Muziekleven in Zeeuwsch -Vlaanderen Albert Heijn nippers Biljartkampioenschap van Axel 1955 'r maakt U het leven goedkoper! te houden in „Het Wapen van Zeeland" op 11 Januari 1955. Deelnemers kunnen zich opgeven tot 31-12-'54, in „Het Wapen van Zeeland. Het Bestuur der Axelse Biljart Club. Puiker dan puik, die kwaliteit van Albert Heijn! En prijzen - om te glunderen zo laag! jJpÉ Chocolade-letters Speculaas-popjes ^3^5 2 stuks Boterhamkorrels Huishoudzeep Pindakaas Vijgen Goudse Kaas Gelderse rookworst Onder de beproefdeen zeer slagvaardige leiding van haar praesus, de heer P. A. Ocké uit Hoek, kwam Zatrdagnamiddag in hotel „De Éénhoorn van de heer Ph. de Vuijst te Oostburg de Zeeuwsch-Vlaamse Bond van Muziekverenigingen bijeen. De opkomst was groot, want op twee na gaven alle aangesloten verenigingen acte de presence, wat wijst op warme belangstelling. En daarvan gaf deze vergadering ook blijk, want de discussie's zouden in deze bijeenkomst niettegenstaande een vrij on schuldig lijkende agenda een levendigheid bereiken die zelfs in de Bond van Muziekverenigingen uniek genoemd mag worden. Met de aanwezigen wijdde de heer Ocké een spe ciaal woord van welkom aan de leider van de diri genten-cursus, die thans onder auspiciën van de Bond wekelijks te Oostburg gegeven wordt en waaromtrent door de voorzitter niet dan met de grootste lof kon worden gesproken. De heer Cor Schijve, die in onze provincie één der bekwaamste en met gezag en ge degen kennis toegeruste musicus is, heeft zich n.l. per soonlijk met grote toewijding voor deze taak ingezet. Niet alleen theoretisch doch ook practisch mocht het dagelijks bestuur van de Bond zich nog zeer onlangs vergewissen van de grote vorderingen die zijn gemaakt alsook van de verdere perspectieven die hier zijn geopend. Bij de mededelingen van het Bondsbestuur, bleek dit minder goed te spreken te zijn over het werk van de Stichting Zeeland voor Culturele en Maatschap pelijke doeleinden. Tot dusverre heeft de Bond van deze zijde nog weinig bewijzen van voortvarendheid ondervonden. Zelfs na de verkregen steun hiertoe van de R.K. Bond van Harmonie-en Fanfaregezel schappen in het bisdom Breda werd tot heden geen bericht ontvangen, of de ter aanvulling door hen aan te wijzen vertegenwoordiger in deze culturele com missie nu ook haar beslag zal krijgen. Daarom heeft de Bond van Muziekverenigingen in Zeeuwsch-Vlaanderen nu o.a. ten opzichte van de dirigentencursus zelf spijkers met koppen geslagen, aangezien men het weer niet wenst te laten aankomen op een miskenning van de ten deze bestaande speci fieke Zeeuwsch-Vlaamse belangen en behoeften. Door de penningmeester, de heer J. F. Filius uit Temeuzen werd verslag uitgebracht omtrent de in 1954 georganiseerde concoursen. Zo sloot het twee daagse solisten-concours te Terneuzen blijkens de voorlopige cijfers met een nadelig saldo van 131,08, terwijl het korpsconcours te Zuidzande en batig slot van ongpveer 82.te beurt viel. Staande de vergadering deed de voorzitter daarop het voorstel ten aanzien van de Bondsfinanciën na mens het dagelijks bestuur om bij één der bank instellingen te Terneuzen een rekening-courant-over eenkomst af te sluiten .waarbij de gelden van de Bond in haar geheel ter dispositie zullen worden gegeven. Dit voorstel vond geen bestrijding al meenden som migen hierbij bepaalde voordelen te zien in de manier van deponering dezer gelden. Door de heren C. L. de Smidt, J. Versprille te Ter neuzen en de voorzitter zullen dezer dagen de in ver band met deze maatregel nodige controle-maatregelen worden getroffen, teneinde de opening dezer bank rekening te kunnen voorbereiden. Een punt dat weirïig discussie vorderde was de be paling van het a.s. solistenconcours. De muziekver eniging „Oefening kweekt kunst" in Schoondijke bood te dezen aanzien aan de Bond hare honneurs van gastvrouwe Jan, welk—eanfeoch-zonjLer^etderq dis^ cussie werd geapprecieerd De voorzitter deelde mede dat de Bondssecretaris zich direct na deze vergade ring in verbinding zal stellen met het bestuur van Schondijke. Volgens voorlopige opgave kan men staat maken op deelneming van plm. 37 solisten-deelnemers aan dit concours. Punten van wijdlopige en dikwijls levendige dis cussie's waren de reorganisatie-maatregeelen ten aan zien van de solisten- en korpsconcoursen, waarom trent het bestuur op de voorgrond stelde geen overijlde besluiten te willen nemen. Wel werden de hieromtrent in het Bondsbestuur levende gevoelens duidelijk kenbaar gemaakt. Deze culmineerden ten opzichte van de solistenconcoursen in het in het leven roepen van muziek-examens. Men stelt zich n.l. op het standpunt eerst dan solist te zijn, wanneer men zulks toont door een dragelijk fi guur te hebben gemaakt in de eerste afdeling. Aan jonge, debuterende solisten zal in de toekomst, al naar prestatie een diploma A, B of C worden uitgereikt. Zij die dit diploma C behaalden kunnen ook deel nemen aan een solistenconcours. Het eerstvolgende concours in Schoondijke zal nog op de oude voet worden georganiseerd. Eerst op de volgende alge mene vergadering zal om den aankleve van dien een definitief besluit volgen. Bij de reorganisatie der korpsconcoursen, een punt dat voor de pauze mede door de voorzitter namens het bestuur werd ingeleid, kwamen de tongen eerst recht los. Hoe ingrijpend dit algemeen bleek te worden aan gevoeld kwam duidelijk tot uiting. Men kan n.l. de tegenwoordige organisatie volledig bestendigen, het geen één manier is. Doch deze blijkt in het algemeen niet te bevredigen. Vervolgens kan men door een viertal stukken uit het eigen repertoire aan de jury voor te leggen, een concours organiseren, terwijl ten derde ook uit de vergadering, het denkbeeld werd gelanceerd van hand having van één verplicht nummer, waarnaast men (ter keuze van de jury) een tweetal nummers uit het eigen repertoire zal opgeven, hetwelk dan als tweede en vrij nummer zal worden uitgevoerd. Mede met het oog op het advies van de heer Schijve vond dit laatste nog de meeste instemming bij het merendeel der afgevaardigden, die hieromtrent een geanimeerde, doch niet altijd overzichtelijke discussie ontketenden, die veel van de strategische bekwaam heid van de leider dezer vergadering eiste. Op tac tische wijze sloeg de voorzitter zich ook nu weer door alle opgeworpen barricades van bezwaren en tegen argumenten heen en bereikte ten slotte als resultaat dat bij wijze van enquete voor 15 December a.s. de verenigingen aan het bondsbestuur zullen antwoorden op de hen gestelde vragen, waarop ook omtrent dit punt nader in de algemene vergadering een beslissing zal vallen. Naar nog uit de gedane mededelingen bleek zal het eerstvolgende korpsconcours in 1955 (voor het eerst) in Watervliet (B.) plaats vinden. De volgende jaar vergadering zal voorts wederom te Oostburg plaats vinden, waarna Terneuzen weer aan de beurt zal zijn. Het uitkomen met geleende krachten op de korps concoursen zal in de toekomst tot minimum proporties teruggebracht worden en alleen worden toegestaan in gevallen van ziekte of daarmede gelijk te stellen omstandigheden. De vergadering, die vier achtereenvolgende uren had geduurd werd door de voorziter met een opwekkend slotwoord gesloten. GUNSTIGE OOGST VAN AKKER BOUWGEWASSEN. Volgens de uitkomsten van de voorlopige oogstraming blijkt de uitzonderlijke weers gesteldheid gedurende het afgelopen oogst jaar, voor zover de kwantitatieve opbreng sten van de akkerbouwgewassen betreft, over het algemeen van gunstige invloed te zijn geweest. In de meeste gevallen liggen de gemiddelde opbrengst enper ha. boven het niveau van het vorig jaar. Uitzonderlijk goe de oogsten kunnen worden waargenomen bij de rogge (waarvan de gemiddelde opbrengst 20% boven die van 1953 ligt), zomergerst (idem 26%), groene erwten (18%), capu- cijners en grauwe erwten (33%), karwijzaad (30%) en fabrieksaardappelen (18%). Daarentegen bleef het hectare-rendement voor tarwe, waarvan de totale opbrengst als gevolg van een aanzienlijke areaaluitbreiding tegenover het vorig jaar met 63% toenam, beneden het peil van dat jaar, terwijl de ge middelde opbrengsten van veldbonen,. witte en bruine bonen enzaaiuien daar zelfs met resp. 23, 24 en 30% onder bleven. Voor de overige gewassen waaronder haver, consumptie-aardappelen en vlas zijn de resultaten alle iets beter dan het vorig jaar. Voor zover de totale opbrengsten be treft, welke mede door eventuele areaal wijzigingen worden bepaald, worden op merkelijke verschillen miet 1953 waargeno men bij de volgende gewassen tarwe 63% rogge 4~ 1/7% kool- en raapzaad 55% blauwmaanzaad 144% kanariezaad 162% lijnzaad 20% gerepeld vlas consumptie-aardappelen T fabrieksaardappelen 28% gerst 2ML, De opbrengsten aan stro vólgen ó^er het algemeen die van het betrokken gewas, en kunnen over bijna de gehele lijn zeer gun stig genoemd worden. Omtrent de bieten- oogst zijn nog geen gegevens bekend. Deze zullen bij de definitieve raming op 1 Decem ber worden vastgesteld. DE WERKLOOSHEID IN OCTOBER. In de afgelopen maand nam het aantal werkloze mannen toe van 31.678 tot 32i 572 en daalde het aantal arbeiders op de aan vullende werken van 5131 tot 3269, zodat het aanbod van arbeidskrachten in totaal m(et 968 afnam. Deze daling van de gere gistreerde arbeidsreserve terwijl de werk loosheid in October gewoonlijk circa 5000 hoger komt te liggen is een gevolg van het ongunstige weer voor de aardappel- en bietenoogst, waardoor uit vrijwel alle be roepsgroepen arbeidskrachten bij de oogst- werkzaamlheden konden worden ingescha keld. Onder invloed van de gunstige con junctuur handhaafde zich de bedrijvigheid in de industrie en de dienstensector in het algemeen op hoog niveau. Ook in de bouw nijverheid heerste grote activiteit, al ver minderde wel het buitenschilderwerk en be stond er hier en daar een tekort aan gevel stenen. Een groot aantal lossearbeiders vond werk bij de suikercampagne en wegens de seizoendrukte in de conservenindustrie. In de metaalindustrie kon o.a. een aatal jonge lui van de lagere technische scholen worden geplaatst, terwijl ook veel jeugdig handels- en kantoorpersoneel een arbeidsplaats kreeg. Het aanbod van bouwvakarbeiders steeg van 5231 tqt 5709 het aanbod van metaal arbeiders daalde van 2573 tot 2332, landar beiders van 2564 tot 2144, transportpersö- neel van 2463 tot 2340 en losse arbeiders van 8054 tot 7447. De vraag naar mannelijk personeel daalde in de maand October van 52.609 tot 46.751. De vraag naar personeel beneden 19 jaar daalde van 16.132 tot 14.574. De relatieve werkloosheid was eind Octo ber het hoogst in Noord-Brabant, Noord- en Zuid-Holland, Gelderland en Friesland met 11 werklozen per 1000 mannelijke beroeps beoefenaars en het laagst in Limburg met 5, therwïjl dit cijfer voor de provincie Zeeland 6 bedroeg. Het rijksgemiddelde was even als op 30 September 10. Het aantal werkloos geregistreerde vrou wen daalde van 5805 tot 5506. De gere gistreerde vraag naar vrouwelijk personeel daalde van 29.488 tot 28. 839. s De afgelopen dagen is bij,het Comité Vluchtelingenhulp 1954 84.000 binnenge komen. De opbrengst van de actie tot en met Maandag bedraagt daardoor 1.302.000. I Zondagavond werd op de weg IJzen- dijke - Ponte Avancée de 40-jarige H. van E. aangetroffen, liggende naast zijn bromfiets. De man bleek afkomstig te zijn uit Antwer pen. Hoewel eerst vermoed werd dat hij was aangereden, bleek dit bij nader onder zoek niet het geval te zijn. Vermoedelijk heeTt het slachtoofer tijdens zijn bromfiets- tocht een hartverlamming gekregen. Een truck van de 35e afdeling lichte Luwa, die in een colonne reed, is Zondag savond tegenover het station Uitgeest in een langs de weg lopende sloot gereden. De colonne was op weg van Rucphen naar Den Helder en de militairen waren op herha lingsoefeningen. Met moeite konden twee der drie inzittende militairen worden bevrijd. De bestuurder, de soldaat J. F. B. ten Thije uit Rietmolen was bekneld geraakt. Toen men hem uit de cabine haalde waren de levensgeesten reeds geweken. De wacht meester R. Kerstens uit Deventer werd ern stig gewond naar het ziekenhuis te Alkmaar vervoerd, waar hij in de loop van de avond is overleden. De derde inzittende, de soldaat Groothuis uit Arnhem) liep een shock op. Op de weg tussen Peize en Groningen is Zaterdagavond orffi zes uur een motor rijder in volle vaart tegen de aanhangwagen vain een geparkeerde vrachtauto gebotst. De motorrijder, de 33-jarige agent vanpolitie D. S. uit Rotterdam en de duo-passagier, zijn 59-jarige vader uit Groningen kwamen om het leven. De chauffeus van de vracht auto was bezig het achterlicht van de aan hangwagen te herstellen toen de botsing plaats had. Hij bleef ongedeerd. De politie te Tokio heeft medegedeeld dat twee soldaten van het Nederlands deta chement Verenigde Naties zijn gearresteerd. Zij zouden betrokken zijn geweest bij de be roving van een Japanse taxichauffeur. Eén der Nederlanders zou van het schip gehaald zijn, waarmee hij vorige week naar Neder land zou terugkeren. Bij informatie in Den Haag bleek dat nog niets van de arrestatie bekend is. Wel kon men mededelen, dat het bedoelde troepenschip met de 275 personen waarvoor passage was geboekt, is vertrok ken, BEKENDMAKING. WINKELSLUITINGSWET 1951. Burgemeester en wethouders van Axel, beschikkende op een verzoek van de winkeliers vereniging „Axel-Vooruit", Noordstraat 49, Axel, gelet op het bepaalde in de verordening als bedoeld in artikel 11, lid 1, der Winkelsluitingswet 1951, besluiten voor de tijdvakken van 23 tot en met 27 November, 29 November tot en met 4 December en op 6 December 1954 het sluitingsuur voor de winkels vast te stellen op 22 uur. Axel, 12 November 1954. Burgemeester en Wethouders van Axel, De secretaris, De burgemeester, M. Oggel, wnd. Van Oeveren. Warenkennis in een wandelwagentje? „Beurs"berichten uit de box? U weet wel beter. Dat duo herhaalt natuurlijk slechts wat moeder zegt. En of die gelijk heeft, kunt U het beste zelf bij Albert Heijn constateren. Ga er maar binnen. Zie en oordeel. Dan doet U voortaan óók Uw voor deel met de allerbeste kwaliteit voor de laagste prijs! per_stuk» Melk en puur per stuk met amandelen ^3^3 230 gram 2 dubbele stukken grote pot Koffie vanaf 1 230 gram 1 230 gram Belegen 1500 gram tE®^3 per stuk Wie het fijne eert, is AH KOFFIE weerd! En wie bovendien haar porte- monnaie in ere houdt aan die is AH Koffie dubbel-wel. besteed! Want het is, behalve de geurigste, ook verreweg de voordeligste koffie! Boffie koffie - de lekkerste koffie l

Axelsche Courant | 1954 | | pagina 2