Gemeenteraad van Axel. t€RUQ in öe moööeR. Wrijf Kou en Pijn UIT ONZE OMGEVING AXEL OVERSLAG FEUILLETON. Nu nog maar 'n scheut of 'n steek... Maar straks weet U zich geen raad meer van de slopende Rhbumatische pijnen. weg met DAMPO SPORTNIEUWS door HENK VAN HEESWIJK naar een motief van L. K. v. d. Linden gnitefcr I I WESTSTRAAT VIERDE FEEST. De Weststraat, die zich tijdens het feest zo bij onder actief getoond heeft en in welhaast elk op- icht de kroon spande, heeft Dinsdagavond voor de iewoners van deze straat in de Fröbelschool in de 3s. Jan Scharpstraat een slotfeest gehouden. Zoals alles wat deze straat organiseerde, was ook tit weer af. Er waren in de middag kinderspelen en les avonds een goedgedekte tafel voor de groten ,tal ran atractie's muziek enz. door de eigen buurtbe woners. Het geheel werd dan ook weer een klinkend succes lat tot in de vroege ochtenduren voortduurde en een eestelijk en vrolijk slot was voor de vele successen lie dezest raat mocht boeken en waarvoor zeker de leren D. Marijs en A. Kesbeke met hun vele mede werkers pile lof toekomt. OOK DE NOORDSTRAAT UITGEFEEST. Ook in de Noordstraat, die haar feestverlichting :n decoratie de hele maand Augustus in stand heeft jehouden, Jieeft Woensdagavond schoonmaak ge- ïouden en zo is ook daar de toestand weer tot het >ude teruggekeerd, hetgeen overigens 's avonds niet- egenstaande de vele winkels toch deze eerste dagen ïog een sombere indruk maakt tegenover het vele icht van de laatste weken. UITBREIDING VEER KRUININGEN— PERKPOLDER. De seizoendrukte door het vlasvervoer is thans weer aangebroken en zo hebben de laatste weken niet- regenstaande de halfuursdienst nog velen urenlang noeten wachten voor zij de overkant van de Schelde iconden bereiken. Naar wij vernemen wordt de dienst nu met in gang van vandaag tijdelijk uitgebreid tot een 20 minuten- dienst, door naast de ferryboot en de Moerdijkpont nu ook nog een tweede Moerdijkpont in de vaart te Orengen. Zolang deze drukte voortduurt dus waarschijn lijk enige weken zal deze 20 minutendienst gevaren worden. OOST-ZEEUWSCH-VLAAMSE V.V.V.'s GAAN GEZAMENLIJK DE STREEKBELANGEN BEHARTIGEN. Voor de derde maal in dit seizoen kwamen Dins dagavond afgevaardigden van de Oost-Zeeuwsch- Vlaamse V.V.V.'s, Terneuzen, Axel en Hulst bijeen om gezamenlijk de werkzaamheden en plannen te be spreken voor stimulering van het vreemdelingenbe- zoek aan deze streek. Plannen worden thans gemaakt voor de gezamen lijke uitgifte van een folder over Oost-Zeeuwsch- Vlaanderen, projectieplaatjes over de streek ter ver toning in overig Ned.erland worden reeds opgenomen en een gids met wandel- en fietstochten langs de mooiste plekjes is in voorbereiding. Verder zal medio October, zeer waarschijnlijk de 14e, in Hulst een najaarscongres worden gehouden, waarop deze plannen door de provinciale directeur de heer Oskamp, nader zullen worden uiteengezet en men verdere werkzaamheden ten dienste van het toe risme onder ogen zal zien. HAVENINSTALLATIE AAN DE L'AZOTE UITGEBREID. De toch al niet geringe laad- en los-installatie s aan de kade van de l'Azot te Sluiskil onderging dezer dagen weer een flinke uitbreiding door het bijplaatsen van een grote kraan, op verrijdbare brug, waarvanjuin de onderbouw 120 ton weegt. sie Het gr°te gevaarte werd op twee zolderschuiten aangevoerd en in de nachtelijke uren toen het ver keer kon worden afgesloten door een drijvende bok op zijn plaats gezet. In de onderbouw bevindt zich tevens een mecha nische laad- en los-installatie voor pyriet, kolen ,ed. i- n De heer E. P. Fassaert-v. d. Walle te Hulst wil op het industrieterrein aan de Axelse Sassing een DRUKTE AAN DE SASSING. Nu het vlasseizoen weer is aangebroken heerst er ook aan de Sassing weer een grote drukte. Tientallen scheepjes liggen voor lossing te wachten en de toch al drukke Buthdijk is thans weer extra gevaarlijk door de vele grote en breed beladen vlaswagens. PREDIKBEURTEN. Zondag 5 September 1954. Ned. Herv. Kerk. 10 uur Vicaris den Blaauwen, 2.30 uur Ds. D. ten Haaft van Hoek (Bed. H. Doop). Geref. Kerk. 10 uur en 2.30 uur Ds. A. Kuiper. Ger'ef. Kerk. (Pironstraat). 10 uur en 3 uur Ds. D. J. Couvée. Geref. Gemeente. 10 uur en 2.30 uur Leesdienst. Chr. Geref. Kerk. (Ds. Jan Scharpstraat 1).. 6.30 uur Ds. J. van Leeuwen. GROTE MARIAHULDE. Op Woensdag 8 September a.s., feest van Maria N;?aken. Geboorte en Patroonsfeest van de parochie Overslag,mwn: Aldus wordt besloten, zal er in het kader van het Mariale jaar in dezelovi? parochie een grote Maria-hulde word en gehouden. Des morgens zal een H. Mis worden opgedragen, gans de parochie zal bevlagd zijn en volgens gewoonte zal een Mariabeeld versierd met bloemen en licht voor het raam gezet worden. Des avonds vindt er een plechtig Lof plaats, waar onder drie nieuwe Mariabeelden zullen worden gewijd. Onmiddellijk na het Lof zullen deze beelden in een lichtprocessie naar drie hoeken van de parochie ge dragen worden, waar zij in kapelletjes zullen worden geplaatst. Vele verenigingen zullen in groepsverband meetrekken, terwijl het plaatselijk muziekgezelschap voor de muzikale omlijsting zal zorgdragen. Vanwege politie en douane is volledige hulp voor het welslagen van dit feest toegezegd. industrie vestigen van betonfabricatie etc. Het terrein dat hij daarvoor nodig heeft bedraagt circa 3720 c.A. De kostprijs is gebaseerd op 5 per c.A.. Hij vraagt in verband met het te investeren kapitaal voor deze fabriek, deze grond in tien jaren te betalen of eerder wanneer de mogelijkheid aanwezig is om binnen dit tijdvak de koopsom in zijn geheel te voldoen. B. en W. staan hier tegenover niet afzijdig en stellen voor deze grond in huurkoop af te staan, onder voorwaarde, dat de gemeente, zolang de betaling niet is vereffend, eigenares van het terrein blijft. Bij het vaststellen van de prijs is hiermede rekening gehouden. B. en W. komen met hun berekening van de grond prijs inclusief renteverlies etc. op 0,60 per c.A. per jaar huur. Op grond van bovenstaande stellen zij voor aan de heer E. P. Fassaert-v. d. Walle te Hulst in huurkoop af te staan een gedeelte van het industrie terrein aan de Axelse Sassing, kadastraal bekend ge meente Axel, sectie A no. ged. 1178, 1181, 48 en 49, groot 3720 c.A. tegen een huurprijs van ƒ0,60 per jaar, onder voorwaarde dat dit terrein uiterlijk binnen tien jaar door belanghebbende in eigendom zal wor den overgenomen met verrekening van het meer of minder na kadastrale opmeting. Een en ander onder goedkeuring van het Prijzenbureau voor onroerende Begin daarom vandaag de beproefde Kruschen kuur. De zes minerale zouten van Kruschen geven Uw bloedzuiverende organen nieuwe kracht en energie. Onzuiverheden in Uw bloed worden verdreven en daarmede de oorzaak van die ondragelijke rheumatiek. Schaken. PLAN-WEST-PLAN-OOST 4-6. Woensdag is „Landau" weer begonnen met haar competitie. Het nieuwe seizoen werd begonnen met de meting van de leden van Plan-West tegen Plan-Oost. Plan-Oost dat versterkt was met een schaakminnaar uit Amsterdam kon hierdoor het genoegen van de overwinning hebben. De gedetailleerde uitslag was als volgt Plan-West. Plan-Oost. de Putter J. v. d. Hagen Wiondergem C. van Beesd H. de Ridder -- J> Haak Jansen J. Knoek (Adam) Verlinde A. Ruijtenburg Verstraeterf D. Jansen van Luijk J. Peeters J. Vérstraeten - W. van Doeselaar J. de Visser J. de Koeijer Bolleman J. Caessens 1. 2. 3. 4. 5. 6. 7. 8. 9. 10. C. M. R. M. A. A. H. N. 1- 1- 0- 1-0 0-1 1-0 0-1 0-1 0-1 0-1 0 0 1 Van de zijde van Ged. Staten wordt bezwaar ge maakt tegen de verkoop van de grond aan de Oude wég aan de heer J. Heijnsdijk in verband met de ontwikkeling van het verkeer in de toekomst. B. en W. hebben naar aanleiding van dit schrijven met belanghebbende overleg gepleegd en stellen voor deze oppervlakte grond van 660 m'-\ kadastraal be kend gemeente Axel, sectie G no. 3948 ged. aan de heer jJ. Heijnsdijk alhier in erfpacht te geven voor tien jaar tegen een jaarlijkse vergoeding van 25.— zullcs met intrekking van het raadsbesluit van 10 Juni 19.jj4 tot verkoop van die grond. Mocht na dit tijd stip blijken dat deze grond niet voor de openbare dienst nodig is, die erfpacht opnieuw te verlengen met tien jaar. Ter verduidelijking wordt medegedeeld, dat vol gens art. 773 van het B.W. de erfpachter onbevoegd is om van de grondeigenaar te vorderen, dat hij de waarde betale van de gebouwen, werken, betimme ringen en beplantingen hoegenaamd, welke eerstge noemde heeft gemaakt en die zich bij het beëindigen der erfpacht op de grond bevinden. Onderhands werden verpacht de van sectie A no. 48, 49, 54, 1178 en 1181 deel uitmakende percelen, gróót 2 H.A. 80 A. aan de heer D. Dekker te Axel- Sassing. Deze percelen werden in één der voorgaande vergaderingen door de Raad voor industrieterreinen aangekocht in de nabijheid van de Axelse Sassing. Deze verpachting zal tot 30 September 1966 alzo voor een tijdvak van 12 jaren aan de heer Dekker worden toegewezen, onder voorbehoud dat deze bij ingebruikneming door de verpachtster (de gemeente Axel) in ret belang van de volkshuisves ting of ter uitvoering van het uitbreidingsplan, zal eindigen. De jaarlijkse pachtsom zal bedragen 120.— per H.A. of 336.— in totaal, telkenjare te voldoen vóór of op 1 October ten kantore van de gemeente-ont vanger. De vergunning aan de Waterleiding Mij. voor het leggen, hebben en onderhouden van de leidingen met toebehoren in wegen, zover deze bij de gemeente in beheer en onderhoud zijn werd vernieuwd. Deze ver gunning wijkt in verband met de laatste jaren opge dane ervaringen enigszins af van de oude vergunning. Onbewoonbaar verklaard werd z.h.st. het perceel M 11 gelegen in de Steenovens en eigendom zijnde van de heer P. M. Geelhoedt, slager te Zaamslag, als gevaar opleverend voor bewoners en anderen. Een verzoek tot het verbod van venten, door de gezamenlijke groenten- en fruithandelaren op Dins- dagnamiddag bepleit in verband met de sluitiilg der winkels werd van de hand gewezen. De winkelsluitingswet bevat n.l. geen artikel waar door dit verbod aan de straathandel kan worden op gelegd. Opnieuw vastgesteld werd de verordening op de heffing en invordering van de wegenbelasting in deze gemeente, zulks naar aanleiding van d edoor de mi nister van binnenlandse zaken ten deze gegeven richt lijnen. Behalve enige wijzigingen van redactionele aard zijn opgenomen bepalingen betreffende ambts halve herstel van aanslagen, navordering en afschrij ving wegens onvermogen. Aangenomen werd z.h.st. het voorstel tot aan vaarding van het definitieve grond-, bouw- en du pliceringsvoorschot voor de reeds gebouwde 18 ar beiderswoningen. Gelet op het bepaalde bij art. 56 der Woningwet alsmede op de bepalingen van het Woningbesluit, werd voorgesteld het definitieve grondvoorschot groot 650,36 en het definitieve bouwvoorschot groot 224.673,89, alsmede het voorschot voor het inrichten voor dubbele bewoning groot 25.855.-betreffende de bouw van 18 arbeiderswoningen, te aanvaarden overeenkomstig de voorwaarden genoemd in de hier boven aangehaalde beschikking. Op verzoek van de Feestcommissie ter herdenking van de bevrijding om een garantie van de gemeente werd besloten daar inmiddels bekend is geworden dat hoogstens een bedrag van 250.-ongedekt zal zijn een bedrag uit de gemeentekas te verlenen tot ten hoogste 250. Deining rondom de Ziekenhuis-garantie's. Hierop kwam aan de orde het kardinale punt dezer agenda, n.i. het voorstel op het schrijven van Ged. Staten betreffende de aanvulling van de gestelde 2e garantie voor de afbouw van het Protestantse Zie kenhuis te Terneuzen en het voorste) tot het aanwijzen van een vertegenwoordiger van het gemeentebestuur die het gemeentebestuur als lid van het moderamen in het bestuur van het Protestants Ziekenhuis te Ter neuzen zal vertegenwoordigen. He prae-advies van dit punt werd reeds in ons vorig nummer in volle omvang gepubliceerd. Het was de heer C. van Bendegem die in de eerste plaats hieromtrent te kennen gaf thans aan het eerste deel van dit voorstel met een geruster geweten zijn stem te kunnen geven dan in de vorige vergadering toen het ging om de 2e garantie die nu van 160.000 7) In die tijd raakte Nol bevriend met zijn slaapje Geurt Koldenbrink, een boerenzoon uit de contreien van Vaassen. Geurt, die de bijnaam van „heikneuter", mede ook om zijn Veluws dialect had, was precies het tegendeel van de stoere Nol. Hij was maar een miezerig ventje, die ternauwernood de vereiste lengte haalde en zo mager was als brandhout. Maar Geurt had een eerlijke oogopslag, was bovendien een humo rist en bijzonder gevat. Nol mocht hem Wel en zo ontstond er langzamerhand een kameraadschap tus sen deze beide tegenpolen. Men ging s avonds samen de stad in en toen Geurt, van verlof terugkerende, zijn fiets had meegebracht, realiseerde Nol zich, dat het zo gek niet zou zijn, als hij hier ook een vehikel had. Dan kon hij gemakkelijker en goedkoper de omstreken van de Maasstad bekijken. Doch de fiets, die hij thuis had staan, verdiende die naam niet meer. Hij zou het ding voor geen geld naar Rotterdam wilen laten komen, want dan zou hij met die oude rammelkar zeker het mikpunt van de spot zijn van de kamergenoten. Zaterdags ging hij met verlof naar huis en na de begroeting ging hij meteen zijn karretje bekijken. Doch daar was niet veel meer aan op te knappen. Wilde hij er een behoorlijke fiets van maken, dan zou dat zeker een paar tientjes kosten en dat was de fiets niet meer Waard. Moeder van Veen, die hem nieuwsgierig had gade geslagen, vroeg wat er aan de hand was. Nol zei Als ik in Rotterdam een fiets had, zou ik wat vaker Hij lachte en antwoordde „Mam, )e bent een ergens heen kunnen gaan. Nu moet ik haast altijd bovenste beste; dat doen we dan. met de bus of met de tram en dat kan Bruintje niet Hij sprong op de fiets, wuifde nog even en was kk weidra tussen het verkeer verdwenen. reZeeknikte begrijpend. „Kom", zei ze, laten wéd ,s Avonds zaten ze op het Rembrandtplein achter even de stad ingaan en eens kijken, of er een ge^en gljis bier te genieten van een bandje, dat de schikte fiets voor je te koop is." Nieuwste '™Pies sPeelde- °P een 9e9even Hij lachte en keek haar spottend aan. „Zeker van zei Nol ,jZeg, mam, waarom ben je e.genhjk alt.jd m'n soldij? Nee, mam, laten we dat voorlopig maar alleen gebleven? Ik bedoel: waarom ging ,e met uitstellen." „Niks ervan. Je hebt volkomen gelijk en daarom krijg je een fiets. Al verdien je op het ogenblik niets, ik heb wel een paar centen overgehouden van je loon in de afgelopen jaren en dus kopen we er een. Samen gingen ze de Kinkerbuurt in en daar be keken ze de verschillende etalages van rijwielzaken. Ten slotte waren moeder en zoon het er over eens, dat een merkfiets toch wel het beste zou zijn. Dus ging men ergens naar binnen en nadat, de winkelier enkele fietsen had laten zien, werd een stevig rijwiel met alle toebehoren gekocht. Nol was opgetogen, toen hij naast haar met de mooie fiets aan de hand huiswaarts liep. „Weet je wat je doet, NoU?" zei ze glimlachend om de vreugde van haar zoon, „breng jij de fiets naar huis en kom dan weer terug in de stad. Dan gaan ,we gezellig wat drinken, waar een stukje muziek is. En dan eten we er ook". Nol keek haar verwonderd aan. „Zeg eens, heb je soms de honderdduizend gewonnen riep hij uit. „Eerst zo'n prachtige fiets en dan nog aan de boemel. Hij schudde niet-begrijpend zijn hoofd, maar de vrouw drukte even zijn arm en antwoordde „Ik heb maar één kind, een reus van een zoon en ik wil ook wel eens een avondje met een soldaat uit. Met dit ver schil, dat ik je vrij houd inplaats van omgekeerd hertrouwen Ze keek hem eens even aan, enigszins verbaasd over die vraag. Toen keek ze rond en antwoordde op zachte toon „Dat is iets, wat ik je thuis wel eens zal vertellen. Daarover spreek je niet in een gelegen heid als deze." In stilte hoopte ze, dat hij er verder niet op zou ingaan, maar toen ze 's avonds tegen elven thuis waren en moeder van Veen nog even een kopje koffie had ingeschonken, vroeg hij het opnieuw. De vrouw ging tegenover hem aan tafel zitten en roerde in haar koffie. „Nol, je bent nu onderhand twintig jaar en geen kind meer. Ik zal je eens iets uit mijn jeugd vertellen, iets dat jij moet weten. Je hebt altijd in Amsterdam gewoond en van het platteland weet je maar weinig af. Maar ik ben een boeren dochter, Nol, en je grootouders leven nog. Ik ben dus opgegroeid op een boerderij. Ze dronk even en vervolgde „Mijn ouders koch ten een boerderijtje onder de gemeente Streefkerk, dicht bij de Lekdijk, toen ze trouwden. Daar werden drie kinderen geboren, waarvan' ik de oudste ben. Ik heb nog een broer, Jan, en een zuster, die ongeveer tien jaar jonger is dan ik, Grietje. We hadden een zonnige, zorgeloze jeugd en als kind speelden we veel op de dijk, die langs de rivier loopt. Af en toe kwam bij ons wel eens een neef op visite, een zoon Doe het nu maar, dan kun je je fiets meteen proberen.'^Van een oudere broer van vader. H„ was stuurman Ik wandel intussen wel naar de Munt. Om zes uur^'op de wilde vaart en als hij ging vertellen van het bij de kiosk, afgesproken?" 'b zeemai&éven, dan zaten we allemaal rond hem in de grote keuken en dan was het laat, voor je er erg in had. Hij was altijd erg gul, nhm cadeautjes mee voor vader en moeder, maar ook voor ons, de kin deren. We mochten neef Arnold erg graag en als hij van een van zijn reizen weer terug Was in Holland, dan wisten wij neef Arnold zal vandaag of morgen wel weer komen aanwaaien, zoals vader dat zeide. En dat gebeurde ook vast en zeker. Kwam hij, dan werd het werk op de boerderij even stilgezet, want dan was het feest en zelfs vader, die nooit veel op had met dat ruwe zeemansvolk, zoals hij dat zei, luisterde graag naar zijn verhalen. Toen ik ouder was geworden, ging ik eens met hem naar Rotterdam. Daar gingen we naar de haven en hij vertelde van de schepen, net als jij laatst hebt gedaan, toen wij er samen waren. Ik luisterde altijd vol belangstelling, want neef Arnold kon prettig ver tellen. We hadden een prettige dag en toen hij me 's avonds weer thuisbracht, gaf hij me een zoen, wat ik helemaal niet erg vond, want per slot van reke ning waren we familie van elkaar. Een half jaar later kwam hij van zijn volgende reis terug en toen was er net kermis in Groot-Ammers, een darp, dat enkele kilometers van Streefkerk lag. Misschien meer voor de grap dan in ernst nodigde hij me uit om met hem kermis te gaan vieren, Ik keek eens met een schuin oog naar vader, want hij hield helemaal niet van kermis. Maar tot mijn grote verwondering gaf hij zijn toestemming. Ik was toen achttien jaar en vader zei „Welja, meid, ga er maar eens uit. Dan zie je ook nog eens wat. Maar denk er om, dat j eniet dronken thuiskomt, hoor, want dan mo et je maar op de deel bij de koeien slapen." We lachten allemaal, neef Arnold niet het minst en hij antwoordde „Maak je maar geen zorgen, oom, ik zal best voor Elsje zorgen." (Wordt vervolgd)

Axelsche Courant | 1954 | | pagina 2