Pu in öe moööeR. t€RUQ MUNHARDT'S TABLETTEN V oetbaloverzicht 5 doktoren het misbruik van laxeermiddelen waarschuwen tegen UIT ONZE OMGEVING- AXEL DE AXELSE JAARMARKT. FEUILLETON. scheppen gezonde regelmaat door HENK VAN HEESWIJK naar een motief van L. K. v. d. Linden Onze plaatselijke Jaarmarkt had ook Donderdag weer haar gewoon verloop. Er was grote belangstel ling van heinde en verre en het algemene beeld week wel enigszins af van vorige jaren, toen de oude mu ziektent feitelijk een sta in de weg was voor het geheel. Ditmaal was dit geheel anders, de markt had nu aan overzichtelijkheid veel gewonnen, hetgeen vooral aap' de dominerende afdeling vet- en fokvee ten goede kwam. Wat echter hte voornaamst was, er was een leven dige kooplust, een echt kenmerk van deze Axelse Jaarmarkt, want nog altijd geldt het oude gevleu gelde woord „De cost gaet voor de baet uit." Te kwart over elf hield de heer W. Koster Jz., voorzitter der Axelse Jaarmarkt-commissie zijn jaar lijkse openingsrede voor de microfoon Autoriteiten, Dames en Heren, Namens de samenwerkende bonden van landbou wers, slagers, vee- en varkenshandelaren, die deze Jaarmarkt organiseren, is het mij een genoegen U hier van harte welkom te heten op dit marktterrein. Degenen onder U, die ook in het verleden onze najaarsveemarkt bezochten, zal het ongetwijfeld op vallen, dat wij door het verdwijnen van de oude u:Ziekkiosk, die deze zomer onder slopershanden ge vallen is, thans over aanmerkelijk meer ruimte be- scnikken, hetgeen onze markt zeer ten goede komt. De aanwezigheid van burgemeester en wethouders nzer gemeente wordt door onze commissie zeer ge- aardeerd en wij roepen U daarom in het bijzonder n woord van welkom toe. Wij stellen het even- ns zeer op prijs de vertegenwoordigers van pers en akpers in ons midden te weten. Het stemt tot verheuging hier vandaag zoveel vee van uitnemende kwaliteit bijeen te zien, temeer daar het weideseizoen door de vele regens dit najaar slecht was, waardoor veel fourage-verspilling. plaats vond, terwijl naast de opgenomen bietenkoppen veel grond verorberd werd, wat voor een goede spijsvertering zeker niet dienstig was. Ongetwijfeld echter zal het vee, dat via deze markt zijn weg naar de consument aanvangt, de goede naam, die het land van Axel zich op dit gebied heeft verworven, gestand doen. De handel in vetvee was de laatste tijd door ver schillende oorzaken slepende, maar gelukkig was er aan het begin van deze week op onze grote Rotter damse veemarkt enige opleving te bespeuren, die zich wanneer de voortekenen niet bedriegen voort zal zet ten ongetwijfeld een stimulans voor de handel, die hier vandaag zal plaats vinden. Er rust op mij de taak de dank van de commissie over te brengen aan allen, die openigerlei wijze de belangen van deze jaarmarkt bevorderen. Wij zijn het gemeentebestuur zeer erkentelijk voor de jaarlijkse bijdrage en de beschikbaarstelling van dit marktplein met de nodige outillage. Ik betuig hier verder mijn dank aan de rijkspolitie voor de medewerking tot handhaving van de goede orde en aan de dienst ge meentewerken voor de keurige verzorging van dit terrein. Last but not least wil ook de dierenarts, de heer de Putter bedanken voor zijn veterinaire arbeid. Dames en Heren. Ik wens U hier vandaag in Axel veel genoegen en goede zaken toe en ik spreek gaarne de hoop uit, dat deze dag zich waardi gmoge invoe gen in de keten van de jaarmarkten hier ter stede gehouden. Hiermede verklaar ik de najaarsveemarkt 1954 voor geopend. Inmiddels waren de keurmeesters met hun taak aangevangen en deze kwamen tot de volgende be- k oningen AFDELING FOKVEE. Koeien, meer dan 2 maal gekalfd le. prijs J. de Kraker, Axel; 2e prijs J. Scheele, Axel. Kalfvaarzen met 6 tanden le. H. en E. Picavet, Westdorpe. Kalfvaarzen met 4 tanden t le. en 2e. H. en E. Picavet, vnd.3e. G. Verbiest, Zuiddorpe. Kalfvaarzen met 2 tanden» le. en 2e. H. en E. Picavet, vnd. Grote runderen zonder tanden: le. en 3e. H. en E. Picavet, vnd. 2e. B. Plasschaert, Graauw. Runderen middengroep (zonder tanden) le. J. den Hamer,Koewacht2e. Aarn. de Feijter, Axel 3e. Jac. de Putter, Axel. Kleine 1-jarige runderen» le. en 2e. J. den Hamer, vnd.; 3e. Aarn. de Feijter, vind. Grote graskalveren: le. A. Scheele, Axel 2e. a. en b H. en E. Picavet, vnd. 3e. a A. Scheele, vnd.3e b C. v. d. Veeken, Stoppeldijk. Graskalveren» le. H. en E. Picavet, vnd.; 2e. a A. Scheele, vnd.2e b H. en E. Picavet, vnd. 3e a en b C. v. d. Veeken, vnd. Vaarskalverenle H. en E. Picavet, vnd. Stierkalveren t le R. Blankert, Axel. Stieren zonder tanden» le H. en E. Picavet, vnd. Jongvee bestemd voor de mesterij (dikbillen) le Gebr. van Duysse, Kapellebrug 2e a en b H. en E. Picavet, vnd. 3e a en b J. W. Scheele, Vogelwaarde. Schoonste groep fokvee» H. en E. Picavet, vnd. Kampioen fookvee» H. en E. Picavet, vnd. AFDELING VETVEE. Vette runderen met 6 tanden: le J. W. Scheele, en J. Verstraten, Axel2e A. Verbiest, Zuiddorpe 3e J. W. Scheele en J. Verstraten, vnd. Vette runderen (4 tanden en meer) le a Gebr. Verstraten. Axel; le b J. de Kraker, Zaamslagl2e a Gebr. Verstraten, vnd. 2e b H. en E. Picavet, vnd. Vette runderen met 2 tanden» le H. en E. Picavet, vnd.2e G. Verbiest, Zuiddorpe3e A. Haak, Zaamslag. Vette runderen zonder tanden: le H. en E. Pi cavet, vnd. 2e Gebr. Verstraten, vnd. Ossen me 6 tanden: le A. Murre, Sluiskil en A. Koene, Koewacht. Ossen met 4 tanden le Gebr. Verstraten, vnd. 2e F. Dieleman, Terneuzen. Ossen met 2 tanden: le Jaap Verstraten, Axel; 2e B. Plasschaert, Graauw. Ossen zonder tanden» le M. Robijn, Axel; 2e Gebr. Verstraten, vnd. Dikbillen met 4 tanden» le J. W. Scheele en J Verstraten, vnd. 2e en 3e R. Blankert, Axel. Vette koeien: le G. S. Blankert, Axel 2e J. de Kraker, Zaamslag 3e F. Dieleman, Terneuzen. Vette schotten,» le Gebr. Verstraten, vnd.; 2e Jaap Verstraten, vnd. 3e C. Pollet, Sas van Gent. Kampioen vetvee» Gebr. Verstraten, vnd. Kampioen dikbillert» R. Blankert, vnd. Schoonste groep vetvee (van één eigenaar) Gebr. Verstraten, vnd. Zwaarste en vetste koeF. Dieleman, Terneuzen. Schoonste schaap» le A. de Feijter Cz„ Axel. AFDELING PAARDEN. Merrieveulens beneden 1 jaaéi le Gebr. van Duysse, St. Jansteen. Ruinen ouder dan 2V2 jaar koudbloed: le. Aarn. de Feijter, Axel. Ruinen ouder dan 3 jaar warmbloed» le en 2e Jos. Vereecken, Axel. Merries ouder dan 3 jaar warmbloed: le M. Ro bijn, Axel. Shetlandse ponny'sle en 2e M. E. van Es- broek .Sluiskil. PREDIKBEURTEN. Zondag 12 December 1954. Ned. Herv. Kerk. 10 uur Vicaris S. den Blaauwen 2.30 uur Ds. P. J. Pennings. Geref. Kerk. 10 uur en 2.30 uur Ds. A. Kuiper. Geref. Kerk. (Pironstraat)10 uur en 3 uur Ds. D. J. Couvée. Geref. Gemeente. 10 uur en 2.30 uur Leesdienst, Chr. Geref. Kerk (Ds. Jan Scharpstraat) 6.30 uur Ds. H. van Leeuwen. GEVONDEN VOORWERPEN. Een nagel-etui, Stationstraat 16 een regenmantel en capuchon, Pins Mauritsstraat 5 een kinderwant, Buthdijk 23 een gummibal, Bylocquestraat 1 een speelgoedbeestje, Irenestraat 14 een kindermuts. Prins Hendrikstraat 83 een oorbel, Prins Mauritsstraat 35 een kinderwantje, Beatrixstraat 9 Jeen handblus- appartaat, Rijkspolitie een paar glacé handschoenen, Buitenweg 86 een paar glacé handschoenen, Irene straat 19 een huissleutel, Buthdijk 23 een auto- step, Noordstraat 1 i een muntbiljet, Kijkuit L 3 een dameshandschoen, Rijkspolitie. VEERBOOT RAMDE VISSERSVAARTUIG. Tijdens dichte mist op de Westerschelde. Tijdens een dichte mist is Dinsdagvoormiddag de veerboot „Prins Hendrik" tijdens de tocht van Perk- polder naar Kruiningen op de Westerschelde in aan varing gekomen met een Belgische vissersboot. Er ded enzich geen persoonlijke ongelukken voor. Hoewel op beide schepen de misthoorn voort durend loeide, kon een aanvaring niet vermeden wor den. De veerboot raakte het vissersvaartuig eerst aan de boeg, waarna het achterschip er tegen aan zwaaide. Op de uit Den Doel (B.) afkomstige kotter brak de mast af en stortte de stuurhut op het dek. De schip per, die op dat moment in de stuurhut was, liep wonder bov enwonder geen letsel op. De vissersboot was bemand door een vader met zijn zoon. De „Prins Hendrik" kwam er vrijwel onbeschadigd af en kon de gehavende vissersboot naar Kruiningen slepen. He Belgische vaartuig koos hier ligplaats, in afwachting van een door deskundigen op te stellen rapport. Hn de veerdienst ontstond enige vertraging. Even als op andere trajecten van de Provinciale Stoom bootdiensten had men ten gevolge van de mist reeds met vertraging 'te kampen gehad. VALSE BELGISCHE MUNTEN IN OMLOOP. In Sluis en omgeving zijn momenteel nagemaakte Belgische munten in omloop. Het betreft hier ver valsing van de nieuwe zilveren geldstukken van 100 franc. De valse munten hebben een groter zilverge halte dan de echte en voorts zouden zij kenbaar zijn aan de afwerking van de randen. Het zou zelfs voor deskundigen moeilijk zijn onderscheid te maken tussen de twee soorten geldstukken. Verscheidene neringdoenden in Sluis en omgeving weigerden reeds 100 franc stukken in betaling aan te nemen. AFDELING VARKENS. Schoonste vet varken» le A. Audenaerdt, Axel; 2e A. W. Inghels, Koewacht. Schoonste vleesvarken» le en 2e A. Audenaerdt. Zwaarste varken: le P. Gelderland, Axel; 2e Gebr. Verstraten, vnd. Schoonste fokbcerle en 2e Gebr. de Meij, Zuid dorpe. Schoonste loopvarkens» le N. de Regt, Axel. Schoonste toom biggen: le en 2e P. Gelderland. Grootste aantal varketisle A. Audenaerdt, vnd.; 2e. Gebr. Verstraten, vnd. Grootste aantal biggen» le P. Gelderland, vnd. Bacon varkens: le. Gebr. Verstraten, vnd. Beste slachtzeug: le Gebr. Verstraten, vnd. Als u geregeld laxeermiddelen slikt, is er nu een manier om er van af te komen, 83 van de 100 personen lukte het; u kunt het ook. En wel zo: Drink in de loop van elke dag enkele glazen water en bepaal een vast uur voor uw stoelgang. Neem de le week elke avond twee Carter's Leverpilletjes. 2e Week - elke avond één.3e Week-om de andere avond één. Daarna niets meer, want Carter's Leverpilletjes stellen uw ingewanden in staat weer op eigen kracht te werken, zonder laxeermiddelen. Wanneer zorgen, vermoeidheid of te veel eten net tempo van uw ingewanden tijdelijk vertragen, neem dan tijdelijk Carter s Leverpilletjes om u weer op gang te helpen. Zo raakt u uw verstopping kwijt en vervalt u niet in de laxeermiddelen-gewoonte. Haal direct Carter's Leverpilletjes, f 1.20 per flacon. 70 AXEL-CORN BOYS Zondag j.l. bracht ons een nieuwe ontnuchtering in de vorm van een zeer verrassende en onaange name St. Nicolaas-surprise. Wij hebben hier eens ernstig over nagedacht. Axel begon dit seizoen met een bijzonder hoop gevende start, n.l. van vijf overwinningen in successie. Toen kwam het gelijk spel tegen Meto. Daarop in casseerden de oranje-hemden de beruchte nederlaag tegen Zeelandia, dat zich met de rug tegen de muur 2 x 45 minuten verdedigde en toch een 02 winst opstreek. Toen kwamen de uitwedstrijden tegen Ter neuzen en Hontenisse. Eerlijk gezegd waren het geen denderende wedstrijden wat het spelpeil betrof. De totale oogst van de laatste vijf wedstrijden was slechts zes doelpunten en het aantal winstpunten vijf van de tien Dat is dus een heel verschil met de eerste vijf in deze competitie gespeelde ontmoetingen. In Sas van Gent hoorden wij dezer dagen redeneert men nu zo „Wat anderen kunnen (n. van Axel winnen) waarom zouden wij dat ook niet kunnen Daarom zulen de Sassenaars zich ten volle geven om tegen het -- nog altijd -leidende Axel een eervol resultaat te behalen. Pas dus op, Axelse oranjehemden Uw leiders positie is nu wankel gaworden en staat reeds Zondag op het spel HONTENISSE-NIEUW BORG VLIET Deze wedstrijd is voor velen een groot vraagteken en deze Brabantse ploeg, die werkelijk niet in de kop groep thuis hoort is te Kloosterzande nog geenszins gewonnen. Wij verwachten een puntenverdeling, maai een kleine Hontenisse-zege zal niemand verrassën. De blauw-witten zijn thuis niet te onderschatten tegenstanders. BIERVLIETR.C.S Ook Zondag ziet het er voor de lantaarndragers niet bijster rooskleurig uit en voorspellen we een zege voor de Souburgers. Wij vrezen dat het de Bier vlietse ploeg beschoren zal zijn dit seizoen permanent als hekkensluiters te fungeren met de daaraan ver bonden consequenties. METO-TERNEUZEN De Terneuzenaars treffen een sterk gehandicapte ploeg in Hoogerheide. Wij geven Terneuzen in de vorm van vorige Zondag op de Raaybergspelend dan ook een grote winstkans R.K.F.C.—DE ZEEUWEN. Ook tegen De Zeewen zulen de Bergenaren op de Raayberg wel geen steek laten vallen en de situatie voor de Brabantse club beschouwende, die nog slechts één nederlaag leed in dit seizoen denken wij hier de buit wel in Brabant te zien blijven. ZEELANDIA- HULST Aan de Nadorst treffen de blauw-gelen de hoofd stedelingen. Hulst mag dit niet beschouwen als een zacht eitje. Maar toch geloven wij niet, dat de Mid delburgers de Hulstenaars op de knieën zullen krijgen en uiteindelijk verwachten wij de puntjes mee naa Zeeuwsch-Vlaanderen te zien gaan. Toch kan het ogenschijnlijk niet zo importabele pr gramma nog wel enkele verrassingen opleveren, want voetbal blijft voetbal (Vev» Mijnheer de komen dat w voor ons heb zich op hetgee en tevens op Er is reden gemeenten in worden tot u Gemeentewet, in de Tweede een meer dec bij de landsre enige uitbreidi Het afgeloj in de zaken wil een woor hte gemeente waarmee we meentefinancii medewerking Ook een wo personeel der e aangename Het mag t( sluitende beg; posten even die vooraf nii lijkt de toes' Door het 1 na-oorlogse j 'oorspoed m is de nodige de opmerkim willen onder: zeer nodig is gedaan Wat de ir gewezen op dus wel za trekken, om werkloosheid volle aandai in deze dilig GENEE! HUIDA VLOEI 26) En de jongen vertelde van de veel oudere Zeeman, de neef van zijn moeder, die in Streefkerk over huls kwam. Van de liefde, die tussen de-veel jongere vrouw e„ de zeeman groeide, van de scène, die er ontstond dat hij de hand van Elsje van Veen had gevraagd, n haar vlucht naar Rotterdam, daarna naar Amster- im en van het huwelijk in Engeland. Van de plot selinge dood van zijn vader en van het feit, dat zijn moeder nooit pensioen kreeg, omdat het Engelse huwe lijk ook niet door de maatschappij, waarvoor zijn vader had gevaren, was erkend. Van de zelfopoffering van zijn moeder, die uit werken ging, om haar zoon een behoorlijke opvoeding te kunnen geven. „Eens, op school, zeiden de jongens, dat ik geen vader had. Omdat ik net zo heette als mijn moeder. Ik zei dit thuis en moeder antwoordde, dat vader die een neef was van moeder ook van Veen heette. Ik heb die jongens toen afgeetuigd. Maar nu weet ik, dat ik m'n moeder's naam draag. Ik heb het getuigschrift van de school gezien. Ik weet het nu ook van de andere officiële papieren, die ik in huis ge vonden heb. Nederland erkent geen huwelijk, dat door twee Nederlandse onderdanen in Engeland is gesloten. Wel, wanneer minstens een der partijen de Engelse nationaliteit bezit. Doch dat maakt voor mij natuur lijk geen verschil. Ik heb het bewijs, dat vader en moeder in Engeland voor een geestelijke gehuwd zijn. Volgens de Engelse opvattingen is dit Huwelijk rechts geldig. Maar in Nederland is men in dit opzicht waar schijnlijk nog te conservatief. Nu weet je, Nora, als het tot een huwelijk zou komen tussen ons ,dat afge roepen zal worden Arnoldus van Veen, zoon van Elsje van Veen, overleden, en Eleonora Mansink, dochter van die en die. En iedereen, die het lezen zal in de burgerlijke stand van de krant en horen zal tijdens de huwelijksplechtigheid, zal ontdekken, dat ik, volgens Nederlandse begrippen, een onechte zoon ben. Ik wil je dit nu vertellen. Dan weet je het en kun je er eventueel je conclusies uit trekken.' ,Hij keek haar aan en zweeg. Het meisje dacht na en lachte eindelijk. Ze stond even op, keek hem op nieuw aan en ging toen achter zijn stoel staan. Toen legde ze haar armen om zijn hals en trok zijn hoofd naar zich toe. „Nol van Veen, ik heb vanmorgen ge zegd je moedér heeft een grote taak verricht. Toen je vader voortijdig stierf, stond zij alleen in het leven en had zij de zware taak om je alleen op te voeden tot een behoorlijk burger. Daarin is zij geslaagd. Je bent een nette vent. Dat je in ons land alleen maar de naam van je moeder draagt, maakt voor mij geen verschil en doet voor ons verder niets ter zake. Ik houd van jou en van jou alleen. En wat de mensen zullen zeggen en denken, laat me ijskoud. Versta je 7 Ik vind het fijn en ridderlijk, dat je dit alles vandaag vertelt. En ik vind het nog mooier, dat je je moeder in bescherming neemt en dat je haar blijft hoogachten, ook nu ze in het graf ligt. Ze had een lief gelaat, Nol, en ik weet nu meer dan vanmorgen, dat ze een schat van een vrouw is geweest. Het spijt me, dat ik haar niet bij leven heb gekend. Maar dit is nu alle maal voorbij. Voor mij zul je zijn de man, die ik wil liefhebben. Die me zal helpen in het leven. De moei lijkheden, die jij ziet, zullen wegvallen, als we een maal getrouwd zijn. Het portret van je vader en dat van je moeder zullen in ons huis een ereplaats krijgen. Wij mogen nooit vergeten, wat je moeder voor ie heeft gedaan. En evenmin, dat je vader je moeder waarschijnlijk even lief gehad heeft, als wij van el kander houden." Nol draaide zich om en greep het meisje, dat hij met een ruk op zijn schoot trok. „Noor schat van me, ik dank je voor dit alles. Nu zie ik ook geen beletsels meer. We zullen later gelukkig zijn met elkaar EINDE EERSTE DEEL. TWEEDE DEEL Hoofdstuk 1 HUWELIJK. In Papendrecht waren de meningen verdeeld over het huwelijk van Nora Mansink en Nol van Veen. Dit was ook het geval aan de overkant van het veer, voor wat betreft Geurt Koldenbrink en de dochter van boer van Gent. Er zijn nu eenmaal altijd mensen in de wereld ,die het geluk van anderen misgunnen. In Papendrecht zei men Nou, Nora had wel wat beters kunnen krijgen dan die lange scheepsbouwer. Wat weet zo'n jongen van het gruttersvak af? En als-ie nou nog knap was En onder Zwijndercht, waar de boerderij stond van de oude van Gent, hoorde men eenzelfde geluid Een heiboertje, die Koldenbrink, komt van het zand. 't Zal 'm niet meevallen hier. En als-ie nou nog centen had. maar dat is er ook niet bij. Hij heeft zich er lekke; ingedraaid Er waren ook andere mensen. Want toen de beid huwelijken in de krant aangekondigd werden h viertal had besloten op dezelfde dag te trouwen kwamen er van verschillende kanten gelukwensen, of niet vergezeld van bloemen of andere kleine at tenties. Natuurlijk, zeiden ze, dat meisje staat n; helemaal alleen voor die grote zaak neem het haai eens kwalijk, dat ze een man wil hebben En is h geen flinke kerel, zo te zien, die Van Veen Nol en Norav beiden door de slagen van het lev ernstiger geworden, doorleefden hun bruidsdagen rus tig en kalm. Er was teveel gebeurd. Twee maandei na de dood van Nol's moeder overleed plotseling d oude heer Mansink. Als gewoonlijk was hij 's morge vroeg opgestaan, had de winkel geopend en even in de deuropening een praatje gemaakt met een vroege voorbijganger, die op weg was naar het veer. Hel beloofde een mooie najaarsdag te worden. Daarna had de kruidenier een boekje genomen en| opgeschreven, wat er alzo aangevuld moest worden in de winkel. Dat was heel wat en dus slofte hij naar achteren, naar het magazijn, om datgene alvast klaar te zetten, wat naar de winkel moest. Peters kwam om 8 uur en hielp de eerste klanten, waarnaj ook Nora naar beneden kwam. Haar eerste vraag was „Waar is vader „Dat weet ik niet, juffrouw ik heb hem van morgen nog niet gezien. In het magazijn misschien „O, dat is mogelijk, ja." Nora besloot even te kijken maar er kwamen alweer een paar klanten en het werd 9 uur voor ze zich opnieuw realiseerde dat haai vader er nog niet was. (Wordt vervolgd) Door de ging van f middenstand panden ton meenten in spits, met winkelcentri Waar hi grote rol s zoveel mog kunstmatig, gezonde gr: dat een ec voorbereidi leving. He bevolking i en te bestrij landen die leidelijk te overheidbe; practijken I de socialisl Voord eze gegolden. gemeen tebe tiatief bev: dat door wordt geh De mat: geestelijke arbeiders, materialisn de Zonda Zondagsru een zeer Tekener toren af, Op een di ingaan, n tarieven. 1 terwijl we Vooral v zich afvré goddeloze Zullen we ten vrage gisme dal doorbreke met de t Wat d: hoog. In: moeten gi voor de tingen eei men, wo uiteindelij ven naar en dit te; kans besl stig is) i hoge bek moeilijkei gemeente ten, waai ten volle groting De hoi factor, w ten in Z zen op een nooi men de Zeeland kostbare om hier; aan de worden, geleden geheel i In de r: een ove vincie e heeft d drijven en mog Ook meente billijke Waar king ra eens t<

Axelsche Courant | 1954 | | pagina 2