Fa J. C. Vink t€RUQ in be moööeR. ballpen 1 Parker 4 1 4 1 UIT ONZE OMGEVING AXEL WOUT WAGTMANS ALS JAGER. 8 4 4 w JOTTER 14.50 3." 4 DIE hebt U voor jarenljj Boekhandel Axel, Markt 12 4 4 4 a '4 FEUILLETON. door HENK VAN HEESWIJK naar een motief van L. K. v. d. Linden HET CONSULTATIEBUREAU TER BEZICHTIGING GESTELD. Zaterdagnamiddag werd het nieuwe consultatie bureau van ,,Het Groene Kruis" aan de Oosterstraat ter bezichtiging voor het publiek opengesteld. Er be stond hiervoor heel wat belangstelling. „THALLA" BRACHT „DE VIER JAAR GETIJDEN". Een van de beste vertegenwoordigers van onze tijd die uitmunten door het brengen van de streekroman, is ongetwijfeld Anton Coolen. Het door hem gebrachte genre, dat zoals zovelen gekenmerkt wordt door reli gieuze, sentimentele of fantastische strevingen wordt diep doorleefd en doorvoeld bij het volk. In „De Vier Jaargetijden" waarvan een pakkende toneelbewerking werd geschreven blijkt de waarachtig heidszin van de inspiratie van deze auteur. Zijn goede, warme en beminnelijke menselijkheid drijft hem o.m. naar de eenvoudige, ploeterende en hulpvaardige boeren van zijn dierbaar land van de Peel in Noord- Brabant. In de door hem gebrachte creaties treffen wij men- aan, die bezield zijn door arbeidslust en diepe >mheid en een van deze voor het toneel omge- cte stukken is „De Vier Jaargetijden", waarin de •pse" verhoudingen zich uiten in een concurrentie- I tussen de eigengeërfde boer en zijn buurman, die „self-made" man hem in maatschappelijk opzicht ~rre is voorbij gestreefd. Liefdesverhoudingen tussen de kinderen spitsen deze gevoelens die vaak botsen nog toe en brachten een boeiend geheel dat met de grootst mogelijke aan dacht en ontroering twee achtereenvolgende Zondag avonden in het Gezellenhuis door geheel bezette zalen werd gevolgd. De heren Misseghers en iVerstraeten vertolkten de hoofdrollen van de beide ruwe, driftige, koppige, maar in wezen niet boosaardige boeren op zeer verdienste lijke wijze. Verder kregen wij eminente vertolkingen te zien en te horen van de heer Vander Linden als de zoon van boer v. d. Eerden, waarnaast ook diens jonge vrouw door mej. Erpelinck, in een veelbelovend eerste optreden subliem en op zeer beschaafde wijze werd gespeeld. Onder de dames muntten verder uit mej. Pauwels (ook een nieuwelinge) als vrouw v. d. Eerden, onder de heren de debutant E. de Kort als de „jonker." De uitmuntende regie van de heren Ach. Vander Linden en C. Vael had bewerkstelligd dat ook de meer ondergeschikte rollen voldoende tot hun recht kwamen. Vooral in het eerste bedrijf dat in zijn lang dradigheid iets stokte kwam uit hoe moeilijk het is in een bepaald idioom een toneelspel te vertolken. Dit ic en za laltijd voor dilettanten een zware opgaaf blijven. Zowel de dames als de heren kwamen er in rie laatste bedrijven steeds beter in en daardoor bleef er een constant groeiend contact met de zaal, die met de grootste aandacht de vaak aangrijpend-roerende scènes volgde in de hoogtepunten van dit spannende, dramatische gebeuren. Ook hier bracht het einde een gelukkige ontkno ping en de toeschouwers die op beide avonden aan wezig waren, keerden door een sterk tot hun innerlijk sprekend stuk „levensrealisme" getroffen, diep onder de indruk daarvan huiswaarts. Bij heteinde werden de dames- en herenleden van het toneel-ensemble van „Thalia" bij open doek luide toegejuicht. En dat was ook ten volle verdiend. LEZING MET LICHTBEELDEN VOOR DE ZEEUWSCH-VLAAMSE VOGELVRIENDEN. Op de bovenzaal van hotel „Het Gulden Vlies" had Maandagavond een zeei interessante Vergadering plaats van vogelliefhebbers uit Axel en omgeving, op dewelke door de heer Fr. P. van Peuzekom uit Den Haag een lezing met lichtbeelden werd gehouden. Deze vergadering, die zich in een zeer bevredigende opkomst mocht verheugen stond onder leiding van de heer Jac. Wieland, die inzonderheid de spreker van deze avond verwelkomde en met hem ook de heer W. F. Engel, eveneens uit Den Haag, die het apparaat voor de vertoning der overtalrijke plaatjes bediende. In zijn voor de liefhebbers zeer interessante causerie besprak de heer van Beuzekom in zijn kwalitieit van landelijk voorzitter van de Alg. Ned. Bond voor Ka narieteelt en Vogelbescherming inzonderheid de ook hier in steeds toenemende mate beoefende tak van liefhebberij het kweken van kleurkanaries. Wijzende op het feit dat deze Bond thans 170 afdelingen telt meende hij in zijn inleiding zich zeer te kunnen be perken. Het streven toch is er mede op gericht door een soort competitie-systeem tussen de vijf gewesten waarin ons land verdeeld is, zowel als internationaal de liefde voor deze edele sprt steeds meer aan te .wakkeren. Spr. zette uiteen, hoe dit tere vogeltje uit de wilde staat waarin het op de Kanarische Eilanden) voor kwam, in Europa werd geimporteerd en vooral in Duitsland in het Harz-gebergte in het stadje St. An- dreasberg intensief werd gecultiveerd. De grondleggers dezer vogel-cultuur die zich vooral op de verbetering van de zang als ook op het aankweken van ver scheidenheden in kleur vanaf citroengeel, oranje, stro- geele, witte, isabelle, grijze, bruine en nog andere tinten toelegden, passeerden de revue. Men kreeg o.a. ook te zien hoe 50 jaar en langer geleden reeds de vogelkooplui uit Duitsland, Saksen en Tirol hun „waar" hier aan de man kwamen brengen. Speciaal ook aan de liefhebberij van het kweken was bij de vertoning der lantaarnplaatjes grote aandacht besteedt. Na de pauze werden e engrote serie prachtige kleu renopnamen vertoond van allerlei soorten exotische vogels. Welke resultaten daarbij o.a. door speciale voedering konden worden verkregen leerde deze zeer deskundige causerie. Ook omtrent de behandeling tegen luis, schurft en mijt gaf hij een massa practiscehe en nuttige wenken. Het werd zodoende voor de vogel liefhebbers een uiterst leerzame avond en de niet- aanwezigen onder deze hebben zeer veel gemist. In de pauze werden een taart en een tulband op zijn Amerikaans bij opbod verkocht. Bij de uitgang vond ter bestrijding der kosten een collecte plaats. DE „TREKKERS" BINNENSHUIS ACTIEF. De Axelse trekkers in de „Bleije Haghe" benutten vooral de Zaterdagavonden thans voor een nuttige vrije tijdsbesteding, n.l. de voorbereiding voor de bazar die binnen een paar maanden plaats zal hebben. Handenarbeid en het vervaardigen van allerlei prac- tische voorwerpen, die mede zullen bijdragen tot het vormen van de benodigde attracties op deze bazar houden hen nu bezig en naar het zich laat aanzien zal dit een aantal verrassingen opleveren, waarop wij nu liefst maar niet vooruit willen lopen Door bemiddeling van de actieve Axelse Wierclub „Volharding" en op invitatie van de heer G. Ysebaert alhier kwam de bekende Tour de France-renner Wout Wagtmans in de afgelopen week in gezelschap van zijn 81-jarige grootvader onder onze gemeente zijn geluk beproeven als jager. De oude heer Wagtmans, ondanks zijn hoge leef tijd een krasse baas toonde zich in de Zeeuwsch- Vlaamse klei een echte „Nimrod". Met nog een Axelse jachtliefhebber boekten zij ook op dit gebied ondanks een matige wildstand succes en hebben de beide Wagtmans nu ook als zodanig naam gemaakt, al bestond de buit hier maar uit enige hazen en patrijzen. Na afloop van de jacht vertoefde Wout met zijn „opa" nog een wijle bij een der bestuursleden van de wielerclub, alwaar de gevierde renner verklaarde het best naar zijn zin te hebben gehad op zijn tocht door de Axelse polders. Dit moge ook blijken uit het feit dat hij gaarne bereid was nog eens naar Axel te komen om zijn volledige medewerking te verlenen aan de op Woensdag 24 November a.s. te houden sportavond van de A.W.S.C. „Volharding". AXEL KREEG „SPEELGOEDPALEIS'" Onder de weidse naam „speelgoedpaleis" kondigde de heer J. G. Meijer alhier de opening van zijn nieuwe speelgoedafdeling aan. En stellig is met dit woord niet te te veel gezegd, want de heer Meijer heeft kans gezien zijn nog pas vorig jaar geopende zaak thans weer met een flink oppervlak uit te breiden, dat voor de komende maanden geheel als speelgoed-afdeling is ingericht. Het zou ons te ver voeren alles op te sommen wat de jeugd hier vinden kan, maar zeker zal het vele ouders moeit kosten hun kroost uit deze afdeling weg te krijgen, wanneer zij er eenmaal al het begeerlijke gaan bewonderen. De lijsten die St. Nicolaas straks voorgelegd zal krijgen zullen nu zeker wel weer een stuk langer worden en het is voor de ondernemer te hopen dat de Sint al deze verlangens van de kinderen bij hem zal komen inwilligen. SCHOOLBUS RIJDT WEER. De gemeentelijke schoolbusdienst alhier, voor ver voer van schoolkinderen van en naar de buitenwijken welke busdienst ook vorig jaar in een ware behoefte voorzag gedurende de koude wintermaanden, is dezer dagen weer gaan functionneren. De dienst zal duren tot 1 April 1955. CHARITATIEF CENTRUM. In het voormalige R.K. Schoolgebouw aan de Wal- straat alhier werd vorige week een vergadering ge houden, waa rals spreker optrad drs. F. de Bont uit Breda. De bedoeling van deze bijeenkomst was te komen tot de oprichting van een Parochiaal Sociaal- charitatief centrum te Axel. De op dit gebied des kundige maatschappelijke werkster zal adviseren, hoe en waar de meest doelmatige hulp kan worden ge boden. In het charitatief centrum zullen vertegenwoor digers worden opgenomen van o.a. de arbeiders- -en vakorganisaties, het Wit-Gele Kruis en het R.K. Ker kelijk Armbestuur, alsmede de Katholieke Actie. Drs. F. de Bont gaf op deze vergadering een uit eenzetting over de noodzaak van het charitatieve werk en concludeerde dat samenwerking van diverse in stanties op d)t gebied noodzakelijk was om een zo effectief mogelijk resultaat te bereiken. KRINGVERGADERING GEZONDHEIDSDIENST VOOR DIEREN, In „Het Centrum" vergaderde dezer dagen de kring Oost Zeeuwsch-Vlaanderen van de Gezonheidsdienst voor Dieren, onder voorzitterschap van de heer A. L. Stallaert. Aanwezig op deze kringvergadering waren ook de provinciale voorzitter en secretaris, resp. de heren dr. G. Wagenaar en A. Cappon. De pennigmeester, de heer Toollenaar konq op deze vergadering mededelen dat in het afgelopen jaar de ontvangsten de uitgaveq hadden overtroffen en derhalve op een totaal budget van ruim 60 mille een batig saldo werd geboekt van ƒ1189, 51. De aan de beurt van aftreden zijnde bestuursleden werden herkozen, terwijl tot afgevaardigden naar de algemene vergadering te Goes werden benoemr de heren A. L. Stallaert, J. Tollenaar en C. A. Dees na mens het bestuur en de heren M. de Feijter, R. Dees, J. J. van Haelst namens deleden. Dr. Wagenaar hield op deze vergadering een spreekbeurt, waarbij hij helaas moest constateren, dat het percentage tuberculose onder het vee het afge lopen jaar weer is toegenomen en thans 0,8 procent bedraagt. De oorzaak van deze stijging weet spreker aan de invoer van circa 27.000 dieren van elders in het verstreken jaar. *7' Prijs Nieuwe lnktvullln (pas na woorden schreven!) PARKEP 4 gedistingeerds kleuren: rood.' g roen, grijs cn zwart.Inktpatroon in blauw-zwart. blauw, groen en rood. NIEUW Eén inkt- patroon schrijft 5 maal so lang ais gewone ballpen-, vullingen. NIEUWMyloehou-] der: blank-meta-1 len dop wordt dof. NIEUW Keuze uttj vier penpuniea. EXTRA ty&i FUN MIDDEL. BREED I 4 V ij ï.r-ssiififivsev GEVONDEN VOORWERPEN. Een oorring, een oorbel, een sjaal, een polshorloge een armband en een huissleutel, Bioscoop „Het Cen trum", een oorbelletje, Polenstraat 28. ZONDAGSSCHOOLLEIDERS EN -LEIDSTERS KOMEN NAAR MIDDELBURG. Op Zaterdag 13 November zullen leiders en leid sters van het Zondagsschoolwerk uit Middelburg, Vlissingen en nog vele andere plaatsen op Noord- en Zuid-Beveland, Oosten West Zeeuwsch-Vlaanderen naar Middelburg komen, waar op deze Zaterdagmid dag en -avond een grote regionale najaarsconferentie gehouden zal worden in de Bogardzaal. Deze ver gadering zal onder leiding staan van mevr. K. Blom- maard-Eversdijk, bestuurslid van de Nederlandse Zon dagsschool Vereniging. Vaak spreken de leiders en leidsters onder elkaar over de vraag „Hoe brengen wij de Bijbelse Bood schap tot het kindJ?" Deze middag gaat men een stapje verder. De heer A. Kroese, directeur der N.Z.V. zal spreken over „Hoe past hte kind de Bijbelse Boodschap toe in zijn leven Ook de hulpmiddelen zullen niet vergeten worden. Men zal op deze conferentie enkele gekleurde film strips van Bijbelse verhalen kunnen zien, vervaardigd door de Finse Zondagsschool Vereniging. Ook de Kerstviering in Zondagsschool-verband zal in het bijzonder in de belangstelling staan op deze conferentie. 20) Och, ik ben nog geen 21, militair, en voor ik jou leerde kennen, ben ik nog nooit met een meisje uit geweest. Nu ja, je maakt wel eens gekheid met een buurmeisje, maar daarmee houdt het op. Omdat ik opgegroeid ben met alleen m'n moeder, lag het voor de hand, dat ik altijd met moeder samen uitging, als het zo eens te pas kwam. Ik heb een paar jaren ge studeerd voor m'n werk en daarom zat ik 's avonds meestal thuis. Door een samenloop van omstandigheden zijn we met elkaar in kennis gekomen. De mensen zeggen wel eens dat is toevallig, maar ik ben van mening, dat er in het leven toch niets bij toeval geschiedt. Alles heeft zo een bestemd doel. Dat Zondagmiddag die autobus bijna een ongeluk veroorzaakte, het zal wel zo hebben moeten zijn. Enfin, wij hebben elkaar nu op een beetje ongewone wijze leren kennen en laat ik je eerlijk vertellen, dat je een meer dan gewone indruk op me gemaakt hebt. Ik kan nu wel gaan zeggen Nora, je bent een leuke meid en je zoent verduveld lekker, maar dat is natuurlijk maar gekheid. Wat wel waar is ik mag je graag. Niet omdat Nora Mansink de toekomstige eigenaresse is van een grote kruidenierszaak in Papen- drecht. Dat heb ik al gezegd. Ik ben zelfs van mening dat dit mij een nare bijsmaak geeft. Het maakt het voor mij moeilijker. Als jij gewoon Nora Jansen zou zijn, bijvoorbeeld de dochter van een timmerman of een slagersknecht of zo, dan zou ik me veel vrijer tegenover je gevoelen dan nu. In dat geval zou ik zonder enigei schroom zeggen Kom op, meid, we zullen zien, dat we het samen eens wordien jij gaat sparen en ik ga sparen en als we een beetje centen bij elkaar hebben en we houden genoeg van elkaar, dan leggen we botje bij botje en we kopen, wat we voorlopig het meeste nodig hebben, huren een huisje in de buurt van m'n werf en we trouwen. Punt. Uit. Maar nu zit ik naast Nora Mansink. En nu kan ik dit niet zeggen, want deze Nora behoeft niet te sparen, die heeft straks, als het op een huwelijk aankomt, een huis, misschien wel een halve villa, dat weet ik niet, de mooiste kruidenierszaak van Papendrecht en wel licht nog een banksaldo. Naast haar zit de armoed zaaier Nol van Veen. Die niets anders aan te bieden heeft dan een paar stevige knuisten, waarmee hij weliswaar behoorlijk zijn brood zal kunnen verdienen, maar die toe hte grof en te onbehouwen zijn om zakjes dicht te maken en kaas te snijden of wat dan ook. En het beroerdste van dit alles is, dat die Nol van Veen hoe langer hoe meer verkikkerd wordt op Nora Mansink, maar alleen op Nora Mansink, zoals ze hier naast hem zit. Als ik m'n ogen sluit, dan zie ik een aardig, blond gelokt meisje in een bruin man- telcostuum naast me zitten en dat meisje luistert naar me, als ik aan het praten ben. Maar zij heeft nu een boekje open gedaan over haar leven en ik zou dat aardige meisje wat graag eens in mijn armen willen nemen om haar ongegeneerd te zoenen, pardon te kussen. Maar en ik heb nog steeds mijn ogen dicht als ik haar wil pakken, kan ik haar niet grijpen, want er staat een grote kruidenierswinkel tussen." „Doe je ogen maar weer open, marinier," klonk een zachte stem naast hem. „Dan zie je naar alle waar schijnlijkheid die kruidenierswinkel niet meer." Hij keek haar nu weer aan en lachte. Toen nam hij het meisje in zijn armen en kuste haar hartstochtelijk. Ze liet het gewillig toe en zelfs beantwoordde ze zijn brandende zoenen. Zo lagen ze naast elkander in het gras onder de heesters. Langs de weg reed een melkauto, maar de chauffeur had hen niet gezien en evenmin de jongen, diie achterop de wagen op een der melkbussen zat. Hij rookte en keek naar een troep vogels, die in de lucht aan het spelen waren. Na een poosje zei hte meisje, dat met haar hoofd op zijn arm lag „Dusals ik gewoon Nora Jansen was, met niets meer, zou je dan met me naar het gemeente huis willen gaan 7" „Ik zei je al, dat ik nogal tamelijk nuchter ben. Wel, meiske, we kennen elkaar sinds Zondag en ont moeten elkaar nu voor de tweede keer. Ik vind je een aardige meid en ik geloof wel, dat wij het eens worden als we dat willen. Ondanks de moeilijkheden, diie ik nog zie. Als jij gewoon Nora Jansen was, zou ik zeg gen Meid, geef me een lekkere zoen als bezegeling op de belofte, dat we van nu af aan hard gaan sparen en over een jaartje of zo gaan we naar het gemeentehuis. Nu ben je echter Nora Mansink, die niet hoeft te sparen. Ja, wat moet ik zeggen Dan geef ik Nora Mansink ook een lekkere zoen zo en dan zeg ik Meid, jij hoeft niet te sparen maar ik wel. Bovendien ben ik nog in dienst, een maan of zeven nog en tot die tijd wachten we zeker. We gaan elkaar van tijd tot tijd eens opzoeken, vrijen een beetje met elkaar, want daarvoor zijn we jong en als ik uit dienst kom en we hebben elkaar dan nog niet de haren uit het hoofd getrokken na een ongezouten ruzie wel dan kunnen we nog altijd naar het gemeentehuis gaan, is het nie( Nora keek hem even lachend aan. „En de kruide nierszaak Hij liet haar los en zuchtte. „Ach ja, dat ding is er ook nog. Ik zou toch zeggen verkoop die te zijner tijd en koop er een scheepswerf voor, dan zal ik die in mijn leven uitbouwen tot de mooiste en grootste van ons land. Ze schudde haar hoofd. „Merci, en ik dan Dan is er voor mij niets te doen. Ik kan toch moeilijk in een ove<hll op de werf gaan meetimmeren." „Jij, malle meid, bent een vrouw en dan, als het zover zou komen mijn vrouw. Dan is je taak thuis, want in de regel blijven man en vrouw niet met zijn tweeën, zie je „Nu ja," antwoordde ze enigszins blozend, „dat is wel zo, maar ik zou niet tevreden kunnen zijn met rustig in een huiskamer te zitten en te wachten tot manlie fthuis komt van zijn werk. Ik houd van be drijvigheid en drukte om me heen. Dat komt misschien omdat ik het van jongsaf aan gewend ben. Nee, de zaak verkopen we niet. Dat zou moeder evenmin prettig vinden. Maar Nol van Veen, wat is er tegen, dat ik m'n kruidenierszaak houdt en jij blijft werken op de scheepswerf Hij keek haar verwonderd aan. „En jij zegt zelf, dat je een man in huis wilt hebben, al was het alleen maar voor het ruwe werk Ze zuchtte op haar beurt. „Een mens z'n zin is een mens z'n leven. Ik heb al lang door, dat jij niet buiten de scheepswerf kunt, net zo min als ik buiten m'n winkel. Enfin, je hebt gelijk, we moeten elkaar eerst maar eens wat beter leren kennen. Je bent voor lopig toch nog in dienst, dus van trouwen kan voor alsnog niets komen. Overigens, ik heb ook geen haast. Alleen,als vader zou komen te overlijden, dan zit ik er mee." (Wordt vervolgd).

Axelsche Courant | 1954 | | pagina 2