jlkèr'ial'u^rgeloven, wanneer ik hierv"* at er op een dag als heden heel wat m mij Grote redenen zijn er voor dankbaarheid, erste plaats, dat het mij gegeven is het 40- ileum mede te vieren en in de tweede plaats lening over de uitstekende staat waarin onze lq met haar ruim 1500 leden op dit ogenblik en he tvele leed ,dat gedurende deze jaren ar is voorkomen en verzacht, weemoedige gedachte doet zich evenwel hierbij meer ik denk aan zoveel medewerkers, die roor altijd van ons zijn heengegaan. Met U A. de Visser zijn wij de enige overgeblevenen eerste bestuur, terwijl van de overige 13 per- en het reglement, werd bij acclamatie benoemd tot voorzitter, spreker en tot secretaris de heer P. Ie Feber terwijl door stemming tot bestuursleden ge kozen werden de heren L. H Burm Ds. Lamme™, A de Visser J. de Kraker Cz. en J. de Kraker Rz., waaraan als adviserende leden werden toegevoegd de beide plabtselijke artsen, de heren Yens en 8°™- In de daarop direct volgende bestuursvergadering werd de heer J. de Kraker Rz. benoemd tot P«^8- meester, terwijl besloten werd zich aan te ^mten b j de VrS«,,H« O™. Kn>,« U«£ iie met ons de oprichtingsvergadering vorm- slechts in leven zijn de heren J. C. Bomen eijter Levz. De anderen zijn met meer, ook cele hunner opvolgers n l. de heren Lev van Jz„ C. Smies Hz., J. A. van tHoff en J. Met dankbaarheid denken wij terug aan het- deden in het belang der vereniging en we een ere-saluut aan hun nagedachtenis met overtuiging, dat hun namen in de geschie- izer vereniging in dankbare herinnering zul- en voortleven. 'vereniging, opgericht in de tijd vani het b - de eerste wereldoorlog, begon met 64 leden, m enaan contributie opbrachten ƒ116. Niet- inde dit gering bedra gbesloot het bestuur, »rtuiqd, dat het aantal zich spoedig zou uit- 'voor een bedrag van 500 de meest nood- verplegingsartikelen aan te schaften, iet bouwen van een magazijn kon natuurlijk worden gedacht, doch onze secretaris, de le Feber was, niettegenstaande hij met be over een belangrijke ruimte en de bezwaren rouw, genegen de verschillende artikelen op er te bergen, terwijl zijn oudste dochter bereid i te belasten met het afgeven en het onder- :zer artikelen. C. le Feber, thans mevr. Sanderse, wonende elburg, mogen wij alzo beschouwen als onze lagazijnhoudster. sluit van 1 October 1914, voorkomende onder n de Staatscourant no. 255, verkreeg de ver- Kon goedkeuring op haar statuten en be et aantal leden 97 met een contributie van Ondanks dit geringe bedrag werd toch steeds jaan met het aanschaffen der meest nood- verplegingsartikelen, waardoor de behoefte eigen magazijn voortdurend groter werd. genstaande hiervoor nog geen vaste plannen m kocht het bestuur in 1917, voor een be- in ƒ650 een perceel grond gelegen aan de :raat, eigendom van de Diaconie der Ned. de behoefte aa neenwijkverpleegster deed zeerste voelen en werd in de algemene ver- I van 5 Juni 1918, besloten informaties in te naar de kosten hiervan en zonodig een bui- one ledenvergadering te houden, verschillende zijden werden inlichtingen ver waardoor het mogelijk was een berekening ten te maken en kwam men tot de conclusie, aanstellen ener veprleegster mogelijk was, gemeente een jaarlijkse subsidie van 1000 te en de bestrijding der tuberculose ter hand nomen, waardoor een gedeelte der bezoldiging zuster, die dan tevens als huisbezoekster zou optreden, gedekt zou worden door een Rijks- algemene ledenvergadering van 21 Juli 1919 an ook met algemene stemmen besloten een om 1000 subsidie aan de gemeente in te voor het aanstellen ener wijkverpleegster- iekster voor de tuberculose-bestrijding. Ie wens naa reen wijkverpleegster werkelijk as, moge blijken uit de machtiging, die het bij het besluit verkreeg om de benodigde gel- andere wijze bijeen te brengen, wanneer de eraad het subsidie-verzoek niet zou inwilligen, ns genoegen besloot evenwel de gemeenteraad October 1919 om een jaarlijkse subsidie van te verstrekken. en buitengewone algemene ledenvergadering de statuten gewijzigd in verband met de t.b.c.- ng en tevens besloten sollicitanten op te roe- or een wijkverpleegster-enquetrice der t.b.c.- ng. •esultaat hiervan was, dat zich acht sollici- anmeldden van wie, in de bestuursvergadering Januari 1920 benoemd werd zuster G. van mm, wijkverpleegster werkzaam te Wolfaarts- werd deze, in de bestuursvergadering van 1920 ingeleid als wijkverpleegster-huisbe- onzer vereniging. haar deed alzo de wijkverpleging haar eerste in onze gemeente. Aanvankelijk waren er na- leden, die bezwaar hadden de verzorging hun ner zieken aan vreemde handen over te leveren, zo dat er veel vooroordeel te overwinnen was eer de wijkverpleging zich inburgerde. Zuster van Eenennaam had echter indertijd te Wolfaartsdijk dezelfde bezwaren moeten overwinnen, waardoor zij me tdeze moeilijkheden volkomen be kend was en he tis vooral aan haar tactisch op treden te danken, dat ieder spoedig aan de nieuwe toestand gewend was. Ruim zes jaar was zij als verpleegster in dienst onzer vereniging toen ze met ingang van 1 October 1926 eervol ontslag kreeg wegens huwelijk. Haar opvolgster was zuster M. E. Voswijk, die met ingang van 15 September 1928 op verzoek ontslagen werd, terwijl in haar plaats benoemd werd zuster Kruithof. Deze verzoch ten verkreeg op 1 Februari 1939 ontslag en werd vervangen door zuster G. Kloet, die met ingang van 1 September 1944 vertrok, terwijl in haar plaats4 benoemd werd zuster Galle, in wiens jlaats op 7 Juli 1951 tot wijkverpleegster werd be noemd zuster Geleijnse, de huidige verpleegster. Eén der voornaamste wensen, gekoesterd bij de oprichting was alzo in vervulling gegaan en bleef nog over het bouwen van een magazijn. Het aantal artikelen vermeerderde voortdurend en waren deze over het algemeen van kleine omvang, hierin kwam geen verandering, aangezien in verband met de t.b.c.-bestrijding hierbij thans kwamen lig- tenten, ledikanten, ligstoelen, enz. Dit had tot gevolg, dat de heer le Feber te kennen gaf de verschillend eartikelen wegens gebrek aan ruimte niet meer te kunnen bergen, zodat uitgezien diende te worden naar een andere bergplaats. Aan het bouwen van een eigen magazijn kon niet worden gedacht en kregen wij van de gemeente in ge bruik een lokaal in de vroegere marechaussée-kazerne dat tijdens de riiobilisatie gediend had tot cachot voor de militairen. Met he tverdwijnen der artikelen uit het huis van onze secretaris moesten wij echter de uitstekende ver zorging missen, daaraan door zijn dochter gedurende een zestal jaren besteed en stonden wij voor de nood zakelijkheid een magazijnhoudster te zoeken, die in de nabijheid van het lokaal woonde. .Hierdoor was de keuze alzo zeer beperkt, doch tot ons genoegen was de wed. W. de Bruijne, die in de buurt woonde, bereid een benoeming aan te nemen. Lang is zij evenwel niet in onze dienst geweest, want al spoedig ging zij een nieuw huwelijk aan, waardoor zij te ver van het lokaal kwam te wonen. Tot onze vreugde was haar zuster mej. de Fouw, die tegenover het lokaal woonde bereid een benoe ming aan te nemen. Het lokaal voldeed allesbehalve aan de eisen van een Groene Kruismagazijn en werd van lieverlede ook te klein. In de bestuursvergadering van 17 Maart 1920 was dan ook het bouwen van een magazijn een punt van bespreking, wat tot gevolg had dat aan de architect C. C. van Beaumont te Haarlem, door wie de Geref. Kerk en pastorie werd gebouwd, opgedragen werd een ontwerp me tbegroting te maken voor een wijk- gebouw. Deze voldeed aan het verzoek en werd in de be stuursvergadering van 1 October 1920 een ontwerp voor een wijkgebouw ter tafel gebracht, waarvan de kost enwerd engeraamd op 35.000. Dat het in die vergadering tot geen besluit om te bouwen kwam zal ik Uwel niet behoeven te ver tellen, doch de pogingen werden niet gestaakt. Het bijeenbrengen van de benodigde gelden was natuurlijk de hoofdzaak. Wel was indertijd een bouw fonds gevormd, waarin jaarlijks een bedrag uit de gewone middelen gestort zou worden, doch weitjjg^ kwam hiervan terecht. Gelukkig had het Groene Kruis reeds zeer Vétel vrienden, die meewerkt enaan de bloei. LUUl Zonder tekort te willen doen aan de anderen, wiL' bestuursvergaderingen. Vlaanderen. Na verschillende onderlinge beraadslagingen werd echter besloten beide centra gescheiden te houden en kon in de algemene ledenvergadering van 4 April 1949 worden medegedeeld, dat door de Groene Kruisver enigingen van Axel, Terneuzen, Hoek en Zaamslag opgericht was een Kraamcentrum voor Oostelijk Zeeuwsch-Vlaanderen, gevestigd in onze gemeente en waarvan de leidster-docente zou komen te wonen in ons bestaand gebouw, dat door het gevraagd ontslag van onze magazijnhoudster mej. van Driel hiervoor vrij kwam. Op 18 Augustus 1953 had een bespreking plaats door onze vereniging met het Wit-Gele Kruis, over het bouwen van een consultatiebureau voor zuige lingen en kleuterse daar zijn bestaand bureau hier voor niet meer geschikt werd geacht. Het resultaat hiervan was, dat de buitengewone ledenvergadering van 29 Januari 1954 besloot zelf een dergelijk bureau te bouwen, dat wij tot ons genoegen hedenmiddag hebben kunnen openen. Hiermede dames en heren meen ik U eenblik te hebben gegeven in de geschiedenis onzer vereniging over het 40-jarig tijdstip. Mocht ik hierbij iets over het hoofd hebben gezien, dan vraag ik daarvoor wel verontschuldiging. Met dankbaarheid en voldoening mogen wij terug zien op de afgelegde weg. Onze vereniging Het Groene Kruis, geboren in een tijd, waarop een grote wereldbrand woedde en die, na een 25-jarig bestaan wederom de gevolgen van een nog heftiger oorlog moest ondervinden, telt thans ruim 1500 leden en heeft zich niet alleen veertig jaar lang stand kunnen houden maar is tevens een vereniging geworden, die de liefde en de medewerking van de gehele bevolking bezit en die zich bewegen kan op elk gebied dér volksgezondheid Dat dti bereikt is kunnen worden is niet alleen te danken aan de steun, die wij steeds mochten onder vinden van de verschillende takken van de gezond heidsdiensten ons land, doch voornamelijk ook aan de goede geesf, die steeds heerste en nog beerst in onze ik hier een vereniging noemen waaraan wij zeer veel te danken hebben en dat was de Chr, vrouwenver eniging „Tryfosa". In 1922 hield deze vereniging een bazar van door haar leden gemaakte goederen en waarvan de netto opbrengst zou gegeven worden aan het Groene Kruis voor het bouwen van een magazijn. Deze opbrengs tbedroeg 550 en mag niet alleen beschouwd worden als de eerste steen voor een maga zijn, maar tevens een prikkel voor het bestuur om de pogingen voor he tbouwen flink aan te pakken. Besloten werd renteloze aandelen van ƒ100 te plaatsen. Het resultaa thiervan was echter niet groot, daar slechts zestien aandelen gevraagd werden en werd in de algemene ledenvergadering van 10 Mei 1922 het besluit genomen om te trachten rentegevende obligaties te plaatsen en desnoods geld op hypotheek te nemen. Erg vlot ging ook dit niet en verliepen er nogmaals twee jaar voor het bestuur met een definitief voor stel tot bouwen kon komen. Vast stond, dat niet gedacht kon worden aan een wijkgebouw, waarvan de kosten geraamd waren op 35.000. Aangezien er toentertijd reeds enige ge stichten voor ziekenverpleging bestonden, n.l. te Ter- neuzen, Sluiskil, Hulst en Groenendijk, werd een dergelijk gebouw niet mee rzo nodig geacht en maakte de reeds genoemde architect een nieuw plan, doch nu voor een magazijn met woning voor de wijkverpleeg ster en de magazijnhoudster. In de algemene ledenvergadering van 2 Mei 1924 kon dan ook het bestuur komen met een nieuw voor stel .waarvan de geraamde kosten 10.000 bedroegen. Dit plan werd goedgekeurd en met algemene stem men het bestuur gemachtigd over te gaan tot het houden ener aanbesteding en obligaties uit te geven van 100 ieder tegen een jaarlijkse rente van 5%. Op 26 Juni 1924 vond de aanbesteding plaats en werd he bouwen gegund aan de aannemer van Sabben te Axel voor een som van 9980. Eenmaal begonnen met het bouwen ging het ge makkelijker een voldoend aantal obligaties te plaatsen. Het gebouw, voornamelijk het gedeelte bestemd voor de wijkverpleegster moest echter ook gemeubi leerd worden. Het was opnieuw de reeds genoemde vereniging „Tryfosa", die door het houden van een bazar het benodigde bedrag verschafte voor de meu bilering der kamers voor de wijkzuster en van de bestuurskamer. Op 15 Januari 1926 werd het gebouw in gebruik genomen en betrokken door de magazijnhoudster mej. de Fouw met haar gezin. Tot onze spijt heeft deze haar uitstekende zorgen voor het magazijn, de woning en de verplegings artikelen daarna nie tlang kunnen geven, daar zij, getroffen door een ernstige ziekte, genoodzaakt was in Juni 1929 ontslag te vragen. Dit werd haar eer vol verleend en in haar plaats benoemd mej. Meesen, gehuwd met de heer Joh. van Driel. Wegens gezondheidsredenen bedankte de heer P. le Feber, die van de oprichting af, de functie van secretaris had Vervuld, in de vergadering van 23 Februari 1937 als zodanig en werd in zijn plaats be noemd zijn zoon, de heer A. P. le Feber, die in 1943 tevens benoemd werd tot penningmeester, daar de heer L. P. Bakker, indertijd als zodanig gekozen ter vervanging van de heer J. de Kraker Rz. door zijn gezondheidstoestand deze betrekking niet meer kon waarnemen. In de vergadering van 22 Mei 1944 werd besloten als proef voor één jaar een kraamverzorgster aan te stellen, daar er voortdurend van de artsen klachten werden ontvangen, dat het zo lastig was een baker te krijgen. Benoemd werd zuster van Diixhoorn. Er Werd echter zo weinig gebruik van haar gemaakt, dat de proef na het verstrijken van he tjaar niet meer Werd voortgezet. In 1927 werd in onze gemeente een afdeling van het Wit-Gele Kruis opgericht, wat tot gevolg had, dat de heer P. de Kort, ons R.K. bestuurslid, be dankte en opgevolgd werd door de heer Lev. van Hoeve Jz Het grootste gedeelte van de R.K. leden trad na tuurlijk uit onze vereniging, wat het bedrag onzer contributies deed verminderen, doch tot onze vreugde gaf dit geen financiële moeilijkheden en stonden beide verenigingen steeds vriendschappelijk tegenover elkaar. Zo werd o.a. toen het Wit-Gele Kruis een con sultatiebureau voor zuigelingen stichtte, ook onze zuster in de gelegenheid gesteld voortdurend op dit bureau aanwezig te zijn. Zelfs werd dit, door onder linge samenwerking en voor gezamenlijke rekening later uitgebreid voor kleuters. In 1948 vond op uitnodiging van de Prov. Ver eniging Het Groene Kruis een vergadering te Ter- neuzen plaats ter bespreking van de mogelijkheid tot het stichten van een Centrum voor Kraamverzorging en opleiding van Kraamverzorgsters voor Oostelijk Zeeuwsch-Vlaanderen, door de Groene Kruisvereni gingen van Axel, Terneuzen, Hoek en Zaamslag. Dit had tot gevolg, dat van het Groene Kruis te Oostburg, waar reeds een dergelijk Centrum bestond, het verzoek kwam om gezamenlijk een Centrum te stichten voor Oostelijk- en Westelijk Zeeuwsch- De onderling e samenwerking van het bestuur liet en laat tot heden nimmer te wensen over en zal, naar ik vertrouw, U mij het niet ten kwade duiden, dat ik thans allereerst een persoonlijk woord richt tot mijn medebestuursleden, n.l. de heren A. de Visser, L. P. Bakker, A .P. le Feber, J. Blok, Iz. de Feijter en A. v. d. Broeke. Gedurende de verlopen 40 jaar is het bestuur talrijke malen bijeen geweest en ik geloof niet, dat er in die tijd enig besluit is genomen, waarbij geen eensge zindheid bestond Onze vergaderingen kenmerkten zich door de goede geest, die hierin steeds heerste, tewijl ieder bezield was met het voornemen zijn volle medewerking te verlenen aan de bloei onzer vereniging. Van eze plaats zeg ik hun hiervoor mijn hartelijke dank en zonder te kort te willen doen aan de anderen is het mij een behoefte speciaal een woord te richten tot onze ijverige secretaris-penningmeester, de heer A. P. le Feber. Mijnheer le Feber, overtuigd geheel te spreken in de geest van het bestuur en alle leden, dank ik U hartelijk voor he vele werk, dat U tal van jaren zo geheel belangeloos voor onze vereniging deed en nog steeds doet. Altijd is U bereid het uitgebreide werk, dat vooral in de laatste jaren van U wordt ver langd, uit te voeren. Ik wens U toe dat het U gegeven moge zijn nog lang getuige te zijn van de bloei onzer vereniging en ik hoop, dat zij nog geruime tijd zal mogen profiteren van Uw krachten en kennis. Zonder medewerking der leden kan een bestuur echter zeer weinig uitvoeren. Met voldoening kan ik hier verklaren, dat deze steeds ten volle werd ver kregen. Daarom ook mijn hartelijke dank aan hen voor deze medewerking en voor de genegenheid, die ze steeds onze vereniging toedragen. Jammer is het, dat de contributies alleen niet toe reikend zijn om de vereniging financieel te beheren, waardoor buitengewone steun niet gemist kan worden. Een verheugend feit is het dan ook, dat wij daarop geregeld mochten rekenen en voel ik mij verplicht hiervoor dank te betuigen aan de verschillende licha men, betreffende de volksgezondheid in ons land en speciaal ook aan het gemeentebestuur, dat niet alleen het ons mogelijk maakte door een jaarlijkse subsidie van 1000 een wijkverpleegster aan te stellen, doch zelfs, niettegenstaande het steeds moeilijker wordt een sluitende begroting op te maken, deze subsidie korte tijd geleden verhoogde. Als het belangrijkste gedeelte van het werk onzer vereniging mag ik zeer zeker rekenen de wijkverple ging. Een wijkverpleegster moet opgewassen zijn tegen haar vaak lastig, doch mooi werk en zij moet kunnen samenwerken met de doktoren. Gedurende de ver lopen veertig jaren hebben wij in totaal zes ver pleegsters in dienst gehad. Tot mijn genoegen kan ik hier mededelen, dat allen het werk, dat van haar vereist werd, tot onze volle tevredenheid verrichtten en wij nimmer ernstige klachten over de verpleging kregen van de zijde der doktoren en patiënten. Een woord van dank past dan ook hier ten zeerste en zondeaj aan haar voorgangsters te kort te willen -doen, wilfik speciaal onze huidige verpleegster dank zeggen. Zuster Celeijnse, ruim drie jaar hebben wij het ge noegen glhad met U samen te werken. In die tijd hebben wij U leren kennen als iemand, die met ha.-t en ziel meeleeft met Uw patiënten en alles in het werk stelt hun lijden te verzachten door een liefde volle verpleging. Van de doktoren noch van de leden werd enwij ooit lastig gevallen met klachten van betekenis over Uw werk en optreden. Voor de wijze, Waarop U Uwe plicht vervult en voor de steeds door U getoonde medewerking om de naam van ons Groene Kruis hoog te houden betuig ik U dan ook mijn wel gemeende dank. Ik wens U toe, dat U nog vele jaren met ons mag samenwerken aan de belangen onzer vereniging en vooral Uw op prijs gestelde zorgen mag verlenen aan onze zieke leden. Reeds zeide ik, dat nimmer ernstige klachten over het werk der verpleegsters binnen kwamen. Dit pleit nie alleen voor de zusters, maar ook voor de heren geneeskundigen. Het is mij dan ook een behoefte deze hartelijk dank te zeggen voor hun tactische wijze, waarop ze steeds met onze zusters samenwerkten, wat de taak van het bestuur zeer verlicht en tevens voor hun bereid- Willigheid steeds klaar te staan om desverlangd het bestuur advies te geven. Wil een wijkverpleging aan haar doel beantwoor den en op prijs gesteld worden door de patiënten, dan dienen de verstrekte verplegingsartikelen er goed ge reinigd en fris uit te zien. Een magazijnhoudster, die hiervoor zorgt en op wie vertrouwd kan worden is dan ook zeer noodzakelijk. Tot ons genoegen ont vingen wij zelden klachten over de toestand waarin de verstrekte artikelen verkeerden en past ook van deze plaats een woord van dank aan allen, voor haar uitstekende zorgen hieraan besteed. Bij de oprichting en verder bij het propaganda ma ken voor de uitbreiding van het ledenaantal, ont vingen wij tot ons genoegen over he algemeen, steeds de volle medewerking van de pers en in het bijzonder van de plaatselijke. Ook aan haar onze hartelijke dank, hopende dat de goede verhouding, die tussen haar en onze vereniging bestaat, mag voortduren. Op een ogenblik, zoals wij thans beleven richten wij onwillekeurig ons oog Voorwaarts met de gedachte, zal het mogelijk zijn aan de keten, thans bestaande uit veertig schakels hog talrijke te hechten en hoe zal de vereniging èr in de toekomst voör staan. Aan voorspellingen wil ik mij niet wagen, doch wanneer ze de achting en de liefde der leden mag blijven genieten en ze zelf, door daden bewijst deze achting en liefde waardig te zijn, durf ik hier wel als mijn vaste overtuiging uit te spreken, dat onze vereniging „Het Groene Kruis", door de uitbreiding harer werkzaamheden op het verschillend gebied van de volksgezondheid nog van veel grotere betekenis voor haar leden zal zijn dan thans op dit ogenblik waarop wij haar veertigjarig jubileum vieren. Ik eindig met de bede, dat dit werkelijk het geval moge zijn. VOORZITTER GEHULDIGD ALS TOON BEELD VAN TACTVOLLE LEIDING. De heer A. P. le Feber, als naaste medewerker van de voorzitter, nam als secretaris-penningmeester nu het woord en zeide met veel genoegen de rede van de praesus te hebben gevolgd. Eén ding meende hij door de voorzitter te zijn vergeten, n.l. het feit dat hij zijn werk 40 jaar geleden in de kracht van zijn leven begon, maar dat hij nu in de dienst ver grijsd is. Dit neemt niet weg dat zijn vitaliteit nog ongebroken is. Hij heeft een open oog behouden voor de noodzakelijke ditjgen in het belang van hygiëne en volksgezondheid. Dit bleek bij het enkele jaren geleden opgerichte Kraamcentrum, waarbij hij leiding wist te geven. Het bleek onlangs bij de stichting van het hedenmiddag geopende consultatiebureau en al wat daarmede samenhing. In dit alles heeft hij het groot ste aandeel van het voorbereidend werk gehad. Hij verzocht daarom de vergadering met een zeer harte lijk applaus instemming te betuigen met 's voorzitters levenswerk, (levendig en langdurig applaus). De heer J. Blok spreekt als lid van het Prov. bestuur van het Groene Kruis, zulks op verzoek van de leden van het dagelijks bestuur, die verhinderd waren. Ooi deze wees op het feit dat de praesus 40 jaar lang de vereniging heeft geleid en gemaakt tot wat zij nu is, n.l. één der bloeiendste van de 77 Zeeuwse Groene Kruis-afdelingen met hun ruim 43.600 leden en 60 wijkverpleegsters. Hij wijst op de te voeren strijd naar het woord van Lord Beveridge die de Kruisvereniginen te voeren hebben tegen gebrek, onwetendheid, ledigheid, ziekte en voor de verbetering der hygiëne. Verder besprak hij de zegenrijke arbeid der consultatiebureaux, cursussen voor de moeders in het belang van kleuters eti zuigelingen. Hierdoor is het kindersterftecijfer zo laag geworden. Spr. besprak ook andere doeleinden als t.b.c.- en rheuma-bestrijding en bestrijding der geslachtsziekten. Dit alles vergt enorm veel geld dat grotendeels uit de overheidssubsidies moet komen. Met grote tevre denheid heeft hij acht jaar lang onder leiding van de heer Kruijsse gewerkt. Hogelijk wordt zijn werk ge waardeerd en het is daarom dat spr. verzocht is hem namens het A.N.V. de ere-medaille van verdienste uit te reiken. Spr. feliciteert de voorzitter hiermede en overhandigt hem onder hartelijk applaus dit blijk van grote waardering. Burgemeester van Oeveren wijst op de betekenis van de jubilerende Groene Kruisvereniging, die ge zien de feiten geen propaganda nodig heeft. Haar werk spreekt voor zichzelf. Spr. noemt ook de andere jubilaris in het bestuur, Arjaantje de Visser, de be scheiden werker die zijnentwege ook een medaille verdiende. Spr. kon er hem echter geen uitreiken, want de ene medaille van de gemeente is verloren gegaan en ook de matrijs met het gemeentewapen en de ge meente zit er momenteel zo krapbij dat wij het niet durven wagen hiervoor geld op de begroting te brengen. Hij feliciteert de oude bestuursleden in zonderheid. Ze zijn nog jong, zegt spr.» nog pas 80 jaar 1 (hilariteit). Spr. prijst ook de secretaris-penningmeester, de man van het gas, die op de meest parlementaire wijze de deugden van het gas ophemelt, maar die al de genen die over de ondeugden van het gas Spreken het liefst zou „vergassen" De heer le Feber heeft echter uit de destructieve macht van het gas de con structieve macht van he charitatieve werk gepuilrd. Spr. hoopt dat dit zo blijven zal en het Groene Kruis nog jaren gedragen zal worden door de arbeid van hen die er lid van zijn. Hij eindigt met de beste ge lukwensen. "r li Hierna sprak een vertegenwoordigster van de Ver. ter bestrijding van de t.b.c. in deze provincie, namens het hoofdbestuur de beste wensen uit voor de bloeien de afdeling Axel. De heer A. de Visser wil nog iets verklappen dat aan niemand in deze vergadering bekend is, n.l. dat de heer Kruijsse in de 40 jaar dat hij bestuurslid is nooit de voorzittershamer aan een ander bestuurslid heeft moeten overgeven door afwezigheid of ziekte, hetgeen voorzeker een unicum is. De heer Ribbens sprak namens het bestuur der afd. Terneuzen, die bewondering heeft voor deze voor zitter en dit bestuur. Terneuzen, dat bijna tweemaal zo groot is als Axel steekt met zijn 1800 leden be paald ongunstig af tegen Axel, Hij hoopt dat het bestuur van Axel ondanks zijn talrijke oude leden vitaal zal blijven en inzonderheid Axel en Terneuzen de bestaande goede harmonie in het Kraamcentrum b.v„ als anderszins zullen besten digen in het belang van deze mooie arbeid voor de volksgezondheid. Ten slotte sprak dr. J. C. Bom als mede-oprichter en herinnerde me tenkele frappante staaltjes aan de primitieve toestanden van zo'n halve eeuw geleden. De ziekenhuizen waren zelfs nog primitief en de bakersprookjes domineerden. Het kernachtig betoog van dr. Bom werd met zeer grote aandacht gevolgd. Hier sprak een man van de practijk, een kundig medicus en ook deze eindigde met de grootste hulde voor het lofwaardige initiatief en de volhardende strijd, (applaus). Hierna werd gepauzeerd en na deze pauze werd

Axelsche Courant | 1954 | | pagina 2