Een goede en zuinige voeding De school begint weer, Dus voor alle Schoolbehoeften, naar Firma I. C. VINK. Wlarkt 12, Axel Prijs f 1,85 V. Tekendozen, Tekenpapier, Cahiers, Dictaat cahiers. Passers, Passerdozen, Woordenboeken, Acjenda s Atlassen Inktlappen enz. enz. r' Rijam- en Schermer- Schoolagenda's Een warme maaltijd moet dus h.v. bestaan of een^ melkgerecht (als toespijs) en'aard appelen, verse groente en boter of margarine UIT DE OUDE DOOS. Een groot deel van het inkomen gaat in het gezin door de handen van de huisvrouw. Hoe nuttiger zij dit geld besteedt, hoe beter het gezin er bij zal varen. En niet alleen dat ene gezin, de gehele bevolking zal er profijt van hebben a s de inkomens nuttig besteed worden en de daarvoor gekochte warenz°^°e'' matig mogelijk worden gebruikt. Onnodige uitgaven, vooral wat de voeding be treft betekenen niet alleen verlies voor het gezin, doch tevens versp g het algemeen. En dat kunnen wij toch niet verantwoorden, zolang er nog zoveel gebieden van de aarde honger en gebrek geleden wordt Nauwkeurige voorschriften, hoeveel geld wij aan de voeding moeten besteden, zijn nTte geven. Voor ieder gezin zijn de omstandigheden weer anders. De uitgaven voor de voeding hangen af van die vele omstandigheden. Dat zijn o.a. de samenstelling van het gezin, b.v hoveel kinderen zijn er Hoe oud zijn zij Wat voor arbeid verricht de man Is dat zwaar werk de hoeveelgeld die er beschikbaar is de gewoonten van het gezin en van de streek aarin het gezin woont; of men in een dorp of in een stad woont of men zelf groenten en fruit kweekt of kippen houdt of men hulp in de huishouding heeft het keukenmateriaal dat men heeft of men op gas, petroleum of een andere warmtebron kookt. Wel is aan te geven welke voedingsmid delen wij iedere dag moeten gebruiken. Hoe veel wij daarvan moeten gebruiken. Hoe wij op de zuinigste mnier kunnen inkopen. WELKE VOEDINGSMIDDELEN ZIJN ONMISBAAR? Melk, karnemelk en yoghurt. Men doet goed bij iedere maaltijd melk of een melkgerecht te gebruiken. Aardappelen en groenten en vruchten. Zorq dat deze alle drie iedere dag in de voeding voorkomen. Kaas en vlees of vis of ei of peulvruchten. Gebruik iedere dag kaas en één of meer van de andere producten. Boter of gevitamineerde margarine en levertraan voor de jeugd en de a.s. moeder. Wij dienen iedere dag boter of margarine te gebruiken. Ditzelfde geldt ook voor bruin- brood, roggebrood of havermout, gort en andere grove graanproducten. Iedee dag moet ten minste een van deze levensmiddelen in een van onze maaltijden voorkomen. Het is voor de gezondheid van weinig be lang, welke andere producten gekozen wor den. Wij moeten echter zorgen, dat er vol doende afwisseling in de keuze van onze voedingsmiddelen is. Voor de gezondheid van het minste belang zijn suiker, zoete belegsels, gebak, spek, olie, vet en braadvet. Als het gaat om de voe dingswaarde, dan kunnen we ze zonodig missen. Dat wil nu niet zeggen, dat wij deze arti kelen nu maar helemaal uit de voeding moe ten weglaten. Het is ook belangrijk dat de voeding goed smaakt en er aantrekkelijk uit ziet en dat wij af en toe een versnapering krijgen. Tegen een matig gebruik van lek kernijen bestaat niet het minste bezwaar. Hoe zullen we de maaltijden samenstellen en als het mogelijk is wat fruit. De broodbelegging baart menige huis vrouw zorgen. Kaas, ei, vlees- en viswaren zijn waardevol, maar dikwijls duur. Daar zij voor een goede voeding toch nodig zijn, kie zen wij hiervan de goedkopere soorten (b.v. haring, jonge kaas, eendeneieren). Ook pin dakaas is een goede belegging. Zoete be leggingen bevatten geen of weinig waarde volle stoffen zij zijn tevens vrij duur. Zeer aan te bevelen zijn beleggingen van groente en fruit, zoals radijs, ramenas, tomaat, kom kommer, geraspte wortel, plakken appel en peer, aardbeien, vers vruchtenmoes en ook slaatjes. Dergelijke belegsels leveren ons voornamelijk voedingszouten en vitamines. Waardevol is ook rozebotteljam, die zeer rijk is aan vitamine C. BESTRIJDT HET LEED DAT KANKER HEET! Het Koningin Wilhelmina Fonds doet een beroep op het gehele Nederlandse volk voor de jaarlijkse collecte. De taak welke dit Fonds zich stelt, dient zo zeer het nationaal belang, dat dit één van de collectes is, waaraan eenieder geven moet. Omstreeks 31 Augustus, voor de ouderen onder ons steeds ook nog „Koninginnedag", dringt de oproep van Prinses Wilhelmina op bijzondere w'ijze tot ons door in alle diepte en ernstde noodzaak van de strijd tegen de kanker. Dit bij uitstek nationale Fonds moeten de middelen worden gegeven om datgene wat reeds bereikt is niet alleen in stand te hou den, doch ook uit te breiden. Op het ter rein van de kankerbestrijding in Nederland hebben wij een grote verantwoordelijkheid, waaraan wij ons niet mogen en ook niet willen onttrekken. Van veel belang is een voortdurende af wisseling in onze maaltijden. Niet alleen omdat verandering van spijs doet eten, maar ook omdat verschillende voedingsmiddelen verschillende stoffen bevatten en wij zoveel uiteenlopende stoffen in onze voeding nodig hebben. De maaltijden dienen zoveel mogelijk vol ledig in voedingswaarde te zijn. Dat wil zeg gen, dat ze zowel een gerecht, rijk aan bouw stoffen (kaas, vlees, vis, ei, melk, peulvruch ten) als een vitamine-rijke spijs (groente, fruit) bevatten en daarbij tevens voldoende energieleverende levensmiddelen (brood en aardappelen en graanproducten). Zoals ongeveer 50 jaar geleden het Ne derlandse volk werd geconfronteerd met de tuberculose en daarop een afdoend antwoord heeft gegeven, zo staat het thans voor deze nieuwe ernstige werkelijkheid de kanker. Zonder U.w hulp kan deze volksziekte noch bestreden noch genezen worden. Met Uw hulp kunnen geneesheren en andere onderzoekers op velerlei wetenschap pelijk gebied in rechtstreeks verband met het kankeronderzoek, nationaal en inter nationaal samenstrijden in algehele mobili satie tegen deze vijand. Met Uw hulp komt iedere dag en iedere lange nacht de overwinning iets dichterbij, want de vorderingen in het kankeronderzoek zijn langzaam maar onmiskenbaar. Het Koningin Wilhelmina Fonds doet de komende weken overal in den lande een be roep op Uw financiële steun. Wanneer U de collectebussen van het Koningin Wilhelmina Fonds hoort rammelen of wanneer U intekenlijsten worden aange boden, staat dan volkomen reëel tegenover de diepe ernst van het feit, dat het gaat om de gezondheid van ons volk, misschien van oi:s gezin, misschien van ons zelf. Zoals minister Suurhof op 31 Augustus 1953 zijn radiorede beëindigde, moge ook dit jaar bevestigd worden Laat de grote genegenheid voor Haar, wier naam dit Fonds draagt èn de gedachte aan het onnoemelijk grote leed, dat de kan ker elke dag veroorzaakt, ons allen tot de uiterste offervaardigheid aansporen. XVIII. De courant van 27 Juni 1'894 vermeldt de moord op President Sadi Carnot van Frank rijk, die door een Italiaanse anarchist, die deed, alsof hij aan de president een verzoek schrift wilde overhandigen, met een dolk werd doodgestoken, toen het staatshoofd van een tentoonstelling in een landauer kwam aangereden. Dit gebeurde te Lyon. Ook an dere voorvallen kwamen voor, die de men sen van die tijd in beroering brachten. Op de Italiaanse premier Crispi werd een schot gelost dogr een anarchist, zonder deze even wel te doden. In Frankrijk werd tot opvolger van Carnot gekozen Casimir Perier. In Spanje verzamelde men een legertje van 400 man, die echter bestonden uit kinderen van 5 tot 8 jaar. Deze werden uitgerust met geweren en waren gekleed in de Baskische uniform blauw met rode baret. Dit ge schiedde met de bedoeling de kleine Al- fonsus XIII als koning een legertje van met gezellen te geven, waarover hij revue kon huden. In het nummer van 20 Juni komt een ad- vertentie voor, vermeldende dat er een zilve ren schaar met ketting gevonden is. Zouden er toen nog boerinnen gelopen hebben in de oud Axelse dracht met beugeltas en schaar onder de schort Dat kan in die tijd nog wel voorgekomen zijn. Er wordt in een advertentie puike derrie aangeboden aan ƒ2,15 per hoop. Derrie steken en stoken kwam in oorlogstijd nog wel voor. We herinneren ons nog wel de natblijvende stukken derrie, die on te stoken werd engegeven en die maar weinig warmte gaven. De Koningin-Moeder en H.M. Koningin Wilhelmina maakten een plan om tussen 20 en 30 Augustus Zeeland te bezoeken. Bij dit bericht werd de opmerking gemaakt, dat Zeeland veel eigenaardige klederdrachten bezit en dat de Koningin het zeer aangenaam zou vinden al die klederdrachten eens van nabij te beschouwen. Er werd een plan ge maakt en er zouden 15 klederdrachten aan de Koninginnen vertoond worden, n.l. van Walcheren, Westkapelle, Nieuw- en Sint Joosland, Arnemuiden, Zuid-Beveland (twee typen), Noord-Beveland, Schouwen, Dui- veland, Tholen, het voormalige 4e district. Land van Axel (twee typen) en Land van Hulst.' Wat toen voor de Koningin-Moeder en Koningin Wilhelmina werd vertoond is in al haar kleurenrijkdom nu weer voor Ko ningin Juliana en Prins Bernhardten tonele gevoerd, bij de opening van Miniatuur Wal cheren te Middelburg. Waren toen al die klederdrachten nog in gebruik, nu was het meer een tentoonstelling van wat eens de glorie van Zeeland was. Op 10 Juni 1893 werd door „Concordia" het eerste concert op de kiosk op de Markt gegeven. Op 11 Augustus 1954 moest de kiosk, waarvan het houtwerk bouwvallig was geworden, afgebroken worden, wat in een paar dagen geschiedde. Ruim 61 jaar had ze dus dienst gedaan. In het nummer van 25 Augustus komt een verslag voor van het bezoek van H.M. Ko ningin Emma en H.M. Koningin Wilhel mina aan Middelburg, waarover een vol gende maal. zijn nog voorradig 1 4 andeerde rente en aflossing zou moeten worden taald, een te sterker argument om een verhoging an de Rijksbijdrage ingevolge de Wet op de Finan ce Verhoudingen te bedingen. De Commissie adviseert het College dan ook de -d voor te stellen, de tweede garantie ad 160.000 e verhogen met ƒ24.000 en alzo te brengen op 184.000 en verder te -voldoen aan de verzoeken van Staten en van het ministerie van Sociale Zaken Volksgezondheid. Evenwel verzoekt de Commissie met klem, er bij Ged. Staten op aan te dringen, dat deze garantie verlening ten behoeve van het ziekenhuis en de even tueel daaruit voortvloeiende consequenties worden ge zien los van de ov.erige gemeentelijke belangen, zodat laatstgenoemde niet belemmerd mogen worden ten koste van de gestelde garanties. De commissie was unaniem in het uitspreken van deze adviezen. De heren K. Hamelink en D. J. Oggel aren niet ter vergadering aanwezig. B. en W. kunnen zich met het advies van de finan ce commisie volkomen verenigen en stellen voor t raadsbesluit d.d. 10 Juni zodanig te wijzigen dat deze garantie geldt tot een bedrag van 184.000 en overigens te voldoen aan de verzoeken van Ged. Staten en van het ministerie van Sociale Zaken en Volksgezondheid om punt II van hetzelfde raads besluit te laten vervallen. Wat het onder B genoemde betreft heeft ons Col lege de taak van de vertegenwoordiger van het ge meentebestuur in het moderamen van het bestuur dezer stichting uitvoerig besproken, omdat hier een taak voor de vertegenwoordiger is weggelegd, die heel vee studie eist, zeer tijdrovend is door het bijwonen van vergaderingen en het maken van rapporten, teneinde het gemeentebestuur van alle gebeurtenissen en ex ploitatie-moeilijkheden op de hoogte te houden. Het resultaat van onze besprekingen is dat volgens ons oordeel nieman d van het gemeentebestuur over zoveel vrije tijd kan beschikken voor studie, het ver werken van rapporten etc. inzake deze aangelegenheid. Uit practische overwegingen stellen B. en W. voor om de heer C. Smies, commies ter secretarie daar voor aa nte wijzen. De heer Smies heeft deze materie van het begin af ^studeerd, besprekingen bijgewoond, berekeningen ge- maaiH en rapporten samengesteld. Wanneer deze aan- de goedkeuring kan wegdragen, zou de heer Smïès^ziin vriie ti)d hiervoor beschikbaar willen stel len onder Vi_>orwaarde dat do°r hem een vergoeding -oten in de vorm van betaling van zal worden gei, u cn% daaraan besteedt, wat in de eerste overuren, welke hij \vangrijk is, doch naarmate de ti|d mogelijk zeer on wo"a successievelijk zal vermin- ïnlooptijd gepasseerd is, deren. 3-u iar.

Axelsche Courant | 1954 | | pagina 3