September, Herfstmaand I IVOROL t€RUq in öe moööeR. ballpen Firma J. C.Vink I Elke land een brillanl i i I I i If I I i i 1 I I I I UIT ONZE OMGEVING AXEL ZAAMSLAG SS '4 '4 '4 'I i i 1 JOTTER 3." y I i '4 M '4 DIE hebt U voorjarenl Boekhandel Markt 12, Axel De gedachte aan de herfst zetten we liefst nog maar een tijdje uit het hoofd en ook in de keuken houden we vast aan de zomer. Winterfruit en groenten kunnen we nog lang genoeg eten. In ons menu tintelt het van zomers groen en rood en het geurt onweer staanbaar naar verse kruiden en vruchten. Zondag Groentesoep met kerrie - var kenshaas, aardappelen, andijvie, jus - Be- schuitbol met compote. Maandag Rijst met rest vlees, tomaat en paprika. Dinsdag Aardappelen, worteltjes, jus - koude havermoutpap met appel. Woensdag Gebakken lever, aardappe len, rodekool, jus - Fruit. DonderdagWitte bonen, aardappelen, snijbonen, jus - Eierpannekoekjes. Vrijdag Witte bonensoep - Viskoekjes, aardappelpurée, kropsla. ZaterdagAardappelen, prei, jus. - cho coladepudding. Zondag t Inplaats van soep zouden we een groenteslaatje vooraf kunnen geven, ge maakt van niet al te gaar gekookte groenten met een slasaus en garnering van hardge kookt ei. Maandag Wanneer geen vlees over is, kunnen voor dit gerecht vleeswaren worden gebruikt. Dinsdag De kooktijd, ook van vlugko- kende havermout, nemen we bij voorkeur een kwartier of langer. Als de pap koud gewor den is wordt er geraspte appel en suiker door gemengd. WoensdagRode kool behoort tot de meest vitamine C-rijke groenten. Door de kool niet langer dan drie kwartier voor de maaltijd op te zetten met weinig water, be houden wij eert groot deel van dit vitamine. Rode kool kan rauw als een slaatje worden gebruikt bij het brood. Donderdag Al zijn de peulvruchten van de nieuwe oogst, toch verdient het aanbe veling ze een nacht te weken. De andere dag koken we ze in het weekwater gaar. Vrijdag Witte bonensoep is zeer smake lijk met wat ui, peterselie of tomaat. Voor de viskoekjes kan een goedkopere vissootr worden genomen. Denk om de graten. Maak het gare visvlees met fijngedrukte aardap pelen of geweekt brood, ui en peterselie tot een stevig deegje en druk dit zonder barsten uit in de koekenpan. Zaterdag De prei kan met aanhangend water worden gaar gekookt of in boter of margarine gesmoord. Gekookte prei kan men opdienen in een melksaus of zure saus. Het mm w Van tientallen lijders aan Brandend Maagzuur hebben er Dozijnen Rennies op zak... kooknat wordt daarin verwerkt of in de soep voor de volgende dag. Groentesoep met kerrie. 1 liter water of bouillon, ongeveer 150 gr, gemengde soepgroenten, 40 gr. (2]/2 eet lepel) boter of margarine, 40 gr. (4 eetlepels) bloem, 1 theelepel kerrie, peterselie of kervel een scheutje melk, zout, desgewenst, bouil lonblokjes of -pasta. De groenten schoonmaken en snijden. De boter of margarine smelten en de kerrie er even in bakken. De groenten en iets zout toevoegen, de pan sluiten en het geheel on geveer tien minuten zacht verwarmen. De bloem er door mengen en onder steeds roeren de bouillon of het water toevoegen met klei ne hoeveelheden tegelijk. De soep aan de kook brengen en tien minuten laten trekken Het aardappelmeel aanmengen met koud water tot een glad papje en dit onder roeren bij de soep voegen. De soep op smaak afmaken met veel fijn gesneden peterselie of kervelgroen en des gewenst bouillonblokjes of -pasta. Beschuitbollen met vruchtencompöte. 4 beschuitbollen, boter of margarine, 500 gr. vruchten van een of meer soorten (b.v. een paar appelen, enige druiven en een stuk meloen). Van de beschuitbollen de bovenkant af snijden. De bollen uithollen en aan onder- en zijkant met boter of m'argarine besmeren. De ontstane bakjes in de koekenpan niet te vlug croquant bakken. De beschuiten laten af koelen. De vruchten schoonmaken, ontpitten en in blokjes of partjes snijden. Appel in een hete suikeroplossing gaar laten worden zon der koken, meloen met suiker bestrooid weg zetten. De vruchten laten uitlekken en in de beschuithollen leggen. Het uitgelekte vruch tensap als drank gebruiken. Rijst met vlees, tomaten en paprika. 500 gr. rijst, een liter water, 200 gr. koud vlees, 500 gr. kleine tomaten, een kleine, groene paprika, een bouillonblokje, zout, bo ter of margarine of een paar lepels jus. Het water aan de kook brengen met het bouillonblokje en een weinig zout. De rijst wassen, in het kokende water storten en het geheel aan de kook laten komen. De warmte bron temfperen en de rijs t zachtjes gaar ko ken zonder roeren, in ongeveer een half uur. Het vlees in stukjes snijden, de tomaten en paprika schoonmaken (het zaad van de pa prika verwijderen) en eveneens klein snijden. Vlees en paprika in boter, margarine of wat vet van de jus een paar minuten bakken. De rijst, tomaten en zo mogelijk een weinig jus toevoegen. Het geheel vlug door en door warm laten worden,. Desgewenst aan tafel geraspte kaas er bij geven. FEUILLETON. door HENK VAN HEESWIJK naar een motief van L, K. v. d. Linden DANKBETUIGING KOLONEL SZYDLOWSKI. Naar wij vernemen heeft de burgemeester een zeer hartelijk schrijven ontvangen van Kolonel Dr. Z. H. Szydlowski, die weer in zijn woonplaats Toronto in Canada is teruggekeerd, waarin hij zijn dank betuigt voor de mooie dagen, die hem zijn geboden. De Kolonel schrijft onder meer„De gehele reis was iets geweldigs voor me, het zien van de oude, bekende plaatsen, het ontmoeten van oude vrienden, het bezoeken van de graven van mijn vrouw en mijn wapenbroeders, de herinnering aan het verleden. Dit alles heb ik te danken aan de stad Axel, aan de trouwe, hartelijke,geliefde mensen, die daar wonen, en aan U. Nogmaals zeer veel dank aan het Feest comité." Het bemerken ,dat de reis van kolonel Szydlowski en zijn verblijf te Axel zozeer door hem zijn gewaar deerd en hem zo goed hebben gedaan, zal zeker vol doening schenken aan allen, die aan het welslagen van de herdenking en de feestelijkheden hebben mee gewerkt. DE EERSTE PAAL GEHEID. Woensdagvoormiddag had bij het binnenkort als gemeentelijk parkeerterreifi in te richten en beoosten de Molen- en Gentsevaartstraat gelegen onbebouwde deel van onze kom een korte officiële plechtigheid plaats. In tegenwoordigheid van het bestuur der Chr. Nat. Schoolvereniging heeft de heer W. A. den Boggende in zijn kwaliteit van praesus de eerste heipaal in de grond gedreven, dienende voor de bouw van de on langs aanbestede Chr. U.L.O.-school. Zoals algemeen bekend verondersteld mag worden kan de noodbehuizing dezer drukbezochte school se dert jaren niet meer in de behoeften voorzien. Het voormalige gebouw der Hervormde Zondagschool heeft reeds tal van jaren als zodanig dienst gedaan, doch kon niet langer aan de wettelijk gestelde eisen voldoen. „Thans is het zover dat het „onzichtbarej", maar zeer vele, voorbereidende werk in een andere phase komt, n.l. in die van het zichtbare!' werk, n.l. de bouw van onze zo broodnodige U.L.O.-school", sprak de heer den Boggende. „Wij hopen dat de werk zaamheden van de bouw een regelmatig en vlot ver loop zullen hebben en wij spoedig het naar de eisen des tijds in te richten gebouw voor de jeugd open te kunnen stellen. Moge dit onder Gods onmisbare zegen plaats hebben en onze vereniging spoedig dit doel zien verwezenlijkt." De hoop uitsprekend dat de aannemers, zowel als de werknemers eerlang met trots op de vrucht van hun arbeid zouden mogen wijzen, haalde de heer den Boggende de hadle over en ving het werk hiermede officieel aan. Het terrein waarop de nieuwe school, die voor beeldig belooft te worden ingericht, zal verrijzen sluit aan op de speelplaats van de Chr. Nat. Lagere School in de Nieuwstraat. Wij hopen te zijner tijd noder gelegenheid te hebben uitvoeriger op een enander terug te komen. BENAUWD AVONTUUR. Dinsdagmiddag tegen vier uur reed een vracht auto geladen met V/ ton stortsteen door de Willems kerkepolder in de richting van de Braakman toen er plotseling een voorwiel van de wagen afliep. Begrijpelijkerwijs kon de chauffeur F. F. O. wo nende te Zaamslag de wagen niet meer op de weg houden en geraakte in de sloot. De zware lading schoof naar voren met het gevolg, dat de bestuurder in de cabine bekneld geraakte tussen het stuur. Het ergste was evenwel dat de wagen geleidelijk aan dieper zakte in de modderige sloot en de modder langzaam aan ook in de cabine van de wagen steeg. Tot zijn schrik zag de bestuurder de modder stijgen en eerst nadat hij geruime tijd om hulp had geroepen en de modder tot zijn mond was gestegen kwam hulp opdagen. Slechts door een gat in de cabine te kappen, kon men O. bevrijden, die zoals door een te hulp geroepen arts werd geconstateerd gelukkig slechts lichte ver wondingen had 'bekomen, al verloor hij door de door gestane angst het bewustzijn. PREDIKBEURTEN. Zondag 19 September 1954. Ned. Herv. Kerk. 10 uur Vicaris S. den Blaauwen, 2.30 uur Ds. C. A. Hoenders, van Sas van Gent. Geref. Kerk. 10 uur en 2.30 uur Ds. A. Kuiper. Geref. Kerk. (Pironstraat)10 uur en 3 uur Ds. D. J. Couvée. Geref. Gemeente. 10 uur en 2.30 uur Leesdienst. Chr. Geref. Kerk. (Ds. Jan Scharpstraat 1)., 6.30 uur Ds. H. van Leeuwen (Doopsbediening).. n m PARKER Prijs 14.50 Nieuwe lnktvulling (pas na 393.000 woorden schrijven 4 gedistingeerde kleuren: rood, groen, grüs en zwart.Inktpatroon in blauw-zwart, blauw, groen en rood. ,4l NIEUW Eén inkt- patroon schrüft 5 maal zo lang als gewone ballpen- vullingen. NIEUW Nylon hou der; blank-meta len dop wordt niet dot. NIEUW Keuze uit vier penpunten, EXTRA FIJN FIJN MIDDEL BREED I Altijd en overal ontmoet U lijders aan brandend maag zuur en U herkent ze aande lof die ze voor Rennies hebben. Innemen doen ze die tabletjes onop vallend, want water of wat ook komt er niet aan te pas. Ze helpen van de ene minuut op de andere. Ook U! Ing. Med. 9) Ik betaalde de koetsier, gaf hem een 'flinke fooi en zei hem, dat hij deze rit meteen moest vergeten. De man keek een beetje gek, maar eindelijk drong het toch tot hem door, dat hij zo juist een verdacht ritje had gemaakt. Hij tikte even tegen zijn hoed en lachte „Het komt in orde, juffrouw, ik ben namelijk erg vergeetachtig Met de stoomtram reed ik naar Gouda en vandaar met de trein naar Rotterdam. Arnold had me in een van zijn brieven een betrouwbaar adres opgegeven, alwaar ik voorlopig zou kunnen verblijven. Het bleek 'bij een getrouwde stuurman te zijn en zijn .vrouw was erg vriendelijk. Ik kreeg een kamer voor mezelf en daar bleef ik, in afwachting tot Arnold thuis zou komen. Overdag hielp ik de stuurmansvrouw een beetje met het werk, want ik durfde niet op straat te komen, omdat ik nog minderjarig was. Enkele dagen later las ik in de krant, dat mijn opsporing verzocht was. Verder las ik, dat men een ongeluk vermoedde. Men had mij het laatst op de Lekdijk gezien. Ik had nu wel een beetje wroeging en als Arnold niet gauw van zee teruggekomen was, zou ik ongetwijfeid na een paar weken weer naar huis zijn gegaan. Gelukkig kwam hij een der eerste dagen van Februari al aan en toen was m'n geluk groter dan ik dacht te kunnen dragen. Hij bracht me overal heen en we hadden een heer lijke tijd. Intussen informeerde hij via m'n vriendin, hoe de toestand in Streefkerk was en van haar kwa men we te weten, dat de politie al een vermoeden had, dat ik in Rotterdam was en dat ze opdracht had de gangen van Arnold van Veen na te gaan, zodra hij weer terug zou zijn van zee. Een geluk voor ons was, dat men nog vermoedde, dat hij op zee was. Arnold was namelijk met een kolenboot uitgevaren, maar was met een tanker teruggekomen, omdat de kapitein van die tanker plotseling ziek was gewor den. Zodoende was hij tien dagen eerder in Rotter dam dan verwacht was. Arnold keek ernstig en zei tegen me „Elsje, je bent in Rotterdam niet meer veilig. Ik evenmin. Als men ons te pakken krijgt, word jij weer naar huis gebracht en ik ga de gevangenis in wegens schaking. Dat kunnen we niet riskeren. Pak je boeltje in, dan gaan we naar Amsterdam. Daar kent niemand mij en ik zal daar wel een boot zien te krijgen Nog diezelfde dag gingen we met een rijtuig naar Schiedam, want in Rotterdam durfde hij niet met me op de trein te stappen. In Schiedam hadden we geen moeilijkheden en in Amsterdam aangekomen, liet hij zich inschrijven in een hotel, als man en vrouw. Het was de enige mogelijkheid om geen argwaan te wek ken. Hoewel het mij tegen de borst stuitte, vond ik het goed, temeer, omdat hij zei „Elsje, je hoeft je nergens zorgen over te maken. Ik dut even gemak kelijk in een leunstoel als in het fijnste bed. Boven dien, morgen ga ik meteen kijken, of er niet ergens een huisje te huur is en dan gaan we dat meteen meubi leren. Het is dus misschien maar voor één nacht." De volgende morgen gingen .ve de stad in en na lang zoeken vonden we een huisje in de St. Nicolaas- steeg leeg. Dit, waar jij en ik nu op het ogenblik zitten, Nol. We kochten de meest noodzakelijke meu belen en andere benodigdheden en hier kwam ik, nog geen twintig jaar oud, te wonen. Toen we hier de eerste avond zaten ik vergeet het nooit, Nol zei Arnold„Zo meisje, en nu gaan we eens proberen, of wie je vader kunnen be werken, want ik houd teveel van je om nog bijna anderhalf jaar te wachten, tot je meerderjarig bent."' Ik keek hem eens aan en vroeg „Hoe wil je dat klaarspelen Hij lachte. „Laat dat maar aan mij over, meid. Ik ben in mijn leven al over heel wat hoge zeetjes heen gevaren zonder averij te krijgen." 's Avonds vertrok hij naar zijn kamer, die twee straten hier vandaan lag en ik wist niet, wat hij de dagen daarna uitvoerde. Later hoorde ik de hele ge schiedenis. Ook van de consternatie, die mijn vlucht uit Streefkerk teweeg had gebracht. Toen ik die bewuste avond in Januari om tien uur nog niet thuis was, werd men ongerust. Vader en mijn broer zijn toen de dijk opgegaan om me te zoeken, maar begrijpelijkerwijze vonden ze me niet. Ze zijn toen nog met het koetsje naar Brandwijk gegaan, om dat ze veronderstelden, dat ik misschien naar Piet was gelopen, maar ook daar wist men natuurlijk van de prins geen kwaad en Piet moet nogal tamelijk nijdig geweest zijn, dat vader hem uit bed had gepord. Toen ik de volgende dag, de trouwdag, nog niet boven water was, werd in allerijl de trouwerij uit gesteld. Het moet toen een heen en weer geren ge weest zijn van Brandwijk naar Streefkerk en terug en iedereen zat met de handen in het haar. In de con sternatie was men vergeten de gasten af te zeggen en die waren voor het merendeel om 9 uur 's morgens al present. Maar als er geen bruid is kan de bruide gom ook niet trouwen en dus had de burgemeester die morgen ook een slechte bui, want zoiets was in de geschiedenis van Streefkerk nog nooit voorgevallen. Op de een of andere manier had een krantenman deze historie vernomen en de volgende dag stond het hele geval in geuren en kleuren in de Schoonhovense Cou rant. Piet Heikoop moet een beroerte nabij geweest zijn, toen hij eindelijk tot de conclusie kwam, dat Elsje van Veen 'm gesmeerd was en eigenlijk nooit van plan was geweest om met hem in het huwelijksbootje te stappen. Hij heeft het zich blijkbaar erg aange trokken, want enkele maanden daarna zijn z'n oude lui toch gaan rentenieren en het spul werd verkocht. Piet zelf is naar Brabant vertrokken. Nadat Arnold me in Amsterdam had geïnstalleerd, besprak hij de kwestie met een kennis van hem, een gepensionneerde kapitein. Deze \#and het maar een interessant geval en zoals hij zeide, wilde hij het wel eens proberen ,of hij als bemiddelaar kon optreden. De oude baas vertrok naar Streefkerk, hetgeen in die dagen een hele reis was, want je kon met de stoom tram tot Schoonhoven en daarna moest je maar zien, dat je in Streefkerk kwam. Doch hij kwam er, hoe, dat ben ik nooit aan de weet gekomen. Toen hij thuis het doel van zijn komst vertelde, begon vader op nieuw op te spelen. Hij maakte me uit voor al wat -mooi en lelijk was en dreigde de politie te zullen waarschuwen. Maar de oude varensgezel lachte er om en antwoordde, dat al dat schelden geen zin had en dat hij gekomen was om spijkers met koppen te slaan. Hij fantaseerde er nog een beetje bij en zei, dat het jonge paar in Engeland zou gaan trouwen, als vader geen toestemming zou geven voor een huwelijk tussen mij en neef Arnold. Maar vader hield voet bij stuk en zei, dat hij een dergelijke gedwongen toestemming nooit zou geven. „Ze moet thuis komen," hield hij koppig vol, „en zich onder het wettige ouderlijke ge zag stellen. Daarna zullen we wel weer zien." Mjet deze boodschap kwam de oude haas bij ons terug. Maar ik wist wel, wat er zou gebeuren, als ik weer thuis was. En dan zou ik geen tweede keer meer een kans hebben om te vluchten. Bovendien zou vader er dan wel voor zorgen, dat ik Arnold voorlopig al thans niet meer zou zien. Ik voelde daar dus niets voor, temeer, omdat ik al aardig gewend raakte aan „mijn huisje zoals ik dit noemde en bovendien toch het vooruitzicht had, dat ik binnenkort de vrouw van Arnold zou worden. (Wordt vervolgd)

Axelsche Courant | 1954 | | pagina 4