De Groene Kruis bazar werd grandioos succes Fa J. C. Vink t€RUQ in be moööeR. ballpen UIT ONZE OMGEVING AXEL m m m JOTTER 14.50 3." DIE hebt U voor jarenl Boekhandel Axel, Markt 12 mm -mmam mmmx mm FEUILLETON. door HENK VAN HEESWIJK naar een motief van L. K. v. d. Linden Vrijdagnamiddag half vier had zich het daartoe ge reserveerde gymnastieklokaal der Openbare Lagere School grotendeels gevuld met de voor de openings plechtigheid uitgenodigde dames en' heren. Hieronder waren naast het bestuur van de afdeling Axel, het gemeentebestuur met het voltallige organi serende dames-comité met de ganse staf van helpsters en helpers, die zich voor dit mooie werk spontaan hadden aangeboden, om zich volledig in te zetten. Het was mevr. Meyling, die als presidente van het dames-comité allereerst het woord nam en het illustere gezelschap, dat hier als kern van het Groene Kruis bijeen Was geroepen, verwelkomde. (Daarop werd het woord verleend aan de burge meester, die het een eer achtte deze bazar te mogen openen. Hij vond het een van juist inzicht getuigende daad, deze zo diep in de Axelse gemeenschap levende vereniging eens wat meer in het licht van de open baarheid te plaatsen. De doelstelling toch van het Groene Kruis is niet zozeer gericht op he tmaken van veel drukte. Haar menslievende taak ligt niet in de sfeer van luidruch tige propaganda. Veeleer en vooral zoekt men het in volledige dienstbaarheid ten behoeve van de lijdende mensheid. Maar door deze bazar bij het zeldzame ju bileum is he dez eweek enigszins anders geworden. En dat is wel eens goed En ofschoon er in de voor gaande dagen reeds velegoede woorden gesproken zijn meent hij het passend te zijn ook nu nog een enkel woord te zeggen over deze bazar. In de regel wordt een bazar gehouden om de mensen nog eens extra te „strikken Van deze gewoonte wijk took deze niet af en niets liever zal spr. zien dan dat de mogelijkheid hiertoe geschapen dger deze bazar werkelijkheid zal worden. Naar hij hoopt zal het resultaat ook zodanig zijn, dat dg i nieuwe last, die het vooruitziende bestuur in de vorm van het nieuwe consultatiebureau en de recenfe con tributieverhoging op de leden heeft gelegd, spoedige* dan in de bedoeling ligt, tot het doel zal leiden het gebouw als een onbezwaardbezit te zien van de af deling Axel van het Groene I&uis. Spr. zelf is daarom verheugt thans ook niet met ledige handen te komen De medaille, c^e spr. gaarne aan de heer A. de Visser had gggeven van de ge meente is helaas achterwege moeten blijven Doch* het gemeentebestuur besloot als aanloopkosten voor deze bazar een bedrag van 50 aan* de penning meester te overhandigen. Dit "doende verklaarde de burgemeester onder «hartelijk applaus deze bazar vqpr geopend. 0 Namens het werkcomité dankte mevr. Meyling voor dit nobele besluit vbn het gemeentebestuur en hoopte dat de gehele opbrengst van deze bazar straks ruim schoots zou volstaan het nieuwe oonsultatiebureau waardig in te richten en het beoogde doel te ver werkelijken. De voorzitter, de heer Kruijsse, betuigde nog zijn dank voor de lofwaardige arbeid van het comité dat zoveel energie heeft ontplooid en talloze uren heeft opgeofferd. Ook betoonde hij zijn dank aan het be stuur van het Chr. Nat. Vakverbond dat uit sportieve overwegingen een reeds voorgenomen bazar voor een ander doel tot gelegener tijd heeft uitgesteld. Daarmede was, nadat koffie was geprsenteerd, deze plechtigheid beëindigd en volgde de directe open stelling voor het publiek. Er bestond aanstonds veel belangstelling en de ganse bazar was weldra gevuld met kooplustige leden en sympathiserenden, die van hun offervaardigheid bij vernieuwing blijk gaven. DE BAZAR-RUIMTE BLEEK TE KLEIN Zo groot was in de avonduren de belangstelling, dat alras de ruime zaal te klein bleek om allen, die van hun sympathie wilden doen blijken te bevatten. Velen zagen er dan ook van af de eerste avond hun penningske te offeren om de meer geschikt lij kende Zaterdag voor dit doel te benutten. De dames en heren „standhouders" en organisator ren kwamen echter ook op de Zaterdag bijna handen tekort om allen te helpen. Het grot aantal attracties, te veel om op te noemen, genoten permanente deel name van de bezoekers, die gedurig de entrée pas seerden en de zaal steeds vulden. Zaterdagavond tus sen 7 en '10 uur passeerden niet minder dan 1000 entrée-bebtalenden het loket. OOK AXELS OUDSTE INWOONSTER GAF ACTE DE PRESENCE. Als typische bijzonderheid vermelden wij nog dat onder de duizenden belangstellende bezoekers aan de bazar niet ontbrak onze oudste ingezetene, mevr. Veele, die in gezelschap van haar onafscheidelijke dochter ook vol belangstelling de diverse stands op dez ebazar kwam bewonderen. EEN OPBRENGST VAN CIRCA ƒ3250.-. Hoewel het definitieve resultaat nog niet vaststaat, is de opbrengst gedurende deze twee dagen, naar wij vernemen circa 3250.Daarmede is eens te meer bewezen dat het Groene Kruiswerk in onze gemeente niets heeft ingeboetIIntegendeel Sterker dan ooit leeft het in de harten en spreekt het tot de gemoederen van ale welgezinde Axelaars. Moge het nog tientallen jaren in zegenrijke arbeid tot *5feun en troost zijn van allen, die in uren van lijden en pijn moeten aankloppen aan de deuren van 1 wijkgebouw of consultatiebureau in de Oosterstraat. E n zo zal'de herinnering aan dit gedenkwaardig 40-jarige jubileum niet alleen voortleven in de annalen van het Groene Kruis, doch ook in het geheugen van alle Axelaars die het mee mochten beleven en er een werkzaam aandeel in namen in allerlei vorm. MEESTER SCHIEMAN IN DE „BLOMMETJES". Het was zoals wij reeds in ons vorig nummer meld den voor de heer A. J. Schieman Az. Vrijdag een heugelijke dag. Bijna zouden wij mogen zeggen „De dag van zijn leven Veertig jaar voor de klas staan zegt ook wel iets. Als men niet migder dan vier decennia's met de jeugd heeft omgesprongen en zijn beste krachten gegeven hen de eerste paedagogische beginselen bij te brengen, die hen later wegwijs moeten maken tot het verkrij gen van „ee'n baan" en wat meer zegt daardoor een positie te verwerven in de maatschappij, dan kan men wijzen op een staat van dienst. Welnu, meester Schieman behoort tot deze categorie van opvoeders die er prat op mogen gaan reeds enkele generaties van Axelaars bij het lager onder wijs van dienst te zijn geweest. Hogelijk bleek dit te worden gewaardeerd en ook het gemeentebestuur liet bij monde van de burge meester van zijn belangstelling blijken. Deze kwam de jubilaris persoonlijk in zijn woning gelukwensen in de loop van de dag. De Vrijdagavond echter was geheel bestemd voor de feestviering, waartoe ook met het oog op hui selijke omstandigheden de familie Schieman de Chr. Fröbelschool had afgehuurd. De belangstelling was dan ook buitengewoon groot. Niet alleen van zijn vrienden en collega's, maar ook uit brede kring van de burgerij werden hiervan blijken gegeven, zodat toen des avonds de harmonie „Con cordia" arriveerde er een feestelijke sfeer heerste in het voor een dergelijke huldiging zo bijzonder ge schikte gebouw. Ook aan „Concordia'" heeft de jubilaris, naar zijn beste kunnen gedurende 37 jaren, waarvan een 20-tal jaren nu reeds als directeur zijn beste krachten ge geven. De waarnemend voozitter, de heer A. C. Audenaerdt, bood met zijn m/ondelinge gelukwensen de heer Schieman^ een fraai bloemstuk aan namens het bestuur, terwijl hij hem namens de werkende leden een fraaie werphengel overhandigde. De heer Schieman was hiermede bijzonder in zijn nopjes. Hengelen is zijn „hobby" en maar weinige Axelaars hebben zoveel uren van hun vrije tijd door gebracht aan de waterkant. Toen allen binnen waren genodigd was het woord aan het hoofd der school, de heer J. Blok, die de jubilaris schetste als iemand met grote liefde voor zijn vak en hart voor de school, met wie hij om zijn collegialiteit van harte samenwerkte en nog tal van PARKER Prijs Nieuwe inktvulling (pas na 393.000 woorden schrijven!) f 4 gedistingeerde kleuren: rood, groen, grijs en zwart.Inktpatroon In blauw-zwart. blauw, groen en roo<1- u# NIIUW Eén inkt- patroon schrijft 6 maal zo lang als gewone ballpen- vullingen. _^j NIEUW Nylon hou der; blank-meta len dop wordt niet dof. NIEUW Keuze uit vier penpunten, 4 EXTRA FIJN FIJN MIDDEL BREED jaren deze samenwerking hoopt voort te zetten. De heer Schieman haalde in zijn antwoord meer dere voorvallen op uit de tijd toen hij als een jong „broekje" van 19 jaar te Clinge als tijdelijke kracht voor de klas kwam te staan, alsook uit de daarna volgende langdurige periode. Na waarderende woorden van de voorziter van de Oudercommissie der O.L. School voor de wijze waar op deze ook met de jubilaris samenwerkte, sprak de heer J. Wijna als voorzitter van de hengelclub „Ge duld Overwint AlleV'. Hij hoopte dat de heer Schie man na zijn dagelijkse inspannende schooltaak nog zeer vele uren van verpozing en ontspanning zal mo gen vinden bij zijn geliefkoosde hengelsport. Tot slot sprak ook nog een oud-collega van de jubilaris, n.l. mej. Abrahamse, die herinnerde aan de prettige tijd die zij met „meester" Schieman aan de „ouwe schole" had samengewerkt hier in Axel. Zij overhandigde hem een sierlijk en op zeer ar tistieke wijze behandeld tegeltje, dat een beeld gaf van deze voorbeeldige samenwerking van het drie tal Hol, Abrahamse, Schieman. De beginletters sym boliseerden deze samenwerking in de slagzin „Her inner Alle Schoons". Het behoeft geen betoog dat allen hun gelukwensen deden vergezeld gaan van stoffelijke blijken van hulde van practische aard als anderszins. De tractaties bleven niet achterwege en de heer Schieman toonde zich diep getroffen door alle hem gebrachte huldeblijken in allerlei vorm. Deze dag was voor hem tot een onvergetelijke gemaakt en zou hem tot in lengte van dagen heugen. In de prettigste sfeer bleef men nog uren bijeen. ZILVEREN JUBILEUM K.A.B. Op Zaterdag 25 en Zondag 26 September a.s. zul len de K.A.B. en de R.K. Bond van Werknemers (sters) in industriële bedrijven hun 25-jarig bestaan feestelijk herdenken. Vèel is er in die 25 jaar tot stand gekomen, dank zij het werk van de pioniers, de werkers van het eerste uur. Dit gezamenlijk jubileum zal gevierd wor den in het R.K. Gezellenhuis aan de Walstraat. Het feestprogramma vermeld o.m. Zaterdags om 7 uur een feestvergadering, waarin hulde aan de jubi larissen zal Worden gebracht. Tevens zal er die dag voor de kinderen van de bewaarschool tot en met de hoogste klas der Lagere School, een kinderfeest ge organiseerd worden. 's Zondags wordt er om half negen een H. Mis op gedragen met Alg. H. Communie. Er bestaat gelegen heid tot feliciteren in het Gezellenhuis van 11 tot 12 uur. Des namiddags wordt nog een gezellig samenzijn gehouden, waaraan medewerking zal worden verleend door „Tremola Thalia", die zullen laten horen „het wel en wee van 25 jaren K.A.B.". BENOEMD. Tot onderwijzer aan de Chr. U.L.O.^chool alhier is benoemd de heer L. Hamelink, thans onderwijzer aan de Chr. Lagere School in de Nieuwstraat. De heer Hoekstra is in tegenstelling tot een eerder bericht benoemd tot tijdelijk leerkracht. Tot tijdelijk lerares aan de Landbouwhuishoudschool alhier U benoemd mej. T. H. Blaakmeer. SLUIITING TREKKERSSEIZOEN. (Zaterdag a.s. komen de Axelse trekkers voor het laatst in dit seizoen bijeen, waarbij Belgische gasten zoals gewoonlijk weer wel niet zullen ontbreken. Met de ontsteking van een groots kampvuur in de avond uren zal het trekkers-seizoen 1954 worden beëindigd. OPBRENGST COLLECTE. De collecte voor het Koningin Wilhelminafonds heeft in onze gemeente opgebracht 196,66. GEVONDEN VOORWERPEN. Een broche, Nieuwstraat 8. 8) Dus gingen we ie avond naar Groot-Ammers en het werd een avond, die ik mijn hele verdere leven nooit meer vergeten heb. We genoten van alles, wat er op een kermis te genieten is, hetgeen voor mij allemaal nieuw was, omdat we thuis nooit naar dergelijke fees ten mochten gaan. Toen we 's avonds weer naar huis liepen fietsen had je in die tijd nog niet in onze streek gingen we, zoals de gewoonte in onze streek was, nog een poosje in het gras aan de dijk zitten. Hij nam me toen in zijn armen en kuste me. En op dat moment werd het me duidelijk, dat ik van hem hield en hij van mij, ondanks het feit, dat hij bijna tien jaar ouder was dan ik. Doch ik dacht met schrik, wat vady we"! zou peggen, als hij dit te horen kreeg. Went vader had n stilte al een man voor me uit gezocht, een boerenzoon in Brandwijk, een dorp niet zo ver van Streefkerk vandaan. Zijn vader was al tamelijk oud en ik wist, dat die naar Schoonhoven zou gaan om te rentenieren, als zijn zoon trouwde. Maar Piet, zo heette die jongen, was een vervelende kwal, bovendien verschrikkelijk gierig en ook nog foei-lelijk, althans in mijn ogen, zodat ik er niets voor voelde. Ik vertelde hem dit alles en hij antwoordde „Elsje, wacht rustig af. Je bent nog jong en ik moet over een paar dag enterug naar zee. Maar de mogelijk heid is niet uitgesloten, dat ik weldra kapitein zal zijn, weliswaar op de wilde vaart, maar dan zal ik genoeg kunnen verdienen om een gezin te onder houden. Zodra ik bevorderd ben, kom ik bij je thuis en vraag ik aan je vader en moeder om toestemming. En dan zullen we wel eens zien, of oom Gerrit wei gert. „Vergeet ook niet," antwoordde ik hem, „dat we familie van elkaar zijn. Als dat maar mag." Arnold informeerde hiernaar en kon me al spoedig gerust stellen de wet liet het toe. We hielden onze liefde dus geheim en hij ging wee rnaar zee. Hetge enhij voorspeld had, gebeurde toen hij van een reis naar Canada terug kwam, werd hij bevorderd tot kapitein en zijn scnip, een kolen boot, zou voortaan kortere reizen gaan maken, zodat hij vaker in ons land zou zijn. Toen ik negentien jaar was, kwam Arnold in uni- formform bij ons thuis. Het liep tegen het najaar en de ergste drukte was voorbij. Zoals gewoonlijk had hij voor ieder weer een cadeautje. Voor mij bracht hij een gouden zegelring mee, die hij zelf aan mijn vinger deed. Ik weet het nog als de dag van gisteren en ik bloosde zo verschrikkelijk, dat de anderen het ook merkten. Hij vertelde van zijn laatste reis, maar was stiller dan gewoonlijk. Vader had het in de gaten en zei „Ik heb zo het idee, dat neef Arnold op zijn laatste reis verliefd is geworden." Arnold keek vader doordringend aan en antwoord de „Dat klopt, oom, maar niet op mijn laatste reis-; al eerder." „Nou, jong," zei vader, „trouw dan maar gauw, want het is niet goed dat de mens alleen zij." Vader kon altijd te pas en te onpas met bijbelteksten aan komen. Dat was zo z'n gewoonte. Ik wist nu, dat Arnold die avond met vader over onze verhouding zou spreken, dus ik was ook erg zenuwachtig. En toen mijn broer en zus naar bed Waren, kwam het hoge woord er uit. Nou, toen kwamen de poppen aan het dansen. Vader kon soms verschrikkelijk driftig worden, maar zo woedend als die avond had ik hem nog nooit ge zien. Hij ging tekeer tegen Arnold en tegen mij en schold ons voor alles uit, wat hem maar in de ge dachten schoot. Ten slotte nam hij een stoel en hij schreeuwde tegen Arnold„En nou er uit, of ik sla je er uit. En je komt hier nooit meer binnen. Mijn dochters trouwen met boerenzoons en niet met zwer vers op zee D'r uit zeg ik je 1" Ik begon te huilen en zocht mijn troost bij moeder, die lijkbleek dit alles had aangehoord. Arnold stond echter rustig op, onbevreesd voor vader's dreige menten en toen hij bij de deur stond ,zei hij nog „Ik had gedacht, dat U verstandiger zou zijn, oom Gerrit." Meer zei hij niet, maar hij keek me nog even aan, knikte vriendelijk en ging toen weg. Mij stuurde vader meteen naar bed, waar ik me in slaap heb ge huild. De volgende dagen zette vader spoed achter zijn plan om mij met die boerenzoon uit Brandwijk te laten trouwen. Maar ik was vastbesloten. Enkele da gen later hoorde ik, dat Arnold weer was uitgevaren. Ik vertelde het aan móeder en die zei „Voor hij terug is, ben je getrouwd met Piet, dus maak je maar geen zorgen." Ik zei niets. Maar ik dacht dit nooit. Ik liet vader en Piet hun plannen maken en toen hij voor het eerst bij ons op bezoek kwam, liet ik duidelijk merken, dat ik van zijn komst helemaal niet gediend was. Hij grijnsde een beetje en toen hij vertrok zei hij tegen vader„Ik zal haar later, als we getrouwd zijn, wel klein krijgen." Dit deed de maat overlopen en ik nam mijn maat regelen. Vader had besloten, dat we in Januari zou den gaan trouwen. Uk gaf er geen antwoord op en liet ook verder niets merken. Arnold zou begin Fe bruari weer terugkeren en in het geheim correspon deerden we met elkaar. Zijn brieven kwamen bij een vriendin van me en daar schreef ik ook de antwoor den. In de tweede week van Januari gingen we aan tekenen. Ik was nog steeds passief en liet niet merken wat er in me omging. Toen we in ondertrouw waren, zei men in het dorp„Nou, dat meisje van Van Veen heeft het wel bekeken Piet Heikoop heeft een bonk centen. Ze zal geen gebrek lijden, maar haar smaak kan ik niet bewonderen." Ik liet de mensen maar kletsen, doch intussen maakte ik mijn plannen. Dat Piet op de eerste avond van zijn bezoek bij ons thuis gezegd had „Later, als we getrouwd zijn, zal ik haar wel klein krijgen." was ik niet vergeten. Iedere dag dacht ik aan deze woor den en aan zijn gemene lach. Op 28 Januari zouden we trouwen. Geleidelijk had ik wat kleren van me meegenomen naar m'n vriendin, die ik in het complot had genomen en die absoluut betrouwbaar was. Van m'n grootmoeders versterf had ik wat geld en een paar dagen voor het huwelijk borg ik dat ook weg bij m n vriendin. Op de 27e Januari, des avonds,was alles voor het huwelijk gereed. Zelfs de bruidjapon was gepast, de rijtuigen waren besteld en het feest zou gehouden worden op onze deel. Tegen zeven uur het broodeten was juist gedaan zei ik, dat ik nog even een wandeling ging maken. Dat was best en zo ging ik de deur uit. Maar m'n vriendin stond aan het eind van het dorp, op de Lekdijk al te wachten met een gehuurde wagen uit Schoonhoven. Om half acht nam ik afscheid van haar en klom in het rijtuig bij de koffers met mijn bezittingen. Toen klapte de koetsier met zijn zweep en reden we weg, via Groot-Ammers naar Nieuwpoort, het veer over naar het station van de stoomtram in Schoonhoven. (Wordt vervolgd)

Axelsche Courant | 1954 | | pagina 2