in öe moöö€R. t€RUQ UIT ONZE OMGEVING AXEL FEUILLETON, door HENK VAN HEESWIJK naar een matief van L. K. v. d. Linden BIJ K E E LPIJ N y J PASTI l_ L- EE S CABARET-REVUE „O. 6 O." Bijna even groot als in de voorafgegane jaren was de publieke belangstelling voor de onder de auspiciën van bovengenoemde populaire plaatselijke vereniging georganiseerde amusementsavond in „Het Centrum met als non-stop programma de revue „Door het dolle heen" in het verstreken jongste weekend. In zijn openings-speeche vond de voorzitter, de heer J. v. d. Plasse aanleiding te herinneren aan het feit dat het vorig jaar de activiteit van het spaar fonds niet was ontplooid omdat men toen vanwege de hoge heffing der plaatselijke vermakelijkheidsbe lasting de contributie s voor een jaar niet had ge- ind. Gebleken is echter een zo sterke en schier on weerstaanbare aandrang der leden dat het bestuur hiervoor moest zwichten en als gevolg daarvan zullen de traditionele uitvoeringen in dit seizoen weer als gewoonlijk plaats hebben. Spr. verheugde zich in deze sterke morele steun der leden, die voor hem een waarborg biedt, dat het Spaarfonds ook na 20 jaar nog zal bestaan. Ingezet door de introductie-melodie werd daarop gestart en maakten wij aldra kennis met de van de Vara-Showboat bekende en populaire humorist Cees de Lange, die met nog een tweetal dames en vijf heren een aaneenschakeling van vrolijkheid brachten, waarvan deze avond in het teken zou staan. Artisten van het genre van Cees de Lange bezitten de gave direct het vereiste contact met het audito rium te leggen, zodat de stemming er weldra in zat. Hiertoe droegen vooral ook bij het hier in Axel debu terende trio, de Chico's, die zowel van voor de radio als door gramofoonplaten een grote vermaardheid ge nieten. Hun cowboy-songs die zowel voor als na de pauze gebracht werden genoten dan ook grote bijval. De andere leden van het gezelschap traden meer op als aanvullende elementen bij pseudo- en echte goo- cheltrucks en humoristische scènes. Zonder veel show en opsmuk van entourage en cos- tumering te bieden was daarmede in het kort het op treden van het ensemble gememoreerd, waarin ook Roland Wagter als toekomstige „reclame"-televisie experiment een drietal satirieke en caricaturele voor beelden bracht van wat ons in het nabij verschiet in dit opzicht te wachten staat. Tegenover zoveel luid ruchtige overredingskracht bleek de microfoon ter nauwernood bestand. De bijval moge kwistig zijn geweest, toch bleek als geheel deze avond niet in dezelfde mate te halen bij wat reeds gebracht werd. Zowel de nummers voor als na de bijna drie kwartier durende pauze waren te lang gerekt, wat aan de vaart en afwisse ling die nu eenmaal een eerste vereiste zijn in een revue grote afbreuk deed. Wij weten niet of dit te wijten is aan de minder gelukkige greep met dit theater-bureau en zullen ook niet treden in de vraag of de mindere importantie en het gehalte van het pro gramma te wijten zijn aan de uitgekeerde gages. Zeker is het, dat ook het Axelse publiek verwend moge zijn, maar toch ook gaarne „waar voor zijn geld ziet. De eisen die de „provincie" stelt dit mogen de artisten bedenken -- verschillen niet zo hemelsbreed met die van de stad. Heel wat revue-, cabaret- en toneelavonden heeft „O. O." ons sinds de bevrijding gebracht. Van jaar tot jaar was er een steeds stijgende roep van grote voldoening en opgetogenheid. Het ging als het ware in steeds overtreffende trap Laat het bestuur van „O. O. bedenken dat het spaarfonds in Axel een zeer brede plaats inneemt onder alle schakeringen van de bevolking. En moge het streven er dan ook op gericht zijn deze ledenkring die weer gegroeid was -het beste van het beste te blijven brengen. Dan zal, om met de voorzitter te spreken, de po pulariteit van stabiele aard blijken te zijn 16) „Kan ik me begrijpen. Ik had het nooit gehaald heen en weer.' „Ben je mal? Je hebt toch ook jonge benen? Ik dacht, dat jullie daar op de (Veluwe alles met de fiets deden „Jawel, maar niet zulke einden Als we naar Apel doorn moeten, gaan. we meestal met de trein. (Voor enkele dubbltjes ben je heen en weer. Maar in de buurt fietsen we alles. We hebben geen trams, zoals in Rotterdam." „Zeg, ik zal je een knaak geven, dan kun je ten minste je eigen portie vanavond betalen, als het nodig is. Het staat zo gek, als ik alles betaal." „Best," antwoordde Geurt met een volle mond, ter wijl hij de rijksdaalder in zijn portemonnaie stak. „Als we daaraan maar genoeg hebben." „Nou, ze moeten het er maar mee doen, hoor. We zijn ook maar gesjochte mariniers." Precies om zes uur zagen de jongens het tweetal weer aankomen. Ze sprongen op de dijk en pakten hun fietsen, terwijl ze alvast langzaam doorpeddelden. Enkele ogenblikken later hadden de meisjes hen in gehaald. „Ik zeg goeienavond," zei Nol lachend, toen Nora, een beetje blozend naast hem kwam rijden. „Dag," zei ze eenvoudig„jullie zijn ten minste mannen die woord houden. „En jullie dames, die je geen blauwtje laten lopen, pareerde Nol. „Ja, meid op het Nederlandse leger Als immer waren de tot het slagen vereiste tombola en het bal weer de ongeschreven onderdelen van het programma. Waarom moet de tombola steeds de pauze rekken PROPAGANDA- EN FILMAVOND VEGLA. Onder auspiciën van de N.V. Verenigde Glasfa brieken te Schiedam had alhier Dinsdagavond in ,,Het Centrum" een drukbezochte lezing met filmvertoning plaats, die door een kleine 250 huismoeders (met dochters) was bezocht. Allereerst handelde mevr. A. den Duik, lerares aan een Huishoudschool te Wageningen over het onder werp „De moderne inmaak". Spr. verzocht vooraf enige clementie te willen betrachten in verband met een lichte keelaandoening die van invloed was op haar stembanden. Niemand achter in de zaal bleek hier echter hinder van te hebben, daar de begaafde spr. woordelijk was te volgen. Zij besprak achtereenvolgens de invloed van de diverse bemestingsmethodes op de voedingswaarde van groenten, dit in verband met de inmaak. Uit voerig handelde zij over de inmaak van groenten, vruchten en vlees. Een sociaal en economisch ver antwoorde toepassing vordert o.m. in de eerste plaats als eis de absolute uitroeiing van bacteriën. Een ge slaagde inmaak is vooral daarvan afhankelijk. Komende tot de vereiste benodigdheden wees zij op de wel zeer doeltreffende glasproducten, die mede een voorname factor zijn, met de verder benodigde attributen, zoals ringen, etc. De heer Noordhoek, vertegenwoordiger der Ver. Glasfabrieken hield een „glas' -helder maar overtui gend pleidooi voor deze producten, voornamelijk at tenderend op de perfecte afsluiting met de waarborg dat de inmaakglazen gesloten blijven en de duurzame kwaliteit, die een lange levensduur waarborgen. Spe ciaal ook de vlotte opening die met een scherpe punt van een speld of mesje kan geschieden. Spr. had vooraf ook de vervaardiging van glas verduidelijkt hetgeen voor de aanwezigen wel een openbaring was daar hieruit o.m. bleek dat ge durende drie volle Weken een hitte van 1400 °C. vereist is om uit zand, soda en kalksteen deze beno digde substantie te produceren, hetwelk later door een zeer duidelijke film aanschouwelijk werd uitgebeeld. Ook werd een interessante film over de Veluwe ver toond, die een stukje uniek natuurschoon van eigen land te zien gaf. Een interessante wedstrijd onder de dames was verbonden aan de opsporing van een tweetal met opzet in de Inmaak-film verwerkte fouten, waarvoor een tiental aardige prijzen waren uitgeloofd. Ook werd in de pauze thee en koffie geserveerd, dit alles ter ere van het Nederlands fabrikaat, i.e. de Vegla-producten. Aan het einde roemde spreekster ook nog de ont vangst op de landbouwhuishoudschool lalhier, waar zij niets dan lof over had. Zij roemde deze school als een uniek voorbeeld voor het gehele land, om de manier waarop hier het onderwijs werd gegeven. JAARBIJEENKOMST KATHOLIEKE ACTIE. Onder leiding van de voorzitster mevr. Pieters werd Dinsdagavond in het R.K. Gezellenhuis een drukbe zochte jaarbijeenkomst gehouden van de Katholieke Actie, alhier. In haar openingswoord betuigde de voorzitster haar hartgrondige dank aan de 27 propagandisten voor de door hen betoonde actieve medewerking. Een bij- zonder woord werd in dit verband nog gericht tot de 82-jarige propagandiste Wed. M. A. Ducheine- Schelleman, die reeds 12 jaar met voorbeeldige ijver haar krachten aan het werk geeft. Een speciaal woord van Welkom kwam toe aan de districtsvoorzitster, mevr. Dikötte uit Terneuzen. Pastoor Meeüs, gaf hierna de aanwezigen een dui delijke uiteenzetting van wat de Katholieke Actie als lekenapostolaat omvat, omdat telkens weer blijkt dat nog te velen hierover een onjuist begrip hebben. kun je altijd staat maken, dat zie je alweer." „We voelen ons dan ook bijzonder gerust in jullie gezelschap," riep Lien vanuit de achterhoede. „Dan hebben we gelukkig niet voor niets gediend. Apropos, waarheen gaan we „Ben je bekend in deze streek was Nora s weder vraag. Nol grijnsde. „In zoverre, dat ik nu weet, dat er in Papendrecht een paar aardige meisjes wonen. Nora bloosde en antwoordde „Dan is je kennis maar zeer gering." „Ik vind het anders belangrijk genoeg." „Nee, maar nu in alle ernst weet je een beetje hier de weg „Dank zij de kilometerpalen." „Anders niet „Ik verlaat me helemaal op jou. Zeg jij het maar. Nora dacht ev enna en zei toen „Een eindje buiten Alblasserdam is een aardige uitspanning, waar ze 's avonds wel eens een bandje hebben. Het is er ook niet duur. Zullen we daarheen gaan „Geweldig," prees Nol. „Dat doen we dan. Kun je er ook dansen Nora schudde het hoofd. „Welnee. Overigens, ik kan toch niet dansen. Jij wel „Och, dansenik hobbel wel een beetje mee, als het nodig is. Maar gek ben ik er toch ook niet op." Ze reden stevig door en waren tegen zevenen bij de bewuste uitspanning. Inderdaad speelde er een bandje en het viertal zette hun fietsen in het rek en ging naar binnen. Er was nog een tafeltje vrij en toen de kellner kwam, bestelden ze wat. Het was er gezellig en het orkestje speelde niet on verdienstelijk. Nol vertelde, dat hij nog niet zo lang in dienst was. „Maar als ik het er op heb zitten, zoek ik hier in de buurt werk." Nora keek hem verbaasd aan. „Waarom hier in de buurt Beviel he je niet in Amsterdam Zoals uit het jaarverslag bleek, heeft het de Katho lieke Actie in het afgelopen jaar weer niet aan werk lust ontbroken. He ledental steeg met niet minder dan 219 en bedraagt nu 530. Verder werd er dit jaar een aanvang gemaakt met de gezinszorg, terwijl de attenties die werden uitge reikt bij doop en H. Communie alom waardering vonden, evenals de aanbieding van ziekendozen aan operatie-patiënten. De kas bleek een batig saldo te hebben, dat even wel geleidelijk aan het slinken is in verband met de kosten verbonden aan de gezinszorg. Op de aanwe zige afgevaardigden van zusterverenigingen werd een dringend beroep gedaan om deze te steunen. De spreker op deze avond was de heer Kooymans, die een boeiende causerie gaf over zijn bekering tot de R.K. Kerk in 1940. Tijdens de pauze werd zoals steeds koffie met koek geserveerd, waarna er gelegenheid werd gegeven tot het stellen van vragen. Tot slot van deze bijeenkomst werden nog een groot aantal aantrekkelijke prijzen onder de aanwezi gen verloot. RADIO- TELEVISIE- EN MUZIEK-SHOW. Zeer groot was Wóensdagavond de publieke be langstelling voor bovengenoemde show in „Het Cen trum" alhier. Behalve de tot de laatste plaats bezette concertzaal werd ook nog een deel van het balcon door belangstellenden ingenomen. Onder auspiciën van de firma Gerrit de Jonge was deze show in tegenstelling tot vorige jaren ditmaal grootser opgezet. 'Voor het forum der zaal was een rijke keur van allerlei radio- en televisie toestellen geexposeerd, vanaf het allerkleinste en ge makkelijk verplaatsbare toestelletje van 98.tot het chique salonmeubel van 1895.(en meer).. Hier kreeg men een aanschouwelijk beeld van hetgeen het wereldconcern van Philips -met zijn meer dan 100.000 specialisten in binnen- en buitenland heden ten dage op de markt brengt. Als propagandist wist de heer v. d. Ark, vertegen woordiger der N.V. Philips-fabrieken te Eindhoven zijn auditorium op zeer populaire en uiterst bevatte lijke wijze te boeien met een humoristisch gekruide causerie, waarin hij alle kwaliteiten die Philips biedt niet alleen besprak, doch ook demonstreerde. Een grote mate van het succes, vooral der duur- dre prijsklassen,vormde de uiterst geperfectionneerde klankkleurregeling, zodat men als het ware een voor bij marcherend muziekkorps voor en achterom het toestel meende te horen trekken. Spr. prees tot in de finesses de doeltreffendheid, de duurzaamheid en klankschoonheid van Philips radio toestellen aan en demonstreerde dit ook overtuigend. Het zou te ver voeren, indien wij tot in onderdelen het door hem besprokene zouden releveren, maar de wereldnaam van Philips spreekt voor zichzelf. „The Three Jacksons". Overweldigend was het optreden van het beste Nederlandse accordeon-trio „The Three Jacksons dat op een verbluffend virtuoze Wijze een schat van muzikale kunst bracht dat op een wereldstad-niveau stond. Daarbij werd o.a. op meesterlijke wijze „het pierement" geimiteerd. Zo geweldig was de bijval, dat telkens deze artis ten bezweken voor de huldebetuigingen die tot ovaties aangroeiden en een toegift tot gevolg hadden. Nog een andere clou op deze avond was een gratis wedstrijd onder de aanwezigen, waarbij een zestal zeer fraaie prijzen, w.o. een electrisch strijkijzer, schemer lampen e.d. door de fa. de Jonge waren beschikbaar gesteld. Toen aan het einde de heer de Jonge de aanwezigen dank bracht voor hun betoonde aandacht, werd hem tevens op verzoek van de Philips-vertegenwoordiger een warm en spontaan applaus gebracht voor het geven van deze uitstekend geslaagde en hoogstaande avond, zoals er, naar hij hoopte, in volgende jaren nog meerdere zullen volgen. „Jawel, maar ik wil ook wel eens in een andere streek werken. Ileder bedrijf heeft zo z'n eigen werk methode en als ik in deze buurt ga bouwen, leer ik misschien weer eens wat anders. Bovendien, deze kant uit heeft me toch al getrokken. Ik ben op vrije dagen wel eens deze contreien uit geweest. En nu ik jou heb leren kennen, doe ik het vast en zeker. „Zeer vereerd," spotte Nora. „Apropos, vertel eens wat van jezelf. Wat doe je voor de kost?" „O, ik ben thuis. Vader heeft een groe kruideniers zaak en ik help voornamelijk de klanten. Vader wordt al een dagje ouder, zie je. Ik houd tegen woordig ook de boeken bij. „Heb je nog meer broers of zusters Nora schudde haar hoofd. „Ik ben de enige. En jij „Ik ook. M'n vader is al lang dood die vaarde, was kapitein op de wilde vaart, als je weet wat dat is." Ze knikte. „Ja, in ons dorp wonen ook een paar stuurlieden van de wilde vaart. Soms zijn ze maan den achtereen weg. Ik zou later niet graag een man willen hebben, die altijd maar op zee was." Nol dacht na. „Het moet inderdaad niet prettig zijn voor de vrouw. Mijn moeder weet daarvan mee te praten. Vader was meestal maar enkele maanden in het jaar thuis. En als hij een poosje thuis was, ver langde hij alweer naar het water." „Nee, dat zou niets voor mij zijn. Ik ben namelijk erg huiselijk, weet je „Dat kan ik me wel indenken, want ik ben het ook. Och, we hebben jarenlang met zijn tweetjes geleefd en dan waren we ook meestal 's avonds gezellig thuis. Moeder weet altijd een prettige sfeer te scheppen." „Vind je het leuk in dienst?" Nol haalde zijn schouders op. „Och, wat zal ik zeggen je hebt wel eens plezier en de dienst is af wisselend. Maar ik werk liever op de werf. Ik heb TERUG UIT KOREA. Vermoedelijk op 31 October a.s. zal het m.s. „Du- nera" in Hoek van Holland aankomen, aan boord waarvan zich bevindt de heer W. Riemens alhier, in detachementsverband terugkerend uit Korea, waar hij deel uitmaakte van het Nederlands Detachement van de Verenigde Naties. EIND-RESULTAAT BAZAR TEN BATE VAN DE INRICHTING CONSULTATIEBUREAU. Met het volledig bestuur der afdeling Axel van Het Groene Kruis kwam Donderdagavond in de ruime wachtkamer van het consultatiebureau voor zuigelin gen aan de Oosterstraat het Bazarcomité bijeen om het volledig resultaat te horen van de onlangs ge houden bazar ten bate van de meubilering en stoffe ring van dit comfortabele nieuwe gebouw. De voorzitter ,de heer A. Ei C. Kruijsse verwel komde hartelijk de dames—leden van het comité en wees kortelings op het grote succes van deze bazar, die eens te meer heeft aangetoond, hoe diep deze vereniging in de plaatselijke gemeenschap wortelt, waarop hij het woord verleende aan de presidente van het organiserend comité. Mevr. Meijling deelde mede reeds onlangs het voor recht te hebben gehad de gordijnen te mogen aan bieden, doch thans in staat te zijn een globaal re sumé te kunnen geven van de totale baten en uit gaven. Hierdoor kan thans worden voldaan aan het vooropgezette doel, de volledige inventaris te be kostigen. In het bijzonder prees zij daarbij de grote toewijding en ijve rbetoond door zuster Geleijnse, die niet wei nig heeft bijgedragen toto het uiteindelijk grote succes. De resultaten mogen blijken uit de cijfers Opbrengst der gehouden collecte 1382,30 Bruto opbrengst der bazar 3271,22 Totaal 4653,52 Dit bedrag wordt verminderd met Uitgaven voor prijzen e.d541,98 Andere onkosten van allerlei aard 184,34 Samen 726,32 Zodat er een batig saldo is van 3927,20 De voorzitter meende dat een woord van gelukwens en hulde met het oog op dit klinkende resultaat op zijn plaats is en constateerde dat deze bazar de toets der vergelijking met andere soortgelijke reeds gepas seerde evenementen glansrijk kan doorstaan. Met de presidente dankte hij de aanwezige dames, maar daarnevens de ganse Axelse burgerij. Nadat door de secretaris-penningmeester, de heer A. P. Ie Feber een globale en gespecificeerde uiteen zetting was gegeven omtrent de bestede gelden, die geheel ten goede kwamen aan de inrichting van het gebouw, dat thans in Zeeuwsch-Vlaanderen als een uniek voorbeeld mag gelden, werd ten slotte nog na der besloten het gebouw op Zaterdag 6 November voor de Axelse burgerij ter bezichtiging open te stellen. Hiervan zal nog nadere publicatie per advertentie volgen. In intieme kring bleven de aanwezigen nog enige tijd in gezelligheid bijeen. TONEELUITVOERING L.J.G. In haar laatste vergadering besloot bovengenoemde vereniging het toneelstuk „Ik wil niet meer lopen" van de Terneuzense amateur-auteur D. van Es op te voeren en wel op 17 December a.s. Naar bekend is werd dit toneelstuk vorig jaar be kroond met een prijs van 500,uitgeloofd door een dagblad na een uitgeschreven prijsvraag. DE°ZACHT •- VALDAMILD altijd zo het gevoel, dat deze maanden verloren zijn." „Kom, misschien is het voor een man wel goed, dat hij een jaartje uit zijn gewone leven vandaan is. Je doet altijd wat ervaringen op." „Ja, dat is zo. Maar ik zal toch blij zijn als ik weer afzwaai. Vorige week konden we ons opgeven voor de opleiding, onder-officier. Maar dan moet je langer dienen. Nou, er waren niet veel liefhebbers. „Jij ook niet, natuurlijk." „Ik kijk wel uit. Geef mij de werf maar. Altijd militair zou me ook niet lijken." Het werd een gezellige avond Geurt en Lien kon den het eveneens best met elkaar vinden en het enige incident ontstond, toen om negen uur de meisjes aan stalten maakten om weer te vertrekken en ze er be slist op stonden hun eigen vertering te betalen. Nora zei „Hoor eens hier, jongens, jullie verdienen in dienst vrijwel geen cent en wij zijn niet van plan om op jullie zak te teren. We betalen zelf en daarmee basta." Zodat ieder zijn eigen consumpties betaalde. Maar Nol haalde nog gauw even uit een automaat een paar repen chocolade en duwde die de meisjes in de handen. „Eet maar lekker op straks," zei hij hartelijk. „Dat kan er best af." Op de terugreis was Nora stiller geworden. Nol had zijn hand op die van het meisje gelegd en ze vond het goed. Maar op een kilometer afstand van Papen drecht stapte Nora af en zei „Zo jongens, verder mogen jullie niet mee. Bovendien, je moet hoognodig terugkeren, anders ben je nooit meer voor twaalven in de kazerne." Nol protesteerde. „Hoe kom je daarbij Het is nog niet eens tien uur. Nee, we gaan nog een kwartiertje hier aan de dijk zitten. En bovendien, we moeten toch nog een afspraakje maken voor de volgende keer (Wordt vervolgd)

Axelsche Courant | 1954 | | pagina 2