zeker op zicht in tendentieuze vorm geschreven geestes-product, was het niet van dramatische inslag te ontbloten ge geven. De verwachtingen waren dan ook zeer hoog gespannen. Een uit Indië teruggekeerde dienstplichtige soldaat, een zoon van een welgestelde boer ,is de dupe ge worden van de krijgs-operaties. Getroffen bij een bom aanval wil het met zijn benen niet meer en hij is 28) Boer van Gent bekeek een van de koeien en zei tegen zijn kersverse schoonzoon„De roodbonte is morgen aan de telling, Geurtje mag vanavond wel even opletten." En Geurt, ineens belagstellend, ant woordde „Ik zal vannacht ook nog wel eens even kijken. Dat komt net mooi uit." Waarop Lien een kleur kreeg en Van Gent in een lach schoot. Maar dat haden de anderen niet opgemerkt. Hoofdstuk 2. VAN DE WERF NAAR DE ZAAK. Twee dagen na het huwelijk arriveerde de nieuwe vrachtauto. Nora liep naar buiten om de aanwinst te bekijken. Met forse letters stond er op geschilderd „Firma Mansink. Grossierderij in Koloniale Waren. Papendrecht." De jonge vrouw liep eens rond de wagen en knikte goedkeurend. Dat zag er behoorlijk uit, geheel zoals ze opgegeven had. En als de metselaars nu eens een beetej opschoten, kon over enkele dagen ook de garage naast de winkel gereed zijn. Tot zolang moest de wagen maa rin een garage gestald worden. Toen Nol 's avonds thuis kwam, moest hij eerst de wagen bewonderen. Hij was vol lof en aan de maal tijd zei hij tot zijn vrouw,,Als je vanavond een beetje bijtijds klaar kunt zijn, kunnen we wel een ritje maken." „Nee, dat is niet mogdlijk," antwoordde N]pra, een deerniswekkende jongeman, die in een invaliden wagentje moet worden voortbewogen. Af en toe lijkt het of zijn psychische vermogens be denkelijk verstoord zijn. Maar hij kan ook bui tengewoon scherpzinnig zijn en vlijmend sarcastisch als het ware cynisch in zijn levensbeschouwing. In zijn sombere buien dan Toch blijft zijn algemene kijk op het leven in al deze bitterheid zuiver realistisch en wat meer zegt objectief, vól begrip, menselijk. Hij heeft de inhoud van het leven leren verstaan en meer begrip gekregen dan al zijn naaste lotge- nooten en familieleden. Zijn hart is liefdevol en hij wordt zelf ook verliefd Deze „grote" liefde leidt tot dramatische conflicten. Zijn vader is een echte dorps-potentaat, een orthodox christen, die ten slotte toch ook op twee gedachten blijkt te hinken. Wanneer al de hieruit voortspruitende huiselijke perikelen hun hoogtepunt hebben bereikt breekt het betere inzicht ten slotte baan bij de vader en dit leidt tot een algemene verzoening. Er kwam weer vreugde en geluk in het huisgezin en het op de planken maar zelden te ontberen „happy end' bleef niet uit. Het waren vooral mej. Jo den Hamer, als „Zuster Jacqueline", de verpleegster, met de heren D. de Visser, als „Huib Groothart", de invalide jongeman en Jac. de Feijter als „Wannes Kleinepier" de oudste arbeider van boer Groothart, die op deze avond de grootste triomfen oogstten. Hun prestaties deden niets af aan veel ander goeds op deze bijzondere avond van plattelandsdilettantenkunst. Allen speelden naar beste kunnen Geen wonder dat bij het einde een ware ovatie het deel was van alle executanten, de regisseur en de auteur, die met het volle ensemble bij open doek nog werden gehuldigd. Met mevr. en de heer van Es, werd ook de heer Sol als regisseur bedacht voor zijn kun dige leiding. Dit geschiedde door mej. Suus de Putter, presidente der afdeling Plattelandsmeisjes. Last but not least rest nog een woord van bijzondere lof voor het L.J.G.-orkest uit Hoek met zijn jodel- kunstenaar en beide zingende partnerinnen. Een prettige, echt landelijke avond in familie-sfeer met de gebruikelijke tombola als sluitstuk. Zaterdagmiddag volgde nog een welgeslaagde re prise voor de ouden van dagen. BENOEMD. Tot lerares aan de Landbouwhuishoudschool (alhier is benoemd mej. C. J. Knieriem te Barendrecht. „want Jan moest straks nog naar Rotterdam, suiker en koe khalen. We halen nu alles zelf, zie je Nol haalde zijn schouders op. „Zoals je wilt," ant woordde hij. Na het eten ging hij in zijn hoekjje zitten om de krant te lezen. Maar Nora was alweer in de winkel, waar ze tot bij negenen bleef. Even had ze tijd om een kopje koffie te drinken, toen de vrachtauto kwam. Op een holletje ging ze naar het magazijn om aan wijzingen te geven voor het plaatsen van de balen suiker en de kisten koek. De nieuwe chauffeur bracht de wagen naar de garage en Nora zat nog een uurtje de administratie bij te werken. Het was elf uur toen ze gereed was. Terwijl ze samen een tweede kop koffie dronken, vroeg Nora„Zullen we nog een wandelingetje maken Nol keek zijn vrouw verwonderd aan. „Lieve kind, zou je niet naar bed gaan Anders ga je op de duur dezelfde weg als je vader. Je moet wel doodop zijn. Hoeveel uren maak je wel op een dag 7" Ze haalde haar schouders op. „Daar let ik niet op dat weet ik niet. Enfin, als je geen zin hebt „O, zin, zin altijd. Maar ik ben nu je map en moet een beetje om je gezondheid denken, vrouwtje," Ze lachte. „Zeer xfcrplicht, heer gemaal. Maar ik ben nog zo fit als wat. Wat denk je wel van me Ik ben nog geen zestig 1" Doch ze ging toch niet meer naar buiten en ge armd stapten ze naar boven, nadat Nol voor en achter de deuren had gecontroleerd. eD volgende morgen was ze alweer voor dag en dauw op en toen Nol beneden kwam om tte ont bijten ,was Nora in het magazijn bezig de artikelen klaar te leggen, die naar de winkel moesten. Het pakje brood, dat Nol meenam naar zijn werk, stond al klaar en Nol ontbijtte in zijn eentje. Vóór hij op de motor naar Alblaserdam vertrok, ging hij nog even naar het magazijn, maar omdat de chauffeur er ook al was, bepaalde hij zich tot een vluchtige kus en vertrok. Een paar maanden gingen voorbij en de grossier derij van de firma Mansink begon bekend te worden. Nora had zich bij een grote aankoopcombinatie aan gesloten en kon nu tegen scherp concurrerende prijzen inkopen. De afstanden, die de vrachtauto maakte, werden steeds groter en het aantal klanten, meest kleine kruideniertjes op het platteland, groeide ge stadig. De winkel, die zo langzamerhand te klein begon te worden, kreeg nu de volle aandacht van de ondernemende zakenvrouw. Ze belde een architect op en vroeg hem advies. De man kwam, bekeek het pand en legde na een paar dagen zijn plannen voor. De zijkamer, die zelden gebruikt werd, bij het winkel gedeelte trekken en de toonbanken anders opstellen. Dan zou een grotere ruimte voor de klanten ontstaan en inpladts van twee, kreeg de zaak bovendien drie etalages. Het derde' voordeel was tevens, dat er ook meer ruimte kwam voor de waren. Nora vroeg een kostenberekening en toen deze haar getoond werd, fronste ze wel even haar wenkbrauwen. Maar ze wist dat de kost voor de baat uitging en na enkele be sprekingen gaf ze haar toestemming. In Juli waren de plannen geheel op papier gereed en eind Augustus zou met de verbouwing begonnen worden. Op een Vrijdagavond, toen ze pas in bed lagen, vertelde Nora haar plannen. Nol luisterde en ant woordde slechts „Het is jouw zaak, Nora, dus je kunt er mee doen wat je wilt." De jonge vrouw draaide zich naar hem toe en keek hem verwonderd aan. „Je zegt dat op een toon, alsof je gepikeerd bent. Staat het je soms niet aan „Waarom niet Natuurlijk heb je groot gelijk, dat je gaat verbouwen, als je van mening bent, dat de winkel langzamerhand te klein wordt. Het verwondert me alleen maar, dat je het me nu pas vertelt, nu je alles al in kannen en kruiken hebt." „Had ik jouw advies dan eerst moeten vragen 7" vroeg ze een beetje scherp. „Lieve kind, ik heb niet het minste verstand val verbouwingen en ik neem aan, dat die architect ter zake kundig genoeg is. Maar het zou toch niet tevei moeite geweest zijn, meenik, om even aan je man tl zeggen „Nol, ik ben van plan om te gaan ver bouwen." „Nou, dat zeg ik toch „Ja, nu alles op papier staat. Voordien heb je t met geen woord over gerept tegen me." „O, ik dacht, dat het je niet interesseerde.'' Nol legde zijn arm om haar heen en zei, haar die) in de ogen kijkend „Beste meid, ik heb belangstel ling voor alles, wat jouw zaak betreftdat weet ji wel. Alleen heb ik er geen verstand van. Laten w elkaar alsjeblieft goed begrijpen. Ik wens je v« succes met je verbouwing." „Dank je wel, van Veen. Laten we nu maar gaai slapen, want morgen is het weer vroeg dag. Welt! rusten." „Ja," herhaalde hij, morgen is het weer vroeg dag. Ei< hij trok het licht uit, waarna hij zich op zij) andere zij draaide. Een maand later zat Nol op een Zaterdagmidda rustig de krant te lezen, toen Nora even binnen wipti „Nol, haal jij eens even een kist met rollen beschuit we hebben er geen enkele meer in de winkel en hl staat zo vol volk, dat niemand tijd heeft om het t halen. Toe Kwiek stond hij op. „Maar dat spreekt toch van zelf, Nora. Waar staan die kisten „Naast de balen witte basterd. Maar doe het eve vlug, want twee klanten staan er op te wachten." Nol liep naar het magazijn, waar hij maar spora dischj kwam en bekeek de verschillende kisten zakken. Op goed geluk af opende hij een kist, mal die bevatte ontbijtkoeken. Een andere kist was let en in een derde zaten blikken biscuit. (Wordt vervolgd)

Axelsche Courant | 1954 | | pagina 2