t€RUQ in öe moööeR. kW Firma J. C.Vink Markt 12, Axe* UIT DE OUDE DOOS. XIX. UIT ONZE OMGEVING AXEL AANBESTEDING BOUWEN BRUG. Vorige week had alhier de aanbesteding plaats /an het bouwen van een brug in gewapend beton >ver de omgelegde Rijkswaterleiding alhier. De uitslag voor het werk (in massa) luidde Fa. H. van den Berg te Maarsen 15.332 Fa. P. Ie Regt te Terneuzen 14.900 Gebr. Kriekhaert te hengstdijk 14.600Fa. P. F. Voet te Klooster- ande 13.600 Fa. G. A. van der Straten te Ter- leuzen 12.900 Fa. Mabuwat te Dordrecht 11.775. OPERA-BEZOEK. Vrijdagavond woonde een deel van de reisclub Prins Hendrik" de openings-galavoorstelling bij van e Gentse Opera. Uitgevoerd werd „Rigoletto" van juiseppe Verdi. Doordat aan alle deelnemers een litvoerige beschrijving was verstrekt van de ver- chillende bedrijven, konden de aanwezigen deze irachtige opera, die in het Frans gezongen werd, eel goed volgen en keerden allen zeer voldaan op omfortabele wijze huiswaarts. VERPLAATST EN BEVORDERD. De assistent van 's Rijks belastingen de heer J. de 'eeuw alhier is overgeplaatst naar Philippine en elijktijdig bevorderd tot dienstgeleider van 's Rijks elastingen aldaar. BEVORDERING. Per 16 October a.s. wordt de heer M. J. Heijnsdljk, dministratief ambtenaar B 2 bij de Rijkslandbouw- oorlichtingsdienst voor Zeeuwsch-Vlaanderen over- eplaatst naar Wageningen bij het Rijkslandbouw- ansulentschap voor de bouw van Boerderijen, in de jnctie van administratief ambtenaar B 1. UITVOERING VAN HET CULTUREEL ARBEIDERS-SPAARFONDS. Het Cultureel Arbeiders-Spaarfonds alhier heeft het oornemen in begin November haar eerste uitvoering i dit seizoen te geven, zo werd ons van bestuurszijde ledegedeeld. Dit zal een bonte avond worden, maar aewel de onderhandelingen met het optredende ge lschap reeds in een vergevorderd stadium verkeren jnnen hieromtrent thans nog geen definitieve resul- iten worden medegedeeld. Te zijner tijd zullen nadere egevens over datum en programma worden bekend zmaakt. GEVONDEN VOORWERPEN. Een want, Julianastraat 53. PREDIKBEURTEN. Donderdag 30 September 1954. Geref. Gemeente. 7 uur n.m. Ds. L. Rijksen, van liddelburg. AXEL KREEG WEER EEN MODERN WINKELPAND. Axels oudste zaak op het gebied van dameshoeden, eds sedert vele jaren geleid door de gezusters Schei- man, onderging de laatste maanden een grondige ;rnieuwing. Het oude en verouderde pand werd grondig onder inden genomen en toen de zaak Zaterdagochtend erd heropend nadat Vrijdagmiddag een druk- •zochte receptie in het gemoderniseerde pand was ■houden was dit onherkenbaar veranderd. De winkel is aanmerkelijk ruimer geworden, ter ijl ook de artikelen veel overzichtelijker zijn ge- iposeerd, dan voordien mogelijk was. Het geheel is smaakvolle lichte tinten gehouden, met blank eiken uitwerk, terwijl ook aan de toonbank in moderne nen van hout en glas mede aanzien geeft aan dit aaakvolle geheel. Ook de etalageruimte werd aanmerkelijk groter, FEUILLETON. door HENK VAN HEESWIJK naar een motief van L. K. v. d. Linden l) ij was stapelgek op je en als ik hem niet weerhouden id, zou hij maar het liefst meteen weer de stad zijn gegaan om een hobbelpaard, een trommel en weet ik at niet al meer voor je te kopen. Eerst toen het tot ■m doordrong, dat je nog veel te klein was voor al t speelgoed, gaf hij zich gewonnen, en bleef hij rus- zitten kijken, als ik je voedde. Ik had naar Streef- rk bericht gestuurd van je geboorte, maar, zoals ik verwacht had, reageerde men niet op mijn brief, oor mijn vader bestond ik niet meer. Doch ik hield in je vader, Nol en hij en jij maakten me rijk. Ik ■rlangde niet meer. Tijdens de tien dagen, dat hij thuis was, bespraken e ons in Engeland al opgemaakte plan om nog eens Nederland over te trouwen. Die mogelijkheid be- and. Hoewel het mij,niet kon schelen, stond je vader op, Nol en dus vond ik het ook best. Hij moest eldra een lange reis maken naar China, maar daar- i zou hij zeker een maand thuis kunnen blijven en die maand zouden we dan in Nederland trouwen." De vrouw zuchtte en draaide zich half om, zodat de -foto in het oog kreeg. „Van ons huwelijk in ageland hebben we, jammer genoeg, nooit een foto ten maken. Tijdens zijn verblijf in Nederland, toen j pas kapitein was geworden, had hij, op mijn spe- ale verzoek, een foto laten maken, toen hij zijn waarbij links van de ingang de foto-artikelen een aparte ruimt ekregen, terwijl de grote etalage geheel aan damesmodes wordt besteed Naast de winkel is een afzonderlijke paskamer, eveneens met een grote etaiageruit, zodat men in het hoogseizoen en bij andere bijzondere gelegenheden ook daar nog kan exposeren. Het geheel is stellig een voorbeeld van hetgeen ook op een betrekkelijk klein oppervlak bereikt kan wor den en wij wensen de eigenaressen gaarne succes met dezè fraaie vernieuwing. BIETENVERKEER BEGINT WEER. De overstelpende drukte, die men steeds in dit seizoen aantreft op de wegen, die leiden naar de suikerfabrieken te Sas van Gent is thans weer be gonnen. Vorige week Donderdag was de eerste leve ringsdag en thans vindt men weer overal de vele wagens afgeladen met bieten. Enerzijds willen de vrachtvervoerders vanzelfspre kend met hun zware en dure materiaal zoveel moge lijk ritten maken, doch anderzijds wordt dit verlangen naar een snel tempo wel erg belemmerd door die landbouwers die zelf hun bieten vervoeren met land- bouwwagens met trekkers, waarvoor de wet nu een maal een maximum snelheid van 16 km. heeft be paald, hetgeen het snelverkeer op onze veel te smalle wegen allesbehalve in de hand werkt. De overige weggebruikers die tussen al deze obsta kels van de weg gebruik moeten maken kunnen wij slechts adviseren terdege uit te kijken en inzonderheid bij passeren en voorrang verlenen tedege op te letten. MINISTER ZIJLSTRA NAAR ZEELAND. Vrijdagmorgen komt de minister van Economische Zaken, prof. Zijlstra, met zijn echtgenote naar Vlis- singen, waar hij des middags te 2 uur de nieuwe electrische centrale zal openen. Zijne Excellentie wordt tevoren in het Strandhotel een maaltijd aangeboden en zal een volledig inzicht gegeven worden in het bedrijf der P.Z.E.M. FAILLISSEMENTEN. Statistiek opgegeven door Van der Graaf Co's Bureaux voor de Handel N.V. te Amsterdam. Het totaal aantal faillissementen uuitgesproken in de maand Augustus 1954 bedraagt 86 (114), te ver delen als volgt Noord-Holland (excl. Amsterdam) 15 (8), Amster dam 9 (12), Zuid-Holland (excl. Den Haag en Rot- terdam) 6 (17), Den Haag 5 (20), Rotterdam 5 (9), Utrecht 8 (10), Gelderland 7 (7), Noord-Brabant 10 (16), Limburg 5 (6), Zeeland 6 (0), Friesland 1 (2), Groningen 5 (1), Drente 1 (2), Overijsel 3 (4). Het totaal aantal uitgesproken faillissementen van 1 Januari 1954 tot en met 31 Augustus 1954 bedraagt 883 (1096). De tussen geplaatste cijfers zijn over dezelfde periode van 1953. SPORTNIEUWS Voetbal. DERDE KLASSE D. R.K.F.C.—Zeelandia 3—1 Hulst—Meto 3—1 De Zeeuwen—Biervliet 4—4 Terneuzen—Axel afg. R.C.S.—Hontenisse afg. Com Boys—Nieuw Borg- vliet afg. VIERDE KLASSE G. RIASluiskil 33 Aarden burgLuctor afg. Breskens—Steen afg. Clinge—Oostburg afg. Hoofd plaat—Koewacht 2—3 E.M. M.—Yerseke 2—5. RESERVE TWEEDE KLASSE C. Corn Boys II—Zeelandia II afg. Hontenisse II— Goes II afg Axel IITerneuzen II 33 Vlis- singen II—Breskens II afg. ZATERDAGCOMPETITIE TWEEDE KLASSE E. ZaamslagSpui 22; AZVVDriewegen 2 1. nieuwe uniform had. Dat is alles wat ik van je vader heb, Nol, want hij had een hekel aan fotograferen. We hadden met ons drietjes toen nog een paar pret tige dagen en met jou in de kinderwagen bracht ik hem weer naar de boot. Ik zie hem nog aan de rai ling staan, toen de boot langzaam het IJ in voer. Na dien heb ik hem nooit meer gezien. In China is hij op een avond misgestapt en tussen de wal en de boot in de haven gevallen en verdronken. Een maand later is zijn lijk aangespoeld en men heeft hem in dat verre land begraven. Toen hij dood was, was een Hollands huwelijk niet meer mogelijk. Ik vond het niet erg. Op een morgen, in het begin van de zomer je was toen bijna een jaar oud kreeg ik bericht van zijn dood van de rederij. Ik dacht, dat ik krankzinnig zou wor den van verdriet, maar als ik naar jou keek, werd ik kalmer ik moest voor jou blijven leven, jou, mijn zoon. Ik wilde een flinke kerel van je maken, Nol en ik heb steeds aan je vader gedacht, als je groter werd, toen je naar school ging en later naar de scheepswerf. Steeds dacht ik Wat zou je vader er van gezegd hebben Hij hield van de zee en varen was zijn lust en zijn leven. Als hij pas thuis was, zat hij altijd vergenoegd in die oude leunstoel, Nol. En dan rookte hij zijn pijpje. Uren kon hij zo zitten en dan keek hij alleen maar naar mij, als ik stond te strijken, of als ik in mijn hoekje zat en jou voedde. Of wanneer ik brood sneed. Altijd keek hij naar mij en als ik dan eens in zijn ogen keek, lachte hij, alsof hij zeggen wilde: „Het is toch maar fijn thuis, Els." Doch dit duurde nooit langer dan een week. Dan werd hij onrustig. Stond op en ging met de handen op de rug voor de ramen kijken. Dan zei hij wel eens „Meid, ik moet er even uit. De kajuit hier wordt me te klein. Ga je even mee A.Z.V.V—DRIEWEGEN 2-1. De Zaterdag alhier gespeelde eerste thuiswedstrijd van de Axelse rood-witten muntte niet uit door fraai spel. Het was een soort wedstrijd zoals wij ons nog levendig herinneren uit de tijd van een kleine 40 jaar geleden. Een echt „kick-and-rush" spel. Harde trap pen vooruit, weinig concentratie en combinatie en een volslagen gemis aan lichaamsbeheersing en conditie. Vermoedelijk is dit laatste toe te schrijven aan een gemis van training. De thuisclub begon met de wind mee en had het qeluk na 10 minuten door de Ruijter de leiding te nemen (10). De gasten speelden niettemin iets beter en de gelijkmaker die niet uitbleef was dan ook een weerspiegeling van de weinig verschillende krachtsverhouding van beide teams. De Axelse doelman had op deze gelijkmaker geen al te beste kijk en liet de hard door de linksbinnen ingeschoten bal via zijn handen in het net suizen. Dit geschiedde na 20 minuten. Voor de rust bleef de strijd vrij afwisselend met de Axelaars iets in de meerderheid. Een zeker schijnend doelpunt trapte een der Axelse backs nog juist uit zijn doel toen de doelman reeds geslagen was. Met de stand 1 1 werd gepauzeerd. De tweede helft bracht niet veel beter spel. Eerst werden een drietal hoekschoppen op het doel der thuisclub genomen, daarna volgde eenzelfde serie op het doel der gasten doch alles zonder resultaat. De wedstrijd was meer spannend dan fraai, want de spanning vergrootte nog toen na 20 minuten Heer spink een kans benutte en zijn ploeg aan de leiding hielp (21). Het resterende deel van de wedstrijd verliep zonder veel noemenswaardigs. Er werd door beide ploegen hard gezwoegd, maar met kunst- en vliegwerk hielden beide verdedigingen stand en het bleef 2 1 voor A.Z.V.V., dat daarmee iets teveel kreeg. Een gelijk spel had de krachtsverhouding zui verder weergegeven. Het bezoek der Koninginnen aan Middel burg verliep als volgt Op het station te Rilland-Bath werden de hoge bezoeksters verwelkomd door de toenmalige Commis saris der Koningin in Zeeland, jhr. mr. W. M. de Brauw, terwijl bloemen werden aan geboden en het muziekgezelschap „Rillan- dia" het Wilhelmus speelde. In Middelburg Dan gingen we samen door de stad wandelen en verzeilden we al spoedig aan de havenkant, waar hij nooit genoeg kreeg van het kijken naar de zeeschepen, die stil aan de kaden gemeerd lagen of naar de drif tige sleepbootjes, die zich tussen de golven door een baan ploegden. Daar kon hij nooit genoeg van krijgen en dan wist ik het wel de zee ging weer trekken. Dan gingen er nog een paar dagen overheen en meestal monsterde hij dan weer voor een nieuwe reis. Ik had er vrede mee, Nol, want ik hield zoveel van hem, dat ik hem graag liet gaan, omdat ik wist, dat hij ook op het water gelukkig was. De enkele weken in he tjaar, dat hij bij me was, beschouwde ik als een geschenk uit de hemel. Als hij weg was, teerde ik op het geluk, dat ik gesmaakt had en voedde me met de wetenschap, dat hij na zoveel tijd weer bij me zou zijn. Zo 'was ons huwelijk, Nol, kort, te kort. Ons geluk was te groot en soms vroeg ik me wel eens af of zijn vroege dood een straf voor mij was, omdat ik op zo n slinkse manier van huis was weg gelopen. Maar toch heb ik er geen spijt van. Ik heb een groot geluk gekend in mijn leven, Nol. Je vader en ik hebben zielsveel van elkaar gehouden." De vrouw zweeg opnieuw en drok het glas leeg. Ze lachte even naar haar zoon, die met het hoofd op de armen geleund, zonder haar in de rede te vallen, het verhaal had aangehoord. Nu begrijp je misschien ook, waarom ik nooit her trouwd ben. In de eerste plaats zou het moeilijkheden geven voor mijn tweede man, want hij zou moeten weten van mijn Engels huwelijk. Voor de Engelse wet ben ik weduwe, maar voor de Nederlandse een ongetrouwde moeder, Nol. En een ongetrouwde moe der heeft niet zoveel keus, beste jongen. Bovendien wilde ik ook niet meer hertrouwen. Ik wilde alleen nog maar leven voor jou. Ik wilde je opvoeden als een behoorlijk mens en als het mogelijk was een aangekomen werden weer bouquetten aan geboden in de Middelburgse keieuren en werd de schutterij g'einspecteerd, waarna een rondrit door de stad werd gemaakt. Te 12.35 uur kwamen de vorstelijke personen in de Abdij aan, de stafmuziek uit Bergen op Zoom speelde het Wilhelmus en het Wien Neerlands Bloed en toen werd de ere wacht geinspecteerd. Tijdens het dejeuner voerden de schoolkinderen een gedeelte uit de kindercantate Michiel Adrz. de Ruijter uit, welke uitvoering de heer Lijsen diri geerde en de schutterijmuziek onder de di rectie van de heer Morks accompagneerde. Daarna had de voorstelling plaats van de meisjes in de verschillende Zeeuwse kleder drachten voor welw doel in alle delen der provincie sub-c-ommissies waren werkzaam geweest. De meisjes, die de eer zouden hebben aan de Koninginnen te worden voorgesteld wa ren voor het Land van Axel Geertruida Willemsen (burgercostuumi) van Zaamslag, Johanna Maria van Hoeve van Axel en Adriana Scheele van Terneuzen (beiden in boerendochterskleding)Maria Neeteson en Maria Louisa Hiel van Hontenisse en ande ren. Al de meisjes waren in groepjes des mor gens gefotografeerd. H.M. de Koningin werden enige geschen ken aangeboden bestaande uit een beugeltas, een knipje, een zeldzame Walcherse haar naald, een ceintuurgesp van gouden knoop jes, een snoer bloedkoralen met cantille ton netje, twee gouden ringen, een zilveren pe permuntdoos, gouden haarspelden uit Zuid- Beveland, Walcheren, Tholen en Axel, ver schillende broches, kraalhaken en mantel- haken, dasspelden, oorknopjes en zijspelden, Thoolse kussenbellen, een gouden mantel haakje, een haarnaald vervaardigd uit zil veren boezemknoopjes. Behalve de beugel tas en de pepermuntdoos waren deze ge schenken gehecht op een paars fluwelen kussen, omzoomd door 240 zilveren knoopjes. (Wij denken hierbij aan de laatste voor stelling van Zeeuwse klederdrachten bij het bezoek van Koningin Juliana en Prins Bern- hard aan de Zeeuwse Manifestatie te Mid delburg. Wat is zo'n tentoonstelling van de Zeeuwse klederdrachten, vooral wanneer de zon schijnt, een schitterend schouwspel). Met grote belangstelling werd alles be zichtigd en blijkbaar waren de vorstinnen irtet deze voorstelling ingenomen, gedurende welke de jeugdige Koningin Wilhelmina de beugeltas aandeed. Het stadhuis werd be zocht en in de avond een rijtoer gemaakt door de stad, waarbij het echter regende. De volgende dag, des Woensdags, werd een rijtoer gemaakt door Walcheren over Dom burg, Westkapelle en Zoutelande. Donder dags werd Vlissingen bezocht, waarbij op de reede van Vlissingen werd gevaren met een der boten van de Mij. Zeeland, waar vier oorlogsschepen op stroom lagen. Het weer viel toen ook niet mee. Er staat in het verslag ,,De regen viel bij stromen". Het standbeeld van D eRuijter werd heronthuld. Vrijdags werden verschillende inrichtingen van kunst en weldadigheid bezocht en des avonds vertoefden de vorstinnen bij het af steken van het vuurwerk. Des Zaterdags te 9.40 's morgens vertrokken de vorstelijke personen terug naar Soestdijk. Zeeland had zijn liefde voor het Oranjehuis eens te meer getoond. Men ziet, de geschiedenis herhaalt zich wel eens, zij het met andere personen. kerel van je maken. Dat ben je nu en ik ben trots op je. Kun je je oude moeder een beetje begrijpen, Nol De jongen stond op en liep naar haar toe. Hij pakte de vrouw in zijn sterke armen op van de stoel en nam haar mee naar de ouderwetse sofa. Daar ging hij zitten, met zijn moeder op de schoot. Hij streek haar over de grijzer wordende haren en kuste eer biedig het gerimpelde voorhoofd. „Moeder, als vader vandaag binnen zou komen, zou hij zeggen „Els, meid, ik ben trots op je. Zou je ook niet denken, mam Tranen van geluk liepen de vrouw over de wangen toen ze de hand van haar grote zoon greep en die dankbaar drukte. Hoofdstuk 4. DE WEG LEIDT NAAR PAPENDRECHT. De marinier van Veen zette zijn nieuwe fiets in een stalling in de nabijheid van de kazerne en be taalde een maand vooruit. „Doe er een beetje voor zichtig mee," vroeg hij aan de stallinghouder, „want het is een nieuwe." „Krijgt een speciaal plaatsje beloofde de man en dat geberde ook. Toen liep hij de poort in en constateerde met genoegen, dat hij nog een kwartier voor avondappèl binnen was. Z'n slapie, Geurt Kol- denbrink, was ook al terug van zijn verlof. „Ha, die Geurtriep Nol lachend, „nou kunnen we samen fietsen, jong, want ik heb een nieuwe kar. Zodra het weer een beetje geschikt is en we hebben vrij van dienst, gaan we er samen op uit." „Afgesproken, zei de heikneuter, die languit op z n strozak lag. „Maar voor het ogenblik heb ik alleen maar maf." (Wordt vervolgd)

Axelsche Courant | 1954 | | pagina 2