in öe moöö€R. Puistjes D.D.D. t€RUQ 5 doktoren het misbruik van laxeermiddelen waarschuwen tegen UIT ONZE OMGEVING AXEL FEUILLETON. door HENK VAN HEESWIJK naar een motief van L. K. v. d. Linden Waarom steeds meer lijden en langer lijden - aan die ondragelijke Rheumatiek. BURGERLIJKE STAND. AXEL FILMNIEU W S QUO VADIS GEVAARLIJK VERKEER. De herfst brengt steeds extra gevaren mee voor het wegverkeer, door slecht zicht bij nevel en motregen en door gevallen bladeren glibberig en slipgevaarlijke wegen. Bovendien komt hier nog bij de extra drukte door het bietenvervoer en de tijdelijke omlegging bij wegverbeteringen enz. Talrijk zijn dan ook de ongevallen de laatste dagen, er gaat haast geen dag voorbij zonder ongevallen, tot nog toe gelukkig zonder slachtoffers. De weg Sas van Gent—Sluiskil is door de ver keersdrukte van en naar de fabbrieken extra gevaar lijk en een Volkswagen werd daarvan Dinsdagavond het slachtoffer. De bestuurder bemerkte door een tegenligger niet een voor hem rechts op de weg stil staande vrachtwagen, waardoor hij slechts op het laatste moment nog gedeeltelijk kon uitwijken en de Vblkswagen door de achterhoek van de laadbak werd opengereten. De vier inzittenden kwamen met de schrik en enkele lichte verwondingen vrij. Ook de afsluiting van een deel van de provinciale weg nabij Terhole brengt gevaren met zich. Men moet nu de nieuwe weg van Groenendijk naar Rapenburg- Tol volgen, doch deze is vrij smal en men is daar niet aan druk verkeer gewend. Gevolg is dan ook dat Maandag een grote Z/V.T.M.-bus in de sloot geraakte en Dinsdag een vrachtwagen met aanhanger, beide ten gevolge van uitwijken in de zachte berm. Boven dien ontstond Dinsdag een aanrijding tussen een op deze weg rijdende auto en een uit een polderweg ko mende wagen die onvoldoende oplette. Ook op de weg Axel—Hulst geraakte een vracht wagen van de fa. F. uit Hulst van de weg af. Ten slotte ontstond op de Oude Molen nabij Koe wacht een aanrijding tussen een jeep en een vracht wagen. De jeep kwam met te grote snelheid door de bocht en slipte bij het remmen waardoor een botsing met een uit de tegenovergestelde richting komende vrachtwagen onvermijdelijk was. Hoewel de jeep ge heel in elkaar gedrukt werd kwam de chauffeur er met enkele lichte hoofdwonden af. Deze opsomming bewijst wel voldoende dat onze wegen nog lang niet aan de eisen van het drukke verkeer zijn aangepast en vooral bij slecht weer extra opletten en extra voorzichtig rijden noodzakelijk zijn om ernstige ongelukken te voorkomen. FILMAVOND REISCLUB „PRINS HENDRIK". Door bemiddeling van het Nat. Zwitserse Bureau voor Vreemdelingenverkeer was bovengenoemde ver eniging in staat gesteld enige prachtige kleurenfilms aan haar thans 150 leden telllende „reüslustigen" te tonen. „Ein Paradies auf Erden" was de naam van deze schitterende film, die behalve de prachtige hoofdstad, het Berner Oberland, de meren van Brenz en Thun en vele andere beroemde toeristenplaatsen, bergmas- sieven, panorama's en klederdrachten, ten aanschouwe bracht. Dit allies werd voor de talrijke aanwezigen ge ëxpliceerd, terwijl bovendien een grote serie plaatjes van de in dit jaar gemaakte reizen werden vertoond die de reis-herinneringen weer voor de geest riepen en alzo weer een propaganda vormden voor de meer dere reeds wederom voor 1955 op het programma staande reizen. NIET VAN EEN „KOUWE" KERMIS THUIS. Diep in de nacht van Maandag op Dinsdag keerde het echtpaar K. uit de Weststraat alhier in ge zelschap van hun zoon huiswaarts van de kermis te Hulst. Nabij de hoeve van de heer W. den H. langs de rijksweg Axel—Hulst viel de motor plotseling „droog'' en bleek de onontbeerlijke vloeistof te zijn verbruikt. Goede raad was wel duur, doch werd gevonden De in de nabijheid wonende landbouwer Q. werd opgeklopt en bleek, in weerwil van het nachtelijk uur 13) Hij zag Nol komen en zei spottend „En, wat zei den ze tegen jou van mij in Streefkerk „Nou," antwoordde Nol bedachtzaam, „ik heb er zo verschillende mensen gesproken en ze zeiden er zijn hier nog wel een paar aardige boerendochters met centen, die graag met een heikneuter willen trouwen. Ze verwachten je aanstaande Zondag na melkenstijd." „Het spijt me, maar volgende week Zondag ben ik verhinderd. Wat denk je, zouden ze op me kunnen wachten tot Sint Juttemis 7" „Ik denk het wel," antwoordde Nol droog „maar tegen de tijd dat je er heen gaat, doe je verstandig door je eerst een anker aan te laten meten het kan er nogal vaak stormen op die dijk en er zijn al meer van die wandelende bonenstaken in de Lek gewaaid, zie je „Bedankt voor de tip," lachte Geurt, die van Nol veel kon hebben. „Voor alle securiteit zal ik dan maar met een tank gaan, als het zo ver is." „Ik denk dat je met een nieuwe tractor meer kans zult maken." „Daar moet ih'n aanstaande vrouw maar voor zorgen. Ik breng mn handen enm'n hersens mee." „Och ja, zo'n kleinigheidje kunnen ze er altijd nog wel bij gebruiken." Geurt richtte zich waardig op en zei op plechtige zo bereidvaardig de helpende hand te bieden. Of bij het tanken licht werd gebruikt, dan wel gerookt is, vermeldt de bron van ons onderzoek niet. Wel dat de licht ontvlambare vloeistof ook werke lijk in brand raakte en in een minimum van tijd de auto in lichterlaaie zette, zodat mevr. K. zich niet zonder angst en moeite uit haar benard geworden positie kon bevrijden. Het duurde niet lang of de auto was tot een onaanzienlijk en ontoonbaar vehikel gedegradeerd, dat niet meer in staat bleek de onfortuinlijke kermis- gangers thuis te brengen. TWEE HUIZEN VOOR EEN „ROOIE RUG". Ten overstaan van notaris van Campen uit Ter- neuzen werden alhier Dinsdagnamiddag twee woon huizen met erf, staande aan de Oosterstraat, geveild. Hoewel beide woningen nog geenszins tot de staat van onbewoonbaarheid zijn gedaald en zelfs de nodige accomodatie bieden die voor een goede werkmans woning vereist is, in de vorm van een ruim erf, etc. bestond er onder1 de gegadigden kooplust noch animo om een bod te doen dat toewijzing zou hebben ge rechtvaardigd. Voor de beide huizen gezamenlijk werd slechts 1000 geboden. Het gezegde „Een koninkrijk voor een huis" deed dus hier geen opgeld. Maar de koop ging niet door CONCERT WILLEM ANDRIESSEN. De Z.V.U. is haar seizoen in Axel ditmaal bijzon der goed begonnen, zowel voor haar leden als voor haar zelf. De eersten hebben stellig genoten van de zeer bijzondere avond zowel door het spel als door de sympathieke en bevattelijke toelichting van de heer Andriessen, terwijl de Z.V.U. kan terugzien op een voor onze streek zeer goed bezocht concert, nu meer dan 100 bezoekers de zaal van de Chr. Fröbel school vulden. De beperkte plaatsruimte laat ons helaas niet toe hier diep in te gaan op het programma, dat de be zoekers Chopin leerde kennen, als mens en als kun stenaar, zoals zij dat stellig voordien niet deden. De wijze waarop de heer Andriessen zijn toe hoorders liet genieten was vele malen aanleiding tot een langdurig applaus en het lijdt geen twijfel of de muziekliefhebbers zullen stellig 24 November weer terugkeren om de tweede en laatste van deze Chopin- avonden bij te wonen. Zij die Donderdag niet aan wezig waren kunnen wij slechts aanraden deze tweede avond stellig niet over te slaan, want bij de weinige muziekavonden in onze streek is deze serie van Wil lem Andriessen stellig een der hoogtepunten. PREDIKBEURTEN. Zondag 10 October 1954. Ned. Herv. Kerk. 10 uur Ds. P. J. Pennings, 2.30 uur Vicaris S. den Blaauwen. Geref. Kerk. 10 uur en 3 uur Ds. A. Kuiper. Geref. Kerk. (Pironstraat)10 uur en 3 uur Ds. D. J. Couvée (voorber. H AVondmaal). Geref. Gemeente. 10 uur en 2.30 uur Leesdienst. Chr. Geref. Kerk (Ds. Jan Scharpstraat) 6.30 uur Dis. H. van Leeuwen. Doe toch een bloedzuiverende kuur. Met Kruschen. Bij talloze Rheumatieklijders ligt de oorzaak in on zuiver bloed. En daartegen is Kruschen de remedie. Door de aansporende werking van Kruschen op de bloedzuiverende organen gaan deze weer krachtiger werken het bloed gaat sneller stromen en blijft zo vrij van de onzuiverheden, die Uw pijnen veroor zaken. Kruschen's zes minerale zouten zijn over de hele wereid beroemd. En niet zonder reden. Begin ook met Kruschen. Liever vandaag dan morgen. Ing. Med. GEVONDEN VOORWERPEN. Een paar bruine regenpijpen, Kanaalkade 2. NIEUWE MOGELIJKHEDEN BIJ DE TEELT VAN VLAS. De heer ir. J. C. Friederich, hoofd van de afdeling onderzoek bij het Nederlands Vlasinstituut, zal in de radio-rubriek van het ministerie van Landbouw, Visserij en Voedselvoorziening op Maandag 11 Octo ber a.s„ des avonds van kwart voor acht tot acht uur over de zender Hilversum II, achtereenvolgens een bespreking wijden aan de resultaten van de vlasoogst vao dit jaar in verband met de slechte weersomstan digheden de rassenkeuze en de zaaizaadvoorziening en ten slotte de nieuwe verwerkingsmogelijkheden, die bij de teelt als zodanig naar voren komen. GENEESMIDDEL TEGEN HUIDAANDOENINGEN Zuiver en ontsmet uw huid met de helder vloeibare D.D.D. De jeuk bedaart, de ziektekiemen worden gedood en de huid geneest. VLOEISTOF BALSEM ZEEP Gedurende de maand September 1954. Huwelijks-aangiften. 11. Augustus Strobbe, 60 j. (ge huwd geweest) en Maria Magdalena Christiaens, 38 j. (gehuwd geweest). 16. Johannes Abraham Riemens (van Terneuzen), 23 j. en Pieternella Wilhelmina Hamelink, 21 j. 23. Frangois Albert van Dam (van Westdorpe), 23 j. en Fransiska Anna de Munter, 19 j. Andries Cornelis Rinn, 24 j. en Janneke Faas, 23 j. Krijn van Hermon, 46 j. en Marrigje Verstraten, 41 j„ wed. 30. Adriaan Jacobus de Jonge (van St. Jan steen), 25 j. en Suzanna Ebrina Martha Riemens, 24 j. Pieter Egbert Schieman (van Sas van Gent), 25 j. en Geertrui de Jonge, 21 j. Gehuwd. 2. Lucien Auguste Roelandt (van Zuid- dorpe), 23 j. en Francisca Leonia Steel. 9. Petrus de Regt, 26 j. en Dina Meesen (van Hontenisse), 21 j. Marinus Jan de Dreu (van Goes), 21 j. en Janna Elisabeth Oppeneer, 27 j. 23. Marinus Abraham van Es, 23 j. en Johanna Jacoba Evertsen (van 's-Gra- venhage), 22 j. Geboren. 11. Bernardus AlouiSius Maria, z. van Marcel Bernard de Bouvré enlvonne Philomena Leo- poldina de Schepper. 14. Maria Rosina, d. van Al- phons Jacobus Vonk en Rosalia Melania van Water schoot. 15. Richard Eduardus Annie, z. van Eduardus Eugenius van Acker en Imelda Mathilda MSarie Ver- eecken. 20. Ingrid Yolande, d. van Pieter Hercules Esselbrugge en Jacoba Johanna Dekker. 29. Leonarda Margaretha Maria, d. van Pieter Hubert Jan Everts en Louisa Johanna van Woerden. 29. Elisabeth Mi chael, d. van Joseph Marie Verstraeten en Emelda Catharina Waelpoel. Overleden. 1. Marinus Jacobus Verijzer, 72 j„ echtg. van Janneke Brakman. 2. Celestina Virginia Juliana Amelia de Vleeschauwer, 77 j„ geh. geweest met Hippolytus Willebrordus de Moor. 13. Monica Cornelia Volkaert, 87 j„ geh. geweest met Alphonsus Lammens. 14. Emma Maria de Vrieze, 73 j„ echtg. van Honoré Dellaert. Wat er komt kijken voordat een superproductie voor de camera gaat. Twaalf jaar geleden begonnen de productie-plannen van „Quo Vadis" vaste vormen aan te nemen. Reeds lang bestond bij de Metro Goldwyn Mayer de ge dachte een film te vervaardigen, welke door onder werp en opzet hulde brengt aan hen, die geloven in de overwinning van het goede over het kwade. Jarenlang heeft de studio gezocht naar een onder werp ,dat even krachtig zou zijn en van even grote historische waarde als eens „Ben Hur", het verhaal uit de eerste dagen van het Christendom. Henryk Sienkiewicz' beroemde boek over de ge boorte van het Christendom in een zondige wereld was een logische keus voor zulk een object. Hier lag een spectaculair verhaal, dat tienduizenden costuums, honderden wilde dieren en tientallen be kwame technici zou eisen. De dramatische inhoud zou een uitgelezen selectie acteurs en actrices vergen om de talrijke hoofdrollen te vervullen. Slechts een grote studio met de hulpbronnen en de productie- hoort met pracht en praal en bovenal authentiek hoort met pracht en praal en boenval authentiek op het doek kunen brengen. En zo werd in 1930 het eerste raderwerk in beweging gebracht dat zou leiden tot de verwerkelijking van dit machtige project. Men kocht de auteursrechten van de erfgenamen van Sienkiewicz, voor welks noodzakelijke handtekeningen een Parijse rechtsgeleerde zich achter het IJzeren Gor dijn moest begeven. De kolossale taak om het ge geven binnen het raam van een filmvertolking te maken kon beginnen en de plannen voor een spoedige productie waren reeds vergevorderd toen de tweede wereldoorlog uitbrak. Men was het er van het begin af aan over eens dat de film zou moeten worden opgenomen in Italië. Dit betekende, dat de productie uitgesteld zou moeten worden tot het einde van de wereldbrand. Tijdens de oorlog ging het werk door en de wetenschappelijke afdeling van M.G.M. werkte talrijke boekdelen door ter verkrijging van de gegevens, die de technische staf straks voor het ontwerpen der decors, costuums en inventarisstukken nodig zou hebben. Na de oorlog kwam dan nog de gigantische taak de duizenden medewerkers te contracteren en de benodigde wilde dieren bij elkaar te krijgen. Voor dit laatste heeft George Emerson, de dierenexpert van Hollywood, ruim 50.000 km. door Europa en Afrika gereisd. Toen dan ook de reusachtige internationale expe ditie geregeld was, werd eindelijk op 22 Mei 1950 na twaalf jaar gedetailleerde arbeid van de knapste koppen der filmindustrie, in de Cinecitta-studio's te Rome het grote signaal gegeven de eerste Techni color-camera's begonnen te draaien. „Quo Vadis" was van droom werkelijkheid geworden. Er bestond enorme belangstelling voor de wereld première van „Quo Vadis" die te New York plaats vond voor een uitgelezen publiek en de wereldpers. Eensgezind werd deze film geroemd als de indruk wekkendste aller tijden en geen wonder, want alleen al de machtige opname, waar Nero de eerbewijzen van zijn veldheren in ontvangst neemt en zijn legioe nen voor hem paraderen en ook de opname van de brand van Rome, een feit dat eeuwig in de historie zal blijven voortleven, maken een onvergetelijke in druk. In deze scènes alleen reeds treden tienduizenden personen op. Sinds „Quo Vadis" als roman in 1895 van de pers kwam en nog voor de eeuwwisseling al diverse malen voor toneel bewerkt was en na de eeuwwisseling ook als opera kwam en thans als film, altijd is „Quo Vadis" een wereldsucces geweest. Als u geregeld laxeermiddelen slikt, is er nu een manier om er van af te komen, 83 van de 100 personen lukte het; u kunt het ook. En wel zo; Drink in de loop van elke dag enkele glazen water en bepaal een vast uur voor uw stoelgang. Neem de le week elke avond twee Carter's Leverpilletjes. 2e Week - elke avond één. 3e Week-om de andere avond één. Daarna niets meer. want Carter's Leverpilletjes stellen uw Ingewanden in staat weer op eigen kracht te werken, zonder laxeermiddelen. Wanneer zorgen, vermoeidheid of te veel eten het tempo van uw ingewanden tijdelijk vertragen, neem dan tijdelijk Carter s Leverpilletjes om u weer op gang te helpen. Zo raakt u uw verstopping kwijt en vervalt u niet in de laxeermiddelen-gewoonte. Haal direct Carter's Leverpilletjes, f 1.20 per flacon. 70 toon „Hoor eens hier, Van Veen, jij mag dan een boom van een marinier zijn en ik maar zo'n bijlopertje, maar als het op boeren aankomt, kan ik je nog wel een lesje geven." „Waarom begin je dan in je vrije tijd hier geen cursus Kun je een paar centen bij verdienen. „Ach, loop jij ook naar de pomp met jou kan geen mens serieus praten." „Over serieus gesproken ga je Zondag naar huis „Dat is wel de bedoeling. Wat dan Wou je me soms meenemen naar Streefkerk „Nee, maar ik dacht, dat we dan samen wel eens een tochtje konden maken." „Ik zal er eens over denken." Maar Zondags had Nol wacht en Geurt reed naar Vaassen. De Zondag daarop bleven beiden in Rot terdam en daar het prachtig weer was, besloten de beide kameraden nu samen een tochtje te maken in de omgeving van de Maasstad. Na het appèl reden ze via de Maasbruggen en Bolnes naar Ridderkerk en vandaar naar Alblasserdam. Bij de scheepswerf stapte No! af en keek naar het schip, dat op de helling stond. „Kijk," zei hij tegen zijn vriend, „dat is nu mijn werk schepen bouwen. Is er mooier werk denkbaar „Jawel," grijnsde Geurt „boeren." „Nou ja," antwoordde de ander, „per slot van rekening is het maar goed, dat we allemaal verschil lende beroepen hebben. De een heeft hier zin in en de ander weer in wat anders. Jij houdt van koeien en van land, ik van schepen. Jij zorgt voor eten en drinken en ik voor schepen, die het kunnen vervoeren. Zo hebben we allemaal een taak. Maar een feit is dat het toch maar mooi werk is, als zo'n klein nietig mens zoV grote schuit kan vervaardigen. Nou jij." „Loop heen, dat doe je toch niet alleen. Daarvoor zijn heel wat mensen nodig en dan toch ook materiaal Ga jij maar eens een schip bouwen met niks. Maar als ik een stuk grond heb en zaad, dan verbouw ik eten. Dat is toch ook wat." Nol klopte 'Zijn vriend lachend op de schouder. „Je hebt gelijk, boertje, als we jullie niet hadden, zag het er slecht voor ons uit." En toen glom Geurt van genoegen." Ze fietsten verder langs de Noord en kwamen na enige tijd in Papendrecht. Daar, waar de beneden- Merwede en de Noord in elkaar vloeien, stapten ze van hun fietsen en gingen aan de kant van de dijk in het gras zitten. Vlak bij hun lag het dorp en links van hen enige verspreide huizen. Maar overal heerste de Zondagsrust. Slechts een paar zeil scheepjes zwjerven over het brede water en Nol zag een jong stel in een der bootjes zitten. Hé ja, op het water zou het nu heerlijk zijn. Ze lagen achterover in het gras en keken naar de meeuwen, die boven hun hoofden rondvlogen. Nol kwam half overeind en tuurde de grote witte vogels na. Af en toe scheerden ze over het water en dan wiekten ze weer omhoog, rusteloos doorvliegend, steeds maar in een kring. Geurt stak een sigaret op en presenteerde er een aan zijn vriend. Genoeglijk rokend keken ze nu naar de enkele fietsers, die over de dijk gingen. Van de kant van Alblasserdam kwamen een paar meisjes aanfietsen. Nol hoorde in de verte al hun stemmen. Uit Papendrecht kwam een grote autobus aan. Die gaat naar Rotterdam, dacht Nol. Met mensen die een middag en vond uit gaan naar de stad. Nou, dat is te begrijpen. In zo'n gat zal ook niet veel te beleven zijn en zeker niet op Zondag. Half met zijn gezicht naar de dijk keek Nol naar de beide meisjes ,die steeds dichterbij kwamen. De bus toeterde en het tweetal ging nu achter elkaar fietsen. Juist in de bocht, waar de beide mariniers lagen, passeerde de bus de wielrijdsters. En toen gebeurde het Hoofdstuk 5. DE BUSCHAUFFEUR WORDT BEDANKT. Misschien had de autobus een te grote snelheid. Misschien ook wilde de chauffeur een grapje uithalen. Hoe het ook zij, een ogenblik leek het, alsof de chauffeur recht op de beide meisjes aanstuurde. Deze schrokken en de voorste raakte aan het slingeren. Nol, in dienst geleerd om onder alle omstandigheden bliksemsnel te reageren, zag het gevaar waarin de wielrijdster verkeerde en sprong op. Binnen een seconde was hij op de dijk en nog een seconde later zou het meisje ongetwijfeld door het spatbord van de bus gegrepen en geschept zijn met alle gevolgen van dien. Maar zo ver kwam het niet, want Nol greep een fractie van een seconde eerder het meisje met fiets en al beet en rukte haar enkele centimeters voor de bus weg. Het andere meisje hield haar posi tieven bij elkaar en was vlug afgestapt. De bus reed nu rakelings langs haar heen. Nol, die door de onverwachte beweging zijn even wicht verloor, misschien ook wel omdat hij op de uiterste rand van de dijk stond, viel en rolde met het meisje van de dijk af, de fiets bleef boven tegen de kruin liggen. Onder aan de dijk, een meter voor het water, wist Nol weer houvast te krijgen en even later zaten beiden, geschrokken, maar verder onge deerd naast elkaar in het gras. (Wordt vervolgd)

Axelsche Courant | 1954 | | pagina 2