in öe moööeR. Gemeenteraad van Axel. t€RUQ Fa J. C. Vink tlIT ONZE OMGEVING AXEL FEUILLETON. door HENK VAN HEESWIJK naar een motief van L. K. v. d. Linden HULST 's werelds meest gevraagde vulpen Markt 12 - AXRL SPORTNIEUWS I AXELSE BILJART CLUB VERGADERDE. Nu het a.s. biljartseizoen weer voor de deur staat kwam Maandagavond de Axelse Biljartclub „A.B.C.' in het clublokaal, café „Het Wapen van Zeeland" bij de heer R. Dieleman bijeen, op welke vergadering een 13-tal led entegenwoordig waren. Volgens mede deling van de voorziter deheer R. Dieleman bedraagt IJet lecjental momenteel 25. De bestuursverkiezing leverde een geheel nieuw b.etetuur op. Aftredende waren de heren R. Dieleman, die zich niet herkiesbaar stelde en de heren J. de Rijke en Th. Tieleman, wélke beidie laatsten wel her kiesbaar waren. Bij de stemming werd als nieuwe voorzitter ge kozen de heer L. Schauwaert, terwijl in de twee overige bestuursfuncties werden gekozen de heren J. Scheele en K. v. d. Berge. Besloten werd op een nog nader te bepalen datum in September te starten met een 20-beurten com petitie, welke gevolgd zal worden door een handicap- competitie. Nadat nog enige voorstellen en suggesties uit de vergadering voortkomende omtrent indeling en rege ling van de comj^etitie's, waren besproken, deelde de voorziter nog mede dat ook reeds weer een paar uitnodigingen waren ontvangen voor ontmoetingen o.a. van een club uit Sas van Gent en van een club uit Lokeren. In de kascommissie voor dit jaar werden benoemd de heren S. de Feijter, J. Gommers en M. v. d. Have. Met pen woord van dank tot zijn mede-bestuurs leden voor de vriendschappelijke samenwerking en met het uitspreken van de hoop dat het nieuwe be stuur de verenigingsbelangen naar haar beslje kunnen zal mogen dienen, sloot de voorziter de vlot verlopen vergadering. TWEEDE NOODLESLOKAAL VOOR DE R.K. LAGERE SCHOOL. Door het toenemende aantal R.K. schoolkinderen in onze gemeentje is reeds in 1952 de R.K. Lagere School alhier te klein geworden. Een noodoplossing werd toen gevonden door in het voormalige schoolgebouw een noodleslokaal in te richten. Voor het nieuwe schooljaar dat eerstdaags aanvangt is het aantal aanmeldingen wederom zo groot ge weest, dat ondanks die uitbreiding er weer een tekort aan schoolruimte ontstond. In hetzelfde oude school gebouw wordt nu een tweede noodleslokaal in ge reedheid gebracht. In verband met he tlandelijk tekort aan school ruimten, zal het nog wel enkele jaren aanlopen, eer met de definitieve uitbreiding van het schoolgebouw aan de Walstraat een aanvang kan worden gemaakt. OPBRENGST COLLECTE. De z.g. „Thuisfront-Parade" voor het Katholiek Thuisfront bracht alhier een bedrag van 105,35 op. GIDSEN WEER THUIS. De gidsengroep van de R.K. Verkennersbeweging alhier maakte een trip naar Ulvenhout en omgeving, waar een week werd gebivakkeerd. Vanuit deze plaats werden per fiets tochten in de omgeving gemaakt, o.a. naar „De Efteling". GEVONDEN VOORWERPEN. Een metalen armband, Joost de Moorstraat 1 een corsage, Buthdijk 10 een kinderjasje, Noordstr. 48 een groene wollen handschoen, een padvindersriem, een grijze gabardine regenjas en een springtouw met klossen, Prins Hendrikstraat 72een speelgoed emmertje, Irenestraat 26 een zonnebril, rood plastic portemonnaie met inhoud en zakdoekje, Bylocque- plein 18 een rood gebreid jumpertje, Weststraat 3 te Zaamslag een rood-gele kaatsbal, Bernhard- 6) Ze lachte. „Nee, beste jongen, dat ben je niet. Ik heb een klein pensioentje van je vader en voor de restJe weet, dat er aan mijn handen nog niets mankeert. Zolang ik die nog kan gebruiken, zul je je moeilijk kunnen beroepen op het kostwinnerschap." Nol dacht na en keek toen zijn moeder verbijsterd aan. Militaire dienstdaar had hij nog nooit aan gedacht. „Maarriep hij ten leste uit, „daar heb ik niets geen zin in." „Dat zal toch weinig geven, Nol. Overigens, je zult er nieuwe ervaringen opdoen, andere mensen ontmoe ten. Misschien is het wel goed." Meer werd er die middag niet over gesproken, maar bij Nol was bitter weinig enthousiasme over de moge lijk komende dienstplicht. Nu ja, hij zou afgekeurd kunnen worden, maar welke gebreken zou men bij hem ontdekken Hij was gezond van lijf en leden en uit de kleine nageljongen was een boom van een revolverklinker gegroeid. Nee, in dit opzicht had hij geen kans. Hij moest er wat anders op kunnen ver zinnen. Nol piekerde over dit probleem, maar vond geen oplossing. Integendeel, er kwamen omstandigheden, die hem weldra zouden nopen de militaire dienst als een geschikte oplossing te aanvaarden. Want het werd straat 23 een rood kindervestje, Buitenweg 14 eeij fietstas met inhoud, Van Vessem, Postkantoor Axéï r>' i een papieren zakje met geld, Julianastraat 30 een imitatie schakelarmband, Julianastraat 72. MOTOORRIJDER ONDER VRACHTAUTO. Toen de heer R. de B. op zijn motorrijwiel op de voorrangsweg HulstKapellebrug huiswaarts reed, werd hij bij het kruispunt van deze weg met de weg van Clinge naar St. Jansteen bij het gehucht Roskam aangereden door een vrachtauto van de firma Van H. uit St. ansteen, bestuurd door de heer E. B. uit Hulst. De vrachtwagenchauffeur die uit de richting St. Jansteen kwam gereden, wilde juist de weg Hulst Kapellebrug oversteken, toen de motorrijder dit kruis punt naderde. De motorrijder had de tegenwoordig heid va ngeest direct van zijn motorfiets te springen, doch zijn motor kwam onder de wielen van de vracht wagen terecht en werd volkomen vernield. De heer de B„ die door de val een dubbele breuk aan he rechterbovenbeen had opgelopen Werd per ziekenauto naar het ziekenhuis te Hulst vervoerd. Met lustraloy dop t 69.50; Set f 104.60 Met goldnlled dop {89.75; Set 135.60 Aan de ongeëve naarde precisie van het Aero-metrlc inktsysteem dankt de beroemde Parker „51" zijn weergaloze schrtjf- kwalitelten. Een ware openbaring zal het voor U zijn, wanneer U bi) ons zélf ondervindt hoe prettig die fraaie, stijlvolle Parker „51" schrijft! RENTMEESTER ZEGEVIERDE TE ZUIDDORPE. Op Zuiddorpe werd Zondag ter gelegenheid van de Molenhoek-kermis een nieuwelingenkoers verreden over een afstand van 60 km. Op het zware parcours moesten twee grote en tien kleine ronden worden gereden. Rentmeester was van het begin af aan de kop te vinden en na een prachtige koers werd hij door zijn activiteit verdiend over winnaar. De uitslag1. P. Rentmeester, Ierseke2. J. de Roo, Schore 3. Suykerbuyk, Nispen 4. Huissoon, Ierske 5. van Doeselaar, Sluiskil. In de Dinsdagnamiddag gehouden raadsvergadering deelden B. en W. naar aanleiding van in vorige ver gaderingen gestelde vragen het volgende mede Naar aanleiding van de door de heer C. van Ben- degem gestelde vraag om met het oog op de te ver wachten werkloosheid in de komende winter nu de werkzaamheden betereffende het afgraven van de Ar- mendijk beëindigd zijn, of niet in gelijke zin een aan vang kan worden gemaakt met de bestrating en rio lering van de Zuidsingel, kan worden medegedeeld dat bij de betrokken instantie hiervoor al tijdig een aanvraag is ingediend. Op de vraag van de heer K. Hamelink om het voetpad in het bos, dat loopt van de jeugdherberg naar het voetbalterrein om te leggen met het oog op de bezoekers van het bos, die de voetbalwedstrijd niet bezoeken, delen B. en W. mede, dat dit punt met de recreatie-commissie zal overwogen worden en zo mogelijk zal worden uitgevoerd. Op de vraag van de heer Maas of de rioolbelasting zuiver een belasting is op de riolering moet bevesti gend geantwoord worden. Dat percelen aangeslagen worden die nog niet op de riolering zijn aangesloten is een gevolg, dat in onze administratie deze percelen niet zijn aangegeven als niet of wel aangesloten aan de riolering. Wanneer straks blijkt, dat deze per celen alsnog aangesloten kunnen worden, zal hier tegen geen bezwaar zijn. De norm die wordt toegepast bij het berekenen van no 79' de aanslpg is de huurwaarde van of overeenkomstig ib tp l de personele belasting. Aan de heer Kesbeke wordt medegedeeld, dat het de bedoeling van B. en W. is om met een voorstel in de loop van dit jaar tekomen op de subsidie aanvrage van het charitatief centrum. Op de vraag van Mevr. Folkersma-Staal deelt het cojlege ten slotte mede dat het inoverweging ge nomen heeft om met de winter de bomen in de Oranjestraat te rooien. Verder komt op de agenda voor een voorstel a. op het schrijven van Ged. Staten betreffende de aanvulling van de gestelde tweede garantie voor de afbouw van het Protestants Ziekenhuis te Terneuzen b. tot het aanwijzen van een vertegenwoordiger van het gemeentebestuur die het gemeentebestuur als lid van het Moderamen in het bestuur van it ziekenhuis zal vertegenwoordigen. Van Ged. Staten werd hierover het navolgende schrijven ontvangen. Door de raden de r gemeenten Axel, Hoek en Ter- neuzen is reeds besloten om deel te nemen in het garanderen van geldleningen ten behoeve van de bouw van een ziekenhuis door de Stichting Protes tantse Ziekenzorg Zeeuwsch-Vlaanderen. ^In verband met moeilijkheden ter zake van de ver dere financiering van de bouwt heeft onder leiding van een lid van ons College een bespreking plaats gevonden op 15 Juli j.l. tussen het bestuur van de Stichting, de colleges van burgemeesters en wethou ders der belanghebbende gemeenten en vertegenwoor digers van de departementen van Financiën en So ciale Zaken. Daar gelaten het nog niet deelnemen door de gemeente Zaamslag in een tweede garantie ontbreekt aan de financiering ƒ200.000. (Deze ge meente heeft intussen op 23 Augustus 1954 tot deel name besloten De vertegenwoordigers van de zijde van het Rijk waren bereid te bevorderen, dat van die zijde de voorwaarde wordt los gelaten dat de volledige finan ciering moet zijn verzekerd, mits de gemeenten zulks ook doen. Intussen was door het Rijk reeds 300.000 van de nader toegezegde garantie van 500.000 vrij gegeven. Voorts waren deze vertegenwoordigers bereid te bevorderen, dat in de nog te overbruggen som van 200.000 door het Rijk een garantie van ten hoogste 50.000 zou worden gesteld, m.a.w., dat evengenoemd stiller Op de scheepswerven. De crisis van de eerste dertiger jaren begon ook hier haar invloed uit te breiden en het gebeurde wel eens, dat niet onmiddel lijk de kiel van een nieuwe schuit gelegd werd, als een afgebouwde van stapel was gelopen. Meer en meer werden er zeeschepen opgelegd de handel met het buitenland kwam in de verdrukking en op de werven begon men werkvolk te ontslaan. Het legertje werklozen in de hoofdstad begon te groeien en de tijd zou niet ver meer zijn, of ook Nol van Veen zou zijn ontslag krijgen. De gehuwden werden nog zoveel mogelijk gehouden de vrijgezellen waren het meest kwetsbaar. Toen hij voor de militaire keuring kwam en zonder gebreken werd bevonden, gaf hij zich op voor de mariniers. Het soldatenleven had niet de mtnste be koring voor hem en hij ging uit van de gedachte, dat hij als marinier nog een kans had bij het water te blijven. Op de werf bleef hij tot het tijdstip, dat hij in dienst zou gaan. En toen de laatste werkdag voorbij was en hij naar het kantoor ging om zijn laatste loonzakje te halen, werd hij verzocht even binnen te komen. Een der directeuren wenste hem persoonlijk te spreken en Nol bleef, een beetje bedremmeld met zijn alpinomuts in de hand op de drempel staan. De directeur was een joviale man, wees hem een stoel en schoof een kistje mte sigaren naar hem toe. Nol beet de punt van de sigaar af en zoog er de brand in. „Van Veen, je gaat nu de wapenrok dragen en dat is goed voor een jongeman. Ik ben zelf reserve^ officier, dus ik weet wat de militaire dienst is. Je hebt nu bijna vijf jaar bij ons gewerkt en, van wat ik gehoord heb, ben je een van de bekwaamste vak lieden. Dat je ons gaat verlaten, spijt ons. Aan de -andere kant kan nu een gehuwde kracht voor jou blijven. Je weet, dat de toestand in ons bedrijf mo menteel verre van rooskleurig is en wat de toekomst brengen zal, weten we niet. We willen je echter niet ontslaan, maar meenden toch goed te doen je een getuigschrift mee te geven. Als je diensttijd voorbij is, kun je zelf bepalen wat je wilt en zal het onder de gegeven omstandigheden niet gemakkelijk vallen werk te krijgen, met een goed getuigschrift ben je toch heel wat anderen een slag voor. Als je uit dienst komt en je zoudt hier weer willen komen, meld je dan bij mij kerels als jij hebben we graag op ons bedrijf en wel licht is over een paar jaar de toestand weer wat beter. Van Veen, het ga je goed in de dienst." Op straat gekomen, opende Nol de envelop en las het getuigschrift, dat werkelijk de moeite waard was. Met dit document, dacht hij, zal ik er altijd in slagen werk te vinden. En moeder Van Veen vond in het loonzakje bij wijze van stoffelijke dank voor vijf jaren arbeid een maand salaris extra. De werf wist een goede arbeidskracht te waarderen. Nol echter trok met een zucht voor de laatste maal zijn werkkleren uit en zei „Het is misschien kinder achtig, mam, maar ik zou best een potje willen grienen." De oudere vrouw ging naar haar zoon, die nu een hoofd groter was da nzij, en antwoordde: „Als het je oplucht, waarom zou je het dan niet doen, jongen Een poos daarna zaten moeder en zoon tegenover elkaar en genoten van hun thee. Nol speelde wat met het lepeltje en zuchtte. Maar moeder van Veen zei opeens^ resoluut „Kom, we gaan ons verkleden en dan stappen we op de trein. We gaan ergens heen, voor de laatste maal samen voorlopig. Want als je in dienst bent, zal er nie tveel gelegenheid meer zijn om samen uit te gaan. Dan ben je de weekeinden, dat bedrag van 500.000 zou worden verhoogd tot 550.000, mits de gezamenlijke gemeentebesturen een geldlening van 150.000 zoud engaranderen. Naar onze overtuiging wordt hiermede van Rijks wege zover gegaan als bij de thans geldende ver houdingen slechts mogelijk is te achten. De raden der vier gemeenten zullen ziih dus thans moeten uitspreken over het verler.en van een verdere garantie. Het verdere bedrag maakt 15% uit van de tweede garantie en kan het best tot stand worden gebracht door een verhoging met 15% van de in het desbetreffende raadsbesluit vermelde som. De raad der gemeente Axel zal het bepaalde sub II van zijn besluit van 10 Juni 1954 moeten intrekken. Hiertoe is echter te minder bezwaar, omdat door in de ontbrekende 200.000 te voorziende facto aan deze voorwaarde wordt voldaan. Nu kunnen de raden zulks weigeren, dan wel daar toe besluiten. Een weigering heeft tot gevolg, dat het ziekenhuis niet kan worden voltooid. Voor de ge meente zal dit er op neerkomen, dat zij zullen moeten opkomen voor de betaling van rente en aflossing van hetgeen zij hebben gegarandeerd. Tevens zal dan het doel van de financieringssteun, het brengen van en- hoogst nodige verbetering in de ziekenverpleging en behandeling voorshands niet worden verkregen. Bij een besluit tot deelneming in de nog te verlenen garantie wordt de zekerheid verkregen, dat het zie kenhuis kan worden afgebouwd, ingericht en binnen kort in gebruik genomen. De vraag of de exploitatie sluitend kan zijn, voor zover het tekort niet door de garantie van het Rijk wordt gedekt, hangt in hoofdzaak af van de bezetting van het huis. Niemand is in staat daaromtrent zeker heid te verschaffen. Wij verhelen ons niet, dat de gemeenten risico lopen door he tgaranderen van geldleningen voor het stichten van dit ziekenhuis. Ook wij betreuren het zo belangrijk overschrijden van de aanvankelijk ge raamde stichtingskosten. Bij niet voltooiing van het ziekenhuis achten wij het risico echter groter, dan wanneer het huis spoedig in gebruik kan worden ge nomen. Daarom juist en wij gaven hiervan reeds eerder blijk achten wij het van groot belang, dat de be trokken gemeenten op het uitoefenen van de beheers taak door het stichtingsbestuur nauwlettend toezien. Met voldoening kan ter vergadering worden ge constateerd, dat het stichtingsbestuur verklaarde dit zeer op prijs te stellen en daaraan zijn volledige mede werking beloofde te geven. Tijdens deze bespreking is mede gevraagd het oor deel van ons College te mogen vernemen. Alles over ziende zijn wij tot de slotsom gekomen te moeten ad viseren de raad uwer gemeente voor te stellen deel te nemen in een aanvullende garantie van ƒ150.000 (Axel ƒ24.000, Hoek 12.000, Terneuzen ƒ97.500). Bij een afzonderlijk schrijven hebben wij het ge meentebestuur van Zaamslag geraden 110.000 te ga randeren, plus 16.500. De Financiële Commissie geeft in haar advies het navolgende weer. De Commissie is van mening, dat uit deze stukken is gebleken, dat de houding van de raad dezer ge meente, welke min of meer star zou kunnen worden genoemd, toch een winstpunt heeft opgeleverd, nu toch het Rijk zich bereid heeft verklaard iets verder te gaan dan het oorspronkelijk had toegezegd. De commissie overwoog verder, dat een verhoging van de tweede garantie met 24.000 in feite niet veel betekent tegenover de reeds verleende garanties tot een bedrag van 320.000. Zij meent, dat de reeds- verleende garantie niet op het spel mag worden gezet voor deze 24.000. Nu »»wel Ged. Staten als het Ministerie van Sociale Zaken en Volksgezondheid aandringen op het ver hogen van de garantie met jj 24.000 is dit voor de gemeente, wanneer eventueel een gedeelte van de ge- jt verlof hebt, waarschijnlijk liever thuis." Hij keek zijn moeder verwonderd aan en vroeg „Waarheen wil je, mam „We gaan naar Rotterdam," besliste ze „ik ben er in jaren niet geweest. Ik wil de Maas wel weer- eens zien." Die middag en avond genoten moeder en zoom van hun uitstapje ze maakten een tochtje over de- Maas en Nol keek met kennersogen naar de grote schepen, die aan de kaden lagen, vertelde technische, bijzonderheden,waarvan ze niets begreep, maar ze knikte instemmend en wierp zijdelings een blik op haar grote zoon. Hij was een volwassen man ge worden in deze vijf jaren en het was te begrijpen, dat menig meisje een oogje op hem wierp. Maar Nol had er geen erg in, keek alleen maar naar het water en de schepen. Meisjes interesseefden hem nog niet. Hoofdstuk 3. DE BIECHT VAN EEN MOEDER. In de eerste dagen van zijn verblijf in de mariniers- kazerne te Rotterdam maakte Nol in stilte een ver gelijking met zijn eerste werkdagen op de werf. Ook nu waren er, die de „groentjes" gebruikten als mik punt voor hun spot en Nol, in zijn hart een goed moedige kerel, die wel een grapje kon verdragen, lach te eens, als hij er tussen was genomen. Diverse malen was hij door zijn krib gezakt en een paar malen had hij onverwachts een kan water over zich heen, ge kregen. Dat kon hem allemaal niet schelen, maar toen een Arnhemmer een gemene streek met hem wilde uit halen, liet hij even zijn kracht voelen en sedertrien: liet men Nol van Veen met rust. Je kon beter met hem eten dan knokken, vond men, en dat klopte. Want NoB stond zijn mannetje als het nodig was. (Wordt vervolgd))

Axelsche Courant | 1954 | | pagina 2