in be moööeR. t€RUQ V oetbalo verzicht MUMHARDrS KJ UIT ONZE OMGEVING AXEL FEUILLETON. door HENK VAN HEESWIJK naar een motief van L. K. v. d. Linden SANAPIRIN jaagt kou en pijn uit Uw body SPORTNIEUWS voorkinderen.meHhijm en Honing ZIJ KEKEN „PRENTJES". Dezer dagen trok het de opmerkzaamheid van een passerende dame, dat enige kleuters zich vermaakten met bovenstaande bezigheid die hoewel des kleu ters zijnde haar toch enigszins „ongewoon" voor kwam. Het bleken n.l. bankbiljetten te zijn. Belangstellend vroeg de dame wat zij deden. Prompt luidde het antwoord „Prentjes kijken Uit verdere navraag bleek, dat de kinderen een geldsbedrag in banknoten hadden gevonden en de dame achtte het daarom maar gewenst hier in te grijpen. Zij nam de „mooie prentje" tot verbijste ring van de kleuters af en bracht deze met be kwame spoed naar het bureau van politie. „Hermandad" zal nu de puzzle hebben uit te knob belen van wie dit geld is. Mogelijk ook is het hele maal geen puzzle. „DE SCHELMENSTREKEN VAN SCAPIN" VOOR DE Z.V.U. Men dient een literaire fijnproever of toneelkenner „pur sang" te zijn, indien men niet in negen van de tien gevallen bij lezingen van vertalingen van Molière s werken ze schouderophalend uit handen legt en ze kwalificeert als een aaneenschakeling van flauwiteiten en onwaarschijnlijkheden. Niets voor deze tijd meer, zult gij zeggen. Lees „De Vrek", de „Ingebeelde Zieke" of het let nie welk werk van deze welhaast meest beroemde onder de klassieke Franse auteurs en gij zult u af vragen hoe zulke geestesproducten, iemand zo beroemd hebben gemaakt, dat ze na 300 jaar nog reper- roire houden. Wanneer men echter een blijspel of satirieke klucht at zien van Molière is het een gebiedende nood- kelijkheid in de eerste plaats een 17e eeuwse bril ïp te zetten en te trachten zich in te leven in de sfeer van diens tijd. Nu is Zeeuwsch-Vlaanderen ten opzichte van Mo lière's kunst vere van verwend Wij herinneren ons slechts de opvoering van „De Vrek" op de afscheids- o-irnée van Jan Musch door ons land, een paar jaar geleden. Welk een superieure creatie was het die deze grootmeester onder onze kunstenaars bij die ge legenheid gaf van „Harpagon" en hoe lang hebben we niet na genoten van dit eminente spel dat wij toen n een weibezet „Centrum" te zien kregen. En dit ondanks het feit dat tevoren in Terneuzen reeds drie maal op achtereenvolgende avonden voor uitverkochte zalen was gespeeld. Eerlijkj gezegd hadden wij in deze wetenschap Woensdagavond een beter bezette zaal verwacht. De bekende toneelgroep „Puck" van joonge mensen ge- riet imers in ons land een uitstekende reputatie, zodat in de lijn der traditie bij de Z.V.U. weer staat gemaakt kon worden op een geslaagde avond. Het bleek echter, dat slechts eed paar honderd toneel liefhebbers het auditorium vormden bij deze bij uit rek artistieke opvoering. Bijna nar-achtig, potsierlijk dikwerf, bracht Wim van den Heuvel in de titelrol de door de wol ge- rfde knecht, meesterlijk getypeerd en door alle waters gewassen. Een duivelse geslepenheid paarde hij aan de kunst om niet één maar vele meesters te kunnen dienen. Alle draden van de intriges be rustten dan ook in zijn brein en zodoende laat zich voorstellen dat het eigenlijke gegeven, waar alles zich om beweegt vrij simpel is. In hoofdzaak loopt het over niet vrij van ver kwisting levende zoons en van vrekkige of overdreven 18) Hoofdstuk 6. E R STAAT EEN KRUIDENIERSZAAK TUSSEN. Woensdagsavonds was Nol om half zeven op de if gesproken plaats. Hij legde de fiets in het gras en ng rustig een sigaret zitten roken. Maar intussen keek hij onafgebroken naar Papendrecht, vanwaar hij wist dat het meisje komen zou. Lang behoefde hij niet te wachten. Nora was bin nen tien minuten present en toen ze elkaar de hand schudden, lachte ze. „Zo, marinier, geen straf gehad Zondagavond 7" „Nee, we waren net op tijd binnen." „Dan zullen jullie wel hard gefietst hebben." „Gaat wel. Zullen we weer naar onze uitspanning gaan' 7" Het meisje schudde energiek haar hoofd. „Geen sprake van. Bovendien is er nu toch geen muziek. Welnee, we fietsen een eindje rond. Kom maar mee, ik weet hier wel de weg." Een minuut of tien verder zakten ze een zijweg in en reden ze door het vlakke polderland. En na een poosje bereikten ze een klein bosje, wat knowilgen en heesters, een eindje van de weg af. „Zo," besliste het meisje, „laten we hier maar een poosje gaan babbelen. Dan zijn we ook niet zo ver uit de buurt. Overigens, ik maak het niet zo lang vanavond, hoor. Vader keek toch al een beetje vreemd toen ik Zondagavond over half elf thuis kwam. Dat gebeurt anders nooit." „Nu ja," zei Nol, die naast haar in het gras ging zitten, „je bent toch geen klein kind meer Zeg, als ik niet onbescheiden ben, hoe oud ben je eigenlijk 7" bemoeizieke vaders. De voorwerpen van hun liefde hoe beminnelijk ook zoals de bekoorlijke Hyacin- the en het zigeuner-meisje Zerbinette kunnen geen genade vinden in de ogen van deze vaders. Intussen maken de zonen goede sier en het is Scapin die door een samenweefsel van geslepen leugens, listen en wel- overlegde plannen de kronen en pistolen gelds af handig weet te maken van de dwarsbomènde papa's. Argente (Guus Verstraete) en Geronte (Jan Blaaser) brachten deze welgetypeerde creatie's en met Syl- vestre, de andere knecht (Egbert can Paridon) vorm den zij met Octave en Leandre (Ab Abspoel en Cas Baas) de kernspelers van dit ensemble. Bij de ontknoping blijkt de ene vader toevallig een zoon, de andere een dochter rijker te zijn geworden en bleek niets een dubbel „happy end" meer in de weg te staan. Het goede en vlotte spel was zeker een grote ver dienste van deze jonge groep en het langdurig applaus en de bloemen aan het slot waren zeker welverdiend. VOORLICHTINGSAVOND CHR. EMIGRATIE CENTRALE. In het fraaie en ruime jeugdgebouw aan de Kerk- dreef alhier had Donderdagavond een voorlichtings avond plaats, uitgaande van de afd. Zeeland van bovengenoemde Emigratie-Centrale. De helaas niet drukke vergadering stond onder lei ding van de heer A. de Kam, die na de opening met gebed de aanwezigen en inzonderheid de spreker van deze avond, de heer J. Berghuis uit Barendrecht, har telijk verwelkomde om daarna het woord te geven aan deze, die tot onderwerp van zijn uiteenzetting had gekozen „Hedendaagse emigratie-mogelijkheden." De heer Berghuis attendeerde nog eens uit den treure op het gevaar dat gelegen is in het probleem der overbevolking, waarvoorals voornaamste uitlaat klep nog altijd de emigratie blijft gelden. De Chr. Emi gratie Centrale ontplooit thans reeds 25 jaar op dit gebied haar werkzaamheid, maar spr. stemt het tot voldoening reeds langer dan deze tijd zijn activiteit te hebben mogen tonen. Hij begon met te wijzen on danks de volkomen assimilatie na langere tijd dat de z.g. „echte" Canadees bij nader onderzoek toch nimmer zijn afkomst of origine zal verloochenen, hetzij hij Deen, Duitser, Rus of Hollander is en onder welke omstandigheden hij leeft in Alberta, Brits-Columbia of Vancouver. De tegenwoordig veelvuldig voorkomende basis van de emigratie noemt spr. radicaal fout. De „angst psychose n.l. dat alle werk hier uiteindelijk toch tever geefs is, omdat vroeg of laat de „Rus" toch zal komen. Hij meent ook zijn waarschuwende stem te moeten doen horen tegen het lichtvaardige (op zuiver mate rialistische gronden vooral) emigreren, met het enig vooropgezette doel zo spoedig mogelijk een grote hoop dollars te verdienen. Spr. schetst dan hoe vooral ten onzent de moge lijkheden op agrarisch gebied inzonderheid vol komen raken uitgeput, maar desondanks blijft zijn waarschuwing van kracht Bedenk dat het altijd één der moeilijkste beslissingen is, die men in het leven kan nemen. De Chr. Emigratie Centrale ziet het emi greren als een soort „zich loswerken" van de vader landse bodem, het afstand oen van familie en vrien den en de aankleve van dien Uitvoerig schetst hij daarna uit zijn veeljarige prac- tische Ondervinding de economische toestanden, de omgangsvormen, de werkmethoden, de gans andere milieu's, de godsdienstige verhoudingen, etc. in Ca nada. Geen van al deze zwaarwichtig meetellende voorwaarden somt hij op, zonder die te toetsen aan „Vier en twintig. O, je moogt het gerust weten. Ik schaam me niet voor m'n leeftijd," „Nou, je ziet er niet naar uit, dat je vier en twintig bent. Ik had je geschat op een en twintig." Ze lachte. „Bedankt voor het compliment. En jij. Hoe oud ben jij 7" „Ik zal maar niet vragen Raadt eens, want van wege het feit, dat ik in dienst ben, kun je wel be grijpen, dat ik nog maar een broekie bén. Over een paar maanden word ik een en twintig. „Ik had gedacht negentien of twintig. Ben je dan niet wat laat in dienst gekomen 7" „Ja, dat kwam omdat ik nog net te jong was voor de vorige lichting. Maar jij met je vier en twintig, dat zo n knappe meid als jij nog niet getrouwd bent „Trouwen is houwen. En dan is de mooiste tijd van je jeugd weg. Vader en moeder trouwden pas, toen ze al in hun tweede jeugd waren. Moeder was zes en dertig en vader nog tien jaar ouder." „Goeie, zeg ,dan is je vader dus al in de zeventig 7" Twee en zeventig, ja. En hij wordt nu oud, hoor. Dat kunnen we best merken. De hele zaak drijft zo langzamerhand op mij alleen. Moeder heeft altijd een hekel aan de winkel gehad. Ze helpt ook nooit." „Dan zul je het wel druk hebben, overdag." „Vooral op Vrijdag en Zaterdag. Maar we hebben oo knog een bediende. Prima voor de zaak,, maar overigens een vervelende kwal. Hij heeft al wat keren geprobeerd me aan de haak te slaan, maar ik pas.7 Noól dacht na. „Dus als je nog eens een keer trouwt, dan is om zo te zeggen alles voor de aan staande echtgenoot gespreid en pasklaar woonhuis met winkel, broodwinning en geen zorgen." J„Ja, nogal aantrekkelijk, niet „Het is maar hoe je het bekijkt. Erg aantrekkelijk lijkt het me nu juist niet." Ze keek hem verwonderd aan. „In deze tijd zal, meen ik, menige man zijn vingers er voor aflikken, als hij zo maar trouwt in een bestaande zaak, die een behoorlijke boterham geeft." „Jongedame, je vergeet, dat een man, die karakter in de practijk ontleende ervaringen, hetgeen zijn cau serie zeer interessant maakte. Op het kerkelijk erf memoreerde spr. staaltjes van dikwijls roerende en bewonderenswaardige offervaar digheid. Het komt soms voor dat één Zondag kerk gaan een offer vergt van 45.Al heerst er aan vankelijk zo b.v. oj^ het terrein van Zondags- arbeid en Sabbathsrust wel eens een wanbegrip, dit wordt doorgaans al vrij spoedig uit de weg ge ruimd, zodra men elkanders karakter leert kennen en daardoor waarderen. Deze waardering is, dan doorgaans wederzijds en uit zich vaak in daden en zelfs in klinkende munt. Wel en in elk opzicht gedocumenteerd, gaf de in leider nog een groot aantal practische wenken in klimatologisch opzicht, aangaande het werkloosheids probleem, ten opzichte van de bagage en toegestane geldslimieten, de leeftijdsgrens, etc. Al deze doelmatige adviezen op te sommen zou ons bestek te buiten gaan. Resomerend ,is Canada ten slotte geen luilekker land, wel een gebied dat behoefte heeft aan goed willende arbeidskrachten met handen aan het lijf en met doorzettingsvermogen behept. Met de vereiste ka raktereigenschappen bezield moet men in Canada sla gen. Spr. stelt zich ten allen tijde beschikbaar tot het verstrekken van uitvoerige inlichtingen. Ook de heer C. Smies Jz. alhier, die thans werd aangesteld als ad- ministratéur voor Oost Zeeuwsch-Vlaanderen zal volgaarne van advies dienen bij gevraagde inlichtin gen door geinteresseerden. Na een kleine pauze volgden nog enige vragen van aanwezigen die breedvoerig beantwoord werden. Aan het einde verzocht de voorzitter de heer Berg huis met dankgebed te eindigen. MUZIEK- EN TONEEL-UITVOERING HARMONIE „CONCORDIA",. De jaarlijkse uitvoering voor de leden en donateurs van de harmonie „Concordia" is, naar wij vernemen, vastgesteld op Dinsdag 16 November a.s. Naast het gebruikelijke muzikale gedeelte van het programma zal door het toneel-ensemble onder leiding van de heer Tiersen het toneelstuk „De moord in de Kleine Komedie" worden opgevoerd. Dit is eenl spookge schiedenis in drie bedrijven van de Engelse auteur Emlyn Williams en de oorspronkelijke titel luidt „A murder has been arranged Dit stuk wordt ge bracht in de Nederlandse vertaling van Bob de Lange. PREDIKBEURTEN. Zondag 31 October 1954. Ned. Herv. Kerk. 10 uur Ds. P. J. Pennings, 2.30 uur Vicaris S. den Blaauwen (bed. H. Avondmaal en Dankzegging). Geref. Kerk. 10.30 uur en 3 uur Ds. A. Kuiper. Geref. Kerk. (Pironstraat). 10 uur en 3 uur Ds. C. L. A. M. van Puyvelde van Antwerpen. Geref. Gemeente. 10 uur en 2.30 uur Leesdienst. Chr. Geref. Kerk (Ds. Jan Scharpstraat) 6.30 uur Ds. H. van Leeuwen. METO-AXEL. Onze stadgenoten zullen Zondag voor de eerste maal in dit seizoen Brabantse bodem betreden om Meto te ontmoeten. Hoewel deze club met evenveel punten als wedstrijden vooralsnog geen pretenties voor de hoogste plaats schijnt te bezitten, is deze uitreis een lastige opgave. Over het algemeen liggen de wed strijden in Brabant de Zeeuwsch-Vlaamse clubs niet zo bijster. Toch geven wij bij een volledig aantreden en een zich volkomen geven, de oranjehemden een zeer goede kans op de beide punten. Mits men zich in de Axelse gelederen niet blin staart op de reeds heeft, niet een zaak trouwt, maar een vrouw, waar van hij houdt." „Nu ja, dat spreekt vanzelf. Maar een vrouw, die een eigen zaak meebrengt in haar huwelijk, is toch niet te versmaden." Nol ging half overeind zitten en keek haar strak aan. „Nora, zei hij, „je kent me een blauwe Maan dag en je weet dus niet veel van me af. Ik ben weliswaar nog niet eens een en twintig, maar toch kan ik zeggen, dat ik een behoorlijk vakman ben in de scheepsbouwerij. Ik kan onder normale omstandig heden behoorlijk mijn brood verdienen en als ik uit dienst ga en er in slaag op korte termijn weer een baan te vinden, waaraan ik overigens niet twijfel, dan ben ik ook in staat om te trouwen en een gezin te stichten. Er zullen natuurlijk wel mannen zijn, die denken Jonge, dat vrouwtje moet ik voor me zien te winnen, want ze heeft een goedbeklante zaak. Maar zo denkt Nol van Meen er toevallig niet over, zie je Als ik nog eens in mijn leven zou trouwen, dan wil ik dat doen met een vrouw, waarvan ik voldoende houd en of ze dan een armelui's dochter is of een barones, maakt voor mij geen verschil. Ik trouw alleen de vrouw die ik liefheb en de rest is bijzaak. Nora keek hem goedkeurend knikkend aan. „Wel, ik moet erkennen, dat je me voor honderd procent meevalt. Ik heb er wel eens andere gesproken. Maar gestel nu eens, dat wijeHhet met elkaar eens zouden worden. O nee, niet vandaag of morgen, want daar ben ild veel te nuchter voor. Als kind ben ik al gewend geraakt aan de zaak, hielp al, toen ik amper twaalf jaar was de klanten en ben wellicht daardoor tamelijk materialistisch en zakelijk of hoe je het noemen wil. Dingen, die jij misschien anders bekijkt, bezie ik vanuit een zakelijk oogpunt. Maar vooruit, veronderstel, dat wij het eens worden, zou je dan je baan er aan willen geven om bij ons in de zaak te komen werken 7" Nol dacht een poosje na. „Laat ik je eerlijk vertellen, dat ik zoiets nog nooit overwogen heb. Ik heb je al verteld, dat ik veel liefde gevoel voor mijn beroep. verkregen eervolle resultaten tegen sterkere concur renten en zich vleit met de gedachte dat het nu „een zacht eitje" zou gelden. Door ervaring geleerd moet men doordrongen zijn van de wetenschap dat niets gevaarlijker is dan een tegenstander te onderschatten. Met dat besef bezield en met de wil om 2 maal drie kwartier voor de zege te vechten heeft Axel o.i. grote kans ook ditmaal de punten te veroveren. TERNEUZEN- R.C.S. Het dichtst bij huis beginnend ontvangt dan Ter- neuzen de andere (en zeer geduchte) rood-zwarte te genstander, zodat de gastheren een gevaarlijke klip te omzeilen krijgen, want de Souburgers zijn momenteel een serieuze gegadigde voor de top-plaats in deze afdeling. Terneuzen zal dus Zondag in andere kleur in het veld komen. Doch met de andere trui zal ook op andere en betere manier de zaken dienen te wor den aangepakt. Aanvoerder Sam Jansen zal het tempo en de „ausdauer" van zijn club beduidend op moeten voeren. Gebeurt dit niet, dan zal de thuisclub een zware pijp te roken krijgen. Wij geven Terneuzen dan ook in het gunstigste geval kans op een verdeling der punten. HULST—NIEUW BORGVLIET. Hulst ontvangt thuis het fel opstrevende Nieuw Borg vliet, dat onlangs kans zag Terneuzen op eigen veld te slaan. Deze club heeft tot nu toe drie tegen standers aan haar zegekar gebonden. Nu is het voor deel van eigen terrein in Hulst een nogal doorslaande factor. Waarschijnlijk ligt de uitslag hier rond een gelijk spel, maar zij is moeilijk te voorspellen. BIERVLIET- ZEEL ANDIA. Dit geldt evenzeer in Biervliet, waar de thuisclub in de staartpositie verkeert. Het jonge bloed dat de thuisclub heet te hebben verfrist, heeft nog weinig effect weten te sorteren. Al wijzen de uitslagen enige verbetering aan, de resultaten blijven maar in het nadeel en met slechts 1 punt uit 6 wedstrijden is de situatie voor Biervliet weinig florisant. Het wordt hier vermoedelijk een harde en spannende kamp met weinig uiteenlopende score-cijfers. Doch de 31 doel punten tegen wijzen op een ongunstig perspectief voor de „haringkakers R.K.F.CHONTENISSE. Ten spijt van de goede uitslagen van de vooraf gegane wedstrijden geven wij de Benjamins in Bergen op Zoom geen schijn van kans. Zelfs zou het ons niet verwonderen dat hier het resultaat het grootste ver schil in score-cijfers van deze competitiedag zou te zien geven. Geestdrift zal het hier tegen betere tech niek wel niet bolwerken DE ZEEUWEN-CORN BOYS. De Vlissingers schijnt het dit seizoen niet mee te zitten. Iedere keer komen er teleurstellende uitslagen uit de bus en slechts 1 gekwonnen wedstrijd op de 7 is toch niets voor De Zeeuwen. Zij zullen vermoede lijk dit seizoen geen rol van betekenis spelen, want ook de doelcijfers zeggen alles en 24 maal moest de rood-witte doelman in de touwen duiken. In weerwil van alles houden wij het op een zege voor de Vlis singers, die in staat moeten zijn op eigen veld van de Sassenaars te winnen. Zodat er al met al een competitiedag te wachten staat, die meerdere verrassingen in petto heeft. Wij zijn dan ook benieuwd hoe de competitiestand er Zondagavond zal uitzien. B. Ik vind het een practig werk mede te helpen een schip te bouwen. Vanaf de kiel tot de laatste plaat toe. Je ziet het schip onder je handen groeien en je stijgt mee omhoog, tot het van stapel loopt. Als het dan helemaal afgebouwd is, wordt het weggesleept en gaat het naar buiten, de zeeën op. Het schip, waaraan je meegewerkt hebt, komt in wereldhavens en tienduizenden mensen langs de kaden en langs de stranden, aan de rivieren en kanalen zullen even stil staan om het te bekijken. Ze zullen tot elkaar zeggen Kijk eens, wat een mooie grote schuit Waar komt die vandaan O, uit Holland, dat kleine landje in Europa. Nou, die lui daar weten hoe ze een schip moeten bouwen. Zo ongeveer zullen de mensen buiten Neder land en buiten Europa spreken. Over de schepen, waaraan je zelf meegewerkt hebt. Waarvan je bijna iedere plaat en iedere nagel kent. Van dat werk houd ik. Nu in dienst, kan ik er soms naar verlangen een stuk ijzer in m'n handen te hebben en ik kan er soms naar verlangen in Rotterdam 's avonds even naar de Maas te gaan om daar schepen te zien. Alleen maar grote zeeschepen. Ik heb ze in een der havens wel ge zien, schepen, waaraan ik mee gebouwd heb. Dan ben ik tevreden en gelukkig. Misschien komt dat wel, om dat mijn vader van zijn prilste jeugd af gevaren heeft. Dat zit in het bloed. Niet dat ik er naar verlang om te varen op zee. Ik mag graag eens een boottochtje maken, doch daarmee houden mijn verlangens ook op. Ik mag graag aan de waterkant staan om zo maar te kijken naar al datgene, wat langs gaat. Ik mag ook graag een scheepswerf zién, zoals er zoveel in deze streek zijn. En als ik de revolvers hoor klinken en de lieren ratelen, als ik de kranen zie draaien en de mensen als nietige stipjes langszij het schip in aan bouw bedrijvig aan het werk zie, dan is dat alles mu ziek voor mij. Dan verlang ik weer naar de dag, dat ik mijn uniform zal kunnen uittrekken en dat ik weer in mijn werkkleren naar een werf zal kunnen gaan. Dat is leven I (Wordt vervolgd).

Axelsche Courant | 1954 | | pagina 2