BRIEFORDNERS gemoderniseerde Kachelzaak Tarzan en de Waznri diamanten De Agrarische Winkler Prins A747Tim\vx Opening Vlidosol 140-jarig bestaan der Koninklijke Marechaussees De vier Jaargetijden Fa. J. C. Vink, Markt 12, Axel N. J. van Biezen - Geensen Het CentrumBioscoop Het meisje in kamer 17 Carnaval in Texas Boekhandel JCVINK Bovendien geeft alleen PELI die beroemde in hms! PELi wrijf was doodt houtworm dank zij "~TO OP FRANSE LEEST Dc strijd bij Leipzig in 1813 betekende de genadeslag voor Napoleon. Zege vierende Russische en Pruisische troepen vielen ons land binnen en dc Franse bezetters zochten hun heil in een overhaaste vlucht. Die aftocht werd ter stond gevolgd door e.si proclamatie twee aanhangers van Oranje (van Ho gen dorp en van der Duynen van Maasdam) maakten het Nederlandse volk bekend dat zij het bewind voorlopig op zich namen. De in Engeland vertoe vende Prins Willem (zoon van Stadhouder Willem V) werd tot Souvereine vorst uitgeroepen. Kort daarop, 27 Februari 1814, werd bij besluit van de Al gemene Commissarissen der Hoge Verbonden Mogendheden bepaald dat de marechaussee moest worden gevormd. Definitief werd echter pas bij Besluit van de Souvereine Vorst van 26 October 1814, nr. 498, tot oprichting over gegaan. De Koninklijke Marechaussee vierde dus deze wéék het 140-jarig be staan van haar korps. 1900 was het dragen van een baard „ge woon". GEHUISVEST IN BOERDERIJEN, HERBERGEN, ENZ. Het benoemen van een Inspecteur, die rechtstreeks onder de ministr van Oorlog en Justitie stond en die het bevel over het Wa pen kreeg, betekende een belangrijke ver betering. De opleiding werd gecentraliseerd in een depot, dat te Apeldoorn (1913) werd opgericht. Ook de legering werd verbeterd. Voor die tijd waren de brigades gehuis vest in gehuurde gebouwen, zoals villa's en boerderijen, herbergen, enz. Boven de voor deur prijkte dan in gegoten ijzer het Neder landse Wapen, waaronder de woorden Ko ninklijke Marechaussee. Meerdere korpsle den waren ondergebracht in één woning, gehuwden zowel als ongehuwden Hierin werd geleidelijk verbetering ge bracht door het bouwen van kazernes, 1914-1918. In Augustus 1914 volgden de marechaus sees hun oorlogsbestemming. Grot detache menten personeel werden ingedeeld bij het veldleger en de bezetting der stellingen. Nu hield op vele plaatsen de sterkte der Rijksveldwacht en de gemeentepolitie echter verband met de aanwezigheid van mare chaussees en toen die naar hun oorlogsbe stemming vertrokken, liet de veiligheid op die plaatsen véél te Wensen over, mede door de toenemende smokkel en criminaliteit. MILITAIRE POLITIE. Dit gaf de stoot tot de oprichting van mili taire politie-afdelingen, de latere politie- troepen, in de gemobiliseerde landmacht, die de taak van de marechaussee in het leger over namen. Ook na de eerste wereldoorlog werden de politie-troepen gehandhaafd. Zij stonden onder commando van een officier der Koninklijke Marechaussee. DE STANDAARD. Vermeld dient nog dat bij K.B. van 23 October 1931, no. 26, aan het wapen een Standaard werd verleend, die op 29 October d.a.v. door H.M, de Koningin persoonlijk werd uitgereikt. VELEN ONDERGRONDS. In de donkere bezettingsjaren 19401945 werd het wapen als militaire organisatie gro tendeels ontbonden. Slechts delen van de le Het begin hoe kan het anders was voor een groot gedeelte op Franse leest ge schoeid. De uniform b.v. bestond uit een donkerblauwe rok met lichtblauwe opslagen, de beredenen droegen nestels, de onbe- redenen epauletten groot tenue witte pan talon, de beredenen met hoge rijlaarzen, de onberedenen met hoge zwarte slobkousen kleine tenue lange grijze pantalon. Voorts een zwarte hoed, in groot tenue met zilver geboord en witte staande pluim, in klein tennue zwart geboord. De beredenen waren bewapend met lange sabel, karabijn met ba jonet en twee pistolen de onberedenen met dragondergeweer en korte infanteriesabel. De eerste tijd trad de marechaussee alleen in België op. Eerst in 1818 werd het korps uitgebreid met een compagnie welke in N. Brabant werd geplaatst. Een flinke aderla ting volgde toen België zelfstandig werd, maar bij K.B., van 5 Mei 1840 werd het Wapen nieuw leven ingeblazen. In 1863 werd de naam compagnie veranderd in di visie de opbouw vorderde en langzaam maar zeker werd de marechaussee in geheel ons land een bekende verschijning. BAKKEBAARDJES TOEGESTAAN. Hun taak was veelomvattend. Daarbij dient gerekend te worden met het feit dat vele standplaatsen meer geïsoleerd lagen als heden ten dage. Treinen en auto's, radio en telefoon ze waren onbekend en alle be velen, brieven en gestraften, enz., werden van brigade naar brigade overgebracht. Om op alles voorbereid te zijn stond dag en nacht een gezadeld paard gereed Dat de dienst de commandanten wel eens voor schier onoverkomelijke moeilijkheden plaatste, valt te begrijpen. Dat ze zo nu en dan „lang niet mals waren" evenzeer In 1844 ondervonden een brigadier en een marechaussee dat aan de lijve, toen hun com mandant ontdekte „dat velen het aangezigt met krullen en blessen hadden bedekt en den baard onder de kin hadden laten groeien Acht dagen provoost was het gevolg Ge last werd de har enaf te snijden en te dragen van achter in borstel, dat de kraag van den rok er niet door kan worden bevuild.' Bakkebaardjes waren toegestaan. Later werd dit voorschrift weer gewijzigd en rond en 2e divisie wisten naar Engeland te ont komen. Vele korpsleden streden onder gronds. In 1946 werd het korps gereorganiseerd iriaar het tekort aan personeel was en is urgent. Het is uiteraard niet mogelijk in een kort artikel een overzicht te geven van de ge hele geschiedenis van dit bij de bevolking zo bekende en gerespecteerde korps. Talrijk zijn de daden van strenge plichtsbetrachting en zelfopoffering, terwijl saamhorigheid en korpsgeest spreekwoordelijk zijn. Er werd en wordt een strenge discipline gehandhaafd. De verspreiding van het Wapen, maar even zeer het optreden in gesloten formaties bij het handhaven van de openbare orde, ma ken dit tot een gebiedende eis. Thans zijn de marechaussees ingescha keld voor politiedienst bij de land- en lucht macht, in sommige gevallen zelfs bij de ma rine. Aan onze landsgrenzen en havens niet te vergeten en op de vliegvelden, zijn het bekende persoonlijkheden. Een belangrijke taak is ook voor hen weg gelegd in het waken voor de veiligheid van onze geliefde vorstin en de leden van het Koninklijk Huis. ZONDER VREES EN ZONDER BLAAM. De dienst is veranderd, gemoderniseerd. Ook de witte helm, witte koppel, dito enkel stukken en nestels, de khaki of donkerblau we uniform, hebben weinig gemeen met de dracht van voorheen. Maar nog immer geldt voor de marechaus see wat Colonel Ambert in zijn boek Soldat zo treffend zegt„Nooit ga ik voorbij uwe woningen, zonder op de voorgevel deze ge heimzinnige, onzichtbare woorden, maar welke gij door geheel uw leven daarin gegrift hebt, te lezenZonder Vrees en zonder blaam." GEZELLENHUIS Walstraat AXEL Zondag 31 October en Zondag 7 November THALIA (afd. gemengd toneel) presenteert U toneelspel in 4 bedrijven door Antoon Coolen,. Regie C. Vael en A. VJander Linden. Grime J. v. d. Hout. Decor G. de Bruyn. Prijzen der plaatsen 1.25 en 1.— Plaatsbespreken op de dagen van uitvoering van 11 uur tot 12.30 uur aan de zaal. Aanvang 7.30 uur stipt.- Zaal open 6.30 uur. m -se- Zaterdagmiddag 30 October van onze VRIJE TOEGANG ter bezichtiging van onze prima sortering Haarden en Kachels, Oliestook- kachels, Petroleumvergassers Fornuizen, enz. enz. Ook alle bijbehorende artikelen. Haardketeltjes, Haardstellen enz. Schitterende collectie Delfts Blauw. Ook Uw adres voor reparatie's. Kerkstraat 9-11 Telefoon 541 AXEL' Telefoon 575 AXEL Zaterdag 30 October, aanvang 6.30 uur en 9 uur Zondag 31 October, aanvang 4.15 uur LEX BARKER en DOROTHY HART in een nieuw opwindend Tarzan-avontuur Blanke avonturiers beroven een Milde Afrikaanse stam van hun diamanten, en storten Tarzan in een nieuw en gevaarlijk avontuur. Zie Tarzan tussen schurkachtige blankenen op wraak beluste inboorlingen. Toegang' 14 jaar. Zondag 31 October en Woensdag 3 November, aanvang 8 uur EDWARD G. ROBINSON en PAULETTE GODDARD in de uiterst spannen de politiefilm Een dag vol emoties in het leven ^an een politie- inspecteur de nimmer versagende strijd tussen de politie en een niets ontziend gangsterdom. Wat had de directrice van een berucht „geleide-bureau voor meisjes" te maken met de moord op agent Thompson Toegang 18 jaar. Maandag 1 November (Allerh.), 4.15 en 8 uur ESTHER WILLIAMS en de grote komiek RED SKELTON in een geestige film voor jong en oud Amusement van de beste soort. Feeërieke water balletten. Toegang alle leeftijden. is verschenen Veenman's Agrarische Winkler Prins is geschreven en samengesteld voor ieder, die werkzaam is in de landbouw, de vee teelt, de tuin- of bosbouw en voor ieder die hierbij rechtstreeks of zijdelings is betrokken. Deze eerste Nederlandse agrarische ency clopedie is een rijke bron van kennis en in formatie, die ook voor U onmisbaar zal worden, waaruit U vele jaren zult putten endie zichzelf in korte tijd dubbel en dwars zal betalen Maar óók en op dezelfde wijze worden alle onderwerpen van verwante gebieden be handeld bijenteelt, fruitverwerking, zuivel bereiding, bollenteelt, agrarisch recht, ad ministratie en beheer, cultures in tropische en sub-tropische gebieden, geologie, entomo logie, microbiologie, folklore enz. enz. Aan het alfabetische gedeelte gaat 'in deel I een algemeen oriënterend overzicht (van 100 pagina's) vooraf. Dit overzicht van wat de landbouw eigenlijk is en van de functie die deze in de wereld vervult en dient te vervullen, is een goede en doelmatige in troductie op de tienduizenden trefwoorden (behandelde onderwerpen) in het alfabeti sche deel. Nog enkele exemplaren kunnen wij tegen de intekenprijs van 32,50 per deel leveren bij omgaande bestelling. Markt 12 - AXEL - Telefoon 646 Vlidosol is het afdoende middel dat houtworm en andere schade lijke insecten doodt. Zelfs in nieuwe meubelen kan houtworm voorkomen. Bestrijdt dit gevaar en denk ook aan de onbescherm de onder- en achterkanten. Alleen Peli bevat Vlidosol v.Twr--, v v> U bent vlugger klaar en krijgt een mooiere glans. Een klein beetje PELI op de doek, even wrijven... en U spiegelt zich in de prachtige, diepe glans op Uw meubelen en vloeren. Door de edele was- soorten in PELI blijft deze glans bovendien langere tijd mooi! normale doos 35 ct - grote bus 85 ct zeer grote bus 110 ct Verkrijgbaar in de kleurengeel, bruin, rood, wit. n Erdal product dus goedl -3 l i Grote doos 55 ct

Axelsche Courant | 1954 | | pagina 3