Paprika: Een nieuwe oude bekende Boekhandel I. C. VINK Alleen de WESTDORPE ZAAMSLAG SPORTNIEUWS met blijvend goud-effect FAILLISSEMENTEN. Volgens opgav van Van der Graaf Co s Bureaux voor de Handel N.V. te Amsterdam is met ingang van 13 October j.l. het faillissement uitgesproken over W. C. M. van Esbroek, Molenstraat 2 te Westdorpe. De rechter-commissaris is Mr. J. A. E. Rink en tot curator is aangewezen Mr. H. C. M. van Son te Hulst. VERKEERSONGEVAL. Maandagvoormiddag kwam uit de richting Axel de 56-jarige werkman Goossen, wonende in de Huis- senstraat te Zaamslag, op zijn rijwiel het dorp inge reden. Zonder ook maar een ogenblik op het nade rende verkeer te letten stak hij plotseling de rijweg over om de Molenweg in te rijden. Juist op dat moment naderde echter een auto, bestuurd door dr. Elenbaas. Deze kon door de plotselinge manoeuvre van de wiel rijder een aanrijding niet meer voorkomen met het ge volg dat G. door de auto gegrepen werd en tegen de grond gesmakt, waardoor hij enige wonden aan he thoofd bekwam. Dokter Elenbaas verbond hem ter plaatse en met behulp van Omstanders werd G. in de auto gelegd en naar huis vervoerd. Door de rijks politie werd een onderzoek ingesteld. UIT DE OUDE DOOS. XX. In de courant van 29 Augustus 1894 komen dan nog de volgende berichten voor over het koninklijk bezoek aan Zeeland „Door H.H.M.M. de Koninginnen zijn de volgende giften geschonken aan de armen te Middelburg 1200, te Vlissingen JjlOOO, te Westkapelle ƒ300, te Veere 200 en te Domburg 200. Verder aan de politie te Middelburg en die te Vlissingen elk 150 en aan het muziekkorps der schutterij van Mid delburg en dat van het derde regiment in fanterie elk 150." Die giften aan de armen zijn wel typisch voor dietijd, terwijl giften aan de politie tegenwoordig wel niet meer gegeven zouden worden. Wel een eerbewijs aan de hoofden van dienst, dunkt me. Verder vermeldt een bericht „Door de Koninginnen werd voorts aan mevrouwDe Brauw, echtgenote van de heer commissaris der Koningin, een vorstelijk cadeau gemaakt bestaande in een prachtige bracelet met kost bare stenen en met deiinitialen der vorstinnen de W in een rand van robijnen en de E in een va diamanten. Mevrouw Tutein Nolthe- nius te Vlissingen ontving eveneens van de vorstinnen als herinnering aan haar bezoek een kostbare bracelet met diamanten bezet.. Velen echter ontvingen niets, doch raak ten wat kwijt. Zakkenrollers en valse kaart spelers bewogen zich in de herbergen, waar menoml te schuilen voor de stortregens, man aan man stond. Vele Zeeuwse deernen wer den tot slachtoffers hunner vlugge vingers. Gedurende de feestdagen zijn te Middelburg 8 gouden horloges benevens verschillende andere voorwerpen van waarde gerold. Dat men toen nog in het beginstadium van de telefoon stond leert het volgende bericht. „Men zal weldra kunnen spreken tussen Londen en Brussel. Met dat doel gaat men een onderzeese kabel tussen Londen en Oostende leggen." In die tijd had plaats de opstand op Lom bok. Een bericht meldde „Generaal Vetter meldt 25 dezer (Augustus) Tjakra (Ne gara) overvallen. Beschieting duurde ook de volgende dag. Verliezen op 26 dezer reeds 14 doden en 85 gewonden, geen water, fou- ragering onmogelijk, verliezen toenemend, drie uur 's middags teruggetrokken naar Ma- taran, goederen achtergelaten om gewonden in wagens te kunnen vervoeren. Onderweg hevige verliezen." Vrijdags meldde men „Gesneuveld 4 officieren, 63 minderen ge wond 12 officieren, 158 minderen; vermist 6 officieren, 148 minderen 4 veldkanons achtergelaten." Het verraad zou uitgegaan zijn van de oude vorst van Lombok, die ge weren en munitie in grote massa's naar het eiland had laten komen. Voortdurend wer den er versterkingen naar Lombok gezonden en ook de koloniale reserve te Nijmegen werd klaargemaakt om ingescheept te wor den. Na een paar weken leest men in de' Axelse Courant niets meer van Lombok en was de opstand gedempt, maar ten koste van vele militairen. In de gemeenteraad van 30 Augustus 1894 merken we nog oude Axelse benamingen op die veel jonge Axelaars wel niet zullen ken nen, n.l. het Paardenkerkhof, de Kruitkelder, het Nieuwe Diep. Zo ook werd wel eens de naam oud-Vlissingen genoemd. Oude namen verdw'ijnen. Zo staat op een kadasterkaart nog de naam Oude Hasard- straat voor het verlengde van het School- straatje, terwijl in de volksmond nog de naam Domineestraatje genoemd wordt, ter wijl het straatje officieel geen naam heeft. Mij trof in de Burgerlijke Stand van die tijd ook het fëit, dat in één opgave het over lijden gemeld werd van 4 kinderen beneden de maand. De kinderverzorging is sedert die tijd heel wat verbeterd. In enkele jaren tijds is de paprika een be kende verschijning geworden bij onze groen- tenhandelaren, dank zij zijn smakelijke en gezonde kwaliteiten. Want „gezond" is deze vitamine C-rijke vrucht zeker. Er zijn zoals U weet grote, doos- vormige en kleine smalle paprika's. De grote worden ook wel „zoete pepers" genoemd, waarmee men wil aanduiden, dat de vrucht niet scherp van smaak is. U kunt er dan ook gerust een paar happen van nemen, hetgeen wij U voor de kleine langwerpige paprika, die scherp is, niet zouden w'illen aanraden. Zowel de groene als de rode zoete pepers zijn zó voor het gebruik geschikt. Het ge recht dat als vulsel wordt gebruikt of waar mee de klein gesneden paprika vermengd zal worden, bepaalt de kleurkeuze. In toma tensoep b.v. komt de groene goed tot zijn recht, bij rijst of macaroni is het effect van de rode beter. Het is onze bedoeling U in enkele recep ten ideeën te geven voor de verwerking van de zoete paprika. Schoonmaken van paprika. Van de paprika wordt alleen de vrucht- wand gebruikt. Steel zaad en zaadlijst wor den verwijderd. Dit laatste kunt U gemak kelijk doen door met een lepel langs de wand te schrapen. Voor gevulde paprika worden de grote exemplaren doormidden gesneden, het doet er niet toe in welke richting van kleine exemplaren kunt U per persoon één rekenen. Gebruikt U de paprika niet in zijn geheel, snijdt U dan de vrucht na het verwijderen van het binnenste in smalle reepjes of smalle cirkels. Paprika gevuld met gehakt. 2 grote of 4 kleine paprika's, 200 gram gehakt, een stukje ui, beschuitkruim of oud brood, nootmuskaat en/of peper, zout, boter of margarine. De paprika's schoonmaken en 10 minuten koken in een weinig water met zout. Intussen de ui snipperen en met het gehakt bruin bak ken in boter of margrine. Beschuitkruim of gekruimeld brood, specerijen, zout en een scheutje water of jus toevoegen, zodat een vrij stevige massa ontstaat. Deze een paar minuten stoven. De paprika's uit het water nemen en in een vuurvaste schotel of pan zetten. Het gehakt er in doen en een weinig water er om schenken. De pan of schaal sluiten. Het gerecht gaar laten worden in een klein kwartier. Wie een oven heeft kan de gevulde paprika's met paneermeel bestrooien en in een open schaal een kwartiertje in de hete oven verwarmen. Paprika's kan men ook vullen met b.v. pi kante rijst of rijst vermengd met gemalen kaas of ham smeuïge aardappelpuree ra- goüt van rund- of varkensvlees dikke to matensaus met gehaktballetjes kaasragoüt of paddestoelenragoüt. De bereiding is steeds dezelfde de pa prika's voorkoken, vullen met gaar-gemaakte ingrediënten en nog enige tijd naverwarmen. Gestoofde paprika. De paprika schoonmaken en in lange of ronde reepjes snijden. Deze in boter, mar garine, olie of vet in enkele minuten gaar bakken. Gestoofde paprika is zeer smakelijk, ver mengd met gestoofde tomaat of komkommer. Ook meegebakken met varkens- of runder lappen maar neemt U dan niet te veel, ongeveer één kleine paprika voor 4 personen. Paprikasoep met tomaat. 1 paprika, 500 gram tomaten, een uitje, boter of margarine, 50 gram (5 eet lepels) bloem, melk, zout. De paprika, tomaten en ui schoonmaken en klein snijden. De groenten in hete boter of margarine zachtjes gaar bakken in een gesloten pan. Een liter water en een weinig zout toevoegen. Het geheel aan de kook brengen. De bloem aanmengen met een wei nig melk tot een glad dun papje. Dit onder roeren in de kokende vloeistof schenken. De soep nog enige minuten laten doorkoken en op smaak afmaken, desgewenst met zeer fijn gesneden peterseliegroen. Rauwe paprika geeft een pittige noot aan aardappelsla, kropsla, tom&tensla, komkom mersla e.d. en kan ook als enkelvoudig slaatje dus alleen vermengd met slasaus of olie en azijn, worden gebruikt. Ook in groentesoep, tomatensoep en vermicellisoep moet U be slist eens rauwe paprika verwerken. Zorg er dan wel voor, de paprika goed klein te snijden. Hebt U paprika over, gebruik dan de rauwe of gestoofde ringen als garnering op de sla, de biefstuk of de carbonade. Hij is gewend óp te schieten, en werkt sneller met CORSO SUPRA. Bliksemsnel schiet de gewenste kleur uit het potlood. Vlug en dui delijk geeft hij correcties in rood, aanwijzigingen in groen, noteert afspraken in blauw. CORSO SUPRA is het volmaakte vierkleurenpotlood. Ccfisc efaftöb' zegi de directeur volautomatisch vierkleurenporlood betrouwbaar en solide geen hinderlijk uit-stekende delen stiftenverwisseling in een wip gebeurd licht en gemakkelijk in de hand CfoxM f 16.- C0RS0 SUPRA in chroom vanaf f 10.75 Markt 12 AXEL Telefoon 646 Voetbal. INTERNATIONAAL. BelgiëNederland 43 BelgiëNederland (jeugd) 32 AntwerpenRotterdam 42. DERDE KLASSE D. R.C.S.—De Zeeuwen 42. VIERDE KLASSE G. AardenburgLuctor 5—2 HoofdplaatE.M.M. gest. RESERVE TWEEDE KLASSE C. Vlissingen IIR.C.S. II 41 Hontenisse II Goes II gest. AFDELING ZEELAND. TWEEDE KLASSE B. RIA IIHontenisse III 13. ZATERDAGCOMPETITIE TWEEDE KLASSE E. ZaamslagHoek 51. Hoek II—A.Z.V.V. II 0-3 Spui II-Beren I 9-3 TWEEDE KLASSE F. Terneuzense Boys II—Driewegen II 0—4. JONGEN DEELT KOSTBARE „PLAATJES" UIT. Een marktkoopvrouw heeft op de Vail- lantlaan te 's-Gravenhage een bedrag van 4500 verloren. Het was haar bedrijfsgeld bestaande uit een bankbiljet van f 1000 en vele briefjes van 100. Zij droeg dit geld in eenz akdoek geknoopt bij zich. Een 10- jarige knaap heeft het bundeltje gevonden en aan voorbijgangers de „plaatjes" uitge deeld. Een aantal van hen, die op deze wijze in het bezit van de bankbiljetten waren ge komen, is met het geld naar de politie ge gaan. Op een bedrag van 1200 a 1300 na is het velorene Weer terecht. BEKENDMAKINGEN. DIENSTPLICHT Uitspraken inzake vrijstelling. De burgemeester van Axel brengt ter algemene kennis, dat een uitspraak op aanvraag om vrij stelling van dienst als gewoon dienstplichtige, welke uitspraak is gedagtekend 21 October 1954, ter secre tarie van deze gemeente voor eenieder ter inzage is gelegd. Tegen elke uitspraak kan iedere belanghebbende uiterlijk de tiende dag na de dag van deze bekend making in beroep komen. Het verzoekschrift, waarbij beroep wordt ingesteld, moet met redenen omkleed zijn. Het behoeft niet ge zegeld te zijn. Het moet worden ingediend bij de burgemeester, ter secretarie van deze gemeente. De burgemeester zorgt voor de doorzending van het verzoekschrift aan de koningin, die op het beroep beslist, na advies van de raad van state, afdeling voor de geschillen van bestuur. Indien de ingeschrevene, wie de uitspraak geldt, buiten Nederland verblijft, kan, voor zover het door deze in te stellen beroep betreft, met overschrijdng van de termijn van 10 dagen genoegen worden ge nomen. Zolang omtrent zodanige overschrijding geen beslissing is genomen, wordt de uitspraak na het ver loop van de termijn van 10 dagen als onherroepelijk beschouwd. Axel, 25 October 1954. De burgemeester van A?el, VAN OEVEREN. HINDERWET. Burg'emeester en wethouders van Axel brengen ter openbare kennis, dat ter gemeentesecretarie ter inzage ligt een verzoek met bijlagen van de heer M. MIERAS, Wilhelminastraat 12, Axel, om vergun ning tot oprichting van twee aardappelbewaarplaatsen, waarin 6 electro-motoren met een gezamenlijk ver mogen van 12 p.k. gebezigd zullen worden in de percelen Singelweg 22, 22a en 22b, kadastraal bekend gemeente Axel, sectie G, nr. 3809. Gedurende tien dagen na de dagtekening van deze bekendmaking bestaat voor een ieder de gelegenheid schriftelijk bezwaren tegen het verlenen der vergun ning in te brengen bij het gemeentebestuur. Bovendien zal op Donderdag 11 November, a.s. des voormiddags elf uur, in het gemeentehuis een open bare zitting worden gehouden, waarin mondeling be zwaren tegen de inwilliging van dit verzoek kunnen worden ingebracht. Een ieder kan ter secretarie der gemeente kennis nemen van de ter zake ingekomen schrifturen. De aandacht van belanghebbenden wordt er op gevestigd, dat tot beroep gerechtigd zijn de aan vrager van de vergunning en degene, die in persoon of bij gemachtigde op de bovenbedoelde zitting is verschenen. Mede is tot beroep gerechtigd degene die, zonder op de openbare zitting te zijn verschenen, binnen de gestelde termijn schriftelijk bezwaren heeft ingebracht, indien hij niet woonachtig is in deze ge meente of in een aangrenzende gemeente, waar open bare kennisgeving wordt gedaan. Axel, 26 October 1954. Burgemeester en wethouders van Axel, De secretaris. De burgemeester, Maris. Van Oeveren.

Axelsche Courant | 1954 | | pagina 3