t€RUQ in öe moööeR. Thermogene 5 doktoren het misbruik van laxeermiddelen waarschuwen tegen UIT ONZE OMGEVING AXEL FEUILLETON. RHEUMATIEK... Een znil van vuur en schrijnend zuur van diep nit Uw maag tot hoog in de keel 1 I Een p te, ee levern houte kleun De augu de snij kant kaas 6 dri in iedere di met leverw telen. Iedei gurk prikk Kop laurit knol, 15 gi rine, (5 ei de jt De kop water, zou en selderij brengen e 2 uur latei Het spe bakken. D het spekvi boter of m en knolsel op het laa onder roe scheutjes toevoegen aan de kot afmaken i en eventu De soep ei en opdiei vlees die kan men bij geven, dienen. H ham gebri 250 200 lepe De bisc vet op et De cacao en hierbij ten.Vandi de rest v.e De massa uitstorten oVale vor laag het ren en d« van een i laags tek oplichtem nenappel overdoen taartkraa nengroen 2 v< 125 rin< Het v.l heet latei rondwenl weg te t in 25 mir met een pan nem< hoeveelh met een van de p delen zijl 1 k of tor "Ret k< en met met mos rine zo 1 gint weg bruin br; voegen c maken, s meebakk het koni lijk van konijn u: afmaken BOEIENDE CAUSERIE MET LICHT- EN KLANKBEELDEN VOOR DE Z.V.U. Voor de afdeling Axel van de Z.V.U. trad alhier op de heer K. J. Junius Ingerman uit Haarlem, met het belangwekkende aangekondigde onderwerp „Ex ploratie door Centraal-Afrika." Meer in het bijzonder betrof deze boeiende weer gave van reisindrukken en onderzoekingen de nog niet blootgelegde oerwouden en woeste gebieden van Belgisch Congo en wel voornamelijk Ruanda-Urundi. Het doel van sprekers actie is vooral, meer sym pathie en liefde te wekken Voor de gekleurde even mens, i.e. de negers. Spreker sprak als vertrouwde vriend en geestver want van dr. Albert Schweitzer. Deze beroemde El- zassische godgeleerde en medicus heeft in verband met zijn consequente interpretatie van Jezus leer in deze landen sedert 1913 titanenarbeid verricht. Zo algemeen heeft hij de ook voor onze tijd ten volle haar waarde behoudende zedenleer van opofferende liefde tot de zwarte medemens (in het bijzonder) be wondering afgedwongen in de gehele wereld, dat hem de Nobelprijs werd verleend. Orthodoxe mensen mo gen wel eens terdege bedenken wat het zeggen wil, de naaste lief te hebben Niet alleen des Zondags, doch altijd. Het doel van Schweitzer is er in de eerste plaats op gericht in practijk in streken als Midden - Afrika (alsook elders in koloniale gebieden goed te maken, wat de blanke mens verknoeid heeft. Ieder een die geen 20 jaar b.v. in Indië is geweest ontneemt spr. het recht ,om over de mensen en toestanden in die streken te oordelen. Dit geldt ook voor Rusland, dit geldt meer in het bijzonder voor de koloniale ge bieden als de Congo. Zijn ervaring in alle wereld delen opgedaan is dan ook niet vleiend en luidt „Wij moest enons als Christenen schamen onder de vlag van Jezus Christus te varen. Onze plicht is alle mensen lief te hebben Schrijnende toestanden schetst hij over de behan deling van de negers, b.v. in Zuid-Afrika, waar het tot bloedens toe straffen en mishandelen niet eens valt onder de strafbare feiten. Zo zijn wij met onze hardheid, wijsheid en vroomheid in zeer vele geval len tegenover onze zwarte broeders. Onze „bescha ving" is meestal een vernisje. Het duidelijke bewijs van onze „niet-beschaving" is b.v. de toepassing van de atoom-energie! Waaraan en waartoe hebben wij die in de eerste plaats besteedt 7 Om onze medemens te vermoorden Wij behoeven niet op die „stinkende" negers te schimpen, daar wij zelf in niet mindere mate stinken met al onze „Nivea" en andere créme-soorten. Spr. heeft door ervaring van vele jaren in alle delen van de wereld, maar inzonderheid door zijn geestverwant schap met Schweitzer, de negers van Congo en Mid- deni-Afrika leren liefhebben. Als Nederlanders brengen wij het er getuige b.v. Indië heel wat beter af dan Engeland en Amerika, die er niets van schijnen te begrijpen en veelal ge speend zijn van emancipatie-drang. De Belgen daaren tegen, geschrokken waarschijnlijk van de toestanden bij ons in Indië, tonen hier een groter mate van be grip. Spr .is vol lof over de grote trouw en aan hankelijkheid van de negers. Slechts verbetering der sociale toestanden en een zuiver Christelijke behan deling op werkelijke liefde berustend zal in dit op zicht dit doel benaderen. Daarop ging hij over tot het vertelleh van een deel van zijn enorme schat van opgedane ervaringen, bij de exploratie van de oerwouden en woeste streken rondom de Kivioe, Uganda en het Victoria Meer. Zo boeiend was deze causerie waarin de grootste en kleinste mensenrassen (Pygmoiden en Pygmeeën) werden geschilderd, dat het auditdrium als aan de lippen hing van deze ongekunstelde en realistische spreker, die over grote oratorische gaven - bleek te beschikken. Op waarlijk fascinerende wijze besprak hij de onvergelijkelijke floraen fauna van dit nog slechts voor een zeer gering deel in cultuur ge brachte gebied. De enorme vruchtbaarheid van de blootgelegde humuslagen in deze gebieden, waar zijn kinderen hele jaren door aardbeien aten en tomaten groeiden zo groot als kinderhoofdjes De olifant geldt hier als de koning der wildernis en sommige stammen dragen deze een zodanige, als het ware heilige eerbied toe, dat men in onheilsvolle nachten in oerwoud of wildernis hun naam niet eens op de lippen durft nemen. Zo vertelde hij over alle andere daar zo veelvoudig voorkomende wilde dieren. Kolommen zouden -hierover te vullen zijn en toen, nadat hij twee uur gesproken had, gepauzeerd werd, volgde daarna de weergave van de imponerende ge luiden die de wilde dieren in de nacht veroorzaken. Onheilspellend en schrikwekkend klonk het gebrul van leeuwen en tijgers, het gehuil van hyena's en de helse satanische lach van de jakhalzen. De klankbeelden zuiver aan de natuur ontleend en op de gramofoon- plaat vastgelegd,we rden vervolgd door de „berichten- weergave" en het „roeren van de oorlogstrommen" of de eentonige krijgs- en vreugdedansen, rythmisch zui ver, doch op monotone wijze weergevend wat er leeft in deze ook muzikaal primitieve, toch diepgevoelige mensen. Een aardige ontmoeting met een pater-missionaris, die later een uit Enschede afkomstige landgenoot bleek te zijn, was tussen dit alles weer een afwisselende epi sode, die de toehoorders nog intenser van al dit nooit gehoordedeed genieten. Aan het slot gekomen toen het middernachtelijk uur naderde wees de heer Ingerman, die binnen enkele maanden andermaal naar Afrika hoopt te ver trekken, op de zegenrijke arbeid van zendelingen en missionarissen en bovenal van een Albert Schweitzer, die daardoor de toenadering en vrede door hun men selijke voorbeelden bewerken. Zij zijn het ook, die doo rhun eminente eigenschappen medewerken aan de komst van de wereldvrede De heer van der Lee dankte aan het slot, names het ganse gehoor de spr. voor zijn zielkundige causerie. Als u geregeld laxeermiddelen slikt, is er nu een manier om er van af te komen, 83 van de 100 personen lukte het; u kunt het ook. En wel zo: Drink in de loop van elke dag enkele glazen water en bepaai een vast uur voor uw stoelgang. Neem de le week elke avond twee Carter's Leverpilletjes. 2e Week - elke avond één. 3e Week-om de andere avond één. Daarna niets meer, want Carter's Leverpilletjes stellen uw ingewanden in staat weer op eigen kracht te werken, zonder laxeermiddelen. Wanneer zorgen, vermoeidheid of te veel eten het tempo van uw ingewanden tijdelijk vertragen, neem dan tijdelijk Carter s Leverpilletjes om u weer op gang te hf-lpen. Zo raakt u uw verstopping kwijt en vervalt u niet in de laxeermiddelen-gewoonte. Haal direct Carter's Leverpilletjes, f 1.20 per flacon. <v PADVINDERIJ - OUDERAVOND. Op de bovenzaal van „Het Centrum" had een druk bezochte ouderavond plaats van de bij de padvinderij hier ter plaatse aangesloten jongens en meisjes. Deze avond verliep op butengewoon prettige wijze. Vrolijk schalden de padvindersliederen en verscha lende aardige stukjes werden voorgedragen of ver tolkt en het begon reeds aardig naar het midder nachtelijk uur te draaien eer aan de pret een einde kwam en ouders en jeugd zeer voldaan over het ge- notene huiswaarts keerden. Aan deze avond was heel wat zorg tot welslagen besteedt. SYMPATHIEK GEBAAR. De afdeling Axel van de Bond van Plattelands vrouwen heeft het initiatief genomen voor een gratis toneelvoorstelling voor de Axelse ouden van dagen. Het bestuur vond de jongens en meisjes van de L.J.G. en Z.P.M. bereid om hedenmiddag (Zaterdag) een reprise te geven van het ook Vrijdagavond in „Het Centrum" opgevoerde toneelstuk „Ik wil niet meer lopen". Het lijdt wel geen twijfel of de Bond van Platte landsvrouwen zal hiermede de dank van vele oudjes oogsten, die op deze manier een middag aangename ontspanning kunnen genieten. 27) door HENK VAN HEESWIJK naar een motief van L. K. v. d. Linden Een bang voorgevoel bekroop haar en op een hol letje ging ze naar achteren. Daar, in het magazijn, midden tussen de balen suiker en kisten biscuit, zat de oude baas, schuin weggezakt tegen het houten schot, dat het magazijn in twee helften verdeelde. „Vader", riep ze angstig, „bent U met goed Maar een antwoord kwam er niet en toen Nora voor hem stond, zag ze, dat haar vader nog kramp achtig een handvat van een kist omklemde. De dood had hem verrast. Het meisje gaf geen gil; dit kwam niet onver wacht. Ze had het immers al maanden, aan zien komen en alle waarschuwingen en raadgevingen ten spijt was de oude heer niet te bewegen geweest het werk. dat hem zo lief was, voor goed neer te leggen. Om te genieten van een paar rustige jaren. Hij kende immers geen rust? De dokter werd gewaarschuwd en die bevestigde slechts, wat Nora al wist; Hartverlamming. Over leden midden in het werk, dat hij van de grond a aan had opgebouwd. Nol kreeg in de loop van de morgen bericht op het compiesbureau. Een dag verlof en één voor de begrafenis, besliste zijn superieur ,toen hij vertelde, dat het de vader van zijn verloofde was. En Nol reisde naar Papendrecht, waar hij niets anders doen kon dan haar zacht de hand drukken en haar even in zijn armen nemen. Hij, die zelf pas een moeder had verloren, kon begrijpen, wat dit verlies voor zijn Uw tergende winterkwaal legt 't af tegen de weldadige warmte van de pijnstillende Thermogène. meisje betekende. Het leven gaat verder en na de begrafenis rustte de volle verantwoordelijkheid op Nora s schouders. Er kwam een tijdelijke bediende bij in de zaak en nu was het Nora, die van 's morgens vroeg tot 's avonds laat in de weer was. In deze tijd groeiden Nora en Nol dichter naar el kaar toe. Als zijn dienst het even toeliet, reed hij naar Papendrecht. Hij had een motorfiets gekocht en kon zodoende binnen een half uur bij zijn verloofde zijn. Het werden rustige avonden in de huiskamer achter de winkel en als Nora de boeken bijwerkte, zat Nol meestal rustig rokend bij haar en de oude mevrouw, die de kalme marinier wel mocht. Maar vóór Nol vertrok, maakten ze nog een korte wandeling, stijf gearmd. Of, als het Zondag was, maakt enze wel eens een uitstapje naar de overkant van het veer, waar Geurt ingeburgerd was in het gezin van boer van Gent. Ook hij was verloofd en zodra hij uit dienst kwam, zou het jonge paar trouwen. De oude boer ging dan stil leven aan de rand van Zwijndrecht. Het huisje was al in aanbouw. Op Kerstavond maakten ook Nora en Nol plannen. De marinier had verlof tot na Nieuwjaar en toen ze, 's avonds laat nog genoegelijk bij elkaar zaten, moeder Mansink was al naar bed vroeg Nora; „Nol, wanneer kom je uit dienst „Begin Maart, meisje, hoezo?" Ze keek hem eens aan en schoof haar stoel een eindje achteruit. „O, zo maar. Wat voor plannen heb je eigenlijk na je diensttijd Hij zuchtte. „Eerlijk gezegd, nog geen vast-omlijnde. Maar mijn hartewens ken je. Ik zou weer graag in de scheepsbouw gaan. Ik heb zo eens poolshoogte ge nomen op „De Noord" en ik geloof wel, dat ik in Maart daar aan de slag kan gaan. Ze hebben mo menteel nog al wat orders. Je weet, dat ik er een paar maanden geleden geweest ben. Ik heb toen met SASSINGSE BEDRIJVEN TIJDELIJK GESTAGNEERD. Bij het verschepen van een dragline van de N.V. „Mabuwat" op de Axelse Sassing reed de vracht wagen waarop deze stond onverhoeds achterwaarts, waardoor de dragline in aanraking kwam met het langs de dijk lopende electrisch net van de P.Z.E.M. Het gevolg hiervan was dat de aldaar gevestigde be drijven Maandagnamiddag van stroom verstoken wer den en daardoor tijdelijk stil vielen. .Gelukkig vond dit ongeval plaats op het einde van de loskade, zodat slechts enkele bedrijven gedupeerd waren. Dinsdagmorgen was diteuvel weer hersteld en kon het werk normaal doorgang vinden. AANBESTEDING RIOLERINGSWERKEN IN PLAN WEST. Door B. en W. werd Woensdagmiddag ten stad- huize alhier aanbesteed het uitvoeren van riolerings werkzaamheden in plan West. Ingeleverd werden vijf biljetten. De uitslag luidde Wegenbouwbedrijf J. de Kroon te Rhenen 163,597 fa. J. P. Sanderse te Axel 163,000; fa. P. A. van Hoeve te Axel 158.000 fa. J. den Ouden te Biervliet 155.750; fa. van Splunder te Ridderkerk 155.000. BENOEMD. De heer J. M. Fabriek, leraar Frans aan het Lyceum te Terneuzen en woonachtig alhier, werd in gelijke betrekking benoemd aan het Protestants Ly ceum voor de Mijnstreek te Heerlen (L.) zulks met ingang van 1 Januari a.s. OP AMERIKAANSE WIJZE GEMODERNISEERD De fruitzaak van de firma D. M. Jansen en Zonen in de Noordstraat alhier, onderging deze week in een korte spanne tijds (van nauwelijk een etmaal) een grondige metamorphose. Alles wat in deze branche door genoemde firma wordt te koop aangeboden is nu op de meest over zichtelijke wijze uitgestald, zodat men als het ware in staat is niet alleen zichzelf te bedienen, maar de gehele winkel feitelijk tevens etalage werd Reeds lang tevoren beschikte deze zaak over hyper moderne diepvries-installatie en andere voor vlotte bediening der klanten benodigde automatische attri buten, doch deze werden bij deze herinrichting op nog doeltreffender wijze opgesteld. Een prachtige reorganisatie „CONCORDIA'* IS WAT VAN! PLAN Het bestuur van de harmonie „C.oncordia" is ver vuld van grootse plannen voor de toekomst Vooreerst is de aandacht natuurlijk gericht op de uitbreiding van het leden- en leerlingental en daar het eerste slechts een gevolg kan zijn van het laatste is het een verheugend feit te mogen constateren dat nog slechts sedert een jaar door de heer Adr. van de personeelschef gesproken en m'n getuigschrift laten zien. Dat stond hem wel aan en hij heeft toen ge zegd, dat ik een maand vóór ik afzwaai nog maar eens moet komen. Dat belooft werk, denk ik." Nora speelde met het potlood, dat ze nog steeds in de hand had. „Je weet, hoe de zakem er hier voor staan. Ik zie brood in een grossierderij. Ik heb zo al eens geïnformeerd naaf de mogelijkheden en ik denk wel, dat het zal gaan. Nu heb ik zo gedachtAls we in Mei nu eens gingen trouwen en gelijktijdig een grossierderij beginnen. Ik koop dan een vrachtauto en dan zou jij met die wagen de waren naar de ver schillende winkels kunnen brengen. Dan ben je niet in de winkel en bovendien je eigen baas. Hij dacht na. „Er zit wel iets aantrekkelijks in. Laat me er eens over nadenken. Is dat goed Ze stond op en kwam naar hem toe, terwijl ze haar armen van achteren om zijn hals legde. „Je bent een schat, Nol," zei ze warm. „Natuurlijk hoef je dadelijk geen beslissing te nemen. En zelfs, al zou je liever weer naar de werf gaan, blijf je voor mij, wat je bent mijn eigen lieve Nol, hoor Maar de dag vóór zijn terugkeer naar de kazerne zei Nol „Ik ga toch liever eerst weer een poosje naar de scheepswerf, Nora. Je kunt nooit weten, waar het goed voor is. Blijkt te zijner tijd, dat je het niet meer alleen af kunt, wel dan is het nog vroeg ge noeg om er mee op te houden. Nora loosde onhoorbaar een zucht. Ze had ver wacht, dat hij haar aanbod zou aannemen. Dat hij het niet deed, betekende voor haar een teleurstelling, maar ze liet het niet merken en antwoordde slechts»; „Ik vind het uitstekend, Nol." Begin Februari ging Nol opnieuw naar „De Noord" en na een uur stond hij weer buiten het hek. Begin April zou hij aan de slag kunnen gaan als klinker. De aanstelling had hij in zijn zak. Meurs Pz. een leerlingencursus wordt gegeven, waar l aan ongeveer 15 jongens deelnemen en waaruit dei harmonie binnen zeer afzienbare tijd een oogst van verscheidene krachten als aanwinst zal hebben voor] de in de laatste jar engestadig gedunde gelederen! Wat echter van weinig mindere importantie dl voor de „oude harmonie is het instrumentarium! Zowel de hout- als koperbezetting kan de toets der! vergelijking met geen schijn van glans meer door-I staan met de korpsen uit de aangrenzende gemeenten! Wel is het bestuur ten hoogste erkentelijk voorj de pas verhoogde subsidie van gemeentewege, maarl deze kan slechts dienen tot het op peil houden der| voor de „gewone dienst" benodigde gelden. Een plan de campagne is door het bestuur gel vormd om door gestadige versterking van het instrul mentenfonds de aanschaffing van een geheel nleuwe| bezetting te bespoedigen. Om te beginnen is reeds een verloting georganil seerd met als eerste prijzen o.m. een prachtige was-j machine, een stofzuiger, een volledige keukenuitzetl enz. Deze verloting belooft heel wat en kan de ing«[ zetenen dan ook met de grootste nadruk worde aanbevolen. Voorts kon het „Concordia"-bestuur niet onver) schillig blijven voor de aandrang, die van de zijd van het „Concordia Toneel-ensemble';' werd t oefend. Dit ensemble wilde zich n.l. in samenwerking met de Boerenkapel „De Aerpelkappers" en enkel; andere krachten volledig inzetten voor het organiseren van een grandioos opgezette Bonte Avond. Dei plannen vonden ten slotte biji het bestuur een willig oor en zo is men thans reeds met zeer vee] zorg aan de voorbereiding hiervan begonnen. Zoals men ziet, het is het „Concordia"-bestuur volk ernst om uit de huidige impasse te geraken. We mogen verder voorlopig niets verklappen, maa weten^zeker dat alle rechtgeaarde Axelaars dit streve krachtig zullen steunen GESLAAGD. Bij het te 's-Gravenhage gehouden examen wiskundi L.O. slaagde voor deze akte onze stadgenoot, heer J. Hamelink. Bij het eveneens te 's-Gravenhage gehouden examet Vakbekwaamheid voor winkelierster en ventster de Visbranche slaagde onze stadgenote, mevr. Catl Schoot-Broekhoven Onze oud—stadgenote, mej. A. Dieleman, vroeg lerares alhier, tegenwoordig lerares Duits te Arnhem slaagde dezer dagen voor de akte M.O. B. Duits. EINDE BIETENCAMPAGNE. Naar wij vernemen zullen de beide te Sas van Gei in bedrijf zijnde suikerfabrieken de campagne-werk1 zaamheden nog voor de Kerstdagen beëindigen, betekent dat hierdoor weer enkele honderden werk) nemers zonder werk zullen komen. PREDIKBEURTEN. Zondag 19 December 1954. Ned. Herv. Kerk. 10 uur Ds. P. J. Pennings, 2.31 uur Vicaris S. den Blaauwen. Geref. Kerk. 10 uur en 2.30 uur Ds. H. J. de Vries] van Berkel en Rodenrijs. Geref. Kerk. (Pironstraat). 10 uur en 3 uur D. van Swigchem, van Oude Wetering. Geref. Gemeente. 10 uur en 2.30 uur Leesdienst Chr. Geref. Kerk (Ds Jan Scharpstraat)Geen dien Blus dat vuur toch. Neem een of twee Rennies. helpen afdoende endadelijk, 'n Heerlijk -midc en nog smakelijk ook. En handig. Iedere tablet part verpakt. U hebt ze maar bij U te steken on ze voor 't grijpen te hebben Altijd, overal. Daa bij: makkelijk in te nemen, zonder water of wat ooi) gewoon maar laten smelten op detong. En zo trouwden beide paren in Mei. Niet met pracht en praal, maar sober en eenvoudig. De beide ouder waren nog geen jaar tevoren overleden en in Papen| drecht kon men dat best billijken. De winkel wer die dag gesloten en al werd dan geen| bruiloft vierd, er was toch een grote maaltijd, waaraan he wat gasten zaten. Er werd gespeecht en als alle goe wensen, die over de beide jonggehuwde paren werde uitgesproken, voor de helft in vervulling zouden wel, dan gingen ze een onbezorgde en gelukkige tl komst tegemoet. Huwelijksreizen werden er niet gemaakt. Nbra kc nu eenmaal niet gemist worden uit de zaak en a< de overkant zou Geurt meteen de teugels in handt gaan nemen, want Van Gent was al in zijn niem huisje getrokken. Hoewel nog geen zestig jaar oi had hij lachend na het huwelijk van zijn dochter zegd „Ziezo, laat nou maar eens een ander voor gaan werken. Met m'n tiende jaar liep ik al in land te wieden ik heb er bijna vijftig jaar opzittf Nu ga ik eens rustig rentennieren en af en toe e( met moeder een uitstapje maken. We hebben nog weinig van de wereld gezien." Geurt vond het uitstekend. De boerderij was i groot, maar er was werk genoeg te verrichten toen Lien en hij gearmd een rondgang maakten d( het bedrijf, gevolgd door de andere gasten, die genodigd waren om even een kijkje te nemen, kc Nol niet nalaten ondeugend op te merken „Marini; Koldenbrink, je bent er dan toch gekomen zonder t tor, nietwaar En Geurt, die hem onmiddellijk greep, antwoordde gevat„Juist, marinier van Veen alleen maar met hersens en handen. Je ziet, dat zoi kleinigheidje toch wel erg belangrijk kan zijn, hé Toen lachten ze beiden en hoewel de gasten m lachten, begreep eigenlijk niemand goed, wat Nol Geurt nu eigenlijk precies bedoeld hadden. Maar d< gaf minder. (Wordt vervolgd) 4 bo m«

Axelsche Courant | 1954 | | pagina 2