Meer moorden gevraagd. SPORTNIEUWS Voor de minnaars van de moord-op-pa- pier was deze „zomer goed, maar nu, bij het begin van de herfst, wrijven zij zich eerst recht vergenoegd de handen. Want de Nederlandse herfst is speciaal gemaakt voor al die tienduizenden in den lande, die het hart hebben verpand aan de detective-roman De stormwind trekt loeiend over he tdak en begeleidt boosaardig de eerste lugubere handelingen van de onverlaat in het boek. De regen striemt tegen de ramen en over de pagina's van het boek vloeit het eerste bloed. Stap voor stap volgt de lezer de scherpzinnige detective, terwijl de herfst de juiste begeleidende muziek blaast. Ja, de verwoede lezer van de detective-roman zal een ieder te allen tijde verzekeren dat de herfst het schoonste seizoen is van het jaar. Hij doet dat ook met een gerust hart, in de volle zekerheid, dat niets zijn genot in de weg zal treden. Hij kent de Nederlandse herfst en hij Weet zijn voorraad boeken vrij wel onuitputtelijk. Bij honderden tegelijk zijn ze de laatste vijftig jaar verschenen, de boeken over telkens opnieuw een moord. De schrijvers lieten hun slachtoffers ster ven in de meest onmogelijke omstandigheden en de vreemdste plaatsen; in vliegtuigen, ziekenhuizen, verlaten pakhuizen, eivolle dancings, landwegen, door vergif, hypnose, wurging of gewoon hygiënisch met een re volverschot. Zij zijn nooit moede geworden om het patroon te veranderen, te verbeteren uit te breiden of te versimpelen. Maar altijd opnieuw aan het begin van ieder boek een moord en op het eind een gevangen mis dadiger. En het vernuftige spel, dat de schrijver van die eerste tot die laatste blad zijde spelen liet, heeft nooit opgehouden te boeien. Steeds bleef de vraag naar meer, en zo zijn de schrijvers aan het werk gebleven, sommigen, zoals het Belgische fenomeen Si- menon, noog geen maand per boek, anderen maandenlang puzzelend om hun verhalen nóg ingewikkelder te maken en nóg ver rassender. Zij schiepen ook de boeken naar ieders smaak die met de ene, fijn uitge plozen moord en die met een moord om de vijftien bladzijden. Maar hoe ook de smaak "zal zijn van de lezer, hij zal op het terrein van de detectiveroman steeds volop keus kunnen maken en juist dat maakt hem in dit jaargetijde tot een gerust mens. Die rust ontleent hij overigens ook aan de inhoud van zijn boekenj. Zij, die alles weten van het ingewikkelde mechanisme van de menselijke geest hebben namelijk uit gevonden, dat de detective-roman bijzonder ontspannend werkt. Niet aleen worden de gedachten „met geweld'' ontrukt aan de dagelijkse plagende zorgen, maar juist het brute geweld in de detective-roman wordt een uitlaatklep voor de bloeddorstige in stincten, die wij in het leven van iedere dag moeten onderdrukken. Alle weinig zacht zinnige zaken, toegewenst aan de altijd on tevreden chef, de bovenbuurman met zijn steeds te harde radio en de manende ont vanger van de belastingen, worden 'uitge leefd tussen de bladzijden van de detective roman. Om zijn radio kan men de boven buurman niet vermoorden en schieten op de ontvanger mag ook niet, want de man doet zijn best op bevel van mysterieuze hogere machten. Maar*in de detective-roman knal len de revolvers om nietiger reden, de on verlaat krijgt er altijd zijn straf, de onschuld wordt steeds beloond, immer triomfeert de gerechtigheid. Dat alles gebeurt via opwin dender banen, dan in ons aller steeds beter ('afgebakende leven. En daarom werkt de detective-roman bevrijdend. Alleen dus al om te voorkomen dat de ontvanger met zijn aanmaningen en buurman met zijn keiharde radio gevaar zouden lopen, moet er meer geschreven worden over de moord. De min naar van de detective-roman kent meer en betere redenen, die hij desgewenst graag zal uiteen zetten. Welke zijn redenen echter ook zijn mogen, na het gesprek zal hij opnieuw grijpen naar zijn boek, waarin hij van zijn eigen werkelijkheid ontsnapt naar een an dere, rauwere wereld. Een Nederlandse uitgever van dit genre proza ontvangt per dag bijna twee manus cripten. Per dag De stoel bij de pas aan gestoken haard kan worden bijgeschoven en aan het nieuwe boek kan worden begonnen. Als de herfstwind loeit langs de ramen knalt onder de tevreden ogen van de lezer op pagina tien of daaromtrent, wel weer het eerste schot. Joop van den Broek. BUITEN GEBRUIK GESTELDE POSTZEGELS. Met ingang van 1 Januari zullen de vol gende bijzondere postzegels buiten gebruik Worden gesteld en voor de frankering waar deloos worden a. de in 1953 uigegeven watersnoodzegel, frankeerwaarde 10 cent; b. de Zomerpostzegels, uitgifte 1954 (bloe- menserie ontwerp A. v. d. Vossen) fran- keerwaarden 2, 5, 6, 10 en 20 cent c. de in 1953 uitgegeven Rode Kruis-post- zegels, franke'erwaarden 2, 6, 7., 10 en 25 cent d. de Weldadigheidszegels (Kinderpostze gels) uitgifte 1953, frankeerwaarden 2, 5, 7, 10 en 25 cent. Voorts worden met ingang van genoemde datum buiten gebruik gesteld de briefkaarten met zegelafdruk 12Yï cent, uitgifte 1947 (met de beeltenis van H.M. Koningin Wil- helmina) met zwarte opdruk 6. Na deze datum kunnen -eventueel bij het publiek voorhanden zijnde briefkaarten als bedoeld tot en met 31 Januari 1955 tegen briefkaarten van 6 cent van de huidige uit gifte worden omgewisseld. FANTASEERT U MEE OP HET THEMA SLAATJES? Het is eigenlijk zo eenvoudig. Het gebruik van slaatjes neemt in ons land aanzienlijk toe. Wij beperken ons niet langer tot de traditionele haringsla enhuza- rensla, nu we ontdekt hebben. ,dat er ook eiersla en lichte vlees-, vis- -en garnalensla bestaan. Slaatjes smaken goed bij de boter ham, ze geven als hapje vooraf kleur aan onze warme maaltijd en verhogen de stem ming op ons gezellig avondje. Het uiterlijk doet veeler zijn mogelijk heden te over om het slaatje op te doen in schelpen, in tomaten, in bakjes van korst- deeg, in puddingvormpjes ge'drukt en dan gestort op een schaal of op bordjes met frisse slabladeren er om heen. Goede1 mayonnaise, een garnering, die in kleur goed bij de sla past en verse toastjes er bij vervolmaken het gerecht. Sla kan zo lekker zijn, dat we er graag ons hele maal mee doen, althans op een warme dag en met iets warms vooraf of toe. Bij bepaalde gelegenheden kan een wan delend buffet gegeven worden. Daar nemen koude schotels een belangrijke plaats in, voorafgegaan door bouillon of soep, soms ook door een croquet of een pasteitje. De sla kan gevolgd worden door koffie en ge bak. Verwacht U een invasie van hongerige jongelieden, zorgt U dan bovendien voor een flinke schaal vol met gemakkelijk warm te houden gerecht, zoals rijst of macaroni. Voordat wij aan de recepten beginnen nog een wenk wanneer U resten gebruikt, over tuig U er dan van, dat zij fris ruiken en er goed uitzien. Hier zijn een paar ideeën voor smakelijke -slaatjes Sla van gekookte rijst, komkommer en hardgekookt ei. Sla van aardappelen, appel eji vlees. Sla van sperciebonen, tomaat en boter hamworst. Sla van gekookte vis, fijngesneden au gurkjes en mayonnaise. Sla van gekookte witte bonen en peter selie, gegarneerd met plakjes ham gerold om augurkjes. Sla van gekookte macaroni en verschil lende groenten. Wij laten hier een paar recepten volgen, waarvan de porties berekend zijn voor een slaatje als hapje vooraf, bij het brood of op een avondje (voor 4 personen) Sla van gekookte rijst, komkommer en hardgekookt ei. 300 gram koude gekookte rijst, 1 kleine komkommer, 2 eieren, 3 eetlepels sla olie, 2 eetlepels azijn, een halve eetlepel kerriepoeder, zout. De rijst met ee vork losroeren. De kom kommer schillen, van zaadjes ontdoen en in plakjes snijden. De eieren hard koken en in stukken snijden. RRijst, komkommer en ei vermengen met slaolie, azijn en kerriepoeder en de sla op smaak afmaken met zout. Sla van aardappelen, appel en vlees. 500 gram koude aardappelen, 150 gram koud vlees, 2 zachtzure appelen, 3 eet lepels azijn, 2 theelepels mosterd, zout. De aardappelen, het vlees en de appelen in blokjes snijden en vermengen met mos terd, slaolie en azijn. De sla op smaak af maken met zout. iels rgd bsi- be- de et je sor er), jpie uw. 355. JG Voetbal. 955 nale iter- be- DERDE KLASSE D. Meto—Zeelandia 1 1; R.K.F.C.—Biervliet 4—2; Hulst—Axel 6-2 De Zeeuwen—Hontenisse 4—2 Terneuzen—Nieuw Borgvliet 2—3 R.C.S.—Corn Boys 42. VIERDE KLASSE G. LuctorSluiskil 43 RIASteen 17 Aarden- burg.Yerseke 5 2 E.M.M. Koewacht 2.2 Bres- kens—Oostburg 4—2. RESERVE TWEEDE KLASSE C. Goes IIZeelandia II 62 Corn Boys IIRCS II 1,7 Hontenisse II.Terneuzen II 30 Axel II Vlissingen II 3—2 De Zeeuwen II—Breskens II 2—4. AFDELING ZEELAND. RESERVE TWEEDE KLASSE B. RIA II—Hulst III 5—0; Clinge II—Axel III 5-1 Hontenisse III—Hansweertse Boys II 2-4-3. ZATERDAGCOMPETITIE TWEEDE KLASSE E. AZVV—Hoek 4—1 Driewegen—Zaamslag 2—2. TWEEDE KLASSE F. Beren I—Driewegen II afg. Terneuzense Boys II —Hoek II 2—4;iiSpüi II—Zaamslag II 4—1. De stand in de 3e klasse D is thans,; Axel 4 4 0 0 14- 3 8 R.K.F.C. 5 2 3 0. 12— 8 7 Hulst 5 3 1 1 14- 9 7 Temeteen .3 1 0 17— 7 6 R.C.S. 4 3 y 0 13—6 6 Zeelandia 5 2 12 11 12 5 Niepyv Borgvliet 4 2 0 -2 110 4 Mtfb 5 1 2..^ 7[- 9 4 C Zeeuwen 5 12 2 1519 4 Hontenisse 4 10 3. 10—12 2 Biervliet 5 0 1 4 1028 1 Com Boys 4 0 0 4 815 0 reni- wer- /lakte Ij het wel r, dat e niet alleen Dan ichter. aeren- it met slapie smaak Nora ïelling lij vol >g wel Maar iSwerf. bet je eweest nu is, n niet gd). HULST-AXEL 0-2. ft/ De oranje-witten plaatsten zich na enerverende uitwedstrijd ongeslagen aan de kop. Driemaal één was i twee. Bezield met de heilige wil van te willen maar geen ogenblik met de gedachte te zullen winnen, trokken onze stadgenoten Zondag naar Hulst. De beide nederlagen van het vorige seizoen zaten de Axelaars nog enigszins dwars en daarom was ook 'de revanche-gedachte er niet vreemd aan, dat de mannen ,van trainer v. d. Velde doordrongen waren van de wetenschap dat zij zich man voor man en tot het uiterste zouden moeten geven. Het heette immers, dat het spel der blauw-gelen de Axelaars ten enenmale niet ligt. Of dit aan de Belgische trainer ligt, dan wel aan het uithoudingsvermogen en het z.g. long-passing-systeem" dat bij onze Zuiderburen nog altijd opgeld doet, wij weten het niet. Doch wat wij tot dusverre van de oranjehemden gezien en van de blauw-gelen gehoord hadden, stak ons een hart onder de riem, dat de Axelaars in technisch opzicht geens zins de minderen van de Hulstenaars zijn. Maar daar tegenover woog het vordeel van eigen veld en de morele steun van eigen publiek ook in het voordeel der gastheren, zodat de onzen met een grote dosis wils kracht en energie in de afgelopen week hadden ge traind en klaar waren voor de zware uitwedstrijd tegen de kampioenen van 1953, die mogelijk wel één der zwaarste wedstrijden van dit seizoen zal worden. De lucht was dan ook als geladen en de spanning was als het ware voelbaar bij de ruim 2000 toe schouwers die het Hulster-voetbalplein omzoomden. De beide ploegen verschenen onder een applausje volledig binnen de lijnen. Scheidsrechter luitenant Mos uit Middelburg had d^ leidipg. Het winnen van de toss was van geen invloed. Na enige wederzijdse terreinverkenningen ontwik kelde zich al direct een faire en op technisch goed peil staande kamp, waarin beide ploegen volkomen tegen elkaar opwogen. Aanstonds werpen zowel de gasten als de thuisclub zich vol enthousiasme in de strijd maar voorlopig komt men aan weerskanten niet verder dan het missen van enkele kansen. Het zijn resp. Jansen bij de oranje-hemden en van Dorsselaar in de Hulsterploeg, die een opgelegde kans missen. De Axelse verdediging met de Danschutter aan het hoofd speelde in deze wedstrijd een zeer sublieme partij. Als er een kwartier gespeeld is krijgt de oranje doelman de gelegenheid zijn talenten te tonen bij een gevaarlijke aanval der watervlugge gastheren. Klem- vast ontneemt hij de Hulsterse midvoor elke illusie door resoluut in te grijpen en in een moeilijke positie vangt hij diens zuiver gerichte kopstoot en retourneert de bal uit de gevaarlijke zóne. Onze stadgenoten het dient gezegd kwamen door beter veldspel steeds overtuigender in de meer derheid, maar vooralsnog mangelde het aan schot- vaardigheid. Door onzuiver richten gingen bij emo tionele aanvalspogingen der oranje-witten tal ven schoten over en langs het heiligdom van keeper de Gucht. Na afwisselende strijd blijkt Axel technisch het heft volkomen in handen te hebben en uit een scrimmage voor de blauw-gele veste is het Deij die een zuivere pass feilloos in een doelpunt omzette, door de bal langs de verbouwereerde de Gucht in de touwen te jagen. Resoluut wees scheidsrechter Mos naar het middenveld, hetgeen in de voetbal-termino logie zoveel betekent als ,,het doelpunt is toegekend." De Hulster-trainer en de doelwachter appelleren even wel zeer heftig. Er volgt overleg met dé Hulster grenswachter en deze gedachtenwisseling, die van zeer korte duur was leidde tot het niet toekennen van dit o.i. correcte doelpunt, zodat de bal gewoon door de Gucht het. veld wordt ingezonden. De voor de rust nog volgende minuten verstreken onder voelbare span ning en met blanco score wordt gedfaaid (00£, De tweede helft zet in met een overrompelend offen sief der oranje-witten. Hard lopen de Axelaars van stapel en telkens doorsneed de oranje-aanval de blaw- gele defensie. Axel speelt nu met zeer veel brio en toont zich in de nu komende periode technisch zeker een klasse beter dan de thuisclub. Nauwelijks vijf minuten na de thee zijn er gespeeld, als v. d. Berge een goede voorzet lanceert, die ten hélve door links buiten H. Dieleman wordt gemist, waarna Deij schit terend inkopte. Deze kopbal wordt door de Gucht uit het doel gestompt en de bal komt voor de niet aarzelende midvoor Jansen, die daarna de doelman geen schijn van kans gaf en ditmaal was er in liet Axelse kamp aanleiding tot een vreugdedans,-^!)—1). Opgestuwd door de in grootse vorm spelende midden linie werd nu de Axelse voorhoede onophoudelijk aan het werk gezet. Jac. Dieleman en Stockman speelden een prima partij en zijn voor de aanval, die weer grotendeels met drie of vier man opereert een ge weldige ruggesteun. De Hulstenaars worden in deze periode letterlijk en figuurlijk overspeeld en hebben maar het toekijken als circa 12 minuten na de her vatting een op maat gegeven voorzet van H. Dieleman bij Deij komt, die ineens een enorme kogel inzendt die doelman de Gucht niet onder controle krijgen kon, althans zijn klemvastheid faalde en de bal kwam voor de schietgrage voeten van de vlugge doorzetter Jansen die ten tweede male het leder in de Hulsterse roos knalt (02). De Axelse meerderheid houdt na dit luide toegejuichte doelpunt, dat de grondslag voor de zeege vormde aan en in de Hulsterse gelederen wijzigt men na 20 minuten spelens de opstelling gron dig. In deze periode noteren wij schoten van Jonk man, Deij en H. Dieleman, die echter over of naast gaan. Bij de gewijzigde opstelling gaat van Dorsselaar op de midvoorplaats spelen en daardoor werden de aanvallen der blauw-gelen wel iets gevaarlijker, zo dat de Danschutter meermalen de handen uit de mou wen moest steken. Hij liet zich echter niet vermurwen en ranselde genadeloos alles terug uit zijn bedreigde heiligdom. Met nog een kwartier spelens in het vooruitzicht voelde Axel de overwinning binnen het bereik. In de middenlinie speelde Jac. Dieleman een briljante partij en de Axelse verdediging bleef heer en meester op haar helft. Een extra krachtige verdediging en de tot het einde zich actief ontplooiende driemansvoor hoede waren voor onze stadgenoten de waarborgen voor een zeer verdiende zege, die hen in de laatste phase van deze emotievolle ontmoeting steeds zelf bewuster deed spelen. Als triomfators verlieten de oranjehemden het veld en smaakten alzo voor de vierde achtereenvolgende maal het zoet van de zege praal. De cornerverhouding in deze match was voor de rust Hulst 2 en Axel 3, na de rust Hulst 3 en Axel 1. Een eresaluut ook voor de soliede Axelse defensie. 'Vooruit, oranjehemden Zeeuwsch-Vlaanderen kijkt naar jullie. Zet em op En Zondag tegen R.K.F.C. op eigen bodem, geen steek laten vallen A.Z.V.V.—HOEK 4-1. De thuisclub had enige y/ijziging in haar voorhoede en middenlinie aangebracht. De gasten kwamen met twee invallers uit, waaronder een invaller-doelman en waren hierdoor zeer gehandicapt. Er zijn dan ook ternauwernood 5 minuten gespeeld als de eersteling van Jansens voet al achter de Hoekse keeper ligt. doch de scheidrechter floot een fractie tevoren voor een overtreding en we?s tot veler verrassing een straf schop toe aan de Axelaars. Deze werd door den En gelsman langs de Hoekse doelwachter geschoten en A.Z.V.V. leidde met 1—0. De gastheren bleven met goede voornemens bezield en behielden een lichte veld- meerderheid. Als er 9 minuten gespeeld zijn werkt de Hoekse keeper de bal slecht weg en het is Jansen die hiervan profiteert door ten tweede male te scoren (2—0). Het spel golfde daarna heen en weer, zonder veel aantrekkelijks te bieden. Tal van kansen gaan aan beide zijden verloren. Ook een aantal hoek schoppen voor het merendeel op het Hoekse doel genomen vermocht geen wijziging in de stand te brengen. De gasten hebben ten slotte toch succes bij het verstrijken van de eerste helft. Uit een misver stand in de Axelse verdediging, waarbij ook doelman de Pooter uit zijn tent wordt gelokt, is het den Doel- der die in de laatste minuut de achterstand verkleind door de bal in een verlaten Axels doel te deponeren. Met 21 breekt de rust aan. De tweede helft zet voor de rood-witten even hoop vol in als de eerste, want nauwelijks drie minuten zijn er gespeeld als Jansen onweerstaanbaar langs de backs rent en daarna de Hoekse doelman opnieuw het nakijken geeft (3—1). Overigens blijft het spel- beeld eenzelfde afwisselende aanblik behouden met een lichte meerderheid voor de thuisploeg, die dan ook meer op der gasten helft opereert en in een grotere serie corners haar overwicht tot uiting weet te brengen. Weliswaar gaven sommige der gasten aar dige staaltjes hunner technische vaardigheid maar het ontbrak hen aan genoegzame vechtlust en stoot kracht en zodoende hielden de rood-witten het heft in handen. Bijna vergrootte de Ruijter met een fraaie kopbal de voorsprong. Eerst in de laatste seconden van deze ontmoeting gelukte het Heerspink een der talrijke Axelse aanvallen met een vierde doelpunt te bekronen en zo bracht het einde een overtuigende zege, waarmee kennelijk de adspiratie's van A.Z.V.V. voor de eerste plaats blijken tot uiting te komen. Zaterdag zal de vierde achtereenvolgende thuis wedstrijd der rood-witten tegen Zaamslag wellicht aantonen of deze aanspraken serieus moeten worden opgenomen. Wielrennen. TOUR DE FRANCE VAN 7 TOT 31 JULI. Tijdens de vergadering van het dagelijks bestuur van de Union Cycliste Internationale (UCI) zijn tus sen diverse wielerofficials voorbesprekingen gehouden teneinde de data voor de belangrijke internationale wielerronden te coördineren. Volgens de plannen de voorstellen dienen nog op het congres van de UCI te worden goedgekeurd zou de Tour de France in 1955 van 7 tot 31 Juli worden gehouden. Voor de RoRnde van Italië zijn als voorlopige data 14 Mei tot 5 Juni gekozen en voor de Ronde van Zwitserland 11 tot 18 Juni.

Axelsche Courant | 1954 | | pagina 3