Gemeenteraad van Axel 1 GALA TWEE nippers en complimentje waard! Maandag is Prins Bernhard en gevolg, gewapend met film- en fototoestellen, per auto van Pietersburg in Noord-Transvaal naar het Krugerpark gereden. Dit is het be roemde natuurreservaat, waar de wilde die ren in hun natuurstaat leven. De Prins had zijn eigen vliegtuig achtergelaten op het vliegveld Swartkop en was met de Dakota van de premier naar Pietersburg gevlogen. Zijn gevolg kwam met een ander vliegtuig. De prins hield zich korte tijd op te Pieters burg, waar hij door burgemeester Nande en de Nederlandse gemeenschap van Noord- Transvaal werd ontvangen. De Prins zal het wereldberoemde wildreservaat 3 dagen bezoeken, welk bezoek een niet-officieel ka rakter draagt. Hij verheugt zich op de korte ontspanning na de eerste negen vermoeiende dagen van zijn reis in de Unie. Het weer is gedurende die dagen prachtig geweest. Zuid-Afrikaanse speelgoedfabrikanten zullen ruim duizend stuks speelgoed zenden voor Nederlandse kinderen, die zich in zie kenhuizen bevinden. Het speelgoed zal door een scheepvaartmaatschappij kosteloos wor den vervoerd. Prins Bernhard sprak zijn vreugde uit over het geschenk. Hij zal waar schijnlijk tijdens een diner in Pretoria een pop ten geschenke krijgen als symbool van de gift. In Ludighausen (Duitsland) stond op een kruispunt een Nederlands soldaat als verkeersman tijdens de afmars van de ma noeuvre-troepen. Nadat het laatste voertuig gepasseerd was bleef hij nog op wacht staan want men zou hem komen ophalen. De politie van het dorp bracht hem eerst koffie. Toen hij er uren later nogstond bracht men hem ook brood. Ook wilde men hem over halen zijn post te verlaten doch dat deed hij niet. "Toen bracht men hem een warme hap. En die arme soldaat bleef maar staan op dat kruispunt terwijl er geen verkeer meer te regelen was. Totdat laat in de nacht uit de richting Holland een auto aankwam om de vergeten verkeerssoldaat op te halen, net een dag over tijd. Een jaar geleden gaf een ietwat ge jaagd heer een koffer af in het Utrechtse hotel Thalia". De man verdween en kwam niet meer terug. De koffer bevatte tiendui zenden guldens a.n effecten, munten en sie raden. De overige inhoud bestond uit vuil wasgoed. Na verloop van een maand be sloot de hotelier de koffer maar te openen in de hoop het adres van de eigenaar te vinden. Aanwijzingen en namen vond hij ge noeg, maar die maakten de zaak nog moei lijker da nzij al was. Alleen de nam Tjaart Doornbos, een Canadese Groninger kan mis schien enig houvast bieden. Maar waarom laat deze Doornbos zo maar tienduizenden guldens achter Is dit een onderdeel van een drama of is hier sprake van diefstal Men staat in Utrecht voor een volslagen raadsel. Dinsdagmiddag is een auto op de rijks weg tussen Ermelo en Harderwijk veronge lukt. In de auto was gezeten het echtpaar J. en ze werd bestuurd door mevr. J.-van D. Het vermoeden bestaat dat zij een 7tal kilo meter voor Harderwijk rijdende in de rich ting Zwolle, een voor haar rijdende vracht wagen wilde passeren. Toen de auto al op het linkerweggedeelte reed, naderde er een tegenligger. Waarschijnlijk is mevr. J. hier van geschrokken: De wagen zwenkte eerst naar rechts en daarna naar links, waar hij tegen een boom tot stilstand kwam. Man en vrouw waren op slag dood. De bestuurder van de tegenligger verleende onmiddellijk de eerste hulp doch deze mocht niet meer baten. De heer J., die grossier in koloniale waren Was, is op de Noord-Veluwe een bekende figuur. Het echtpaar laat zes nog jeugdige kinderen achter. Een eiland in het Gardameer (Italië) was in de eerste wereldoorlog een fort, dat tegen Oostenrijk werd gebruikt, de laatste jaren werd het als munitie-opslagplaats ge bruikt. Nu is het bijna geheel door ontplof fingen vernietigd. Gedurende 24 uur schoten zuilen van vuur en rook van het eiland op. De bewoners van het dorpje Assenza, onge veer een kilometer van het eiland gelegen, vluchtt enweg, maar tot nu toe hebben zich geen persoonlijke ongelukken voorgedaan. Als moeder zo druk bezig is, zet haar grote dochter zelf Gala Thee. Vol trots draagt ze het kopje aan en laat mammie eens extra genieten. Gala Thee is een verrukkelijke, geurige, krachtige thee met royale afschenk. Niet duurder, wèl veel lekkerder! ...om van te genieten Het gemak dient de huisvrouw Het gas in de (les, waar stads- gas ontbreekt Verwarmen, koken, verlichten Zuinig, proper, voordelig Inhoud gegarandeerd 13 kg/" ESSO NEDERLAND N^V. POSTBUS 110 VGRAVENHAGE (Vervolg van pagina 1) Voorstel tot aankoop van een verplaatsbare mu ziektent. Reeds vede jaren is een nieuwe muziektent in de raad een zorgenkind en een punt van bespreking ge weest. Vorig jaar is in de begroting 1953 een bedrag gereserveerd, zonder dat men toen kon vermoeden dat de oude zo snel zou zijn verdwenen. eD werkelijkheid is thans zo en ieder zal het met B. en W. eens zijn, dat wij een dergelijke tent in de gemeente niet kunnen missen voor diverse gelegen heden op cultureel gebied. B. en W. stellen voor het gereserveerde bedrag, dat inmiddels is overgeboekt op 1954 te besteden voor het aanschaffen van een verplaatsbare muziektent, waarvan de kosten zijn geraamd op 8000.—. Met het oog op de verplaatsbaarheid zal men deze tent overal kunnen plaatsen waar zij eventueel nodig zal blijken. De heer Hamelink vroeg inlichtingen omtrent aard en hoedanigheid der tent. De heer Oggel vraagt of de verplaatsbaarheid ook berekend zal zijn op de omgeving, die wel eens zeer kan uiteenlopen, vooral ten aanzien van de accoustiek. Het zal van de inrichting der tent afhangen of de klank overal tot zijn recht zal komen. Daarom acht hij het terdege noodzakelijk dat hierover ook des kundigen hun licht doen schijnen, b.v. directeuren van muziek- en zangverenigingen. De voorzitter zegt dat zulks zeer zeker in de be doeling ligt, zodat de heer Brakman c.s. in deze mede van advies kunnen dienen aan de Bouwcommissie. De heer Kesbeke hoopt dat men voor dit geld ver zekerd zal zijn ook iets degelijks te krijgen. De heer Hamelink hoopt zulks ook. Zij dient in alle opzichten te beantwoorden aan de eisen. De heer Wondergem evenals de heer Pijpelink zijn de mening toegedaan dit aan de Bouwcommissie aangevuld met deskundigen te kunnen overlaten, waarna z. h. s. besloten wordt overeenkomstig het voorstel van B. en W. Voorstel op het verzoek van het bestuur van de Ver. voor Chr. Nat. Schoolonderwijs, om op grond van art. 72 der L.O.-wet gelden beschikbaar te stellen voor meubilair en hulpmiddelen ten behoeve van de U.L.O.-school van die vereniging. Tengevolge van de grote toename van leerlingen op deze school moet de eerste klasse gesplitst wor den. Voor deze toename is het benodigde meubilair niet aanwezig, zodat dit aangeschaft moet worden, wat een bedrag vraagt van 982,25. Zonder discussie besluit men het benodigde geld hiervoor beschikbaar te stellen. Hierna werden de 3e en de 4e wijziging van de gemeentebegroting 1954 vastgesteld. Voorstel tot voorlopige vaststelling van de a. gemeenterekening dienstjaar 1949 b. rekening van het gasbedrijf 1949 c. rekening van de vleeskeuringsdienst 1949 d. rekening van het gemeentelijk woningbedrijf 1949 e. en goedkeuring van de rekening van het Burg. Armbestuur over hetzelfde jaar. Vorengenoemde rekeningen die ten gevolge van ad ministratieve oorzaken eerst heden ter voorlopige vast stelling kunnen worden aangeboden, zijn door de door de raad aangewezen commissies onderzocht, die hier over mondeling verslag zullen doen, naast het onder zoek dat vanwege de accountantsdiensten is geschied. In afwachting van het daaromtrent te geven monde ling verslag wordt voorgesteld a. de gemeenterekening dienst 1949 voorlopig vast te stellen met de navolgende cijfers Gewone dienst Inkomsten 739.246,11 Uitgaven 777.963,59 Nadelig slot 38.717,48 Kapitaal-dienst. Inkomsten 2.395.775,37 Uitgaven 2.395.455,37 Batig slot 320, b. de rekening van het Gasbedrijf dienst 1949 voor lopig vast te stellen met de navolgende cijfers Afdeling I. Baten 266.498,73 Lasten 266.498,73 Saldo nihil Afdeling II. Ontvangsten 115.594,05 Uitgaven 99.959,81 Batig saldo 15.634,24 c. de rekening van de Vleeskeuringsdienst 1949 voor lopig vast te stellen met de navolgende cijfers Afdeling I. Baten 8.899,50 Lasten 8.899,50 Sluitende Quitte d. de rekening van het Woningbedrijf 1949 voorlopig vast te stellen met de navolgende cijfers Afdeling I. Baten 60.410,33 Lasten 60.410,33 Sluitende Quitte Afdeling II. Kap. inkomsten 105.489,89 Kap. uitgaven 105.489,89 Sluitende Quitte e. Goedkeuring van de rekening van het Burgerlijk Armbestuur over hetzelfde jaar. Totaal batige sloten 24.911,16 Totaal nadelige sloten 24.911,16 Sluitende Quitte De heer de Feijter rapporteert namens de commissie die verder bestond uit de heren Hamelink en Pijpe link, dat alles in orde werd bevonden aangaande de gemeenterekening. Hij adviseert tot goedkeuring. De heer Gerrits heeft in zijn ééntje alles onder zocht wat de diverse bedrijven en het Burg. Armbe stuur betreft. Zijn advies is eensluidend. Overeen komstig deze adviezen werd besloten. Volgde dan de aanbieding van diverse begrotingen dienst 1955, t.w. die van de gemeente, van het Gas bedrijf, van het Vleeskeuringsbedrijf, van het ge meentelijk woningbedrijf en van het Burg. Armbestuur. De gemeentebegroting met de memorie van toelich ting zal aan de leden worden toegezonden en de ove rige begrotingen zullen tijdig voor de leden gedurende enige weken ten gemeentehuize ter lezing worden gelegd. De voorzitter stelde aan de orde de trekking voor de beide afdelingen, waarin deze begrotingen zullen worden onderzocht. De uitslag is dat zullen behoren tot afdeling I de leden wethouder de Putter, de Feijter, Wondergem, Gerrits, Maas, Kesbeke en mevr. Folkersma en tot afdeling II wethouder van Bende- gem, Hamelink, C. van Bendegem, Oggel, Tollenaar en Pijpelink. Hierna werden de reclames inzake rioolrechten 1953 volgen s advies (met de toelichting van het college) dienovereenkomstig vastgesteld. Ten slotte werd de woning K 78, staknde aan de Armendijk en eigendom van de Ned. Spoorwegen, wegens de niet meer voor herstel in aanmerking ko mende slecht etoestand onbewoonbaar verklaard. De voorzitter deelde mede nog gaarne aan deze agenda te willen toevoegen de opnieuw vast te stellen instructie van de nieuwbenoemde gemeente-ontvanger die pas van Ged. Staten is terug ontvangen. De wijzigingen betreffen hoofdzakelijk enkele re dactionele, maar overigens zeer ondergeschikte pun ten en spr. hoopt dat de raad vertrouwen in hem zal stellen als hij de vrijmoedigheid neemt deze volgens ontvangen ontwerp vast te stellen. De heer Oggel meent dat het dan toch niet zo verkeerd van hem was op verschillende redactionele punten de aandacht te vestigen zoals door hem in de vorige zitting geschiedde. Z.h.s. besloot men overeenkomstig het voorstel van de voorzitter. (Voor de rondvraag vroeg alleen de heer Pijpelink het woord om te wijzen op een gevaarlijk punt in de Graaf Jansdijk. Ten tweede bracht hij de kwestie- Spui-paadje ter sprake, waarbij hij bijval van de heer Hamelink e.a. oogstte en na discussie zal men, gezien de urgentie, thans spoedig verbetering in één of andere vorm mogen tegemoet zien. Daarna werd de vergadering gesloten. s 's Morgens 's Middags 's Avonds kVraagt vrijblijvend prospectus^ bij onze depothouders of:

Axelsche Courant | 1954 | | pagina 3