IVORÓL De ingebruikneming van het nieuwe orgel in de Ned. Hervormde Kerk nippers Herdenking Zilveren Jubileum K. A. B. Diploma-uitreiking aan de R.K. Vlassersschool te Koewacht De A.N.W.B. zal er toe overgaan het aantal z.g. monumentenbordjes aanzienlijk uit te breiden. De bond is destijds tot het aanbrengen van deze bordjes overgegaan, teneinde de toeristen op deze wijze beknopte gegevens te verschaffen omtrent belangrijke bouwwerken en monumenten, die men in de verschillende plaatsen aantreft. Zij vermel den het bouwjaar, naam van de stichter, data van restauraties en eventuele andere bij zonderheden. Deze chamois-kleurige bord jes zijn zodanig uitgevoerd dat zij geen sto rende werking hebben en worden aange bracht op kastelen, kerken, poorten, molens en andere voor de toerist belangrijke bouw werken. Van deze A.N.W.B.-monumenten- borden waren er tot dusver een 60-tal in ons land aanwezig. Vóór het volgende seizoen zal de A.N.W.B. ongeveer honderd nieuwe bordjes aanbrengen. In de komende jaren zal deze toeristische service steeds verder uit gebreid worden. Een boekhouder van een houthandel te Utrecht, die al jaren bij de firma in dienst was en haar vertrouwen ten volle genoot, heeft bekend, dat hij in de afgelopen tien jaar ongeveer 70.000 had verduisterd. Hij was belast met het incasseren en inboeken van bedragen, die door de afnemers waren betaald. Tien jaar geleden is hij begonnen enkele van deze bedragen niet te verant woorden en ten eigen bate aan te wenden. Daarop volgende bedragen, die binnenkwa men werden door hem geboekt in de plaats van de verduisterde bedragen. Door dit op- schuifsysteem en het nauwkeurig bijhouden van een particuliere nevenboekhouding heeft hij elk jaar gemiddeld 7000 kunnen ver duisteren, zonder dat dit bemerkt werd. De firman stuurde regelmatig aan de afnemers een opgave van openstaande posten. Ook daarmee was de boekhouder belast, die deze brieven niet verzond en een door hem zelf getekende accoordverklaring inleverde. Zo doende heeft hij de verduistering zo lang kunnen voortzetten Van 't verduisterde be drag is niets meer over. Het is opgegaan in de huishouding. Zijn vrouw had geen enkel vermoeden, dat het overgrote deel van het inkomen van verduistering afkomstig was. Maandagmiddag omstreeks half vijf is te Den Haag een met vier ton zand ge laden vrachtauto op een vijftal wielrijders in gereden die op het kruispunt Parallelweg- Vaillantlaan voor de stopstreep stonden te wachten tot de aldaar geposteerde verkeers agent de weg zou vrijgeven. Het kruispunt ligt in de ,,put" voor het viaduct in de spoor lijn Den HaagDelft. De chauffeur ver klaarde met matige snelheid te hebben ge redeen, maar de remmen schijnen geweigerd te hebben en de auto is doordat de weg hier helt doorgereden. De 50-jarige mevr. W. J. V.-P. uit Den Haag en een nog onbekende man werden op slag gedood. De 45—jarige J. V., echtgenoot van de omgekomen vrouw kreeg een bekkenfractuur en werd in ernstige toestand in het ziekenhuis Zuidwal opge nomen. Twee meisjes werden lichter ge wond. De fietsen werden alle vernield. de beste tandpasta die men U raden kan Onder zeer grote belangstelling had j.l. Zaterdag avond de officiële ingebruikneming plaats van het nieuwe Kerkorgel der Hervormde Gemeente van Axel. Niettegenstaande het ongewone uur Zaterdag avond te half acht was de aan een 1200 personen plaats biedende kerk voor ongeveer twee-derde ge vuld met belangstellenden van allerlei kerkelijke rich tingen. De president-kerkvoogd, de heer P. van Bende- gem, begroette, na in gebed te zijn voorgegaan in zijn openingswoord de vertegenwoordiger der burgerlijke gemeente van Axel, wethouder C. de Putter en met hem de afgevaardigden der Prov. Commissie van Toezicht, de afgevaardigden van andere kerkvoog dijen, etc. Spr. verheugde er zich over dat men thans niet bijeen was om problem ente bespreken doch om onze blijdschap te betuigen. Het verblijdt hem, dat dit kan gebeuren in een geest van dankbaarheid en in het bijzijn van de afgevaardigden der zusterkerken. Dat wij elkaar alzo zingende en musicerende tot Gods eer vinden mogen, stemt hem tot innige blijdschap. Ook om nog andere dingen is spr. vreugdevol ge stemd, n.l. dat wij de opbrengst van het Verjarings fonds dat reeds jaren voor dit doel werkzaam is, volledig hiervoor oyer kunnen dragen, waarvoor spr. in de allereerste plaats een eresaluut brengt aan de heer J. Herrebout en zijn verdere ijverige staf van helpers. Ook de koster de heer Gans heeft een zeer werkzaam aandeel gehad bij het werk rondom de bouw, terwijl ook het bestuur van de Herv. Zondag school een bijzondere pluim verdient. Thans wendde de heer van Bendegem zich tot de orgelbouwer, de heer W. van Leeuwen, die uitdruk kelijk heeft voorgenomen hedenavond hier niet te spreken bij zijn overdracht aan de Hervormde Ge meente van dit schone en voorbeeldige instrument. Daaruit spreekt billijkheid en zakelijke degelijkheid, want „zwijgen'' is goud, maar de heer van Leeuwen heeft reeds gesproken en zonder ophef verklaard dat dit orgel minstens een eeuw mee zal kunnen. Een goede naam is voor de heer van Leeuwen meer waard dan geld, was diens motto. Tot de organist, de heer van den Kerkhoff, organist in de Nieuwe Zuiderkerk te Rotterdam en stadsor- ganist aldaar, richtte de president-kerkvoogd zich, hem prijzende om zijn gulle bereidheid hier nog gaarne andermaal dit geliefde instrument te komen bespelen, dat hem reeds vertrouwd is en hetwelks kwaliteiten hij reeds voor 8000 toehoorders te Rotterdam proef ondervindelijk heeft bewezen en aangetoond. Ook de vlotheid waarop wij omtrent het programma over eenstemming verkregen prees spreker. Historisch herinnerde hij verder aan de arbeid van het reeds sinds 1917 bestaande Orgelfonds. Dit heeft als eerste vrucht van arbeid het oude orgel in 1924 dat 5500 kostte daargesteld. Wij kregen dit geleverd van de fa. Dekker en het ons vóór die tijd gediend hebbende orgel bracht toen nog 850 op In d eloop der volgende jaren bleek het al spoedig te klein voor deze groeiende gemeente. Het ging mank aan een euvel van te grote slijtage. Het werk van de commissie bestaande uit de heren Cappon, Smies, de Feijter en Wondergem heeft thans bekroning ge vonden na het opgenomen contact met de heer van Leeuwen, met wie menigmaal prettig is vergaderd en geconfereerd en die ons nu voor de som van 35.000 dit keurige en volkomen aan alle muzikale eisen vol doende instrument heeft geleverd. Nogmaals dankt de heer van Bendegem de heer Herrebout en zijn steeds actieve medewerkers. Bovendien hebben wij deze gelegenheid benut voor nog andere nodige verbeteringen in het kerkgebouw, doordat uit de rente-opbrengst van een eerder ge schonken legaat het ganse kerkgebouw voorzien werd van een zeer doelmatige vloerbedekking. Sprekers's wens is dat onze dank daarom zich heden zal uiten in een lofzang God ter ere, die als Heer der Kerk alleen toekomt lof, eer en dankzegging. Hierna werden gezongen de drie verzen van Psalm 150, waarvan het eerste vers op het oude en de beide andere op het nieuwe orgel. Het woord was daarna aan de organist de heer P. van den Kerkhoff, die er zijn eerbied voor uitte dat een betrekkelijk kleine gemeente als deze zich het bezit van een dergelijk instrument wist te verzekeren. Dit bedacht hij toen hij des morgens zich bevond in de mooie omgeving van dit stadje, gelegen temidden van zoveel heerlijke en vruchtbare polders. Er zijn voor de orgelbouwers zeer vele vragen en problemen geweest, die culmineerden in besprekingen, denken en experimenteren en de oplossing is, dat men weer wenst terug te keren tot het mechanische orgel zoals dat door Bach en Buxtehude in het grote tijdperk van de orgelbouwkunst werd bespeeld en uitverkoren. Spr. gaf daarop in een technische verhandeling een uitvoerige uiteenzetting over de aard en hoedanigheden van dit twee-klaviersorgel, dat gebouwd is volgens het zuiver mechanisch systeem „Veka" met sleepladen en behalve een hoofdwerk met 8 stemmen, een rug werk met 7 en een vrij pedaal met 3 stemmen omvat. Totaal alzo 18 stemmen met 1408 pijpen. Hij demonstreerde daarop alle stemmen afzonder lijk en gezamenlijk en bracht daarna onder de grootst mogelijke aandacht het reeds in ons blad aangekon digde koraalvoorspel ,,Ich ruf' zu dir, Herr Jesu Christ" van Joh. S. Bach en het „Concert in Bes gr. t." van G. F. Handel ten gehore, gevolgd door improvisatie en gemeenschappelijk zingen van Psalm 33 1 en 2. De aanwezigen genoten van dit voor Axel zeld zame en meesterlijke orgelspel. Nadat vervolgens onder leiding van de heer J. Smies het Kerkkoor Gezang 146 ten gehore had gebracht, speelde de organist wederom een improvisatie en zong men andermaal gemeenschappelijk van Gezang 136 1, 2 en 3. Een feilloze vertolking volgde hierna van de Kerst compositie van Claude d'Aquin, getiteld „Noël waarop het woord was aan de Ned. Herv. predikant ds. P. J. Pennings. Deze zeide dat het voor hem vanavond hier in zijn „colbertje" voor dit forum verschijnend heel anders te moede was dan „anders". In de gewone kerkdienst toch is de predkant steeds de „hoofdmoot";. Nu ge voel ik mij meer als de „toespijs". Maar spr. is toch ook hoogst dankbaar gestemd en wil het zelfs wagen de orgelbouwer, die niet wil spreken, aan het praten te krijgen. Tot drie maal toe herhaalde spr. zijn verzoek om nu behalve de uitspraak dat het orgel een eeuw zal stand houden en deugdelijk zal blijven, te bewijzen. De goede reputatie is spr. nog niet vol doende, daar hij deze garantie van de bouwer zelf wil hebbenen horen Het antwoord bleef echter uit. jnric De predikant concludeerde dat dit schone instrument ten slotte toch maar een dood ding is zonder de hand van „de meester" waarop het wacht en die het als het ware tegemoet moet treden. Spr. vroeg of het zo ook niet met ons is Wat zijn wij met al hetgeen aan ons besteed werd, met al onze kennis en bezit, als wij „dode" elementen blijven zonder medeleven en gevoel en de goede dingen van onze Heer en Schepper niet op ons latende inwerken. Ook wij heb ben de behoefte aan de Meesterhand Spr. is blijde met al de blijden op deze avond, nu hij na acht jaar zich verlost weet van het voor hem onzicht bare „monstrum" boven de preekstoel. De gemeente heeft er al die tijd tegen aan gekeken. Nu is het mijn beurt, zei spr. die heel veel verwach ting heeft van deze zo nodige en lang verbeide aan winst waarmede hij ten slotte de Kerkeraad en de commissie van harte feliciteerde. Het Kerkkoor zong daarop Gezang 112, waarna de sluiting volgde door het gemeenschappelijk zingen van Geanzg 135 1 en 2. Bij de uitgang had een collecte plaats ten bate van het nieuwe Kerkorgel en daarmede was deze treffende en indrukwekkende inwijding ten einde. s In de stampvolle zaal van het R.K. Gezellenhuis vierde de afdeling Axel van de K.A.B. en de afdeling van de R.K. Werknemersbond in Jnd'ustl(iële be drijven haar zilveren jubileum. De zaal was smaak vol versierd en een menigte van bloemstukken te veel om op te noemen vulde het podium. Na een geestdriftig welkomstwoord van de voor zitterder feestcommissie, de heer P. Erpelink, zong men staande het eerste couplet van het K.A.B.-strijd lied. De voorzitter van de jubilerende K.A.B.-afdeling, de heer Eug. A. Maas, nam daarop het woord en verwelkomde de talrijke aanwezigen, waaronder wij opmerkten hoofdbestuurders der K.A.B. en diverse afdelingsbesturen uit de omliggende plaatsen Sluiskil, Westdorpe, Zuiddorpe en Hulst en verdere geno digden. Hij schetste de ontwikkeling der afdeling Axel, na terloops de geboorte en het ontstaan der katholieke arbeidersbeweging in Nederland onder de grote voorgangers dr. Schaepman en Ariëns te hebben gememoreerd. Op 6 September 1929 werd onder presidium van „meester" de Kort alhier de oprichtingsvergadering gehouden, waarbij als spr. optrad de heer J. Croone, thans lid van het hoofdbestuur. Vervolgens passeerde de geschiedenis van de groei en de toenemende bloei der afdeling, die thans ruim 300 leden telt, de revue, waarna de vergadering een „toost" uitbracht op de jubilerende K.A.B. De heer C. v. d. Bos der jubilerende Fabrieksar- beidersbond schetste in het kort de toestanden van een kwarteeuw geleden. De heer Jonkers, lid van het hoofdbestuur der K.A.B. te 's-Gravenhage verdeelde de ontwikkeling der K.A.B. in drie periodes. De eerste periode voor de tweede wereldoorlog, de oorlogsperiode en die van de „herrijzenis" der K.A.B. na de bevrijding. Hij memoreerde de lage lo nen in de crisisjaren en schetste de ongunstige so ciale toestanden van voor de oorlog. Aan het einde van zijn welsprekend betoog reikte hij aan drie jubi larissen een fraai cadeau uit, te weten aan de voor- ziter van de Fabrieksarbeidersbond, een fraai vulpen met bijpassend vulpotlood en aan de heren P. Erpe link en Eug. Maas (\2Yi jaar jubileum als bestuurs lid) een fraaie vulpen. Een der leden van de K.A.B. reciteerde daarop het gedicht „De Herder spreekt." I n de pauze werd daarop een verversing geser veerd door de dames waarna de geestelijk adviseur pastoor A. Meeüs het woord vroeg om de jubilerende vereniging een „semper crescendo" toe te wensen. Spr. eindigde zijn gloedvolle peroratie met de woor den „Ik wens de K.A.B. een eeuwige jeugd Pas toor Meeüs vierde op deze dag zijn 52e geboortedag. Een lange rij van sprekers volgde hierop. Achter eenvolgens waren het de heren J. Croone mede oprichter der Axelse afdeling en hoofdbestuurslid uit Breda), Jacobs, voozitter Diocesane Bond in het Bisdom Breda, Compiet, van de afdeling Sluiskil en gedelegeerde van het hoofdbestuur, de heer P. A. de Kort, mede-o-prichter der afdeling Axel, R. de Waal, namens de gewestelijke afdelingen, de Kraker, namens de Chr. Besturen Bond en R. v. d. Berg, namens de afdeling Axel van St. Raphaël. Alle sprekers boden hun beste wensen aan voor de toekomst der jubi lerende verenigingen. Vervolgens werden door de heer Jacobs de zilveren insignes opgespeld bij de heren C. v. d. Bos, Cam. v. d. Bos, E. v. d. Bos, A. Doppegieter, P. Erpelink, A. van Loenen, D. van Meele, P. Vermeulen, M. Buijsse, B. Seghers, J. Bastelaar, R. Roels, J. van Goethem, F. de Vos, E. A. Maas, F. Groothaert, F. van Campen, J. Mattens, H. v. d. Bos, E. de Moor, H ,Vioen, D. Caessens, A. Polfliet, F. Tieleman, A. Geerinck, Ed. Maas, A. Schelleman, J. Herwegh, H. van Gremberghe en R. Casteels. De heer P. A. de Kort, hoofd van de R.K. Lagere School, ontving voor. zijn zeer vele belangeloze ar beid verricht in dienst der arbeidersbeweging een prachtige rookstandaard, waarvoor hij, zichtbaar ont roerd, hartelijk dankte. In de namiddaguren was in hetzelfde gebouw voor de kinderen van de R.K. Bewaarschool en van de R.K. lagere school, in totaal plm. 400, een buiten gewoon geslaagd feestje georganiseerd. Zondagochtend had te half negen in de R.K. Kerk een H. Mis met Alg. H. Communie plaats en van 11 tot 12 uur recipieerde het Bestuur in het Gezellen- huis, waarbij door de dames der bestuurders te kust en te keur verversingen in allerlei vorm werden rond gediend. In de namiddaguren volgde een gezellig samenzijn, waarbij „Tremola-Thalia" versterkt met nog enkele kunstzinnige leden van de K.A.B. „Ht wel en wee van 25 jaren K.A.B." opvoerden. Hiervoor bestond weer zeer grote belangstelling en bestond deze in revue-vorm geschreven schets uit een geestig gekruide, historische terugblik met zang, par lando en muziek. Er heërste in de intieme kring van de K.A.B. een zeer opgewekte stemming en de feestvreugde uitte zich ongedwongen, zodat de afdeling Axel op een unieke herdenking van dit zilveren jubileum mag terugzien. Des avonds te 8 uur werd het feest met een ge zellig bal besloten. In het Patronaatsgebouw te Koewacht had de jaar lijkse diploma-uitreiking plaats aan de leerlingen die met goed gevolg de diverse cursussen aan de R.K. (VJasersschool gevolgd hadden, De heer C. Martinet, voorzitter van deze school, opende deze bijeenkomst met een hartelijk welkomst woord, waarna hij ir. Buttler, directeur van het Vlas instituut te Wageningen, verzocht de diploma's van de dagschool uit te reiken. Ir. Buttler gaf in zijn korte toespraak een uiteen zetting wat het diploma vakbekwaamheid eigenlijk inhoudt en wees op het grote belang van een goede scholing. Hij spoorde de geslaagden aan zich vooral technisch maar ook theoretisch te bekwamen en waar schuwde hen dat het diploma alleen niet voldoende is maar dat ze moeten doorgaan in het opvoeren van hun bekwaamheid door het volgen van diverse cur sussen en het lezen van vaklitteratuur. Na deze toe spraak reikte hij de diploma's uit aan H. de Vliegher, KoewachtA. Vlassenroot, St. Jansteen O. van Dorsselaer, St. Jansteen A. van Damme, Koewacht C. van Houte, St. Jansteen W. Schelfout, St. Jansteen. Hierna reikte de burgemeester van St. Jansteen de diploma's van de Zwingelcursus uit aan Ch. van Eetveld, Clinge R. v. d. Branden, St. Jansteen W. de Bruijn, R. van Daele, W. Ongenae en G. Wijnacker, allen te KoewachtF. de Witte, St. Jansteen, P. de Caluwé, G. Drubbel, R. Drubbel, M. van Gaever en J. de Maesschalk allen te Koewacht. Na deze uitreiking dankte de heer H. de Vliegher als best geslaagde de directeur en leraren van de school en beloofde hem namens de andere geslaagden he tgeleerde in de practijk te zullen brengen. Na de aangeboden consumptie reikte de burge meester van Koewacht de diploma's van de Boek- houdcursus A en B uit aan G. de Beule, St. Jansteen A. de Block, Koewacht J. de Kind, St. Jansteen R. van Rattingen, Moer- beke A. Schalkens, C. Antheunis en C. van Bun deren, allen te St. Jansteen R. van Daele, Koewacht G. de Maat, Rapenburg W. van Hove, Stoppeldijk R. Schalkens, St. Jansteen A. v. d. Vijver, Koe wacht C. Antheunis, St. Jansteen r R. van Daele, Koewacht E. Maas, St. Jansteen R. van Rattingen, Moerbeke R. Schalkens, A. FrankevijHe, E. de Kind, Th. Bolssens en A. Bosmans, allen te St. Jansteen W. van Hove, Stoppeldijk G. de Maat, Rapen burg G. Naessens, Koewacht. Als laatste diploma's werden die van de cursus motorenkennis uitgereikt door de burgemeester van St. Jansteen aan ;ïr C. Antheunis, St. Jansteen A. Bonte, Koewacht R. van Dorsselaer, St. Jansteen A,. van Gremberghe, en G. de Gronckel, KoewachtE. de Kind, St. Jan steen A. Kips, KoewachtF. van Remoortele, St. Jansteen R. v. d. Vijver en G. de Vrieze, Koewacht. De voorzitter dankte hierna ir. Buttler en de beide burgemeesters voor de uitreiking der diploma's en gaf vervolgens het woord aan Pastoor Ligthart. Deze wees op de plicht der ouders om hun kinde ren te laten leren en zodoende hun vrije tijd nuttig te besteden, waarbij hij vooral op de geestelijke op voeding de nadruk legde. Hierna sprak de heer Martinet, oud-directeur der scltool, namens de Z.-Vl. Vlassersbond, die in zijn toespraak herinnerde aan het vele wat reeds van dë school was uitgegaan en noemde in dit verband de opmaakwedstrijd van vlaslint tijdens de jaarmarkt, die tot stand gekomen is mede dank zij de bond van oud leerlingen en cursisten der school. De heer v. d. Rovaert, leraar boekhouden, sprak over het nut van de boekhouding in het vlasbedrijf en spoorde de geslaagden van de dagschool aan de boekhoudcursussen te volgen, waarbij hij aanhaalde dat enige kennis van boekhouding later veel finan cieel voordeel kan afwerpen. Nadat de heer J. Dobbelaer als voorzitter van de bond van oud-leerlingen van de R. K. Vlassersschool de geslaagden had gefeliciteerd en een korte uiteen zetting had gegeven van het doel der bond dankte j| de heer van de Pute als directeur der school de heer H. de Vliegher nog voor de mooie dankwoorden en hoopte velen van hen volgend jaar weer terug te zien op een der cursussen om weer een diploma in ontvangst te nemen. Nadat de voorzitter de geslaagden ten slotte vanji harte proficiat had gewenst sloot hij deze bijeenkomst.

Axelsche Courant | 1954 | | pagina 3