D.D.D Huid uitslag UIT ONZE OMGEVING AXEL SPORTNIEUWS Doe een Kraschen-kuur. 0m die Rhcumatiek uit Uw leden te jagen. KOEWACHT PASTI BURGERLIJKE STAND. AXEL DANK VAN DE POLEN De dankbaarheid van de Polen, voor hetgeen hen door de gemeente Axel en haar inwoners werd ge boden op 12, 13 en 14 Augustus j.l. ter gelegenheid van de tiende herdenking van de bevrijding der ge meente en haar omgeving, blijkt nog telkens weer. Zo ontving de burgemeester van Axel' een dezer dagen een in het Nederlands geschreven brief van Kolonel Dr. Z. M. Szydlowski D.S.O., waaraan wij het volgende ontlenen „Ik heb het gevoel, dat het nog slechts een paar dagen geleden is, maar het is alweer langer dan een maand geleden, dat ik in Axel was. Uw hartelijke gastvrijheid is voor mij onvergetelijk, evenals de prachtige versiering der gemeente. Er zijn een heleboel kilometers tussen ons, maar in onze harten zij nwij vaak samen. Ik kan mij haast niet voorstellen, dat het weer reeds 10 jaar geleden is, dat ik voor het eerst bij U kwam. Gaarne wil ik U nog allen met heel mijn hart be danken en mijn grote en diepe genegenheid voor U uitspreken. Er is zooveel in Holland en in Axel gesproken over ons en voor ons gedaan. Ik heb dit alles in ontvangst genomen voor allen voor wie dit bestemd was, ook voor hen, die voor de vrijheid het grootste gegeven hebbenwat zij te geven hadden, hun leven. Ook voor hen ,die over de gehele wereld verspreid leven, maar die zeker met hun harten in Axel waren. Op 12, 13 en 14 Augustus was het zo mooi en goed voor ons, de grote vreugde en vrijheid te zien en mee te voelen. Ik wil nog, dat U allen weet, hoe erg dankbaar ik ben voor de goede verzorging van het graf van mijn vrouw. Ik kan geen woorden vinden, hoe ooit mijn dochter en zoon hun gevoelens kunnen uiten. Het is voor ons veel gemakkelijker te leven, nu wij weten ,dat zij, die wij het meest liefhebben, tussen vrienden is. En dat haar laatste rustplaats zo keurig onderhouden en met bloemen verzorgd is. Ik wil geen namen noemen, want dan zou ik ieder moeten noemen, die heeft medegewerkt aan het zo bijzonder slagen van het 10-jarig bevrijdingsfeest, in een traditie van warme gevoelens en echte vrijheid. Met heel mijn hart wens ik U allen veel goeds, geluk en welvaart toe. En in het moment van tegenslagen, herinner U altijd, dat samen met God de zwaarste dingen be streden kunnen worden. En houdt in gedachten, dat U moet bewaken en ontwikkelen het grootste goed wat een mens kan hebben in het leven Vrijheid en Recht. De goede God verzorge U." Ook Generaal Maczek heeft nog dankbetuigingen aan de gemeente gericht. Hij schrijft o.m .aan de burgemeester ,,Ik zou tot uitdrukking willen brengen mijn zeer warme en hartelijke dank jegens U en al de burgers van Axel voor de getoonde gastvrijheid gedurende ons bezoek aan Axel ter gelegenheid van de 10e herdenking van de strijd voor de bevrijding van Nederland, waardoor de ware geest van een sterke vriendschap tussen Uw volk en de Eerste Poolse Pantserdivisie levende gehouden wordt. Wij stellen in hoge mate op prijs de wijze, waarop U de nagedachtenis aan onze gesneuvelde soldaten eert en de grote liefde waarmede U dit alles verricht heeft ons allen diep getroffen. De tragische moeilijkheden, die over ons Land ge komen zijn, lijken nu sterk verminderd te zijn door de wetenschap, dat we waarachtige en hartelijke vrienden hebben in U en Uw volk. Na al de bijzondere sympathiebetuigingen van de burgers van Axel jegens de soldaten van de Eerste Poolse Pantserdivisie, moge ik U beleefd verzoeken mijn hartelijke dank over te brengen aan allen, die daartoe hebben bijgedragen. In het bijzonder verzoek ik U mijn dank te be tuigen aan de Vereniging „Axel-Polen" het Comité, dat heeft zorggedragen voor de op richting van het nieuwe Poolse Kruis voor het 10e Regiment Dragonders en aan allen, die dit Kruis hebben geconstrueerd allen, die de graven van de gesneuvelde leden van de Eerste Poolse Pantserdivisie onderhouden allen, die de fondsen hebben bijeengebracht voor de oprichting van gedenktekens, de dames die zo vriendelijk hebben gecollecteerd daarvoor en voor de oud-soldaten. Ook zou ik gaarne dank brengen aan de officiële personen in Axel, die zo veel voor ons hebben ge daan en aan die gezinnen ,waar de leden van onze delegatie een zo gastvrij onthaal hebben gevonden. Met de beste wensen voor U allen en moge God U zegenen." BIJEENKOMST RESERVE RIJKSPOLITIE. Vrijdagavond werd in het stadhuis een bijzondere bijeenkomst belegd van de Reserve Rijkspolitie alhier, waarin aan acht reservisten het diploma van ge oefend man werd uitgereikt. Óe burgemeester opende deze bijeenkomst met een korte inleiding waarbij hij wees op de belangrijke betekenis van een goede politie en de vereisten welke aan een politieman worden gesteld. Hij wenste de geslaagden geluk met het behaalde succes en sprak de hoop uit dat zij met enthousiasme hun verdere opleiding zullen blijven volgen. Hierna kreeg de kapitein der Rijkspolitie, de heer Stoorvogel, het woord, die in een korte kernachtige toespraak de aandacht vestigde op de betekenis van het diploma, waarvoor een grondige zij het ook een beperkte opleiding nodig is geweest, welke opleiding met toewijding door de betrokkenen is ge volgd. Namens de majoor, die verhinderd was aan wezig te zijn, reikte hij met een woord van hartelijke gelukwens de diploma's uit aan de vrijwilligers C. L. Brandt, I. den Exter, E. C. Fermont, F. Hamelink, F. Hoekstra, J. V. Schelleman, H. J, Schoof en A. Schreuders. Namens Steun Wettig Gezag sprak de heer Francke een felicitatie-woordl tot de geslaagden en wees er verder op dat de reserve-politie een gewaardeerde aanvulling is van het beroepskorps, dat in buiten- gewont omstandigheden een sterk verzwaarde taak heeft te vervullen en dan snel, krachtig en recht vaardig moet kunnen optreden. De vorming hiervoor is een onontbeerlijke eis. En nu een mijlpaal is be reikt spreekt hij de hoop uit dat de reservisten meer dan voorheen het geleerde in de praktijk zullen kun nen brengen, hetgeen voolgens een mededeling van de heer Stoorvogel als gevolg van het gewijzigde voor schrift der opleiding ook mogelijk zal zijn. De heer Stoorvogel vestigde ook nog de aandacht op de mogelijkheid om een opleiding te volgen voor buitengewoon geoefend man, waarvoor het programma veel aantrekkelijks biedt. Hierna werd koffie gepresenteerd en onder het ge not van een rokertje bleef men nog enige tijd ge zellig bijeen. Een woord van waardering voor de vrijwilligers, die hun tijd en krachten hebben gegeven in het be lang van ons volk is hier zeker op zijn plaats en het is een verblijdend feit dat hier een mooi aantal vrij willigers regelmatig de opleiding voor reservist bij de politie volgen. CULTURELE AVOND ARBEIDERS- SPAARFONDS. Bovenstaande vereniging gaf Donderdagavond in „Het Centrum" onder de titel „Sterrenregen" een schitterend variété- en showprogramma, zoals wij in lange tijd hier in Axel niet te zien kregen. Voor een groot deel was de benedenzaal gevuld met belangstellenden, toen de heer F. d'Hondt als voorzitter de aanwezigen verwelkomde en een woord van opwekking en propaganda voor zijn vereniging liet horen. Daarop volgde na een introducerend woord van de conferencier, tevens arrangeur en leider van het en semble, Martin Rijken, het eerste optreden van de „Twee Pico's", de bekende radio- en gramofoon-ac- cordeonisten in een populair repertoire dat na de pauze in Volendammerdracht? werd herhaald. Zij oogsten een stormachtige bijval en ontkwamen door het telkens terugroepen van het publiek niet aan toe giftnummers van hetzelfde genre. Zij brachten direct stemming en sfeer in de zaal. Als jongleurs op de bal kregen wij daarop een eerste optreden van Gery en Marion, die phenomenale staal tjes van behendigheid gaven op een bal van ruim een halve meter middellijn. Hetgeen zij brachten was waarlijk verbluffende acrobatiek en vaardigheid van de hoogste klasse, zowel als het optreden van „The Broytonsdie lichamelijke staaltjes van lenigheid te zien gaven van adembenemende hoedanigheid. Als meester-manipulator bracht Eddy Schuyer ver volgens sensationele proeven van goocheltrucs en vin gervlugheid die de zaal boeiden vanwege het fantas tisch en soms miraculeus gehalte. Het optreden van al deze artisten werd zowel voor als na de pauze afgewisseld door de gevierde radio zanger Wim Scholte. Deze met een prachtig genuan ceerd stemgeluid begaafde vocalist trad beide malen op met een internationaal getint repertoire, telkens van drie nummers, waarmede hij een langdurige en hartstochtelijke bijval verwierf. Martin Rijken toonde behalve bij de verbindende tekst ook bij vernieuwing wederom de pianotoetsen te beheersen en trad met een muzikale bloemlezing vanaf 1904 tot 1954 voor het forum. Ook daarbij bleek het contact met de meelevende zaal geenszins te ver slappen. Meerdere dezer artisten toonden hun acrobatische of andere artistieke vaardigheid na de pauze ter af wisseling in een geheel andere vorm. Zo trad Eddy Schuyer nu voor het forum als gedachtenlezer en ge heimzinnig experimenteur. Ook hierbij bracht deze ge blinddoekte artist weer bijzondere staaltjes van zijn kunst. José en Tony verschenen thans als een ver liefde jongeling en bakvis, maar bleken ook met meer kleding aan de „boddy" hun lichamelijke prestaties tot een topvorm op te kunnen voeren. Het andere reeds genoemde duo gaf als slotnum mer als „The Dutch Rolling Stars" een wervelwind op rolschaatsen te aanschouwen dat gerust ook als een nummer op een wereldstad-programma mag wor den geannonceerd. Hetgeen deze twee artisten op een betrekkelijk geringe tafeloppervlakte te zien gaven was van uniek gehalte. De bijval was geweldig en aan het slot mocht de voorzitter dan ook op een te recht geslaagde avond wijzen toen hij het ganse en semble met hun leider dankte voor hun 100% ge slaagd optreden. Nogmaals werd de arbeid van het Cultureel Spaarfonds warm aabevolen', waarna een finale volgde en een gezellig bal deze hoogstaande avond met neutraal karakter besloot. INDRA KOMT NAAR AXEL. De bekende telepaath-hypnotiseur Indra, die ook in Axel geen onbekende is, zal op Dinsdag 9 Novem ber a.s. in „Het Centrum" wederom optreden. De heer Indra zal deze keer voor een geheel nieuwe en sensationele attractie zorg dragen. Hij zal n.l. vergezeld zijn van de beroemde helderziende Siera. De heer Siera treedt sinds korte tijd in Nederland op en za lzich ongetwijfeld ook hier een grote naam verwerven. De heer Indra zal zijn kwaliteiten zowel op het gebied van de telepathie als hypnose opnieuw demonstreren. De bezoekers van deze avond zullen zeer interessante en niet minder genoegelijke uren tegemoet gaan. COMITÉ „BOUW NIEUWE MUZIEKTENT" GELIQUIDEERD. Wellicht zal men zich herinneren dat enige jaren ge leden een comité werd opgericht met het doel gelden in te zamelen voo rde bouw van een nieuwe muziek tent. Destijds werd hiertoe een „steentjes—actie opge zet, die zich echter niet in de belangstelling van het publiek mocht verheugen en dientengevolge niet tot het gewenste doel kon leiden. Nu de gemeenteraad onlangs het besluit heeft ge nomen tot aankoop van een nieuwe muziektent, meent het comité zich avn zijn taak ontheven te achten en heert daarom besloten tot liquidatie over te gaan. Het batig salda waarover men nog beschikt ten bedrage van ruim 200.zal zodra de gemeente over een nieuwe muziektent beschikt worden aangewendi tot verfraaiing of completering van deze niewe tent. Aan deze steentjes-actie was een loterij verbonden met een drietal prijzen. De trekking hiervan vond op de liquidatie-vergadering plaats door de politie met de volgende uitslag: le prijs 25.— op steentje no. 3 F 17 2e prijs 15.op steentje no. 44 A 8 en de derde prijs op steentje no., 46 E 3. De bezitters van deze steentjes kunnen hun prijzen tot 1 Januari a.s. afhalen bij Be penningmeester van het comité, de heer A. H. van der Lee, Walstraat 2. Na die datum vallen de prijzen aan het comité. HOEVEEL SLACHTOFFERS NOG....? Dinsdagnamiddag bereikte ons de tijding van een ernstige aanrijding op de voor het verkeer zo gevaar lijke Buthdijk. Dezee Rijksweg wordt zo langzamerhand berucht en voor de weggebruikers permanent levensgevaarlijk. Ditmaal was het de 75-jarige R. D„ die, teneinde wat winterprovisie voor zijn gezin op te halen, met een baaltje aardappelen op zijn fiets huiswaarts reed. Uit de egenovergestelde richting werd D. door een vrachtauto, bestuurd door de lompenhandelaar R. de S. uit St. Jansteen aangereden. Door de drukte en de onoverzichtelijkheid op dat moment daar ter plaatse kon D. het gevaar niet meer ontwijken. De 75-jarige man werd met ernstige kwetsuren in de wegberm de eerste hulp verleend door dr. Boor, die een gecompliceerde linkerarmbreuk constateerde. Het slachtoffer dat ook hevige bloedwonden aan het hoofd had opgelopen werd in tamelijk zorgwekkende toe stand naar het ziekenhuis te Sluiskil vervoerd. Wij vragen ons af het hoeveelste slachtoffer dit nu op deze voo rhet verkeer levensgevaarlijke weg is en hoevele er nog moeten volgen, eer men van overheids wege eens tot een radicale verbetering zal besluiten. Dit was nu weer een geval dat een gewoon „Drees"- mannetje trof, die met wat proviand op te halen de zorg voor moeder de vrouw trachtte te verlichten. Maar wij word entelkens geleerd dat een mensen leven van onwaardeerbare betekenis is en daarom eer biediging verdiend. Dagelijks staan op dit veelbereden en in slechte staat zijnde wegvak vele honderden aan levensgevaar bloot. Bij talloze lijders aan Rheumatische pijnen ligt de oorzaak in onzuiver bloed. Als die onreinheden zich dan nog gaan vastzetten ook, is het leed helemaal niet te overzien. Mits ge bijtijds Kruschen neemt. Met Kruschen's zes minerale zouten brengt ge de bloedzuiverende organen weer op gang. Daarom neem óók Kruschen, regelmatig, elke dag de kleine dosis. De weldadige werking ondervindt ge dan al gauw. BRAND. In de vlasserij bij L. Waumans te Koewacht brak brand uit welke waarschijnlijk is ontstaan door on voorzichtigheid van kinderen. De brand brak uit in de zwingelplaats waar de vlammen een goede prooi vonden en in korte tijd stond de werkplaats in lichte laaie^ Ook sloegen de vlammen over naar een vlas- mijt, die eveneens een prooi der vlammen werd alsook een partij bolraap. De plaatselijke brandweer kon bij aankomst niets anders meer verrichten dan eventuele uitbreiding te voorkomen. Het bedrijf was niet tegen brandschade verzekerd. WEER SCHOOLBUSDIENST. Vanaf Donderdag heeft de gemeentelijke school- busdienst naar de buitenwijken weer een aanvang ge nomen. Deze dienst zal worden uitgevoerd tot 1 April van volgend jaar. Voor zover dit nog niet is geschied kunnen de belanghebbenden de abonnementen ter ge meentesecretarie afhalen; Krabben en peuteren maakt de kwaal steeds erger. De helder vloeibare D.D.D. dringt diep in de poriën door, doodt de ziek tekiemen en geneest de huid. GENEESMIDDEL TEGEN HUIDAANDOENINGEN VLOEISTOF BALSEM ZEEP VOETBALPROGNOSE. AXEL-BIERVLIET. Allereerst zullen bij de watertoren Zondag de uiter sten in deze afdeling elkander ontmoeten en krijgt Axel tegen het als blijvende hekkensluiter reeds door sommigen gedoodverfde Biervliet op het oog een ge makkelijke prooi en een kans om nog iets verder op het niet spelende R.C.S. uit te lopen. Wij voor ons geloven ook niet in een nederlaag van de oranjehem den,die evenwel Zondag in het blauw zullen aantreden daar de clubshirts van beide rivalen dezelfde kleuren hebben. Axel is trouwens aan zijn eer verplicht deze ontmoeting te winnen. Het gaat er nu maar om hoe cn met hoeveel Laten de jongens van v. d. Velde Zondag met eenzelfde geestdrift en techniek als tegen de zwaarste concurrenten ontplooid., ten strijde trek ken en ons indien mogelijk ondanks het krachtsver schil een match te zien geven die ten minste het aan kijken waard zal zijn. HONTENISSE-METO. Het blauw-witte Hontenisse blijkt zich hoe langer hoe meer in haa rnieuwe milieu thuis te gevoelen en het zou ons geen verwondering bar enindien zij zich nu ook De Zeeuwen niet spelen, verder van de on derste plaats distancieerden. Zeker op eigen terrein achten wij Hontenise in staat van Meto te winnen in dien men zich ten volle inzet. Wij twijfelen er aan of Meto in staat zal blijken door wellicht iets betere techniek, de punten in de wacht te slepen en achten een gelijk spel tegen de blauw-witten geen slecht re sultaat. CORN BOYS-HULST. De wedstrijd van de dag wordt o.i. Zondag in Sas van Gent gespeeld. Nu Corn Boys, naar wij vernemen volledig in het veld zal verschijnen, ziet het er naar uit dat het er in de kanaalzone geducht za lspaan- deren. Het zou helemaal geen verrassing zijn, indien de thuisploeg op één of zelfs op beide punten beslag wist te leggen. Een nederlaag zou voor Hulst een lelijke streep door de rekening zijn, terwijl de Sasse- naars door te winnen zich wat uit de gevaarlijke zone zouden werken. Hoe het zij in Sas zal het spannen ZEELANDIA—TERNEUZEN. Nu de Middelburgers op de ranglijst op de vijfde en de rood-zwarten op de zesde plaats staan heeft deze ontmoeting plots aan betekenis gewonnen. De hoofdi- stedelingen zullen zich ten volle en tot de laatste man geven om de punten aan de Nadorst te houden. Naar wij vernemen is dit team daar momenteej ook toe :n staat. Terneuzen mag zich Zondag niet tevoren ver heugen op de winst, maar zal zich om één of beide punten te behalen volledig moeten inzetten. Het schijnt in Terneuzen niet erg te boteren en niets is gevaar lijker dan een slechte geest in een ploeg. En laat men wat momenteel ook en nog in sterker mate voor Axel geldt bedenken dat men er een eer in stelt van hen te winnen. Schaken. LANDAU II-LANDAU I 4—6. Woensdag vond in „Het Centrum" de eerste com petitiewedstrijd plaats tussen Landau II en Landau I. Het eerste 10-tal dat met 3 invallers speelde had zijn handen vol en tot he laatst moest er gestreden worden om de puntjes. De gedetailleerde uitslag is Landau II Landau I 1. D. Jansen C. de Putter 01 2. W. van Doeselaar J. van der Hagen 0 1 3. C. Jansen M. Wondergem Yi'Yl 4. A. Verstraeten R. H. de Ridder 01 5. J. H. Peeters M. Jansen YlYl 6. M. Kayser i J. Bakker 0 1 7. A. Verlinde J. de Ridder 1 0 8. J. Verstraeten H. van Luijk 1 0 9. J. Lensen J. de Visser 0—1 10. N. Bolleman H. van Ham 1 0 VOOR DE JEUGD A r DE ZACHTE M PREDIKBEURTEN. Zondag 7 November 1954. Ned. Herv. Kerk. 10 uur Ds. P. J. Pennings, 2.30 uur Vicaris S. den Blaauwen, 7 uur Dsl M. J. W. Schopenhauer, van Schoondijke (Jeugddienst). Geref. Kerk. 10 uur en 2.30 uur Ds. A. Kuiper. Geref. Kerk. (Pironstraat). 10 uur en 3 uur Ds. D. J. Couvée, Geref. Gemeente. 10 uur en 2.30 uur Leesdienst. Chr. Geref. Kerk (Ds. Jan Scharpstraat) 6.30 uur Ds. H. van Leeuwen. Gedurende de maand October 1954. Huwelijks-aangiften. 7. Meeuwis Joost de Kraker (van Terneuzen), 25 j. en Johanna Maatje Provoost, 25 j. 18. Krijn Johannes WoJfert, 23 j. en Johanna Maria Pieternella Verberkmoes, 23 j. Gehuwd. 7. Johannes Abraham Riemens (van Ter neuzen), 23 j. en Pieternella Wilhelmina Hamelink, 21 j. 7. Frangois- Albert van Dam (van Westdorpe), 23 j. en Franciska Anna de Munter, 19 j. 7. Krijn van Hermon 46 j. en Marrigje Verstraten, 41 j„ wed. 14. Andries Cornelis Rinn, 24 j. en Janneke Faas, 23 j. 14. Pieter Egbert Schieman (van Sas van Gent), 25 j. en Geertruij de Jonge, 21 j. 28. Meeuwis Joost de Kraker (van Terneuzen), 25 j. en Johanna Maatje Provoost, 25 j. 28. Adriaan Jacobus de Jonge (van St. Jansteen), 25 j. en Suzanna Ebrina Martha Rie mens, 24 j. Geboren. 9. Pieter, z. van Jan Boer en Margje van der Vis. 14. Augustinus Franciscus, z. van Samuel Sarianamual en Francisca Verheezen. 19. Eduard Jo- sephus, z. van Emile Paulus Giele en Maria Catha- rina Margaretha Bogers. 20. Leendert Pieter, z. van Jan Pieter Reminsen en Catharina Elisabeth van Cad- sand. 25. Maria Catharina, d. van Levinus Jansen en Maria Adriana Verhelst. 31. Cornelia, d. van Antho- nie Louis Ruijtenburg en Janneke Santina Verpoorte. Overleden. 2. Jozias van Dixhoorn, 87 j„ geh. ge weest met Lideweij Smies. 25. Adriaan de Pooter, 11 mnd„ z. van Martinus de Pooter en Maria Maatje van Langevelde. 25. Rosalia Maria van Meelen, 56 j„ echtg .van Hermanus van den Bos.

Axelsche Courant | 1954 | | pagina 2