t€RUQ in moööGR. MÜNHARDT'S UIT ONZE OMGEVING AXEL FEUILLETON. door HENK VAN HEESWIJK naar een motief van L. K. v. d. Linden EEN NUTTIG EN BESLIST WELKOM GESCHENK VOOR DE KOMENDE FEESTDAGEN PLEEGZUSTER BLOEDWIJN Stram en stijf nti Oud en krom straks! Door die slopende Sheumatiek. SPIERPIJN, SPIT... voor kinderen,meHhijm en Honing Digestif Bennies - Om znurbrand te blussen; óók om znurbrand te voorkomen SPORTNIEUWS Vi-Vz Vi-Vz Vz—Vi 6. Vz-Vi. KOU-KOORTS-GRIEP Last van zenuwen! JAARLIJKSE UITVOERING VAN DE HARMONIE „CONCORDIA". Lof en critiek. Uit de massale belangstelling voor de Dinsdag avond in „Het Centrum" gegeven jaarlijkse uitvoering voor leden en donateurs met hunne huisgenoten, bleek weer eens onomstotelijk dat de populariteit van dit Axelse evenement nog in geen enkel opzicht, heeft ingeboet. Ongeveer 100 bezoekers moesten zich met een geimproviseerde zitplaats vergenoegen en naar het zich laat aanzien zal „Concordia" tegen het vol gend jaar voor dit probleem een oplossing moeten zoeken. Voorziter A. F. Audenaerdt gaf in zijn kernachtige korte openings-speech op onverbloemde wijze uiting van zijn vreugde hierover. Hij verheelde zich niet, dat de laatste jaren de harmonie een „crisis" door maakt en dat er nog tal van wensdromen te ver vullen zijn. Wel het allervoornaamste hiervan is de algehele vernieuwing van het instrumentarium. Dit, na verloop van enige jaren te vervullen „luchtkasteel" is een van de vroomste wensen van het bestuur. Wij zijn nu door het gemeentebestuur wel verhoging toe gezegd, maar daarmede komen wij niet tot dat doel. Een verhoogde subsidie is voor het evenwicht in de financiën broodnodig. Want de harmonie wil vooruit Zij wil uit de sfeer van het aftandse naar vernieuwing. Daarom is het verheugend, dat de heer Adr. van Meurs Pz. thans de dirigentencursus te Oostburg volgt. In enige maanden tijds heeft deze bekwame solist en muzikant kans gezien een 15-tal jonge aspirant-lèden om zich heen te verzamelen, waarmede hij op deze avond hoopt te debuteren met een „jeugd -korps. Spr. besloot met de opwekking de harmonie metterdaad ook financieel te blijven steunen en op deze avond bijzonderlijk door het kopen van loten. Na deze met applaus begroette improvisatie werden door de harmonie onder leiding van de heer A. J. Schieman vier en door de jeugdleden, onder leiding van de heer Adr. van Meurs Pz. twee populaire num mers uitgevoerd, die de gewone bijval verwierven. Vooral tegenover het optreden van de jeugdleden be toonde het auditorium zich mild met haar applaus. De algemene opinie is, dat op deze wijze voortgaande „Concordia" in een paar jaar tijds de periode van ledenschaarste te boven kan zijn. Laten de jeugd leden de grote ambitie van hun jonge leider dus niet teleurstellen en met dezelfde ijver bezield de nodige muzikale vorming blijven nastreven. „Concordia's Toneelensemble". De hooggespannen verwachtingen gingen daarop uit naar het optreden van de vijf dames en drie heren die ditmaal na gedegen wekenlange studie een thriller voor het voetlicht zouden brengen onder de naam „De moord in de Kleine Komedie". De roep aan dit mysterieuze stuk voorafgegaan, was wel de oorzaak van de ongewone belangstelling op deze avond. Immers, het was een niet alledaags stuk, zich af spelend op het toneel van een stadsschouwburg. Er kwam zelfs een klein orkest aan te pas, dat zich bij het begin en einde van het eerste bedrijf en bij de naderende ontknoping van een dramatische scène liet horen. Mysterieus en dramatisch was inderdaad de in houd. Op de avond van de 16e November zou Charles Jaspers, de schrijver van het boek „Het occulte door de eeuwen heen" zijn 40ste verjaardag zeer intiem in kleine vriendenkring vieren op het toneel van „De Kleine Komedie"". Zijn jonge vrouw is kennelijk ver ontrust. In haar zichtbare nervositeit brengt men een passus uit het griezelige spiritistische geestesproduct van haar man in verband met een vroeger in deze schouwburg plaats gehad hebbende moord. Vooral 22) Toen hij eindelijk uitgesproken was, zei de vrouw „Neem dat van die kruidenierszaak niet te zwaar, Nol. Als het zover komt, dat jullie een paar worden, neem het leven dan, zoal shet is. Maak er geen nieuwe moeilijkheden bij. Als jullie genoeg van elkaar houden, dan vallen alle moeilijkheden automatisch weg. Je weet, welke moeilijkheden je moeder heeft moeten overwinnen, om de weg naar het geluk te kunnen gaan." „Misschien heb je wel gelijk, mam.' „En waarschuw me, als jullie serieuze trouwplannen hebt. Misschien heb ik dan nog wel een paar centen in een oude kous voor jullie." Hij keek haar verrast aan. „Heb je een spaarpotje, mam 7" „Ik zeg niets," antwoordde ze raadselachtig. „Doch heb maar geen vrees, dat jij met lege handen zult komen. Daar heeft je ouwe moeder wel voor gezorgd, jongen. Het was toch te verwachten, dat je vandaag of morgen met een meisje thuis zoudt komen. Breng je haar eens een weekeind mee 7" „Ik zal het haar voorstellen, mam." Toen de vrouw hem Maandagmorgen vroeg naar de trein bracht, zei ze ten afscheid „Doe mijn harte lijke groeten aan Nora, wil je „Ik zal het doen," zei hij, nog even haar hand drukkend. De trein vertrok en hij wuifde haar nog na ,tot ze uit het oog verdwenen was. En dit beeld, de eenzame echter omdat een testamentaire restrictie bestaat ten aanzien van de gastheer, waarbij hem een fortuin van twee millioen ten deel zal vallen mits hij te elf uur des avonds in leven zou zijn. De sfeer wordt naar mate het stuk vordert steeds spannender en griezeliger. Vooral de komst van Armand Mullins, de enige in het testament genoemde bloedverwant van Jaspers droeg hiertoe bij. Door toevoeging van vergif aan drank (door de gastheer genuttigd) grijpt inderdaad op deze onheilszwangere avond een misdaad plaats. De komst van een geheimzinnige vrouw heeft mede tot gevolg dat het verontrust geweten van de erfenisjager zo danig gaat spreken, dat hij bij de ontknoping door de mand valt en zijn gemene daad bekent. Dit ongewone toneelspel stelde aan dit dilettanten- ensemble zeer zware eisen. De kundige leiding van de heer Tiersen had in betrekkelijk korte tijd heel wat tot stand gebracht en er werd over het spel dan ook algemeen met grote lof gesproken. Of echter het stuk in ieder opzicht het Axelse pu bliek heeft bevredigd is een tweede. Aan sommige reactie's te horen (lachbuien bij dramatische momen ten) zeker niet Het juiste begrip ontbrak nogal hier en daar en de algemene opinie was in har oordeel sterk uiteenlopend. Over het geleverde spel echter was er maar één roep Liever zullen wij ons dus van persoonlijke lof onthouden. Waar allen met zoveel toewijding zich gaven, past het o.i. zeker niet een paar sterren aan te wijzen en op te hemelen. „Concordia's Toneelensemble" heeft ook ditmaal dank zij een uitmuntende regie van de heer J. A. Tiersen wederom getoond nog wel iets in haar mars te hebben. Onder deze leiding hopen wij bij bij volgende opvoeringen van dit gezelschap nog van zeer veel goeds te genieten. De heer Rein Kolijn als schepper en schilder van het fraaie en stijlvolle decor, die mede met de grime belast was dient met zijn partner en helper de heer W. P. de Ridder veel lof en hulde gebracht En „last but not least" mag ook de groep muzi kanten in de orkestbak niet worden vergeten. Bij voorkomende gelegenheden weten wij nu de be schikking te hebben over een Axelse Benedict Sil- berman in de leider van deze band. Geen uitvoering van „Concordia" zonder het ge zellige bal als slot dat ditmaal waarlijk „grandioos" was Dit slotstuk werd nu eens niet verzorgd door de gebruikelijke jazz-band, maar uit een aantal eigen krachten acht in getal was een „Boerenkapel" geformeerd, welke men de originele en voor Axelaars veelzeggende naam van „De Aerpelkappers' had toe bedacht en waarvan de muzikanten geheel in stijl uitgedost waren met het bij de Axelse klederdracht behorende „boerentientje" en „schabbeDe première was al dadelijk een daverend succes en te oordelen naar de stemming op de dansvloer vielen de met de nodige „show" gebrachte nummers uitstekend in de smaak bij de danslustigen. Ook de tombola met 65 prijzen slaagde zeer. In zijn slotwoord bracht de voorzitter o.m. ook nog dank aan de wnd. burgemeester de heer P. J. van Bendegem, die het materiaal benodigd voor de coulis sen belangeloos beschikbaar had gesteld. Maar ook alle medewerkers aan het welslagen van deze ge slaagde jaarlijkse uitvoering deelden in deze dank woorden. is voor Uw zieken en herstellenden Een wijn, heerlijk van smaak en in hoge mate bloedvormend en zenuwsterkend. Vraagt Uw apotheek of drogist. vrouw op het station, de vertrekkende trein nakijkend, bleef hem zijn hele leven bij. Nog diezelfde avond moest marinier Van Veen op het Compiesbureau ko men, alwaar hij de schok van zijn leven kreeg. „Van Veen, er is zo jjuist telefonisch bericht ge komen van een dokter uit Amsterdam, dat je moeder plotseling ernstig ziek is geworden. Hier is een reis- pas, voorlopig voor drie dagen. Je kunt terstond gaan, maar laat me morgen of zo even horen, hoe het is. Als het nodig is kun je langer verlof krijgen. Ingerukt". Enkele minuten later liep een zenuwachtige mari nier naar het station. Moeder ernstig ziek Dat was nog nooit gebeurd. Hij had zijn moeder nooit anders dan kerngqzond gekend. Ziek was ze, bij zijn weten, nog nooit geweest. Nu ja, wel eens een keer hoofdpijn of zo. Maar ziekEens had zijn moeder schertsend gezegd „Moeders heben geen tijd om ziek te zijn." De trein snelde naar de hoofdstad en Nol van Veen zat aan het raampje en wist niet, wat hij er van den ken moest. Het was nog maar enkele uren geleden, dat hij afscheid van zijn moeder had genomen. Toen had ze niets gemankeerd. Ze was zelf vroeg opge staan om zijn ontbijt klaar te maken. Samen hadden ze zitten eten en samen waren ze naar het station gegaan. En nuernstig ziek In Amsterdam spoedde hij zich naar de St. Nicolaas- steeg. In het straatje, zag hij enkele mensen staan voor de deur. Een bang voorgevoel bekroop hem. De vrouwen zagen hem komen en schrokken z e draai den zich om, toen hij de deur opende en de trap opliep. Daar, in de kamer zaten ook drie vrouwen, de buren. Ze stonden op en een van hen kwam naar hem toe. „Isisbegon hij angstig. „Je moeder heeft niet geleden, Nol," zei de buur vrouw en ze bracht hem naar de smalle alcoof, waar zijn moeder de slaap des doods sliep. Er lag een NIEUWE FOTO- EN KUNSTHANDEL. Wederom opende deze week een van de bekende Axelse zaken een geheel gemoderniseerd pand. Het was ditmaal de Foto- Kino- en Kunsthandel van de fa. Feijter-But, die een grondige vernieuwing had ondergaan, omdat de eigenaar van mening was in het oude pand niet langer meer aan de eisen van he verwende publiek te kunnen voldoen. Bij een bezoek hebben wij wel kunnen constateren dat hier in een minimum van tijd wonderen zijn ver richt. Immers de gehele verbouwing heeft slechts en kele weken geduurd en in deze korte tijd is het pand onherkenbaar veranderd. Niet alleen is door een betere indeling de ruimte aanmerkelijk groter geworden, waardoor in het bij zonder de expositieruimte voor de kunsthandel rui mer is geworden, maar ook het gehele front is onher kenbaar veranderd door een moderne plaatsing van de etalage-ruiten. Ook het interieur is in moderne stijl gehouden en de diverse kleuren hiervan en de prettige verlichting geven het geheel een aparte sfeer. Een schat van bloemen vergezeld van vele goede wensen sierde op de openingsdag de etalages en het lijdt welhaast geen twijfel dat deze wensen voor de ondernemer in dit vernieuwde pand in vervulling zullen gaan. PREDIKBEURTEN. Zondag 21 November 1954. Ned. Herv. Kerk. 10 uur Ds. P. J. Pennings, 2.30 uur Vicaris S. den Blaauwen. Geref. Kerk. 10.30 uur Ds. K. Deddens, van Hoek, 5 uur Ds. C. Breen, van Terneuzen. Geref. Kerk (Pironstraat). 10 uur en 3 uur Cand. J. E. F. Dresselhuis, van Roermond. Geref. Gemeente. 10 uur en 2.30 uur Leesdienst. Chr. Geref. Kerk (Ds. Jan Scharpstraat) 6.30 uur Ds. H. van Leeuwen. Begin toch bijtijds met Kruschen Salts. Daarmee zuivert ge Uw bloed en neemt zo de oorzaken weg van Uw kwellende plaag. Jaar-in, jaar-uit, al tien tallen jaren lang, bracht Kruschen baat en verlich ting voor tienduizenden Rheumatieklijders. Waarom zoudt gij dan achterblijven Begin morgen met de kleine dagelijkse dosis en dan steevast iedere morgen weer Ing. Med. WEG CLINGE-HULST VOLGEND JAAR VERBETERD. De weg Clinge—Hulst verkeert over een gedeelte in slechte toestand door het verzakken van de berm. Voor het drukke streekverkeer betekent dit een zeer onaangename en zelfs gevaarlijke situatie. De A.N.W.B. heeft dan ook op verbetering aan gedrongen en kan thans mededelen dat deze weg in 1955 zal worden verbeterd. GEVAARLIJK PUNT IN DE RIJKSWEG BERGEN OP ZOOM-GOES. Omlegging bij Krabbendijks met kattenogen verduidelijkt. Op verzoek van de gemeente Krabbendijke heeft de A.N.W.B. advies uitgebracht over het kruispunt bij het westelijk beginpunt van de omlegging om Krabbendijke in de rijksweg Bergen op Zoom—Goes. Hie rstaat een benzinestation, dat bij avond zeer sterk is verlicht. Dit heeft tot gevolg, dat het verkeer uit de richting Goes dikwijls te laat opmerkt, dat de rijksweg vóór het benzinestation langs naar rechts afbuigt. Uit de weifeling die uit deze onduidelijkheid ontstaat kunnen gemakkelijk ongevallen voortvloeien. De A.N.W.B. heeft de Rijkswaterstaat dan ook vredige trek op haar gerimpeld gelaat. De reeds grijzende haren lagen netjes in twee strengels naast haar hoofd op het blankwitte laken. De handen, was bleek, waren gevouwen. De buurvrouw trok zich zacht terug, toen de ma rinier daar aan het voeteneind bleef staan kijken. Toen welde er een kreet uit zijn haast dichtgeknepen keel „Mam Discreet sloot de buurvrouw de deur tussen de al coof en de voorkamer. Toen wenkte ze de andere vrouwen, die zacht de trap afgingen. Zelf ging ze bij de tafel zitten en wachtte. Het duurde lang, maar de vrouw wachtte geduldig. En toen Nol eindelijk weer terugkeerde in de voor kamer, zei de vrouw nogmaals ,,Je moeder heeft niet geleden, Nol. Het was hartverlamming. We wisten, dat ze een hartkwaal had, maar ze heeft het voor jou altijd verborgen gehouden. En ze wilde ook nooit, dat wij het zouden vertellen. Het is een zachte dood geweest, Nol. Je hefct een lieve moeder gehad, jongen, zoals er maar weinig zijn in de wereld. Ze heeft je met ere grootgebracht en ze heeft altijd gezegd „Tot zo lang moet ik leven. Dat heeft ze bereikt.' Nol bleef daar staan, bij de tafel en keek wezenloos voor zich uit. Hij antwoordde niet en de vrouw be gon zenuwachtig te worden. Ze wist niet beter te doen dan op te staan. „Ik ga nu maar, Nol, en als je me nodig hebt ,roep je maar, hoor. De thee staat op het lichtje. Als je wilt, kun je vanavond wel bij ons eten." Nog steeds zei de jongen niets en de vrouw haalde haar schouders op. Enfin, zij had haar burenplicht gedaan. Vrouw van Veen lag er netjes bij, daar zou niemand wat van kunnen zeggen. Later op de avond kwam de benedenbuurman nog even boven. Nol zat aan tafel en keek even op, toen hij binnentrad. De man sta kzijn hand uit en Nol drukte die. „Van harte gecondoleerd met dit verlies, Nol," zei hij. „Het is een zwaar verlies, jongen, want een moeder is alles voor je en vooral, als je ook geen 't Loert overal. De weldadige warmte van de pijnstillende Thermogène ver drijft de snerpende pijn. voorgesteld het verloop van de rijksweg op dit punt nog duidelijker te accentueren door het aanbrengen van kattenogen, die het licht van de koplampen reflecteren en het verloop van de weg aangeven. De Rijkswaterstaat heeft toegezegd, dat deze maat regel binnenkort zal worden genomen. Bovendien zal nog een aanttal andere bochten in deze rijksweg van kattenogen worden voorzien. F AILLIISSEMENTST ATISTIEK. Opgegeven door Van der Graaf Co. N.V. te Amsterdam. Het totaal aantal faillissementen uitgesproken in de maand October 1954, bedraagt 131 (140), te ver del enals volgt Noord-Holland (excl. Amsterdam) 10 (13), Amster dam 13 (12), Zuid-Holland (excl. Den Haag en Rotterdam) 15 (12), Den Haag 5 (15), Rotterdam 15 (12), Utrecht 6 (9), Gelderland 14 (9), Noord- Brabant 1' (19), Limburg 19 (11), Zeeland 2 (1), Friesland 5 (5), Groningen 6 (4), Drente 3 (0), Overijsel 7 (8). Het totaal aantal uitgesproken faillissementen van 1 Januari tot en met 31 October bedraagt 1146 (1379). Tussen geplaatste cijfers hebben betrekking op dezelfde periode van 1953. U hoeft niet meer tegen Uw maaltijden op te zien uit vrees voor zuurbranden op de maag. Met één of twee Rennies bij de hand blijft U iedere brand de baas en blust U de pijn bij voorbaat. Vraag Rennies bij Uw apotheker of drogist. Ing. Med. Schaken. LANDAU-OOSTBURG 3—5 (voorlopig) Woensdag speelde S.V. Landau op de bovenzaal van „Het Centrum" alhier haar tweede competitie wedstrijd en wel tegen Oostburg. Zoals gewoonlijk was dit weer een spannende wedstrijd, die nog niet helemaal kon worden beslist. Momenteel is de eind uitslag voorlopig 35. De beide partijen, die ter arbitrage werden ingezonden moeten de definitieve beslissing brengen. In beide partijen heeft Landau het kwaliteitsvoordeol. De gedetailleerde uitslag is als volgt Landau I Oostburg I 1. C. de Putter 'C. Jansen 2. J. v. d. Hagen P. Jansen 0- 1 3. M. Wondergem C. Jansen Jr. 0- 1 4. R. H. de Ridder H. Enkelaar 5. M. Jansen H. de Ridder M. Mattelé J. Schakel 7. J. Haak P. Risseeuw onbesl. 8. A. Ruijtenburg J. Jansen 0-1 9. J. de Ridder W. de Wolf onbesl. 10. D. Jansen B. Bruggeman 1 - 0 SANAPIRIN (Mijnhardt) veelvoudi ge geneeskracht door veelvoudige samenstelling. Prijs per koker 90 en 50 ct. vader meer hebt. Er is één troost, dat ze niet geleden heeft. Ze was om zo te zeggen meteen uit de tijd. Maar ehnu moeten we eens praten over de begrafenis, hé Ja, dat is wel naar, maar het moet toch ook. Hier is al een vrklaringi van de dokter dat papiertje heeft mijn vrouw voor alle securiteit meegenomen. Weet je ook, waar de papieren, po lissen en zo, zijn Nol schudde ontkennend het hoofd. „Nee laat me nog maar even alleen. Ikik zal het wel eens opzoeken." „Ja, dat is best, jongen, maar we willen je zoveel mogelijk die pijnlijke dingen uit de hand nemen. Als jij de polis nu opzoekt, ga ik morgen wel even naar het stadhuis om het overlijden aan te geven en dan maken we gelijk wel de begrafenis en zo in orde. Er zal ook wel familie gewaarschuwd moeten worden, niet 7" „Ikik zal straks wel even kijken. Toe, laat me nog even alleen De buurman haalde op zijn beurt de schouders op. „Ik begrijp best, jongen, dat je erg veel verdriet zult hebben. Maarenfin, ik kom straks nog wel even aan. Moet je niet eten?" Nol schudde nogmaals het hoofd en de buurman wist ook al niet beters te doen dan maar weer te vertrekken. Langzaam kwam Nol weer uit zijn passiviteit. Pa pieren moesten er zijn, jamoeder was altijd in een fonds geweest, dat wist hij. Hij keek eens rond. Wacht eensin de cartonnen doos onder in de kastDaar had mam altijd de kaarten en zo. (Wordt vervolgd) Mijnhardt's Zenuwtabletteo helpen U er overheen

Axelsche Courant | 1954 | | pagina 2