t€RUQ in öe moööeR. A.W. S. C. „De Volharding reisde naar dê Wereldkampioenschappen in Solingen. SPORTNIEUWS b f5 Zaterdagavond omstreeks 9 uur verzamel- denden zich op de Markt alhier de deelne mers aan de trip naar Solingen, welke geor ganiseerd werd door de Axelse Wieier Sup portersclub „Volharding" ter bijwoning van de wedstrijden om het wereldkampioenschap voor beroepsrenners. Tegen 9 uur arriveerde de grote en comfor tabele Cito-touringcra op het Marktplein en pecies op de vastgestelde tijd werd gestart in de richting Hulst om ook daar nog en kele reizigers op te nemen. Nada te Kapellebrug de eerste douane-for maliteiten waren vervuld, werd via St. Ni klaas en Dendermonde naar Brussel gereden. Bij aankomst in de Belgische hoofdstad, die als eerste pleisterplaats in het reisschema was opgenomen, bleek uit de versieringen en ver lichting van de straten in de buurt van de Vlaamse Schouwburg dat aldaar een grote „Braderie" werd gehouden en werd beslo ten hier te parkeren en ook eens een kijkje te nemen op deze een gezellige en fe'estelijke aanblik biedende bedoening. Precies te middernacht werd weer gestart en nu ging de nachtelijke reis via Diest en Hasselt naar Maastricht, waar het gezel schap na een vlotte grenspassage een half uur voor het berekende schema, om twee uur op het Vrijthof arriveerde. Door de organisatoren was reeds te voren contact opgenomen met de VVV te Maas tricht, zodat men over adressen beschikte, waar op dit nachtelijke uur verversingen kon den worden genuttigd. Maar de eerste, indruk die men van de Maastrichter restaurantbedrijven kreeg, was niet de beste. Ofschoon van het bezoek op de hoogte, wenste men in het eerste restaurant het gezelchap niet te bedienen en ook het be zoek aan een volgend adres gaf hetzelfde re sultaat, niettegenstaande door de inmiddels geraadpleegde politie vergunning werd ver leend om deze reizigers te bedienen. Besloten was reeds om de reis maar voort te zetten, en Maastricht te verlaten, toen nog van het politiebureau een agent wer nage zonden, die het gezelschap vroeg zijn auto te willen volgen daar ondertussen toch nog een adres gevonden was. Met een hoeratje werd deze mededeling ontvangen en meteen rechts omkeert gemaakt. Zo kwam iedereen toch nog aan zijn trek, en een woord van lof voor deze restauratie houder en zijn personeel, voor de'wijze waar op hij in korte tijd, zonder van de komst van het gezelschap op de hoogte te zijn, allen had bediend, evenals trouwens voor de Maas trichtse politie Inmiddels was het tegen vier uur geworden toen de reis werd vervolgd naar het drie landenpunt Vaals, waar het grensóponthoud wat langer zou duren, aangezien reeds een tiental autobussen voor de rood-witte bomen stond te wachten. Toch ging ook hier alles betrekkelijk vlot en na een half uurtje konden wij de reis ver volgen, die nu via Aken naar Keulen leidde. Het was rond vijf uur Zondagmorgen, dat dit traject werd aangevangen en de chauffeur van onze bus had al verscheidene keren de ruitenwissers moeten gebruiken.. Ook de aan brekende dageraad bood maar een grauwe, nevelige en troosteloze aanblik, maar men gaf de hoop nog niet op, dat het weer zich nog FEUILLETON. door HENK VAN HEESWIJK naar een motief van L. K. v. d. Linden 4) dat wel De jongen bedacht zich niet lang, hij liep naar de portiersloge en tikte aan hef raampje. De man deed het open en vroeg kort en bondig „En Nol's meod zakte weer even snel weg bij dat korte „En Maar hij wilde toch doorzetten. Ik... eh... ik wilde vragen, of hier ook nageljongens kunnen geplaatst worden." Dat was een overbodige vraag en dat vond de por tier ook, want hij snauwde „Dat staat toch op bordje Heb je al gewerkt als nageljongen „Nee... eh... stotterde Nol, maar ik zou het willen." De port ier bbegreep nu dat de jongen kwam sollici teren. „Hoe oud ben je „Veertien jaar, mijnheer," antwoorde de jongen. „Ben je al van school af?" „Ja, ik heb mijn loffelijk ontslag gekregen." „Laat eens zien." Nol, die nu weer een beetje op zijn gemak kwam, lachte even en antwoordde „Ik loop er niet mee in mijn zak, mijnheer, maar ik wil het morgen wel even laten zien." „Waar woon je „Iln de Sint Nicolaassteeg." „Kom dan vanmiddag terug met je schoolbriefje." Bom, dicht ging het raampje. ten goede zou keren. Om half zeven vond de grote Cito-bus een rustplaatsje op een par keerterrein achter de beroemde Dom te Keu len en van de gelegenheid om dit gigantische bouwwerk te bezichtigen werd druk gebruik gemaakt, terwijl, vooral van de dames, de naburige winkels en hun fraaie etalages, de nodige aandacht genoten. Na een uurtje oponthoud werd dan gestart voor het laatste 35 kilometer lange traject naar Solingen, wat over de autobaan maar een wip was, zodat de bus reeds om 8 uur in de nabijheid van de Klingenring werd gepar keerd. Eindeloze regen bedierf h?t eigenlijke reisdoel volkomen. Inmiddels was het begonnen te regenen, en inlichtingen aan een nabij zijnde politiepost leerden ons, dat wij nog ongeveer 10 minu ten lopen van het parcours verwijderd waren. Al bij het aanbreken van de laatste kilo meters van deze reis bleek het dat het par cours in een prachtig heuvlachtige en bosrijke streek lag, die evenwel door door de grauwe regenlucht een troosteloze aanblik boodA Eenmaal op weg naar het parcours niemand meer oog voor de prachtige ving. De doorweekte, nu weer dalende en dan weer stijgende bospaden eisten aller aan dacht op en bemodderde schoenen en broeks pijpen konden dan ook niet achterwege blij ven. Op het parcours aangekomen, kon men nu dit nog niet afgesloten was, zich op de hoogte stellen van de geaardheid hiervan, en de enkele kilometers die wij zagen, bevestigde hetgeen reeds uit de bladen bekend was een uiterst lastig parcours. De weg was niet bre der dan 3J/2 tot 4 meter en voortdurend slin gerend. Het was te begrijpen dat hier de ren ners ware acrobaten op de fiets zouden snoe ten zijn om in deze door de regen spekgladde bochten, vooral in de afdalingen op de fiets te blijven. Het begon steeds harder te regenen en al voor de start, die om 10 uur zou plaats vin den zoch tmen allerwegen bussen en auto's reeds weer op, om een droge schuilplaats te hebben. En wanneer men dan tussentijds al eens deze schuilplaatsen verliet, was het veel al om in een nabijzijnd café weer even bij te komen van al deze natte ellende. Toch waren er ook stoutmoedigen die alles trotseerden om kost wat kost de strijd te kunnen blijven volgen. Het eigenlijke doel van de reis viel dus let terlijk en figuurlijk in het water en dit drukte de stéming danig. Te meer was het jammer, omdat 'savonds, na afloop van de koers toen men weer huiswaarts ging keren de regen ophield. RRuim een uur na afloop van de wedstrij den was het gezelschap weer voltallig en ,s avonds om 7 uur werd de terugreis onder nomen, waarbij ook nu weer even werd ge pauzeerd in Keulen, waarna men via dezelfde route via Aken, Vaals, Maastricht tot Diest, InH asselt werd» nog even gepauzeerd, maar de voor het merendeel slapende passagiers hadden geen behoefte meer om uit te stap pen enz o voerde onze kranige en kundige chauffeur zijn grote bus in snel tempo huis waarts. Nol draaide zich om en liep de weg terug. Dat de- tekende dus, dat hij wellicht hier aan het werk zou kunnen gaan. Dus ging hij naar huis, pakte zonder een woord te zeggen het bewuste papier uit de doos onder het bed en ging na het eten weer naar de dokmaat schappij. Daar aangekomen, tikte hij, ditmaal wat kalmer, aan het raampje en overhandigde het papier. De portier keek er even in en knikte. Toen nam hij een boek en vroeg „Hoe heet je „Arnoldus van Veen." „Veertien jaar, niet En je woont in de Sint Nicolaas steeg Nummer „Zestien mijnheer." „Weten je vader en je moeder ervan, dat je hier bent „Mijn vader is dood, mijnheer, die was zeekapitein, en mijn moeder vindt het goed." Dit laatste was wel niet helemaal waar, doch ze had immers gezegd, dat hij mocht worden wat hij wilde, dus in zekere zin was het ook weef wel de waarheid. „Nou, dan zorg je er voor dat je Maandagmorgen om half zevenhier aan de poort bent. Als je tè laat bent krijg je een dubbeltje boete. Een blauwe kiel manchester broek en vetleren schoenen. En je moet een pet dragen. Dat is voorschrift, hier heb je een kaart. Maandag morgen zit hier een ander en dan laat je je kaart maar zien. Anders mag je niet binnenkomen, dus niet ver geten." Bom, het raampje ging weer dicht en Nol stond met een groene kaart in zijn hand. Ja, maar hij was nog niet klaar. Opnieuw tikte hij tegen het raampje. „Wat is er nou weer vroeg de portier nijdig. „Wat kan inverdienen, mijnheer „Dat hangt van je werk af. Dat kan ik zo niet zeg gen. „Ja, maar ik wil toch weten, of ik wat verdien, want Via Lier, Aarschot, Antwerpen en St Ni klaas werd de Nederlandse grens weer be reikt, en na de Hulsterse passagiers te heb ben afgeleverd, arriveerde het gezelschap, nat, vermoeid en bemodderd Maandagmor gen om 4 uur weer op de Axelse Markt. UIT ONZE OMGEVING AXEL AFD. AXEL VA N „HET GROENE KRUIS" BESTAAT 40 JAAR Zoals reeds eerder bericht, bestaat de afdeling Axel van de vereniging „Het Groene Kruisi" dit jaar veertig jaar, terwijl de opening van het nieuwe consultatie bureau met dit jubileum zal samenvallen. Het comité belast met de voorbereiding van de bij deze gelegenheid te houden bazar beleeft thans druk ke dagen. De honderden toegezegde geschenken in de vorm van brei en andere handwerken, alsmede allerlei prac- tische voorwerpen voor huishoudelijk gebruik, zijn than vrijwel ingezameld, doch de verwerking en verpakking vergt heel wat tijd.. Aangezien ook nog vele geldelijke bijdragen werden toegezegd, laat het zich wel aan zien dat het succes van deze bazar verzekerd is. Zoals bekend zal de netto-opbrengst bestemd zijn voor de meubilering en stoffering van het nieuwe con sultatiebureau, dat thans reeds vrijwel voltooid is. De data waarop de bazar gehouden zal worden zijn 10 en 11 September a.s. terwijl de buitengewone le- denvergtjjpêring ter gelegenheid van dit jubileum op 8 September in „Het Centrum" zal worden gehouden. GESLAAGD Een dezer dagen slaagde voor het te Roosendaal ge houden examen voo rcoupeuse onze stadgenote mej. Diana L. Adam. Voetbal. AXEL - VOLHARDEN (AALST) 6-2. Een zeer aantrekkelijke vriendstchappelijke wed strijd onder leiding van scheidsrechter Kouwijzer uit Terneuzen werd alhier ter voorbereiding en als oefen wedstrijd voor de komende competitie gespeeld, waar bij de Axelaars met heel wat nieuwe gezichten in de sterk verjongde ploeg uitkwamen. De thuisclub was goed op dreef en ofschoon het spel tamelijk aan de forse kant lag was de strijd toch aan trekkelijk. Voor de pauze was Axel sterk aanvallend en wist het de score tot 4-0 op te voeren, waarbij twee harde doelpunten van de voet van midvoor Jan sen kwamen, terwijl Deij en Jonkman de beide andere voor hun rekening namen. XT (Na de hervatting was het een meer gelijk opgaande strijd, die tot het laatste toe interesant bleef, en waar bij beide ploegen er in slaaden nog tweemaal het vij andelijke doel te doorboren. De eindstand werd zo een verdiende 6-2 overwinning voor Axel. In aanmerking genomen het vrij ongunstige weer, voor de wedstrijd vielen een paar fikse buien, was ook de opkomst van het publiek zeer bevredigend. Tennis DISTRICTS JEUGDKAMPIOENSCHAPPEN Niettegenstaande het ook dit weekeind nog niet bijster zomerse weer, mochten de Axelse tennisbanen zich Zaterdag en Zondag in een druk bezoek ver heugen. Die dagen werden hier namelijk de jeugdkampioen schappen van het district Zeeland van de K.N.L.T.B. verspeeld, waarvoor in totaal 33 jeugdige Zeeuwse tennissers en tennissters hadden ingeschreven. Gelukkig was het weer gedurende het grootste deel anders kom ik niet. Ik ga niet voor niks werken." „Jij bfint ook niet op je achterhoofd gevallen," zei de portier, verbaast over zoveel brutaliteit. „Maak dat je wegkomt. Aan het einde van de andere week zie je wel wat je krijgt." De portier wilde opnieuw het raampje dichtschuiven, maar Nol had de kaart alweer op de rand gelegd en zeji „Neem voor mij maar een ander, baas. Als ik niet vooruit weet wat ik verdien, dan begin ik er niet aan." I En Nol stapte, voor de portier van zijn verbazing bekomen was, weer vrolijk fluitend de straat in. Ja, ze namen hem moet je net geloven. Eerst weten hoeveel geld er mee te verdienen is, anders begon hij er niet aan. Teruggekomen op de Meeuwenlaan dacht hij „Er zijn ook nogscheepswerven in Amsterdam, laten we daar eens gaan kijken." Hij liep kalm naar de sluizen over het Noordhollands kanaal, ging er over en sloeg de Van der Pekstraat in. Daar aangekomen, keek hij bij de eerste de beste werf, maar hier stonden geen bordjes.Maar daarom kon hij het wel eens proberen. Nol tikte aan en de man die hem hier te woord stond, waS jonger en vriendelijker. Nol maakte zijn wensen kenbaar en de man keek eens naar de sollicitant. On gevraagd haalde Nol het papier van de school uit zijn Nol ook mee, want het bleek dat nageljongens altijd zak en liet het zien. De man knikte tevreden. Het viel wel geplaatst kunnen worden. Nol werd ingeschreven ehl1 kreeg dezelfde orders Maandagmorgen half zeven, blauwe kiel, manchester broek, vetleren schoenen en een pet. Doch Nol was vast besloten en vroeg "Wat kan ik verdietfth, baas „Dat hangt er van af, jongen. Een daalder, twee gulden, misschien nog iets meer. Dat zie je wel aan het van deze dagen droog, terwijl de gesteldheid van het zandige terrein gelukkig zo is, dat de grote plas sen, die Zondagmiddag na een paar fikse plensbuien op de baan verschenen weer snel verdwenen,waar door het hele programa in vlot tempo kon worden afgewerkt en ir. Everts als wedstrijdleider er in slaag de niettegenstaande het oponthoud door de regen toch bijna alle partijen te laten verspelen, zodat al leen in de meisjes-verliezersronde enkele Wedstrij den tot Maandag moesten worden opgeschoven.. De deelname was gerekend naar vorige jaren vrij groot, en de nog jonge Axelse tennisclub heeft zich deze dagen als gastvrouwe zeker van haar goede zijde laten zien, zodat de jeugdige bezoekers uit ove rig Zeeland sfèllig met prettige herinneringen aan Axel zullen zijn huiswaarts gekeerd. Van de 6 deelnemende Axelse juniores, waarvan men gerekend het korte bestaan van de Axelse club zeker nog geen wonderen mocht verwachten, wisten bij de jongens Jan Dieleman en bij de meisjes Lineke Dekker de tweede ronde te halen, terwijl Bets van Fraayenhove er in slaagde de halve finale te berei ken, stellig een hoopvol resultaat voor de toekomst. De finales werden een zuiver West Zeeuws Vlaam se aangelegenheid, bij de dames tussen de Aarden- burgse zusjes I. en J. Trapman, waarbij mej. I Trap man voor de tweede maal het kampioenschap be haalde; en bij de heren tussen de beide Oostburgers J. Manhave en P. van Rhee, waarin na een felle en taaie strijd J. Manhave met 6-8, 7-5, 6-4 wist te winnen. In de verliezersronde behaalde Hannie de Haas uit Terneuzen de overwinning, terwijl bij de jongens de eindstrijd ging tussn T. van Straaten uit Vlissingen en D. Gastman uit Goes, waarbij eerstgenoemde win naar werd. Bij afwezigheid van de bondsgedelegeerde de heer Goossens reikte ir. P. Everts aan het slot de prijzen uit. Kanaalzwemmen Niettegenstaande het voor Zondagzwemmers dit jaar geen bijster goed seizoen is om in het water rond te spai telen, blijken de echte zwem-enthousiasten zich hier weinig zorgen over te maken,en zo gingen dan orn half één Zaterdagnacht bij het licht van een groe ne vuurpijl 19 zwemmers bij kaap Gris Nez het Ka naalwater in om in strijd de overtochtnaarEngeland te maken, waar voor de eerst aankomende een belang rijke prijs lag te wachten. Onder de 19 gestarten bevonden zich 4 dames, 3 Engelse en 1 Deense, die de overtocht voor de derde maal maakte.. Het weer voor dit bijzondere evenement was gun stig,, vrij warm voor de tijd van het jaar, en een rus tige zee. De eerste die nabij Dover voet aan wal zette was de Portugees Batista Pereira, die door enige duizen den toesch ouwers met gejuich werd begroet.. De tijd, waarin hij de overtocht maakte, was 12 uur en 25 minuten. Tweede werd een Egyptenaar, die twin tig minuten later aan land stapte, terwijl een der Engelse dames als derde arriveerde, Het was Brenda Fisher die fit aankwam en 500 pond in ontvangst mocht nemen als eerste dame en bovendien 100 pond voor haar derde plaats. Zij rende na haar aan komst dadelijk naar haar hotel om zich gereed te maken voor een dansavond. Blijkbaar werkt deze zwemmerjj aanstekelijk en zo verscheen Maandagochtend een 44-jarige oud ma rine-officier bij kaap Gris Nez, die verklaarde al leen zonder volgboot de overtocht te willen maken. Men trachtte de man van zijn voornemens af te brengen, maar hij was hier niet toe te bewegen, en zo vertrok hij zonder loods, zonder waterdichte bril en zonder hoofdkap Zijn poging is ecter niet gelukt, want nadat hij ruim 8 uur in het water had gelegen werdhijopgepikt door een Fins schip, dat hem terugbracht naar Calais. einde van de week." „Dus in ieder geval minstens een daalder „Ja", lachte de portier, „dat zeker'" „Top," zei Nol, „dan kom ik, Maandagochtend om zeven uur ben ik present". Toen Nol die middag thuiskwam, zei hij de, gele kaart op tafel leggend „Ik heb alvast maar een baas gezocht. Maandagmorgen om half zeven moet ik be ginnen. Ik word nageljongen op een scheepswerf." Moeder van Veen keek haar zoon verbaasd aan en een tikje gepikeerd antwoordde ze „Dat had je me eerst Wel mogen vragen." Nu was het de beurt aan Nol om boos te worden „En U hebt zelf gezegd dat ik mocht worden wat ik wilde." Tegen zoveel logica was vrouw van Veen niet be stand. Ze nam vertederd, zijn hoofd tussen haar han den en zei „Je bent toch een lieve jongen, hoor. Mor gen gaan we werkkleren kopen." Hoofdstuk 2 OP DE WERRF De eerste werkdagen waren voor Nol van Veen beslissend. Al was hij pas veertien jaar oud, de klin kers beschouden hem als iemand, waarvan men zoveel mogelijk moet profiteren, zoals men van iedere nagel jongen moet kunnen verwachten, dat hij In staat is iedre bbevel prompt en zo snel mogelijk op te volgen en uit te voeren. De gebruikelijke ontgroeningsmetho den bleven hem niet gespaard en de eerste dagen had de kleine jongen weieens moeite om zijn tranen te weerhouden. Maar hij hield vol, ondanks de groeiende blaren op zijn handen, ondanks de scheldwoorden, de duwen in zijn rug, de schoppen en de klappen. (Wordt vervolgd)

Axelsche Courant | 1954 | | pagina 2