t rrrr rr. a- ifc r»r *jzzz£zxz Een goede en zuinige voeding hoe kopen wij op de zuinigste manier in 2. (fl84.000 zal dien te worden verhoogd. Spr is in de raadsvergadering van Terneuzen door jo zijner partijgenoten verweten ten opzichte van de |erv Kerk over de schreef te zijn gegaan. Hij kan at niet helpen, daar hij het als tegenstander in prin- i van confessionele ziekenhuizen aldus ziet. Wij |o er in getippeld en hierop kan men niet meer makomen. Ëmstig wegen de bezwaren van spr. tegen het ,eede deel van het voorstel van B. en W. om een „btenaar door de Raad te doen aanwijzen. Spr. is an mening dat dit eigenlijk een miskenning is van t Raad die door de burgers werd aangewezen. Het |kt er op of wij allen er te stom voor zijn om in eze de volle verantwoordelijkheid te dragen nu ons b het ware een brevet van onbekwaamheid wordt litgereikt. Door de burgemeester werden daarop verschillende i. heersende misvattingen recht gezet, want ook het 0]lege voelde het staatsrechtelijk onjuiste van dit oorstel aan. Er heeft bij B. en W. niet anders voor- Beten dan de heer de Putter in zijn kwaliteit van -ethouder van financiën aan te wijzen, maar toen leek dat deze overbezet was met vele andere ver keringen en werkzaamheden heeft men de staats- tchterlijke fout verkozen in het belang van de prac- ische zijde. De heer C. van Bendegem vindt dit geen hout lijdend argument. Men is wethouder of men is het iet en het gaat z.i. niet aan als men de verantwoor- ■lijkheid uit de weg gaat door voor te wenden dat en geen voldoende tijd heeft voor de hieraan ver- onden werkzaamheden. Zijns inziens is de taak van e heer Smies te hoog opgehemeld. De heer Oggel is verrast door het feit dat hier de jnditie nog aan verbonden wordt dat voor dit werk og zal moeten worden betaald in overuren en zou r desnoods voor voelen dat wethouder de Putter ich in deze bij liet staan. Voor hem staat vast dat ziekenhuis in de toekomst een hele hap van de pneentelijke financiën zal vorderen. Verder deden zich weinig andere gezichtspunten ,oor en bleek de Raad unaniem van mening dat bij lemming diende te worden uitgemaakt wie vertegen- raordiger der gemeente Axel zal worden in het mode- amen. Besloten werd dat men tege lijkertijd als no. 2 een tcundus voor de vertegenwoordiger op de briefjes ou plaatsen. Het resultaat was dat bij eerst estemming de heer de Putter met 6 van de .10 stemmen werd aan- jewezen als vertegenwoordiger. De heren C. van lendegem en P. van Bendegem bekwamen elk 2 temmen als zodanig, terwijl nog enige verspreide temmen waren uitgebracht op de heer de Feijter 2 «nies (1) en de heer C. van Bendegem eveneens 4 temmen verkreeg als no. 2. Bij de tweede vrije stemming voor een vervanger ras de verhouding P. van Bendegem 4, C. van lendegem 3, Smies 2 en Oggel 1, zodat herstemming iolgd etussen de beide heren van Bendegem. Deze lerkregen elk 4 stemmen. Bij loting werd vervolgens de heer P. J. van Bende- jem aangewezen als plaatsvervanger van de heer de Putter. De heer de Putter verklaarde desgevraagd te zul- en proberen deze taak te vervullen in het belang ran de gemeente Axel en ook de heer P. J. van Bendegem aanvaardde de benoeming tot plaatsver vanger. Door de heer Oggel werd daarop de volgende ver klaring afgelegd „In onze gemeenteraadsvergadering van 16 Juni j.l. werd besloten om een 2e garantie te verlenen aan het Prot. Chr. Ziekenhuis, op verschillende voorwaarden, waaraan tevoren moest zijn voldaah. Als 2e voor waarde werd genoemd ,,dat alle geldmiddelen eerst moeten zijn verkregen Dit besluit werd door Ged. Staten goedgekeurd op 29 Juni. Ons werd door het bestuur verzekerd dat ze nimmer een derde garantie zouden vragen, het bestuur zou liever aftreden Ondanks deze beide feiten, wordt ons nu, na 2]/2 maand, toch een derde garantie gevraagd. Men noemt dit wel een aanvullende garantie, doch in feite is dit weer een nieuw bedrag, waarover we nu een besluit moeten nemen. De meerderheid van de Raad heeft slechts zeer node. indertijd het besluit genomen de 2e garantie te verstrekken, alleen onder uitdrukkelijke voorwaarde dat aan de gestelde eisen eerst moest zijn voldaan. Na zo korten tijd, bestaan B. en W. hét om, geheel in strijd mte dit besluit, toch weer voor te stéllen een derde garantie te verstrekken. Ook Ged. Staten, hoe- Wel ze korte tijd geleden accoord gingen met onze voorwaarden, bevelen nu deze 3e garantie aan. In dit beleid is geen vaste lijn te ontdekken. Of Axel met dit object, in de toekomst zijn eigen ontwikkeling tegenhoudt, daarover wordt niet teveel gesproken. Tevens komt klemmend de vraag naar voren of er voldaan is aan de andere voorwaarden die door ons werden gesteld. Van een oproep van sollicitanten voor bedrijfseconoom is nog niets vernomen. Ook over de andere punten heeft de Raad nog geen mededeling ontvangen, dan alleen dat het bestuur met onze voor waarden accoord gaat. Of ze ooit uitgevoerd worden, is de vraag Dit geeft weinig reden tot vertrouwen. Indertijd werd door mij de vraag gesteld of even- tueele tekorten op andere wijze kunnen worden be streden. Bij nadere toelichting heb ik toen gezegd dat ik hierbij dacht aan de medewerking van de kerken die deze zaak op touw gezet hebben. Door het be stuur werd toen gezegd dat hierover niet gedacht was, doch da tdit een punt van overweging zou uitmaken. Immers, de oprichting en exploitatie van dit zieken huis is een zaak van enkele kerken. Al kan ikzelf dit niet zien als behorend etot de taak van een kerk, toch erken ik het goed recht van een kerk om dit wèl zo te zien. Vorenstaande blijkt duidelijk uit art. 5 van belasting en de aanslagen in de wegenbelasting wordt overeenkomstig het advies van B. en W-rkfisbst. Kerk 3 door een commissie uit de kerkeraad van de Geref. Kerk te Terneuzen (bedoeld is hier de synodaal-geref. kerk) 2 leden door een groep per sonen uit de Geref. Kerken in Zeeuwsch-Vlaanderer. (vrijgemaakt) (deze kerken als zodanig staan er dus geheel buiten) 1 door de Geref. Gemeente te Jer- neuzen. Waar er dus 3 kerkengroepen als kerk deel nemen aan dit ziekenhuis, leek het mij de juiste weg dat dez eeerst hadden getracht, toch zeker in dit nieuwe tekort, te voorzien. Hiervan blijkt niet et minste, dus moet ik wel concluderen dat zij, na de zaak te hebben opgezet; dit geheel op rekening van de burgerlijke gemeenten willen schuiven. Daardoor qaat heel het karakter van de opzet teloor, nog afge zien van het feit of deze handeling een kerk waardig is We worden steeds maar voor voldongen feiten gesteld, want het heet steeds dat, als we geen nieuwe garantie geven, we het andere geld kwijt zijn. Zo gaan we steeds verder. Wat de exploitatie zal op leveren staat ook zeer te bezien en we moeten maar hopen dat er goed toezicht zal zijn. Resumerend kom ik tot de volgende conclusies 1. de toekomst van onze eigen gemeente wordt in de waagschaal gesteld, daar we van Rijkswege geen enkele zekerheid kunnen verkrijgen; de deelnemers (in deze de kerken) doen in het geheel niets om de tekorten te beperken, waar door de burgerlijke gemeenten minder zouden moe ten garanderen 3. het bestuur van het ziekenhuis heeft ons ver zekerd eerder te zullen aftreden, dan opnieuw een garantie te vragen; de vraag is wel gedaan, doch he bestuur is blijven zitten. Daarom is het mij onmogelijk om vóór het voor- stel van B. en W. te stemmen. Mocht de meerderheid van onze Raad het voor- stel aannemen, dan wil ik voorstellen dat als nieuwe voorwaarde wordt gesteld, dat artikel 5 van de Sta tuten gewijzigd wordt als volgt„Het bestuur bestaat uit 15 leden, te weten: 11 personen, door de leden vergadering te kiezen uit de leden van de dusge naamde Prot. Chr. kerken in Zeeuwsch-Vlaanderen en uit ieder der 4 garanderende gemeenten 1 lid aan te wijzen door de gemeenteraad van iedere gemeente. De gemeenteraden hebben het volste recht aan te wijzen wie ze wensen en de kerkelijke regeringen en -besturen hebben het recht verbeurd om te bepalen, wie met het geld van de gemeente zal manipuleren. De voorziter zeide op deze rede, dat deze door hem beschouwd wordt als een soort ,,cri de coeur van de heer Oggel en geen aanleiding meer te zien nog verder daarop in te gaan. De heer Kesbeke verklaarde nóg dat hij het „sneu vond .onder de afwezigen vooral de leden van de financiële commissie te zien, maar in de verhoogde 2e garantie geen eigenlijke 3e garantie te zien. De heren Oggel en Maas wensten geacht te wor den tegen dit voorstel te hebben gestemd en maak ten dit kenbaar door aantekening daarvan te vragen. Voorstel totle. Vaststelling van de vergoeding van de waarnemend administrateur van het woning bedrijf over 1954. 2e. Verhoging van de jaarwedde van de bode voor het woningbedrijf. Bij de behandeling van de circulaire van het minis terie van Wederopbouw en Volkshuisvesting d.d. 2 Juni 1954 betreffende de verhoging van de normen voor onderhoud en algemene kosten in de vergadering van de Commissie van Toezicht op het Gemeentelijk Woningbedrijf iS o.a. ter sprake gekomen de ver goeding van de wnd. administrateur van het woning bedrijf voor zijn bemoeiingen en de grote verantwoor delijkheid. De Commissie adviseert aan B. en W. deze vergoeding vast te stellen Op 1,25 per woning hetgeen neerkomt op ongeveer 500.—. B. en W. kunnen zich hiermede verenigen en stéllen voor de vergoeding voor de wnd. administrateur voor het jaar 1954 op dat bedrag te bepalen. '~OÖk~adviseert dezelfde Commissie om de beloniiig van de bode van het woningbedrijf te verhogen van ƒ2,32 tot 2,60 per woning, ingaande 1 Januari 1954. Door de heer Maas wordt een hogere beloning voor de bode voorgesteld. Hij zou deze willen brengen op 3,per woning, gezien de zeer vele werkzaam heden en de door hem betoonde activiteit. Wethouder de Putter verklaart dat men in deze vastzit aan hetgeen is belichaamd in de ministeriële circulaire. Wij dienen ons daaraan te houden. De heer C. van Bendegem die dit ook inziet is overigens niet afkerig van een verhoging indien dit b.v. nog op de een of andere wijze te vinden zou zijn. De Raad wordt heter ten slotte over eens deze aangelegenheid nog eens bij de begroting van 1955 onder de loupe te nemen. Een voorstel op het verzoek van het Bestuur van de vereniging voor Chr. Nat. Schoolonderwijs om op grond van art. 72 der L.O.-wet medewerking te ver lenen voor de aanschaffing van de benodigde boeken ten behoeve van de Ulo-school alhier wordt aange- bedrag van 70.000. Van de inspecteur van het L.O. is bericht inge komen d.d. 23 Augustus 1954 dat goedkeuring is ver leend tot de bouw van een U.L.O.-school tot een be drag van 210.600. De medewerking tot het bouwen van deze school is reeds in een vorige vergadering door de Raad toegezegd. Teneinde deze bouw te financieren wordt thans be sloten tot het aangaan van deze bijzondere rekening courant-overeenkomst met de bank van Ned. Ge- meent entot een bedrag van ƒ70.000. Ter toelichting delen B. en W. nog mede, dat wanneer de uitbe talingen een bedrag van 70.000 hebben bereikt deze eerste som als kasgeld wordt overgenomen en de volgende te betalen termijnen op een nieuwe voet van maximum 70.000 kunnen worden betaald en zo ver volgens totdat alles in een langlopende lening kan worden verdisconteerd. Rondvraag. De heer C. van Bendegem herinnert allereerst aan het door hem reeds bij de gemeente-begroting van 1954 besproken voorstel om aan het in Terneuzen werkzame personeel van het gasbedrijf gedurende de wintermaanden in de één of andere vorm tegemoet te komen en deponeert thans op de tafel van B. en W. het schriftelijke - door zijn fractie ondertekende - voorstel om vanaf October tot Maart een gratis bus- abonnement aan deze mensen te verschaffen. Vervolgens hoopt de heer C. van Bendegem dat bij 'de nieuwe, thans in gebruik genomen 32 woningen gesloten. - - wee rniet klakkeloos alle mogelijke hokken en bij gebouwtjes zullen worden heergëzëtr'Spr. ziet'in" deze woningen „burger "-woningen, die z.i. weer niet op zijn „boers" moeten bewoond worden, zodat men wel licht straks ook nog varkens zal gaan houden. Spr. meent dat men hiermede niet meer over de schreef dient te gaan. De heer de Feïjter vraagt hoe het nu staat met de voorgenomen verdere verbetering van de Kerkdreef. Wórden deze werkzaamheden opgeschort of voort gezet De heer Kesbeke zou natuurlijk ook niet gaarne een „Janboel" zien ontstaan met de bijbouwtje aan nieuwe woningen, doch waarschuwt toch ook weer tegen en te grote beknotting van liefhebberijen, b.v. in de vorm van kippen en duiven houden. Hij ziet daarin een vorm van vrije tijdsbesteding, die hij ten zeerste apprecieert. Hij vraagt of het juist is dat deze bewoners werd medegedeeld dat zij geen duiven meer mogen houden. De heer Hamelink bepleit het in vaste dienst nemen van een werkkracht die veelvuldig in Jiet recreatie oord werkt en vraagt ook een betere voorziening van het systeem van leiding geven ten opzichte van hand arbeidersregeling. Verder vraagt hij naar de afwateringstoestanden achter de woningen aan de Nieuwendijk om ten slotte ook nog te attenderen op de gevaarlijke toegangsweg naar de hoofdingang der l'Azote op Sluiskil. De heer Gerrits vraagt een actie ter verkrijging van fietspaden op de z.i. hoogst gevaarlijke weg van Axel naar Sluiskil bij de directie van de Rijkswater staat. j- Hierna werd de vergadering door de voorzitter •if* II. Maak er een gewoonte van, vóórat U uit gaat om boodschappen te doen, een lijstje te maken. Bedenk wat U nodig hebt en bereken de hoeveelheid. Laten wij eens nagaan wat U zult kiezen. Melk. Afhankelijk van de bewerking kan men krijgen Losse melk t Deze melk is in de fabriek vóórgepasteuriseerd, d.w.z. verhit tot plm. 80 graden Celsius. Deze melk mpet vóór het gebruik gekookt worden. Zij kan n.l. nog ziektekiemen bevatten. Losse melk is uit stekend geschikt voor alle dranken en ge- achten, waarin gekookte 'melk verwerkt wordt. Gepasteuriseerde melk in flessen die af gesloten zijn.b ehoeft niet gekookt te worden 5mits zij van een betrouwbare melkinrichting rv 'i c 1 1» a nol/ voor feestdagen en andere speciale gelegen heden in aanmerking te komen, evenals de blik- en diepvriesproducten. De goedkoopste kwaliteiten groenten en fruit zijn niet altijd het voordeligst, omdat hier dikwijls meer van moet worden weg gegooid. Verlepte producten zijn niet alleen minder smakelijk, maar hebben ook bijna geen beschermende waarde meer. U doet dus verstandig daarom altijd zo vers moge lijke groente/an vruchten te kiezen. Aardappelen. Bij de inkoop van aardappelen speelt de persoonlijke smaak een grote rol. Uit voe dingsoogpunt is er practisch geen verschil tussen zand- en klei-aardappelen, noch tus sen de verschillende aardappelrassen. U doet het beste, in overleg met Uw handelaar ver schillende soprten te proberen waarbij U niet tevoren behoeft aan te nemen, dat de mits zij van een betrouwoare mciMiuiuiuuy mei levuicii ucuucu vv- afkomstig is. Zij'heeft dan geen kooksmaak goedkoopste het slechtst zijn van smaak en t i i .i\Tr\£>Aor\r\(> irxxrolif/>if want rtat i.<s lririG niet altiid net nomen. Ook een, voorstel op het verzoek van het R.K. Kerkbestuur om op grond van art. 72 der L.O.-wet de benodigde gelden beschikbaar te stellen voor de de voeding aankoop van leermiddelen enz., voor de inrichting Groenten en vruchten. van het 2e noodleslokaal wordt toegekend. £)e groenten en vruchten die het seizoen Op een verzoek van het R.K. Kerkbestuur om de overvloedig of althans in voldoende hoe- huur vast te Stellen voor het 2e noodleslokaal wat van- veelheden oplevert zijn het meest aan te be iL-.«„i inrt^Hrbt wordt (leze 7ïi Tiin Vii>t ooedkooDst en hun voe ii-, wege het betuur zal worden ingericht,; bepaald op ƒ800 per jaar. Op de reclames tegen de aanslagen in de schgftl kwaliteit, want dat is lang niet altijd het geval. Kaas. Bij kaas kunnen wij kiezen tussen jonge, belegen en oude kaas, tussen 20 magere kruidkaassoorten, 40+ en volvet, tussen kaas met en zonder korst (de korst weegt ook mee!) en smeerkaas. Oude kaas is zeer pittig van smaak en kan geraspt worden. Daarom is zij geschikt voor kaasgerechten b.v. kaassaus. Zij laat zich dunner snijden dan jonge kaas en deelt dus zuiniger uit voor de boterham. Voor de kleine kinderen zijn de pikante kaassoorten soms minder geschikt. Belegen kaas is lekker op de boterham, maar ook zeer geschikt om er gebakken kaasplakken of kaaspannekoek van te maken Jonge kaas smaakt niet alleen goed op de boterham, maar kan zeer goed in een stamp pot verwerkt worden. Welke kaas zullen wij nu kiezen In voe- ende waarde lopen de verschillende kaas soorten weinig uiteen. Bij de inkoop zullen we dus op de prijs, de smaak en de bestem ming van de kaas moeten letten. Vlees. Of we nu te doen hebben met rund-, varkens-, kalfs-, schapen- of paardevlees, de voedende waarde van al deze vleessoorten is ongeveer hetzelfde. Alleen als er veel vet aan zit, b.v. zoals bij speklappen, is de op bouwende waarde lager. Paardevlees en ook lamsvlees, die beide zeer smakelijk kunnen worden toebereid, zijn soms goedkoper dan de andere vleessoorten en in dat geval uit- zuinigheidsoverwegingen zeker aan te be velen. Gehakt en soepvlees kunnen in ge rechten als ragout en haché voordelig ver werkt worden. Soep kan heel goed getrok ken worden van een kleine hoeveelheid ge hakt, die b.v. met een garde in het koude water uiteengeslagen wordt om beter te kun nen uittrekken. Lever en nier, soms minder duur dan ander vlees, zijn bijzonder rijk aan vitamines en voedingszouten. Ook bij vlees zal onze voorkeur weer af hangen van de smaak, de malsheid en de veelheden oplevert zijn net mecai aan ic prijs van het vlees en van het gerecht waai- velen Zij zijn het goedkoopst en hun voe- voor wij het willen gebruiken. Als U zuinig dinqswaarde is vaak groter da'h'dfè van de wilt zijn denk er dan vooral aan de prijzen z g "primeurs" Die laatstediénen alleen der verschillende soorten te vergelijken. ctlKUiiioLiy io. als zij koud gedronken wordt. De voedende waarde is dezeljde als van losse melk. Gesteriliseerde melk in afgesloten flessen. Deze is langer houdbaar dan losse en ge pasteuriseerde melk. Zij is geschikt voor tij den dat men niet dagelijks verse melk kan krijgen en voor warme dagen in de zomer gis de andere melk snel bederft. De voe^ dingswaarde is door het steriliseren enigs zins achteruit gegaan. Koffiemelk. Hierin komt èn meer vet voor dan in losse melk èn meer bouwstoffen. Kof fiemelk is uit een oogpunt van voedings waarde duurder dan losse of gepasteuriseer de melk. Karnemelk is het product dat achterblijft, nadat de boter uit de melk bereid is. Zij be- vat dus zeer weinig vet, maar is nog rijk aan bouwstoffen. Zij kan, wat deze betreft uitstekend in de plaats van melk gébruikt yyprden. Yoghurt en melkyoghurt. Deze producten zijn lichter verteerbaar dan melk. Yoghurt heeft meer en melkyoghurt dezelfde waarde als melk. De goedkoopste melk is karnemelk. Wie zuinig wil zijn, kan gerust een gedeelte van de melk door karnemelk vervangen. Gepasteuriseerde melk is geschikt om mee naar school of werk te worden genomen of om koud te worden gedronken. Voor pap, koffie e.d. waarvoor men de melk toch moet koken, is het voordeliger om losse melk te nemen, tenzij U zich werk en tijd wilt be sparen door de pap kant en klaar in een fles te kopen. Ook yoghurt is, zoals II bekend zal zijn, in flessen in de handel. Het kopen van gesteriliseerde melk heeft alleen zin, als men in het warme seizoen de melk enige da gen moet bewaren en geen koele bewaar plaats bezit. Uit een oogpunt van voedingswaarde be tekent het geregeld gebruik van koffiemelk een onnodige verhoging van de kosten van

Axelsche Courant | 1954 | | pagina 3