t€RUQ in öe moööeR. Mn Weekend C. J. M.V. - C. J.V. F. op Benelux - niveau. vanaf 16.90 FEUILLETON, door HENK VAN HEESWIJK naar een motief van L. K. v. d. Linden UIT ONZE OMGEVING AXEL SPORTNIEUWS ^y$7TlUL Ach/lijftfftettiqt/ii. Fa J. C. VINK Markt 12 - Axel Het hoofd van de Russische delegatie bij de Verenigde Naties, Andrej J. Wysjins- ky, is Maandagmorgen in het gebouw van deze delegatie na een hartaanval overleden. Wysjimky werd in 1883 te Odessa ge boren en was de zoon van een welgestelde „burgerlijke" familie en van Poolse afkomst. Hij kwam voor het eerst op de voorgrond tijdens de bekende zuiveringsprocessen van 1936 tot 1938. Men schrijft hem toe in de periode van Mei 1937 tot Februari 1938 meer dan 6000 doodvonnissen te hebben verkregen in openbare rechtszittingen, vele tegen voormalige vrienden en kameraden. Sedert 1945 heeft hij de intergeallieerde con ferenties en vergaderingen van de Verenig de Naties bijgewoond of als leider van de Russische delegatie of direct onder Molotof. Hij bracht in internationale conferenties een nieuw mengsel van argumenten en smaad redenen. Wanneer argumenten in de Ver enigde Naties faalden, maakte hij gebruik van het vetorecht, waardoor hij spoedig be kend werd onder de naam „mijnheer Veto". De voorzitter van de algemene vergadering, mr. E. N. van Kleffens, onderbrak het de bat over het probleem van gebieden zonder zelfbestuur om het overlijden van de Russi sche afgevaardigde bekend te maken. Hij zeide o.a„ dat de Sovjet-Unie een groot die naar had verloren. Hoewel er nog niets over de begrafenis bekend is. verwacht men dat het publiek de dode de laatste eer zal kunnen bewijzen, voordat het stoffelijk over schot naar Moskou wordt overgebracht. Door de Provinciale Commissie Zeeland van boven genoemde organisaties was in samenwerking met de Besturen van de Belgische Bonden tegen Zater dag en Zondag j.l. in de Jeugdherberg „Bleije Haghe" alhier een week-end georganiseerd, waarin men van gedachten zou wisselen over het Bondswerk in beide landenen de mogelijkheid onder het oog zou zien van samenwerking op breder basis. De voorbereiding en organisatie berustte bij de Zeeuwse P.C.'s, de leiding was in handen gelegd van mevr. Jebbink. Na de aankomst der deelnemers (waaronder onge veer de helft Belgen) werd een thee aangeboden, waarbij de kennismaking plaats had en vervolgens een broodmaaltijd volgde. Als tafelpresident fungeerde de heer C. Leunis uit Terneuzen. In de vooravond werd de nadere kennismaking be nut door een wandeling, waarvoor het weer zich bij zonder leende. De avondvergadering van Zaterdag stond in het teken van de behandeling van het onderwerp „His torie en actualiteiten der Belgische Jeugdbeweging", door de heer Hugh Boudin. Deze spreker gaf in verband met het naderende eeuwfeest van de Jeugdbeweging een historisch over zicht van de offervaardigheid en opoffering van de Belgische Bonden. De causerie van deze spreker gaf een juist inzicht van de toestanden in België, waar de centrale actie aanvankelijk van de hoofdstad uitging. De beweging bij onze Zuiderburen kenmerkte zich wel bijzonder door de arbeid onder de jeugd van de grote steden en industriecentra als Charleroi enz. Het was ook daar dat gebouwen verrezen en vaste kernen konden ont staan. Antwerpen, Brussel, Charleroi e.a. steden zijn nog steeds de meest toona.ngvende plaatsen waar de Protestantse Jeugdbeweging vaste voet verkreeg in België. Na 1900 vooral was er sprake van een groot keer punt en een onmiskenbare vooruitgang. Spr.'s betoog was gedocumenteerd met een groot aantal gegevens en bijzonderheden, waardoor men een juist beeld kreeg van de eigenaardigheden, die een land als België met een in doorsnede katholieke bevolking kenmerken. Het was dan ook geen wonder, dat hierover bij de bespreking tal van vragen rezen bij de aanwezigen. Een uitvoerige discussie werkte zeer verhelderend en de heren Couvreur, protestants legeraalmoezenier in België en de evangelist de heer P. de Wilde, gaven interessante staaltjes van de verhouding tussen stad en platteland, waarbij bleek dat de beweging ten plattelande in België een grote tegenstelling vormt met die ten onzent. Ook omtrent de financiering en het werk onder de meisjes en jonge vrouwen werden inlichtingen verstrekt die voor velen een openbaring bleken. Door de heer C. Leunis werden in verband met de toekomstige samenwerking nog verschillende voorne mens geopenbaard ten aanzien van de Prov. Zeeuwse Bondsdag te Kapelle-Biezelinge in 1955, alsook om trent de organisatie van week-ends. De heer de Leeuw uit Zaamslag uitte zijn voldoening er over, dat door avonden en bijeenkomsten als deze weer iets meer van de structuur van de jeugdbeweging naar buiten komt. Deze spreker belichtte bijzonder de ideële zijde van de arbeid van de Wereldbond. Door de heer Boudin werd ter afwisseling een smalfilm vertoond waarop men het arbeidsterrein van de Belgische Bond in de volksbuurten van de hoofd stad te zien kreeg. De dagsjluiting geschiedde Zaterdagavond door de heer P. de Wilde, naar aanleiding van een schrift gedeelte uit één der Zendbrieven van Paulus. De Zondagvoormiddag werd besteedt door de bij woning van de Kerkdienst in de Ned. Herv. Kerk, die 23) Hij stond op en liep naar de kast. De doos lag op de vaste plaats, zoals altijd alles in huis een vaste plaats had. Werktuigelijk haalde hij de doos te voor schijn en bekeek de verschillende papieren. Daar was de contributiekaart van het ziekenfondsdaar van de levensverzekering van hemzelf. En daar was nog zo'n kaartHé, was moeder ook verzekerd Dat had ze hem nooit verteld. Ja, hier was de kaart van de begraffenisvereniging. Vanmorgen nog betaald Hij nam de kaart en liep er mee naar beneden. De buurman deed hem open en loosde een zucht van ver lichting. Gelukkig, de jongen was weer een beetje zich zelf geworden. Hij overhandigde de kaart. „Dit zal het wel zijn, buurman." Deze keek er even naar en knikte. „Ja, dat klopt. Maak je er verder maar geen zorgen over. We zullen dat wel in orde maken. Kom even mee naar de keuken jongen en eet een hapje. Je hebt nu krachten nodig voor de komende dagen. Nol schudde opnieuw zijn hoofd, maar de goed hartige man bracht hem met zachte drang naar de keuken, waar zijn vrouw dadelijk een kop koffie in schonk en een stapel boterhammen toeschoof. „Hier, Nol, eet wat, jongen, dat zal je goed doen. Om de mensen een genoegen te doen, at Nol een paar boterhammen. Onderwijl vroeg hij „Hoe is het eigenlijk gebeurd, buurvrouw,? door alle deelnemers werd bijgewoond. Na afloop van de Kerkdienst werd weer naar de „Bleije Haghe" gewandeld, alwaar een korte zang- dienst werd gehouden onder leiding van wika M. A. de Vlieger, die zeer goed slaagde. Een korte wandeling ging daarop de gemeenschappelijke, middagmaaltijd vooraf. De namiddagzitting stond weer in het teken der behandeling van een referaat dat geleverd werd door de heer C. J. de Jonge over het onderwerp „De geestelijke zijde van ons werk Dit onderwerp, dat met veel ovehtuigingskracht op de noodzaak van het steeds weer zoeken naar con tact met de buiten de rijen der Wereldbond staanden wees, had sterk de aandacht van de aanwezigen. Het afdalen tot het niveau van de andere medemens moet het richtsnoer zijn van ons handelen en daardoor ook alleen zullen wij er in slagen hen tot aan de voet van het Kruis te brengen. Een levendige gedachtenwisseling, waaraan velen der aanwezigen deelnamen, volgde nadat thee was rondgediend en men het gesprokene eerst had laten bezinken. Hierna had nog een brede discussie plaats over de nieuwe contacten, die men voor de beoogde samen werking in 1955 hoopt tot stand te brengen, n.l. door middel van de Bondsdag in Kapelle en ten slotte door een nog nader te bepalen samenkomst te Brugge of Knocke in België. Doo rds. Couvrier werd na de zèSP.ïvruchtbare namiddag-besprekingen ten slotte dit Wéék-end be sloten met een korte overdenking ontleend aan de H. Schrift, n.l .de verheerlijking op de Berg. Tevoren was ook nog hartgrondige dank gebracht aan de Jeugdherbergvader en -moeder, het echtpaar de Groot, voor de uitnemende zorgen die aan de deelnemers van dit week-end waren besteedt. SINT NICOLAAS KOMT. Op initatief van de winkeliersvereniging „Axel- Vooruit" zal ook dit jaar Sint Nicolaas weer zijn feestelijke intocht houden in onze gemeente en wel op Woensdag 1 December a.s. Zoals gebruikelijk zal de goede Sint weer omstreeks 3 uur arriveren en op het gemeentehuis door het ge meentebestuur en het bestuur van de winkeliersver eniging officieel worden ontvangen. Na deze officiële plechtigheid zal de goede heilige vergezeld van zijn zwarte knechts een muzikale rond gang maken door de gemeente. GEVONDEN VOORWERPEN. Een paar gymnastiekschoenen, Rijkspolitie een muntbiljet, Nieuwendijk 28 een paar motorwanten, Kanaalkade 70 een gebreide wollen das, Nieuwen dijk 14 een bruinlederen portemonnaie, Singelweg 4b; een draadtang, RRijkspolitie een plastic tasje, Julia- nastraat 35 een kinderportemonnaie, Joost de Moor straat 9 eén kinderarmbandje, Irenestraat 8 een werkjasje, Schapenbout O 21 een capuchon, Oude- weg 58 een schakelarmband, Wilhelminastraat 81 een lederen tas met kruik, Buitenweg 86 een groene autoped, Evertsenstraat 10 een wollen wantje, Wil helminastraat 1 een kinderoorknopje, Nieuwendijk 14; een armbandje, Singelweg 41 een wollen kinder vestje, Prins Mauritsstraat 12 een gebreid kinder mutsje, Prins Hendrikstraat 33 een herenrijwiel, Kerkdreef 11 een bietenbord (van vr^cl>tauto)|en een dubbele bacosleutel, Rijkspolitie. PREDIKBEURTEN. Donderdag 25 November (Dankdag). Ned. Herv. Kerk. 10 uur Ds. P. J. Pennings. Geref. Kerk. 10 uur Ds. Krijtenburg, van Zaamslag, 2.30 uur Ds. A. Kuiper. Geref. Kerk (PirOnstraat)10 uur Ds. J. E. Booy, van Yerseke, 3 uur Ds. D. J. Couvée. Geref. Gemeente. 10 uur en 3 uur Ds. F. J. Dieleman, van Yerseke. fiSHS Doe Uw handschrift geen dwangbuis aan... maar kies de juiste pettpunt voor Uw schrijfwijze! Koop zo'n prachtige gegarandeerde vulpen met een reputatig van tientallen jaren. De beste vulpen, voor zo'n lage prijs. Sinds 1881 Duurzame 14-karaat gouden pen met Osmi-iridium punt Sierlijke modellen in moderne kleuren. Verschillende vulsysremen. „Nou, veel weten we niet, maar ze is vanmorgen als gewoonlijk om acht uur naar haar werkhuis ge gaan en Nol onderbrak haar en vroeg met verbazing in zijn stem „Naar haar werkhuis,?" „Ja, in de Kinkerbuurt. Ze is gewoon aan het werk gegaan, maar om een uur oftwaalf heeft ze een hart- kramp gekregen. De mensen, waa rze werkt, hebben in allerijl nog een dokter gehaald, maar toen was het al te laat. Ze moet vrijwel dadelijk overleden zijn. Nou en toen hebben ze haar met een auto thuisgebracht en wij hebben toen de huisdokter gewaarschuwd, die jouw kazerne heeft opgebeld dat is alles. „Ja, maa rik begrijp er niets van. Wat bedoelt U eigenlijk met dat werkhuis?" „Wel, je moeder werkte toch bij verschillende men sem Dat doet ze al jaren. Van acht tot twee of zo. Precies weet ik dat niet. Ze was altijd om een uur of drie weer thuis. Alleen Zaterdags werkte ze niet. Dan deed ze haar eigen huisje." „Maar moeder hoefde toch niet te werken Ze had toch vader s pensioen „Tja, dat weet ik niet, hoor. Zolang we buren zijn en dat is nu bijkans zeventien jaar, is ze iedere dag uit werken gegaan. Behalve dan op Zaterdag, zoals ik al zei. En Zondags vanzelfsprekend ook niet." Nol begreep er niets van en besloot er verder maar niet meer over te praten. Toen hij genoeg gegeten had bedankte hij de vriendelijke buren en ging weer naar boven. Langzaam drong het nu ook tot hem door, dat de familie gewaarschuwd moest worden, maar hoe moest hij die waarschuwen Hij wist niet eens het adres van zijn grootouders, laat staan van zijn oom en tapte. Hij moest nog maar eens gaan kijken in de doos. Om zich een beetje te kalmeren, stak hij een sigaret op. Toen bekeek hij stuk voor stuk de papieren in Verkrijgbaar bij de erkende Kantoorboekhandel en Vulpenzaken de doos. Er waren een paar getuigschriften bij van mensen waar zijn moeder had gewerkt. Ja, dat was ook een puzzle, die hij vooralsnog niet kon oplossen. Waarom ging zijn moeder iedere dag uit werken, als ze toch een pensioen had van de maatschappij, waarbij zijn vader had gewerkt Waarom had ze hem dit nooit verteld Stuk voor stuk haalde hij de papieren uit de doos en bekeek ze. Er waren rekeningen in, onder andere van de fiets, die hij een poosje geleden gekregen had. Verder van kleinigheden. Moeder bewaarde altijd alles secuur. Hij bekeek nog eens de contributiekaart van de levensverzekering. Ja, er waren er twee. Dat zijn moeder voor hem een levensverzekering gesloten had, wist hij. Maar dat ze er voor zichzelf ook een had, was hem onbekend. Verderop in de doos lagen de polissen. Ook van de begrafenisverzekering. O, die moest de buurman ook nog hebben. Daar van zijn levensverzekering en hier die van zijn moeder. Ze was voor duizend gulden verzekerd, uit te keren bij overlijden aan de zoon Ar- noldus van Veen of diens nabestaanden. Hij was dus erfgenaam van de duizend gulden geworden. Er lag ook een spaarbankboekje in de doos. Eigen dom van Elsje van Veen stond er op. Haast eerbiedig opende hij het en zag, dat de eerste inlage geschied was nu twintig jaar geleden. Nadien was er iedere maand een bedrag bijgestort, soms tien gulden, ook wel eens vijf, een enkele keer een rijksdaalder of nog minder. Eén keer zelfs vijf en twintig gulden. Tot voor zes jaar. Toen werden de bedragen hoger. En steeds maar hoger. Op het laatst meer dan honderd gulden in de maand. Het eindsaldo was meer dan vijfduizend guldenVijfduizend gulden Met stome verbazing keek hij naar het eindcijfer. Het laatste hoge bedrag was gestort nu zeven maan den geleden. Dat waslaat eens kijken, in de Voetbal. DERDE KLASSE D. Nieuw BorgvlietR.K.F.C. 0—1 Zeelandia— Hontenisse 13; TerneuzenAxel 02; Hulst- De Zeeuwen 3—0. VIERDE KLASSE G. AardenburgBreskens 2—1 Steen—Sluiskil 20; LuctorYerseke 1 1 RIAOostburg 1.2; Clinge Hoofdplaat 32. RESERVE TWEEDE KLASSE C. Hontenisse IIGoes II 11 De Zeeuwen II R.C.S. II 1-3. AFDELING ZEELAND. TWEEDE KLASSE B. RIA II—Axel III 1—2 Hansweertse Boys II— Hontenisse III 0—4. ZATERDAGCOMPETITIE TWEEDE KLASSE E. SpuiZaamslag 20 Driewegen—A.Z.V.V. 1—3 TWEEDE KLASSE F. A.Z.V.V. II—Spui II 9—2 Hoek II—Driewegen II 4-1. TERNEUZEN-AXEL 0-2. Axel verbeterde kop-positie, maar Hulst en R.K.F.C. „runner ups" De wedstrijd van Zondag in het westelijk Bolwerk begon zo aardig. Een kleine 2000 toeschouwers waaronder enige honderden, Axel-supporters om zoomden het in goede conditie verkerende Terneuzen veld, dat tijdens de match toch tamelijk glibberig bleek Op en om het veld bleef dra de goede en sportieve sfeer! De gasten verschenen zonder hun midvoor, hetgeen de stootkracht van de aanval ongunstig beinvloedde, De gastheren betraden het veld met een sterk ver jongde ploeg, waarin wij vier of vijf nie iwe gezichten opmerkten. De Brabantse arbiter Holtzer leidde de match, niet feilloos, maar wel onpartijdig. Na de aanvang ontspon zich een aardige, op be hoorlijk derde klasse-peil staande strijd, waarbij San- drini bij een der Terneuzense uitvallen niet vol doende een hem toegespeelde bal onder coontrole wist te krijgen. Hij volstaat met een corner in de W3cht te slepen. Dan zijn de Axelaars weer onmiddellijk in de aanval, maar de strijd golft heen en weer totdat Franken in duel met de Axelse rechtsback Jansen een hoekschop weet af te dwingen. Het belooft een af wisselende kamp te worden en het blijkt dat de „sfeer" er weer zo echt is. Er wordt sportief ge streden, maar de gasten vechten met meer brio. Stock man zit fel achter de aanval en bestookt van verre afstand het rood-zwarte heiligdom, maar ook de Dan- schutter komt regelmatig in actie en redt eenmaal lig gende in zijn doel fraai. Een keurig schot van links buiten H. Dieleman wordt ten koste van de eerste Axelse hoekschop onschadelijk gemaakt. Deze leverde niets op .evenals de een paar minuten later volgende derde hoekschop der gastheren. Bij een volgende Axelse aanval krijgen Jonkman en v. d. Berge de kans van de dag, maar keeper Doorns bezwoer met een goede save het gevaar. De Axelaars worden dan agressiever, maar een prachtkans gaat verloren als Peeters de hem op maat toegespeelde bal meters over het doel der rood-zwart enkopt. Jonkman en Deij pro beren het vervolgens vergeefs, maar ook Sandrini vindt in de Danschutter een groot struikelblok. De oranjehemden worden sterker en zijn de roodzwarten telkens een tempo voor. Zelfs Brugge lost van grote afstand een schot op Doorns doel. De Axelse doel man is in superieure conditie en als hij een linkse aan val onschadelijk heeft gemaakt, doorbreken de Axelse voorwaart Jonkman H. Dielen 32 minute neert (0 op de ora terug kom veldmeerd bezat niet om de enk Aan de a vdorzet v zijn post moeite he was 0—1 In de t vankelijk oranjehem vrij wisse kreeg zijn De sterke neuzense biter aan deze van; en zijn vl en hij stoj doellijn. E constateer tweede d( siasme bij neuzense Axelse p zwarten i jante de 1 lat had g helft en de scheid hands va op zijn 1 witte stil als een t; dreigde h toen wee kamp en zenaars. hoger op schot var lijk gema sterker d Het same te wensei combinat ontrusd teruggesp schillendi aan mee ploegen gladde v minder e zichtbaar berusting de neder tweede I de preste is er aai T erneuzi Doorns Na enige den ver' Noch zij kregen i score ge Het s deze ovi Axelse wikkeier voldoene in een Met c ofschoor en R.K. week voor hij in militaire dienst was gegaan. Daarna waren er weer kleine bedragen op gestort. En een enkele maal was er geld afgehaald, maar steeds klei nere bedragen. Toen ging hem opeens een licht op. Hij bladerde nog eens terug en langzaam drong tot hem door, dat zijn moeder al het geld, dat hij in die vijf jaren verdiend had, op de bank had gezet. Ze had het nooit gebruikt, misschien niet nodig gehad. Ze had immers haar pen sioen. En nu bleek, dat ze ook geld verdiende met uit werken gaan. Eigenaardig .hij had eigenlijk nooit na gedacht over al dat geld, wat hij verdiend had. Dat gaf hij Zaterdags zo over aan zijn moeder, die hem dan zijn zakgeld gaf en het overige geld wegborg. Wat ze er mee deed, was voor hem nooit een punt van gedachten geweest. Hij had immers op tijd zijn natje en droogje, zijn kleren en zijn zakgeld. Maar moeder had trouw iedere maand een bedrag naar de bank gebracht, vrijwel gelijk aan hetgeen hij in die maand had verdiend. Verder keek hij in de doos. Daar was ook nog een loonzakje van zijn baas. En het was nog gevuld. Hij bekeek het en zag, dat het zijn eerstverdiende loon bevatte twee gulden vijf en twintig. Moeder had er in haar handschrift op gezet „Het eerst verdiende geld van Nol." En toen het zakje weer dichtgeplakt en weggeborgen. Ja, toen was hij veertien jaar ge weest nageljongen aan de overkant van het IJ. On danks de pijn in zijn lendenen en ondanks de blaren in zijn toen nog zachte jongenshanden, had hij door gezet en was met het maximum-beginloon thuis ge komen twee gulden en vijf en twintig cent. Moeder had begrepen, wat dit betekende voor haar zoon, dit eerste zo zuur verdiende loon. Ze had het bewaard en opgeborgen. Als een herinnering. (Wordt vervolgd) De w waarsch steld is reeds vi driemaa en met De mak eenvolgi stoot, één zijn spelens In de en vieU

Axelsche Courant | 1954 | | pagina 2