Arbeiderswoning Willem Andriessen Parker '51' De bekoring der Herfst Nova's nieuw/ste Najaarscollecties MANTELS en SWAGGERS Herencostuums Winter- en EEN BEZOEK AAN DE LANGSTRAAT Een Bet Boekhandel J. C. Vink Maids- en Kindermantels Duffelcoats Pantalons Canadians Colberts CENTRUM VAN DE NEDERLANDSE SCHOENENINDUSTRIE. De linkerschoen is nog slechts een jaar of zeventig oud, of moeten we zeggen, dat de rechterschoen nog maar zo'n korte levens wandel achter zich heeft? In ieder geval, hoe ongeloofwaardig het ook klinkt, het idee om voor onze beide voeten verschillende schoenen te gaan maken, dateert pas uit de tachtiger jaren. Moeten we daaruit de conclusie trekken dat de mens vroeger op een gemakkelijker voet leefde of dat we tegenwoordig erg veel eisend zijn geworden In ieder geval, tegenwoordig beseffen we beter van hoeveel belang een goede pas vorm is, niet alleen voor onze voeten, maar ook voor ons prestatievermogen, voor ons hele gestel, voor ons humeur en dus ook voor onze omgeving. We weten nu dat een schoen het voetgewelf in stand moet houden en zó gebouwd moet zijn, dat de voet wel steun, maar géén belemmering ondervindt bij haar natuurlijke functie. Het klinkt allemaal heel serieus en het is dan ook heel erg waar, maar laten we nu eens eerlijk zijn als wij vrouwen op weg zouden zijn naar een schoenenwinkel en iemand zou ons dat vertellen, zouden we dan niet erg verveeld knikken en onze ge dachten verder ongestoord bepaleiv bij de kleur van de nieuvJe schoen en bij de com binatie met de nieuwste aanwinst van onze garderobe Het uiterlijk van de schoen is voor ons immers minstens even belangrijk als de func tionele taak en bovendien kunnen we dat veel gemakkelijker beoordelen. Wel hebben we nog een vaag omlijnd begrip dat duurder schoeisel ook wel beter is, dat er nog een kwestie van binnenwerk aan te pas komt, maar de factoren bij onze aankopen zijn toch ons gevoel, onze smaak en onze porte- monnaie. Van de schoen Zelf weten we meestal maar weinig en we begrijpen be slist niet waarom b.v. het ene paar tien gul den duurder moet zijn dan het andre. We hebben er geen idee van wat er allemaal bij de fabricage van een schoen goed of slecht kan gaan. Van kladbloc tot schoenendoos. Daarom was het een goede gedachte van de Vereniging „Nederlands Fabrikaat om voor een aantal journalisten een excursie te organiseren naar enkele vooraanstaande schoenenfabrieken, opdat deze zélf eens kon den zien wat er allemaal komt kijken vóór een schoen de lange weg afgelegd heeft van de kladblok van de ontwerper tot de schoe nendoos in de winkel. Onze Nederlandse schoenenindustrie is een beter begrip tussen producent en con sument zeker waard. Met een productie van ruim 22 millioen paar in 1953 (bij een binnen lands gebruik van ongeveer 18 millioen paar) levert ze een belangrijke bijdrage tot de na oorlogse uitbreiding van onze industrie en onze export. Vóór de laatste oorlog was er een invoeroverschot van bijna IJ/2 millioen paar per jaar, hetgeen in 1946 opliep tot bijna 3 millioen paar. Er is de laatste jaren düs hard en met succes gewerkt in deze branche en de Nederlandse schoenen (en vöoral ook de pantoffels) gaan dan ook naar alle delen van de wereld. Vooral België, Zweden, en Duitsland zijn belangrijke af nemers, maar ook in de Nederlandse Antil len, in Suriname en Nieuw-Guinea drukken vele lederen schoenen uit Nederland voet stappen in de bodem. Onze sportschpfnen leveren prestaties op Amerikaanse velden en onze rubberschoenen lopen in grote getale zacht over de Afrikaanse grond. Over voet bedekking gesproken in de- vreemde klos sen ook Nederlandse klompen 'In de eerste helft van dit jaar gingen er^ maar liefst 115.000 paar klompen naar de Verenigde Staten Óm onze schoenenfabri kanten niet te kort te doen (we hebben 380 bedrijven) vermelden we er bij dat deze natuurlijk niet behoren bij de vier millioen paar schoenen, die wij het afgelopen jaar exporteerden. Wanneer we zien dat het voorkomt dat er een 150 Verschillende handelingen nodig zijn voor de vervaardiging van één enkele schoen en dat die practisch allemaal door machines worden verricht, dan zult U er zelfs als we dat allemaal onthouden had den niet verlangend naar zijn ons dat te laten vertellen. Natuurlijk vonden we die machines erg indrukwekkend, maar nóg meer frappeerde ons het handwerk dat er zelfs bij massa productie kwam kijken. Het sorteren van de véllen leder, het uitlegen van de patronen en het snijden langs metalen mallen, dat al les gebeurde met de hand. Ook bij het ver dere proces viel ons het voortdurend con tact van dé-arbeiders met de producten op. We hebben -wel eens meer fabrieken gezien met vele draaiende machines. Dan gaat er op een bepaald punt een grondstof in, het draait, suist, klopt en loopt onder toezicht van een enkele monteur en een zaal verder rolt er een product uit. Hie.t echter wordt de schoen eyen ?ov,ele malen als er heWer- kingen zijn door de mensen ter hand geno men. Snijden,,stikken, plakken, versterkings- stukjes aanbrengen, overhalen, monteren, hakken opnagelen, polijsten enz., we zagen daarbij steeds één mn "an één mchine. Velen van hen behoren tot de oude vak-" mensen, die het ambacht van vader op ztoon geleerd hebben, die van jongsaf zagen hoe thuis de schoenen gemaakt en gerepareerd werden. De nieuwe, technische ontwikke ling geeft ook aan de ongeschoolden een kans. Er zijn fabrieken in de Langstraat, waar men de arbeiders uit 36 verschillende gemeenten haalt. Ook meisjes zagen we, die de nieuwe voorjaarsmodellen met vaardige vingers tot iets aparts maakten door de schachten op te stikken, te plooien of door te vlechten. Kleur, snit en kwaliteit. Ziï'n schoen, waar we altijd maar mee ron dlopen, is het werkelijk waard, dat we er eens bij stil staan en naar de kwaliteit kijken. Want natuurlijk maakt het verschil hoe al die bewerkingen zijn uitgevoerd en welke kwaliteit leder verwerkt is. Met enige oefening kunen we ook daar wel oog voor krijgen. Een kleine bijzonderheid, die we b.v. op merkten was dat er, behalve suède leer (kalfsleer dat aan de vleeskant is geschuurd) ook suède split is, dat gemaakt wordt van huiden, die te dik zijn en die daarom ge splitst worden. Dit leer heeft twee doffe kanten en is belangrijk minder soepel. Hoe wel er fabrikanten zijn, die in hun adverten ties aangeven, welke prijzen b.v. voor suède split schoenen gelden, worden deze in de winkel meestal verkocht als „Suède". Hierin kan dus wel eens de verklaring liggen voor raadselachtige prijsverschillen. We hadden niet de illusie alle raadselen te ontsluieren, wel wilden we naar yoren brengen dat er aan een schoen heel wat vast zit en dat onze Nederlandse schoenenin dustrie, die ruim 17.000 mensen werk geeft, zich zeker niet onder de voet laat lopen. (Nadruk verboden). Te koop Te bevragen Kerkdreef 3, Axel. Donderdag 7 October en Woensdag 24 November beide avonden om 8 uur in de Chr. Fröbelschool, Ds. Jan Scharpstraat te Axel speelt pianowerken van Frederic Chopin met toelichting Toegangsprijs voor leden 2 concerten 2.75 per concert 1.50. Niet-leden resp. 3.50 en 1.85. Kaarten verkrijgbaar bij Fa. J. C. Vink, Markt 12 en des avonds aan de zaal. ideö*® «rik met goldfilled dop 197-50 met lustraloy dop 67.50 Andere beroemde Parker pennen: Parker Duofold 93.50 Parker Demi-Duofold f. 31. Parker Victory 20-50 Markt 12 - AXEL - Telefoon 646 m GevraagdEen persoon, die kan werken en tevens wat van administratie afweet en met mensen om kan gaan. Brieven onder No. 69-1, Bureau van dit blad. vindt U terug in De nieuwste In iedere prijsklasse! Exclusieve modellen Zie Etalage's! Zie etalage s VOOR DAMES- EN HERENCQNFECTIE Telefoon 643 Telefoon 766 DAT KAN NOVA ALLEEN ZOALS NOVA IS ER GEEN Speciale Najaarsiinten o.a. TEDDY OBEY Jongensjassen - Plusfourcostuums Plusfours enz. enz. In iedere prijsklasse slaagt U bij ons het beste STICHTING ZEEUWSE VOLKSUNIVERSITEIT AFDELING AXEL P*R«f -O f ido.M C'A) 1 V N-.: ï.i-si4 - L6 - - V.-: vok w ivu* «O .TOS ■JiilïJ aba H VV

Axelsche Courant | 1954 | | pagina 3