De barre (natte) Zomer van '54 t€RUq in öe moööeR. .D.D. 1 rfuid- iditsïag Met een variant op de in de volksmond nog altijd spreekwoordelijke „barre winter van '90 meenden wij het bovenstaande op de reeds weer teneinde spoedende zomer van van 1954 in toepassing te mogen brengen. Hoewel, beter laat dan noooit, in de och tend van 27 Augustus, waarin wij ons tot het schrijven van dit artikel neerzetten, de zomer toch nog een krampachtige poging schijnt te doen, om ons nog enkele warme dagen te bezorgen. Een gunstige weersverbetering is merk baar ingetreden, en wanneer een verzengen de hitte, waartoe de kans niet zo heel groot meer schijnt, ons bespaard blijft, dan kan nog wel e en enader ten goede keren., hoe wel de koude en langdurig natte weersom standigheden in de landbouw reeds een on herstelbare schade heebben aangericht. Een 85-jarige, nauw bij de landbouw en alles wat daarmee samenhangt betrokken, en gezegend met een goed geheugen, ver telde ons, nimmer een zo langdurig en per manent door regen geplaagde zomer te heb ben meegemaakt. Een periode van langer dan drie dagen zonneschijn is, toch zeker in onze streek, nauwelijks aan te wijzen. Sedert mensenheugenis niet zo veel zomerse regendagen Was het nog slechts, dat alleen de lange perioden van zonneschijn niet aanwijbaar waren, dan was het nog niet zo erg, maar er zijn vele weken achtereen, waarvan men er welhaast geen noemen kan, waarin het 24 uur achtereen droog is gebleven. De gevolgen hiervan doen zich nijpend en in ernstige mate gelden. De oogst, die met de moderne machines, de laatste ja ren in de eerste weken van Augustus ge heel binnen was, is nu drie tot vier weken later. Nog staan honderden ha. tarwe, rogge en gerst op half doorweekte akkers en de scha de is ongekend groot. De erwten zijn wel ver binnen, maar ook aan de peulvruchten is grote schade toegebracht, die niet meer is goed te maken, terwijl aanvankelijk de oogst hiervan zich buitengewoon goed liet aanzienIndien de weersomstandigheden gunstig waren geweest, zo vertelden ons in siders, zou de opbrengst van de oogst 1954 groter dan qoit geweet zijn Zeer aanzienlijke schade voor de landbou win het hele land. Waar dit jaar niet van een plaatselijke misoogst kan worden gesproken, maar prac- tisch over het hele land dezelfde ongunsti ge factoren hebben gewerkt, is de schade door het slecht weer aan de landbouw toe gebracht moeilijk te becijferen. Vast staat echter wel dat zij voor ieder bedrijf op zich zelf reeds belangrijk is, en vele duizenden beloopt. Gelukkig heeft ook bij deze slechte om standigheden de mechanisatie op bepaalde punten een heilzame invloed, waarbij wij o.a. denken aan de reeds afgeleverde gerst. Ook maakt de grote capaciteit van de mo derne machines het mogelijk de korte perio den van goed weer tot het uiterste te be nutten en zo in korte tijd zoveel mogelijk van de oogt te redden. FEUILLETON. door HENK VAN HEESWIJK naar een motief van L. K. v. d. Linden Ook de drogerijen, waarvan onze gemeen te er een drietal telt, werken dag en «acht op volle-toeren, en doen het mogelijke' 'om de schade zo veel als in hun vermogeri ligt te beperkéh. bins Buitengewone verloven voor militairen. Door de drassige toestand van de lande rijen is het niet overal mogelijk met de zware machines de oogst binnen te halen, zodat op sommige plaatsen men evenals vroeger op mankracht is aangewezen.. Dat allerwegen met het belang van deze oogst rekening wordt gehouden, moge in dit verband blijken uit een speciale order van de minister van Oorlog, waarin verzocht wordt aan landbouwerszoons en landarbei- 'derfs in ruime mate buitengewoon verlof te willen vrlenen. Aardappels nog vrij goed Als volksvoedsel no. één mag zeker de winteraardappel worden genoemd. En dat ook hiervoor het klimaat van deze zomer niet ideaal is geweest, is voor iedereen wël zonder meer duidelijk. Er is dan oo khier al heet wat schade door ziekte geconsta teerd. Maar toch is er ook hier bij alle sombere zijden nog een zonzijde want 'het koude weer heeft hier gunsftg gewerkt om het kwaad nog zo gering mogelijk te houden; Hoe de uiteindelijke resultaten zullen zijn, moet uiteraard nog worden .afgewacht 1 en hangt voor een groot deel af van d®->vier- dere weersomstndigheden. Bieten misschien nog vrij goed Is er bij de aardappelen dus nog kans op een bevredigend resultaat, ook bij de bieten is alle hoop nog niet verloren, en weergoden. Weliswaar moet men zich hier niet ver kijken op de ogenschijnlijk gunstige stand van dit gewas boven de grond, want de vele regen heeft de bladvorming sterk in de ha»d gewerkt, doch de wortels zijn nog klein, enWat het suikergehalte betreft moet de zon er nog flink aan te pas komen. Weliswaar is het niet meer zoals in vroe ger eeuwen, dat ons volk bij misoogst aan de hongersnood was overgeleverd, maar la ten wij toch hopen dat het weer in de ko mende weken en maanden gunstig zal zijn voor di e gewassen, waarvan de oogst nog komen moet. de schade is al groot genoeg en voor de welvaart van ons gehele land, en zeker voor een streek waar de landbouw zo'n grote rol speelt als in onze omgeving kan een nog zo goed mogelijke oogst al leen maar ten goede werken. Mogen de depressie's waarvan wij er al zovele gehad hebben in de komende dagen en weken de barrières op hun weg naar ons land maar niet doorbreken. B UIT ONZE OMGEVING AXEL ZUIDDORPE. Een zuil van vuur en schrijnend zuur van diep uit Uw maag tot hoog in de heel SPORTNIEUWS BEKENDMAKINGEN. 5) Al gauw begreeq Nol, dat dit nu eenmaal bij het werk hoorde. Hij sprak nooit veel, maar deed zijn werk zo goed als het hem mogelijk was en klemde hon derden malen op een werkdag de gloeiende nagels tus sen de tang, stopte ze in het gat op de plaat totde revolverklinker hem stevig had bevestigd. Alweer een onderdeel van het grote schip klaar. Hij nageljongens, de tang een eind heen, om zich daarna steeg mee met de grote stalen platen van de wand en als de fluit van vijf uur ging, moest net als de andere huiswaarts te spoeden. En toen hij aan het einde van de eerste week de somma van twee gulden en vijf en twintig cent als eerst verdiend loon in zijn zakje zag zitten, vergat hij de blaren en andere onaangenaam heden, maar kwam verheugd thuis en legde met trots het loonzakje op tafel. Moeder van Veen telde nieuwsgierig het geld en keek toen haar zoon lachend aan. ,,Dannk je wel, Nol,-jongen, is dat even fijn Weet je wa twe doen,?" Ze likte aan de klep en plakte het loonzakje zorgvuldig weer dicht„Dit eerste verdiende geld laten we in het zakje zitten, daar komen we niet aan en we bewaren het als een herinnering aan deze dag." De jongen keek een deetje teleurgesteld. „Hè nee, mam, daar moet je wat voor kopen voor jezelf, dat vind ik veel leuker." Krabben en peuteren maakt de kwaal steeds erger. De helder vloeibare D.D.D. dringtdiep in de poriën door, doodt de ziek tekiemen en geneest de huid. GfcNEESMIDDGL TEGEN HUIDA ANDOEN ING EN L'Cfc.i.lOF EALSL M ZEEP Ze schudde beslist het hoofd. „Geen sprake van. Dit bewaren we volgende week heb je weer je loon, maar dit gebruiken we niet. Later zul je het leuk vinden dat weet ik zeker." Ze diepte uit haar schortzak de portemonnaie op en gaf hem een kwartje. „En nu je zelf geld verdient, krijg je natuurlijk ook zakgeld. Hier, dit is voor jog daar mag je mee doen wat je wilt. En als je meer gaj verdienen, krijg je ook meer." Nol streek het kwartje op en stopt ehet in zijn broekzak. Maar een uurlater stond er een bos bloemen op tafel. „Die zijn voor jou. mam," zei hij „gekocht van het kwartje. Ik wil dat jij er ook wat aan hebt, dat ik nu werk." Toen nam ze op ouderwetse wijze zijn hoofd tussen haa rhanden en zoende hem. „Je bent een schat, Nol. Verkleed je dan gaan we vanavond eens fijn uit" Geleidelijk aa n raakte Nol van Veen aan het harde werk en aan het even harde leven op de scheepswerf gewend. Hij haalde zijn schouders op over de scheld woorden en begon terug te meppen als m enhem een klap gaf. De voorman knikte tevreden, toen hij zag dat deze nageljongen, zich niet meer op zijn kop liet zitten. Hij dacht bij zichzelf„Dat is wellicht een blijvertjé." Na de eerste weken was Nol over de moeilijkheden heen. En achteraf was hij nu blij doorgezet te hebben De eerste dagen was hij wel eens met tegenzin het grote hek binnengegaan, met het vooruitzicht nog meer blaren te krijgen, opnieuw scheldwoorden en schoppen. Maar nu reageerde hij anders en toen men hem eens, zogenaamd perongeluk, een gloeiende nagel op zijn kleren liet vallen, hetgeen onmiddellijk een groot brandgat in zijn kiel en bloes veroorzaakte, zei hij niets, maar de man in kwestie viel een half uur later languit in een kolenvuur, zodat zijn kleren van onder tot boven vol brandplekken zaten. Dat gaf een JAARVERGADERING S.V. „LANDAU" Op Woensdag 25 Augustus hield onze plaatselijke schaakvereniging in „Het Centrum" haar jaarlijkse algeméne ledenvergadering. Van de 24 leden waren er 18).ter vergadering aanwezig, alsmede een twee tal genodigden, die zich ter vergadering als lid op gaven, zodat men het nieuwe seizoen met 26 leden zal beginnen. Nadat de voorzitter de vergadering had geopend, •apjo ap uee u36e[sj3ajeb[ a^fip^iruqaB sp u3uiem3( Hieruit bleek, dat zowel de onderlinge wedstrijden als de wedstrijden tegen andere verenigingen een vlot en geanimeerd verloop hebben gehad.. Ook werd 'in het afgelopen seizoen het eerste internationale contact gelegd met de Gentse schaakclub Jean Jaurès waartegen in Axel een wedstrijd werd gespeeld. Besloten werd om in de komende competitie met worden, nog meer leden aan te trekken, daar er stel- twee tientallen deel te nemen, terwijl getracht zal lig in Axel en omgeving nog velen zijndie de schaak sport buiten verenigingsverband beoefenen. Ook het jeugdschaken zal worden geanimeerd, o.a. door het organiseren, van wekelijkse jeugdschaakavon- den, hetgeen zeker in de komende wintermaanden een nuttige en aangename ontspanning voor de jonge lui kan zijn, waartoe wij geïnteresseerden, al of niet kenners van de schaaksport, opwekken eens con tact met het bestuur van „Landau" op te nemen. TIJDELIJKE ULO-SCHOOL WORDT TE KLEIN Aan de Chr. Ulo-school is met ingang van 1 Sep tember als 5e leerkracht benoemd de heer Hl Hoek stra te Berlikum. Hierdoor kan de eerste klasse gesplitst worden in twee yan 22 tot 24 leerlingen. Helaas kan het nood- gebou>y in de Julianastraat deze niet meer bevat ten en moet men voor een klas zijn toevlucht nemen tot de Bestuurskamer van de lagere school in de in dit blad. BOUWVALLEN VERDWIJNEN Axel is aan het opruimen, verdween voor het feest al de oude muziektent, deze week is ook de oude schuur bij het pand van de heer Herman op de hoek van de Zeestraat in handen van de sloper gevallen, ter wijl voor 1 October ook het wrakke bouwsel naast het pand van de fa Antheunis op de Mbrkt zal moeten wofden gesloopt wegens gevaar voor instorting. PREDIKBEURTEN. Zondag 29 Augustus Ned. Herv. Kerk. 10 uur Vicaris den Blaauwen, 2.30 uur Eerw. Heer Hoogendam van Vlaardingen Geref. Kerk. 10 uur en 2.30 uur Ds. A. Kuiper. Geref. Kerk (Pironstraat) 10 uur en 4.30 uur Ds A. J. Allaart uit Baarn. Geref. Gemeente. 10 uur en 2.30 uur Leesdienst. Chr. Geref. Kerk. (Ds. Jan Scharpstraat 16 30 uur Ds. J. van Leeuwen. AANBESTEDING Door burgemeester en wethouders van Zuiddorpe werd Vrijdagochtend aanbesteed het maken van een ri olering in de kom der gemeente. De inschrijvingen waren als volgt P. Mollet Hoofdplaat 48.100, E. de Regt Terneuzen 38.900, Fa. Bunschoten IJzendijke 38.367, P. A Rammeloo Philippine 37.700, Gebr. de Bokx Terneuzen 35.980, N. P. Hol Kloosterzande 35.495, Gebr. Sponselee Kloosterzande 29.400, J. P. Sanderse Axel 22.500, Raming 24.400, Het werk werd gegund aan Aannemersbedrijf J. P. Sanderse alhier. scheldkannonnade, maar niemand had gezien dat Nol even zijn voet naar voren had gestoken. Dus ook dit was een ongelukje en van die kleine dingetjes gebeur den er zoveel op de werf. Daar moestje je niet druk over maken. Ben je mal dan was je een kinderachtige vent. Het' Vespect voor de kleine van Veen was groeiende en af* en toe greep de voorman eens in als het te gek dreigde te gaan. Tenslotte zag hij wa tn die nagel- jongeri en hij wilde niet dat hij weggesard zou worden. Twee jaren werkte hij als nageljongen, zag schepen groter worden en tenslotte van de helling afglijden, maar begon dan meteen weer aan het volgende schip. Hij was opgenomen in het legertje van scheepsbouwers werd al dra als een hunner beschouwd en kreeg zo af en toe ook- al eens ander werk te verrichten. Hij liet zich inschrijven voor de cursussen, die door de maatschappij werden gegeven en toen hij na twee jaar slaagde voor het theoretische gedeelte, werd hij aan gesteld als revolverklinker. Dit betekende ineens een grote schrede voorwaarts en hetgeen niet minder belangrijk was, ook aanzienlijk meer loon. In deze dagen werden de werktijden ver kort tot acht en veertig uur en de uurlonen verbeterd. Nol van Veen kwam nu met flinke bedragen thuis, Wat zij met het geld deed wist hij niet en daar dacht welke hij steeds geheel aan zijn moeder overhandigde, inmiddels een gulden was geworden en als hij in de hij ook nooit over na. Hij kreeg zijn zakgeld, dat loop van de week nog een kwartje nodig had, werd het hem steeds gegeven. Nol rookte nu 's Zondags een sigaar en in de week wel eens een pijp. Verder gingen zijn eisen niet. Hij verdiepte zich meestal in vaklectuur en probeerde zoveel mogelijk te weten te komen van de scheepsbouw. Hij wilde vooruit. Op het werk was hij een' der arbeiders, die het minste opviel. Toen de politieke activiteit begon te Blus dat vuur toch. Neem een of twee Rennies. Die helpen afdoende endadelijk, 'n Heerlijk middel ~en nog smakelijk ook. En handig. Iedere tablet a- part verpakt. U hebt ze maar bij U te steken 'om ze voor 't grijpen te hebben Altijd, overal. Daar bij: makkelijk in te nemen, zonder water of wat ook; gewoon maar laten smelten op detong. Duivensport. CONCOURS OP QUIEVRAIN De duivenmaatschappij „De Verwachting" orga niseerde op 22 Augustus een vlucht vanuit Quié- vrain, afstand 120,37 kilometer. De snelheid van de eerste duif was 1195,5 meter. De uitslag was alsvolgt Oude duiven: 1. Joh. Sfjs, 2. Jac. Vasseur; 3. E. van Gassen; 4. R. van Wiemeersch; 5. D. Dieleman; 6.E. van Dorsselaer; 7. G. Bracke; 8, J. van de Berge; 9. C. van Drongelen; 10. P. Ortelee Jonge duiven: Snelheid le duif 1128,8 meter. 1 en 4 D. Dieleman; 2 en 6 D. Faas; 3. AI. Sturm; 5. Alb. Peersman, 7 en 9 J. Giele; 8. P. Orteleé; 10 Th. Swartelee. Hengelsport. JEUGDVISWEDSTRIJD G.O.A. Gezien e al ten einde spoedende vacanties viel de animo voor de Woensdag door het bestuur onzer plaatselijke hengelsportvereniging georganiseerde wed- strijdstrijd enigszins tegen, daar van de 45 jeugd leden er slechts 21 kwamen opdagen. Overigens was het weer niet bijster gunstig, ter wijl van de zijde van de vissen bepaald van tegen werking moet worden gesproken. Gezien de geringe vangst van de anderhalf uur durende wedstrijd, werd door de leiding op punten beslist. De uitslag luidde 1 J. van Cadsand, 15 pnt; 2 Frits Briquet 15 pnt; 3- André de Kort, 5 pnt; 4 Walter Engels, 5 pnt. De prijzen bestonden uit visgerij, en ook de niet- winnaars konden een troostprijsje in ontvangst nemen. DIENSTPLICHT Uitspraken inzake vrijstelling. De burgemeester van Axel brengt ter algemene kennis, dat een uitspraak op aanvraag om vrij stelling van dienst als gewoon dienstplichtige, welke uitspraak is gedagtekend 23 Aug. 1954 ter secretarie van deze gemeente voor eenieder ter inzage is gelegd. Tegen elke uitspraak kan iedere belanghebbende uiterlijk die tiende dag na de dag van deze bekend making in beroep komen. Het verzoekschrift, waarbij beroep wordt ingesteld, moet met redenen omkleed zijn. Het behoeft niet ge zegeld te zijn. Het moet worden ingediend bij de burgemeester, ter secretarie van deze gemeente. De burgemeester zorgt voor de doorzending van het verzoekschrift aan de koningin, die op het beroep beslist, na advies van de raad van state, afdeling voor de geschillen van bestuur. Indien de ingeschrevene, wie de uitspraak geldt, buiten Nederland verblijft, kan, voor zover het door deze in te stellen beroep betreft, met overschrijdng van _de termijn van 10 dagen genoegen worden ge nomen. Zolang omtrent zodanige overschrijding geen beslissing is genomen, wordt de uitspraak na het ver loop van de termijn van 10 dagen als onherroepelijk beschouwd. Axel, 26 Augustus 1954. De burgemeester van Axel, VAN OEVEREN. groeien en men op de werven de arbeiders probeerde over te halen zich te organiseren, ging Nol, daartoe uitgenodigd s avonds eens naar een vergadering. Na afloop gaf Nol zich op en betaalde vanaf die dag trouw zijn contributie. Maar een vergadering bezocht hij nooit meer en verder bemoeide hij zich er ook niet mee. Een vakorganisatie beschouwde hij als een nood zakelijk kwaad en werken voor zijn bond, dat lag hem niet. Toen hij achtti en jaar was begon hij er over te denken, of het niet beter zou zijn, als hij eens naar een ander bedrijf ging. Hij werkte nu al meer dan vier jaren op de werf aan de Overkant van het IJ en in dit vierde jaar was hij een behoorlijk vakman geworden. Van tijd tot tijd maakte hij wel eens een reisje naar de andere havenbedrijven van het land. Hijgingeens een kijkje nemen in Rotterdam, Vlaardingen en Alblas- serdam. Daar bekeek hij de op stapel staande schepen en trok dan een vergelijking met de bouwmethoden hier en die in de hoofdstad. Hij ging dan ten slotte weer naar huis in de vaste overtuiging, dat hij hier ook wel wat zou kunnen leren. Een andere keer eeisde hij naar Delfzijl en keek daar, hoe men coasters bouwde maar dit bezag hij als „peuterwerk" alleen de bouw van grote schepen had voor hem bekoring. Dat bouwen van die „pontjes was in zijn ogen jongenswerk. Op een Zonagmiddag, toen hij met zijn moeder rustig thuis zat, sprak hij er over. Ze knikte en ant woordde „Ik kan het wel begrijpen, Nol, en als je eens op een ander bedrijf komt, zul je ongetwijfeld weer iets nieuws leren. Maar heb je er wel eens over nagedacht, dat je wellicht in militaire dienst moet De jongen keek haar verbaasd aan. „In dienst waar om Ik ben toch kostwinner 7" (Wordt vervolgd)

Axelsche Courant | 1954 | | pagina 2