De inmaak van groenten Jongelui Nieuw! OCTANIUtA'f-i l r Boekhandel J. C VINK nippers L« V 'OCTANIUM nette Slagersleerling of Halfwas Gebr. Verpoorte met de opzienbarende Markt 12 - AXEL - Telefoon 646 INMAAK IN FLESSEN. Benodigdheden gave wijdmondse flessen, bijpassende kurken, zwavellint, lak of paraffine, postelein, zuring of rabarbermoes. Postelein, zuring of rabarbermoes t in flessen. De groente uitzoeken, (de zuring stropen) goed wassen, enige keren doorsnijden en met aanhangend water opzetten, snel laten slinken en gaar koken. De rabarber schoon maken, wassen, in stukjes snijden en tot moes koken. Inmiddels de flessen en kur ken schoonmaken/ door ze in sodawater uit te wassen, vervolgens uit te koken of uit te zwavelen en met kokend water om te spoe len. Voor het uitzwavelen een brandend stukje zwavellint in de flessen brengen en dit met de kurk er in vastklemmen. Wan neer de flessen vol zijn met zwaveldamp, het lint er uit halen en in een kommetje met water dompelen. De flessen met de kurk sluiten en 10 minuten omgekeerd laten staan om ook de kurk te desinfecteren. De zwavel damp uit de flessen laten ontsnappen. De groenten of het moes zo heet mogelijk in de Hessen doen en deze sluiten met de kur ken. De kurken bijsnijden, tot zij niet meer boven de flessen komen en de bovenkant van de fles in gesmolten lak, kaarsvet of paraffine dompelen, zodat kurk en rand daarmee geheel bedekt zijn. INMAAK IN AZIJN. In azijn ingemaakte groenten smaken het best bij stamppotten en stoofpotten. Bieten in azijn. 1 kg. bieten, \x/2 fles inmaakazijn, (6 lau rierbladen, 8 peperkorrels, 6 kruidnagelen) zout. De bieten schillen, in dunne plakjes snij den, opzetten met weinig kokend water en zout en gaar koken. Kooktijd 30 minuten. De bieten goed laten uitlekken (het v0cht voor soep gebruiken) en in schoongemaak te glazen potjes of flessen overdoen. (De kruiden er tussen leggen) In een gesloten pan de azijn aan de kook brengen en koud laten worden. De azijn over de bieten gie ten en de potjes of flessen met een stop, een deksel of cellophaan afsluiten. Komkommers of augurken in azijn. 2 flinke komkommers of 1 kg augurken, 1 fles inmaakazijn, een takje dille en dragon, (2 Spaanse pepers), 2 gr mosterdzaad, een paar stukjes mierikswortel en gemberwortel. De komkommers schillen in de lengte in vieren snijden, van het zaad ontdoen en in blokjes snijden. De stukjes komkommer of de geWassen augurken met zout bestrooid een nacht wegzetten, goed laten uitlekken en in schoongemaakte potjes overdoen. Zie verder bieten in azijn. Groenten in azijn. ^kg groenten (wortelen, doperwten, sla- bonen, snijbonen, bloemkool, augurken, sja lotten), 1 fles inmaakazijn. De groenten schoonmaken, wassen en ni stukjes snijden; komkommers, augurken en sjalotten gedurende een nacht met zout weg zetten. De overige groenten 1 minuut koken met water met 50 gr zout per liter. De groen ten uit het water nemen en laten afkoelen. Bij gebruik van verschillende groenten deze door elkaar mengen en in schoongemaakte potjes overdoen. De azijn in een gesloten pan aan de kook brengen en laten afkoelen. Dan de azijn over de groenten gieten en de pot jes afsluiten met een stop of deksel. Zoetzuur van komkommer, augurken, meloenen of zwetsen. 50 tot 750 gram niet te rijpe komkom- mer(s), 7,5 dl inmaakazijn. 500 gr suiker, een stukje pijpkaneel, 5 kruidnagelen. De azijn, de suiker en de kruiden vermen gen en tot een dunne stroop koken. De kom kommer (s) dun schillen, in de lengte in vie ren snijden en het zaad verwijderen. Er ver volgens blokjes van snijden. De stukjes kom kommer in de stroop koken to tzij doorschij nend zijn geworden. De komkommer dan uit het vocht nemen en het vocht inkoken tot een dikke stroop. De stroop over de stukjes kom kommer gieten en de massa in e enkom weg zetten tot de volgende dag. Hierbij trekt weer vocht uit de komkommer, zodat men de stroop nogmaals moet inkoken. De stukjes komkommer op het laatst (als de stroop dik genoeg is) nog even meekoken. Het zoetzuur dan overdoen in schoongemaakte potjes of flesjes en deze afsluiten met een stop of dek les of met een stukje natgemaakt cellophaan. Op .dezelfde wijze kan men zoetzuur ma ken van meloen, augurken en kwetsen. Van meloen wordt het harde vruchtvlees gebruikt, dat overblijft wanneer het sappige vlees verwijderd is. Men schilt dit harde vruchtvlees zeer dun. Zoetzuur van stoofperen of kweeën. 500 tot 750 gram niet te rijpe komkom- 7,5 dl. inmaakazijn, 500 gr suiker, een stukje pijpkaneel, 5 kruidnagelen. De geschilde in vieren gesneden vruchten in de azijn gedurende twee uur zacht laten koken. Dan de suiker en de kruiden toevoe gen. De vruchten nog een uur laten koken en vervolgens uit het vocht nemen. Het zoet zuur verder bereiden als zoetzuur van kom kommer. De Franse regering heeft beschermende maatregelen voor de Franse vlasindustrie ingevoerd, waardoor de Nederlandse en Belgische vlasnijverheid in beide landen ernstig word bedreigd. Zij heeft namelijk een contingentering van de strovlas-export in gevoerd, zodat België door gebrek aan vol doende invoer van strovlas uit Frankrijk, dit Nèderland moest betrekken en de prijs daar door werd opgedreven. Anderszins verleent de Franse regering teeltpremies en een sub sidie van 16 op de export van vlaslint. Aan de ene zijde is het strovlas in prijs ge stegen en aan de andere kant is de prijs van het vlaslint zo sterk gedaald, dat dekking van de productiekosten in vele gevallen niet meer mogelijk is. in het volle licht te plaatsen, waarna zij spoedig tot bloei komt. Wilhelm Prinz, die tot 1951 leider is ge weest van de communistiche partij afdeling Hamburg, is na het uitzitten van een gevan genisstraf in Oost-Duitsland teruggekeerd. De laarzen van de geheime polijti^ zo ver klaarde hij, hebben mij tot de slotsom ge bracht, dat de democratie toch beter is. In Februari 1951 werd Prinz uitgenodigd tot het bijwonen van een communistisch con gee in Brandenburg, doch omiddellijk na aankomst werd hij gearresteerd. Men stel de hem verantwoordelijk voor het gebrek aan succes van de communistische partij in West-Duitsland.. Prinz verklaarde, dat de lichamelijke en geestelijke kwellingen, die hij tijdens de vele verhoren had moeten ondergaan, die van het kamp Sachsenhau- seh, waar hij ook vele kwellingen had on dergaan te boven gingen. De hond van mevrouw Miller te Prim rose bij Johannesburg kwam Dinsdag thuis mt een pasgeboren negerbaby ni zijn bek. De zuigeling, die naar een ziekenhuis werd overgebracht en het goed maakt, was ver moedelijk door de moeder op een nabij gele gen vuilnisbelt achtergelaten. President Varga van Brazilië heert na een onderhoud met de minister van oorlog en generaals en na een langdurige^ bespr— king met de ministerraad een eind aan zijn leven gemaakt,door zich door het hart te schieten. President Vargas bereikte de leef tijd van 71 jaar. In Brazilië is wegens de dood van de president een nationale rouw van 8 dagen afgekondigd. Het stoffelijk overschot van de president is naar zijn ge boorteplaats overgebracht. Op de Belgische basis voor straaljagers te Florenne heeft zich weer e ennieuw geval van sabotage voorgedaan. In de reactor van een Thunderjet werd nl. een 30 cm lange metalen buis ontdekt. Etfikele maanden ge leden kwamen hier ook daden van sabotage voor, waarvoor toen twee beroepsmilitai ren werden gearresteerd. Na hun arrestatie werden toen opnieuw metalen voorwerpen de de reactoren aangetroffen, htgeen wel bewijst, dat men nog nog niet alle saboteurs te pakken heeft. Naar verwacht wordt zal keizer Haile Selassie van 3 tot 6 November een offi cieel bezoek brengen aan Nederland. Na dere bijzonderheden over het programma van dit bezoek zijn nog niet bekend. De Rijkspolitie verzameelt gegevens over r, de oorzaak van de ramp met de „Willem Bontekoe" De K.L.M.-gezagvoerder Schro der, die Dinsdag met een Dakota van de K.L.M. op de Noordzee vele wrakstukken ontdekte, heeft Woensdagmiddag bij een nieuwe verkennigsvlucht op een meer Noor delijke plek op de zee weer veel wrakstukken zien drijven. Sschepen, ook van de Konink lijke Marine zoeken op zee naar wrakstukken Personen die op enigerlei wijze iets van het ongeluk menen te hebben gehoord of gezien, worden verhoord. Onder de gemeente Vlagtwedde in het gehucht Leemdobben, is Woensdagmiddag een personenauto, bestuurd doorf Notaris T.V. uit Winschoten zonder aanwijsbare oor zaak tegen een der langs de weg staande bomen gereden. Notaris V. bleek reeds te zijn overleden, toen medische hulp arriveer de. In de wagen zaten verder mevr. V. en de broer en schoonzuster van de heer V. uit Amsterdam. Allen kwamen met minder ern stige verwondingen vrij. Vermoed wordt dat de notaris plotseling onwel is geworden en de macht over het stuur heeft verloren. Woensdagmiddag is bij het baden in zee een 42-jarige Duitse dame uit Dusseldorf nabij Midsland op het eiland Terschelling in zee verdronken. Zij had zich met een vriend van haar zoontje, een jongen van on geveer 12 jaar, te ver in zee gewaagd, met het gevolg, dat zij in gevaar kwam te ver keren In haar angst greep zij zich aan de jongen vast, die zich van zijn badpak moest ontdoen, om niet met het slachtoffer door de stroom te worden meegesleurd. In India is een gebied tweemaal zo groot als ons land overstroomd. 560 stuks vee verdronk en 17.000 gezinnen zijn dakloos. De Brahmapoetra is thans zo ver buiten haar oevers getreden, dat de staat Assam in het Noordoosten van de rest van India is af gesneden. In de afgelopen twee dagen wer den de districten in de vallei van de Brah mapoetra door vloedgolven getroffen. In de stad Doebroegarh, die 50.000 inwoners telt staan. Het vtater van e Po is 3 meter geste gen. Ide Dolomieten ligt op 2500 meter hoog te sneeuw. Ook in Italië is het slecht weer. In Rome heeft het sinds Dinsdagnacht onafgebroken geregend. In Genua kwamen tengevolge van zware stormen hele wijken onder water te storm hele wijken onder water te staan. Het water van de Po is 3 meter gestegen. In de Dolomieten ligt op 2500 meter hoogte sneeuw. Een Nederlandse glasfabriek is er in ge slaagd een nieuw bloembollenglas te ont werpen, dat zich volkomen onderscheidt van de glazen die tot nog toe aan de markt kwa men. Het nieuwe glas wordt geleverd in een z.g. groeidoos, die onmisbaar is, w'il men volgens de nieuwe methode hyacinthen tot bloei brengen. De vroegere methode, die nog al eens mislukkingen gaf, door het te vroeg of te laat in het licht zetten van de bollen, heeft hiermee afgedaan. De bol moet nu in de groeidoos bewaard worden tot de spruit de doosopening heeft bereikt. Dan is het juiste ogenblik aangebroken om de bol Te koop prachtige Kroon- lamp 5 armen f 22.50. Prach tige salonkast Naaimachine Pfaff f210,2 Dames fau teuiltjes f20,1 Pendule 3-delig f 27.50. 1 Lampekap f 5,1 nieuwe Wringer witldmaille f45,Adres Bufeau van dit blad. Nette Bakerdiensten ge vraagd. Adres Bureau van Gevraagd zo spoedig mogelijk Julianastraat 71 Axel B. z. a. nette Werkster 2 dagen per week Dinsdags en Donderdags. Adres Bureau van dit blad. Bond van Kleinh. in Aard appelen Groenten en Fruit Afd. Axel Wegens vacantie zijn de volgende zaken gesloten van 29 Aug. t.e.m. 4 Sept. Ph. de Neve, Noordstraat van 18 jaar en ouder, van Chr. huize, kunnen direct geplaatst worden op de Psychiatrische inrichting „Bloemen daal' te 's Gravenhage (Loosduinen). Aanvangsalaris f 60,per maand plus volledig internaat. Gratis opleiding voor het Rijksdiploma Ziekenverpleging B. 3 weken vacantie met vncantietoeslag. Eerste dienst kleding vrij en tegemoetkoming in de reiskosten naar huis. M.U.L..O.-Diploma NIET VEREIST, voor hen die in het bezii van een M.LI.L.O. diploma zijn. speciale regeling hij opleiding. Schriftelijke aanmelding bij de Geneesheer Directeur. De Parker „21" la in alle onderdelen een Parker product bfl uitnemendheid. Alleen de fraai gestroomlijnde Parker „21" heeft de OCTANIUM pen, die zo gemakkelijk over het papier glijdt, en waarmee men schrijft zonder vermoeid te raken. De Parker „21" wint het van alle andere merken in dezelfde prijsklasse. Vraag Uw winkelier U deze perfecte, nieuwe Parker vulpen te tonen. Er Is een keuze uit aantrekkelijke kleuren en uit verschillende penpunten. Parker „tl" vulpen slechte 1 35.- Parker „tl" set f 55.- is een legering van 8 speciale soorten metaal. Kan niet vervormen Kan niet roesten Onverslijtbaar Soepel en toch sterk -< s Ol k BQ T 'v

Axelsche Courant | 1954 | | pagina 3