Eerst verguisd, nu geprezen t€RUQ in öe moööeR. V UIT ONZE OMGEVING AXEL FEUILLETON. GERECHTEN VAN EN MET TOMATEN FILMNIEUWS We kunnen het ons nauwelijks voorstel len, maar er is een tijd geweest, dat de Nederlander het zonder tomaat deed, een voudig omdat die er niet was. Maar toen de tomaat zijn intrede had ge daan, werd hij nog genegeerd, omdat men de overtuiging had, het tomateneten niet te zullen overleven. De gedachte, dat de to maat schadelijk zou zijn voor de gezond heid heeft sindsdien plaats gemaakt voor het inzicht, dat deze vrucht, die zo rijk is aan vitamines en voedingszouten, uitermate gezond is. En daarom eet de Nederlander thans met vreugde zijn tomaatje, hetzij rauw, hetzij verwerkt in gerechten waaraan het door de frisse rode kleur meteen een fleurig tintje geeft. Denkt U maar eens aan een tomatensla en aan de vele variaties van gevulde toma ten tomaten met koude boontjes of bloemr kool, met vlees of met vis en met eieren doen ons bij de gedachte er aan al water tanden. Ook rauw tomatensap, eventueel op smaak gemaakt met citroensap, Engelse saus of aroma, is een gewaardeerde lekkernij. We behoeven eigenlijk geen voorbeelden meer op te sommen om U nieuwsgierig te maken naar onze recepten van gerechten van en met tomaten (Recepten voor 4 personen) Tomaat gevuld met haringsla. 5 tomaten, 2 zout haringen, koude gekookte aardappelen, een suk kom kommer, olie, azijn, mosterd, zout en mayonnaise. De tomaten wassen. Van vier tomaten het kapje afsnijden. Het zaad verwijderen. De tomaten met zout bestrooien en enige tijd omjgekeerd laten staan. Aardappelen, haring komkommer en de overgebleven tomaat in stukjes snijden, peterselie zeer fijn snijden. Deze ingrediënten dooreenmengen en op smaak maken met olie, azijn en desgewenst een weinig mosterd. Het slaatej in de toma- tenbakjes overdoen en op elk e enkapje to maat leggen, zodat een randje van het vulsel zichtbaar is. Deze rand garneren met ma yonnaise of peterseliegroen. Stoofschotel van vlees, aardappelen, bloemkool en tomaat. 250 gram doorregen varkensvlees, b.v. schouderjappen, '1 x/2 kg. aardappe- door HENK VAN HEESWIJK naar een motief van L. K. v. d. Linden 't Is of gij de vlam uitblaast zó prompt dooft zuurbranden op de maag - mot een of twee Bennies. len, een kleine bloemkool, 500 gram tomten, een sjalotje, 75 gram boter of margarine, zout. Het vlees zouten en in stukjes snijden. Deze in een braadpan aan alle kanten bruin bakken in de hete boter of margarine. Een scheut water toevoegen en het geheel een kwartiertje stoven. Een deel van de jus af gieten. De aardappelen schillen en in niet te kleine stukken snijden. De bloemkool in roosjes verdelen. Aardappelen en groenten bij het vlees voegen, met een weinig zout bestrooien en samen zachtjes gaar koken in ongeveer een klein half uur. De tomaten en het uitje schoonmaken, in stukken snijden en in de pan doen. Het geheel nog enige minuten verwarmen tot de tomatën zacht zijn. Alle ingrediënten voorzichtig dooreen mengen. Wordt het gerecht in een vuur vaste schotel bereid, dan kan het daarin worden opgediend. Tomatensoep met rijst. 750 gram soeptomaten, liter water, 2 eetlepels rijst, ui, een takje verse thijm, een paar takjes peterselie, bo ter of margarine, zout, peper, aard appelmeel. De tomaten wassen, in grote stukken snij den en met het water, de ui, thijml en peter- selie-stelen aan de kook brengen. De massa een kwartier zachtjes laten trekken. De to maten door een zeef wrijven. Het sap met een weinig zout aan de kook brengen. De rijst wassen en in het tomatensap gaar ko ken in ongeveer 20 minuten. Een klontje boter of margarine door de soep roeren en deze afmaken met zeer fijn gesneden peter seliegroen en desgewenst een weinig peper. Wie de rijst gelijkmatig door de soep verdeeld wenst, dient de soep bij te binden met een dun papje van aardappelmeel en wter. Broodbelegging van gestoofde tomaat met ei en spek. 250 gram tomaten, 1 ei, 50 gram ma ger spek, boter of margarine, zout, desgewenst een stuk groene paprika. Het spek in blokjes snijden en zachtjes uithakken, zonodig een weinig boter of mar garine toevoegen. De tomaten ontvellen, na ze eerst in de gasvlam of in heet water te hebben gehouden. De tomaten in stukken snijden en een paar minuten laten mee- bakken op een niet te fel vuur. De pan ge sloten houden. Wanneer de tomaten gaar zijn het ei loskloppen en onder goed roeren met de tomaten vermengen. Het geheel nog even verwarmen en zonodig op smaak af maken. Bij gebruik van paprika deze in kleine stukjes gesneden samen met de to maten bakken. JTERDIENSTRREGELING Z.V.T.M. iterdienstregeling van de Z.V.T.M. vertoont euws. De verbindingen naar en van Graauw verbeterd en speciaal krijgen deze plaatsen betere verbinding op de buslijn Sluiskil. dangrijke nieuwigheid is, dat op de lijn van naar Breda dag-retours worden ingevoerd, rote besparing geven. Nadere bijzonderheden kunt U in de nieuwe reisgids vinden. COMATOSE IN HET AXELSE BOS. jis officieel werd medegedeeld werd Vrijdag- je gevreesde konijnenziekte myxomatose ook xelse bos geconstateerd, waar men onder de 'wezige wilde konijnen het eerste slachtoffer nijnenhouders in onze gemeente wordt drin- igeraden hun dieren te laten inenten, teneinde :omen, dat zij het slachtoffer worden van .astrophale ziekte. L BEGINT HAAR WINTERSEIZOEN. ook uit een advertenti eelders in dit nummer lat ook de Z.V.U. in onze streek weer be iiet haar winterprogramma. volgende week Donderdag 7 October staat te cultureel gebeuren een concert op het pro- 'van een onzer grootste pianisten, Willem Sen, die bij het Chopin-concert dat hij uit- elf toelichting zal geven. ^kliefhebbers zullen zich wellicht nog her- hoe de heer Andriessen ook enkele jaren in Axel concerteerde en hoe voortreffelijk el toen was en ook hoe eenvoudig en be- k deze kunstenaar zijn toelichting bij de te en nummers wist te geven, en zeker deze zeld- lelegenheid niet willen missen. BENOEMINGEN. de dienst gemeentewerken alhier zijn bij be an B. en W. in vaste dienst benoemd, de heren 3. van Sluis en J. A. C. Knieriem. PREDIKBEURTEN. Zondag 3 October 1954. ed. Herv. Kerk. 10 uur Ds. P. J. Pennings (Bed. Doop), 2.30 uur Ds. S. P. Tabaksblatt, pred. Kerk en Israël. 7 uur Jeugddienst, Ds. M. L. Schoch, van Rotterdam. Geref. Kerk. 10 uur en 2.30 uur Ds. Vreugdenhil, Zwolle. .eref. Kerk. (Pironstraat)10 uur en 3 uur Ds. J. Couvée. Geref. Gemeente. 10 uur en 2.30 uur Leesdienst. hr. Geref. Kerk. (Ds. Jan Scharpstraat). 10 uur 6.30 uur Ds. H. van Leeuwen. GEVONDEN VOORWERPEN. Een houten karretje, Polenstraat 16een heren- iwiel, Kerkstraat 16'een hooivork, Rijkspolitie zwembroek en een handdoek, Zeestraat 23 een -nrijwiel, Rijkspolitie een portemonnaie met in- .1, Kerkdreef 5 een dames-schakelarmband, Irene- lat 7 een padvindersriem, Evertsenstraat 4 een titbiljet. Stationstraat 24; een boekje met zegels, •enestraat 19 een witte gymnastiekschoen, Oude- 33een unster, Wilhelminastraat 43 een munt- biljet, Julianastraat 56 een dekzeil, Rijkspolitie een grijze sok, Bylocquestraat 1 een autostep, Rijks politie. NIEUWE P.Z.E.M.-CENTRALE GEOPEND. In aanwezigheid van de Commissaris der Koningin in Zeeland en tal van andere autoriteiten is Vrijdag middag de nieuwe P.Z.E.M.-centrale te Vlissingen officieel geopend door de minister van Economische Zaken, minister Zijlstra. De minister noemde de nieuwe centrale niet alleen een nieuwe bron van electrisch eenergie, maar tevens een teken van de moed en volharding, waarin men niettegenstaande de tegenslagen in het jongste ver leden in Zeeland de toekomst tegemoet treedt. Minister Zijlstra memoreerde ook de gevolgen van de watersnood voor de P.Z.E.M. en wenste de di rectie geluk met het snelle herstel van de 100 trans formatiestations en de tientallen kilometers hoog- en laagspanningsnet die tijdens de Februari-ramp wer den vernield. Hoewel de opening van de nieuwe centrale het hoogtepunt was van deze dag, meende de minister ook niet voorbij te mogen gaan aan het vele bij komende werk dat tot stand moest worden gebracht, zoals het 50- en 10 KV-transportnet en het leggen van onderzeese kabels doo rde beide Scheldemonden. Ten opzichte van 1939 steeg het electriciteitsver- bruik in Zeeland tot 335, terwijl dit landelijk 265 bedraagt, wel een bewijs van de snelle toename van het verbruik van electrische energie in Zeeland Ook al is de nieuwe centrale niet een der grootste in den lande, zij is wel een voorbeeld, hoe met Ne derlandse arbeid en vrijwel geheel Nederlands fabri kaat een voortreffelijk productie-apparaat kan wor den opgebouwd. Zo is b.v. het kolenverbruik in de nieuwe centrale per kwh. 45% lager dan in de ver ouderde en nu buiten gebruik gestelde centrale te Westdorpe. De bedrijfszekerheid van de electriciteitevoorzie- ning in Zeeland doet thans geenszins onder voor andere streken in ons land, er is vanuit de Vlibsingse centrale een 50 KV koppelnet me Brabant, zodat de Brabantse centrales Eij stagnaties kunnen invallen, terwijl ook in Zeeuwsch-Vlaanderen de koppeling met de centrale van de l'Azote blijft bestaan. ROMAN HOLIDAY (Een prinses neemt vacantie) Na een gedwongen uitstel wegens prolongatie is onze plaatselijke bioscoop-exploitant er thans in geslaagd beslag te leggen op deze film, met de charmante filmster van Nederlandse afkomst, Audrey Hepburn, van wie de laatste tijd de dagbladen volop melding maakten, enerzijds in verband met haar voor genomen bezoek aan ons land en anderzijds vanwege haar onverwachte, in het geheim in Zwitserland vol trokken huwelijk in Zwitserland met de eveneens be kende filmspeler Mel Ferrer. Ook de filmgeschiedenis zelf mag door de ge weldige publicatie die hieraan is gegeven, bekend worden verondersteld, zodat een verdere beschrijving van deze charmante en uitbundige comedie ons over bodig lijkt. Wanneer wij hier volstaan met te vermelden dat Audrey Hepburn voor haar tintelende hoofdrol in deze film de hoogste Amerikaanse onderscheiding een „Oscar" verwierf en de Amerikaanse pers haar de grootste ontdekking sinds jaren noemt, terwijl het verhaal geheel in Rome gefilmd werd door de be roemde regisseur William Wyler, o.a. van „De beste jaren van ons leven", dan hoeft hier verder niets 2) Och, ga weg," zei Nol, „jij kunt altijd wel maffen. .Vat heb je nou op bed sterven de meeste mensen." Alleen in vredestijd,1' antwoordde zijn slapie ge- „Maar op deze strozakken moet het bar gezond ijn zeggen ze, want ik heb nog nooit een lijkwagen et kazerneterrein zien staan." lens, wat heb jij een vrolijk e gedachten Zeker dat je met verlof bent geweest! Ruzie gehad met je meisje Ik heb geen meisje," antwoordde Geurt geeuwend, oen expres naar Rotterdam gekomen om er een de haak te slaan, maar ze moet minstens een tor hebben." Jou, probeer de dochv?r van die kuiper aan het ■ind van deze straat te knyjen, dan heb je zeker hi nderd tonnen." ..Klets niet," zei de ander, „ik moet een vrouw met centen hebben, zodat ik een boerderijtje kan k ven. Ergens in de Alblasserwaard of zo." ol schrok op en meteen betrok zijn gezicht. De AU asserwaard, lag Streefkerk daar ook niet in/? 1 zou best eens een kijkje in de geboorteplaats van moeder willen nemen .Hij dacht na. Wat be- tte hem eigenlijk, nu hij een goeie fiets had, om eens tochtje langs de Lekdijk te maken Streefkerk per slot van rekening zo ver niet van de Maas- af. Zeg," zei hij opeens tot Geurt, „heb jij misschien uw, een zakatlasje Het snerpendste branden in de maag, soms tot in de keel toe, dooft U onmiddellijk. Talloze lijders aan brandend maagzuur nemen ook Rennies bij voorbaat. Bij wijze van sluitstuk op hun maaltijd, 't Is ook zo simpel, gewoon maar laten smelten op de tong. En Rennies zijn nog smakelijk ook. Ing. Med. aan te worden toegevoegd. Laat de echte liefhebbers van een tintelende en sprankelende comedie dan ook niet verzuimen dit filmwerk te gaan zien. De buiten gewone vertoningen die naast de normale voorstel lingen gegeven worden zie advertentie stellen zeker ieder hiertoe in de gelegenheid. AANTAL BROMFIETSEN WEDEROM BELANGRIJK TOEGENOMEN. (Volgens de voorlopige telling van het Centraal Bureau voor de Statistiek bedroeg het aantal brom fietsen in ons land op 1 Augustus 376.200. Ten opzichte van de stand op 1 Augustus 1953 betekent dit een toeneming met ruim 93.000 (bijna 33%). In de periode 1 Augustus 1952—1953 bedroeg de stijging van het aantal bromfietsen 65.400 of 30%. Het aantal bromfietsen per 1000 inwoners be draagt thans 35 tegen vorig jaar 27. De ander richtte zich half op van zijn strozak. „Een zakatlasje? Waarvoor?" Nol grijnsde. „Om in te kijken natuurlijk." Geurt schudde het hoofd. „Nee, die dingsigheden heb ik niet. Maar misschien is er wel iemand anders op de zaal, die er een heeft. Hé, jongens, wie heeft er va njullie een zakatlasje voor m'ji slapie Hij heeft een nieuwe fiets en nu wil hij tochten gaan maken." Een marinier kwam al spoedig met een boekje aan dragen. „Dit is een kaart van Rotterdam en omge ving," zei hij tegen Nol „heb je daar wat aan Nol pakte het boekje en vroeg „Staat Streefkerk er ook op „Ik geloof het wel," zei de eigenaar. „Verroest," riep Geurt nieuwsgierig uit, „wat moet jij in Streefkerk doen „Eens kijken, of daar misschien een boerderijtje voor jou te koop is, broeder," antwoordde Nol, in het kaartje kijkend. De Veluwenaar richtte zich nu helemaal op en keek Nol ongelovig aan. „Zeg, ben jij kapitalist'? „Dat niet bepaald," antwoordde Nol, „maar als ik iemand een plezier kan doen, wel, dan doe ik het graag. Hoeveel bunder land dacht je nodig te hebben Geurt raakte hoe langer hoe meer van de kook. „Hoeveel bunderZeg, meen je het „Nou, je zei toch zelf, dat je een boerderijtje in de Alblasserwaard wilde kopen, niet En voor zover ik me nog van de school kan herinnerén, moet Streef kerk ergens in de Alblasserwaard liggen. Wat denk je van een bunder of tien voorlopig Geurt bevochtigde zijn lippen. „Ja, maar ik heb nog geen centen." „O, dat schiet ik je zo lang wel voor. Een bunder of tien dus Best, ik zal zien, wat ik voor je doen kan De anderen, die geleidelijk aan naar het gesprek geluisterd hadden, schoten in een lach en Geurt kreeg een kleur, terwijl hij zich weer op z'n strozak uitstrekte „Loop naar de pomp," mopperde hij. „Jij een boerderij kopenLaat naar je kijken, kerk- rót, je hebt nog geen luis om dood te knijpen." „Gelukkig niet," antwoordde Nol gevat, „ik kom ook niet uit/Vaassen." De anderen brulden van het lachen en Geurt afhtte het onder de gegeven omstandigheden maar het beste om niets meer te zeggen. Intussen bekeek Nol het kaartje en hij kwam tot de conclusie, dat Streefkerk niet zo gek ver was. Als hij via Krimpen aan de IJssel en Krimpen aan de Lek naar Lekker- kerk reed om daar over te varen, dan was het mis schien nog geen dertig kilometer. Nou, met het veer mee duurde dat misschien ne ttwee uur. Een mooie rit voor een vrije Zondag. Top, dat deed hij vast. Maar dan ging hij alleen. Geurt zou ongetwijfeld nieuwsgierig worden en hem proberen uit te horen, waarom hij naar Streefkerk wou. Hij trof het. Geurt kreeg de Zondagswacht, het geen hem braaf deed mopperen en Nol reed Zondags na het ochtendappèl de stad uit via Kralingse Veer en de beide Krimpener dorpen naar Lekkerkerk. Daar werd hij met enkele andere fietsers overgezet naar Nieuw Lekkerland en via de dijk bereikte hij het volgende dorp Streefkerk. Eenmaal in het dorp aangekomen, stond hij een beetje gek te kijken met de fiets in de hand. In de hele straat was geen mens te zien. Het leek wel, of iedereen nog sliep. Ja, nu was hij er wel, maar wat moest hij hier nu doen f~Jij kon moeilijk naar de boerderij van zijn grootvader gaan en zeggen Goeie- morrege, opa, ik ben uw kleinzoon Arnold. Dan had je alle kans, dat de oude heer meteen zou antwoorden „Ruk uit, ik heb geen kleinzoon, die Alrnold heet. Besluiteloos liep hij een eindje het dorp door, de fiets aan de hand. Een veldwachter reed langzaam voorbij en keek hem een beetje wantrouwend aan. Nol, in uniform, salueerde onverwacht en correct en de wachtmeester salueerde van verbouwereerdheid even correct terug. In stilte grinnikte Nol misschien weet die grapjas niet eens, bij welk wapen ik ben, dacht hij. Ten slotte sprong hij weer maar op zijn fiets en reed het dorp uit. Langs de dijk ging hij een poosje in het gras zitten en stak een sigaret op. Nu was hij in Streefkerk en hier had dus zijn moeder ook wel eens gelopen. Natuurlijk kon hij aan de eerste de beste voorbijganger vragen „Kunt u me ook zeggen, waar de boerderij van Van Veen is En dan zou men hem wel een of andere stee wijzen. Maar eigenlijk durfde hij er niet goed heen te gaan. Als men van zijn moeder niets meer wilde weten, was het hoogst twijfelachtig, dat men wel haar zoon te woord zou willen staan. Er kwamen mensen aan wandelen en ook enkele fietsers naderden. Nol keek op en zag, dat enkelen een kerkboek in de hand hadden. Hij schrok. Lieve help, daar had hij helemaal niet aan gedacht het was Zondag vandaag. Een slechtere dag had hij niet kunnen uitzoeken om bij zijn onbekende grootvader zijn opwachting te komen maken. Op Zondag nog wel. Natuurlijk ging hij er nu niet heen. Zoiets moest je op een doordeweekse dag doen. Maar ja, dan had hij altijd dienst. Enfin, dan maar uitstellen tot na de diensttijd. Hij kwam overeind en stapte weer op zijn fiets. Het was mooi weer en hij zou er maar een plezierige dag van maken .Om weer terug door het dorp te gaan, daar had hij geen zin in, dus dan maar verder en via Schoonhoven en Gouda terug. Toen hij 's avonds op de zaal kwam, lag Geurt, die juist van de vier en twintig uur wacht was af gekomen, als gewoonlijk op zijn strozak. (Wordt vervolgd)

Axelsche Courant | 1954 | | pagina 2