De Cokesfabriek vierde feest. Puistjes D.D.D. t€RUQ in öe moöö€R. a Deelnemer Wed. V. v. Rijsbergen J Groothaert UIT ONZE OMGEVING AXEL Zeestraat mm mm mm mm FEUILLETON. door HENK VAN HEESWIJK naar een motief van L. K. v. d. Linden R R - ACTIE „AXEL - VOORUIT". De RR zegeltjes-actie van de Axelse Winkeliers vereniging nadert thans haar einde Bij de deelnemende winkeliers ongeveer een 60-tal vindt men thans aanplakbiljetten die het slot van deze actie vermelden. Dit slot bestaat uit een drietal aanlokkelijke puzzles die voor jong en oud tal van verrassingen bieden. Allereerst is er een foto-wedstrijd, waarbij men in de etalages van alle deelnemende winkeliers foto s aan treft van diverse punten in Axel. Er zijn tien ver schillende foto's, genummerd van 1 tot 10. Het is de taak van het publiek op te sporen, welke 10 punten zijn gefotografeerd en dit op een lijstje te vermelden. Dez eoplossing kan men, vergezeld van 25 R R-zegels inzenden aan administratiekantoor Knieriem. Iedereen kan zoveel oplossingen inzenden als hij zelf wenst. Verder is er voor de jeugd tot 12 jaar een etalage- foutenzoekpuzzle, waarvoor m en alle deelnemende winkeliers af moet om te ontdekken welke fouten in hun etalage voorkomen. Ook deze oplossing kan men inzenden aan administratiekantoor Knieriem, onder vermelding ,,Etalage-w-edstrfjd", ook nu vergezeld van 25 R R-zegels. Ten slotte is er voor allen nog een moeilijk pro bleem, n.l. het juiste gewicht te bepalen van de ge zamenlijke bestuursleden van de Winkeliersvereniging „Axel-Voorujt". Ook deze oplossing kan men in zenden aan administratiekantoor Knieriem, ook weer vergezeld van 25 R R-zegels. Men kan dus voor elke 25 R R-zegels die men be zit één oplossing inzenden, terwijl men een onbeperkt aantal oplossingen mag inzenden. Voor de jeugd stelt men 50 prijzen beschikbaar in de vorm van aantrekkelijk speelgoed, dat geëtaleerd staat in een der etalages van de fa. J. C. Vink. Men ziet hierbij o.a. drie auto-steps, een electrische trein, ^een kinderservies, poppen, een poppenwagen, voetbal, en voetbalschoenen en nog talloze afldere leuke en voor de jeugd begerenswaardige surprises. Voor de groten worden voor elke puzzle afzon derlijk ewaardebonnen beschikbaar gesteld, ter waarde van 75.—, 50.— enz. enz. Al met al dus een serie aantrekkelijke actie s met een groot aantal aantrekkelijke verrassingen voor het kopende publiek. Rest ons nog hierbij mede te delen dat de fa. van Rijsbergen in de Zeestraat abusievelijk niet op de deelnemerslijst werd vermeld, doch wel deelnemer is aan deze actie. H Door een misverstand niet opgenomen op de deelnemerslijst. In 1911 veranderde Sluiskil van agrarisch dorp in het belangrijke industriecentrum dat het thans is ge worden. In dat jaar viel n.l. de beslissing hier de eerste Cokesfabriek in Nederland, te stichten door een coö peratie van Franse staalfabrieken, te vestigen. Na de slagen die het bedrijf in twee wereldoorlogen troffen, kwam in Juli van dit jaar een tweede oven batterij gereed en thans heeft men toen vorige week deze batterij in bedrijf gesteld werd, dit definitieve herstel van het bedrijf gevierd in aanwezigheid van tal van autoriteiten. Donderdagochtend begon deze viering met dank diensten in de R.K. en Protestantse Kerk, terwijl in de middaguren de Directie, vertegenwoordigd door de president-commissaris van de Raad van Beheer, Jean baron de Seillière en de directeur, de heer Le- dune, recipieerde in het gymnastieklokaal van de openbare school. De vele bloemen die waren aangeboden maakten de zaal welhaast onherkenbaar voor de talloze gas ten, waarvan wij o.a. noemen de Commissaris der Koningin in Zeeland, jhr. de Casembroot met zijn echtgenote, leden van Ged. Staten en van Prov. Staten ,de burgemeester van Terneuzen, de directie van de l'Azote, de directeur van de Oranje-Nassau- mijnen, vertegenwoordigers van de Kamer van Koop handel en van tal van andere organisaties op veler lei gebied. Nadat baron de Seillière de talrijke gasten had ver welkomd, memoreerde hij de medewerking die het be drijf van zovelen heeft mogen ondervinden in de loop der jaren en dankte tal van personen en in stance's inzonderheid voor de wijze waarop zij elk op hun terrein hebben bijgedragen tot een vlotte gang van zaken voor het bedrijf, die het mogelijk maakte dat het product van Sluiskil in binnen- en buiten land een zekere naam verwierf. Tweede spreker was de Commissaris der Koningin, die een verheugende en vererende mededeling kon doen, n.l. dat het H. M. de Koningin heeft behaagd baron Seillière te benoemen tot Officier in de Orde van Oranje-Nassau en ir. Ledune tot Ridder in de zelfde orde. Tal van sprekers voerden verder nog het woord, terwijl na afloop van de na de receptie volgende lunch gelegenheid bestond tot bezichtiging van het nu weer geheel herstelde bedrijf. Voor de jeugd was er in de middaguren nog een poppenkastvoorstelling, terwijl in de avonduren de SJuiskilse fanfare de feeststemming zo mogelijk nog verhoogde. Een vertoning van de bedrijfsfilm „Van Kolen tot Cokes" in het parochiehuis besloot het pro gramma van deze dag. Wij willen hier niet volstaan met dit beknopt over zicht van de feestelijkheden, doch hier ook nog eens in het kort de historie van dit bedrijf en de beteke nis voor onze streek belichten. Zoals reeds vermeld viel in 1911 de beslissing om de Cokesfabriek te Sluiskil te stichten, dank zij de gunstige geografische ligging. Cokeskolen moesten in die tijd uit Engeland worden geimporteerd, terwijl het product naar Frankrijk moest worden afgevoerd. (De cokes was immers bestemd voor een drietal Franse staalfabrieken). Overwogen was eerst om de fabriek te Duinkerken te vestigen, maar een gunstig aanbod van de thans geliquideerde spoorwegmaatschappij MechelenTerneuzen, die in het vervoer van de cokes een aanmerkelijk betere bezetting van haar spoorlijn zag, deed de beslissing ten gunste van Sluiskil uitvallen. In 1913 kwam de eerste ovenbatterij in gebruik en de productie bedroeg toen per jaar 300.000 ton cokes, waarvoor circa 400.000 ton kolen nodig waren. De eerste wereldoorlog stak echter al spoedig een staak in het wiel want de aanvoer van cokeskolen uit Enge land kwam direct stil te liggen en het duurde tot 1923 eer de fabriek opnieuw in bedrijf kwam. De bestaande cokesfabriek trok nu een nieuwe in dustrie naar Sluiskil, de l'Azote, Nederlandse vesti ging van een wereldconcern dat voor haar productie behoefte had aan het cokesovengas, dat in grote hoe veelheden onbenut in de lucht verdween. De l'Azote kon hieruit ammoniak, en door binding met zwavelzuur ammoniumsulfaat, een belangrijke kunstmeststof fabriceren .Het bestaan van de cokes fabriek was dus aanleiding tot de vestiging van dit nieuwe bedrijf van nog groter omvang, zodat momen teel zo rond de 2000 arbeiders werk vinden in deze beide fabrieken. Tussen de beide wereldoorlogen groeiden cokes fabriek en l'Azote regelmatig uit, tot in 1940 weer een gedwongen stilstand kwam door de Duitse be zetting. Wel wilden de bezetters de bedrijven graag weer in bedrijf zien, doch van geallieerde zijde hield men de zaak duchtig onder controle en het lukte de Duitsers dan ook niet enig profijt van de fabrieken te trekken, met het rampzalig besluit de bedrijven over te plaatsen naar„veiliger oorden, wat tot over plaatsing van vele machines, installaties en mensen naar Duitsland oorzaak was, evenwel ook daar met bijster weinig resultaat. Dank zij de medewerking van de Herstelbank kon na de oorlog aan een wederopbouw van het bedrijf worden gedacht, doch het zou tot 1950 duren eer de eerste cokes werd geproduceerd, uit een nieuwe bat terij van 66 Becker-ovens. Later werd ook het herstel van de tweede batterij ter hand genomen en sedert 7 Juli van dit jaar werd deze nieuwe batterij op temperatuur gestookt en vorige week kwam deze ook in bedrijf, zodat men nu weer op volle capaciteit werkt 800.000 ton kolen verwerken tot 600.000 ton cokes per jaar. Ook aan de bijkomende afvalproducten werd steeds meer aandacht besteed en thans vormt de fabricage hiervan een belangrijk onderdeel van de productie. Ook hetjjas neemt een nog steeds voornamer plaats in, eerst ging het als waardeloos de lucht in, toen betrok de l'Azote het voor haar producten en sedert 1950 ging eerst een klein deel naar Axel, Terneuzen en Hulst voor de huishoudelijke en industriële gas- voorziening in dié gemeenten en nu sedert vorig jaar ook naar Walcheren en Zuid-Beveland, wat bete kend dat per dag zo n 40 a 50.000 m3 gas voor de distributie in de diverse gemeenten wordt afgeleverd. Men ziet dus dat het bedrijf van grote betekenis is in diverse opzichten en zeker niet in het minst voor de gemeenten in de kanaalzone, waar de vesti ging van deze industrie van grote invloed is geweest op de overgang van dit gebied van zuivere land bouwstreek tot indusriegebied, tot heil van vele kleinj bedrijven en duizenden werknemers. GENEESMIDDEL TEGEN HUIDAANDOENINGEN Zuiver en ontsmet uw huid met de helder vloeibare D.D.D. De jeuk bedaart, de ziektekiemen worden gedood en de huid geneest. VLOEISTOF BALSEM ZEEP DE KINDERZEGELS 1954. Op 15 November a.s. zullen op alle postinrichtingen in Nederland de Kinderzegels 1954 verkrijgbaar wor den gesteld. De verkoop van deze zegels zal duren tot en met 14 Januari 1955. Het ontwerp is van de heer Sierk Schroder te Wassenaar. DeD tekst en de waardecijfers zijn ont worpen door de heer P. J. J. van Trigt te Den Haag. De zegels zijn uitgevoerd in rotogravure (koper diepdruk) en wel elk zegel in één kleur. De zegels geven beelden uit het leven van het kind, verzorgd door de, met de opbrengst van de toeslag te subsi diëren, instellingen. De waarden, bijslagen, voorstellingen en kleuren zijn als volgt 2 ct 3 ct, liggend zegel, fröbelen (kinderen be zig met plakwerk), sepia. 5 ct 3 ct, staand zegel, hygiëne (kindje dat de tanden poetst), olijfgroen. 7 ct 5 ct, staand zegel, openluchtspel (jongetje met scheepje), grijsblauw. 10 ct 5 ct, staand zegel, algemene kleuterverzor ging (kinderverzorgster met kleuter), - bruin-rood. 25 ct 8 ct, liggend zegel, tekenen als therapie herstellend kind dat tekent), blauw. De zegels zijn geldig tot ultimo December 1955. NATIONALE KAMPEERTENTOONSTELLING KOMEND VOORJAAR IN DEN HAAG. A.N.W.B.-expositie van tenten, caravans, kampeer-uitrustingen en -kleding. De A.N.W.B. zal van 15 tot en met 18 April 1955 voor de derde achtereenvolgende maal de nationale kampeetentoonstelling „Goed Kamp" organiseren. Deze omvangrijke expositie, die in 1953 te Amster dam en dit jaar in Rotterdam een overweldigende be langstelling trok, zal het volgend voorjaar in en om de Houtrusthallen in Den Haag gehouden worden. Men zal er een zo vollèdig en algemeen mogelijk overzicht vinden van de in Nederland verkrijgbare tenten, kampeer-uitrustingen, kampeerwagens^ètc. Een zeer groot aantal buitensportzaken en kampeerwagen- bouwers neemt deel aan deze tentoonstelling, die zich ontwikkeld heeft tot de representatieve, jaarlijkse, Nederlandse tenten- en caravanshow, waar tiendui zenden vóór het begin van het vacantieseizoen hun licljt komen opsteken omtrent de beschikbare materi alen en de nieuwste snufjes en vindingen op het gebied van kamperen in de meest uitgebreide zin van het woord. Zowel voor de individuele kampeertoerist als voo leiders van kampeer- en jeugd-organisaties, vereni gingsadviseurs, Onderwijzend personeel, sociale wer kers en niet te vergeten, penningmeesters van kamp commissies is deze tentoonstelling bij uitstek geschikt om modellen en materialen te vergelijken en zich te oriënteren ten aanzien van de prijzen. Met deze uitgebreide voorlichting beoogt de Toe ristenbond A.N.W.B. het publiek meer deskundig heid bij te brengen en het te weerhouden van de aankoop van ondeugdelijk materiaal. Zo zal men hier, naast talloze tenttypen, ook de bijbehorende uitrustingen aantreffen, zoals donzen slaapzakken .matrassen, veldbedden, kampeermeube- len, keukeninrichtingen, rugzakken, fietstassen,' etc. jVeel zal er ook vooral te zien zijn voor de auto- kampeerders, waarvan ons land er steeds- meer gaat tellen, een categorie, die een duidelijke hang naar meer comfort bij het kamperen aan de dag legt. Caravans en tentwagens zullen er te kust en te keur zijn, waaronder zeer vele typen, die ook voor de lichtere auto geschikt zijn. Op de Haagse tentoonstelling zal men voor het eerst ook de moderne kampeerkleding, waarbij vooral ook de doelmatigheid een criterium vormt, op ruime schaal getoond zien. Voorts zullen er /verschillende demonstratie-stands komen, waar de mogelijkheden van het kamperen in tot uiting zullen worden gebracht, terwijl aan de expositie wederom een Kampeerforum verbonden wordt, waar vragen van kampeerders en adspirant- kampeerders door A.N.W.B.-deskundigen zullen wor den beantwoord. 14) De marinier was de eerste, die lachte „Goeie- middag," zei hij, zijn unifomjas fatsoenerend, „hoe maakt U het „O," zei het meisje, „verschrikt rondkijkend „dat is, geloof ik, nog goed afgelopen, niet?" „Als ik U zo bekijk, zou ik zeggen ja. U leeft tenminste nog en dat is het voornaamste. Het was anders een dubbeltje op z n kant. Hoe kwam het eigenlijk „Ik, ik weet het niet „U raakte, denk ik, een beetje in de war, doordat die autobus in de bocht wat teveel links op de weg kwam. Toen ging U slingeren." „O ja, en toen greep U me. Nou, dan heb ik geluk gehad. Anders was ik vast aangereden." „Dat denk ik ook," antwoordde Nol, terwijl hij de bus naoogde, die gewoon was doorgereden. „Een beetje kalmer had ook wel gekund, dacht ik. Jonge, wat reed die vent onverantwoordelijk." „Waar is Lien riep het meisje eensklaps uit. „Hier ben ik al," zei de bewuste die langzaam de dijk afdaalde. Ze had haar fiets in het gras gelegd en kwam nu op het tweetal, dat nog steeds aan de waterkant zat, af. Geurt volgde haar. „Heb je je niet bezeerd „O nee, gelukkig niet. Maar jij Heeft die bus jou niet aangereden Het andere meisje schudde het blond gelokte hoofd. „Ik ben tijdig afgestapt," zei ze. „Maar hij ging toch wel rakelings langs me heen. Wat een geluk dat die marinier je nog net greep, anders had het er lelijk voor je uit gezien." Ze zette zich naast haar vriendin neer en Geurt, die niet bepaald verlegen uitgevallen was, ging naast haar zitten. Nol keek eens en lachte. „Ik moet zeggen, dat is wel een wonderlijke kennismaking. Apropos, mag ik me even voorstellen Arnold van Veen en dit is m n slapie Geurt Koldenbrink. Beiden mariniers, zo U ziet." De meisjes keken elkaar even aan en degene, die door Nol gered was, antwoordde „Aangenaam, zal ik- maar zeggen. Ik heet Nora Mansink en dit is mijn vriendin Lien van Gent." De beide mariniers zeiden eveneens „aangenaam" en Nora vervolgde „Laat ik U dan eerst hartelijk bedanken, mijnheer van Veen, dat U me gegrepen hebt, anders was ik vast en zeker overreden." „We zijn in de wereld om elkaar te helpen, als het nodig is," zei N'pl, een beetje verlegen. „Maar zegt U alsjeblieft geen mijnheer van Veen, want ik ben maar een gewone marinier. Zeg maar Nol, dat is wel zo gemakkelijk." „Nou, Nol, nogmaals hartelijk bedankt." Even lag een gespierde vrouwenhand in de bruine knuist van Nol van Veen en toen ging er iets vreemds door hem heen. Het leek wel electrische stroom, maar veel prettiger eigenlijk. „Waar zijn jullie in dienst vroeg Lien. „In Rotterdam," antwoordde Geurt. „Mariniers vind je in de Maasstad. Wat zou Rotterdam eigenlijk zijn zonder mariniers t, „Ja, dat is zo," beaamde het meisje. „Maar hoe komen jullie hier helemaal verzeild „We hebben niet gezeild, want we hebben geen boot, verduidelijkte Nol. „Het was mooi weer en we waren vrij van dienst, dus zeiden we Laten we vanmiddag eens naar de Papendrechtse dijk gaan. Misschien zijn daar meisjes te redden van gevaarlijk rijdende autobussen." De vriendinnen lachten en Geurt voegde er aan toe „Hij heeft pas een nieuwe fiets en die probeert-ie en voor de gezelligheid reed ik mee." Plotseling stond Nol op en liep naar boven. De meisjes keken hem verbaasd na. Nol liep naar Nora's fiets en zette die op de dijk overeind. Het stuur bleek een beetje verbogen te zijn en Nol zette het, zo goed en zo kwaad het ging, weer recht. Hij trapte eens met het achterwiel in de hoogte, maar het wiel draaide goed en de fiets' bleek verder geen averij opgelopen te hebben. Toen legde hij het vehikel weer in het gras en kwam bij het drietal terug. „Toen Geurt het over fietsen had," legde hij uit, „dacht ik aan jouw fiets," zei hij tegen Nora. „Ik dacht laat ik eens even kijken, of ze niet kapot is, maar ook dat is nogal meegevallen. Geluk gehad, jongedame." „Ja, dank zij het feit, dat jij hier zat." „Waren jullie ook zo maar aan het fietsen „Och ja, het is mooi weer en straks zitten we weer in de winter, dan komt er niet veel meer van. Daarom dacht ik we kunnen wel eens een rondje maken." „Wonen jullie hier in de buurt Het meisje wees met haar duim over haar schou der naar het dorp. „In Papendrecht. Nog geen tien minuten hier vandaan. En jij, woon jij ook in Rot terdam of ben je er alleen maar in dienst Nol grinnikte. „Nee, ik ben een rasechte Mokum- mer. Kun je het nite horen aan m'n spraak Ze schudde haar hoofd. „Ik ben nog nooit in Am sterdam geweest," zei ze. „Dan wordt het eens tijd, dat je er komt," zei Nol. „Mooie stad." „Nou, ik ken Rotterdam zo'n beetje, maar ik heb het niet erg op de stad. Met al die grote huizen. Ik zou er niet graagwillen wonen. Nee, ik moet de vlakte om me heen hebben. Zelf wonen we vlak bij het water en ik houd van roeien en vissen." „Nou, een lekkere zoute haring zou ik ook wel lusten," merkt Nol op. „Ga weg, ik vang geen zoute vis. Vers, dan is ze het lekkerst. En hier inde Noord zit wel wat." „Jagrote „Nou en of." „Dan ga ik hier nooit zwemmen. Stel je voor, dat een haai me te pakken krijgt." De meisjes gierden het uit en Nora zei „Doe niét Zo mal hier zitten geen haaien. Die vind je alleen maar in de zee en niet eens in onze streken. Dan moet je ver weg zijn." „Nou, dat zal dan wel," antwoordde Nol nuchter. Het ijs was nu een beetje gebroken en de boeren zoon had zowaar ook een gesprek aangeknoopt met Nora's Vriendin. Nol keek van terzijde naar z'n slapie en kneep een oog dicht. Die heeft opeens de smaak te pakken, dacht hij. „Wat ben je eigenlijk van je vak vroeg Nora belangstellend. Nol wees naar een schip, dat ergens op de helling stond. „Zulke dingetjes bouw ik," verklaarde hij vol trots. „Ga nou Alleen Hij schoot in een lach. „Nee, daar heb je nog wel een paar man voor nodig en ook platen ijzer. Maar ik ben revolverklinker, als je weet, wat dat is." „Jazeker, ik heb ook familie op een scheepswerf. We zitten hier midden tussen de werven. Mbet je maar eens gaan kijken in Kinderdijk en zo." „Dat waren we eigenlijk juist van plan geweest vanmiddag," legde Nol uit. „Maar zoals het nu is, vind ik he twel zo gezellig. Die schepen lopen niet weg." (Wordt vervolgd).

Axelsche Courant | 1954 | | pagina 2