AXELSE COURANT AXELSE COURANT Losse stoelen AXEL Slagerij Plasschaert m 111,90 tot f 80 U belt 829 Jac. Vasseur-Swets Met het koude weer - 1 UIT ONZE OMGEVING AXEL ZAAMSLAG ZAAMSLAG HERDACHT ZIJN BEVRIJDING. INGEZONDEN STUKKEN De Troonrede J. W. DE PUTTER, arts en mscmmmmmm De wordt gelezen om haar verantwoorde berichtgeving daarom is ADVERTEREN in de verantwoord adverteren. mmmm. mm mm Te koop Kinderwagen met bedje, kussentje en 2 sloopjes. Te bevragen Bu reau van dit blad. Te koop Haard (wegens overcompleet) z.g.a.n. Zee straat 9, Axel. RUIM 25 MODELLEN met leerdoek, biezenmat, pluche bekleding enz., vanaf En wij komen Uw SCHOENREPARATIES even ophalen. Schoenhandel en Reparatie-inrichting Stationstraat 24 AXEL Markt Telefoon 772 AXEL RECLAME 200 gram GEBRADEN GEHAKT voor 58 cent HOOFDKAAS GELDERSE ROOKWORST PRIMA RUNDERLAPPEN 2.30 per pond BLOEDWORST I 1 s HET NIEUWE ORGEL DER NED. HERV. KERK. Zaterdag officiële in gebruikname. Het nieuw e orgel in de Ned. Herv. Kerk alhier zal op Zaterdag 25 September a.s., des avonds half acht in een speciale kerkdienst officieel in gebruik worden genomen. Het orgel zal in deze dienst worden bespeeld door de organist R. v. d. Kerkhoff, die ook een verklaring en toelichting zal geven over dit nieuwe instrument. Een aardige bijzonderheid valt hierbij nog te ver melden, n.l. dat deze organist het orgel voor de eerste maal gebruikt heeft bij de uitvoering van de Achtste Symphonie van Gustav Mahler in de Ahoyhallen te Rotterdam. Bij de ingebruikneming van het nieuwe orgel zullen in deze buitengewone dienst o.a. ten gehore worden gebracht het Koraalvoorspel „Ich ruf' zu dir, Herr Jesu Christ" van J. S. Bach en het Concert in Bes gr. t. van G. F. Handel. Verder wordt medewerking verleend door het Ned. Herv.Kerkoor. NOODLOTTIG ONGEVAL. De Russische pony van de groentehandelaar H., al hier, weidende aan de Kinderdijk was Zaterdagavond in de duisternis uitgebroken en daarna op de Kinder dijk, ter hoogte van pension „Zomerlust" gekomen. De op de l'Azote werkzame 30rjarige fabrieks arbeider J. Colman uit Koewacht kwam om zich per motorrijwiel in zijn ploegendienst op de fabriek te vervoegen niets kwaads vermoedend aangereden toen plotseling het paardje zich in zijn dartelheid voor zijn wielen bevond en hij deze niet meer kon ont wijken. De motorrijder werd deerlijk aan het hoofd verwond en moest met een hersenschudding naar het ziekenhuis te Sluiskil worden vervoerd. Zijn motor fiets werd ernstig beschadigd. Het paardje bekwam lichte verwondingen. ,,'S AVONDS ALS HET KAMPVUUR BRANDT" Dit was een der laatste populaire trekkersliederen, die opklonken j.l. Zaterdagavond toen de ongeveer 60 jongens en meisjes, half om half uit Zeeuwen en Vlamingen bestaande, om het in de latere avonduren ontstoken kampvuur hadden plaats genomen. De gehele namiddag in weerwil van de slechte weersomstandigheden was de opkomst bevredigend had men besteed met de beoefening van interes sante gezelschapsspelen en zelfs kwam het in de avonduren tot een formele HollandBelgië-voetbal- match, waartoe de grote conversatiezaal van de Axelse jeugdherberg werd benut en die in een 83 over winning voor de Hollandse trekkers eindigde. Herbergvader de Groot gaf bij dit alles, als naar gewoonte, verdienstelijke leiding en droeg zelfs om het grillige kampvuur een fragment voor over een beschrijving van een Duits vluchtelingenkamp. De bedoeling van dit laatste was steun te verlenen aan een in deze op te zetten steun-actife. De Zondagochtend stond in het teken van een oriëntatietocht in de omgeving van Axel en mocht men daarna wederom terugzien op een prettig be ëindigd seizoen en weekend. Geheel Oost-Zeeuwsch-Vlaanderen viert deze dagen het tweede lustrum van zijn bevrijding in de tweede helft van September 1944, doch na de centrale viering vorige maand in Axel, waarbij tal van Polen, ook uit België, Engeland en Canada aanwezig waren, is het alleen Zaamslag nog dat deze bevrijding op feeste lijke wijze heeft herdacht. Zaterdag 18 September was het feest op Zaamslag. Reeds in de ochtenduren begonnen de festiviteiten, allereerst met koraalmuziek vanar de toren, waar het „Wilt heden nu treden" en het Poolse Volkslied ten gehore werden gebracht, waarna burgemeester Trimpe vanaf het stadhuis in een korte; doch kernachtige speech de opening van het feest verrichtte, daarbij ook herdenkende de slachtoffers, die voor de bevrij ding hun leven hebben geofferd. Met een driewerf hoera voor Niederland, H.M. de Koningin en de ge meente Zaamslag besloot de burgemeester zijn ge voelvolle woorden, die door een grote menigte werden beluisterd. Gezamenlijke Kerkdienst. In de Ned. Herv. Kerk vond vervolgens een ge zamenlijke herdenkingsdienst plaats, waarin de vier plaatselijke predikanten een kort herdenkingsrede uit spraken. Na het zingen van het eerste vers van Psalm 68 ging ds. Krijtenburg voor in gebed, waarna gezamen lijk het „Wilt heden nu treden" werd gezongen en deze predikant een korte herdenkingsrede uitsprak over „De prijs der Bevrijding". Ds. van Leeuwen was de tweede spreker in deze dienst, met als onderwerp „Het doel der Bevrijding", waarna twee verzen van Psalm 79 werden gezongen en ds. Middelkoop sprak over „De dank voor de Bevrijding". Hierna werd gezamenlijk gezongen het „Dankt, dankt nu allen God", waarna ten slotte ds. Jansma sprak over „De verplichting der Bevrijding", waarna ook het dankgebed door ds. Jansma werd uit gesproken. Met het staande zingen van vier couplet ten van het Wilhelmus werd deze, mede door de samenwerking van alle gezindten, indrukwekkende plechtigheid besloten. Na deze kerkdienst volgde de ontvangst van een deputatie Polen, afkomstig uit de Poolse kolonie uit Vlissingen, op het gemeentehuis. Burgemeester Trimpe dankte in hen alle Polen die in de bevrijding van onze streek hun aandeel hebben gehad. Namens de'Miolse gasten dankte de heer B. Strenk de bevolking van Zaamslag voor de wijze waarop deze gemeente zijn bevrijders eert, doch wees er op dat het ideaal van alle Polen de bevrijding van hu n eigen land van vreemde overheersing nog steeds niet is bereikt. Na deze officiële ontvangst volgde een gezamenlijke maaltijd in het verenigingsgebouw, waar behalve de Polen ook het gemeentebestuur en de leden van het feestcomité aanwezig waren. De festiviteiten. Na de plechtigheden in de ochtenduren stonden de middag en avond in het teken van de feestelijke vie ring van de bevrijding. Allereerst kwam in de middaguren een ballonwed strijd voor de jeugd, waarvoor de ballonnen gratis door de winkeliersvereniging „Zavo" waren uitge reikt. Volksspelen waren het volgend nummer van het feestprogramma, dat niettegenstaande de regen hierbij als spelbreker dreigde op te treden, waren toch velen bij dit onderdeel aanwezig en waren de diverse num mers aanleiding tot tal van komische jsituatiejs, die de stemming slechts konden verhogen. Om 5 uur zorgden de landelijke ruiters van de „Julianaruiters" voor een vervolg van het feestpro gramma en demonstreerden deze voor een aandachtig publiek wat door gestage oefening en geduld ge zamenlijk door paard en ruiter kan worden bereikt. Tegen de avond werden de weersomstandigheden beter en van alle kanten stroomden dan ook de be zoekers in de richting Zaamslag, zodat bij dji aan vang van het avondprogramma het plein een^Som- pacte mensenmenigte omvatte. Een zanguitvoering door de plaatselijke zangver eniging oder leiding van de heer P. C. Brakman, een Iintenspel door een groep van de Herv. Meisjesver eniging en ten slotte een concert door de „Volharding" in samenwerking met de „Harmonie Terneuzen", het geheel onder leiding van de heer J. Meijers, vormden een succesvol geheel, waarvoor de belangstelling uit zonderlijk groot was en de avond tot een bijzonder 4ucces rfiaakte. De voorzitter van de Oranjevereniging kon dan ook stellig een oprecht woord van dank spreken aan allen die tot het welslagen van deze dag hadden medege werkt, toen hij aan het slot van het concert het po dium beklom. Een rondmars door de ten dele verlichte en ver sierde straten besloot deze succesvolle viering van de bevrijding waarmee Zaamslag stellig een voorbeeld heeft gegeven aan de vele gemeenten in onze streek, die om welke reden dan ok dit toch wel heugelijke feit in stilte voorbij lieten gaan. CHR. FANFARE „HOSANNA" TE AXEL. L. S. Onze vereniging vraagt een ogenblik Uw aandacht voor het volgende. Onder de deskundige leiding van de heren P. C. Brakman en J. Smies kan regelmatig worden gerepe teerd aan goede voorlichting en leiding hebben wij dan ook geen gebrek. Waar we wel gebrek aan heb ben is aan leden. In een groeiende plaats als de onze moet het toch mogelijk zijn het aantal werkende leden op te voeren. Ieder, die muziekbeoefenaar is, ongeacht leeftijd, verzoeken wij daarom beleefd ge hoor te willen geven aan de oproep elders in de adver tentiekolomen van dit blad en zich aan te melden voor de op 6 October a.s. beginnende muziekcursus. Gaarne zien wij U komen om onze gelederen te versterken. Het Bestuur van de Chr. Fanfare „Hosanna" te Axel. (Vervolg van pagina 1) Een voorstel tot verhoging van het ledenjnl der Tweede Kamer van de Staten-Generaal, alsm^^én- kele andere voorstellen tot wijziging van de Grond wet, waarvan afdoening in eerste lezing nog in de lopende parlementaire periode eveneens wenselijk is, zullen U mede in dit zittingsjaar bereiken. Indiening van een zestal wetsontwerpen, betrekking hebbende op de door Prof. Meijers ontworpen in leidende Titel en de eerste vier boeken van het nieuwe Burgerlijk Wetboek, is binnenkort te verwachten. De woningnood is het nijpendste probleem, waar voor wij binnenslands nog gesteld zijn. Ook in het komende jaar zal de Regering door premies en bij dragen de woningvoorziening zo krachtig mogelijk bevorderen. Zij streeft naar de verwezenlijking van een programma, dat 65.000 woningen bevat. Beper king van de totstandkoming van andere bouwwerken zal voor de vlotte uitvoering van dit programma noodzakelijk blijken. In overweging is een verdere huurverhoging. De Regering denkt daarbij aan de mogelijkheid van een bestemmingsheffing teneinde een deel van de ver hoging, wellicht via een egalisatiefonds, ten bate te doen komen van de financiering van nieuwe woningen. Tevens is in studie welke compensatiemaatregelen tegenover de huurverhoging nodig en mogelijk zou- TJen zijn. De Regering blijft het als een belangrijke zaak be schouwen, de totstandkoming van bedrijfslichamen, als bedoeld in de Wet op de Bedrijfsorganisatie, te bevorderen. Zij verheugt zich er over, dat in het af gelopen zittingsjaar de eerste zes bedrijfschappen kon den worden ingesteld. Zij vertrouwt er op, dat de be- drijfsgenoten ook in andere sectoren van het toëclrijfs- leven op korte termijn ini^atieven zullen ontwikkelen om tot instelling van bedrijfslichamen te geraUB. N'a'ar aanleiding van het advies van de Stichting van de Arbeid ter zake van de toekomstige vorm van loonbeleid, dat de Regering spoedig hoopt te ontvangen, zal eventueel na raadpleging van de Sociaal-Economische Raad de Regering haar stand punt bepalen en zo nodig voorstellen bij de Staten- Generaal aanhangig maken. Ontwerpen van wet met betrekking tot de defini tieve ouderdomsvoorziening en de kinderbijslag voor zelfstandigen zijn in voorbereiding. Het maatschappelijk werk in Nederland ontplooit zich gestadig. Aan particuliere organisaties, werkzaam op dit terrein, zal de nodige hulp worden verleend. De Regering heeft haar instemming betuigd met het plan van de Nationale Contactcommissie voor Ge- zinsbelangen betreffende de instelling van een Ge zinsraad. Zij verwacht, dat deze Raad spoedig tot stand zal komen. De Staatscommissie Vervanging Armenwet heeft haar rapport vastgesteld, dat binnenkort zal worden gepubliceerd. De aandacht blijft bij voortduring gericht op de voorzieningen ten behoeve van Nederlanders in In donesië, die in maatschappelijke moeilijkheden ver keren. De voorbereiding van werken, die een blijvende beveiliging van het door de watersnood getroffen ge bied beogen, heeft snelle voortgang. Een wetsontwerp n<et betrekking tot het plan tot afsluiting van zee armen is in voorbereiding. De Regering zal aandacht schenken aan de daarmede verband houdende vraag stukken en bezwaren. Het beleid van de Regering blijft er op gericht het Nederlandse volk in zo groot mogelijke mate te doen deelhebben aan de verschillende vormen van onder wijs, kunsten en wetenschappen. De verdere vorming van de thans leerplicht-vrije jeugd zal de bijzondere aandacht hebben. De Regering zal voorstellen de lichamelijke opvoeding van de jeugd ook buiten onder- wijsverband financieel te steunen. Zij zal de opleiding van voldoende leerkrachten voor het lager en voort gezet onderwijs, de aanpassing van het gehele onder wijs aan de maatschappelijke behoeften en steun aan de beoefenaren van wetenschappen en kunsten krach tig blijven bevorderen. Zij is er zich van bewust hoezeer naast de econo mische en sociale ontwikkeling het stimuleren van de culturele verheffing van ons volk van betekenis is voor zijn toekomst. Ook dit jaar zult Gij Uw oordeel heben te geven over vele en moeilijke vraagstukken, zowel van natio naal als van internationaal karakter. Met de bede, dat Gods zegen op Uw werk moge rusten, verklaar ik de gewone zitting der Staten- Generaal geopend. Ondertrouwd C. VAN BENDEGEM Huwelijksvoltrekking D.V. 6 October a.s. te Gent (B.) om 10.45 uur v.m. Kerke lijke inzegening in de Geref. Kerk te Gent om 11 uur v.m. Receptie te Axel, Paviljoen „Zomerlust" op 6 October van 4.306 uur n.m. Toekomstig adres Dorps weg, Oosterland (Z.). Voor de vele blijken van deelneming, ontvangen bij het overlijden van mijn man en vader, betuigen wij U langs deze weg onze dank. Fam. VERIJZER Axel, September 1954 Weststraat 42. Woensdag 6 October 1954 begint de nieuwe MUZIEKCURSUS Meldt U reeds nu aan. Wij zien U gaarne komen om de gelederen te versterken. Opgave bij directeuren en bestuursleden. Het Bestuur Chr. Fanfare „Hosanna" te Axel.

Axelsche Courant | 1954 | | pagina 2