t€RUQ in öe moööeR. Gesl van Met Sint Nicolaas UIT ONZE OMGEVING AXEL FEUILLETON. door HENK VAN HEESWIJK naar een motief van L. K. v. d. Linden ORGELCONCERT IN DE GEREF. KERK. vindt iedere Dame een flacon LOTIO-DERM een ware verrassing SPORTNIEUWS Br&nde dooft i met een Vï-Vt Vi-Vï i (Wordt vervolgd) FRAAIE SUCCESSEN VOOR AXELSE KANARIE-KWEKERS. - Bij de te Helmond gehouden nationale kampioens tentoonstelling van kanaries en andere zangvogels, be haalden diverse Axelse kwekers de volgende eervolle resultaten met hunne inzendingen Kampioensklasse 5 A (citroen-groen) Iz. den Ex- ter, 90 punten. Kampioensklasse 12 A (zilver-agaat) J. v. d. Ha gen, 87 punten, Chr. Smies, 90+ punten. Kampioensklasse 31 A (zilver-isabel) J. v. d. Hagen, 86 punten, G. M. Borghstijn, 87 punten, Iz. den Exter ,88 punten. Kampioensklasse 46 A (dominant-wit) Chr Smies, 90 punten. Examenklasse (kampioensklasse 47 B, dominant-wit) inzendingen van 4 vogels, eigen.kweek 1954: W. Dieleman, met 2 maal 88 en 2 maal 89 punten. Resultaten alzo voor de Axelse kwekers om op voort te bouwen. TWEEDE CHOPIN-AVOND VAN WILLEM ANDRIESSEN VOOR DE Z.V.U. Met luttel tijdsverschil van enkele weken gaf de kunstenaar Willem Andriessen voor een niet zeer tal rijk, maar hoogst aandachtsvol en geboeid luisterend auditorium een tweede Chopin-avond in de ruime zaal van de Kleuterschool aan de Ds. ajn Scharpstraat. Willem Andriessen aan de vleugel te zien spelen is al een belevenis op zichzelf voor de muzieklief- hebers. Zijn stijl- en gratievolle voordracht kenmerken zijn meesterschap, maar de beheerste manier waarop hij de beroemdste compositie s van de grootmeester Frederic Chopin, wiens allerberoemdste compositie's hij als het ware uit het hoofd schijnt te kennen, dwingt diepe bewondering af. Ook bij het recital van j.l. Woensdagavond gaf hij de zo hogelijk gewaardeerde toelichting, hetgeen het „begrip", maar des te meer nog het „genot" voor de toehoorders verhoogde. Voor de pauze bracht Andriessen de „Tweede So nate" een compositie, die van tragisch-sombere allure is en die als het ware een afspiegelin gvan de ge moedsgesteldheid van de kunstenaar is, die altijd het gevoel moet gehad hebben van de hem beschoren vroegtijdige dood .(Hij overleed n.l. op 39-jarige leef tijd te Parijs aan longtuberculose) De Tweede Sonate is zonder twijfel de belang rijkste van de 3 door Chopin gecomponeerde. Het eerste gedeelte er van kenmerkt zich door een gejaagd, furieus, alles overheersend hoofdthema, dat in groot contrast is met het volmaakt rustige begin. Strak en onstuimig, met fel accent op het derde maatdeel, volgt daarop een Scherzo, die echter een „sombere" scherts is, n.l. „de dans op een vulkaan zoals Andriessen zei. Het derde gedeelte is de wereldberoemheid genie tende „Marcia Funebre" waarin de trage, zware sla gen op suggestieve wijze het luiden der doodsklokken vertolken. Hiermede volkomen in stijl is een finale, die tegen de aangrijpende treurzang wel enigszins afsteekt, maar die volgens de bevoegde beoordeelaars behoort tot de merkwaardigste ooit gecomponeerde klavier-muziek. Met deze muziek was volgens „critici" reeds in Chopin's tijd he begin van het impressionisme in de kunst getreden. Voor de pauze gaf Andriessen vervolgens nog een „Berceuse" en een „Etude Het eerste was een ge schenk aan een vriend bij een geboorte, dus een soort wiegelied. De „Etude" was de hartekreet van een opstandige, zich verloren wanend jong mens .waarin de mislukte Poolse revolutie tegen Rusland werd verklankt. Na de pauze sprak uit één van zijn beroemde (51) Mazurka's eveneens een sterk Pools karakter en het 24) Er lagen meer herinneringen in de doos. Een geel geworden ondertrouwkaart uit Groot-Ammers. Nol be greep, dat die van moeders vriendin was geweest. Even opzij leggen. Heel onder op de bodem van de doos lag een brief, dichtgeplakt. Verwonderd keek Nol naar het op schrift „Voor mijn zoon, Arnoldus van Veen. Te openen na mijn dood." Haast eerbiedig opende Nol de envelop hij haal de de brief er uit en las „Lieve Nol, Als je deze brief leest ,ben ik niet meer in het land der levenden. Ik schrijf deze op de dag, dat je in militaire dienst bent gegaan. Nu ben je een man en over enkele maanden ook meerderjarig. Je kent een behoorlijk vak, dus kun je jezelf redden. Eigenlijk is mijn taak nu al verricht. Ik ben echter een vrouw, die niet lang meer zal leven. Mijn hart wil niet meer zo als het moet en de dokter, bij wie ik vorige week ben geweest, heeft gezegd, dat ik kalm aan moet doen. Hij heeft ook gezegd, dat ik plotseling zal kunnen sterven en daarom schrijf ik deze brief. Er zijn nog enkele dingen, die jij moet weten, als ik ze je niet meer kan zeggen. Voor je toekomst heb ik gezorgd. Gelukkig heb ik heimwee naar de geboortegrond. Deze mazurka is meer en volkomener gericht op het „innerlijk en de volkskunst. In contrast hiermede was een wals, evenals de meeste van hem ontstaan tijdens zijn verblijf in Parijs en ook volkomen daaraan gespeend. Hieruit ademt de sfeer van de salons, waarin men de geparfumeerde gecultiveerdheid proeft en deze op charme en uiterlijk effect berekende geste constateert. Met een „Impromptu" en een „Barcarole (gondel lied) werd het laatste gedeelte besloten. Het langdurig en hartstochtelijk applaus was van dien aard, dat de 67-jarige begaafde kunstenaar voor een toegift in de vorm van een „mazurka" bezweek en de toehoorders daarop nog een andere compositie van Chopin liet horen. Een zeldzaam mooie en onvergetelijke avond. GROTE NOVEMBERVERGADERING VAN De CHR. BESTURENBOND. Bovengenoemde samenwerkende organisatie op het terrein van de chr. vakbeweging hield Donderdag avond in „Het Centrum" een overdruk bezochte jaar lijkse bijeenkomst .onder leiding van de heer Abr. v. d. Broeke, die met een inleidend woord en voor lezing van de onberijmde 67e Psalm de aanwezigen verwelkomde. Als spreker trad voor de pauze op de heer Ver maas, lid van het hoofdbestuur, daar de aangekon digde spreker verhinderd was. Deze spreker belichtte de beginselen van de con fessionele vakbeweging met een blik terug naar de toestanden van voorheen. Hij stelde de ontwikkeling en verheugende groei, inzonderheid van de chr. vak beweging als een lichtend voorbeeld, omdat daarin alle enplaats kan zijn voor hen, die het heil niet in de eerste plaats van menselijke krachtsontplooiing ver wachten, doch hun diepe afhankelijkheid van God ge voelen en belijden. Hij spoorde ook de chr. vakbe weging in Axel aan in onverzwakte trouw voort te gaan op hetzelfde pad en beëindigde zijn aandachtig beluisterde referaat met een propagandistische op wekking. Hierna had een grote verloting plaats waarvoor vele tientallen prijzen beschikbaar waren gesteld. De tweede helft van deze avond stond in het teken van het amusement Een groep van vijf dames en evenveel heren had een kluchtige huiselijke geschiedenis ingestudeerd, dragende de titel „Poiverientje wint de laatste slag". Het was een vrolijke aaneenschakeling van gebeur tenissen, die het huis der Van Erkels beroerden. Twee in goede doen zijnde broers, beiden gepen sioneerd, de één als ex-marine-officier, de andere als bioloog, zijn een paar levende contrasten zoals er weinigen onder broers zijn aan te wijzen. De ex- marine-man is een bulderende kribbebijter, die de ganse lieve dag het huis op stelten zet. De ex-bioloog daarentegen is één en al goedmoedigheid en heeft zijn vertrouwen in de mensen niet verloren. In dit huis, waar alles volgens de regelen der navigatie is inge richt zijn zelfs de dienstboden in matrozen-uniform. Poiverientje nu komt als de 10e of !2e leidster van de huishouding in twee jaar tijds, op het moment dat de dwaze mallotigheden hun hoogtepunt hebben be reikt. Zij is echter voor geen kleintje vervaard. Moe dig slaat zij zich door alle beslommering en perikelen des huizes heen en zelfs een zoon des huizes weet zij ten slotte onder haar suggestie te krijgen. Zo groot is haar invloed dat zij met tal van ap- en dependenties ten slotte een complete verzoening be werkstelligt en natuurlijk komen er ook enkele „happy ends" aan te pas, die nu eenmaal in het kader van een zodanige geschiedenis passen. Bij het einde volgde nog een dankwoord bij open doek door de voorzitter, die voorstelde na een kort dankgebed deze avond met het eerste couplet van de Avondzang te beëindigen, zodat juist voor middernacht deze prettige avond besloten werd. het geld, dat je bij je baas verdiende, ifooit nodig gehad. Het is allemaal weer teru gte vinden in het spaarbankboekje in dezelfde doos, waarin je deze brief hebt gevonden. Bovendien ben ik in een levensver zekering en als ik gestorven zal zijn, zul je duizend gulden uitgekeerd krijgen. Dat alles is voldoende om iets te beginnen voor jezelf, als je dat wilt. En als je liever bij een baas blijft, dan is het ^n mooi appeltje voor de dorst. Hoe het komt, dat ik dit geld van jou nooit nodig had Mijn grote jongen heeft nooit geweten, dat zijn moeder overdag ook werkte. Omdat ik later weg ging en eerder thuis was. Ik wilde je dit nooit ver tellen, omdat ik het allemaal voor jou gedaan heb. Toen je vader stierf, moest ik voor jou zorgen. Dat was in het begin erg moeilijk, omdat de maatschappij, waar je vader heeft gewerkt, mij geen pensioen wilde geven. Want ook de maatschappij erkende ons Engels huwelijk niet. Dit alles is je onbekend, maar ik zal het je nu, voor mijn dood, vertellen. Alleen hoef je het niet vóór die tijd te weten, dat ik vanaf de dag, dat het officiële bericht van je vader s dood kwam, voor mezelf en voor jou de kost moest verdienen. De maatschappij heeft mij afgescheept met een klein be drag ineens. Dat was net genoeg voor drie maanden. Daarom moest ik wel uit werken gaan, want ik wilde niet, dat jij gebrek leed jij kon er ten slotte niets aan doen, dat je moeder in haar jonge jaren een dwaze daad heeft gedaan. Ik ben gelukkig al die jaren ge spaard gebleven en nu ben je een man, een grote kerel geworden. Vandaag ben je in militaire dienst gegaan. Ik weet niet, of ik no glang zal leven. Misschien nog een jaar, misschien nog twee, mogelijk nog slechts enkele maanden of weken. eD dokter heeft het niet gezegd. Maar ik laat je niet onverzorgd achter. Ik dank God, dat Hij mij in de gelegenheid heeft gesteld om je een Door de heer P. C. Brakman werd op de Dankdag avond een welverzorgd orgelconcert gegeven ter stij ving van de middelen van de sinds de restauratie en vernieuwing van het orgel bestaande en nog steeds diligente orgel-commissie. Als woordvoerder hiervan trad de praesus, de heer J. de Ridder op, die in zijn openingswoord mededeelde, dat het in de bedoeling ligt deze orgelconcerten geregeld te doen plaats hebben om het bovengestelde doel te helpen bereiken. De heer Brakman gaf daarop een paedagogisch concert met korte toelichting bij elk der achtereen volgende nummers. Het programma bestond uit Preludium en Fuga van Joh. Seb. Bach, 3 koraalbewerkingen a. „Als wij in de hoogste nood verkerenb. „Uit den hogen Hemel daalt Hij neer", c. Psalm 42 (naar oude bewerking), het 5e Orgelconcert van G. F. Handel, Koraal over de 81e Psalm van de heer P. C. Brakman en Toccata van de Franse componist Dubois. Voor dit met kiesheid en buitengewone zorg voor bereide concert bestond onverdeelde aandacht. Het 4-delige orgelconcert van G. F. Handel bestond uit larghetto, allegro moderato, a la siciliano en presto. De bondige, doch populaire toelichting bij elk der nummers werd door de talrijke aanwezigen zeer ge apprecieerd en ongetwijfeld zullen deze concerten steeds meer belangstelling trekken bij herhaling. GESLAAGD. Te Goes slaagde voor het kruideniers-vakdiploma onze stadgenoot de heer J. v. d. Berge. PROMOTIE. Een van de meest harde werkers van de afdeling Axel van het Ned. Roode Kruis, de wel bij allen be kende Piet Michielsen, die welhaast bij geen enkele sportgebeurtenis of demonstratie enz. ontbreekt, om daar zo nodig zijn hulp te verlenen, werd als waar dering voor zijn ijver en prestaties bevorderd tot sergeant bij het Ned. Roode Kruis. Een promotie die de zeer velen die direct of indirect van zijn hulpvaar digheid hebben kunnen profiteren hem gaarne zullen gunnen AANBESTEDING NIEUW CAFÉ-RESTAURANT Daar het van ouds bekende hotel „Willem III eigendom der fa. Van Waes-Boodts te Westdorpe eerstdaags onder slopershand zal vallen, zal terzelfder plaatse een geheel nieuwe zaak verrijzen. De aanbesteding had reeds plaats en had de vol gende uitslag Perceel I en II (metsel- en timmerwerken) Fa. Lambert 6 Zonen, Stoppeldijk 27,895 F. J. Lensen, Axel 29.000. Perceel I (metselwerk) P. J. de Potter, Hulst 19.300G. Gijsel, West dorpe 19.500 J. v. d. Veen, Terneuzen 19.800. Perceel II (timmerwerken) Jul. Herwegh, Lamswaarde 17.000 Fa. Wed. J. P. v. d. Broeke 6 Zn., Axel 16.980 P. Matthijssen, Axel 16.162 Fa. A. van Driessche Zn., Lams waarde 15.760. Perceel III (loodgieterswerken) Gebr. van Rijn, Axel 1336. Perceel IV (electrische installatie) W. P. Ruijtenburg, Axel 590. Perceel V (schilderwerken) W. P. Antheunis, Axel 3754. Gegund aan Fa. Lambert 6 Zonen, Stoppeldijk, Gebr. van Rijn, Axel, W. P. Antheunis, Axel en W. P. Ruijtenburg. Axel. KONINKLIJKE ONDERSCHEIDING. Woensdag viel onze gemeente-secretaris, de heer J. L. J. Maris, ter gelegenheid van zijn 40-jarig jubi leum als gemeente-ambtenaar de eer te beurt door H.M. He Koningin te worden benoemd tot ridder in de orde van Oranje-Nassau. PREDIKBEURTEN. Zondag 28 November 1954. Ned. Herv. Kerk. 10 uur Vicaris S. den Blaauwen (medewerking Kerkkoor), 2,30 uur Ds. ten Haaft, van Hoek. Geref. Kerk. 10 uur en 2.30 uur Ds. A. Kuiper. Geref. Kerk. (Pironstraat). 10 uur en 3 uur Ds. D. J. Couvée, Geref. Gemeente. 10 uur en 2.30 uur Leesdienst. Chr. Geref. Kerk (Ds. Jan Scharpstraat) 6.30 uur Ds. H. van Leeuwen. Wielrennen. OOK IN 1955 „KAPERPRIJS" TE HEINKENSZAND. Dat de inmiddels vooral in wielerkringen reeds be faamd geworden internationale wielerronde voor ama teurs om de „Kaperprijs", na het verrassende debuut van de afgelopen zomer, ook in het komende jaar zou worden verreden stond eigenlijk reeds lang vast. Het succes van de le Kaperprijs heeft de initiatief nemers van het afgelopen seizoen doen besluiten, ook dit jaar de organisatie op zich te nemen voor het volgend seizoen. Juist dezer dagen werd het „start schot" gelost voor de uitgebreide voorbereidingen die aan de Kaperprijs 1955 zullen voorafgaan. Behoudens goedkeuring van de K.N.W.U. is de wedstrijddatum bepaald op Hemelvaartsdag, 19 Mei. In verband met de omvangrijkheid der organisatie en de daarmee gepaard gaande verregaande financiële conseguentie's, is besloten de organisatie te gieten in de vorm van een stichting. Daarom zal met ingang van heden uitsluitend worden gewerkt onder de naam Stichting Kaperprijs. Het ter tafel gekomen ontwerp voor 1955 wijkt ge heel af va ndat van 1954. Vooreerst zullen de te verrijden wedstrijden (amateurs en nieuwelingen) een geheel nieuwe vorm krijgen welke zeer attractief be looft te worden. Voorts is in het organisatie-schema een auto-, motoren- en bromfiets-bloesemtocht naar Zuid-Beveland opgenomen en wordt gezocht naar een origineel programma op amusementsgebied voor de avonduren. Werden de financiële baten van de Kaperprijs 1954 afgedragen aan het uniformenfonds van de fanfare „Euterpehet doel voor 1955 zal zijn oprichting van een model speeltuin. Het Bestuur van de Stichting Kaperprijs staat on der voorzitterschap van burgemeester H. J. J. Derckx, de bekende oud-internationaal van het Nederlands hockey-elftal, terwijl daarnaast in het bestuur zitting hebben de heren .Verhuist, van Engen, de Regt, An- dringa en Schuurmans. Schaken. LANDAU II—BRESKENS I 3^-6^. Woensdag speelde Landau II zijn tweede competitie wedstrijd in dit seizoen en wel tegen Bregkens I op de bovenzaal van „Het Centrum" alhier. Ofschoon deze wedstrijd eindigde in een nederlaag voor onze stadgenoten mag toch worden gezegd dat Landau II toch een heel wat beter figuur slaat in deze afdeling dan vorig jaar. De gedetailleerde uitslag is als volgt Georgani actieve Ax avond in sport en ci nomen doe Wagtmans plaatselijke onze toekc Zeker nl de twee be op home-ti zaal van bezet met 1 de heer C Na een welke bane zitter allei zonder V hun echtg. de heer portersclul schapsbetr overzicht aandacht e middenstai bola, die ii Direct 1 Wagtman: men hun Reeds d spannning gaven dez breed toe gelijk op. uit, maar Voorting rend teru( vieren. Z van Wag Hierna kampte R rius Rome die binnei Deze r spoedig d behouden Verhelst Geen wo Niet zon Rennies om bij te treft. W Gewoon, tong. Er Landau II Breskens I 1. J. H. Peeters J. Hovestadt 1-0 2. C. ansen J. de Smet 0— 1 3. A. Verstraeten J. Stuij 0— 1 4. W. van Doeselaar A. Scheele 0- 1 5. D. Jansen P. Punt 6. M. Kayser L. de Vlieger 1 - 0 7. J. Verstraeten C. Kotvis 8. H. van Luijk P. Priester Yi—Vi 9. J. Lensen H. van Melle 0— 1 10. N. Bolleman J. de Nooyer 0- 1 voor de begrafenisvoorbereidselen en Nol zat hele dagen in de voorkamer. Maar als hij wist, dat nie mand hem in zijn rust zou komen storen, ging hij naar het alcoof en ging naast het doodsbed van zijn moeder zitten. Een enkele maal streek hij haar over de haren en kuste het kille voorhoofd. Maar meestal zat hij stil naast liet ledikant en keek maar voor zich uit. Woensdagsmorgens kwam er een hartelijke brief Misschien dat ze tegenover jou minder hard zullen van Nora Mansink. Ze schreef, dat ze zich vol behoorlijke opvoeding te geven en een man van je te maken, die een vak verstaat. Lieve Nol, na de dood van je lieve vader ben je m'n alles geweest. Vergeef het je moeder, als ze te kort geschoten is, als ze misschien te veel van je ge houden heeft. Ik dank je, dat je steeds een liefheb bende zoon voor me bent. Als ik gestorven zal zijn, wil je dan aan grootvader en grootmoeder in Streefkerk een brief schrijven zijn dan tegenover mij. Vertel ze, dat ik altijd van vader, moeder, Jan, m n broer en Grietje, m n zusje heb gehouden. Vraag, of ze me willen vergeven en zeg, dat ik ondanks alles al die jaren trouw aan hen heb gedacht. In deze enveloppe vind je ook het huwe- lijbscertificaat .uit Engeland. Wil je dat als een her innering blijven bewaren Evenals het portret van je vader Je innig liefhebbende moeder." Tranen drupten op de brief, toen Nol haar door gelezen had. Langzaam ontviel het papier uit zijn handen. Hartstochtelijk snikkend lag hij voorover op de tafel. De volle zwaarte van het leed drukte op de eenzame jongeman. 5 i Hoofdstuk 8. DOOR HET LEED GROEIT MEN NAAR ELKANDER. De volgende morgen was Nol meer tot rust ge komen. Hij stuurde telegrammen naar Streefkerk en naar Nora in Papendrecht. Een brief ging er naar zijn garnizoen, waaronder de huisdokter een bevesti ging schreef. Nol's verlof werd verlengd tot een week. Na het telegram schreef hij een brief aan zijn groot ouders en wachtte toen rustig af. De buren zorgden komen kon indenken, wat dit verlies voor hem be tekende en dat ze op de begrafenis zou komen. Uit Streefkerk kwam echter geen bericht. Ook Donder dagsmorgens niet. Enkele uren voor de begrafenis ging Nol nog eenmaal naar de donkere alcoof, alwaar zijn moeder nu opgebaard lag in de kist. „Zelfs na je dood willen ze nog niets van je weten, mam," zei hij zacht. „Ze sturen niet eens bericht. Het hindert niet, dit leed is je gelukkig be spaard gebleven. Wees er van overtuigd, mam, dat ik je altijd, mijn hele leven door, dankbaar zal blijven voor wat je voor mij geweest bent. Voor mij zul je altijd blijven mijn eigen lieve mam De begrafenis was bepaald op één uur. Reeds om tien uur was Nora er, stemmig gekleed in het zwart. Van het station was ze met een taxi gekomen en bovenaan de trap gekomen, drukte ze zacht een kus op zijn lippen. „Nol, jongen," zei ze zacht, „dit brengt ons dich ter tot elkander." Hij slikte en antwoordde schor „Dank je wel, Noor dat je gekomen bent. Ikik was al die dagen zo vreselijk alleen „Ik kan het me best begrijpen, jongen. Kom mee naar binnen. Ik wil je moeder graag zien." Wagti tijdrit ov maalde 1 maar V( tolden df stijl en vrijwel rollen bl Wagtmc In zijn Jan We van mee Jamer v gissing positie r Winnaa er 1 mi Nu v meter v Nadal zorgd d de onve ning va gegaan van de Nog door de Ronde prachti( van Fr; werk" i Na d zen vai Wagtm K.N.W Wag vredenl n'et m'i ders bi lang zi of de Wagtn was zij dat hij volle t opvalle nog ee voorne op de eens d Uit

Axelsche Courant | 1954 | | pagina 2