Een goede en zuinige voeding CORSO SUPRA EL0XAL Puistjes nippers Hier is je D.D.D. Boekhandel J. C. Vink Axel I t III. Vis, mosselen en garnalen. Behalve haring, bokking en wijting, be- ïoort ook riviervis dikwijls tot de goedkope vissoorten. Zij doet in voedingswaarde niet onder voor de duurdere. Riviervis heeft het jezwaar zeer graterig te zijn. Men kan de graten echter doen oplossen door de vis plm. 3 uur te laten sudderen in een mengsel van water, azijn en boter of margarine. Gefileerde zeevis beva t geen graten. Men heeft er dus minder van nodig. Dit verschil zal in som mige gevallen tegen de kosten van het fileren opwegen, ïieren. De prijs van eieren is afhankelijk van de grootte. Als er eendeneieren te krijgen zijn, moeten wij die niet versmaden. De voedende waarde en smaak zijn dezelfde als die van prijzen krijgen. HOE KOPEN WIJ OP DE ZUINIGSTE MANIER IN SPORTNIEUWS in plaats van boter gebruikt en daarbij ge regeld melk drinkt, zal ook in dit opzicht niet tekort komen. Margarine en boter verdienen de voor keur boven bak- en braadvet, rundvet en olie. Vet en olie bestaan weliswaar voor 100% uit vet en zij bevatten geen water, maar er komen geen beschermende stoffen in voor. Bovendien hebben boter en marga rine een goed bruinend" vermogen, waar door zij heel geschikt zijn voor bakken en braden. Brood. Wanneer wij eens nagaan, waaraan wij ons geld voor de voeding besteden, dan blijkt in veel gezinnen, dat dagelijks een van de grootste uitgaven het bedrag is, dat aan brood besteed moet worden. Nu kan men brood in allerlei voren, smaken, keieuren en „ippeneieren. Wij moeten er wel om denken eendeneieren 10 minuten te koken of door en loor gaar te bakken. Eendeneieren mogen niet in pannekoeken of gebak verwerkt wor. en. Zij worden daarin niet voldoende gaar. De voedende waarde van 2 eieren is gelijk aan die van 100 gram vlees of 200 gram niet schoongemaakte vis. 'eul vruchten. De voedende waarde van alle peulvruch ten is ongeveer gelijk. Spliterwten zijn van iet schilletje ontdaan. Zij zijn dus iets voed zamer dan de erwten. Daar tegenover staat at ze ook iets duurder zijn. De voedende waarde van 100 gram peul vruchten is gelijk aan 100 gram vlees of 200 gram niet schoongemaakte vis of 2 grote eieren, mits men tevens melk of een melkge- recht bij de peulvruchtenmaaltijd geeft, oter en margarine. Wanneer boter en margarine even duur waren, zou toch vrijwel iedereen uit smaak- overwegingen boter nemen. Toch is marga rine geenszins een minderwaardig voedings middel. Zij is licht verteerbaar, bevat even veel vet als boter en ook vitamine A, een stof die eveneens in boter voorkomt. Omdat joter ook vitamine D bevat is bovendien in de meeste soorten margarine vitamine D verwerkt (dat is dan vermeld op de wikkel). Goedkopere soorten margarine hebben de zelfde voedingswaarde als de duurdere. Het gaat er bij het inkopen dus om, of U een bepaalde prijs over hebt voor margarine met een bepaalde smaak. Wanneer U b.v. het smaakverschil tussen een margarinesoort van een hoge prijs en een margarinesoort van een lagere prijs bijna niet kunt merken, ïeeft het geen voordeel de duurdere te topen. Het is mogelijk, dat in boter nog onbe- tende groeistoffen voorkomen die in mar- |arine ontbreken. Die stoffen zijn dan echter ook in mèl kaanwezig. Wie dus margarine Bij de aardbevingsramp, die de stad Orleansville in Algiers teisterde, zijn reeds 1300 doden te betreuren en dat aantal zal nog groter worden, daar men nog steeds nieuwe slachtoffers onder de puinhopen aan treft, terw'ijl er nog vele zwaar gewonden zullen bezwijken van het aatal van ongeveer 5000 gewonden. Er werd nog ontdekt, dat een dorpje bij Orleansville geheel van de aardbbodem was weggevaagd en dat daar 307 doden te betreuren waren. Het Neder landse Rode Kruis heeft inmiddels een partij melkpoeder ter waarde van 5000 per vlieg tuig naar het getroffen gebied gezonden. Het optreden van benden in West- Java neemt toe. In Koeningan zijn 5 dorpe lingen gedoor door bandieten, die volgens de officiële mededelingen tot de Darul Islam behoorden. Er werden 42 huizen in brand gestoken. Ook Indamoeja werd aangevallen, waarbij in Lelea en Larangan bij Bandoeng 4 personen werden gedood en 80 door brand stichtingen dakloos werden gemaakt. De ernstigste aanval was echter gericht op de kampongs Krang Pawitan en Tjipakoe, op een 20-tal kilometer van Bandoeng, waar 26 dorpelingen, onder wie vele vrouwen en kinderen, weren doodgeschoten of levend in de in brand gestoken huizen werden ge worpen. De correspondent van Aneta, die deze plaatsjes bezocht, seint, dat in Krang Pawitan tientall enbendeleden schietend de kampong binnendrongen en de in paniek vluchtende bevolking zonder pardon be schoten. De bendeleden, onder wie jongens van 13 a 14 jaar drongen de huizen binnen om deze te plunder enen vervolgens in brand te steken. Degenen, voor wie het moeilijk is om met het huishoudgeld uit te komen, doen ver standig eens de smaak, voedingswaarde en prijs van de verschillende broodsoorten te vergelijken. Misschien is het mogelijk op de uitgaven voor brood nog wat te bezuinigen zonder dat de maaltijd minder smakelijk of voedzaam wordt. Het regeringswitbrood of volkswitbrood is smakelijk en voedzaam. Het casino—volks witbrood is even voedzaam als het gewone volkswitbrood, maar iets duurder. Het pa tentbrood is minder rijk aan beschermende stoffen dan volkswitbrood, roggebrood en bruinbrood, maar iets duurder. Melkbrood is rijker aan bouwstoffen en beschermende stoffen dan waterbrood. Het rogebrood en bruinbrood zijn zeer rijk aan beschermende stoffen. Cadetjes, luxe broodjes, koffiebrood- jes, koeken en taartjès zijn in het algemeen minder rijk aan beschermende stoffen dan volkswitbrood, bruinbrood en roggebrood. Graanproducten en andere kruidenierswaren. Ook bij het aanschaffen van graanpro ducten dienen wij weer in het oog te houden waarvoor zij dienen. Voor het droogkoken van rijst is de rijst met mooie, grote korrels nodig, voor rijste brij en soep zijn de goedkopere paprijst of gebroken rijst meer geschikt. Vlugkokende havermout is gemakkelijk klaar te maken, maar wie van een ikke gebonden pap houdt kan beter de gewone havermout nemen en die een tijdje laten sudderen. Een door velen vergeten ,maar smakelijk en goed bindmid del voor pap zijn ook de grutten. Soep- en puddingpakjes maken Uw soep en pudding duurder en lang niet altijd sma kelijker dan wanneer U deze van eenvoudige ingrediënten zelf maakt. INGEZONDEN STUKKEN BEKENDMAKINGEN. i I Je wilde graag een vierkleurenpotlood. 1 V 9 9 tt I tnet de vermaarde "everlasting golden shine' CORSO SUPRA reeds vanaf f 10.75 volautomatisch snelste kleurwisseling prettig in de hand handig in het gebruik het mooiste en duidelijkste schrift. f 16.- I IQ I Derde klasse D. Huist—Zeelandia 5-2; Meto -Axel De 3-1 2-3 ZeeuwenR.K.F.C. R.C.S.—Biervliet Nieuw Borgvliet— s Mijnheer de Redacteur, Mag ik een bescheiden plaatsje in uw veelgelezen blad. Bij voorbaat dank. EENSGEZINDHEID. Het Bevrijdingsfeest, dat dank zij de activiteit van feestcommissie en gemeentebestuur en de offervaar digheid van de ganse Axelse bevolking zo schitterend geslaagd is, ligt weer al enige weken achter ons. De Noordstraat bleef de gehele Augustusmaand in feest tooi en verschillende buurten hebben na de herden kingsdag en feestdagen nog een gezellig avondje onder elkaar gehouden. Op -Koninginnedag" was het de Weststraat, die in de Chr. Bewaarschool gezellig bijeen was en de bloemetjes nog eens buiten hebben gezet op waarlijk benijdenswaardige manier. Het mag gezegd worden, dat op het gebied van eensgezindheid de Weststraat de kroon heeft ge spannen. Deze buurt heeft weken van te voren in eensge zindheid, wars van alle politiek of kerkelijk gedoe gewerkt en gezwoegd om een zo goed mogelijk figuur te slaan en voornamelijk om hun dank en erkentelijk heid te tonen, aan onze dappere Poolse bevrijders. Als de kroon op hun werk heeft dan ook de West straat terecht de eerste prijs met hun versierde straat behaald. Als alle buurten eens zo actief en eensgezind waren geweest als genoemde buurt, dan was ons goede oude stadje een sprookjesstadje geweest. Hulde aan de Weststraat en zijn bewoners, die een zo schitterend voorbeeld van eensgezindheid ten toon hebben gespreid en waaruit verschillende buurten lering kunnen trekkken voor eventueel volgende fees telijkheden. D. J. FREEKENHORST Nogmaals dankend voor de verleende plaatsruimte, Prins Hendrikstraat 39, Axel. 4Terneuzen-- 60 Corn Boys- Hontenisse 3—2. Vierde klasse G. SluiskilAardenburg 3—10 Breskens—RIA 2—1 E.M.M.—Luctor 1—0; Clinge—Steen 3—1; Koe wacht—Oostburg 4—4 Hoofdplaat—Yerseke 3—0. Reserve tweede klasse C. Hontenisse IIZeelandia II 81 De Zeeuwen II Corn. Boys II afg.Axel II—Goes II 1—4; Vlis- singen IIR.C.S. II afg. CORN BOYS—AXEL 2—3. Onz stadgenoten zijn Zondag bij hun start in het nieuwe seizoen juist met de hakken over de sloot gekomen. En ofschoon ,,de eerste klap (nog altijd) een daalder waard is" was het vertoonde spel aan weerszijden op verre na van superieur gehalte. De Sassenaars zetten de strijd in met een serie aanvallen en waren alzo het eerst aan bod, maar spoedig was het spelbeeld volkomen genivelleerd en bood een afwisselend beeld. Het waren onze stadge noten die het eerste doelpunten deden noteren, een voorsprong, die echter weldra werd vereffend toen Smit een hem door de halflinie toegespeelde bal zo danig onder controle kreeg dat de oranje-doelman het nakijken had (1 1). De vrij lauwe vertoning bood voor de rust niet veel aantrekkelijks. Beide partijen waren volkomen' aan elkaa rgewaagd maar aange zien het geluk met Axel was verkregen onze stad genoten door Deij nog voor het rustsignaal andermaal de leiding (12). De tweede helft bood vrijwel hetzelfde spelbeeld en het scheen dat deze een nog onproductiever ver loop zou hebben dan de eerste, totdat na een half uur wederom Deij de score verhoogde tot 13. Dit doelpunt inspireerde de thuisclub nog eens tot extra aanpakken. Het was Verhelst die weer een plaats in de Sasse voorhoede heeft verkregen, dewelke uit het slotoffensief een tweede tegenpunt wist te ma ken. Iln de resterende minuten wist Axel, in de ver dediging gedrongen, de kleine voorsprong te conso lideren en zo de eerste twee punten uit het vuur te slepen. Autosport. VIER-VLAANDEREN-RIT. De ZEVAC organiseerde Zaterdag j.l. haar eerste grote rit, die ditmaal ook meetelde voor het kam pioenschap van de R.A.C. Zuid. De start van deze ongeveer 260 km. lange rit vond Niettegenstaande het lange traject en het hoge ge middelde (48 km. voor de A-klasse en 40 km. voor de B-klasse) arriveerden alle deelnemers weer om streeks de voor hen geldende tijd aan de finish, waar na men in Hotel Rotterdam gezamenlijk aanzat aan een warme maaltijd in de tijd die de commissie nodig had om de met spanning verwachtte resultaten te becijferen. Namens de R.A.C. Zuid was ook tegenwoordig de heer C. A. B. A. M. Schade en bestuur- en sport- commissie van de ZEVAC mochten vnjhem de stellig welverdiende gelukwensen in ontvangst nemen voor de organisatie van de rit en voor de zeer vele moeite dié allen zich hadden getroost om deze rit tot een succes te maken. Spr. hoopte dat een volgende maal nog meerdere leden uit andere clubs de tocht naar Zeeuwsch-Vlaanderen zullen willen maken om ook dit gebied te leren kennen en ook hier het genoegen van het sportieve autorijden te genieten. De uitslag zoals die door de voorzitter werd be kend gemaakt was Klasse A 1. L. v. d. Bergh en J. Smulders te Breda 0 strafp. 2. Dr. J. van Dam en kapt. B. v. d. Hoorn te Breda 0 strafp. 3. Ijac. Louisse en R. Arnoldi te Vlissingen 0 strafp. 4. M. A. J. van Rooy en C. Verlaan te Breda 0 strafp. 5. A. Ramondt en J. Scheele te Terneuzen 0 strafp. 6. P. en D. Jetten te Boxmeer O strafp. 7. A. v. d. Zwaard en W. Walthuis te Breda 4 strafp. 8. D. Meeuwsen en G. Siegers te Terneuzen 4 strafp. Klase B: 1. J. Woldijk en J. Harms te Wassenaar 0 strafp.2. mr. C. C. Wabeke te Terneuzen en C. J. Schieman te Axel 0 strafp. 3. A. Schijve en J. Boiin te Oostburg 0 strafp. 4. R. Pont en J. B. Lagaune te Breda 0 strafp. 5. de heer en mevr. P. J. van Hijfte te Schoondijke 0 strafp. 6. de heer en mevr. G. van Waes te Westdorpe 0 strafp) 7. L. Muller en ir. J. A. Hofwegen te Terneuzen 0 strafp. DIENSTPLICHT Uitspraken inzake vrijstelling. De burgemeester van Axel brengt ter algemene kennis, dat een yitspraak op aanvraag om vrij stelling van dienst als gewoon dienstplichtige, welke uitspraak is gedagtekend 9 September 1954 ter secre tarie van deze gemeente voor eenieder ter inzage is gelegd. Tegen elke uitspraak kan iedere belanghebbende uiterlijk de tiende dag na de dag van deze bekend making in beroep komen. Het verzoekschrift, waarbij beroep wordt ingesteld, moet met redenen omkleed zijn. Het behoeft niet ge zegeld te zijn. Het moet worden ingediend bij de burgemeester, ter secretarie van deze gemeente. De burgemeester zorgt voor de doorzending van '-'V Jiuil vnyv »-v. - reeds om 11 uur plaats in IJzendijke. toen de eerste^ het verzoekschrift aan de koningin, die op het beroep rijder van de klasse A van het marktplein vertrok voor deze lange tocht die kris kras door de beide Nederlandse en Belgische Vlaanderen leidde en van IJzendijke via Biervliet, Breskens, Zuidzande, Sluis en Aardenburg naar Belgisch grondgebied leidde en via Maldeghem, Kaprijke en Bouchaute in Philippine weer "in Oost Zeeuwsch-Vlaanderen terecht kwam. waarna via Sas van Gent, Westdorpe en Overslag opnieuw een deel door België ging en via Belgisch Koewacht, Stekene en St. Gilles bij Clinge de route weer terug op Hollands gebied lag, waarna men ten slotte via Terhole, Zaamslag en Axel de finish in Terneuzen bereikte. J beslist, na advies van de raad van state, afdeling voor de geschillen van bestuur. Indien de ingeschrevene, wie de uitspraak geldt, buiten Nederland verblijft, kan, voor zover het door deze in te stellen beroep betreft, met overschrijdng van de termijn van 10 dagen genoegen worden ge nomen. Zolang omtrent zodanige overschrijding geen beslissing is genomen, wordt de uitspraak na het ver loop van de termijn van 10 dagen als onherroepelijk beschouwd. Axel, 13 September 1954. De burgemeester van Axel, VAN OEVEREN. 8 1 CORSO SUPRA, het enige vier kleurenpotlood dat bliksemsnel van kleur verschiet I De construc tie is onverwoestbaar. De CORSO SUPRA is een precisie-instrument voor langdurig en intensief gebruik. Alléén de CORSO SUPRA biedt U alle voordelen en de talloze gemakken van een vierkleurenpót- lood. Stiften verwisselen is in een wip gebeurd) ?S Zuiver en ontsmet uw huid met de helder vloeibare D.D.D. De jeuk bedaart, de ziektekiemen worden gedood en de huid geneest. GENEESMIDDEL TEGEN HUIDAANDOENINGEN VLOEISTOF BALSEM ZEEP

Axelsche Courant | 1954 | | pagina 3