't Heerlijk avondje gaat weer komen Willem Andriessen I Help mensen in nood terwijl U koopt! Koop dus in Axel 1 Di ukiverkorders 1 gesloten 1 Fa. J. C VINK Markt 12 Tel 646 AXEL I Sint Nicolaas- Actie van de Winkeliersvereniging „Axel -Vooruit" ten bate van de „Vluchtelingenhulp 1954" bij die zaken herkenbaar aan de raambiljetten. 1 Tegen de tijd, dat Sinterklaas zich op maakt voor zijn jaarlijks bezoek aan ons land, treffen groot en klein volijverig voor bereidingen om zijn verjaardag te her denken. Op het heerlijk avondje zal onze moeite beloond worden mét de vanouds bekende lekkernijen, waarvan wij de recepten voor U verzamelden. Borstplaat. Maak borstplaat niet in al te grote porties tegelijk, het duurt dan zo lang voordat de massa gaat kristalliseren en stijf wordt. Be reid liever af en toe een kleine portie. Zo doende is ook beter afwisseling in smaak en vulsel aan te brengen. Wanneer men lichte en donkere borstplaat wil maken dan kan dit in hetzelfde pannetje geschieden. Eerst de lichte, dan de donkere maken. Grondrecept. Per 250 gram suiker een halve afge streken eetlepel custardpoeder, 5 eet lepels water. De borstplaatvormen en het aanrecht of een stu kvetvrij papier invetten. Het cus tardpoeder door de suiker roeren en het water er over schenken. De suiker langzaam zonder roeren laten smelten op een zacht vuur, tot hij volkomen opgelost (d.i. helder) is. Dan de massa vlug inkoken, tot een dun gordijntje van suikerstroop tussen de tanden van een vork blijft hangen en ook aa n de laatste druppel die van de vork af loopt een dun draadje blijft hangen. Tijdens het keuren de suiker niet laten doorkoken. Dan van het vuur af de massa roeren tot deze dik en ondoorschijnend begint te wor den en ,over de bodem van de pan knarst. De massa snel uitgieten in de borstplaat- vormen en hard laten worden. De figuren op de zijkant zetten, opdat de onderkant droogt. Voor een volgende portie de vormen en het aanrecht opnieuw invetten. Een rest in de pan mee opwarmen. Chocoladeborstplaat. Te werk gaan als boven. Een afgestreken eetlepel cacaopoeder met het custardpoeder vermengen. Als de borst plaat gereed is, kan men het pannetje goed gebruiken om er chocolademelk of -vla in te maken. Koffieborstplaat. Inplaats van water koffie-extract nemen, ofwel twee niet al te volle theelepels koffie- extract in poedervorm met het custardpoe der vermengen. Notenborstplaat. Na het koken 50 gram gehakte noten door de borstplaatmassa mengen. Rozijnen- of vruchtenborstplaat. 50 gram rozijnen of gesneden, geconfijte vruchtjes door de borstplaatmassa mengen. Roomborstplaat. Inplaats van 5 eetlepels water neemt men 3 eetlepels water en 3 eetlepels room. Dikke speculaas. 500 gram bakmeel of bloem met 15 gram (1 eetlepel) bakpoeder, 300 gram bruine basterdsuiker, 200 gram boter of margarine, 20 gram (2J/J afgestre ken eetlepels) verse speculaaskruiden, 5 eetlepels melk, zout, 100 gram aman delen. Een bakplaat invetten met boter of mar garine. Het bakmeel of de bloem met de kruiden en het zout zeven. De klontjes uit de suiker drukken. De boter of margarine klein snijden. Al deze ingrediënten dooreenkneden en met de melk tot een samenhangend deeg verwerken. Het deeg op de bakplaat uit drukken in een dikke laag en met de achter kant van een natgemaakte lepel gladstrijken. De amandelen opzetten met koud water, tegen de kook aanbrengen en dan afgieten. De amandelen pellen, horizontaal in tweeën splijten en drogen. Ze me de platte kant in het deeg drukken. De speculaas in een matig warme oven gaar bakken in ongeveer drie kwartier. Het gebak uit de oven nemen en laten afkoelen. Jozias Pieter Smies Woensdag 24 November a.s. om 8 uur in de Cnr. Fröbelschool, Ds. Jan Scharpstraat te A.xel speelt pianowerken van Frederic Chopin met toelichting Toegangsprijs voor leden 2 concerten 2.75 per concert 1.50. Niet-leden resp. 3.50 en 1.85. Kaarten verkrijgbaar bij Fa. J. C. Vink, Markt 12 en des avonds aan de zaal. Vrijdag 26 November a.s. is onze zaak wegens sterfgeval L. VAN DIXHOORN Wilhelminastraat 40 Axel KLEINE en GROTE worden door ons accuraat, voordelig en met spoed uitgevoerd. Vraagt prijzen, modellen en inlichtingen. ft 1 I sü -se- -se m riE E, -3, F. n I! 'erk om- :en eek. eve |een ide ver- iten de be- ian- vol- wist acht k in tdat een ai de ge- ock- erre )an- lig- nks- ;rste erde »nde ende de met dan als over pro- drini De irten jrote loel- aan- celse arna een klei- nog zijn li end uikt, pen- t uit na- Dat hem Wat van natje ieder bank aand I een Hij loon id er iende plakt r ge- On- laren door- 5 ge- oeder i, dit /aard ld) voorwaartsen daarop de Terneuzense defensie en Jonkman geeft de bal goed door naar links waar H. Dieleman de laatste back passeert en de bal na 32 minuten kansloos langs Dooms in het net depo neert (0—1). Dit doelpunt heeft een zichtbare invloed op de oranje-witten die nu direct offensief optredend terug komen. Voor de pauze is er een lichte Axelse veldmeerderheid, maar het hart van de Axelse aanval bezat niet voldoende stcotkracht en schotvaardigheid om de enkele nog geboden kansen verder uit te buiten. Aan de andere kant zien wij bij een ietwat scherpe voorzet van Sandrini niemand der roodzwarten op zijn post en de Axelse defensie blijft zonder veel moeite heer en meester op haar helft. De ruststand was 01. In de tweede helft blijkt de Axelse geestdrift aan vankelijk vergroot. Technisch is het overwicht der oranjehemden groter, maar het spelbeeld bleef toch vrij wisselend, zodat ook de Danschutter gelegenheid kreeg zijn soliede doelwachterscapaciteiten te tonen. De sterke oranje-witte defensie blijft ook nu de Ter neuzense aanval de baas. Na 7 minuten kent de ar biter aan Axel een vrije schop toe. Jonkman neemt deze vanaf enige meters buiten het strafschopgebied en zijn vlijmscherpe schuiver bleek Doorns te machtig en hij stopt de bal onvolkomen en zichtbaar achter de doellijn. De vlakbij staande referee heeft dit euvel ge constateerd en kende dan ook zeer terecht Axel dit tweede doelpunt toe (0—2). Dit feit doet het enthou siasme bij de thuisclub tijdelijk ontvlammen. De Ter neuzense aanvoeder Sam Jansen kogelt bezijden de Axelse palen en tot tweemaal toe krijgen de rood zwarten een corner te nemen, éénmaal toen de bril jante de Danschutter een hoog en hard schot over de lat had gewipt. Na 14 minuten spelens in de tweede helft en onder dit korte Terneuzense offensief heeft de scheidsrechter een strafschop geconstateerd wegens hands van Brugge. Hoewel deze gebaart dat de bal op zijn borst kwam, wijst de „onfeilbare" naar de witte stip. Aanvoeder Sam nam zijn aanloop, doch als een tijger wierp de Danschutter zich naar de be dreigde hoek op de laag ingeschoten bal en hield ook toen weer zijn doel smetteloos. Vreugde in het Axelse kamp en tegenovergestelde stemming bij de Terneu- zenaars. Weer vlamde bij de gasten de vechtlust hoger op en geen twee minuten later wordt een pracht- schot van Jonkman ten koste van een corner onschade lijk gemaakt. De Axelaars zijn nu weer overtuigend sterker doch het mangelt hen aan schotvaardigheid. Het samenspel in de Terneuzense voorhoede laat veel te wensen over. Er is weinig sprake van doeltreffende combinatie zodat de Danschutter weinig wordt ver- ontrusd en het meest in actie komt voor op hem teruggespeelde ballen. Keeper Doorns kreeg nog ver schillende malen gelegenheid zijn handen te warmen aan meerdere op hem afgevuurde kogels. De beide ploegen geraken, mede door het toch vrij zware en gladde veld, allengs ook vermoeider. Het tempo Werd minder en de strijd verslapte in de laatste 20 minuten zichtbaar. Axel zelfbewuster, de rood-zwarten met de berusting van een zich geslagen voelende ploeg, die de nederlaag zo klein mogelijk wil houden. Zo was de tweede helft ook geen copie van de eerste en bleven de prestatie's beperkt tot het middelmatige. De energie is er aan beide zijden uit. Bij een hoekschop op het Terneuzense doel, 5 minuten voor het einde komt Dooms in botsing met de Axelse captain Jonkman. Na enige minuten oponthoud bleek hij te moeten wor den vervangen en werd naar de kleedkamer geleid. Noch zijn opvolger Lauret, noch de Axelse doelman kregen in de resterende tijd veel te doen .zodat de score geen wijziging meer onderging. Het sterkste elftal had verdiend gewonnen, maar deze overwinning zou groter geweest zijn, indien de Axelse aanval zijn stootkracht beter had kunnen ont wikkelen. Vooral rechtsbuiten v. d. Berge bleef niet voldoende op zijn vleugel, waardoor hij zich steeds in een gedekte positie bevond. Met deze zege versterken de Axelaars hun positie, ofschoon zij op de voet worden gevolgd door Hulst en R.K.F.C. HULST-DE ZEEUWEN 3-0. De welsprekende zege, die wij in onze prognose als waarschijnlijk resultaat in het vooruitzicht hadden ge steld is inderdaad niet uitgebleven. In de eerste helft reeds viel de beslissing, maar dan ook radicaal Tot driemaal toe moest de Vlissingse doelwachter vissen en met een veilige voorsprong ging men aan de thee.. De makers van de Hulsterse doelpunten waren achter eenvolgens Lampo, na 5 minten speleens met een kop stoot, Audenaerde na een kwartier uit een pass van één zijner partners en daarna na ruim een half uur spelens door Neefs uit een corner. In de tweede helft werd het een slappe vertoning en vielen geen doelpunten meer te noteren. De gasten vermochten zelfs niet de eer te redden, zodat de Hulste naars volop in de running blijven. NIEUW BORGVLIET—R.K.F.C. 0—1. Op Brabantse bodem werd het tussen deze beide naburen een spannende partij, die in de eerste helft gelijkopgaand was. Na de thee domineerden de gasten als het ware voortdurend, maar de thuisclub speelde een defensieve partij. Het was Linders die voor de gasten de win nende goal scoorde, waardoor ook deze ploeg zich handhaafde bij de leiders die elk 13 punten hebben. ZEELANDIA—HONTENISSE 1—3. De grote verrassing viel aan de Nadorst te memo reren. De Kloosterzandenaren maakten korte metten met de groen-zwarten, ofschoon deze aanvankelijk niet wisten te profiteren van het negatieve en stun telige voetbal dat de gastheren ontplooiden. Ire de eerste helft doelpuntte de midvoor van Hontenisse en met deze voorsprong werd het rust. Toen de tweede helft een kwartier oud was deponeerde de linksbuiten van Hontenisse het tweede doelpunt achter Stad houders en de rechtsbuiten scoorde eer het half uur om was zelfs een derde doelpunt. Het was eveneens een vleugelman, die in de eindphase van deze niet fraaie wedstrijd de eer voor zijn club redde, n.l. Jan de Ruijter, de snelle rechtsbuiten van Zeelandia. Voor de zoveelste maal toonden zich de blauw-witten een wisselvallige ploeg, waarvan men de grootst moge lijke verrasssingen kan verwachten De stand in de 3e klasse D is nu als volgt Axel 8 6 1 1 20- 7 13 Hulst 9 6 1 2 29- 15 13 R.K.F.C. 9 5 3 1 19- 13 13 R.C.S. 8 4 2 2 21- 14 10 Zeelandia 9 4 2 3 17— 17 10 Nieuw Borgvliet 8 4 0 4 11 18 8 Terneuzen 7 3 1 3 21- 16 7 METO 8 2 3 3 12- 14 7 Honteninsse 8 3 0 5 19- 21 6 De Zeeuwen 9 1 3 5 21- 30 5 Corn Boys 7 1 1 5 16- 23 3 Biervliet 8' 1 1 6 18- 36 3 De stand in de Reserce 2e klasse C is thans Goes II 7 6 1 0 33- 5 13 Hontenisse II 6 3 2 1 18- 7 8 Axel II 6 3 2 1 15- 15 8 R.C.S. II 7 4 0 3 21 13 8 Vlissingen II 5 3 1 1 12- 5 7 Terneuzen II 7 3 1 3 27- 18 7 Breskens II 5 1 3 1 9-12 5 Zeelandia II 5 0 1 4 5-29 1 Corn Boys II 5 0 1 4 3-28 1 De Zeeuwen II 5 0 0 5 7-23 0 A.Z.V.V. 7 6 0 1 21-10 12 Spui 8 4 2 2 16-12 10 Zaamslag 8 3 2 3 20-14 8 Driewegen 6 1 2 3 9—14 4 Hoek 7 1 0 6 0 K> e-D 2 DRIEWEGEN-A.Z.V.V. 1-3. Onze rood-witte stadgenoten in de Zaterdag-com petitie blijven beantwoorden aan voorspellingen en verwachtingen. Geheel volledig trokken ze Zaterdag middag naar het „Naaikussen". Ook de plaatselijke ploeg was compleet. De Axelaars zetten er een tamelijk hoog tempo in, maar tot tweemaal toe bood het houtwerk van de Driewegen-veste weerstand aan de beukende schoten van midvoor Jansen .Hetgeen de Axelaars niet lukte ging de gehuchtbewoners beter af. Er was plm. 20 minuten gespeeld toen de Vos in een periode dat Driewegen beter op kwam zetten, voor zijn ploeg de score opende, hetgeen ook de ruststand werd, daar A.Z.V.V. in de eerste helft het net niet wist te vinden (10). Als gedraaid is, lopen de rood-witten nog harder van stapel en binnen één minuut is de schaal weer in evenwicht als den Engelsman een fraaie pass naar de Ruijter lanceert die zich geen ogenblik bezint (1 1) Het Axelse offensief blijkt moorddadig, want twee minuten later nemen de gasten een corner die door den Engelsman werd ingekopt (1—2). A.Z.V.V. le vert nu steeds beter spel. Het is een snelle wedstrijd. Bij een der talrijke rood-witte aanvallen bekogelde Borghstijn de Driewegen-doelman, die onvoldoende wegwerkte, waarna dezelfde speler met een razend- hard schot een verbeterde editie leverde en in de roos mikte (13). Twintig minuten in de laatste helft waren er toen gespeeld en dit werd ook de eind stand omdat er in de resterende tijd' niet meer ge scoord werd. De stand in de Zaterdagcompetitie is Heden overleed nog vrij plotseling, na een langdu rig en zeer geduldig ge dragen lijden, onze innig geliefde man, vader en grootvader in de ouderdom van ruim 64 jaar. Hij is verlost, God heeft hem welgedaan. Zijn diepbedroefde echtgenote, kinderen en kleinkind, D. Smies-Boer C. Smies C. Smies-den Doelder P. van Dixhoorn-Smies ölHEtfbr^n Dixhoorn Andries. Axel, 22 November 1954. Koestraat 8. De teraardebestelling zal plaats vinden op Vrijdag 26 November om half 3. STICHTING ZEEUWSE VOLKSUNIVERSITEIT AFDELING AXEL -se* n o v V V ^gKÊt^ÊÊ^ÊIKKÊÊÊÊ^IÊIÊKÊÊ^ÊKÊKÊÊÊIÊÊÊÊKI^KU

Axelsche Courant | 1954 | | pagina 3