AXELSE COURANT Nationale manifestatie in Rotterdam De Landarbeiders in Nederland D.D.D. nippers WRICLEY J C.VINK Frankering bij abonnement, Axel ZATERDAG 18 SEPTEMBER 1954 68e Jaargang No. 95 NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR ZEEUWSCH-VLAANDEREN VERSCHIJNT IEDERE WOENSDAG EN ZATERDAG Drukker - UitgeefsterFIRMA J. C. VINK Red. en Adm.: Axel, Markt 12, Tel. 0 1155-646 HoofdredactieJ. C. VINK FIRMA Markt 12 AXEL. NEDERLAND ZAL OP DE WAT HET WAARD IS! „E-55" LATEN ZIEN Nog ruim een hall jaar en het Nederlandse volk gaat het feit herdenken, dat het tien jaar geleden bevrijd werd, Hoe zal die bevrijdingsherdenking plaats hebben Met officiële samenkomsten in steden en dorpen en hoogge stemde redevoeringen over „het juk van de bezetter, dat na vijf bange jaren werd afgeschud Met kermissen en muziek en ander feestbetoon Of is er misschien een aanleiding om naast deze samenkomsten en feestelijkheden, die zeker haar waarde hebben, een terugblik te werpen op wat er na 1945 gepresteerd werd om de slagen, die ons werden toegebracht, te boven te komen? Met andere woorden zullen wij de bevrijding alleen herdenken als het einde van een tragisch hoofdstuk in de geschiedenis van ons vaderland, of ook als een begin van een nieuwe episode, een periode van herstel en ver nieuwing Het was de president van de Nederlandse Spoorwegen, ir. F. Q. den Hollander, die een jaar geleden het plan bekend maakte om in 1955 door middel van een grote manifestatie aan ons eigen volk en aan de wereld te laten zien, wat de energie van de Nederlanders in de tien jaren na 1945 tot stand heeft ge bracht. Het Nederlandse volk is zich daar van maar nauwelijks bewust en het ligt ook niet in onze aard om veel reclame te maken. Maar het is een feit, dat er in die jaren in ons land verbazingwekkende prestaties zijn geleverd op allerlei gebied. Het plan voor deze manifestatie werd in kringen van de overheid en wetenschap, handel en industrie met geestdrift begroet. Vooraanstaande landgenoten uit alle takken van het maatschappelijk leven namen zitting in de Raad van Advies of in een van de vele commissies, die onderdelen van het plan waarmee een bedrag van 5 millioen gulden gemoeid is, zullen uitwerken. Ir. J. W. Ernste voorzitter van deze Raad en de heer Jac. Kleiboer uit Rotterdam, die belast is m|et de organisatie, hebben ons dezer dagen iets over de plannen verteld. En daaruit is wel duidelijk gebleken, dat de ,,E-55" een af korting van „Manifestatie van Nederlands Energie" die van 18-Mei tot 3 Setember 1955 in Rotterdam gehouden zal worden, een groots nationaal gebeuren gaat worden, dat de aandacht verdient en zeker krijgen zal, niet alleen van ons gehele Nederlandse volk, maar van de gehele wereld. Op de terreinen, waar enige jaren geleden de tentoonstelling „Rotterdam Ahoy" gehou den werd, zal in 35.000 vierkante meter over dekte en op 50.000 vierkante meter onover dekte tentoonstellingsruimte een indrukwek kend beeld gegeven worden van de Neder landse prestaties in de jaren na de oorlog en van de betekenis van het wetenschappelijk speurwerk, van het onderwijs, de vakoplei ding en de voorlichting op velerlei terrein en bovendien van de nieuwe mogelijkheden, die daardoor voor Nederland worden ge opend. Een entrée-paviljoen, dat ingericht zal worden door de regering, zal de plaats aan geven, die Nederland op de wereldbol in neemt en klein stipje slechts, maar een stipje, waarop 10J/2 millioen Nederlanders leven en werken. Een enorme sprong terug in de geschiedenis van de wereld brengt de toeschouwer in het steenkooltijdperk, om te laten zien hoe de bodem van ons land is ontstaan en welk gebruik gemaakt wordt van de natuurlijke schatten van de bodem. Via echt emjijngangen zal men komen in het paviljoen van de delfstoffen, waar de Ne derlandse bodemschatten kolen, zout, olie en mergel worden getoond. Hoe die grond stoffen de basis vormen van onze chemische industrie zal men kunnen zien op een inzen ding van een allure, die haar weerga in de wereld niet heeft. Aan de grote rol, die de electriciteit in onze dagen speelt, zowel in de vorm van zwakstroom, bijvoorbeeld voor de tele-communicatie, als in de vorm van sterkstroom, die machtige machines in be weging houdt en onze treinen doet voort snellen, zullen interessante inzendingen zijn gewijd. De Spoorwegen zullen hun modern ste materiaal tonen en P.T.T. en K.L.M. ontbreken op deze nationale tentonstelling al evenmin als Haven-, Rijn- en Zeevaart. De Rijkswaterstaat en grote baggerbe drijven zullen laten zien, hoe de Nederlan ders hun grond aan de zee ontrukten en het land tegen het water verdedigen. De metaalnijverheid in de ruimste zin van het woord zal vertegenwoordigd zijn bou wen en wonen zijn het onderwerp van een volgende grote inzending. Tegen de achter grond van een groot ziekenhuis-in-aanbouw worden afdelingen volksgezondheid, licha melijke opvoeding, sociale zorg en beveili ging gegroepeerd. In het park aan de andere kant van de Westzeedijk, dat niet alleen via een stalen brug, maar ook langs een 1000 meter lange zweefbaan bereikt kan worden, komen de akker- en weidebouw met alles wat daarmee verband houdt. Niet alleen zullen hier stam boekvee en stamboekpaarden en varkens en pluimvee te zien zijn, maar ook zal een in druk verkregen kunnen worden van het land bouwonderzoek en het landbouwonderwijs en van de betekenis van de tuinbouw en van de visserij. De voedselindustrie, de indus triële vormgeving, de papier- en grafische industrie vinden verder een plaats in het fraaie park, dat zal worden afgesloten met afdelingen Bankwezen, export, groothandel en internationale cntacten. De „E-55" zal, zo hebben de organisatoren ons verzekerd, geen „tentoonstelling zijn in de gewone zin van het woord. Het wordt een levende, dynamische expositie, die voortdu rend in beweging zal zijn en die daarom ook de naam van manifestatie zeker verdient. Blij! optimist helpt U over alle narigheid heen. Behoud Uw stralend humeur eei> gulle lach 6n een '"Me mond. EEN BEROEPSGROEP IN BEWEGING. rapport uitgebracht door de afd. streekonderzoek van het LANDBOUW-ECONOMISCH instituut. Voor dit onderzoek, dat oP verzoek van de Stichting voor werd ingesteld, werd een enquête ingesteld onder bijna 15.000 andarbe in 59 gemeenten in de zeeklei- en weidegebieden en de veenkoloniën, ongeveer 15% van het totaal aantal arbeiders in deze gebieden. betering, welke op zichzelf zeer gewenst is dat met name in de weidegebieden en in enkele zeekleigebieden een ernstig tekort aan landarbeiders zal ontstaan. 2. Deze trek uit de landarbeidersstand, die voor de arbeidsvoorziening in de landbouw ernstige consequenties mee kan brengen, houdt nauw verband met de lage sociale positie, welke het beroep landarbeiders in de beroepshiërarchie en in de plattelands samenleving, inneemt. In het dreigende ge vaar van een tekort aan arbeidskrachten in de agrarische bedrijfstak, kan een argument worden gevonden om1 de sociale positie van de landarbeiders te verbeteren. Ook op zich zelf moet echter een verbetering van de so ciale positie zeer gewenst worden geacht. Om dit te bewerkstelligen zal men de aan dacht moet enrichten op een verbetering van de arbeidsvoorwaarden, de werkomstandig- De vrees, welke in landbouwhuizen veelal bestond, dat de landarbeidersstand gaande weg in aantal vermindert en wel in een zo- dani gtempo, dat in tal van agrarische ge bieden een tekort aan arbeidskrachten zal optreden, is de directe aanleiding geweest tot het instellen van een onderzoek naar de landarbeiders in Nederland. Het zal duidelijk zijn, dat het aantal land arbeiders nu en het verloop hiervan in de toekomst nauw verband houdt met de ontwikkeling van de werkgelegenheid in de landbouw enerzijds en de animo om land- arbeider te worden anderzijds. Het onder zoek heeft zich dan ook op de volgende drie punten geconcentreerd 1. de ontwikkeling van het aantal land arbeiders 2. de sociale positie van de landarbeiders 3. de werkgelegenheid in de landbouw in Op een weiland in de gemeente Empel bij 's-Hertogenbosch is Woensdagmiddag een lesvliegtuig van de vliegbasis Gilze- Rijen, een twee-persoons Harvard, neerge stort. Het vliegtuig kwam in glijvlucht naar beneden, raakte de grond, sprong weer op en kwam 50 meter verder weer op de grond waarna het in brand vloog. Enkele boeren snelden toe en slaagden er in de tweede in zittende uit het brandende toestel te bevrij den. Pogingen om de piloot te redden moch ten niet baten. De brandweer van Den Bosch bluste met een nevelapparaat het brandende wrak De zwaar gewonde inzittende, de 25- jarige H. C. J. van Wijck is naar een zieken huis in Den Bosch overgebracht. Zijn toe stand is zeer ernstig. Te Rotterdam is Woensdagmorgen bij het heien de 34-jarige heier A. j. Pennings uit Rotterdam verongelukt. Op een heiwerk in de Schietbaanlaan had men één der tuien van de heistelling over een schoorsteen ge legd. Toen -men Woensdag de stelling ging verplaatsen is een stuk van de schoorsteen afgebroken. De man achter de heimachine zag het vallen en waarschuwde terstond. Eén heier gelukte het opzij te springen, doch P.. die omhoog keek, kreeg het stuk, dat onge veer 100 kg. woog, op het hoofd en was op slag dood. Te Rio de Janeiro is een uit acht ver diepingen betaand flatgebouw ingestort. Een uur na het ongeluk waren zes lijken onder het puin vandaan gehaald. In het ingestorte gebouw bevonden zich ook enkele vrouwen en kinderen. De politie heeft medegedeeld, dat er 7 doden en tien gewonden zijn. Het wordt mogelijk geacht, dat nog 20 personen onder het puin bedolven zijn. Op het rechte stuk weg tussen het raadhuis van Maartensdijk en de Hollandse Rading is Donderdagnamiddag een ernstig auto-ongeluk gebeurd, waardoor drie per sonen om het leven zijn gekomen. Het regen de bijzonder hard en er stond dwars op de weg een felle wind. Daardoor verloor de autobestuurder die uit de richting Utrecht naar Hilversum reed, vermoedelijk de macht over het stuur, waardoor de wagen op het linkerweggedeelte terecht kwam, een tegen ligger raakte en vervolgens met grote snel heid tegen een boom botste. Drie van de vier inzitenden werden uit de zwaar geha vende auto geslingerd. Het waren de echt genote van de bestuurder, de 49-jarige mevr. H. Bloem-Huisman uit Wormerveer, haar broer, de 37-jarige C. Huisman en haar 73- jarige moeder mevr. G. Huisman-Bas. De twee vrouwen waren op slag dood. De heer Huisman werd ernstig gewond naar een zie kenhuis in Utrecht overgebracht, waar hij is overleden. De bestuurder, de heer P. Bloem uit Wormerveer liep ernstige ver wondingen op aan het gelaat en een shock en is ook 'naar een ziekenhuis te Utrecht vervoerd. Zijn toestand is redelijk wel. De bestuurder van de tegenligger kreeg enkele lichte kwetsuren en kwam overigens met de schrik vrij. in het bijzonder. 1, Ongeveer een-derde van de agrarische beroepsbevilking in Nederland moet tot de landarbeiders worden gerekend. Voor de arbeidsvoorziening in de landbouw is deze bevolkingsgroep dus van grote betekenis. Benaderen wij het verloop van het aantal landarbeiders van de aanbodzijde, dan moet rekening worden gehouden met de leeftijds opbouw van de landarbeiders, het kindertal en de afvloeiing van landarbeiderszoons, di rect na de lagere school en later, terwijl ten slotte nog in aanmerking moet worden ge nomen de toevloeiing van arbeieders, die niet afkomstig zijn uit de landarbeidersgroep, tot deze groep. Het onderzoek heeft uitgewezen, dat de afvloeiing van landarbeiderszoons direct na de lagere school en op latere leeftijd in de loop der jaren is toegenomen, ondanks de geringe voorlichting die hierbij wordt ge geven. Op zichzelf is de afvloeiing van de natuurlijke aanwas uit de landarbeiders- groep gezond de werkgelegenheid in de landbouw is immers beperkt en zal zeer waarschijnlijk in de toekomst nog kleiner worden. Er moet echter worden gevreesd, vooral als men in de toekomst de wijze van afvloeiing gaat verbeteren, een ver en geschooldheid, de huisvesting en de zeker heid van werk. Het is gebleken, dat deze factoren voor de sociale positie van het be roep landarbeider van doorslaggevende be tekenis zijn en dat in vrijwel alle onderzochte gebieden nog aanzienlijke verbeteringen mo gelijk zijn. 3, De seizoenwerkloosheid is een der fac toren, die bijdraagt tot de geringe waarde ring voor het landarbeidersberoep. Belang rijk echter zijn ook de economisch ongunstige gevolgen van de seizoenwerkloosheid. Er dient immers een arbeidsreserve in stand te worden gehouden, voor welke in de winter maanden geen voldoende emplooi is te vinden. In aansluiting op de oorzaken van de sei- zoenwerkloosheid, welke in het rapport zijn blootgelegd, komen voor de oplossing van het vraagstuk onder meer de volgende pun ten in aanmerking de aanpassing van het bbuwplan binnen de gegeven natuurlijke en economische omstandigheden, (verlenging van de arbeidstijd en de periode van top drukte, stimulering van de mechanisatie der seizoentoppen, het inschakelen van arbeids- overschotten uit andere gebieden tijdens de seizoentoppen, stimulering van het vaste dienstverband, door een relatieve verbete- ring van de positie der vaste arbeiders. Ten slotte moet nog worden genoemd het op heffen van structurele arbeidsoverschotten deze overschotten blijken namelijk een sterke stimulans te zijn voor het losse dienstver band. Met het geven van dit summiere overzicht moet hier worden volstaan. Op alle ge noemde punten wordt in het rapport dieper ingegaan. Kort samengevat kan worden ge steld, dat het onderzoek tot doel heeft ge had de vraagstukken, welke verband hiel den met de aantal-ontwikkeling van de land arbeiders, de seizoenwerkloosheid en de sociale positie te doorlichten en zoveel mo gelijk te kwantificeren, om op deze wijze aanknopingspunten te geven voor de straks door de Overheid en het bedrijfsleven even tueel te treffen maatregelen. Maatregelen, die wellicht door reeds bestaande of nog op te richten commissies kunnen worden voorbereid. ABONNEMENTSPRIJS: Losse nummers 6 cent Kwartaal-abonnement Axel binnen de kom f 1,55 Andere plaatsen f 1.75 Buitenland 2,00 ADVERTENTIEPRIJS8 cent per m.m. Bi] contracten belangrijke reductie. Ingezonden Mededelingen 20 cent per m.m. Kleine advertentiën (maximum 6 regels) 1-5 regels 70 cent iedere regel meer 12 cent extra. S s Zuiver en ontsmet uw huid ilmnfinfl met de helder vloeibare D.D.D. De jeuk bedaart, J. UlUllwlJ de ziektekiemen worden -» gedood en de huid geneest. GENEESMIDDEL TEGEN HUIDAANDOENINGEN VLOEISTOF 100a en aenuia geneesi BALSEM ZEEP

Axelsche Courant | 1954 | | pagina 1