Wij luiden het Fruit-seizoen uit. Puistjes D.D.D. Willem Andriessen v dit Blad. 5 doktoren het misbruik van laxeermiddelen Accotnvt Adverteert Zagerij Den Doelder Orgelconcert van Hilten's waarschuwen tegen •RINGEN RECEPTEN VOOR APPEL- EN PEERGERECHTEN. Appelen en peren zijn de vreugde van dit seizoen. Het zullen de laatste verse vruchten van vaderlandse bodem zijn voor het eerste lentefruit zijn intrede doet. Daarom zullen wij er eens extra van genieten. Dat betekent niet, dat wij U aanraden steeds appelmoes of stoofpeertjes als groente tegeven. Want al zijn vruchten gezond, de groente vervangen mogen ze niet. Het is trouwens helemaal niet nodig appelen en pe ren te verwerken. Rauw zijn ze heerlijk en vormen ze een goede oefening voor ons ge bit. De jeugd heeft ook daarom zijn rauwe appel wel nodig. Daarnaast echter zullen onze kinderen, evenals wijzelf, genieten van een gerecht, waarin appelen en peren verwekt zijn. Wilt U zo n fruitgerecht bij de warme maaltijd geven, laat het dan als toespijs zijn. Dat er daarvoor meer mogelijkheden zijn dan ap pelmoes en stoofperen zonder meer hopen wij met de volgende recepten te bewijzen. Stoofperen met rijstebrij. Y2 kg. stoofperen, plm. 50 gram (3 eetlepels) suiker, kaneel, 'her melk, 100 gram (1 dl.) rijst, 60 gram (4 eet lepels) bruine suiker, boter of marga rine, desgewenst een pakje vanille suiker. De peren schoonmaken, in Vieren snijden en zachtjes gaar koken in water met suiker en kaneel. De peren uit het nat nemen en in een schaal of in eenpersoons schaaltjes over doen. De melk aan de kook brengen, de rijst er in strooien en zonder roeren gaar koken in ongeveer een uur. De helft van de suiker er door roeren endesgewenst vanillesuiker. De rijst over de peren'uitgieten en het ge recht warm opdienen met boter of margarine en een mengsel van suiker en kaneel. Een smakelijke variatie is aan te brengen door de peertjes te stoven met een paar oranjesnippers. Konijntjes van peren. y2 liter melk, zout, 40 gram (4 eet lepels) custardpoeder, 30 gram (2 eet lepels) suiker, 5 eetlepels koffie-ex- tract, 2 handperen, 2 dl. (lj^ kopje) water, 30 gram (2 eetlepels) suiker, 12 amandelen of grote pindas, 8 krenten. Het custardpoeder aanmengen met een deel van de koude melk. De rest van de melk met het zout aan de kook brengen en binden met het aangemengd custardpoeder. Het koffie-extract en de suiker door de pud dingmassa roeren en deze uitgieten op vier natgemaakte schoteltjes. De pudding koud laten worden. De peren schillen, in tweeën snijden en iedere helft van het klokhuis ontdoen. In een klein pannetje 2 dl water met 30 gram suiker koken. Hierin gedurende 10 mi nuten de peren tegen de kook aan houden. De peren uit het vocht nemen en laten uitlekken en afkoelen. De puddinkjes keren op bordjes. Op ieder puddinkje ,een halve peer leggen en in de peer 3 amandelen of pinda's teken bij wijze van oren en staart, benevens 2 krenten als ogen van het konijn. Schuimkoppannekoek. 1 groot ei, 35 gram (3 eetlepels) bloem 1 dl. (y kopje) melk, zoout, 250 gram moesappelen, suiker en boter of mar garine. Het ei scheiden in dooier en wit. De dooier met de bloem en het zout dooreenmengen, bij scheutjes tegelijk de melk toevoegen en alles samen tot een glad beslag roeren. De moesappelen schillen, in stukken snij den, ontdoen van klokhuis en met zeer wei nig water gaar koken, zodat een dik appel moes ontstaat. Het moes gladroeren en met suiker op smaak afmaken. Het eiwit zeer stijf slaan en vermengen met een eetlepel suiker. In een koekenpan een stukje boter of margarine laten smelten. Het beslag er bij doen en de pannekoek aan twee kanten goudbruin bakken. Terwijl de pannekoek nog in de pan ligt het appelmbes er over uitspreiden en hierop het eiwit leg gen. Een deksel heetmaken en op de panne koek leggen, zodat het eiwit gaar kan wor den. Het geheel opdoen op een warme schotel en warm opdienen. Appelbruintjes. 4 kleine appeltjes, 100 gram suiker en 4 lange houten prikkers. De appelen afwrijven, de steeltjes er af breken en op deze plaats de prikkers steken. De suiker droog in een steelpan verwarmen onder af een toe omschudden. Pas in de suiker roeren met een metalen lepel wanneer alles gesmolten is. De massa lichtbruin van kleur laten worden. De appelen vasthouden aan de prikkers en zo ver mogelijk door de caramel wentelen. BEKENDMAKINGEN. Woensdag 24 November a.s. om 8 uur in de Chr. Fröbelschool, Ds. Jan Scharpstraat te Axel speelt pianowerken van Frederic Chopin met toelichting Toegangsprijs voor leden 2 concerten 2.75 per concert 1.50. Niet-leden resp. 3.50 en 1.85. Kaarten verkrijgbaar bij Fa. J. C. Vink, Markt 12 en des avonds aan de zaal. Wicmmm- m A- R.IENDT AXEL Pontiac - Prisma - Junghans H.D.Z.-V erlovingsringen GERO-artikelen BRANDHOUT, Kachelklaar, ook aanmaakhout. Telefoon 591 (tussen 8 en 18 uur 832) - AXEL ■m -as- in de Geref. Kerk (Kerkdreef) op Donderdag 25 November (Dankdag), des avonds 8 uur door de organist der Kerk, de heer P. C. Brakman. Toegang vrij. -:v> <«-. -sm mmm. «mmtrnrnmemmm UoOPT U BlJ HORLOGERIE Stationstraat 1 - AXEL Ook Uw adres voor reparaties. Worden door gediplomeerd Horlogemaker uitgevoerd. <zDat niet te verwonderen! 't Is volkomen vanzelfsprekend dat U een complimentje krijgt als U die heerlijke Gala Thee presenteert. Door de royale afschenk is Gala Thee voordeliger. Dat is wel zo prettig, want iedereen drinkt graag nog een kopje. Als u geregeld laxeermiddelen slikt, is er nu een manier om er van af te komen, 83 van de 100 personen lukte het; u kunt het ook. En wel zo: Drink in de loop van elke dag enkele glazen water en bepaal een vast uur voor uw stoelgang. Neem de le week elke avond twee Carter's Leverpilletjes. 2e Week - elke avond één.3e Week-om de andere avond één. Daarna niets meer, want Carter's Leverpilietjes stellen uw ingewanden in staat weer op eigen kracht te werken, zonder laxeermiddelen. Wanneer zorgen, vermoeidheid of te veel eten het tempo van uw ingewanden tijdelijk vertragen, neem dan tijdelijk Carter's Leverpilletjes om u weer op gang te helpen. Zo raakt u uw verstopping kwijt en vervalt u niet in de laxeermiddelen-gewoonte. Haal direct Carter's Leverpilletjes, f 1.20 per flacon. 70 VOETBAL-O VERZICHT. T emeuzenAxel. De wedstrijd van de dag zal a.s. Zondag plaats hebben in het westelijk Bolwerk te Terneuzen, waar de rood-zwarten onze stadgenoten zullen ontvangen. Nu de twee laatst gespeelde ontmoetingen voor de Axelaars slechts één enkel punt hebben opgeleverd terwijl het aantal verliespunten van Terneuzen momenteel vijf bedraagt zullen de rood zwarten daaruit ongetwijfeld de conclusie trekken dat wat Zeelandia in Axel klaar speelde, zij aan de Schelde- boprden zeker moeten kunnen. Wij voor ons zijA geen andere mening toegedaan, dan dat niets zo moeilijk is, dan een uitslag te voorspellen van een „derby' met een schier historische inslag als deze. Wij achten rekening houdend met het terreinvoordeeldeze wedstrijd een volkomen gelijkwaardige kamp en onze voorspelling (die wij, geleerd door de ervaring van Zondag doen) luidt dan ook, dat de uitslag om het gelijk spel zal schommelen. Wij geven ons volkomen rekenschap van het feit dat niets zo moeilijk is als zich te wagen aan voetbal-prognose s. Onze oranjehemden hebben de laatste (2H) wed strijden een bijzondere onproductiviteit aan de dag gelegd. Dit in tegenstelling tot de prachtige inzet van de competitie. Laten wij hopen dat dit geen inzinking betekent, want daar zijn nu heel wat kapers op de kust. Met een vijftal koplopers die allen aspiraties voor de titel hebben is het nu zo, dat Axel Zondag moet winnen om aan de kop teblijven. Laten onze jongens dit voor gezegd houden HulstDe Zeeuwen. Onze blauw-gele naburen, die zojuist dezer dagen hun 30-jarig jubileum vierden, schijnen weer grote plannen te hebben. Na de overwinning van vorige Zondag op R.C.S. geven wij de op visite komende Zeeuwen niet veel kans aan het Jagertje. De Vlissin- gers beschikken over geen krachtige defensie. Tegen de vurige blauw-gele aanval schijnen de gasten ons ten enenmale niet opgewassen. Zeker niet in Hulst Onze voorspelling luidt een welsprekende Hulsterse zege ZeelandiaHontenisse. Ook de hoofdstedelingen hebben de smaak nu volop beet. Deze ploeg is nu in puntental gelijk gekomen met R.C.S. en slechts één enkel punt meer achter op de drie leiders. Wij weten uit ondervinding dat niets zo stimulerend werkt op de „fighting spirit" van een team, dan wanneer het voor de wind gaat. Een Zee- landia-zege ligt hier dan ook in het verschiet Nieuw BorgvlietR.K.F.C. De gastheren zullen het niet gemakkelijk krijgen. Zeis bestaat de mogelijkheid dat de Bergense ploeg zich Zondag nog een plaats omhoog werkt. Het voor deel van eigen veld is aan de Borgvlieters, maar wij twijfelen er aan of dit van dien aard is, om hen de gehele buit of een deel daarvan te voorspellen. De Zeeuwsch-Vlaamse leiders zouden met een ver deling der punten het meest gebaat zijn. Wij mogen rekening houden met een radicale wij ziging in de volgorde op de komende Zondag. Aan het adres onzer stadgenoten dus het parool „Let op uw saek". Driewegen,A.Z. V. V Nu onze stadgenoten in de Zaterdag-competitie deze Zaterdag naar Driewegen moeten verwachten wij daar een hete strijd met mogelijke spanning, welke gezien de versterking in de Axelse gelederen o.i. op punten- winst voor A.Z.V.V. zal uitlopen. WINKELSLUITINGSWET 1951. Burgemeester en wethouders van Axel, beschikkende op een verzoek van de winkeliers vereniging „Axel-Vooruit", Noordstraat 49, Axel, gelet op het bepaalde in de verordening als bedoeld in artikel 11, lid 1, der Winkelsluitingswet 1951, besluiten voor de tijdvakken van 23 tot en met 27 November, 29 November tot en met 4 December en op 6 December 1954 het sluitingsuur voor de winkels vast te stellen op 22 uur. Axel, 12 November 1954. Burgemeester en Wethouders van Axel, De secretaris, De burgemeester, M. Oggel, wnd. Van Oeveren. GENEESMIDDEL TEGEN HUIDAANDOENINGEN Zuiver en ontsmet uw huid met de helder vloeibare D.D.D. De jeuk bedaart, de ziektekiemen worden gedood en de huid geneest. VLOEISTOF BALSEM ZEEP HINDERWET. Burg'emeester en wethouders van Axel brengen ter openbare kennis, dat ter gemeentesecretarie ter inzage ligt een verzoek met bijlagen van de Caltex Petroleum Maatschappij (Nederland) N.V. te 's-Gravenhage, Plesmanweg 5, om vergunning tot uit breiding van de bestaande benzinebewaarplaats door het bijplaatsen van een ondergrondse benzinetank van 6000 liter en een electrische aftappomp met een electro motor van één-derde p k. in of op het perceel gelegen aan de Nieuwendijk 1, kadastraal bekend gemeente Axel, sectie G, nr. 2431. z z Gedurende tien dagen na de dagtekening van deze bekendmaking bestaat voor een ieder de gelegenheid schriftelijk bezwaren tegen het verlenen der vergun ning in te brengen bij het gemeentebestuur. Bovendien zal op Vrijdag 3 December 1954, des voormiddags elf uur, in het gemeentehuis een open bare zitting worden gehouden, waarin mondeling be zwaren tegen de inwilliging van dit verzoek kunnen worden ingebracht. Een ieder kan ter secretarie der gemeente kennis nemen van de ter zake ingekomen schrifturen. De aandacht van belanghebbenden wordt er op gevestigd, dat tot beroep gerechtigd zijn de aan vrager van de vergunning en degene, die in persoon of bij gemachtigde op de bovenbedoelde zitting is verschenen. Mede is tot beroep gerechtigd degene die, zonder op de openbare zitting te zijn verschenen, binnen de gestelde termijn schriftelijk bezwaren heeft ingebracht, indien hij niet woonachtig is in deze ge meente of in een aangrenzende gemeente, waar open bare kennisgeving wordt gedaan. Axel, 16 November 1954. Burgemeester en wethouders van Axel, De secretaris, De burgemeester, Maris. Van Oeveren. STICHTING ZEEUWSE VOLKSUNIVERSITEIT AFDELING AXEL f DE MOOISTE VERLOVINGS 's Morgens 's Middags's Avonds

Axelsche Courant | 1954 | | pagina 3